Allerlei(ds) Raadslid wil gemeentelijk bouwbedrijf Poging om nog iets jte redden van |sportprioteitenlij st Veegdag voor schooljeugd Leidse werklozen eisen 200 ineens Nu bijna 13.000 studenten aan de Leidse universiteit DONDERDAG 19 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT "PAGINA l llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van een onzer verslaggevers Leiden - Het gemeenteraadslid mevrouw Van de Zande (PPR/PSP/D'66) wü dat b. en w. onderzoeken of het wenselijk is een gemeentelijk bouwbedrijf op te richten, eventueel in sa menwerking met andere ge meenten. Zij heeft hiertoe gistermiddag een motie ingediend tijdens de be handeling van de Leidse begro ting voor volgend jaar. Van de .Zande acht het niet uitgesloten dat een gemeentelijk bouwbe- drijf goedkoper kan werken dan een particuliere onderne ming. De suggestie om een in Leiden te komen tot een ge meentelijk bouwbedrijf is over igens al eens eerder gedaan. Van een onderzoek naar de zin hiervan is het tot nu toe even wel nog niet gekomen. Ex-wethouder Ham (CDA) zei bij de behandeling van hoofdstuk Volkshuisvesting, Woning- en wijkverbetering de indruk te hebben dat het beleid dat hij zelf in de vorige raadsperiode heeft gevoerd, zal worden voortgezet. Hij deed een klem mend beroep op het huidige college in de komende 4 jaar 1000 wooneenhedén voor al leenstaanden te realiseren. Ver der sprak hij de hoop uit dat de overdracht van woningwet woningen aan de bewoners er van een meer positieve benade ring zal krijgen dan ln zijn ambtsperiode het geval is ge weest. „Onder mijn verant woordelijkheid als wethouder", zo lichtte hij toe, „werd over deze materie een nota gemaakt, en aan de woningbouwvereni gingen toegezonden met het verzoek om medewerking. Het resultaat was echter dat door de meesten zelfs niet werd ge reageerd". Mevrouw Buring (PvdA) drong er in dit verband op aan om de woningen niet te verkopen voor ze gerenoveerd zijn. Sprekend over renovatie-problemen be pleitte zij nieuwbouw, daar waar grootscheeps herstel te duur blijkt Een andere sugge stie van haar kant behelsde het creëren van een speciale ge meentelijke renovatie-dienst: „Dan hoeven particulieren die met woningverbetering te ma ken krijgen niet langer vijf of zes diensten langs" Mevrouw Van de Zande legde er gistermiddag de nadruk op dat de gemeente naar haar mening eisen moet stellen aan het de mocratisch gehalte van woning bouwcorporaties: „Bij de Pro testants Christelijke Woning bouwvereniging bestaat de de mocratie ook formeel niet Bij andere verenigingen formeel wel maar in werkelijkheid 'an een onzer verslaggevers EIDEN Het PvdA-raadslid Duivesteijn wil toch nog iets redden van de befaamde „sport-prioriteitenlijst", die b. en w. tegen de verwachtingen in helemaal buiten de begroting 1975 'hebben gehouden. lij heeft de gemeenteraad voor gesteld om voor nood herstel de kleed en sportaccom modatie op het Pomona ter rein een bedrag uit te trekken, van in totaal 100.000. Hechts een deel daarvan komt ten laste van de begroting voor volgend jaar en om de hiermee gepaard gaande kosten te dek ken vindt hij dat de post „on- derhoud stadhuis" 16.000) Sporthal dient te worden geschrapt, hiivesteijn heeft zijn voorstel gis teravond gedaan tijdens de voortgezette behandeling van de begroting. leggen voor het gebruik van de Groenoordhal; „Ik vind het prachtig dat Leiden deze hal heeft maar ik vraag me af of zulke hoge huren, gerekend naar de totale kosten van de sportstichting verantwoord zijn. Een paar jaar dit bedrag gere serveerd en je hebt een nieuwe sporthal". De SGP/GPV vertegenwoordiger in de Leidse raad M. Houtman deed gisteravond een andere suggestie om de gemeente aan een sporthal te helpen. Hij stel de voor deze accommodatie te financieren uit het „fonds bo- venwijkse voorzieningen". Dat is het spaarpotje waaruit ook zwembad De Zijl moet worden bekostigd indien het rijk dit bad niet wil subsidiëren krach tens de regeling „aanvullende werken". De liberaal Schoute drong er bij het college op aan om het te kort aan sportvelden in regio naal verband te bestrijden. Hij vroeg b. en w. „hoe het gesteld is met de ontwikkeling van het gebied De Kwaak, dat welis waar Oegstgeester grondgebied - is, maar waar een prachtig ter rein ligt om juist in regionaal verband oplossingen te cfeer- en". li Die Leij the Woordvoerders van het CDA en de WD pleitten er in de verga dering voor om volgend jaar de I roeivereniging Die Leijthe uit de problemen te helpen, even eens een punt dat deel uitmaakt van de prioriteiten-lijst. Na mens het CDA stelde de heer Bosch voor in een verbetering van de accommodatie van Die Leijthe 250.000 te investeren, I wat op de begroting een beslag zou leggen van 24.000. Bosch wees er daarbij op dat de roei vereniging sinds 1968 maar één i keer een gemeentelijke subsidie heeft ontvangen en wel van 8000 voor de bouw van een clubhuis. In de sector school-" sport stelde hij voor volgend I jaar financiële ruimte te schep pen voor de bouw van een gym nastieklokaal in de Merenwijk, buVirt B. Daarnaast vroeg hij het college ook nog eens gron dig de mogelijkheden te bestu deren voor de realisering van een gym-lokaal in het Mors- kwartier. De kosten die de in vesteringen in Die Leijthe en in het gym-lokaal met zich mee brengen wil het CDA, zoals gis teren gemeld, dekken door on der meer de post „reorganisatie I ambtelijk apparaat" terug te brengen van 5 tot 2 ton. Bosch hekelde gisteravond in de gemeenteraad de geringe finan ciële steun die de overheid aan de sport geeft. „Door een chronisch gebrek aan geldmiddelen", aldus Bosch, moeten de sportverenigingen zich wel wenden tot sponsors om zodoende de huren en de salarissen van de trainers te kunnen betalen. Ik vind dit een ongewenste ontwikkeling. De sponsor betaalt niet voor niets, er zullen prestaties voor moeten worden geleverd. Naar mijn mening verdragen de commer ciële belangen zich slecht met de belangen van dit jeugd werk". Subsidie-verdeling Een doorn in het oog van dit CDA-gemeenteraadslid is ook de naar zijn mening willekeuri ge subsidieverdeling in Leiden op het gebied van de sport. Hij citeerde uit een verslag van onderzoek dat hiernaar is richt en waaruit blijkt dat de gemeentelijke subsidies in onderhoudslasten, per sport derdaad nogal verschillen. Per 2000 sport-beoefenaren subsi dieerde de gemeente in 1973 bijvoorbeeld de terreinsporters voor een bedrag van 33.000 en de zwemmers helemaal niet Met verschillen in de kapitaal- lasten houdt dit onderzoek evenwel geen rekening. Niette min trok Bosch de conclusie „dat de hoogte van de subsidie ring volkomen willekeurig is namelijk zoals hij toevallig i: gegroeid". Hij vroeg de wethou der om een nota hierover. Ten slotte maakte het CDA-raadslid een kritische kanttekening bij de 600.000 hpur die de sport stichting jaarlijks op tafel moet Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Het raadslid Hoeven heeft er bij het gemeentebestuur op aangedrongen om aan de regering machtiging te vragen voor het doen van een uitkering ineens aan de Leidse werklozen en hen bij wijze van voorschot 200 uit te keren. Een motie van deze strekking diende hij gisteravond bij de gemeente raad in. Hoeven werd ervoor beloond met een luid applaus van de publieke tribune, waar blijkens een spandoek met de ondubbel zinnige tekst 200 ineens", een delegatie had plaats genomen van het Leids Aktiekomitee tegen Werkloosheid. Van een onzer verslaggevers Leiden Het PvdA-gemeenteraadslid Woelders acht het wen selijk dat in Leiden een half-jaarlijkse „veegdag" wordt ingesteld waarop de schooljeugd de stad schoonveegt. De leerlingen zouden daarvoor speciaal vrij moeten krijgen en in ieder geval zou de veegdag niet samen mogen vallen met de woensdag-middag. Naar de mening van Woelders dienen de sc hooi kind ere geassisteerd te worden door de ambtena ren, „met daarbij de gemeenteraad en het coUege van b en w voorop". De socialist bracht dit gisteravond naar voren tijdens de behandeling van de Leidse begroting voor volgend jaar. Verder pleitte hij ervoor het milieu-bewustzijn in de gemeen te te stimuleren door hierover prijsvragen, opstel- en foto wedstrijden te organiseren. Ook deed hij het voorstel om alle Leidenaren op te roepen de gevels van hun woningen met planten en bloemen te sieren. Een commissie zou dan moeten aanwijzen,,wie de mooiste bloemen heeft". Woelders uitte nogal forse kritiek op „de grote verbrokkeldheid waarmee het milieubeleid in Leiden wordt gevoerd". Hij vroeg wethouder Oosterman een nota te schrijven waarin wordt uiteengezet hoe de milieuzorg in Leiden straffer kan worden gecoördineerd. Voorts deed hij de suggestie om de Breestraat te voorzien van bomen nadat deze zal zijn afgesloten voor het verkeer. De liberaal Schoute stelde gisteren voor om de boerderij in de Merenwijk te verbouwen tot kinderboerderij. LEIDEN Aan de Leidse Universiteit zijn op het ogenblik 12.850 studenten, van wie 2148 eerstejaarsstudenten zijn, ingeschreven. In deze aantallen zijn ook zij begrepen van wie vaststaat, dat zij alsnog als student zullen worden ingeschreven, maar ten aanzien van wie de administratieve procedure tengevolge van bijzondere omstandigheden nog niet is voltooid. Met in totaal 3264 studenten, van wie 539 eerstejaarsstudenten zijn, is de faculteit der rechtsgeleerdheid in Leiden de grootste faculteit Op de tweede plaats komt de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen, althans waar het het totale aantal studenten 2799 betreft Het aantal eerste jaarsstudenten in deze faculteit 446 wordt met vier overtroffen door dat in de faculteit der letteren, die, wat het totaal aantal studenten betreft, met 2098 op de vierde plaats komt Met in totaal 2386 studenten van wie 436 eerstejaarsstudenten, bezet de faculteit der sociale weten schappen respectievelijk de derde en de vierde plaats. De faculteit der letteren wordt, wat het totale aantal studenten aangaat, op de voet gevolgd door de faculteit der geneeskun de, waarvoor 1996 studenten, van wie 225 eerstejaarsstuden ten, zijn ingeschreven. In de centrale interfaculteit (wijsbegeerte) studeren in Leiden honderd vijf studenten, van wie eenentwintig eerstejaars. De interfaculteit der aardrijkskunde en prehistorie (inclusief planologie) telt achttien studenten. Het aantal extraneï in Leiden bedraagt 414 (begrepen in de hierboven vermelde cijfers). Van hen volgen 251 de colleges in de faculteit der rechtsgeleerdheid, vijftig die in de faculteit der letteren en drieënveertig die in de faculteit der wiskunde en natuurwe tenschappen. Laatstgenoemde faculteit telt 163 m.o.-studen- ten. Dit comité heeft de 200 eis vori ge week al aan raad en college overgebracht in een schrijven waarin tevens tot uiting wordt gebracht dat men verlenging en verhoging van de sociale uitke ringen- verlangt. De WW dient volgens het comité te worden opgetrokken tot 90% van het laatst genoten inkomen terwijl de duur van deze regeling moet worden verlengd tot 52 weken. Zij eist dat de WWV wordt ver- hoogd tot 85% bij een onbe perkte tijdsduur. Deze laatste verlangens zijn over genomen in een door de PvdA- fractie ingediende motie. Als deze motie door de raad wordt aangenomen zullen b. en w. er bij de regering op aandringen aan deze eisen tegemoet te ko men. De overige verlangens zoals die door het Leids Aktie komitee tegen Werkloosheid in het schrijven aan het gemeente- textuur zijn geformuleerd lui den letterlijk: -werk en woningen (de bestaande bouw- en renovatieplannen moeten versneld worden uitge voerd, dat bestrijdt ook de wo ningnood; bij de uitvoering moeten zoveel mogelijk Leidse bouwvakkers aan het werk kunnen) -geen ontslagen, geen bedrijfs sluitingen (het gemeentebe stuur zal een aktieve rol moeten spelen bij de verdediging er verbetering van de werkgele genheid in Leiden) -langere vakanties, kortere werk tijden (met behoud van het vol le loon) -verbetering van de positie var werkende en werkloze jonge ren (schoolverlaters moeten als werklozen worden erkend; de partieel leerplichtigen moeten worden beschermd) Volgens het comité zijn deze door ongeveer 1000 Leidenaars ondertekend. In tal van andere steden zijn de laatste tijd soort gelijke organisaties opgericht. Zij hebben zich inmiddels ver enigd in een landelijk comité. De Leidse werklozen hebben het gemeentebestuur gevraagd een ruimte ter beschikking te stellen waarin een trefcenrum en adviesbureau voor werklo zen kan worden ingericht onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Hot House De groep Delta Sound geeft mor genavond een concert op de jazzzolder Hot House (Rapen burg 24). Delta Sound is een groep die als representant van de avant-garde jazz kan worden beschouwd. Dit is min of meer formeel bekrachtigd door het feit dat de groep door CRM is aangewezen om Nederland in het kader van culturele uitwis selingsprogramma 's vertegen woordigen. De stuwende kracht achter de formatie is Karei van Gorkum, tevens arrangeur en componist van de groep. Naast Karei van Gorkum (tenor en altsax) vinden we in Delta Sound Charles Green (trompet en Flügelhom), Willem van Ma nen (trombone) Dick Schone- beek (bas), die door afwezig heid van de vaste bassist Arjen Gorter tijdelijk aan de groep verbonden is en Martin van Duynhoven (drums). Het optre den begint morgenavond om tien uur. ciële muziek in studio en op de televisie, in zijn levensonder houd te voorzien. Om dezelfde reden speelt Han Bennink meer in het buitenland dan hier. Omdat de ontwikkeling van beide musici vrij uiteenlopend was is het zonder meer interessant om Bennink en Noordijk vanavond- samen te zien optreden. Het duo wordt begeleid door Nico Bunink en Frank Noya. Het concert begint om negen uur. Huisvuil Dit orkest van geestelijke gehandicapten had een grote bijdrage in de uiterst plezierige kerstviering van het Kath oliek Vrouwengilde, gisteravond in het Lidwinahuis. Volkenkunde Het Rijksmuseum voor Volken kunde heeft voor de kerstperio de een filmprogramma samen gesteld. Elke dag is er 's mor gens om half elf en 'smiddags om half drie een programma, telkens over een ander volk of land. Na afloop van de film is er een korte toelichting op het onderwerp aan de hand van museumstukken of dia's of in combinatie met een rondlei ding. Vertoond worden: 23 dec. Nieuw- Guinea en Indianen Noord- Amerika, 24 dec. Thailand, 27 dec. Japan, Suriname, 30 dec. Indonesië en Inult (Eskimo's). De tentoonstelling „Zuidzee uit de doeken" is deze dagen gratis toegankelijk. Andere activitei ten voor de jeugd zijn de opvoe ring van een poppenspel, een speurtocht, en diverse kreatieve bezigheden. Tijdens het kerstprogramma is het museum voor jong en oud tussen tien en vijf uur geopend. De toegangsprijs bedraagt voor iedereen f 0,50. Winkeltijden Het Leids City Centrum heeft aan zijn leden het volgende advies gegeven inzake de openingstij den van winkels gedurende de kerstperiode: donderdag 19 en vrijdag 20 december van 9.00 tot 21.00 uur, zaterdag 21 de cember van 9.00 tot 18.00 uur, maandag 23 december van 13.00 tot 21.00 uur en dinsdag Twee Spieghels In de Twee Spieghels aan de Nieuwstraat wordt vanavond een uniek concert gegeven door een van onze vaderlandse jazz coryfeëen Piet Noordijk. Hij was een van de eerste adepten in Nederland van de uit Ameri ka overgewaaide bopmuziek. Samen met Mischa Mengelberg oogstte hij als een enige Euro pese groep met zijn Monk-stijl en het ongewone slagwerk van Han Bennink in 1967 veel suc ces op het New-Port Jazzfesti val. Door het jazz-klimaat in Neder land, dat nog steeds niet van dien aard is dat dergelijke ta lenten er een goede boterham in kunnen verdienen, is Noord ijk genoodzaakt met commer- In verband met de komende feestdagen wordt er in de week van 23 tot en met 27 december a.s. slechts éénmaal huisvuil op gehaald. De vuilophaaldienst van de Gemeentereiniging vindt dan plaats op 23 en 24 decem ber. Op vrijdag 27 december heeft het personeel vrijaf en is de dienst gesloten. De week daarna zal een dubbele ophaal dienst verricht worden en wel op maandag 30 en dinsdag 31 december a.s. samenvalt met de Hollandse feestdagen. Het optreden in de Stadsgehoorzaal begint 's mid dags om half twee en is tegen betaling van 7,50 voor iede reen, Nederlanders en buiten landse werknemers, toeganke lijk. Postkantoor De postkantoren van Leiden en omgeving sluiten op dinsdag 24 december om vier uur en zijn pas op donderdag 27 december weer open. Op oudejaarsdag is de sluiting al om drie uur. De lichting van brievenbussen is op beide dagen om zes uur. De zelfbedieningsruimten van het hoofdpostkantoor aan de Gere- straat en van het bijkantoor Bevrijdingsplein zijn tussen 31 december 18.00 uur en 1 janua ri 9.00 uur gesloten. Leidse bioscopen Luxor: StaUonawrg 19, tel. 21230: „Pu n 14.30, 10.00 rn 21 1 ;.ats den gun" 14 Jr. dag. 14 30, 1 uur De tijden met de kerx 18.43. 10 00 en 21 13 uur. Stadie: „Marieke van Nlmweghen J voor Nederland! Tijden zie Lido Trianon „Robin Hood" a l fWalt DUney) dag 14 30. 10 00 en 2113 uur. m« de ker,Vlagen en aondag 14.13. 1830, 10.00 en 31.13 uur Kez: „Schoolmelajeerapport deel V 13 Jr. dag 14.30. 10 00 en 21 13 uur Op inrwlag en met de keratdagen 14 18. 18 30. 10 00 an Turks feest De Turkse formatie Beyaz Kele- bekler (de witte vlinders) treedt op vrijdag 27 december op in de Stadsgehoorzaal. De groep maakt voor de tweede keer een tournee door ons land en be staat uit negen orkestleden. Bij haar eerst bezoek maakte de NOS een televisie-opname van het optreden. De komst van de groep heeft te maken met de viering van het Turks/Islamitische Abrahams- feest, ook wel schapenfeest ge noemd, dat dit jaar ongeveer Een ieder wordt verzocht spoedei sende drukwerken e.d. niet in de brievenbussen te deponeren, maar deze met tocbchting aan een van de loketten van de postkantoren af te geven. De verwerking van deze post ge beurt dan afzonderlijk van de feestpost Kerstactie LH Hoe het komt weten we niet (mis schien zijn we zelf al te veel met onze gedachten bij kerst mis), maar de rectificatie van het gironummer van de ker stactie, die de Petruskerk orga niseert, was wederom fout Het juiste nummer moet zijn 548618 t.n.v. Brandsma, Hoge Rijndijk. Leidse agenda H ulMngaherdenkl ng. rr Imperium ln „Blijf 'na ir.Delta Sound, avant-gar- >f Sentrum: 22.00 uur-Cln* Club. HB DIENST „polheek. Douzai 21313. TELEFONISCHE HULPVERLENING IjMd 'llljkhedra, dag an

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3