„MENSEN DOEN C NU EENMAAL DINGEN DIE ZE LIEFHEBBEN Josko Gluic voelt zich thuis bij Go Ahead Eagles In '74 miljoenen aan drugs achterhaald W y Wrm m'- Vertrek Hans Brugman beslist niet fataal DONDERDAG 19 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 17 Veteraan Tinus Rozendaal weer in actie Terwijl Tinus Rozenzaal zich voorbereid- j bijeen. Van links naar rechts coach Pfrom- de op zijn langeafstandswedstrijd kwam in mer, Vriend. V.d. Kant, Derksen, Kleine en Heereveen de kernploeg voor de eerste keer Bazen. (Van onze sportredactie WARMENHUIZEN Op de Amsterdamse Jaap Eden-baan wordt vanavond het startschot gelost voor de marathonschaatswedstrijd over 125 ronden, plusminus 50 km, de Finnair cargo cup, met een prijzengeld van ruim drieeneenhalfduizend gulden. Vorig jaar werd deze schaatswedstrijd voor de eerste maal op de Amsterdamse kunstijsbaan gehoud.en, en de organisatoren waren van mening, dat het evenement, dit jaar herhaald zou moeten worden. Vanavond verschijnen tussen de 80 en 100 deelnemers aan de start. aangewezen op een baan van 400 meter. Voor de jongens op de korte afstanden is dat na tuurlijk een voordeel, maar voor de lange afstandrijder valt dat s niet r Onder hen de al wat oudere, welhaast een rot in de schaats sport, de 42-jarige Tinus Rozen daal uit het Noordhollandse Warmenhuizen. Een klein dorp je op 12 km afstand van Alk- Praten over schaatsen. Dat is iets waar de kalende noordhol lander, oud-kernploeglid, niet mee zit Een man die tot zijn dertigste levensjaar was aan de lange baanwedstrij- den. Een man ook, die ondanks de vele genoegens van de kunst ijsbanen in Nederland, het lief ste op natuurijs rijdt. „Want", zo vertelt Tinus Rozendaal, „op het natuurijs kun je je wat meer uitleven. Je bent op de kunstijs baan zoals in Alkmaar, waar ik regelmatig zo'n vijf tot zes keer per week train, altijd' Tinus Rozendaal, eens militair kampioen van Nederland, oud kampioen van Noord-Holland, en winnaar van vele kleine plaatselijke evenementen die ook maar iets met schaatsen uit te staan hadden, heeft geen spijt dat hij overgestapt is naar de honderd rondenwedstrijden. „Ik heb wel eens gedacht, waar ben ik aan begonnen. En dat was vooral in 1963, het jaar waarin ik voor het eerst de elf stedentocht zo onvoorbereid meereed. Ik was er nog niet klaar voor; ik kon dat nog niet aan. Wat later ging dat beter. Ik won de ronde van Loosdrecht, toch altijd in Nederland nog een van de grote wedstrijdtochten na de Elfstedentocht en de Noorder rondritten in Gronin gen. Vijf tot zes maal per week is de noordhollandse schaatser te vin den op de Alkmaarse kunstijs baan. Dat lag vroeger anders: „Soms zei je wel eens, als je alleen maar aangewezen was op de winter en het natuurijs, moet ik al weer gaan trainen. Tegen woordig doe je het om bij te blijven en omdat de mogelijkhe den ervoor legio zijn. Door de kunstijsbanen is er meer animo voor de schaatssport gekomen en ben je niet meer alleen aan gewezen op een strenge winter". Vanavond is de oude schaat- scrack uit Warmenhuizen ook van de partij ondanks zijn niet al te beste conditie. „Nee, een eerste plaats zit er niet in. Ik ben uit nood, omdat die menis cusoperatie pas in juli plaats vond, in augustus wat gaan trai nen met de fiets en pas half september weer wat gaan lopen. Daardoor lig ik natuurlijk een groot eind achter met mijn con ditie. Het is zelfs nu nog zo, dat het lopen meer moeite kost dan het schaatsen. Tinus Rozendaal ziet het voor vanavond somber in. Het gure weer, veel regen, heeft naar zijn mening het ijs van de Jaap Edenbaan nadelig beinvloed. „Tel daarbij de gure wind, dat zal ook wel in het totaal uitvallers te merken zijn".. „Als je met zo'n tachtig man en nou neem ik het aantal deel nemers aan de krappe kant op het ijs staat, en je moet de bocht door, dan kan het wel eens problemen opleveren. In het begin gaat dat meestal nog wel goed, maar tegen het eind na zo'n 90 ronden wordt het uitkijken. Het ijs wordt na tuurlijk iets minder, de schaat sers raken vermoeid. Een val partij zit dan in een klein hoek je. En de kwaliteit van het rij den, gaat hard achteruit in zo'n wedstrijd". ,t Is je hobby, dat schaatsen, en ik zou er niet meer buiten kun nen. Daarnaast doe ik het nog omdat ik overdag op kantoor zit. Maar als ik bouwvakker in Utrecht of tuinder in het West- land zou zijn, nou, vergeet het dan maar, dan was ik met schaatsen al lang gestopt, en dan zou ik vanavond zeker niet van de partij zijn. Maar mensen doen nu eenmaal dingen die ze liefhebben. Vandaar dat ik nog steeds schaats." Hans Vultink teleurgesteld DEN HAAG De Konin klijke Nederlandse Bil jart Bond heeft van de Europese Biljart Fede ratie (CEB) een telegram ontvangen, waarin mel ding gemaakt wordt van het feit dat de organisa toren van het toernooi om het Europees kam pioenschap 47/2 (Troyes) en het wereldkampioen schap 47/1 (Marseille) hun „opdracht" hebben teruggegeven De toernooien zouden wor den gehouden resp. van 6 tot en met 9 februari 1975 en van 26 februari tot en met 2 maart. De afmelding van de Fransen is voor Hans Vultink, wereldkam pioen anker kader 47/2 en Eu ropees kampioen anker kader 47/1, een enorme teleurstelling. „Ik had mijn hele seizoen afge stemd op het 47/1 in Marseille", aldus dc zakenman uit Groenlo, die vanaf morgen uitkomt in het toernooi om het Nederland se kampioenschap 47/2 te schede. „En het 47/2 in Troyes was voor Marseille een mooie voorbereiding geweest, omdat in beide toernooien met ML- ballen wordt gespeeld. Dat had ik er aan kunnen wennen. Het is allemaal zeer betreurens-, waardig. Ik hoop dat er op korte termijn nog andere orga nisatoren gevonden kunnen worden". (Van onze sportredactie) ZUIDLAREN De uitlatingen van Hans Brugman die tot voor kort secretaris is geweest van de Neder landse Federatie van Springruiters, zijn als een bom ingeslagen. Zoals te doen gebruikelijk in dit soort aangelegenheden is beslist niet iedereen het met de Almeloër eens. Zelfs overheerst hier en daar een gevoel van verdriet, van verwohdering. Een van de betrokkenen die teleurgesteld het hoofd heeft ge schud, is Siem Pruikemaker, de 54-jarige voorzitter van de Federatie voor Nederlandse Rijscholen. „Ik ben", zegt Pruikemaker, „een beetje verbaasd door die aanval van mijn goede vriend Brugman. Enkele dagen eerder hebben wij tal van punten die door hem in de publiciteit zijn gebracht, nog uitgebreid in het bestuur behandeld. Ik kan mij voorstellen dat Hans Brugman moedeloos is geworden omdat bepaalde zaken soms meer tijd vragen dan is voorzien. Maar iedereen moet zich nu eenmaal bij een meerderheids beslissing neerleggen". sarWfcJi Voor Hans Brugman is de deur nog niet helemaal gesloten. De opmerkingen rond de affai- re-Melchior Grandioso Heins hebben Pruikemaker lich telijk verbaasd. „In de bestuurs vergadering heeft Leon Mel- chiör uit de doeken gedaan waarom hij Grandioso bij Heins heeft weg gehaald. Hans Brug man heeft diens uiteenzetting aangehoord entoen gezegd: „nou, als ik dat zo hoor zou ik waarschijnlijk net zo hebben ge handeld". Deze bestuurder van de F.N.S. vermoedt dan ook dat het Hans Brugman allemaal wat teveel is geworden. „Het spijt ons gewel dig dat het zo gelopen is. Het secretariaat is voortreffelijk be heerd. Maar aan het vertrek van Hans Brugman zitten geen con sequenties vast. Tjeerd Velstra Het vertrek van Brugman is be slist niet fataal, zoals is gesugge reerd. Niet vergeten mag wor den dat Hans Brugman alleen maar bepaalde zaken heeft kun nen uitwerken met instemming van het bestuur". „Die zaak tussen Heins en Mel- chior is eigenlijk ook zwaar overtrokken. Het is gewoon een botsing van zakelijke belangen geweest. Maar in de sport moet je gewoon wel zakelijk zijn. De oplossing voor deze proble matiek is dat het Nederlands Olympisch Comité voor vijftig - procent of meer mede-eigenaar van de paarden wordt. Er zou een speciaal fonds moeten zijn zodat er aan speciale combina ties kan worden gewerkt". Betekent het nu dat dc deur voor Brugman volledig dicht zit? Pruikemaker: „Ach, paar denmensen zijn emotionele mensen. Vandaag mis ik Hans Brugman niet, morgen mis schien wel. Weet u, dit is typisch een van de vele ruzies in de paardenwereld diegemakkelijk bijgelegd kunnen worden". (Van onze sportredactie) DEVENTER Antonl Dujvnic, hoofdvertegenwoordiger van Puma in Oost-Europa en manager/voetbalmakelaar van de Go Ahead-Eagles-spits Josko Gluic, keek zondagmiddag naar het scorebord in de Adelaarshorst. Met grote cijfers stond er 2-6. Vol trots en met een brede glimlach wees Antoni Dujvnic naar deze cijfers. Hij draaide zich om en wees toen ook naar Josko Gluic. Zijn pupil had deze cijfers op het scorebord gebracht. Ook trainer Notermans deelde in de Joegoslavische vreugde want hij zei: „Heb Ik het niet gezegd? .Josko is een goede aankoop geweest." In het spelershome, het enige gezellige plekje van het Go Ahead Eagles-stadion, zat Josko Gluic in de hoek voor zich uit te staren. Antoni Dujvnic zat naast hem. Josko Gluic, de matchwinnaar van de Eagles, durft nu te praten. Hij voelt zich beschermd door zijn manager, die toevallig ook zijn zwager *ls. „Ik heb het geweldig naar mijn zin bij Go Ahead Eagles. Iedereen is vriendelijk tegen mij. Ook mijn vrouw vindt Deventer een geweldige stad", zegt Josko Gluic. „In het begin hadden we het erg moeilijk. Mijn vrouw en ik spreken geen woord „over de grens", we zijn wel van plan om zo snel mogelijk Nederlands te leren, want zonder deze taal zullen we altijd vreemden blijven. Met mijn drie woorden Engels en vijf woorden Duits kom ik niet ver", zegt Josko in het Joegoslavisch tegen manager Dujvnic. die graag bereid is om als tolk op te treden. Met wilde gebaren legt Dujvnic uit dat Josko het geweldig naar zijn zin heeft. „De spelers en de trainer hebben Josko goed opgevangen. Josko voelt dat hij door de groep is geaccepteerd en hij wil hier een goede toekomst opbouwen". Op de vraag wie zijn grote vriend geworden is, zegt Josko: „Ik heb tien vrienden in het elftal. Samen proberen wc er een eenheid van te maken. Toch wil ik Peter Arntz en André van der Ley een compliment te geven. Beide spelers, vooral Peter Arntz, hebben mij in de moeilijke dagen geholpen. Het is jammer dat ik nog niet veel kan zeggen. Er zijn nog veel taalproblemen, maar ik begrijp beide spelers erg goed." Dat laatste was wel duidelijk. Nadat Josko Gluic het eerste Go Ahead Eagles-doelpunt had gemaakt rende hij onmiddel lijk naar Peter Arntz en omhelsde hem op het middenveld, daarna mochten de andere spelers hem pas feliciteren. Over het trunsferbedrag wilde Josko weinig zeggen. In een bekend voetbalweekblad heeft onlangs een interview gestuan waarin gesproken werd over een transferbedrag van 140.000 gulden. Voetbalmakelaar Dujvnic probeert de vraag te omzei len. Hij kijkt voor zich uit en zegt dan: „voor de buitenwereld heeft Josko Gluic 10.000 dollar (ongeveer 27.000 gulden) gekost, maar in werkelijkheid was zijn transferbedrag 100.000 gulden. In het Oosteuropese voetbal moet je voorzichtig zijn met transferbedragen. De spelers pakken er iets van mee, de clubs krijgen een bedrag cn de voetbalmakelaar uiteraard ook iets. Alles bij elkaar komt dat op 160.000 gulden". Trainer Jan Notermans van Go Ahead Eagles beaamde het „Gluic is een goede aankoop geweest." DEN HAAG ANP „Een forse straf is hier nodig. Nederland is een centrum van de heroi-nehandel geworden, omdat men denkt, dat hier niet zwaar wordt gestraft'. Dit zei dit jaar de officier van justitie. Mr. van Benthem, bij de rechtbank te Breda. Terecht stonden vijf Chinezen wegens het in bezit hebben en vervoeren van heroïne. "Wij moeten trachten de handel in heroine, die praktisch geheel in handen van Chinezen is, zo krachtig mogelijk terug te drukken", aldus de president van de rechtbank in Amster dam, mr. W. S. da Costa, in een zaak tegen drie Chinezen, die een kilo opium (waarde 100.000) in hun bezit hadden. De smokkel van drugs van Ne derland uit naar West-Duitsland neemt de laatste tijd sterk toe". Dat is de mening van de Duitse douanerecherche in de grens plaats Nordhorn. Er is daar o.a. een Amerikaan gepakt met 435 gram heroïne (waarde bijna 130.000) die hij van Amster dam naar Duitsland wilde smokkelen. De heroïne was be stemd voor Skandinavië. Eerder had hij 1,5 kg heroïne (waarde rond een half miljoen) Duits land binnengesmokkeld. Minister van Agt van Justitie is evenwel van mening, dat niet kan worden gezegd, dat de Hol landse randstad is gemaakt tot de hasjiesj-stapelplaats van het Westen. „De cijfers over de in beslag genomen drugs en de bekend geworden gegevens over smokkelpartijen geven niet vol doende houvast voor een derge lijke bewering", aldus de be windsman. Maakt men een optelsom van feiten, die in het afgelopen jaar uit meer dan 150 krantenberich ten over aanhoudingen in ver band met drugsmokkel of -han del in Nederland naar voren zijn gekomen, dan zouden er in 1974 rond 300 personen zijn aan gehouden, in verband met drug smokkel of -handel in Neder land naar voren zijn gekomen, dan zouden er in 1974 ROND 300 personen zijn aangehouden, van wie 170 vreemdelingen. In 1973 waren deze cijfers 260 en 150; in 1972 300 en 160. Geen opzienbarende verandering der- Een optelling van drugs hoe veelheden drugs die volgens me dedelingen van de politie aan de pers in 1974 in beslag werden genomen, wijst uit, dat er rond 20.000 kg soft drugs (hasj, mari huana) werd achterhaald en 60 kg hard drugs (vooral heroïne, opium). In 1973 waren deze hoe veelheden resp. 10.000 en 110 kg. Er zou dus in het afgelopen jaar hoeveelheden zoveel soft drugs in beslag zijn genomen, waar tegenover staat dat de hoeveel heid hard drugs die werd ach terhaald, is gehalveerd. Het zijn in elk geval hoeveelheden die een handelswaarde van tiental len miljoenen hadden. Maar de financiële klappen die de politie de handelaars in drugs toe brengt, zal niet tot resultaat hebben dat deze smokkel en handel wordt uitgeroeid. De grote bazen die de touwtjes van de drughandel in handen heb- Een klein deel van de miljoenenbuit van verdovende middelen die de politie dit jaar achterhaalde. Ook slechts een klein deel van de hoeveelheden drugs die de politie zich door de vingers zag glippen ben, kunnen wel een duwtje hebben. Want uit politieonder zoeken is gebleken, dat hun or ganisaties wereldomvattend zijn en met harde hand worden ge regeerd. Voorbeeld hiervan: in het Amsterdamse IJ werd het met kogels doorzeefde lijk van een 26-jarige Chinees gevonden; hij was vermoord, omdat hij „dwars lag". Er volgden arresta ties in verscheidene landen, toe nemende Hoe groot de hoeveel heid drugs is, die tussen de vin gers van de politie doorglipt, kan niemand zeggen. Wel con stateren de deskundigen een toenemende handel en een stij gend gebruik van heroïne, wut klopt met de geheten, waarin men steeds meer het woord her oïne tegenkomt. In april 1974 beleefde Neder land de sensatie met de Nadat HD 160, vroeger Callantsoog ge heten. Het oude vissersschip, be mand met keiharde kerels, had 3500 kg hasj en 40 liter hasjolie aan boord. Nadat een deel bij Callantsoog was gelost, voelden de smokkelaars zich betrapt en voeren ze naar volle zee terug. Het (Jouaneschip Zeearend en het fregat Wolf zetten de achter volging in. De schipper negeer de het bevel tot stoppen, er volg de een beschieting en tenslotte 25 de bemanning het schip tot zinken om de smokkelwaar weg te werken. Maar het schip werd gelicht (kosten 300.000) en de smokkelwaar (waarde 25 mil joen) werd alsnog in beslag ge nomen. Elf man werden veroor deeld. Een succes van de Nederlandse politie was het tot oplossing brengen van de moord op de 26-jarige Chinees in Amster dam, waarna voor miljoenen aan heroïne werd achterhaald. Maar de politie weet, dat de plaatsen van de gearresteerde handelaars en koeriers weer zul len worden ingenomen door an dere Chinezen. En dat duizen den meest jonge mensen zich zullen inspuiten met heroïne, waaraan duistere figuren een onschatbaar aantal miljoenen verdienen. Menigmaal zijn de gevolgen van hard-druggebruik fataal. Voor zover bekend is ge worden stierven er 13 jqnge mannen en vrouwen tengevolge van een verslavingsmiddel, in veel gevallen in kraukpanden in Amsterdam. Veel berichten die betrekking hebben op drugs, komen van Schiphol en Amsterdam, maar ook uit Noord-Brabant (Eindho ven) en uit plaatsen langs de grens met Duitsland cn uit Zeeuws-Vlaanderen. De manieren waarop koeriers drugs smokkelen, lopen nogal uiteen. Een koffer met dubbele bodem is niet erg origineel. Maar aan detective-verhalen doen denken: gloeilampen, kou sen, autoradio's, onderbroeken, condooms, het menselijk li chaam, geluidsboxen, oosterse beeldjes en jeneverkruiken. De voor het merendeel jonge mensen die zich met geld tot smokkelen laten verleiden, heb ben als regel een normaal be roep. In de berichten over 1974 kon men tegenkomen: bouw kundige elcktromonteur, dok werker, ingenieur, soldaat, stu- dent(e), cassiére, verpleegster, juwelenhandelaar en huis-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17