Sovjet-Unie: nooit toezeggingen voor ruimere emigratie 'it jaar zeker één miljoen werklozen CcidocSoivtont Verscherpte wet Duitse anarchisten Criminaliteit in 6 jaar verdubbeld Sociale uitkeringen boven 13 miljard Campagne vrijlating Cap ucci Ruim twee ton voor Jan van Goyen Haagse danseres in film tegenspeelster van acteur Marlon Brando Conflict in Portugese leiding Vak beweging praat met Northrop DONDERDAG 19 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PA.1INA 13 UTRECHT (ANP) De Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid hebben vorig jaar ruim 13 miljard uitge keerd. 1.8 miljard meer dan in 1972 ofwel een stijging van 16,1 procent. Uit het jaarverslag van de bank en de raden blijkt, dat de groei voor het overgrote deel voor rekening komt van de AOW. Het bedrag aan AOW-pensioenen nam toe met 1.3 miljard (18,3 procent). De AWW-uitkeringen gingen met 17,4 procent om hoog. Het totaalbedrag aan kinderbijslag-uitkeringen steeg 0,3 miljard (12,2 procent). De totale premie-ontvangst is vergeleken met het vorige jaar eveneens toegenomen (13.1 procent). Deze stijging komt groten deels voor rekening van de AOW die toenam tot een opbrengst van 8,6 miljard. In de voornaam ste straat van de Britse stad Bris tol zijn gister avond twee bommen ont ploft, waardoor dertien mensen gewond raakten. De explosies veroorzaakten een enorme ra vage in deze winkelstraat. Frontaanval op Kissinger MOSKOU (R^uter-DPA-AP) - De Sovjet- Unie heeft, in stevig gestelde termen, nadrukkelijk ontkend dat het ooit toe zeggingen heeft gedaan ten aanzien van verruiming van de emigratieprocedure, zoals de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Kissinger, de politici en de Amerikaanse publieke opinie heeft willen doen geloven. Ten bewijze hier- nubliceert Moskou een brief, die Gromiko zeven weken geleden aan Kis singer heeft geschreven. De Sovjet-Unie verwacht voorts dat de Amerikaanse beperkingen op de handel met Rusland onvoorwaardelijk zullen worden opgeheven overeenkomstig het met de VS gesloten akkoord. Gromiko's brief is gepubliceerd, een week nadat de Amerikaanse Senaat had ingestemd met de opheffing van de han delsbelemmeringen op voorwaarde dat de Sovjet-Unie alle minderheden die dit wensen, moet toestaan te emigreren. Gromiko gaat in zijn brief onder meer in op de correspondentie-uitwisseling tus sen Kissinger en senator Jackson, waarin gesuggereerd werd dat met name de Russische joden meer vrijheid tot emi gratie zouden krijgen. „Ik moet u ronduit zeggen", aldus Gromiko, „dat deze zaken, inclusief de correspondentie tussen u en senator Jackson een vertekend beeld ge ven van ons standpunt evenals van het geen wij Amerika verteld hebben". Gro miko onderstreept dat de betrokken kwestie volledig tot de competentie van zijn land behoort en iedere inmenging van het Congres onaanvaardbaar is. La ter, op 3 september heeft Kissinger de Senaat inderdaad laten weten, dat de Sovjet-Unie geen toezegging inzake emi gratie had gedaan. [Een verborgen camera heeft in een bankgebouw in Melbourne (Australië) dramatische scène vastgelegd tijdens een gewapende overval. Een vapende employé van de bank (1) probeert de gewapende bankrover houden, terwijl een vrouwelijke cliënt op de achtergrond angstig èkijkt. Noch de aanvaller, noch de bankemployé vuurden op elkaar, tiaar na. een korte worsteling kon de rover met wat geld ontsnappen. (Van een onzer verslaggevers.) EN HAAG Meer dan een miljoen Nederlanders een kwart van de beroepsbevolking zijn dit jaar zes maanden werkloos geweest. Vooral de jeugdwerkloosheid baart in dit verband grote torgen. De arbeidsbureaus zullen dit jaar 850.000 werkloze inge schreven hebben. Hiertoe behoren 375.000 jongens en meisjes beneden 25 jaar. Daarnaast echter bestaat er een grote verborgen werkloosheid onder de jongeren. Tienduizenden jongeren tussen 15 en 21 jaar, voor een groot deel schoolverlaters, staan niet ingeschreven bij de arbeidsbureaus. Zij doen dit niet, omdat zij weten na een half jaar geen uitkering meer te zullen ontvangen. Dit alles bij elkaar is er de oorzaak van, dat men voor dit jaar op zeker één miljoen werklozen moet rekenen, die zeker zes maanden werkloos geweest zijn. Aldus een rapport van Sjaloom te Odijk, die eraan toevoegt, dat deze cijfers op het ministerie van Scociale Zaken bekend zijn, maar binnenskamers gehouden wor den. Minister Boersma heeft gisteren in de Tweede Kamer een uitkering- ineens van 200 gulden aan werklozen van de hand gewezen. Ook kan hij nog niet ingaan op de wens het minimumloon met twee Procent extra te verhogen. Deze verhoging doet de loonkosten stijgen, in sommige bedrijven "izelfs zeer sterk, aldus de minister gisteren in de Tweede Kamer. Ook staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken is van mening, dat thans voor de werklozen redelijke voorzieningen gelden. Het volgens hem beter de uitkeringsduur te verlengen, dan de ;eringspercentages te verhogen. Van onze correspondent Frans Wennekes BONN De Duitse Bondsdag heeft gisteren met algemene stemmen haar goedkeuring ge hecht aan een bijzondere rechtspleging, die op de behan deling van de Baader-Meinhof- groep is afgestemd. Volgens de nieuwe wet kunnen advocaten, alleen al op verdenking van deelname aan strafbare hande lingen van de anarchisten, van de verdediging worden uitge sloten. Uitsluiting geschiedt ook wan neer er sterke verdenking be staat dat zij medewerking verle nen aan nieuwe strafbare han delingen die de leden van de groep vanuit de gevangenis voorbereiden. De nieuwe wet maakt het bovendien mogelijk de processen tegen de anarchis ten bij hun afwezigheid te voe ren, wanneer zij, bijvoorbeeld door hun huidige hongersta king, niet in staat zijn deze bij te wonen. Straffen in Frans wijnschandaal BORDEAUX, (AP) - De wijn handelaar Pierre Bert, die heeft toegegeven te hebben geknoeid met de kwaliteit van Bordeaux wijnen om er een hogere prijs voor te kunnen vragen, is tot een jaar gevangenisstraf en een geldboete van 15.600 gulden ver oordeeld. De gebroeders Yvan en Lionel Cruse, een van de bekendste groothandelaren in wijn in Bor deaux, hebben een jaar voor waardelijk gekregen en een geldboete van 15.600 gulden ie der. Serge Balan, die voor Pierre Bert werkte, werd veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijk en een geldboete van 11.700 gul den. De gebroeders Cruse heb ben laten weten tegen het von nis in beroep te zullen gaan. VN-assemblee - De algemene ver gadering van de V N. heeft gis teravond haar 29ste zitting ge sloten. In brede juridische kring is er fel verzet tegen de nieuwe bepa lingen gerezen, omdat zij de in druk wekken dat de Duitsers geen vertrouwen hebben in de bestaande wetgeving. Ook roept een bijzondere wetgeving on aangename herinneringen op aan het Derde Rijk. Bovendien moet ook voor advo caten gelden dat verdenking al leen niet voldoende is om maat regelen tegen hen te nemen. De wet tegen de anarchisten staat trouwens in contrast met de be handeling van oorlogsmisdadi gers, tegen wie de processen soms abrupt worden beëindigd als zij met een doktersattest ver schijnen. ADVERTENTIE Elf gemeenten zijn lichtend voorbeeld" ZEIST (ANP) - „Uw land telt vele fraaie monumen ten, bijvoorbeeld het Bin nenhof in Den Haag. Ik begrijp alleen niet dat u dat mooie plekje tot een soort supergarage hebt ge maakt". Dit zei gisteren Lord Dun can Sandys, initiatiefnemer van het Europese Monu mentenjaar 1975, toen in Zeist door Prins Claus de elf gemeenten werden be kendgemaakt die door hun monumentenbeleid als „lichtend voorbeeld" zijn gekozen. Prins Claus is ere voorzitter vah het Natio naal Comité Monumenten- jaar 1975. De heer J. Jesserun, hoofd- direkteur van de rijks dienst voor de monumen tenzorg, kondigde aan dat een wetswijziging in voor bereiding is, waarin aan dacht wordt besteed aan de onderhoudsplicht van mo numenten. CAIRO, (AP) De Arabische landen en het Vatikaan zijn overeengekomen een internatio nale campagne op touw te zet ten voor de vrijlating van de door Israël wegens wapensmok kel tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeelde Grieks-kath olieke aartsbisschop Capucci, zo heeft de katholieke patriarch van Cairo, Hakim Maximos ver klaard. Na een bespreking met Sayyed Nofal, de vice-sccretaris-gene- raal van de Arbische Liga, zei Maximos dat men was overeen gekomen een grote religieuze conferentie in Cairo te beleggen „ten einde het Arabische gezicht van Jeruzalem te verdedigen". Den Haag Op de kunst- en antiekveiling, die deze week bij van Marie en Bignell in Den Haag wodt gehouden, heeft een schilderstuk van Jan van Goyen 230.000,- opgebracht. Het was en paneel „Gezicht op Leiden" uit 1653, dat gekocht werd door een Nederlandse particulier. De Van Goyen was het topstuk van de veiling. Een „compositie" van Karei Appel ging op deze veiling voor „30.000,- van de hand, een doek van Spohler, „Zomer", bracht f 20.000,- op en Hermanus Koekkoeks schilderij „Zeilschepen in woelige zee" verwisselde voor 13.500 van eigenaar. Op de veiling bij van Marle en Bignell, die tot en met vrijdag zal duren, komen 1700 nummers onder de hamer. Bij de al geveilde schilderijen was een lichte verschuiving in de belang stelling merkbaar van de Romantiek naar de Haagse School. Jaar van de vrouw NEDERLAND GAAT PROBEREN het Internationale Jaar van de Vrouw mee te vieren; we hebben daarvoor onder meer een Nationale Adviescommissie Emancipatie gekregen, waarvan de samenstelling weer met de nodige protesten gepaard is gegaan. Wat het werk van deze commissie allemaal gaat opleveren, moet afgewacht worden; hooggstemd schijnen de verwachtingen niet te zijn. Het praatje waarmee premier Den Uyl van de week de adviescgm- missie installeerde, was beslist niet het slechtste dat we over vrouwenemancipatie hebben gehoord en gelezen. Zo leeft bij menigeen het misverstand, dat de vrouw als mens vooral onder de maat gehouden wordt, omdat er nog altijd te veel remmen zijn welke verhinderen, dat de vrouwen op grote schaal kunnen gaan deelnemen in het arbeidsproces. VEEL BELANGRIJKER ZOU HET ZIJN te werken aan een heel andere vorm van emancipatie: onbeperkte toegang voor meisjes en vrouwen tot alle mogelijke vormen van onderwijs. Want alleen op die manier wordt een brede en ook naar alle kanten georiënteer de emancipatie van de vrouw bevorderd. Er zijn - ook in Nederland - heel veel vrouwen aan wie de tot nog toe opgebrachte inspanning van vrouwenemancipatie niets te zeggen heeft. Dat komt voornamelijk omdat die actie niet op hun situatie werd gericht. Of er wat meer vrouwen burgemeester of Kamerlid worden, interesseert die vrouwen nog minder dan de vraag of Cruyff wel dan niet in het Nederlands elftal meespeelt. Zoals economisch gepalaver goeddeels voorbij gaat aan de massa werknemers, zoals theologische geschillen het gewone kerkvolk nauwelijks raken, gaan ook de initiatieven van voorgangers van vrouwenemancipatie aan de vrouw in collectieve zin veelal voorbij. DAAROM ZAL HET „JAAR VAN DE VROUW" in Nederland niet veel uithalen als het een geïntensiveerde „Dolle Mina" beweging of stimulans tot een nieuw specialisme in de maatschappelijke ontwikkeling wordt Het zou ons niet verwonderen, wanneer de Nationale Adviescom missie moeite krijgt bij pogingen om haar werk inderdaad in het bredere kader te zetten, dat nodig is. Eigenlijk zou ze zich het best tot een paar echte kernpunten kunnen beperken: bijvoorbeeld de toegang tot het onderwijs'. DE BILT Met zuidwestelijke winden wordt vochtige lucht van subtropische oorsprong Ëiici» naar ons land getransporteerd. d^Ho: De temperatuur van deze lucht Luchth. is enkele graden hoger dan de voor de tijd van het jaar nor- zd'umb male waarde. Aberdftn De luchtstroming wordt in stand Berlijn0"' gehouden door een hogedruk- Bordeau» gebied dat over Spanje naar het westelijke deel van de Mid- Ccntvc dellandse Zee trekt en een de- pressie die zich tussen IJsland Kopcnhai en Schotland door naar Zuid Unmibon Noorwegen verplaats. Een bij- behorend koufront zal morgen Luxcmbu ons land bereiken en zal waar- schijnlijk boven België tot stil- Muiioroo stand komen, om later op de Munchun nadering van een golfvormige 0g" storing, weer naar het noorden P»nj» terug te keren. Stockholr Vooruitzichten voor zaterdag; zur£h Voorbij trekkende regenzones c««.i nioi en minder koud. i»unbo«i Weersvooruitzichten cijfers vi zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp: omstreeks 3 graden Max. temp: omstreeks 7 graden Kans op een droge periode minstens 12 uur: 80 procent ET! i Vier doden en één zwaarge wonde was het trieste resultaat van het auto-on geluk dat gister avond op de Purmerender- weg in Purmer plaatsvond. Een Dat-personenau to reed achter op een stilstaan de vrachtwagen in. welke werd gelost. Als de wereldberoemde Amerikaanse filmster Marlon Brando in februari naar Duitsland komt voor de opnamen van zijn nieuwste speelfilm, zal hij tegenover zich de Haagse danseres Myra Abrahami de Melverda vinden. De uit Indonesië afkom stige solodanseres, die op 18-jarige leeftijd debuteerde in Singapore en in de jaren vijftig naar Den Haag kwam, vertelde dit aan de vooravond van het optreden dat zij zaterdag in Amicitia zal geven met haar Oosterse dansgroep The Lovely Flowers. Volgens Myra werd zij enkele maanden geleden opgebeld door een filmproducer wiens naam zij nog niet kan noemen, met een verzoek tot beoordeling van het scenario. De onderhande lingen, die daarna volgden, zouden met goed gevolg zijn afgesloten. In de film speelt zij een rijke dame die na een revolutie in een Oosters land wordt gedwongen te gaan werken in een ziekenhuis. In die functie moet zij de opperbevelhebber van het leger (Marlon Brando) verleiden tot het afstaan van geheime documenten. Myra deelde mee dat de film wordt gemaakt op diverse lokaties in West-Duitsland, waaronder Bremen. Hoe de film zal heten, is nog niet bekend. De carrière van de Indonesische danseres, die totaal geen filmervaring heeft, bevindt zich in een stroomversnelling. Het succes begon in april van dit jaar, toen zij negen meisjes om zich verzamelde en daarmee The Lovely Flowers vormde, die zich speciaal toeleggen op de authentieke Oosterse danskunst Er volgden optredens in het Kurhaus, het Rotterdamse Hilton Hotel, de Indonesische ambassade en in België. Na afloop van ,de filmopnamen staat een toernee door West-Duitsland op het programma. Voor het optreden van aanstaande zaterdag zijn inmiddels al 500 kaarten verkocht Vluchtelingenweek valt uiteen DEN HAAG (ANP) Drie or ganisaties hebben besloten zich terug te trekken uit het bestuur van de Nederlandse Stichting voor Vluchtelingenwerk (NSV). Samen met een vierde groep wil men een nieuwe organisatie voor het vluchtelingenwerk in het leven roepen. De drie organisaties zijn Am nesty International, stichting voor vluchtelingen-studenten UAF en de stichting Release Nederland. Men meent niet meer te kunnen werken met de NSV door de verouderde opstel ling en gebrek aan begrip bij het bestuur van de NSV. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uit voorlopige berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de criminaliteit dit jaar met ongeveer 15% Is toege nomen. I!et aantal ter kennis van de politie gekomen misdrij ven bedroeg 32,5 per 1000 inwo ners. Dit betekent een verdub beling in zes jaar. Een toeneming vertoonden o.a., de agressieve misdrijven (8%), de vermogensmisdrijven (14%), de verkeersmisdrijven (7%). Het aantal sexuele misdrijven blijft In HOT Festival van het poppenspel DEN HAAG Van 7 t/m 12 januari organiseert het HOT voor de eerste keer een poppen spelfestival met groepen uit binnen- en buitenland. Het programma ziet er als volgt uit: dinsdag 7 jan. „Gevarieerd programma" door Feike Bosch- ma; woensdag 8 jan. Uilenspie gel uit Brugge met kindermati nee „De bloemenprinses" en avondvoorstelling „Thyestes" van Claus; donderdag 9 jan. „De droom van Harlekijn" door Drage Teatret Kopenhagen; vrijdag 10 jan. Drage teatret met „Het groene paard", in de foyer „Théatre A" door Henk Abbing en poppenfilms in Bzz- töh-cinema; zaterdag 11 januari Popstudio Hinderik met „Al zo lief.in de foyer Henk en Ans Boerwinkel met „Figurenthea- ter Triangel" en experimentele poppenfilms in Bzztoh-cinema; zondag 12 jan. Putxinellis claca Barcelona met,,Rommelladen" en „Het verhaal van het water". Voor het gehele festival zijn abonnementen verkrijgbaar. al jaren gelijk op 0,6 per 1000 inwoners. Het aantal roofovervallen steeg met 50 tot 350. De buit bedroeg 5 miljoen, een toeneming van 1 miljoen. Omdat banken en post kantoren in toenemende mate worden voorzien van beveili- gingsinstallatics wordt het steeds moeilijker „een goede slag te slaan". Een topper dit jaar was de overval op een gel dauto in Venlo, waarbij 625.000 zou zijn verdwenen. Tot de plaatsen waar grote som men geld van eigenaar verwis selden, behoorden Chines gok huizen en Chinese zaken. Post kantoren kregen 60 maal onge wenst bezoek. De overvallers gaan steeds driester te werk. Een overval zonder dreiging met een vuur wapen is een uitzondering ge worden. Meer dan eens liepen de slachtoffers ernstige verwon dingen op; zeven personen ver loren bij roofovervallen het 1c- Vooral oudere i den vaak het slachtoffer. LISSABON, (AP) Portugal is woensdag opnieuw geconfron teerd met een conflict binnen de militaire leiding over de politie ke richting van het land. De crisis concentreert zich voor namelijk rond premier Vasco Goncalves, die pogingen doet om Portugal snel naar links te sturen nu de datum van de eer ste vrije verkiezingen in 50 jaar Volgens regeringsbronnen heb ben de gematigde militaire lei ders aangedrongen op het aftre den van Goncalves. President Francisco da Costa Gomes zou Goncalves' aanblijven tot de verkiezingen van maart willen omwille van de stabiliteit in de regering. Zeepost Met de volgende schepen kan zee post verzonden worden. De da ta, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Ecmhavcn" (27 december); ms. „Alcor" (27 de cember); Brazilië: ms „Eomha- ven" (27 december), ms. Al cor" (27 december); Canada: ms „C. P. Trader" (25 december); Chili: ms „Ganymedcs" (25 de cember); Israël: ms „Wulen- burgh" (25 december); Japun: ms „Kitano Maru" (26 decem ber); Ned. Antillen: ms „Curoli- ne Oldendorff' (25 december); Nieuw Zeeland: 2xper week via Engeland; Suriname: ms „Ares" (19 december); Verenig de Staten: ms „S. L. Resource" (25 december). Gevangenisschandaal - In Mann heim zijn vier cipiers tot straf fen variërend van geldboetes tot voorwaardelijke gevangenis straffen veroordeeld wegens hun aandeel in de mishandeling van gevangenen in de gevange nis van Mannheim in mei van dit jaar. DEN HAAG (ANP) - Op ver zoek van de Amerikaanse Northrop-vlicgtuigcnfabrlek zal een delegatie van het overlegor gaan van de drie vakcentrales vanavond een gesprek voeren over de mogelijkheden die dit concern ziet voor de werkgele genheid in ons land als o.a. Nederland zou besluiten een door Northrop te ontwikkelen licht gevechtsvliegtuig aan te schaffen als vervanger van de Starfighter van de koninklijke luchtmacht. De delegatie van het overlegor gaan zal ook deskundigen van de industriebonden van de drie vakcentrales omvatten. Eerder dit jaar hebben delega ties van de Zweedse Saab-Sca- nic-vliegtuigenfabriek en van het Franse Dassault-Bruguet- concern eigener beweging bij de Nederlandse vakbeweging aan geklopt om de voordelen uiteen te zetten van een keuze van hun produkt voor de werkgelegen heid in ons land gedurende een reeks van jaren.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13