TTAT.TANFN VAN AT.T.F. INFORMATIE VERSTOKEN VN: ISOLEER ZUID-AFRIKA Actie tegen Proloog zou heksenjacht zijn „Belasting op onroerend goed willekeurig fceidózOounmit Erfenis voor Patty Hearst Inval in gokpaleis Rotterdam DINSDAG 17 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Haya v. Someren treedt af als voorzitter WD (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Haya van Some- ren-Downer treedt volgend jaar af als partijvoorzitter van de WD. Naar alle waarschijn lijkheid wordt ze penningmees ter van de partij, die tijdens haar zes jaar durend voorzit terschap een forse ledenwinst boekte van 27.000 leden naar 83.000. Mevrouw Van Someren ontkent dat er enig politiek motief zit achter haar aftreden: „Het par tijvoorzitterschap is een lood zware baan, eigenlijk een full time job, en voor mij is de tijd .gekomen het wat rustiger aan te doen". Sinds september maakt mevrouw Van Someren deel uit van de Eerste-Kamer- fractie van de WD. Ze is van plan dit werk voort te zetten. Mevrouw Van Someren zou er de voorkeur aan geven als de par tijsecretaris, de Rotterdamse advocaat mr. F. Korthals Altes, haar opvolgt. Een beslissing hierover zal de WD tijdens de jaarvergadering in maart ne men. Mevrouw Haya van Someren-Downer, die na zes jaar haar functie als WD-voorzitter neerlegt. NEW YORK (RTR) De Algemene heid toe te laten en iedereen die wegens verzet f Vergadering der Verenigde Naties de apartheid gevangen is gezet of in zijn heeft gisteren een aantal resoluties beweeingsvrijheid is beperkt, onvoorwaardelij- aangenomen waarin sancties tegen Dc„ delde „.„lulle machtigt de speciale VN- Zuid-Afrika worden verlangd wegens commissie inzake apartheid de hulp aan Zuida- de apartheidspolitiek van dit land. In frikaanse bevrijdingsbewegingen te vergroten de eerste resolutie wordt de Veilig- en internationale anti-apartheidscampagnes te heidsraad gevraagd stappen te onder- Een van,d?2c cTpaent's j Ir" - doel hebben een eind te maken aan samen- nemen om een eind te maken aan de werking van bankinstellingen en nationale en levering van alle wapens, munitie, multi-nationale ondernemingen met Zuid-Afri- militaire voertuigen en ander mili- ka. tair materieel aan Zuid-Afrika, al smede aan elke militaire samenwerk- regeringen zal voorts gevraagd worden de ing met dat land. emigratie naar Zuid-Afrika stop te zetten en. a lie culturele, opvoedkundige, wetenschappelij- De tweede resolutie doet een beroep op Zuid- ke, sport- en andere contacten met „het racisti- Afrika afwijkende standpunten inzake apart- sche bewind" te beëindigen. Vereniging Eigen Huis: DEN HAAG (ANP) „De overheid gaat wille keurig en discriminerend te werk bij het opleg gen van de aanslagen voor de onroerendgoedbe- lasting. Per gemeente verschillen de heffingen honderden guldens voor woningen van dezelfde waarde. Aldus de vereniging Eigen Huis naar aanleiding van de resultaten van een onderzoek. Volgens de vereniging moet de centrale overheid de onvolko menheden in de nieuwe regeling rechttrekken en veel striktere uniforme voorschriften over de toepassing aan de gemeenten verstrekken. De nieuwe onroerend-goedbelasting wordt uiter lijk 1 januari 1979 van kracht. Het betekent dat de gemeenten belasting gaan heffen van alle gebruikers en eigenaren van onroerend goed. Sommige gemeenten hebben nu al de nieuwe heffing ingevoerd. Bij de invoering vervallen straat-, grond en personele belasting. Als voorbeeld van de afwijkende heffing noemt de vereniging de belasting die één van de leden-moest betalen. Tot nu toe betaalde het lid aan grond-, straat- en personele belasting 479.89 gulden per jaar, aan'onroerendgoedbelasting moet hij 785.40 gulden betalen: 64 procent meer. (Van onze correspondent) ROME De pers in Italië kranten, radio en televisie - zijn massaal in staking. Journalisten en technisch personeel willen op die manier hun looneisen kra< ht bijzetten. Sinds vrijdagmiddag zijn in Italië geen kranten verschenen, ook niet op zondag wanneer normaal alle Italiaanse bladen verschijnen. Controle van VW-Golf voor mankement geadviseerd Ook de radio - en televisiejouma- listen hebben zich bij de massa le persstaking aangesloten. Al sinds drie dagen zijn de Italia nen verstoken gebleven van nieuwsuitzendingen. Alleen zondags is voor de sportrubrie- ken een uitzondering gemaakt WOLFSBURG (ANP) De bezit ters van een Volkswagen „Golf in West-Duitsland heb ben van de fabriek de raad gekregen hun auto in een VW- garage te laten nakijken op een mogelijk gebrek. Onlangs is bij een routine-onder zoek gebleken dat bij sommige auto's een sluitplaatje op de borgpen van het rempedaal niet goed is aangebracht. Het kan daardoor losraken maar dat le vert geen onmiddellijk gevaar op omdat de pen extra wordt geborgd door een proef. Er is nog geen auto in de garage gekomen waarvan het sluit plaatje werkelijk weg was. Er hebben zich dan ook nog geen ongevallen voorgedaan die aan de onjuiste montage kunnen worden geweten. Ook sommige in Nederland verkochte auto's kunnen dit mankement hebben; met het nakijken zijn slechts enkele minuten gemoeid. ltingen wordt nu vrijwel doorlo pend lichte muziek gedraaid op de twee belangrijkste kanalen. Het meer serieuze derde net houdt het voorals nnog bij klas sieke muziek. De tv-kijkers heb ben in de afgelopen dagen een extra portie antieke lachfilms voorgeschoteld gekregen. Ook de actualiteitenprogram- De Italiaanse journalistenfedera- i's vervallen, hetgeen een tie heeft de staking afgekon- in Italië tot de beter betaalde groeperingen behoren, zijn nu salarisverhogingen van 250 tot 800 gulden per maand ge vraagd. Afgezien van enkele kleine, locale bladen, werken alle Italiaanse kranten met ver- liês. De werkgevers hebben daarom ook al gezegd, de loon eisen van de journalisten over dreven hoog te vinden. Zij wor den daarin bijgevallen door de communistische vakbond die de eisen ook te hoog vindt. Shell-boekje Nederlandse monumenten DEN HAAG - Prins Claus heeft vanmorgen in Den Haag het eerste exemplaar in ontvangst genomen van het „Shell journaal van Ne derlandse monumenten". Dit boekje, uitgekomen in verband met het Europees Monuraentenjaar 1975, is een ontdekkingstocht langs monumenten, kris-kras door Nederland verspreid, variërend van kathedraal tot dorpsgezicht, duiventil en molen. Het boekje werd de prins aangeboden door presi dent-directeur mr. J. P. van Reeven van Shell. Het is geschreven door dr. J. M. Fuchs en W.'J. Simons. Het boekje heeft een beschrij ving van monumenten, hun omgeving en hun betekenis in het dagelijks leven. Shell heeft naast de uitgifte van dit boekje ook 100.000 gulden geschonken voor de herbouw van enkele histo rische panden in Amster dam in het kader van de festiviteiten rond .Amster dam 700 jaar stad". Ook de nationale contactcommissie voor de monumentenbe scherming krijgt een bij drage voor een studie „het parkeerprobleem in de his torische binnenstad. politieke partijen in Spanje aanvaard doorlopende improvisatie de programmasamenstellers noodzakelijk maakt Zoals gebruikelijk bij radiosta- digd om haar looneisen kracht bij te zetten. Er wordt mor teel volop onderhandeld over nieuwe collectieve arbeidscon tracten. Hoewel de journalisten MADRID (AFP-UPI) - De natio nale raad van de Nationale Be weging, de enige toegestane po litieke partij in Spanje, heeft maandagavond met 95 tegen nul stemmen bij drie onthou dingen het wetsontwerp aan vaard dat de vorming van poli tieke verenigingen voor het eerst in de 35 jaar van het bewind van Franco mogelijk moet maken. Te chaotisch OP HET BINNENHOF wordt weer gejakkerd om vóór het kerstre ces nog een zo groot mogelijk deel van het begrotingswerk afgehandeld te krijgen. Daardoor vertoont het parlementaire werk het chaotische beeld, waarmee de Nederlandse burger allengs vertrouwd is geraakt Volksvertegenwoordiging en regering hebben aldiverse malen sa men overlegd, of en hoe er verbeteringen mogelijk zijn. Daarbij heeft meegespeeld de overweging, dat de gewone burger in de maanden november en december door de bomen het bos niet meer kon zien. Helaas is er, wat dit betreft, nog geen enkele verbetering doorgevoerd. Waarschijnlijk speculeren parlement en kabinet erop, dat de communicatiemedia dit karweiwel zullen klaren. WAT MAAR HEEL TEN DELE het geval is. De communicatie-me dia krijgen de karrevracht stukken en de overvloed aan discussies ook niet meer weg op een manier welke, gemeten met de maatstaf van een optima al-werkende democratie, verantwoord kan heten. Zowel de gedrukte bladen als radio en televisie zien zich meer en meer genoodzaakt een keuze te maken en maar al te vaak wordt dan de uitslag van die keuze nog beïnvloed door politieke overwe gingen. Politici beweren wel eens, dat de communicatie-media meer papier en meer tijd beschikbaar moeten stellen voor hun werk, om op' die manier de objectiviteit te dienen. Wat ook een drogredenis, omdat niet alleen het politieke bedrijf zijn nieuws brengt en om commentaar vraagt; bovendien is de belangstelling van de doom- see-burger niet zo rekbaar als elastiek. We zouden in dit geval een vergelijking wil maken met het onderwijs, waar de instrucite ook in een redelijke kwantitieti gegeven moet worden, wil de leerling niet stikken in de stof. ZOALS HET NU WEER GAAT, vrezen we dat het politiek en parlementair bedrijf met zijn chaotisch beeld op de burger de uitwerking gaat krijgen van de zogenoemde „kretologie"; wat dikke koppen en aangescherpte commentaren krijgt, komt in de aan dacht Wij dachten dat overheid en volksvertegenwoordiging meer aan dacht moeten krijgen voor de belangen van de burgerij bij een doorzichtig beeld van hun werk. De rem noodgedwongen losser ONZE REGERING ZAL 1975 beslist wel ingaan met het schone voornemen om, in het belang van inflatiebestrijding en nog een paar voor onze economie noodzakelijke doelstellingen, de prijzen goed onder controle te houden. Maar uit wat minister Lubbers maandag over de relatie tussen kostenstijgingen (inclusief loonsverhogingen) en prijsniveau bekend liet maken, blijkt dat het kabineUDen Uyl noodgedwongen de rem volgend jaar wat losser moet instellen. Zwakke bedrijfssectoren zullen gelegenheid krijgen om in het belang van de werkgelegenheid en vanwege de kans om een economische ondergang te voorkomen de kosten royaal, soms zelfs totaal, in de prijzen te laten doorwerken. We zijn benieuwd naar de uitkomst van berekeningen welke het Centraal Planbureau nu kan gaan maken terzake van het prijsver loop in 1975. De vooruitzichten van de economie zijn internationaal ook nog verre van gunstig. En welke conclusies gaan nu getrokken worden bij de onderhande lingen over nieuwe c.a.o.'s? De plicht tot zelfbeheersing welke op de vakbeweging drukt, zal extra zwaar gaan wegen. Eén verkeerd duwtje van wie dan ook, en het hele hek is van de dam. Weeroverzicht DE BILT Oceaandepressies Buiig weer met veel wind, weinig beinvloeden het weer in vrijwel verandering in temperatuur, geheel West-Europa. Een gevolg Weersvooruitzichten in cijfers: hiervan is dat de vorstgrens tot voor donderdag: in Rusland is teruggedrongen. Aantal uren zon: 0 tot 3, min.tem pi omstreeks 4 graden, max. temp: omstreeks 6 graden. Boven het «eejebied tunen U, Kan, op een droge periode van land en Schotland kwam van- mm,,en, 12 uur: 60 proeent morgen een dtepre depresaie Kan. op een geheel droog et aan die aan onae kuit de wind maal: 30 procent, tot storkracht deed aanwakke ren. Een westelijke stroming Am«t*rd«m nimbui n voerde vrij koude en uiterst "«""J"1' 7 7 onstabiele lucht zodat er talrij- telde rr£übut a 1' ke buien vielen. Verwacht wordt dat de depressie morge nochtend boven Zuid-Zweden aankomt. De krachtige westelij ke stroming zal zich daarbij boven de Noordzee en onze om geving handhaven. In het huidi ge weerbeeld komt het komend etmaal dan ook weinig verande ring. D«n Helder Luchth Rtd. Vliaaintjon Kamervragen over prijzen geneesmiddelen Den Haag (ANP) De PvdA-ka- merleden Patijn en Dolman willen van staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) nadere informatie over de prij zen van geneesmiddelen en in het bijzonder antwoord op de vr^ag of de Nederlandse ver bruikers en ziekenfondsen voor „een hele lange lijst" van ge neesmiddelen een veel hogere prijs betalen dan in enkele an dere EEG-landen. De beide kamerleden hebben de bewindsman vragen gesteld over de geregistreerde, verpak te geneesmiddelen en informe ren of de nieuwe invoerregeling niet leidt tot een invoermonop- olie voor buitenlandse fabri kanten. Nog twee van zesling in leven SAN JOSE, (AP) Opnieuw is een baby van de negen dagen geleden in Californië geboren zesling overleden. Slechts twee van de enkele maanden te vroeg geboren kinderen zijn thans nog in leven. Alle zes kinderen hebben sinds hun geboorte met ademhalings moeilijkheden gekampt. Het kind dat maandag overleed woog bij de geboorte bijna twee pond. In Wassenaar werd gister middag onder grote belang stelling het stoffelijk over schot van de 25-jarige Riekje van Hamburg ter aarde be steld. Zij was een van de bemanningsleden die om kwamen bij de recente rqmp met een DC-8 van Martinair op Sri Lanka (Ceylon) en de enige van wie de stoffelijke resten konden worden ge- ,.ji borgen. Ter nagedachtenis s-Z'i van haar 25-jarige collega "T Hetty Borghols uit Den Haag werd vorige week donderdag in de parochiekerk van de H Paschalis Baylon een plechti ge ei den. Verzoek om gratie voor K. Vellekoop Romance Burton en Elizabeth nog intact LONDEN. (AP) Prinses Elizabeth van Joegoslavië heeft via een woordvoerder laten weten dat zij haar thans acht weken oude ro mance met de acteur Ri chard Burton niet heeft verbroken, zoals in enkele publicaties was gemeld. „Ze zijn nog steeds verliefd op elkaar; zij op hem en hij op haar", zo wist woord voerder Brook Williams te melden. AMERSFOORT (ANP) Een groep van Christenen van ver schillende kerken, verenigd in het Politiek Avondgebed Amersfoort, heeft een petitie gestuurd aan minister-president Den Uyl met het dringende ver zoek om de tot gevangenisstraf veroordeelde dienstweigeraar Kees Vellekoop nog voor Kerst mis gratie te verlenen. De peti tie is ondertekend door 220 deelnemers aan het politieke avondgebed, dat zondagavond in Amersfoort werd gehouden. Verbod Een federale rechter in Manhattan heeft de federale re cherche FBI verboden de natio nale conventie van een politieke groepering bij te wonen die naar zij meent marxistisch is en uit is op omverwerping van de Amerikaanse regering. NEW YORK (Reuter) Patty Hearst, de dochter van de Amerikaanse krantenmagnaat die in februari van dit jaar werd ontvoerd door een revolutionaire beweging waartoe zij zich later be keerd zou hebben, heeft een deel geërfd van twee en een half miljoen dol lar. Het geld is afkomstig van Patty Hearst groot moeder, wijlen Millicent Hearst, vrouw van kran tenmagnaat William Ran dolph Hearst Berlijn Bordeaux Frankfort Hrlalnki Inntbrurk Kopenhagen Llaaabon Locarno ontrew. Het Tweede Kamerlit mevrouw S. van Veenendaal houdt nog even voordat de zitting begint ruggespraak met haar verdediger mr. R. Utermarkt. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De toneel-werkgroep Proloog uit Eindhoven heeft gisteren in kort geding voor de president van de rechtbank in Den Bosch geëist, dat het DS'70-Kamerlid mevr. S. van Veenendaal- Van Meggelen verboden wordt in de toekomst nog uitlatingen over Proloog te doen zoals in een inter view met De Telegraaf van 3 december j.l. In het interview, dat als kop had nendaal, dat Proloog een Mar- „Proloog-groep is een rode xistische mantelorganisatie is, mantelorganisatie" uitte mevr. die enorme bedragen uit het Van Veenendaal (oud-staatsse- buitenland krijgt om in Neder- cretaris van CRM) een aantal land met alle mogelijke, ook ernstige beschuldigingen aan onwettige middelen de demo- het adres van Proloog. cratie te ondermijnen. De advocaat van Proloog mr. De advocaat van het Kamerlid Bakker Schut, die het optreden mr. Utcrmark stelde, dat mevr. van het Kamerlid als „heksen- Van Veenendaal zich al gerui- jacht" bestempelde, vond de me tijd ernstig zorgen maakt „meest perverse beschuldiging" over het gedragvan de Proloog de uitlating van mevr. Van Vee- groep en het uitblijven van een reactie daarop. Steeds meer mensen vertrekken uit de groef» omdat zij zich met de koers niet kunnen verenigen. Bij het aan nemen van nieuwe speler* is alleen de politieke kleur van belang, niet meer de kwaliteit, aldus mr. Utermark. Proloog houdt zich niet bezig met crea tieve vorming van de jeugd, maar met een sterke eenzijdige indoctrinatie van de jeugd, al- dus mr. Utermark. Neder- activiteiten zijn van dien aard, dat de overheidssubsidies zijn gestaakt. De advocaat van me vr. Van Veenendaal herinnerde er verder aan, dat het toch wel te dénken geeft, dat de direc teur van Proloog zijn stukken meent te moeten opbergen in een kluis op het politiebureau. Uitspraak maandag 23 december. ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft gisteren het grootste gokpaleis 'in de Maasstad omtmanteld. Na een maandenlange voorbereiding drongen 40 politiemannen van de mobiele eenheid en van de afdeling bijzondere wetten het pand aan de Eendrachtswcg binnen en arresteerden daar vijftien man personeel van het speelhuis en vijfentwintig spe ler* en speelsters. Drie mannen die de bedrijfslei ding vormden, zijn in hechtenis genomen. De anderen konden, na het opmaken .van een pro ces-verbaal naar huis gaan. Bij de inval werden 15.000 gulden speelgeld en een vuurwapen in beslag genomen. De actie had te maken met een „coucurren- tie-strijd" tussen twee goksyn- dicaten in Rotterdam, die met vuurwapens in de afgelopen weken werd uitgevochten. Wild zwijn Bij St. Martin de Crau in Zuid-Frankrijk zijn drie mensen om het leven geko men, doordat een automobilist een wild zwijn wilde ontwijken ddt plotseling de weg overstak. Er ontstond een frontale bot sing.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9