Nooit zag bedrijfsarts zoveel mensen huilen SURINAAMSE KRITIEK SPREIDINGSBELEID Terschelling stemde auto weg van eiland F armaceutische industrie tegen nota Hendriks Acteur gaat patiënt vervangen in het medisch onderwijs Militaire oogsthulp gaat 7 miljoen kosten W etenschappeli j ke steun actiegroepen Welzijns-werkers eisen meer inspraak DINSDAG 17 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA' ONDERZOEK NAAR REACTIES DREIGENDE SLUITING ENKA (Van een onzer verslaggevers) doofd, toen kwamen de reacties die zich onder meer uitten in verhoogd ziekte- UTRECHT Bedrijfsarts A. verzuim, meer psycho-sociale klachten Kesteloo van Enka-Breda heeft *jn !ïj,t5^len bij de dokter"-1x1 0x1 eeval P»f. "°®j' ?ov«' me"scn Kestefoo^promoveerde gisteren aan huilen als in de eerste weken na het bekend worden van de plannen om dit bedrijf, met toen 1.700 werknemers, binnen een jaar te sluiten. Het plan werd bekend in april 1972. En ka-Breda, onderdeel van het AKZO-concern bestaat overi gens nog steeds, (mede dankzij de eerste bedrijfsbezetting in Nederland) thans met ruim 1.100 werknemers. De sluitingsplannen kwamen bijzonder hard aan, schrijft de heer Kesteloo in een toelichting op de studie die hij van de gezondheidstoestand van de werkne mers van Enka in 1972 heeft gemaakt. De eerste paar dagen was men ver- de rijksuniversiteit van Utrecht tot doc tor in de geneeskunde op het proef schrift "Bedrijfsgeneeskundige aspec ten van een dreigende bedrijfssluiting". In het proefschrift concludeert de kers verse dr. Kesteloo, dat huisartsen en bedrijfsartsen op hun spreekuren meer en meer te maken krijgen met gezond heidsklachten en verzuim door ziekten voortkomend uit spanningen, conflicten en teleurstellingen. Die spanningen ont staan soms door gezinsomstandigheden, maar meer door werkomstandigheden en de vrees voor werkloosheid. De vraag die met dit onderzoek beant woord moest worden luidde: hoe heb ben de Enka-werknemers, wat hun ge zondheid betreft op de dreigende slui ting gereageerd. De werknemers in de technische dienst, de werknemers uit probleemgezinnen, de minder-validen. de beperkt plaatsbare werknemers en de oudere werknemers van 50 tot 54 jaar bleken de meest kwetsbare groe pen. Volgens het onderzoek betekent voor deze vier groepen een dreigende bedrijfssluiting een grote psycho-sociale belasting. Jongere werknemers waren over het algemeen gevoeliger voor de stress-si- •tuatie dan de oudere. Het toezichthou dend personeel had het ook wel moei lijk, maar kon het evenwicht handha ven. In zijn studie stelt dr. Kesteloo dat de werknemers die in hun werk bloot gesteld worden aan lawaai, iets meer psychische afwijkingen en verzuimda gen scoorden dan hun collega's die minder aan lawaai waren blootgesteld. Ook de mensen uit de vier-ploegen- dienst waren gevoeliger dan de mensen uit de drie-ploegendienst. Begrijpelijk noemt dr. Kesteloo de kwetsbaarheid van werknemers tussen 45 en 49 jaar en de groep tussen 55 en 59 jaar. Zij zijn gevoeliger door het vooruitzicht bijna nergens werk te kunnen vinden. Opvallend was ook, dat het administra tief- en laboratoriumpersoneel en de na sluiting van de cellofaanafdeling in 1970 overgeplaatste werknemers geen enkele reactie op de sluitingsdreiging hebben vertoond. Weinig kwetsbaar bleken tenslotte de werknemers uit België en uit Limburg en de 60- tot 64-jarige werknemers. Dr. Kesteloo was in de gelegenheid om de bedreigde werknemers te begeleiden. Hij kon de tijd vrijmaken die huisartsen in Breda niet hadden door hun overvol le wachtkamers. De heer Kesteloo ver meldt in zijn proefschrift, dat veel werknemers hem vertelden, van de huisarts te hebben gehoord dat zij "de Enka-ziekte" hadden, waarvoor de ther apie bestond uit een recept voor valium of librium en het consigne "kom over ,een paar weken nog maar eens terug. Volgens de heer Kesteloo verdient het de voorkeur bij zulke patiënten de "ge- spekstherapie" toe te passen. Hij raad de zijn cliënten aan thuis niet over de problemen van het bedrijf te praten, maar daarvoor naar hem, de bedrijf sarts te komen. President Markos van de Filippijnen heeft de vrijlating gelast van meer dan duizend politieke gevangenen die waren gearresteerd tijdens de staat van beleg van enkele maanden geleden. Na hun vrijlating moesten de gedetineerden de eed van trouw afleggen jegens de Filippijnse regering. AMSTERDAM In een uitvoeri ge brief hebben de gezamenlij ke welzijnsorganisaties van Su- rinamers in Nederland (en dat zijn er dertien in getal) gisteren bij de minister van CRM en de In coördinatie Rijksgenoten hun beklag gedaan over het voorge nomen spreidingsbeleid ten aanzien vanSurinamers die in land aankomen. gelijktijdig uitgegeven ITERSCHELLING - De on rust op Terschelling is sinds gisteravond nog niet weggeëbd. De beu kende golven van maat regelen tegen de auto zijn nog niet opgelost. De briesende midden- stanaswind zal de ko mende tijd nog blijven waaien over de eilander bevolking en wellicht verder over alle Neder- Tevens deed het college de con- landse toeristen die elk cessie dat het tijdvak waarin de Ondanks de verwachtingen dat de raadsvergadering begeleid zou worden met demonstraties door de bevolking met spandoe ken was het vrij rustig. Een kleine honderd belangstellen den woonden de vergadering bij op de kleine publieke tribu ne en in de gangen van het gemeentehuis. jaar graag naar Ter schelling gaan. De ge meenteraad van Ter schelling heeft gister toerist de auto alleen bij i komst en bij vertrek mag ge- bruikèn zal gelden van 1 juni tot l september en niet vanaf 1 mei tot en met 30 september. I (Van onze correspondent) UTRECHT De nieuwe voorzit ter van de Nederlandse vereni ging van fabrikanten van phar- maceutische produkten drs. H. van* Winzum, vreest dat de structuurnota van staatssecre taris Hendriks de ontwikkeling van de medische en pharma- ceutische technologie niet on derkent be huisartsen moeten wel beter worden georganiseerd, maar in de toekomst zal de specialist een belangrijker rol moeten gaan spelen. Allerlei politieke, wel eens progressief genoemde, i dogmata ten spijt zei drs. van Het gaat de pharmaceutische in- Winzum vandaag in zijn instal- latierrede in Utrecht ij baseerde die stelling op het feit, dat er een steeds sterker wordende tendens is naar ge neesmiddelsystemen die onder huids worden ingeplant en rea- avond met 11 tegen 4 stemmen zich uitgespro ken voor beperking van het autogebruik van de toeristen op Terschel ling met dien verstande dat nog voor 1 februari 1975 bekeken zal worden of de maatregelen op 1 juni 1975 of 1 jaar later Bij de argumentatie van de raad- zullen ingaan. sleden kwam vooral naar voren het tijdstip en de duur van de beperking van het autoverkeer en de economische ontwikke ling die volgens enkele raadsle den misschien minder zal wor den. Over het algemeen was men van oordeel dat wel maat regelen nodig zijn om het auto- en brommerverkeer aan ban den te leggen. Burgemeester L. J. Hoogland merkte op dat men altijd heeft gepropageerd dat er rust heerst op het eiland. Hij meende dat de methoden van enkele eilan ders van de laatste dagen on juist zijn geweest en de demo- kratie op een hellend vlak kan komen. Er waren nl. dreigbrie ven gestuurd naar enkele raad sleden en naar de burgemees ter. Hij ging uitvoerig in op de redenen waarom het college het voorstel heeft ingediend. In alle rapporten van de laatste jaren werd erop gewezen dat het au togebruik op Terschelling een probleem was dat aangepakt moest worden. In het laatste struktuurplan is dit nog eens onderstreept en de raad was het daarmee eens. Uit een en- quete was gebleken dat 50 pro cent van de bevolking meende dat het autoverkeer moest ver minderen en 80 procent was van mening dat het verkeer uit de hand gelopen was. Een aanmoediging voor het ge meentebestuur om een voorstel in te dienen: „Er is een verkeer sprobleem en nu is de vraag hoe moeten we dat oplossen. Het voorstel een dag de auto gebruiken bij aankomst en een dag bij vertrek, heeft gevolgen. Belangrijk zal zijn hoe men hie rop moet inspelen, vooral de middenstand". Dat minder toeristen naar Ter schelling zullen komen geloofde burgemeester Hoogland niet Het is nog een open vraag bij de VW. Veel vaste toeristen zijn van tevoren opgebeld en de geluiden van die kant waren over het algemeen positief. geren op Dijvoorbeeld dë zuur graad of op een zoutconcentra- tie en die een jaar of langer op hun plaats kunnen blijven. In Amerika is juist 'groen licht' gegeven aan een geneesmiddel- vorm die het mogelijk maakt het oogdruppelen te vervangen door een systeem van zeer ge leidelijk vrijgeven van het ge neesmiddel in het oog. Dergelij ke systemen zijn ook reeds uit gewerkt voor toepassing in de baarmoeder. Maar dit is werk voor de specialist en niet voor de huisarts. dustrie trouwens helemaal niet zo goed. De groeisnelheid van de totale omzet zal dit jaar waarschijnlijk onder de 10 pro cent komen te liggen en niet groot genoeg zijn de kostenstij gingen voldoende op te vangen. Ctrecht Behalve voor operaties kunnen ac teurs, al of niet beroeps, heel best de echte Wtiënt vervangen in het medisch onderwijs. Het p niet alleen prettiger voor de patiënt, maar het «an ook een betere voorbereiding zijn voor de ttudent op zijn latere artsenpraktijk. Bovendien Jijn er ook in het medisch onderwijs grenzen aan Ie groei, dus moeten er nieuwe methoden gevon- len worden voor de opleiding. Pit zijn enkele conclusies van de socioloog J. G. p- Gerritsma en de psycholoog J. A. Smal, mede- perkers van de afdeling onderwij sontwikkeling ten de faculteit geneeskunde in de rijksuniversi- pit Utrecht. Behalve nieuwe vormen voor het Jiedisch onderwijs hebben ze ook nieuwe beoorde lingsmethoden uitgetest en beschreven in hun pek „Grensverschuivingen in het medisch onder- rijs". In het bijzonder hebben ze zich gericht op |e simulatietechniek, die ze als eersten in Neder- ■nd systematisch hebben uitgeprobeerd met medi ene studenten in Utrecht, en op de houding die F arts in zijn beroep dient aan te nemen, fan de simulatietechniek, die al in verschillende andere opleidingen wordt toegepast, zoals bij pilo ten, beschrijven de auteurs verschillende vormen die bruikbaar zijn in .de medische studie. Aller eerst hebben ze gewerkt met acteurs, officieel „geprogrammeerde patiënten". Nog voordat een student met echte patiënten in de kliniek heeft gewerkt, komt hij bij zijn namaak-patiënt op bezoek, die hem vertelt wat voor nare klachten hij heeft De namaak-patiënt is tevoren uitvoerig geïnstrueerd hoe zijn „ziektebeeld" eruit ziet. Volgens Gerritsma en Smal kunnen de studenten meestal de acteur niet van een echte patient onderscheiden, maar als ze tevoren weten dat het om een namaak-patiënt gaat, hoeft het onderzoek er nog niet. minder om te zijn, zo hebben ze ervaren. Een belangrijk deel van de namaak-pa tiënt is dat er verschillende klachten tegelijk kun nen worden „ingestopt", waardoor de student in korte tijd meer ziektebeelden leert kennen. Ook zal de methode hem een hoop onhandigheid bespa ren als hij later in de opleiding als co-assistent aan een ziekbed van een echte patient staat Minister Vredeling (links! en minister van der Stee onderhouden zich met een delega tie van de militairen die bij het oogsten in Zeeland hebben geholpen. DEN HAAG (ANP) Minister van der Stee van landbouw heeft gistermiddag 32 militairen op zijn departement ontvangen, die in Zuidwest Nederland hebben meegeholpen bij het binnenhalen van de oogst. De militairen vertegenwoordigden de circa 11.000 militairen, die tussen 1 november en 9 decem ber j.l. de door ongekend zware regenval getroffen landbouwers te hulp zijn geschoten. De secretaris generaal van het ministerie van landbouw, mr. G. van Setten, becijferde, dat de gehele militaire opera tie zijn departement tussen de vijf en zeven miljoen gulden zal gaan kosten, „en dat is dan nog een Opnieuw is nu gebleken hoe vriendenprijsje van defensie aan ons ministerie", zo kwetsbaar en afhankelijk wij *01 hii van de weersomstandigheden zijn, aldus de bewindsman. Hij stelde dat zeven pet van de beroepsbevolking zorgt voor het hele Nederlandse voedsel pakket en het exportsaldo van de landbouwprodukten is gro ter dan de totale defensiebegro ting. boeren hebben toegestoken. Ook zei hij de bereidheid en de wijze van organisatie van de fensie zeer op prijs te hebben gesteld. „Het eerste legerkorps blijkt operationeel heel efficient te werken, zeker in een tijd waarin de krijgsmacht ter dis cussie staat" De bewinsdman noemde de militaire hulp een assurantie-premie, voor het ge val het nog eens nodig mocht zijn. Op de bijeenkomst waren ook Goes, de heer W. Goeman, acte, aanwezig minister Vredeling de presence had gegeven, van defensie en zijn staatsse- Minister van der Stee uitte zijn cretaris personeel, de heer van erkentelijkheid voor de helpen- Lent, terwijl tevens de centrale de hand, die de militairen figuur van het aktiecentrum in weliswaar tegen betaling de perscommuniqué worden de Surinaamse grieven bondig uit gesproken. „Het spreidingsbe leid heet misleidend genoeg te geschieden op basis van vrijwil ligheid, zo staat er in te lezen. Maar het wordt over de hoofd en van de Surinamers bruut doorgedrukt. Er is duidelijk sprake van dwangmatige sprei den dat zij als groep verdwij nen. Ondanks ons protest is reeds een centraal bureau vesti gingsbeleid rijksgenoten geïn stalleerd, dat grote kapitalen van de overheid ter beschik king heeft om het enige doel door te drijven: Surinamers, na ze volgens plan verdreven te hebben voor rust en orde in de neo-kolonie, nu nog verder uit te dunnen, om zo het buiten lands, Nederlands, bedrijfsle ven in Suriname vrij spel te blijven geven over onze grond stoffen". ding, hetgeen blijkt uit de reeds De welzijnsorganisaties herinne- genomen stappen. Zo heeft de regering een wet uit 1954 die van toepassing was op migran ten uit Indonesië, uit de oude doos gehaald met het doel de Surinamers dusdanig te sprei- dat de Surinamers zich apart zullen moeten laten registreren en dan naar een opvangcentrum zullen worden gebracht als doorgang naar „de zo gewraakte pensions". DEN HAAG Minister Trip van wetenschapsbeleid wil blijkens zijn gisteren verschenen nota in zekere mate steun gaan ge ven aan groeperingen die zich op een probleem werpen daarvoor wetenschappelijke ondersteuning nodig hebben. Hij denkt hierbij bijvoorbeeld aan actiegroepen die zich Inzet ten om allerlei plannen van de rijksoverheid, de provincie of de gemeente aangepast of ge wijzigd te krijgen. De minister liet gisteren tijdens de toelich ting op zijn nota blijken voor een aantal van dergelijke ac ties uit het verleden grote sym pathie te hebben. Hij overweegt instelling van een „wetenschappelijke ombusds- man", die de beschikking krijgt over enige financiële middelen waaruit die wetenschappelijke bijstand kan worden geruggc- Hierdoor, aldus de minister, kun nen alternatieve benaderingen- van plannen en bepaalde pro blemen, naast de officiële, een betere kans krijgen. In zijn toelichting verduidelijkte de minister verder dat de nieuw op te richten raad voor het wetenschappelijk onderzoek zelf de bevoegdheid krijgt gel den voor onderzoek toe te wij zen aan (groepen van) onder zoekers. De WRO wordt ge vormd door een wijziging van de nu bestaande organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. Het door de WRO bestreken terrein omvat onder zoek dat wordt uitgevoerd op universiteiten, hogescholen en aan deze instellingen gelieerde instituten. Daarvoor is thans rond 100 miljoen gulden be schikbaar. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Gewapend met leuzen als „Personeelsuitbrei ding nu" en „Opruiming wel- zijnskrotten" trokken ongeveer tweehonderd welzijnswerkers gisteren op naar het Binnenhof om te protesteren tegen de zgn. „knelpuntennota" van de rege ring. De welzijnswerkers, ver enigd In het Anti-CRM-Bezuini- gingsfront, zijn het niet eens met de bezuinigingen die in de nota worden voorgesteld. Bij het gebouw van de Tweede Ka mer gaven zij een petitie af, waarin hun eisen - meer in spraak en betere arbeidsvoor waarden - waren geformuleerd. Aan de demonstratie ging een protestbijeenkomst in Amicitia vooraf, waarop de heer L. Ge- radts, voorzitter van de Algeme ne Bond van Ambtenaren, pleit te voor een wettelijke regeling van de arbeidsvoorwaarden. De mocratisering van het welzijns werk zal voor de werknemers niet alleen invloed op het perso neelsbeleid moeten betekenen, maar op de gehele beleidsplan ning en uitvoering," zo verklaar de hij. Honderden welzijnswerkers betoogden gisteren op het Binnenhof tegen de regeringsnota over de problemen in het welzijnswerk. De welzijnswerkers vinden dat onvoldoende rekening is gehouden met hun eisen. Nederlandse ambassade in Suriname PARAMARIBO Premier Hcnck Arron van Suriname heeft gisteren in Paramaribo verklaard dat de Surinaamse regering gunstig heeft beslist op het voorstel van Nederland tot het aanknopen van diplo matieke betrekkingen tussen Suriname en Nederland, on middellijk na de soevereini teitsoverdracht per ultimo 1975. Vooruitlopend hierop zal de Nederlandse regering een pre-ambassadc ln Suriname vestigen. Aan het hoofd daar van zal een chef de post In de rang van gevolmachtigd minis ter komen te staan. Deze gevolmachtigd minister van Nederland in Suriname zal worden bijgestaan door twee diplomatieke ambtenaren van lagere rang en een aantal admi nistratieve krachten. De vesti ging vun deze pre-ambassade houdt niet in, dat de Nederland se gevolmachtigde minister zich zal begeven op het terrein van de goeverneur van Suriname of van het kabinet van de goever- Premier Arron deelde mee dat Nederland het eerste land is dat officieel heeft gevraagd een ambassade in Suriname te mo gen vestigen na de onafhanke lijkheid. Vorster herhaalt samenwerking buurlanden JOHANNESBURG, (AP) De Zuidafrikaanse premier John Vorster heeft gisteren opnieuw gezegd dat zijn land voorstan der Is van vreedzame coëxis tentie met buurlanden. Maar, zo waarschuwde hij, we weige ren ons te laten intimideren door dreigementen, net zoals we anderen de wet niet voor schrijven zullen wc ook niet dulden dat anderen ons de wet voorschrijven. Vorster zei een en ander tijdens een toespraak in Josephinesdal. We hebben vaak gehoord cn zullen het in de toekomst nog vaak horen, dat wij kolonisten cn Europeanen zijn die hier tijdelijk verblijven. Het ant woord daarop is al lang geleden gegeven door de voortrekkers (pioniers), die op zoek waren naar een land waar zij hun identiteit konden behouden. „Dit land maakt geen deel uit van Europa maar van Afrika. In dit verband moet de geschiedenis van de natie worden gezien en in dit verband moet ook het verwerven van de onafhanke lijkheid door de zwarte man worden gezien." Studenten van de Jan van Eyck Academie te Maastricht houden een tentoonstelling in het HOT- theater te Den Haag t.e.m. zon dag 5 januari. De collectie om vat een aantaj decor- en kostuu montwerpen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7