KVP WIL HAAST MAKEN MET CDA SAMENWERKING Brand in tehuis eist 18 levens Paus maant tot eenheid Spectaculaire ontsnapping uit Veenhuizen VOLLEDIGE LEERPLICHT 18-JARIGEN IN 1980 Rumoer rond auto-vrij Terschelling V.d Stoel voelt niets voor atoomvrij Nederland MAANDAG 16 DECEMBER 1974 LEID.SE COURANT PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) TilburgUtrecht De partijraad van de KVP had zaterdagmiddag in Tilburg geen moeite met het goedkeuren van de C.D.A.-statuten. Slechts drie van de 137 afgevaardigden stemden tegen, niet omdat zij tegen de federatie van KVP, AR en CHU waren, maar omdat huns inziens de hele besluitvorming rond de totstandkoming van het CDA te traag verloopt en omdat de thans gefor muleerde statuten te vrijblijvend zijn. Er was bij verwoede CDA-voorstanders wel kritiek op het feit, dat er nog geen voorstel op tafel lag voor de vorming van één CDA-lijst voor de volgende verkiezingen. Voorts waren vele partijraadsleden teleurgesteld, dat er geen datum in de statuten wordt genoemd waarop de CDA-federatie moet worden omgezet in één politieke partij van christen-democratische signatuur. Er was nog wel meer detailkritiek, maar de ge dachte, „beter een half ei dan een lege dop" overheerste toch. De partijraad nam nog geen resolutie aan, waarin ernstige bezorgdheid werd uitgesproken over de werkgelegenheidssituatie. Er kend werd, dat de economische' doelstellingen hergewaardeerd moeten worden. Het principe van de vrije ondernemingsgewijze produktie mag ech ter niet worden aangetast, zo werd gesteld. Voor de spreiding van macht, kennis, inkomen en bezit moeten reële mogelijkheden worden geschapen. Op de slotbijeenkomst van de AR-partijraad, waarop de CDA-statuten werden behandeld stelde fractievoorzitter Aantjes, dat het CDA zijn be staansrecht alleen kan ontlenen aan een gemeen schappelijke visie. Als voorbeelden voor het ont- wikklen van de eigen CDA-visie noemde Aantjes o.a. de abortuswetgeving, de grondpolitiek, eigen domsverhoudingen, problemen rond vrede en vei ligheid en de kwestie van de gewetensbezwaarden tegen de militaire dienst Kritische woorden uitte de AR-leider aan het adres van de WD. Hij mist een inbreng van de WD als het gaat om het ontwikkelen van visies. Aan tjes hield zijn gehoor voor, dat het CDA zich principieel moet keren tegen polarisatie. Hij verde digde het compromis. Wat betreft de behandeling van de CDA-statuten leverde de AR-partijraad geen grote problemen op. Het Tweede Kamerlid Schouten stelde even wel, dat een reëel gevaar voor het CDA het feit is, dat geen keuze wordt gemaakt tussen een werkelijk christelijke partij en een open program- partij. Ook het Kamerlid De Kwaadsteniet vond, dat de beginselen van het CDA sterker geformu leerd moesten worden. Maar met 101 tegen 83 stemmen werd een amendement van de AR-jonge- renorganisatie Arjos verworpen, dat beoogde het evangelie te maken tot enig richtsnoer voor het politiek handelen van het CDA. Ook op de Unieraad van de CHU werd uitvoerig aandacht geschonken aan het artikel 2 van het CDA-statuut, waarin staat dat het evangelie als richtsnoer voor het politieke handelen wordt geno men. Daarop waren nogal wat wijzigingsvoorstel len binnengekomen. Uiteindelijk deed de Unieraad hierover geen uitspraak. Gemeend werd dat de algemene vergadering in februari hierover een duidelijke uitspraak moet doen. Unaniem meende de raad dat als wordt gesproken van „het evange lie" dit geen beperkende betekenis heeft. Met de toelichting van het CDA-bestuur op dit punt kon de Unieraad zich verenigen. Waar wordt gespro ken van het evangelie, moet worden gedacht aan het woord Gods in zijn totaliteit De gehele bijbel kan dan ook als richtsnoer voor het handelen worden beschouwd. Voorstanders bedreigd Terschelling Op Terschel- J ling zijn de gemoederen danig verhit geraakt door het voor stel van B. en W. om toeristen met auto's te gaan weren. De gemeenteraad zal daar van avond over beslissen. Volgens de burgemeester van het „toeristen-eiland" hebben de tegenstanders niet ge schroomd chantage-middelen te gebruiken om de beslissing van de raad vanavond te bein- vloeden. Er zijn verschillende bedreigingen geuit, onder an deren tegen de burgemeester en zijn gezin. Volgens de burgemeester zou het nog langer toelaten van auto's op het eiland betekenen het slachten van de kip met de gouden eieren. De tegenstanders van het voorstel, vrezen een aanzienlij ke omzetdaling indien de auto geweerd wordt. Zij spreken van een percentage van 30. Zij hebben dan ook aangekondigd de gemeente in kort geding te zullen dagvaarden indien 'het voorstel van B. en W. van avond wordt aangenomen. Velen vrezen ook, dat de vol gende stap zal zijn, dat ook de eilandbewoners hun wagen aan de kant zullen moeten zet ten. Reeds nu zouden de eerste brieven binnen zijn van men sen die hun hotelreservering afzeggen indien zij hun auto niet mogen meebrengen. Straffen voor kapingspoging KLM-toestel BEIROET (RTR) In een plaats bij Beiroet zijn zaterdag vier mannen tot een jaar gevan genisstraf elk veroordeeld we gens een poging tot kaping van een KLM-vliegtuig op 14 maart van dit jaar. De poging werd op het vliegveld van Beiroet ondernomen. Het toestel was op weg naar India. Een verdachte kreeg 18 maanden, drie anderen 12 maanden en een vijfde werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Brandweerlieden zoeken naar overlevenden in de puinhopen van het bejSardentehuis. NOTTINGHAM, (AP) Bij een brand in een bejaardentehuis bij de stad Nottingham in de Engelse Midlands zijn gisterochtend vroeg acht tien mensen omgekomen. De meeste slachtoffers waren bewoners maar ook een aantal personeelsleden is bij de brand in het tehuis Fairfield in het dorp Edwalton, acht kilometer van Nottingham, om het leven gekomen. Twee politie-agenten, twee brandweerlieden en twee verplegers worden in ziekenhuizen behan deld voor bij reddingspogingen opgelopen ver wondingen. Volgens een woordvoerder van de politie zijn er zestig bewoners gered. Het tehuis stond al in lichterlaaie toen de brandweer arriveerde. In het huis dat pas enkele jaren geleden uit geprefabriceerde delen was opgetrokken, wa ren bejaarden van gemiddeld 80 jaar onderge bracht. Het merendeel van de slachtoffers kwam om het leven door rookverstikking. Het gebouw werd geheel in de as gelegd. De oor zaak van de brand is nog niet bekend. Een van de ouste van brand is de 98-jarige mevrouw Ethel Walkington, die licht aan het hoofd werd gewond. Zij wordt In Rotterdam is dit weekeinde de Onafhankelijke Chauffeurs Vereniging West opgericht. De vereniging beoogt een voortzetting te zijn van de Vereniging-West, die in november door veertig chauffeurs werd opgericht en leiding gaf aan de acties tegen de invoering van de tachograaf. VATIKAANSTAD, (CIC) In ernstige bewoordingen heeft paus Paulus zich vandaag gekeerd tegen de toenemende splitsingen en Partijvorming binnen de kerkelijke gemeenschap, die zo schrijft hij „de kiem van de ontbinding in zich dragen" pe paus schrijft dit in een apostolische brief over „de verzoening |n de kerk" aan „het episcopaat, de geestelijkheid en de gelovigen in de gehele wereld". Aanleiding tot het schrijven is de officiële opening van het Heilig Jaar op de vooravond van Kerstmis, dat in het teken van de verzoening is geplaatst. De paus beklemtoont het gezag van paus en bisschoppen als waarborg voor de eenheid en roept alle belovigen op om in het Heilig Jaar de verzoening ie maken tot een werkzaam teken binnen de gemeenschap met elkaar en met God. VEENHUIZEN (ANP) Vier gevangenen uit de strafinrich ting Norgerhaven in Veenhui zen hebben gisteren op specta culaire wijze de benen geno men. Eén gevangene werd gis teravond weer aangehouden. Volgens de politie zijn de ont snappingen gepleegd met hulp van buitenaf. Twee gevangenen, een 25-jarige Marokkaan en een 29-jarige Su rinamer, ontsnapten toen zij in een busje met zes gedetineerden op weg waren naar de kerk.Bui ten de gevangenis werd het bus je door drie personenauto's klemgereden. De twee gedeti neerden sloegen de bewaker neer en verdween in een van de personenauto's. Een uur later hield de politie drie mannen aan, die vrijwel zeker bij de organisatie van de ontsnapping betrokken waren. Het tweetal bleef echter spoorloos. Zondagavond ontsnapten op nieuw twee gedetineerden, twee Nederlanders van 23 en 24 jaar. Een van deze twee werd gister avond in Smilde aangehouden. De bewaker die door de eerste twee ontvluchters werd neerge slagen, heeft geen ernstig licha melijk letsel opgelopen. De poli tie meent, dat de gedetineerden niet in het bezit zijn van een wapen, maar noemt ze „niet on gevaarlijk". Twee Duitsers in Libanon gearresteerd. SIDON Leden van het Pales tijnse gevechtscommando de „militaire politie" van de Pales tijnse verzetsbeweging heb ben zaterdag in Sidon in het zuiden van Libanon twee West duitsers gearresteerd. De Duitsers zelf zeiden toeristen te zijn, maar volgens de Palestij- nen zijn ze Israëlische agenten of de piloten van het Israëlische gevechtsvliegtuig dat donderdag bij de aanval op Beiroet werd neergeschoten. De twee man nen, wier namen niet bekend zijn gemaakt, zijn voor onder vraging naar een kamp van de Palestijnse commando's meege nomen. Uw tijdige kcrsthvstcUing krijgt at te aandacht van Uw Flcurnp bloemist. Niemand woont tc ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleur op- bloemist zorgt ervoor! DE BILT In de westelijke luchtstroming boven de Atlanti- Amiierdam sche Oceaan komt morgen nog geen wijziging. Het hogedruk- E^ide" gebied, dat zich nabij de Azo- Emdhovtn ren bevindt en de belangrijkste Luchth. rw faktor vormt bij het in stand Tweni» houden van deze westelijke zd'umburi winden, blijft onverminderd op Atx-rdcen zijn plaats liggen. Een depres- Aihen» sie, die vandaag bij IJsland Beïü)n°n* aankwam zal verder naar het Bordeaux oosten koersen en het weer Frankfort morgen bij ons beïnvloeden. Er Ccn*v. kunnen dan af en toe buien JJ, n"b"u'ck vallen, maar in het tempera- Kopenhagen tuurverloop komt nog geen ver- H"*bon andering. Winter van enige be- Land™ tekenis treft men alleen in Rus- Luxemburg land, waar het ten oosten van moskou in de nacht soms Moiiom. streng vriest ^chen Vooruitzichten voor woensdag: Otio Perioden met regen of buien. p«"ïj» Later iets kouder. g£|J{* Weersvooruitzichten in cijfers: Stockholm Voor woensdag: Aantal uren zartch zon: 0 tot 3 Min. temp. om- Bianca streeks 4 graden. Max. temp. Eï",,pb7'1 omstreeks 5 graden. Kans op NawYork" een droge periode van minstens t*'-AvIv 12 uur 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal 20 procent Koude in India In de staat Bihar, in het noord-oosten van India, zijn 89 mensen omgeko men van de koude, die thans in het noordeit van India heerst. Kasjmier wat zaterdag van de buitenwereld afgesloten als ge volg van hevige sneeuwval, waardoor zowel het verkeer door de lucht als op de grond onmogelijk was. ZEIST (ANP) Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken voelt er in tegenstelling tot vele andere PvdA'ers niets voor de in ons land aanwezige kernwapens te verwijderen wanneer de MBFR-besprekingen tussen oost en west over wederzijdse troepen vermindering geen resultaat opleveren. Op het komende PvdA-congres komt een ontwerp-resolutie van het partijbestuur aan de orde waarin wordt voorgesteld de kernwapens van de vaderlandse bodem te verwijderen wanneer de MBFR-be sprekingen in Wenen op een mislukking uitlopen. Op een vergadering van het gewest Utrecht van de PvdA, zaterdag in Zeist,' hield minister Van der Stoel zijn partijgenoten voor dat het weinig zin heeft wanneer de Nederlandse regering op eigen houtje een dergelijke maatregel neemt. Zijn belangrijkste bezwaar is dat ons land dan in een isolement verzeild zou raken met de kans dat Nederland dan als gesprekspartner bij het internationaal overleg over ontwapening buiten spel komt te staan. Weer een hindernis genomen WIE GEHOOPT HAD, dat het weekend-beraad van bestuursorga nen der christen-democratische partijen nieuwe stagnatie op de weg van het C. D. A. betekenen zou, heeft zich vergist Want al is er niets spectaculairs gebeurd, weer werd een hindernis genomen, zij het meer van principiële dan actueel-politieke aard. Of het Evangelie dan wel de Bijbel richtsnoer van de christen-de mocratische partij moet worden, is een zaak welke voor sommige protestanten meer gewicht heeft dan voor de meeste katholieken. Wanneer C. H. U 'ers dit punt aanwijzen als het grote bezwaar vgor hun partij om zich helemaal naast K. V. P. en A. R. P. tc scharen, kunnen we niet ontkomen aan het gevoel, dat het meer een kwestie is van een alibi dan van een hoofdzaak. DE LEIDERS VAN HET C. D. A. zullen zich overigens niet verhelen dat naarmate de finish meer in zicht komt ook de hindernissen hoger worden. Als hoogste hindernis zien wij niet de bezetting van bestuurlijke of politieke topfuncties in de komende federatie of verenigde lijst, maar de politieke opstelling bij en na parlementsverkiezingen. Een veelvoud van die moeilijkheden kan op ttreden bij het •samenstellen van Provinciale Staten of Gemeenteraden. ZATERDAG HEEFT MR. AANTJES bij de anti-revolutionnairen wat dit betreft de duidelijkste taal gesproken: geen C. D. A. uitsluitend omdat er iets moet zijn dat anders is dan het socialisme of liberalisme, maar een C. D. A. dat zijn bestaansrecht ontleent aan een duidelijk eigen politiek gezicht Die juiste visie kan tot een ernstige hindernis leiden, wanneer in de C. H. U. dominerende groepen doorgaan met pogingen om van het C. D. A. een soort anti-kabinet-Den Uyl-groep te maken. Zeker zoals de kaarten politiek nu liggen, is er voor het C. D. A. maar één taak: zelfstandig een eigen politiek opbouwen en kritisch beoordelen wat er in het heden gebeurt en wat er in de toekomst nodig zal zijn. De fout welke de P.v.d.A. een9 in 1971 met haar anti-KVP-resolutie maakte, mag niet overgenomen worden. Weeroverzicht t^s. Onderwi j zersbond AMSTERDAM (ANP) De Al gemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP) gaat zich Inzetten voor invoering van volledige leerplicht voor jongeren tot 18 jaar. Dit moet zijn verwezenlijkt in 1980. Voor jongeren tot 16 jaar moet deze plicht er in augustus 1975 zijn. De uitbreiding van de partiële leerplicht dient het komend jaar de invoering van een dag onderwijs voor 17-jarigen te omvatten. Hiertoe heeft de algemene ver gadering van de ABOP zaterdag in Amsterdam besloten. Aan- yankelijk had het hoofdbestuur een lange-termijnplanning op tafel gebracht die pas later dan 1980 gerealiseerd zou kunnen zijn. Om de plannen te verwe zenlijken, zullen eerst alle be lemmeringen die de uitbreiding van het onderwijs in de weg staan, zoals bijvoorbeeld de ac commodatie, uit de weg ge ruimd moeten worden. De algemene vergadering ging ermee akkoord om de weer- standskas van de bond om te zetten in een stakingskas. Deze zal tenminste 5 miljoen moeten bevatten. Besloten werd daarom en verplichte heffing in te voe ren naast de contributie. Hondensmokkel uit Duitsland DÜSSELDORF (AP) - Douane- beambten 'aan de grens met Ne derland en West-Duitsland heb ben onlangs een wat ongebrui kelijke lading smokkelwaar ont dekt 38 jonge chow-chows, spanieltjes en poedeltjes, die achterin een wagen in een aan tal kisten waren gepropt. De eigenaresse van de auto, éen Westduitse vrouw, is gearres teerd. Zij heeft toegegeven eer der 250 honden met een waarde van ruim 50.000 gulden naar Nederland te hebben gesmok keld. Abortusmars in Amsterdam (Van onze correspondent) AMSTERDAM Ondanks het barre weer hebben ruim 5000 vrouwen en enkele mannen za terdagmiddag in Amsterdam een abortusmars gehouden. Bij de start van de demonstratie ontmoette de stoet een groepje van 50 principiële tegenstan ders van abortus. Er deden zich echter geen incidenten voor. Aan het protest, dat was georga niseerd door het actiecomité „Wij vrouwen eisen" namen niet minder dan 35 organisaties deel. Ook waren alle progres sieve partijen door delegaties vertegenwoordigd. De optocht waarin leuzen over heersten als „Legaliseer abor tus nu" en „Een twee drie, Von Agt moet over de knie" leidde naar het Beursplein. Daar licht ten de actievoerdsters hun drie eisen toe, te weten: abortus uit het wetboek van strafrecht., abortus in het ziekenfondspak ket., en de beslissing over abor tus ligt uitsluitend bij de be trokken vrouw zelf. Vooral het laatste punt bleek bij de de monstranten zwaar te wegen. De Tweede Kamerleden Bas de Gaay Fortman en Dolf Coppes hebben inmiddels laten weten, dat zij „zeer ongelukkig" zijn met de extreme wijze, waarop de abortusdemonstratie zater dagmiddag in Amsterdam dit vraagstuk heeft benaderd. Zij hopen, dat ondanks deze demonstratie en andere extre me uitingen van voor- en tegen standers de discussie over dit fundamentele vraagstuk toch op diepgaande wijze kan wor den gevoerd. Dit geldt ook voor de PPR zelf, waarin over abor tus heel verschillend wordt ge dacht, aldus de Tweede Kamer leden in hun reactie.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5