„Als men onredelijke eisen stelt, ja, dan houdt het op" Allerlei (ds) Gigantischeschaakhappening wacht Breestraat OVERDEKTE-EXPLOITANT NA JAREN INSPANNING: Waarom bleven de spots uit bij TIG Van onze schaakmedeWerker schaakontmoeting te orga niseren tussen LSB-leden LEIDEN De Leidse en staf, personeel en stu- Schaakbond heeft het plan denten van de Leidse uni- opgevat om volgend jaar op versiteit. 2e Pinksterdag een enonne Deze schaakmarathon zal worden gehouden in het ka der van het 400jarige be staan van de universiteit. Naar alle waarschijnlijk heid zal de gigantische schaakhappening plaats hebben op de Breestraat, zodat de Leidse bevolking al wandelend nader kennis kan maken met deze denk- Het is de bedoeling, dat ge sport. Bij slecht weer wordt schaakt wordt aan 400 bor- uitgeweken naar de Stads- den. Inschrijving is moge lijk voor iedereen bij de public relationman van de LSB, de heer A. J. V. Grim, Laan van Ouderzorg 140, Leiderdorp, tel. 90495. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin ds. onzin itaties (arcus el ijkt p hun ir pro mheid wijze Ischa inlijke s ziel LEIDEN Is de „Overdekte" werkelijk op sterven na dood? Staat Leidens enige zwembad met een dak boven je hoofd aan de rand van de afgrond, nu de gemeente op het punt staat een miljoen of zeven te gaan besteden aan een herrezen zwembad De Zijl? Over een kleine twee jaar zal in dat nieuwe, goed -geoutilleerde overdekte bad bij de Zijl het schoolzwemmen gaan plaatsvinden. Dat komt de exploitant-eigenaar van de Overdekte op een verlies van een ton per jaar te staan te staan. „Houdt u er straks mee op?", vroegen we de heer J. v.d. Tang (48) uit Leiderdorp, voor wie de tijd des oordeels schijnt te zijn aangebroken. „Ik weet het echt niet", zegt hij na enig nadenken; „het laatste woord is nog niet gesproken. Gaat het niet, dan gaat liet niet". Erg vrolijk staat het gezicht van de heer Van der Tang niet. Brandweer Niet alleen het verdwijnen van het schoolzwemmen hangt als een zwaard van Damocles boven de nok van de Overdekte, ook op een andere wijze wordt een man als Van der Tang het vuur na aan de schenen gelegd. En dat kun je met water niet blussen. Er zijn instanties die menen, dat het „nergens op lijkt" met die Overdekte. De brandweer heeft een aantal brandveiligheidsvoor schriften uitgevaardigd, die Van der Tang tot wanhoop brengen en een uitgave zouden vergen die een particuliere eigenaar van een zwembad niet op kan brengen. De heer Van der Tang meent, dat het veiligheidsvoorschriften zijn die „nergens op slaan"; „ik heb ketels die zo veilig mogelijk zijn. Die zouden nu verplaatst moeten worden. In alle nieuwbouwhuizen staan c.v.-ketels op een houten zolder, zo maar op de grond. Dat kan schijnbaar geen gevaar. De Overdekte is een van de bedrijven waar het minst aan narigheid is gebeurd. En dat met zo veel mensen als we hier krijgen. Maar voorschriften zijn voorschriften. Als de KLM of de Spoorwegen moesten werken volgens voorschriften, vloog er geen vliegtuig en reed er geen trein meer, met een stiptheidsactie". Kosten Per jaar komen er rond de 250.000 mensen naar de Overdekte, zwemmers en bezoekers: „Als het nou zó rot hier was, waarom zou die dan nog hier komen? Ik wil niet hakketakken, tegen niemand. We moeten gewoon afwachten. Ik heb vreselijk veel kosten gehad aan de Overdekte in de afgelopen 20 jaar dat ik er voor stond. Dit bad is een stuk van mijn leven geworden. U kunt wel begrijpen wat dat zeggen wil. In de afgelopen zeven jaar heb ik ongveer 3 ton aan onderhoud en investeringen in het bad gestoken. Je moet, dacht ik, de zaak na ruim 20 jaar van acceptatie niet opeens op de spits gaan drijven. Maar het is nu eenmaal een politiek spelltetje dat hier gespeeld moet worden rond een bad dat er moet komen. Maar als men onredelijke eisen stelt, houdt het op". De heer Van der Tang heeft echt wel eens het gevoel gehad: barst, doe het zelf maar. Wat zouden B en W zeggen, als Van der Tang morgen naar het stadhuis stapte met'de mededeling: het spijt me, heren, maar volgende week gaat de Overdekte dicht. Ik stop ermee. Dan zou het schoolzwemmen in het water vallen, verenigingen als de Leidse Redding Brigade, De Zijl-LGB, LZ 1886 en de Leidse Watervrienden zouden hopeloos omhoog komen te zitten en elke andere 2wemliefhebber zou op een houtje moeten gaan zitten bijten of een zwembad moeten opzoeken dat nogal een eind uit de buurt ligt. HST Cwemwedstrijden in de Overdekte. Hoe lang nog? uit de muur rukken, bijvoorbeeld. Na een paar jaar is een douche gesloopt. Vernielingen kosten veel geld". Overdekte-eigenaar Van der Tang heeft een beperkt rijk. Je maakt van een Mon Père-kerk geen modern zwembad. Je moet leren roeien met de riemen die je hebt en de accommodatie aanpassen aan de omstandigheden. „Voor particulieren is dit niet te verwezen lijken. Overigens is een goed geoutilleerd bad prima, maar dat zegt nog niets over de prestaties; je moet de jeugd activeren. Vroeger had je minder baden, maar betere prestaties. Je moet niet alleen sportaccommodaties bouwen voor de topsport; de bredere lagen moet je bereiken. De jeugd is luier geworden, met stereo, plaatjes draaien en transistors. Men moet niet zomaar meer mogelijkheden creëren. Wanneer er genoeg doperwtjes zijn, wil niemand meer doperwtjes eten. Je moet de basis niet versmallen, maar met meer lege baden (en dat kom je nogal eens tegen) schiet je niet op", daar is de heer Van der Tang stellig van overtuigd. Dit neemt niet weg, dat de Overdekte nauwelijks het hoofd boven water kan houden. Een dergelijke opzet lijkt voor één man te veel. Voor de heer van der Tang mogen de doperwtjes een onontwikkeld produkt blijven. Niemand wil zich graag laten wegdrukken of zich in de tang laten nemen. Ton Pieters LEIDEN Na een mfn of meer mislukt uitstapje in het serieuze genre bleek de toneelvereniging "Tot Ieders Genoe gen" afgelopen zaterdag weer te zijn teruggekeerd naar het pretentieuze blijspel. Hiervoor was "Hartjes aan 't spit" van F. Drost gekozen, een pretentieloos blijspel dat slechts zeven spelers en één decor vereist en dat boven de gemid delde klucht uitsteekt door een origineel en verrassend taalgebruik en een gave uitwerking en enkele karakters. Onder regie van Jacques Boom bleek er hard gewerkt te zijn. Het TIG-ensemble was in ieder geval zo goed op elkaar ingespeeld, dat er in hoog tempo gespeeld kon worden met een minimum aan tekstfouten en versprekingen. (Zelfs de enigszins rumoerige zaal bleek de executanten nauwelijks uit hun evenwicht te kunnen brengen). De enscènering was wat levendiger en logischer dan we van TIG gewend zijn, al kwam het toch nog voor dat een speler op een bepaald moment op een plaats stond, waar hij zowel zichzelf als zijn (of haar) medespelers in de weg stond. De meest overtuigende rol was de Spriet van Corry van Doorn, maar de schrijver heeft haar wel een juweel van een tekst in de mond gegeven. Gé van Haaren, Frans Kamphues en Atie Laman bleven hier nauwelijks bij achter. Ook Simon Platteel en Janny van Koeveringe leverden een goede presta tie, maar waren nu en dan bijna onverstaanbaar. Alie Zeilstra deed aan haar rol wat zij kon, maar het was duidelijk dat de regie niet voldoende het grote belang van deze rol had ingezien. Juist deze rol had tot in de finesses uitgewerkt moeten worden. Na afloop bleef ik nog met één vraagteken zitten. Bij het slotapplaus flitsten er opeens drie spots aan, die de hele avond uit waren geweest, en toen waren meteen de donkere plekken op het voortoneel verdwenen. Waarom brandden die spots niet tijdens de hele voorstelling? PAUL KORENHOF Uudercommissie Noord-Hofland Voetgangerstunnel onder De Ruytersingel Van onze correspondent VOORSCHOTEN De Voorschotense gezamenlijke ouder commissies van het Scholencomplex "Noord-Hofland" heb ben een brief geschreven aan het college van b. en w. met het dringende verzoek om een voetgangerstunnel aan te leggen onder de Admiraal de Ruytersingel ter hoogte van de Jan Evertsenlaan en het bruggetje naar het scholencom plex. De gezamenlijke oudercommissies achten het te gevaar lijk dat 4 x daags kinderen moeten oversteken over een drukke weg, die de De Ruytersingel zeker zal worden. De brief van de oudercommissies wordt ondersteund door 480 x handtekeningen van ouders van leerlingen van het scholen complex. Reeds voordat deze brief aan geboden werd heeft de com missie van openbare werken gereageerd op dit verzoek. Wethouder Eveleens kon be grip opbrengen voor de angst van de ouders. De ge meente heeft echter gekozen voor een beveiligde over steek met verkeerslichten. Tunnels onder een weg zijn schijnbaar een oplossing, maar blijken dat in de prak tijk niet te zijn. De wethou der verwees o.a. naar de voetgangerstunnel onder de Papelaan bij het N.S.-sta- tion. Deze tunnel wordt niet gebruikt, omdat voetgangers niet bereid zijn een omweg te maken en omdat er niet voldoende controle mogelijk is in de tunnel zelf. De Admiraal de Ruytersingel krijgt een snelheidsbeper king van 50 km. voor het motorisch verkeer (bebouw de kom). De regeling van de oversteek van voetgangers door middel van verkeer slichten is het meest veilige, aldus wethouder Eveleens, die hiermede aansluit bij de gedachtengang van het vori ge college van b. en w„ dat alle plannen rond de Admi raal De Ruytersingel in openbaarheid heeft vastge legd. Noodsprong „Inderdaad", bekent de heer Van der Tang, „dat ben ik eigenlijk al eens van plan geweest, in een impulsieve opwelling. Maar niet overwogen beslissingen kunnen wel eens fout uitvallen. Maar het is zo: wat is Leiden op dit moment zonder de Overdekte? Toch komt zo'n noodsprong nu en dan bij je op". Het gemeentebestuur hoeft niet in z'n piepzak te zitten: Van der Tang zal deze manoeuvre niet wagen. De ondergang van een instituut, dat in een bestel uit de toon valt („Ik geloof, dat men het niet altijd even goed kan verkroppen, dat een particulier een zwembad runt", meent Van der Tang) kan dus rustig voorbereid worden. De eigenaar van de Overdekte signaleert de onzekerheid bij de mens die overbodig wordt: „Zo wordt vaak ziekteverzuim in deze maatschappij veroorzaakt, omdat men een stuk welzijn is vergeten bij het streven naar welvaart. Je weet niet meer waarvoor je werkt. Het is heel erg als iemand dit overkomt. Het gevaar is er, dat f- men je alleen ziet als een commerciële instelling die nu als overbodig moet verdwijnen. Men vergeet hoeveel jaren van inspan ning het heeft gekost om deze zaak te blijven voortzetten. Men gaat zijn eigen weg in de huidige maatschappijke structuur. Met overheidsgelden kan je gemakkkelijk iets doen, of het nu gaat of niet; de belastingbetaler draagt tóch wel bij. Er lopen hier vele Nebukadnezartjes rond, veel mensen waren er al die Babels hebben gebouwd en de na hen komende generaties met de brokken lieten zitten..." Negatief „Je wordt dikwijls zo negatief beoordeeld omdat men geen feiten en achtergronden kent. Het beheren van een zwembad omvat zoveel dingen. Je hebt een enorme administratie over de verenigin gen, het vrije zwemmen, de leskaarten, betalingen bijhouden, je praat over problemen die er kunnen zijn. Personeel vraagt tegen woordig veel tijd. We maken zo'n 80 uur per week. Er valt altijd wel wat voor. Waar veel mensen komen, krijg je bepaalde proble- men. De hele dag instructrice zijn, valt niet mee; je hebt aan het einde al het nodige „opgevreten". Op zo'n moment kan een mens wel eens wat minder goed hebben. Ik heb 11 vaste werknemers en wat part-time krachten. Als de verhoudingen onderling maar goed zijn". De heer .Van der Tang heeft een eigen ervaring van het „badleven". „Wie de zwembroek aantrekt, wordt een ander mens dan zoals hij in de maatschappij functioneert. Hij wordt vrijer. Uitbundiger ook en lawaaieriger. Ik noem maar wat: een politieman wordt een totale mens. Men verliest achtergronden, je hoeft niet meer zoveel op te houden. Werkelijk: een politieman denkt in het zwembad anders over het blaaspijpje dan in uniform, het strakke Keurslijf. Hier dollen ze als jonge honden. Ook in andere functies komt men in een zwembad los". Vrouwen „Ook opvallend is, dat vrouwen over het algemeen minder agressie oproepen dan mannen. Zelf ben ik meer geporteerd voor een instructrice, voor wie men toch eerder respect heeft; bij een man komen eerder vechtpartijen voor. Ik dacht ook, dat bij vrouwen het lesgeven aan kinderen een tikkeltje beter overkwam dan bij mannen, in het bad tenminste. Agressie neemt toe, overal, maar ze wordt beter beteugeld door een vrouw. Baldadigheid en vernie lingen komen voor op momenten dat je er net niet bent Dingen Jubilaris onder redactie van Ton van Brussel, tel. 0 71-22244'tst. 17 Ploeg en J. Moolj. W. Ruygrok en kol. A. J. von Strien cn W T F, Pater Fischer heeft gisteren sa men met de parochianen van de Herensingelparochie zijn 25- jarig priesterjubileum gevierd. De feestelijkheden begonnen 's ochtends met een eucharistie viering, waaraan zowel het da- meskoor, als de jongerengroep The Lord's Folks medewerking verleenden. Gistermiddag was er tussen twee en vijf uur een drukbezochte en gezellige re ceptie, waar we dit plaatje met pater Fischer (rechts op de fo to), deken Van Noort en enkele receptiegangers schoten. Pater Fischer, een verwoed liefheb ber van reizen, kreeg van zijn parochianen een geldbedrag, waarmee hij in de toekomst een trip naar het Midden-Oosten gaat maken. Molentocht „Het wandelseizoen is eigenlijk voorbij", zo verontschuldigt de heer J. P. Woordes van de Wan delkring Leiden en Omstreken het betrekkelijk lage deelne mersaantal aan de Molentocht afgelopen zaterdag. In totaal gingen er 94 wandelaars bij het VW-kantoor van start. Na de tocht kregen ze een ronde tegel van plateel met de afbeelding van een van de molens uit de omgeving. De Molentocht kan overigens iedere dag worden gelopen. De route-beschrijving is te verkrijgen bij de VW. „Het afgelopen jaar hebben al meer dan 700 mensen indivi dueel de tocht gelopen", aldus de heer Woordes. Toneelgroep Imperium brengt in zijn theater aan de Vestestraat op vrijdag 20 en zaterdag 21 december een collage kerstmis met de titel „Blijf 'ns even staan De medewerkers van Imperium proberen met hun kerstspel niet alleen bij het feest als zo danig stil te staan, maar zich ook te bezinnen over de vraag waarom Christus op aarde is gekomen, welke gevolgen dat heeft gehad en nu voor ons in deze tijd nog heeft. De twee C. C. van Egmond, geb 1875, man. A van Leeuwen geb. IB8B man, J. C. de Jongh geb. 1880 gehuwd geweest met J C Schneider, W J. Guijt geb 1924 man. Stadhuis: 20.15 uur - De Appel apeelt - Kcnnlamakings- in TroefKr°CPen WUtNSÜAü Stadsgehoorzaal: 10 00-22 00 uur - Konijncn- Stadhula: 14.00 uur - Vergadering gemeente- Hooigracht JO: 19.00 uur - Kerstviering Leger Des Hells. Stadhuis: 10.30 uur - Vergadering gom een t»- Morsweg 10: 20 00 uur Vergadering Adviet- 18.30. 19.00 en 21 15 ui rstrnat 31, tel. 23875: „Gold" 14 0 10 00 en 21 15 uur en zo 14.15.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3