V. d Lubbe: „Je voelt dat je geflest wordt" EINDE VAN LE MANS "Ik werd op schandalige manier aangepakt" Verenigingen NKS keuren sportieve recreatie niet af a'sJesl AFKEUREN ROODEN- BURG-VUC WEKT VERBAZING Erik Savalle uit bondsraad gezet Roodenburg bespeelbaar was, het was droog, er stond nergens een plasje water op. De doelgebieden waren beter dan op VUC en daar zijn de wedstrijden wel doorgegaan. Bovendien was er niet ge lijnd, kortom, er was helemaal niets aan gedaan om te zorgen dat de wedstrijd op enige wijze doorgang kon vinden". De man die 's morgens de beslissing nam dat er niet gevoetbald mocht worden bij Roodenburg was consul A. v.d. Velde. 's Morgens vroeg stond het hele terrein onder water. Er was geen grassprietje te zien. Voor mij stond op dat moment als een paal boven water dat er niet gespeeld kon worden. Vooral ook omdat het de laatste weken erg geregend heeft". De heer Dormits: „Voor mij is Roodenburg veel te snel geweest met afkeuren. Maar ja, VUC is voor hen altijd een erg lastige tegenstander en zij hebben drie gebles seerde spelers, Sam den Os, Maarten van Koperen en André Ooyendijk. Het kwam hen veel te goed uit dat zij een reden zagen om de wedstrijd geen doorgang te laten vinden. Normaal gesproken houd je dan een veld aan tot elf uur en pas dan wordt de beslissing genomen". Consul Van de Velde: „Aanhouden was een beetje moeilijk. Het tweede van Roo denburg speelde om tien uur en je kunt niet het ene team wel en het andere niet laten spelen. Bovendien moest ik zelf nog weg en het was erg lastig voor mij om weer terug te komen. En stel dat het goed was geweest Dan kon ik toch niet VUC opbellen met de mededeling dat het toch doorging terwijl ik 's morgens had ge zegd dat het afgekeurd was". Waardoor hij echter beslist niet vrij te pleiten valt want tenslotte komt het herhaaldelijk voor dat men juist om de wedstrijd van het standaard elftal wel door te laten gaan overige thuiswedstrijden afgelast Met het niet doorgaan van de wedstrijd Roodenburg-VUC zag trainer John van der Lubbe van VUC zijn bange voorge voelens bewaarheid worden. „Ek vreesde zaterdagmiddag al dat het deze kant op zou gaan. Toen wij belden wist men ons namelijk al te vertellen dat de kans dat er gevoetbald zou worden maar erg klein was. En dan, het veld werd al om zeven uur afgekeurd. En als je dan bedenkt dat de hele Leidse afdeling wel is doorgegaan wekt het toch wel enige bevreemding. Je snapt er niets meer van, maar je voelt dat je geflest wordt Het is een ellendige zaak, we hebben nu een competitiewed strijd in vijf weken gespeeld. We zijn al achter op het programma en dan dit Als we in het amateurvoetbal ook al met dergelijke praktijken beginnen, vraag je je af waar we naar toe gaan. VUC heeft een keer met zeven invallers gespeeld, ook op een erg slecht veld. Maar er werdi gespeeld.Dit was bij VUC nooit voorge komen. Wij hadden per se alles in het werk gesteld om te zorgen dat de wed strijd door kon gaan". Voorzitter Henk Uiterdijk van Rooden burg wijst alle beschuldigingen met een absoluut gebaar van de hand. „Nonsens. Wij hadden graag willen spelen, wat VUC zegt, zijn allemaal fabeltjes. Wij hebben de strop van een dag zonder inkomsten. En blessures heb je elke week, zeker op die harde wijze zoals er tegenwoordig gevoetbald wordt. Maar als VUC het ergens niet mee eens is, dan protesteren ze maar bij de KNVB. Misschien had er 's middags gespeeld kunnen worden, maar wij hebben in eer en geweten ge handeld". En tot slot de heer Dormits: „Ze kunnen me nog veel meer vertellen. Het veld was niet eens drassig". PAUL HOVTUS DEN HAAG Alhoewel maar weinig bestuursleden van VUC het beleefdheidshalve hardop zullen durven zeggen, moeten zQ gistermiddag allemaal htt ge voel hebben gehad danig in de maling te zijn genomen. Terwijl de ene na de andere vereniging vernam dat de wedstrijden ge woon doorgang zouden vinden, kreeg VUC reeds gistermorgen een telefoontje dat de wedstrijd tegen Roodenburg was afgelast, omdat het veld onbespeelbaar was. Een gang van zaken die in een nog vreemder daglicht kwam te staan na de terugkeer van oud-bestuurslid Dormits van VUC. Hij: „Vooropgesteld wil ik zeggen dat ik echt wel iets weet van het wel of niet bespeelbaar zijn van een veld. Samen met een KNVB consul ben ik zelf gedurende tien jaar elk weekend 's mor gens op het veld geweest om te keuren. Ik weet dus waarover ik praat. Daarom kan ik ook getuigen dat het veld van Trainer John van der Lubbe van VUC: „Achterstand nog groter nau/nrrlen" NOORDWIJKERHOUT Sportieve re creatie. De Nederlandse Katholieke Sport federatie organiseerde over dit onderwerp saterdag in Noordwijkerhouts congrescen trum Leeuwenhorst een studie-, discussie- en praktijkmiddag. Het onderwerp zal on tegenzeglijk leven bij de vele voetbalver enigingen, maar van de tweeëntwintig uit de afdeling Leiden aangeschreven clubs gaven slechts twaalf acte de présence. Maar waarom werd nu juist „leiden" uitgekozen, om al die problemen, die de promotion van de sportieve recreatie bij de voetbalverenigingen oproepen, te be studeren en te bespreken? Ad. A. C. Du- sée, voorzitter van het NKS-voetbal van de afdeling Leiden: „Omdat de voetbal verenigingen van de afdeling Leiden be kend staan om hun enthousiasme en kri tisch inzicht!" Dat enthousiasme plus kritisch inzicht kre gen ruimschoots gestalte op deze bijeen komst, waarbij opviel dat juist de jongere kaderleden van de twaalf clubs ruim schoots van de partij waren. Eerst waren zij, en de wat ouderen, nog een tikkeltje bedeesd. Op het moment bijvoorbeeld dat B. Groeneweg, eert docent op het R.K. CDOS te Sittard, die daar recreatiesport leiders opleidt, een inleiding hield. Met name de taak van de voetbalvereniging ten aanzien van die sportieve recreatie belicht te hij. Groenewegs collega C. Vossch brak het ijs. Immers, hij zette de meeste (dus vooral jeugdige) studiemiddagdeelnemers aan tot actieve deelname aan enkele spor tieve activiteiten in de sporthal van Leeu wenhorst. Het sloeg enorm in, dat beoefe nen van sportieve recreatie, bij de vereni gingsvertegenwoordigers. Maar menigeen kon zich niet aan de indruk onttrekken dat ook hier de prestatie (h'oogtij vierend bij top- en wedstrijdsport) om de h .ek, zij het op een andere, meer persoonlijke, manier komt kijken. Na gedane sport werd het toen praten, beter gezegd: discussierén, over die spor tieve recreatie. Het bleek wel dat geen enkele aanwezige voetbalvereniging afwij zend staat tegenover die vorm van bewe gen (Dusée: „Die mensen moeten niet altijd bij de televisie zitten"). Maar: het vereni gingskader is al overbezet De specifieke sportieve recreatie-taak kun je niet op de schouders van de meestal toch al overbe laste verenigingskaderleden leggen. En da- n: de accommodaties van de meeste clubs zijn al te klein. Algemene mening: de besturen van voetbalverenigingen zullen er j akelig weinig voor voelen om een deel van de trainingstijden te besteden voor de sportieve recreanten.Ouders van jeugdspe lers zouden ingeschakeld moeten worden bij de organisatie van de beoefening van het sportief recreëren („omdat zij het dichtst bij de club staan"). Want indien erj voor deze vorm van bewegen geen kader is, sterft het een vroegtijdige dood. Het volgen van een cursus recreatiesportleider v ppn snof^lriirsiiR zou Dan de financiering. NKS-functionaris L v.d. Akker, samen met Dusée, Vossen en Groeneweg deel uitmakend van het forum: „Om te begiimen moeten alle gemeenten in hun begroting voor het komend jaar een post pro memorie opnemen". De voetbal verenigingen moeten in elk geval niet fi- 'nancieel opdraaien voor dat beoefenen van recreatieve sport. Anderzijds droeg de op merking: „De sportieve recreanten moeten i hun sportpakketje niet gratis thuisbezorgd krijgen", veel waars in zich. Conclusie: de voetbalverenigingen blijken een en ander niet af te keuren. LEO BORST; a PARIJS - De organisato ren van de 24-uursrace van Le Mans hebben za terdag in Parijs bekend gemaakt dat deze tradi tionele wedstrijd vol gend jaar geen doorgang zal vinden. Dit staat in 'verband met de nieuwe reglementering voor de wedstrijden om het we reldkampioenschap mer ken, die overigens pas in 1976 ingaat. Volgens deze reglementen kunnen de races hooguit zes uur du ren. Tijdens een in Parijs ge houden persconferentie maakte Prins Paul von Metternich, voorzitter van de sportcommissie van de internationale automo bielfederatie (FIA), de wijzigingen in de regle menten bekend. Bepaald is onder meer dat op de internationale autosport kalender geen evenemen ten meer zullen worden opgenomen die langer dan twaalf uur duren of waarvan enig deel gedu rende de nacht wordt ge reden. Een wedstrijd tel lend voor de wereldkam pioenschappen merken mag ten hoogste gaan over zes uur. Bepaald is voorts dat de maximaal toegestane inhoud van de brandstoftanks van for mule 1-renwagens voor 1975 met 10 procent wordt verminderd en in 1976 met nog eens 10 pro cent. Dit beeld zagen de honderdduizenden toeschouwers nadat de wagens op Le Mans van start waren gegaan. Nu is het verleden tijd. "COLLEGA'S BETUIGEN EERST HUN INSTEMMING MAAR LATEN JE LATER TOCH VALLEN" Erik Savalle op de scheids- rechtersstoel, zijn plaats in de bondsraad is hem echter Savalle greep toen onmiddellijk de microfoon om geïrriteerd t< verklaren dat hij al talloze po gingen in het werk had gesteld via de geëgende kanalen diverse zaken aan de orde te stellen, maar dat zijn resultaten steeds nihil waren gebleven. Daarop ging Beek overigens niet in. La ter deelde Savalle mee dat hij ongeacht de uitslag van de stemming zich toch zou hebben teruggetrokken. "Ik wilde de meningen wel eens peilen", meende Savalle. "Maar er was natuurlijk al lang een onwerk- bare situatie ontstaan." NVTS Deze zomer richtte Savalle met enkele andere de vereniging voor tennisscheidsrechters (NVTS) op om beter voor de belangen op te kunnen komen. "Het bestuur reageerde aanvan kelijk gunstig", vertelt Savalle. "Maar ineens ontstonden e zwaren en zouden de functies bondsraadslid-voorzitter NVTS onverenigbaar zijn. Er werd ge steld dat je niet als belangheb bende in de bondsraad mocht zitten. Overigens werd die me ning van het bestuur niet door de bondsraad overgenomen. Maar na deze gang van zaken zullen we wel een nieuwe stel- lingname van de NVTS moeten nadenken ten opzichte van het bestuur. Het kan best zijn dat het mes op tafel komt". Weinig ambitie Na zijn teleurstellende ervaring in de ledenvergadering heft Erik Savalle weinig ambitie meer. Ik heb in ieder geval iets ontketend. "Voorlopig steek ik m*n nek niet uit", stelt hij. "Ik ga me helemaal toeleggen op de NVTS. Wat me wel heeft getroffen is dat ik na tien jaar bondswerk ineens niets meer waard ben. Maar zo schijnt het te moeten gaan. Eén ding is echter wel leuk: mijn opvolger in de bonds raad is de Hagenaar Koster. Die is zo mogelijk nog lastiger dan ik. En hij is in het verleden ook al eens weggewerkt uit de bondsraad".... FRANK WERKMAN Vernietigend Erik Savalle, die talrijke func ties in de tenniswereld bekleed de in de laatste tien jaar, waar onder bondsraadslid, lid van scheidsrechters- en recht- spraakcommissies terwijl hij één van de beste vaderlandse scheidsrechters is was na de voor hem vernietigend uitge vallen stemming zacht gezegd teleurgesteld. Zijn excuus, aangeboden in de algemene ledenvergadering van zaterdagmiddag, nadat 's-mor- gens de hele affaire al in de aparte bondsraadsvergadering aan de orde was geweest, werd Het bestuur dat Savalle wegwilde: v.l.n.r. penningmees niet geaccepteerd. Savalle had ^er 0j|<ker voorzitter Beek en secretaris Steensma. zich m de ogen van de bestuur- AMSTERDAM - Erik Savalle heeft ervaren wat het betekent in de tenniswereld eens fris van de lever in de openbaarheid te brengen wat er naar iemands mening zoal schort. Twee we ken geleden verscheen er een interview met Savalle, waarin hij zijn visie gaf op de huidige gang van zaken in de dit jaar jubilerende tennisbond. Zijn oprechte stellingname omtrent beleidsvisie. Zijn oprechte stel lingname omtrent beleidsvisie, structuur en functioneren van de bondsraad viel bij het be stuur van de bond bepaald niet in goede aarde. Afgelopen za terdag kreeg Erik Savalle de rekening gepresenteerd voor zijn in veler ogen niet te dulden houding. Na een bewogen discussie over het voorstel van het bestuur om Savalle niet te bekrachtigen als bondsraadslid als reactie op zijn uitlatingen in de pers kwam het tot een stemming. Daarin kreeg het bestuur steun voor haar sug gestie. Niet minder dan 15.959 leden meenden dat Savalle niet meer acceptabel was om in de bondsraad zitting te nemen, waartegenover slechts 3247 stemmen voor bekrachtiging waren en er 1030 blanco waren. Later bleek dat twintig bonds raadsleden aan de stemming deelnamen met een blanco vol macht van hun leden in het district, maar Savalle was toen reeds op instignatie van het be stuur van het toneel verwijderd. sleden onmogelijk gemaakt en hij diende te verdwijnen. Hoe solidair afgevaardigden kunnen zijn had Savalle in de ochtendu ren kunnen ervaren. "Na de pu blicatie van het bewuste arti kel", vertelt hij, "werd ik door een stuk of zeven collega's uit de bondsraad opgebeld. Zij be tuigden hun instemming en toonden zich blij met het feit dat de hele zaak eens in de openbaarheid was gebracht Van die houding bleek later niets meer. Terwijl ik op een schandalige manier werd aange pakt hield iedereen zich afzijdig. Niemand kwam mij te hulp. Ik werd later aan de lunch ook volslagen genegeerd aan tafel. De enige die naar me toekwam, •en dat moet ik hem nageven, was voorzitter Beek. Hij zei dat hij hoopte dat we ondanks deze affaire een goede persoonlijke relatie zouden blijven houden." Nog steeds Erik Savalle staat nog steeds achter de in het gewraakte in terview gedane uitspraken. Tij dens de behandeling van het agendapunt "bekrachtiging bondsraadsleden" had voorzit ter Beek verklaard dat Savalle andere wegen had moeten be wandelen bij het spuien van zijn kritiek dan zonder overleg met het bestuur overgaan tot perspublicaties.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 18