Vilas bekroonde geweldig seizoen Op familie-boksavond is het al gauw goed Koot en Van Gerwen weer toonaangevende wieleramateurs Van der Leek in voorlopig selectieteam Van der Helm sleepte zege tafeltennisteam uit het vuur Rob Smeenk naar Gerard de Lange „Sporthilfe" bij shirtreclame geen steun meer Eeuwige tweede Frühmann eerste in Zuidlaren Berisping Kortsjnoj MAANDAG 16 DECEMBER 1974 ZEIST - Voor de voorlopi ge selectie van het Ne derlandse amateur elftal dat uitkomt in de voor ronde van het Olympi sche toernooi en eerst te gen Luxemburg Olympi sche toernooi en eerst te gen Luxemburg speelt, heeft bondstrainer Arie de Vroet zaterdag de vol gende spelers geselec teerd: P. van der Valk (AFC), C. de Rooy (Alte- na), J. Meerman (Arne- muiden), L. Cordewener (EHC), C. Karstens (Noordwijk), A. van der Broek (RKC), F. Reuser (Rood Wit) J. van Dulle- men, J. van der Leek (beiden RVC), A. van der Spoel(RWH), A. Buvens (Spijkenisse), M. Quanjel (Veritas) en W. van der Horst (ZFC). De beker, die Guillerno Vilas met de triomf in het Mastertoernooi veroverde was aanleiding voor grote vreug de. Hij verdiende er dan ook 40.000 dollar mee. Tennispaar uit elkaar FORT LAUDERDALE - De romance tussen Jimmy Connors en Chris Evert lijkt over. Het tennispaar, dat hun huwelijk van 8 november al uitstelde, verklaarde dat de verhouding is afgekoeld. Chris Evert heeft haar diamanten verlovingsring in middels afgedaan. Connors had Chris Evert in ruim tien weken niet meer gezien. Vlaardingen Niet Nico van Slobbe, ongeslagen in twee voorgaande Europa Cupwed strijden, heeft zaterdagavond in de sfeervolle Lijnbaanhal te Vlaardingen de overwinning tegen Denemarken (43) uit het vuur gesleept, maar de al lengs in vorm groeiende Bert van der Helm. Nederlands ta feltennissende onderwijzer ver sloeg eerst de geretourneerde Claus Pedersen. In de laatste partij, bij de stand 33, sleepte hij de overwinning uit het In de eerste game kwam hij tegen de snelle aanvaller Bjame Grimstrup achter met 18—19, 1920 en 2021. Steeds de ach terstand wegsmashend won hij met 23—21, waarna de gedesil lusioneerde Deen geen tegen stand meer bood: 2110. Nico van Slobbe ondervond de ge volgen van een recente verhui zing. Hij schakelde te laat over van verdediging op aanval, liet zich teveel het spel opdringen en verloor zijn beide enkelspe len en bovendien nog het heren- dubbel samen met de op het laatste ogenlik ingezette Carel Deken. Voor de winstpunten zorgden Bert van der Helm en Son ja Heltzel. Uitslagen: Nico van Slobbe-Bjarne Grimstrup 22—24, 11—21 Bert van der Helm-Claus Pedersen 23—21, 12—21, 21—16 Sonja HeltzelSusanne Poulsen 21—19,21—17 Carel Deken/Nico van Slobbe-Grim- strup/Pedersen 1921, 20—22 Sonja Heltzel/Van der Helm-Poulsen/- Pedersen 21—15, 21—19 Van Slobbe—Pedersen 12—21,19-21 Van der Helm—Grimstrup 2321, 21—10 DEN HAAG Gerard de Lange BC heeft per 1. januari Rob Smeenk als trainer aangetrokken. Hij speelt voor BS Leiden. Smeenk zal ook voor Gerard de Lange gaan spelen. Hij wordt de opvolger van Tom Price, die bijna drie maanden trainer is geweest. FRANKFORT De Stichting „Deutsche Sporthilfe" heeft als derde Westduitsc sportorganisatie na het nationale Olympi sche Comité en de Duitse Sportbond de afwijzing van reclame in de sport in harde bewoordingen geformuleerd. Door deze organisatie, die in de afgelopen jaren miljoenen in de sport heeft gepompt, zullen atleten, die na 1 maart 1975 reclame op het shirt meedragen, niet meer worden onder steund. Ook zullen atleten van ondersteuning worden uitgeslo ten, van wie de verenigingen na 26 mei 1967 -de stichtingsda tum van de Sporthilfe in hun naam firma- of productenaan duidingen hebben opgenomen. ROTTERDAM - De Rot terdamse boksvereni ging "Huizenaar" viert jubilea niet zo uitbun dig. Met een boksavond en bal na is het bekeken. Zo ook zaterdagavond toen het twintigjarig be staan werd herdacht met als hoofdschotel een treffen tussen een ver sterkte ploeg van Huize naar en een team uit Dortmund. Er zouden elf Duitsers komen, die dan ook keurig in het program ma waren opgenomen. Maar toen zaal "Lommerrijk" (voor driekwart) was bezet, moest voorzitter Jaap Villeriuw mede delen dat slechts zeven Dort- munders waren verschenen en een van hen niet zou boksen omdat tegenstander Piet Holt- kamp met een ontsteking in de arm op bed lag. Niettemin kon het publiek de avond best ap preciëren want op een soort familiereünie is het gauw goed. Voor de bokssport zijn dergelij ke praktijken - en het is de laatste tijd steeds mis - echter funest. Weer bokste Jan Hermans (Hoog enband, Den Haag) de beste partij, ook tegen een Schulzke, Willy, in het zwa arwelterge- wicht Eveneens een bokser met een hoge dekking maar met stoten op het lichaam haalde Hermans die omlaag. De te pas sieve Duitser nam in de tweede ronde wat meer initiatief de meeste van zijn, toch nog schaarse, aanvallen werden door Hermans knap gecounterd of overgenomen. De uiterst ge concentreerd boksende Hage naar behaalde dan ook overtuigende zege. Intussen doet Hermans de laatste tijd - in Den Haag tegen een Belg zaterdag tegen een Duitser - aardig wat internationale routi ne op, wat zijn carrière alleen maar ten goedé kan beïnvloe den. De overige partijen tegen de Duit sers waren van matig gehalte. Olipits (DOS, Vlissingen) kon niet op tegen lichtwelter Soli- neo die niet best bokste maar een onverwoestbare conditie bezat, welter Ortega (ABOV, Amsterdam) bokste te eenzijdig om tegen Möllerke meer dan een onbeslist te behalen en dat was nog rijk beloond, en licht welter Wullems(Huizenaar) wil de tegen de onguur uitziende en van boven tot onder getatoueer- de Ruschke wel maar de on smakelijke vechtjas liet geen normaal boksen toe. Wullems won natuurlijk wel op punten. Met kunst- en vliegwerk was het programma aangevuld en de enige die eruit sprong was ju nior V.d.IJssel(Crooswijk, Rot terdam) die tegen Martens (DOS) koh tonen dat hij onmis kenbaar talent bezit, dat kan worden uitgebouwd tot hij een aanwinst voor de amateurs is. HERMAN VAN BERGEM De Argentijn Horacio Saldano drukte zijn bewondering na afloop uit met de woorden: "Het kan haast niet, dat Napoles 34 jaar is. Hij is zo snel". Het getuigt van het klasseverschil in de strijd om de wereldtitel in het weltergewicht (WBC-ver- sie), waarin scheidsrechter Berumen José "Mantequilla" Napoles na drie ronden als winnaar naar zijn hoek kon sturen. Uitdager Saldano komt bij van de gevolgen van de knock-out. MELBOURNE De 22-jarige Argentijn Guillermo Vilas heeft gisteren in Melbourne een geweldig tennisseizoen bekroond met de overwinning in het Masterstoernooi, het sluitstuk van de Commercial Union Grand Prixtoernooien. De linkshandige Vilas versloeg in de finale de 28-jarige Roemeen Ilie Nastase met 7—6 62 3—6 36 64. De Argentijn voorkwam hiermee dat Nastase voor de vierde achtereenvolgende maal zou zegevieren. Het was de zevende overwinning van Vilas in een Grand Prix- toernooi dit seizoen en hij schroefde zijn verdiensten met 40.000 dollar op naar een totaal van 270.000 dollar. Op zijn weg naar de finale versloeg Vilas de Australiër John Newcombe, de Zweed Björn Borg, de Nieuw- zeelander Onny Parun en de Mexicaan Raul Ramirez. On danks deze zegereeks was de ervaren Nastase toch favoriet voor het winnen van de finale. De Roemeen beschreef de partij na afloop als „meer een spel dan van ten- Nastase sprak na afloop bewon derend over zijn overwinnaar: „Ik begrijp maar niet hoe Vilas er steeds weer in slaagt de bal zo'n topspin mee te geven. Ik had tijd nodig om me er op in te stellen, en toen het me was gelukt stond ik twee sets ach ter". Italië heeft gisteren met grote overmacht de eindstrijd van het toernooi om de Koning Gus- taafbeker gewonnen. In de eindstrijd tegen titelhouder Zweden werd het 30 in zes „straight sets". Zweden had de halve finales met 21 ge wonnen van Tsjecho Slowakije. Dit laatste land won veertien dagen geleden in Amsterdam met 3—2 van Nederland. Zwe den was verzwakt door de wezigheid van Björn Borg en Ove Bengtsson. Hun vervan gers Tenny Svensson en Rolf Norberg konden de met hun beste spelers aantredende Ita- lialen niet verontrusten. Adria- no Panatta zorgde zaterdag voor 10 door een zege met 63, 64 op Rolf Norberg. Gis teren won Antonio Zugarelli met 6—3, 64 van Tenny Svensson, terwijl het van geen belang meer zijnde dubbelspel ook door de Italianen werd ge- Bertolucci/Panatta— de. Het Braziliaanse tennisteam heeft dit weekeinde in Sao Paulo wedstrijd voor de kwalificatie ronde van het Davis-Cuptoer- nooi (Zuidamerikaanse zone) te gen Bolivia gewonnen. Brazilië nam een beslissnde voorsprong van 3—0. ZUIDLAREN De 23-jarige Thomas Frühmann uit Oosten rijk heeft zaterdagnacht in de uitverkochte Prins Bernhard- hoeye (5600 toeschouwers) de eerste Grand Prix in zijn car rière gewonnen. In de barrage van het springconcours om de Grote Prijs van Zuidlaren bleek hij sterker dan de Neder lander Gerd Meier. Frühmann, in Oostenrijk de eeuwige twee de achter Hugo Simon, bleef als enige van de twintig deel- MOSKOU De Russische ge- wichtheffer in het superzwaar gewicht Vassili Alexejev heeft gisteren in Moskou het wereld record trekken verbeterd. Hij bracht 243 kilogram omhoog. De Rus David Rigert vestigde in het zwaarmiddengewicht een wereldrecord voor de twee Olympische oefeningen: 392,5 kg, 177.5 kg trekken en 215 kg stoten. Lyle nieuwe tegenstan der van Ali? NEW ORLEANS De Ameri kaanse zwaargewicht Ron Lyle heeft zich door een overwin ning in een gevecht op zijn landgenoot Al Jones vrijwel verzekerd van een titelgevecht met Muhammed Ali op 3 maart van het volgend jaar in Madi son Square Garden. Lyle won op k.o. in de vijfde ronde volgens een zegsman vanLyle is de kans op een titel gevecht met Ali 99 procent, maar is het laatste woord aan de wereldkampioen. Rotterdam De tactiek van de Brabantse wielerformatie Hans Koot en Gerrie van Ger wen werd op de eerste avond van de internationale drie daagse voor amateurs al dade lijk uitgestippeld. De toonaan gevende amateurs, die evenals vorig jaar wonnen, namen een beslissende voorsprong van twee ronden op het Australi sche duo Allan/Delongville en van drie ronden van het Neder land/Canadese tweetal Huve- neersLovell alsmede Minne- boo en Stander. Winnaars van de internationale amateurdriedaagse Hans. Koot(links) en Gerrie van Gerwen stippelden hun tactiek, op de eerste avond uit. Willebrand erelid van KNRB AMSTERDAM Dokter D. Wil lebrand, van 1953 tot 1954 aan vankelijk lid en later voorzit ter van de technische advies commissie heren, is tijdens de zaterdag in Amsterdam gehou den algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Roelbond (KNRB) benoemd tot erelid van die organisatie. Voorzitter Mr. U. J. Suermondt en commissaris ir. G. J. de Wolf werden herbenoemd in hun functies. Aan het bestuur werd mevr. Wil Lippits, chef d'equipe van de Nederlandse dames- ploeg, toegevoegd. In zijn jaarverslag sprak de heer Suermondt er zijn vreugde over uit dat het ministerie van CRM zijn medewerking zal verlenen ten aanzien van de examens van roeiinstructeur van de KNRB. Het bestuur heeft pen ningmeester Jan Fortuin aange wezen als projectleider voor de wereldkampioenschappen te Amsterdam in 1977. Jamsterdam imco van der Wal (Lat) heeft gisteren tijdens snelwandelwedstrijden op een parkoers rond de Bosbaan in Amsterdam zijn eigen nationale jeugdrecord op de tien kilome ter verbeterd. Hij legde de af stand af in 55 minuten en 36.4 seconden. Zijn oude record stond sedert 5 juni (Sliedrecht) op 56.07.6. Een wedstrijd over vijftien kilometer voor senioren werd in 1.18.55 gewonnen door Cor van Leeuwen (RWV). MOSKOU De Russische Schaakfederatie heeft zaterdag grootmeester Viktor Kortsjnoj berispt naar aanleiding van zijn lu-itiek op Anatoli Karpov, van wie hij kortgeleden de kandidatentweekamp voor de wereldtitel verloor. In de Joegoslavische krant Politi- ka verklaarde Kortsjnoj dat hij niet slechter was dan de 23-jari- ge Karpov en dat hij geen bril jante toekomst zag weggelegd voor de jongere speler die „een buitengewoon armzalig schaa karsenaal heeft". Zij verzamelden in de andere wedstrijdonderdelen geen pun ten zodat zij daarover ook geen zorgen hadden. Met veel kwali teit en strijdlust consolideerden Koot (23) uit Eindhoven en Ger rie van Gerwen (21), de man met het meeste inzicht, de voor sprong op de tweede dag. In de een uur durende finalekoers van gisteren, bekeken door toeschouwers, reden zij de planken bijkans uit de baan, steeds concurrerend en veel ini tiatief nemend en volop in de Tijdens de eerste avond ging het amateur baanrecord drie keer aan scherven. Eerst liet de Ca nadees Lovell, gekoppeld de Nederlander Huveneers, op het nummer tijdrit met vliegen de start over 400 meter, 11.97 voor de laatste tweehonderd meter afdrukken. Enkele ogen blikken daarna knabbelde de Westduitser Schutz er eentiende seconde vanaf. Laaiend enthou siast werden de 1500 wielerfans toen de Amerikaan Young 11.72 op de klok bracht 1. Koot—Van Gerwen 165 punten, op drie ronden; 2. Allan—Delongville (Austr.) 74, op vijf ronden; 3. Schut- z—Hermann (W-Dld.) 136, op zes ron den; 4. Venix-Slot 119; 5. Minne- booStander 101; 6. Young—Neill (G.B.) 31, op zeven ronden; 7. Hofste deReehorst 39; 8. SterckxCrabbe (Belg.) 30. is Joop van den Broek als vier de geëindigd in een internatio nale stayerrace over twee man ches. Eerste werd de Westduitse wereldkampioen bij de ama teurs Jean Breuer. Bij de profs werd Roy Schuiten tweede in een afvalrace achter de Belg Rik van Linden. Cees Bal eind igde als zevende. Schuiten won een sprint voor de Belg Ver- beeck, de Australiëer Gilmore en Bal. Een ploegachtervolging leverde een zege op voor het viertal BalThureau (W.-Dld.) SchuitenPedersen (Den.) in 4.35.0, hetgeen een baanrecord betekende. nemers (Ted Edgar en Johan Heins hadden zich niet kunnen plaatsen) zowel in de twee manches als in de barrage zon der fouten. De bij Van Tuyll in Gameren werkzame Gerd Meier maakte met Fresco in de barrage springfout op de tweede hinder nis en Frühmann kon het daar na rustig aan doen. Toch ging' de nerveuze Oostenrijker niet geheel feilloos door de ring, maar de getoucheerde hinder nissen bleven, op hun plaats. De nieuwe Prins Bernhardhal in Zuidlaren schudde op zijn grondvesten toen vrijdagnacht kort na een uur de Nederlandse springkampioen Henk Nooren in het internationale puissance springconcours met Blinke de muur van 2.15 meter onbescha digd liet. Daarmee evenaarde hij de prestatie van de in dit Zuidlarense indoors concours hippique zo succesvolle West duitser Gert Wiltfang G, die met Abadan in de derde barra ge zijn aanspraak op de hoofd prijs van 2500.- had gesteld. Beide ruiters zagen daarna ech ter af van een vierde poging voor prijs en premie, zij trok ken hun paarden vrijwillig te rug. WOLVERHAMPTON De Brit- se atlete Verona Elder heeft zaterdag in Cosford tijdens at letiekwedstrijden de 600 meter gelopen in 1.29,0, de snelste in- doorti-jd ooit door een vrouw gemaakt. SANKT MORITZ De nieuwe bepaling van de Internationale Skifederatie (FIS) dat bij wed strijden geen speciale racekle- ding mag worden gedragen die zeer weinig wrijving geeft bij een val heeft gisteren in Sankt Moritz zijn eerste slachtoffers geëist. De gehele Westduitse ploeg werd gediskwalificeerd. "Reus" Chris Dolman heeft weer eens van zich doen spreken. an het Europese record krachtheffen. dat al met 190 kilogram op zijn naam stond, voegde hij nog eens vijftien kilogram toe.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16