Wageningen kwam niet verder dan hetwondertje' en stortte in HSV NAM LEIPING BUNDESLIGA OVER Positie Eindhoven opnieuw versterkt DOELPUNTENEXPLOSIE VAN FEYENOORD Leider Real verspeelde weer punt Haveiange: Van UEFA weten wij niets f4 MAANDAG 16 DECEMBER 1974 ROTTERDAM Het wondertje werd net geen wonder maar de wedstrijd kreeg er wel een attractief karak ter door. Toen Wageningen voor de rust al diep in de put zat door a: het idiote gedoe rondom verdedi ger Tomas, die wegens belediging van de scheids rechter tegen een rode kaart aankeek en b: de achterstand, die daarna rap tot 03 opliep kwam de incidenteel leuk counterende ploeg van trainer Korbach eventjes over haar schroom heen. En het effect was ronduit sensationeel. Wageningen, let wel met tien man spelend, had weer eens zo'n onnavolgbare bevlieging, waar mee het in de ere-divisie al eerder naam maakte. En zo waar, datgene wat haast onmo gelijk leek, kwam naderbij. Wa geningen liep nog voor het einde van de eerste helft de achterstand tot 2—3 in. Het wonder was in aantocht. De 35.000 toeschouwers in de Kuip sidderden. Voor de angst echter gestalte kreeg vond Feyenoord de rust en het overleg terug en was het gebeurd met Wagenin gen, dat er toen niets meer van terecht bracht De ploeg van Korbach was met ere geveld en het wachten was slechts op het aftellen. Dat hield voor Feye noord bij 8—2 op. Deze hoge Theo de Jong veerde te gen Wageningen vier maal triomfantelijk op. Hij had even zo vele doelpunten ge maakt. score was toch niet illustratief voor het aantal kansen. Want volgens trainer Wiel Coerver had Feyenoord met gemak 152 moeten maken. Kenmerkend voor de chaos en de wanorde, die zich het grootste, deel van de wedstrijd meester maakte van Wageningen, was de benadering van Theo de Jong. De Feyenoorder werd aanvankelijk afgestopt door Ooms. Maar na het gedwongen vertrek van Tomas moest Kor bach gaan schuiven. Van Ham burg en later Van Osenbruggen moesten De Jong overnemen. Dat hielp allemaal niets. Want uitgerekend de man voor wie Wageninen zo bang was, veerde tenslotte als de winnaar van het duel op. Hij scoorde na de rust viermaal.... Trainer Korbach hield later zijn emoties knap voor zich. Als een heer analyseerde hij rustig het eenzijdige wedstrijdverloop. „Ik mis in dit elftal een mogelijk heid om zo snel om te schake-. len. De spelers daarvoor ont breken me, doodgewoon. Je kan na het gedoe met Tomas iedereen wel laten meeverdedi gen, maar naar mijn idee kom je er dan helemaal niet. Daar om liet ik ausputzer Weller- dieck er steeds maar uitkomen in de hoop een beetje geluk te hebben. Aan de andere kant ben ik niet kapot van deze uit slag. Een grote nederlaag heb ik altijd ingecalculeerd. Als je voetbalt als Wageningen gaat het eens een keer mis tegen een staan, als een kleine tegenvaller werd ervaren, kwam Feye noord pas echt in moeilijkhe den toen ausputzer Van Daele zich verslikte in Groenendijk: 32. Het ongelooflijke was bij na bereikt. Bevrijd ©e scoringsdrift van Feyenoord was groot. Toch liet Wageningen haast niets aan het toeval over. Dat blijkt uit grote club". De scheidsrechter bleef buiten schot in zijn be toog. Waarom? „Heel simpel, ik' onthou me altijd van kritiek op hem". Alhoewel Korbach het niet kon laten zich expres te verspreken door te stellen dat Wageningen tenslotte met 12 te gen 10 man de wedstrijd uit- Het allesbeslissende incident was natuurlijk het vertrek van Ben Tomas. Deze verdediger beging in de 22e minuut de stommiteit demonstratief de draak te ste ken met scheidsrechter Wellin- ga. Zijn overtreding tegen Res- sel werd volkomen terecht met een gele kaart bestraft, en zijn woede daarover hield hij niet in. Een verwijzing naar het voorhoofd en het voor iedereen waarneembaar de „rug toeke ren" van Tomas ergerden Wel linga zodanig, dat hij hem weer een gele kaart wilde voorhou den. Tweemaal geel in één wed strijd betekent automatisch een rode kaart, zodat Tomas niets anders overbleef dan een tries te aftocht. Wellinga bleek na derhand nog meer geërgerd te zijn. „Zijn gedrag in het veld was beneden elk peil, maar fei telijk stuurde ik hem eruit we gens belediging van de scheids rechter met een opmerking. Welke dat was hield de scheids rechter voor zich. „Dat zet ik wel in mijn rapport. Als dat deze foto duidelijk. Kristensen wordt scherp bewaakt door drie verdedigers van Wageningen. mijn gevoelens over hem duide lijk". Toen pal daarna Tomas weggestuurd werd kon Weller- dieck zich niet beheersen. Hij trok zijn aanvoerdersband van zijn arm en smeet hem van nijd op het gras. Wageningen zat daarna in de greep van de ang st. Het hechte bolwerk stortte in elkaar Kreuz scoorde na een 1-2 met Kristensen en Schnei der verraste laconiek de overi gens prima spelende doelman Van Geffen met een zuiver schot in de korte hoek. De stand was 30 en wat kon Feyenoord nog gebeuren? Niets leek het, maar hoewel het doel punt van Hamburg, via Weller- dieck uit een vrije trap ont» Strafschop Kort voordat Tomas moest ver trekken, had zich al een kleine sensatie voorgedaan. Verdedi ger Block legde zeer duidelijk Ressel neer en scheidsrechter Wellinga besliste resoluut: strafschop. Schneider scoorde. Aanvoerder Wellerdieck: „Ik kan er me erg kwaad over ma ken. De overtreding was perti nent geen strafschop waard. Als je daarbij bedenkt, dat Wel linga ons in de wedstrijd tegen Ajax op een soortgelijke ma nier het schip in hielp dein zijn Na de rust werd Feyenoord be vrijd van de schrik door een snel doelpunt van De Jong, een voorzet van Kristensen, en toen scheidsrechter Wellinga wóer een strafschop uitdeelde aan Feyenoord was de wed strijd verder een bekeken zaak. Ooms legde Kreuz neer en al weer Schneider scoorde, 52 was het toen en Feyenoord draaide op toeren. Er was geen houden meer aan voor het georganiseerde Wageningen. De Jong trok er het meest profijt van. Hij scoorde nog driemaal op rij: 8—2. Van Wiel Coerver kwam een be zorgd geluid over zijn verdedi ging. Voorstopper Ramljak was voor rust met een enkelblessure vervangen. „Eindelijk heb je de linie compleet en dan gebeurt er dit Elke blessure schijnt bij Feyenoord maanden te moeten HANS DE BRUYN Scoreverloop: 18. Schneider 1—0 (strafschop), 28. Kreuz 20, 37. Schneider 3—0, 41. Hamberg 31, 44. Groenendijk 32, 48. De Jong 42, 52. Schneider 52 (strafschop), 57. De Jong 6—2, 71. De Jong 7-2, 86. De Jong 8—2. Scheidsrechter: Wel linga. Toeschouwers: 34.367. Feyenoord: Treytel; Rijsbergen, Schneider, Ramljak (Vos) en Van Daele; Jansen, Van Hane- gem en De Jong; Ressel, Kreuz en Kristensen. Wageningen: Van Geffen; Block, Wellerdieck, Vermeer en To mas; Van Osenbruggen, Ooms en Broecks; Hamberg (Ponsen), Groenendijk en Menting. het Rob Rensenbrink die in de vijftiende minuut de score Koploper Real Madrid verspeel- HAMBURGHamburger SV heeft zich weer aan de Bij Anderiecht - VK Mecheien co AM ac kop van de Bundeshga genesteld. HSV versloeg zelf was het Rob Rensenbrink die SPANJE op eigen veld landskampioen Bayern met 1-0. De vorige topclub, Hertha BSC, kreeg bij VFL Bochum met 4-0 een gevoelige afstraffing. Hamburger SV staat in puntenaantal gelijk met Kickers Offenbach, maar de doelcijfers van HSV zijn beter. de thuisclub opende uit een strafschop. Vijf minuten na rust bepaalde Jean Dockx de eindstand op 2-0 voor Ander iecht. VFL Bochum bleef de ploeg met Lierse keek al de besteresultaten op eigen terrein (17 punten uit 9 wed strijden). Dit moest het op de eerste plaats tronende Hertha BSC bitter ervaren. Tot de rust kon de ploeg van George Kes- sler de stand nog op 0-0 hou den. Daarna liep Bochum in het slechte weer en op het moeilijk bespeelbare veld weg naar 4-0. De situatie op de ran glijst is bijzonder spannend. i zeven minuten spelen tegen Molenbeek tegen stand: RWDM 17-27, Anderiecht 17-23 een achterstand van 3-0 aan. In Beerschot 17-22, FC Brugge 17-21,' de tweede minuut maakte Teu- Antwerp 17-21. de op de twaalfde speeldag de Spaanse competitie een kostbaar punt aan Real Socie- dad (1-1). FC Barcelona herstel de zich enigszins van het tegen vallende spel van de laatste weken door Granada met 2-1 te verslaan. De ploeg van Michels liep daardoor een punt op de Koninklijken in, maar moet nog tegen een achterstand van 3 punten aankijken. 12-19. Barcelon; Het verschil tussen nummer één (HSV) en het op de dertien de plaats staande Bayern Mun- chen bedraagt slechts zes pun ten. Bij de kanshebbers beho ren ook de beide Eintrachten uit Frankfort en Brunswijk. In het onderlingé duel zegevierde Eintracht Frankfurt in het ei gen stadion met 2-0. Dc stand: 1. Hamburger SV 16-22. 2. Kickers Offenbach 16-22. 3. Hertha BSC 16-21. 4. Eintracht Frankfurt 17-21. 5. Schaike '04 16-20. 6. Ein- tracht Braunschweig 16-20. BELGIE In de stand aan de kop van de ranglijst in de Belgische compe- titie is geen verandering geko- men. Lijstaanvoerder Molen beek won gemakkelijk tegen Lierse SK met 4-1. Anderiecht, dat op vier punten afstand volgt, won thuis met 2-0 van Mechelen. gels het eerste doelpunt, een minuut later trof een schot van Polleunis doel en in de zevende minuut was het opnieuw Teu gels die scoorde. In de negende minuut redde Posthumus de eer voor Lierse, maar vlak voor rust voltooide Teugels zijn hat trick. RIO DE JANEIRO Joao Havelange, de Braziliaanse voorzitter van de wereld-voetbalbond (FIFA), heeft gezegd dat voor zover j hij weet de wereldkampioenschappen voetbal in 1978 in Argentinië i zullen worden gehouden. Tot journalisten zei hij weinig af te weten j van een zogenaamd aanbod gedaan door Nederland en België, die f in het toernooi waren geïnteresseerd omdat Argentinië thans een 1 ernstige politieke crisis aan het doormaken was. Nederland en j België stond het vrij een aanbod te doen, aldus Havelange, maar officieel moet dat komen van de Europese bond, de UEFA. Wat Argentinië betreft, adus de voorzitter, „Wij, de FIFA, maken ons geen zorgen over de politiek. Bovendien hebben wij van de Argentijnse autoriteiten de verzekering ontvangen dat ons de noodzakelijke bescherming zal worden verleend". ENGELAND Stoke City is de leiding in de Engelse eerste divisie kwijtge raakt door een nederlaag bij landskampioen Leeds United: 1-3. Stoke viel hierdoor meteen terug naar de met Mancherster City gedeelde derde plaats. Eventon meldde zich als nieuwe lijstaanvoerder na een overwin ning van 1-0 bij Derby County. De leider van de tweede divisie. Manchester United, speelde met 0-0 tegen het laag geklasseerde Leyton Orient en heeft nu nog vier punten voorsprong op Sun derland, dat een duel minder heeft afgewerkt. 21-27. 3. Stoke 22-27. 4 Manchester City 22-27. 5. Ipswich Town 22-26. 6. Middlesbrough 22-26. 7. West Ham United 22-26. Vijftien meisjes in selectie van kunst zwemmen (Van onze zwemmedewerker) UTRECHT In zwembad O ze- bi te Utrecht zijn zaterdag se lectiewedstrijden gehouden voor de nationale kunstzwem ploeg. De ontmoeting werd_ge- wonnen door Helma Gluvers van DSZ uit Den Haag. Tweede werd Metty de Jong van ZAR, terwijl de derde plaats weer voor een meisje van DSZ was: Lida van Veen. Er zijn 15 meisjes geselecteerd als voorlopige ploeg voor de we reldkampioenschappen van 1975 in Cali (Columbia, Zuid-Ameri- ka). Naast Helma Gluvers en Metty de Jong plaatsten nog vier meisjes uit Den Haag zich in deze ploeg: Vera Verloop (5e), Ety Zijdenbos (10e), Brigitte Roos (12e) en Laura Willemse (16e, maar er kwam een plaats vrij wegens vakanties). Volgende week wordt in Den Haag het eerste trainingskamp van de vijftien kunstzwemsters gehouden. Hidien van HSV (midden) wordt het spe len haast onmogelijk gemaakt door Anders on (links) en Schwarzenbeck van Beyern AMSTELVEEN De trainer- coach van de eredivisie basket bal-vereniging Smirnoff-Stu dents AJ3VU, Jos Pelk (36), heeft vrijwillig ontslag geno men. Dit naar aanleiding van de kritiek van zowel spelers als bestuur op zijn beleid. Jos Pelk wordt opgevolgd door de al ge ruime tijd bij ASVU spelende Amerikaan Bruce McNeely. van dc eerste divisie verste vigde leider Eindhoven zijn positie zonder zelf in actie te komen. PEC uit Zwolle, twee de op de ranglijst, moest in Tilburg met 20 het onder spit delven tegen het onder aan staande Willem II. Met twee doelpunten legde schut ter Van Dijk de basis voor de 40. Ters 0-1. Scheidsrechter: Berrevoets. Toeschouwers: 5000. Willem II—PEC Zwolle 3—1 (6-0). 50. Van Dijk 1-0, 65. Havermans 2-0, 68. Veenstra 2-1, 83. Van Dijk 3-1. Scheids rechter:- Van Dijken. Toe (10). 18. Bloemberg 1-0, 54.' ■Gritter 2-0, 60. Van der Heide (strafschop) 3-0, 62. Bloemberg (eigen doel) 3-1, 65. Hoven- kamp 4-1, 80. Bloemberg S-l. Hovenkamp speelde zijn 300ste wedstrijd voor FC Gro ningen, Vitesse-Dordrecht 1-4 (0—0). nestelde zich achter leider Eindhoven op de tweede plaats door een overwinning van 10 op de FC Vlaardin- gen. Topscorer Toonstra velde doelman Lelieveld liep door een botsing met Hendriks een beschadigd strottenhoofd en een hersenschudding op. 55. Bosveld 1-0 (strafschop), 74. Hoogmoed 1-1, 84. Hoog moed 1-2, 89. Warner 1-3, 90. Dubbeld 1-4. Scheidsrechter: Gans. Toeschouwers: 5500.. Groen (Dordrecht) en Van het het vonnis over de Vlaardln- gers. Het Nijmeegse NEC had we derom grote moeite de vorm Keizer leidt Hoff (Vitesse) kregen een gele kaart wegens te hard spel. Fort una SC—FC Den Bosch van het begin van dit seizoen terug te vinden. De Nijmege- naren moesten in de Goffert SC Amersfoort een zege van 10 toestaan. FC VVV—Volendam 1—0 (1—0). 23. Pala (1-0). Scheids rechter: Van Eijck. Toeschou wers: 8000. 300ste wedstrijd gestaakt duel DORDRECHT Jan Keizer zal zondag 29 december de resterende 34 minuten leiden van de gestaakte wedstrijd in de eerste divisie tussen FC 1—1 (O-l). 20. Leushuis 0-1, 48. Erkens1-1. Scheidsrechter: Van Ooyen. Toeschouwers: 300. FC VlaardingcnHeerenveen 0-1 (0—1). 20. Toonstra 0-1. Scheidsrechter: Van Gemcrt Toeschouwers: 3000. Beraden-Helmond Sport 1—0 voor FC VW-speler Vercoe- SC Cambuur—SW 3—1 (00). 67. Hoekstra 1-0, 73. Kazmano- vic 2-0, 85. Molendijk 2-1, 90. Haan 3-1. Scheidsrechter: Jon ker. Toeschouwers 3500. Dordrecht en NEC. Scheids rechter Wellinga ging destijds tot staken over, maar de KNVB denkt mogelijke irrita tie te voorkomen door hem te vervangen door de Volendam- (00). 53. Scheepers 10. Scheidsrechter: Geurens. Toe schouwers: 1500. De Wert en De Haan, beiden van Heerenveen kregen een gele kaart wegens het neerleg gen van een tegenstander. WK 1978. De heren Meuleman en Van- derstock hebben het plan opgevat het toernooi om de wereldtitel voetbal in 1978 naar Nederland en België te halen. Indien althans Ar gentinië niet in staat blijkt - en daarvan is officieel nog niets gebleken - WK 1978 binnen zijn grenzen te huis vesten. Het is een vreemd plan. Er zijn stadions aan gewezen maar de clubs wis ten nergens van. Er zijn ge meenten aangewezen maar de gemeenten waren onkun dig. Het zou natuurlijk grandioos zijn als een der gelijk evenement in „de la ge landen" georganiseerd zou worden maar het lijkt enigszins op een privé-plan van de heren Meuleman en Vanderstock. In een radio intervieuw heeft de voorzit ter van het organisatiecomi té WK 1978, de Duitser Her mann Neuberger, boven dien verklaard ook nergens van te weten. Wie weet er dan wel van? Nogmaals, een dergelijk toernooi in Nederland en België is een droomwens van velen, ook Meuleman Meulemans en Vanderstock. Maar er komt zo enorm veel voor kijken dat het wenselijk zou zijn geweest indien tevoren uit gebreid zou zijn overlegd met allerlei instanties die ermee te maken hebben, o.a.: wegenbouwers, lieden die parkeerterreinen aan leggen, bouwondernemin gen die de verscheidene sta dions nagenoeg moeten her bouwen, personen die in de wereld van het reizigersver- voer thuis zijn, zij die bott- le-necks in het wegennet (denk alleen aan het be ruchte knelpunt Ouderijn bij Utrecht) zouden moeten oplossen. Het wachten is echter eerst en vooral op het bericht dat Argentinië niet kan, niet wil of niet mag. En dat bericht moet nog komen. Argentinië ont kent tot nu toe dat het niet kan organiseren. Het is wel goed er tijdig bij te zijn als andere gegadigden worden gezocht Initiatief De Dordtse boksvereniging ,3ouwlust", evenals ver scheidene andere gecon fronteerd met het zonder meer wegblijven of op het laatste moment afzeggen door boksers met wie een bindende afspraak is ge maakt, heeft besloten voor taan alleen in zee te gaan met amateurs die bewezen hebben hun woord gestand te doen en met buitenlan ders op wie men kan ver trouwen. De Do rdtc naars hebben zelf het initiatief ge nomen dat door de Neder landse Boksbond voorko men had kunnen worden als deze instantie eindelijk eens wat straffer zou optre den tegen uitwassen die de amateurbokssport bedrei gen. Of zien die bestuurders het gevaar helemaal niet? Kritiek Kritiek leveren op sportbe stuurders blijkt in dit land nog steeds een uiterst ha chelijke zaak. In het verle den hebben sportlieden dat tot hun schade en schande ervaren. Heren die in het bestuur van de één of ande re sportbond zitten zijn er veelal wel van overtuigd dat ze niet foutloos zijn, maar als iemand het waagt hen i daar in het openbaar op te wijzen, zetten de heren on middellijk hun stekels op. De betrokken kritikaster wordt ter verantwoording geroepen en ontvangt niet zelden een forse straf. In de tennisbond is Erik Savalle, een man met de nodige ver diensten, na een interview in ongenade geraakt Argu ment van de bondsbestuur- ders was dat hij niet de normale kanalen had ge bruikt voor zijn kritiek. Sa valle bestreed dat. Men kan bezwaar hebben tegen de handelwijze van Savalle, feit is echter dat hij het in ieder geval heeft aange durfd de koe bij de horens te vatten. Misschien dat an dere mensen hun mond ook eens open gaan doen. Hoe wel de hoop daarop ook weer niet al te groot moet zijn. Herfsttitel Rapid Wien WENEN Rapid Wien is Oosten rijks herfstkampioen geworden. De bond zette een aanvankelij ke nederlaag van 1—2 tegen Admira Wien om in een over- ^winning van 3—0 omdat Admi- "ra in die wedstrijd een geschor ste speler had ingezet De voor sprong op nummer twee, SW Innsbruck, werd met nog een wedstrijd te spelen duardoor drie punten. FLORENCE Artemio Franchi, voorzitter van de Italiaanse voetbalbond, heeft verklaard dat er geen sprake is van hero pening van de Italiaanse gren zen voor buitenlandse voetbal lers.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15