Ruil Notten Arnold Mühren en geld voor Twente toe Ajax was niet de underdog Eagles wil wedstrijd wk, Goffert bij kanshebbers PSV niet verder dan 11 door te jachtig jagen (Van onze sportredacteur) DEVENTER Go Ahead Eagles is teleurgesteld, dat de KNVB zijn stadion (23.000 toeschouwers) niet op het lijstje heeft staan voor de mogelijk in Nederland en België te houden wereldkampioenschappen voetbal 1978. Vandaag heeft manager Peter Stephan een brief aan de KNVB doen uitgaan. Daarin stelt hij, Deventer alsnog kandidaat voor een wedstrijd. De konsekwenties van uitbouw van het stadion en verbetering van de accommodatie zijn voor rekening van Go Ahead Eagles dat een daadwerkelijke bijdrage aan wk 78 wil leveren. Het gemeentebestuur van Nijmegen heeft zich eveneens teleurgesteld getoond over het feit, dat de „Goffert" in Nijmegen niet is genoemd bij de stadions, waar in '78 mogelijkerwijs wedstrijden voor het wereldkampioen schap zullen worden gespeeld. Na overleg met bondsvoor zitter Wim Meuleman heeft de KNVB verzekerd dat de Goffert (accommodatie 30.000 toeschouwers) zeker ook tot de kanshebbers zal behoren. (Van ome sportredactie) EINDHOVEN/ENSCHEDE René Notten heeft zijn laatste wedstrijd gespeeld voor de FC Twente. Hij tekent eerdaags bij Ajax. Daarmede is dan één van Nederlands meest besproken transfers toch gerealiseerd. Zoals bekend gelukte het Notten onlangs niet via de arbitrage-commissie toestem ming te krijgen van club te veranderen. Dat de overgang toch mogelijk werd, kwam vooral door het feit dat Arnold Mühren bereid was voor FC Twente uit te komen. Het verschil tussen het door Ajax te betalen bedrag en de vraagprijs van FC Twente werd daardoor aan zienlijk minder groot. Het ge rucht gaat dat Ajax zes ton heeft bijbetaald. René Notten, die na de gesprekken met het bestuur van FC Twente vrij dag zelf Ajax' voorzitter Van Praag had gebeld, vernam toen dat er nog steeds interes se voor hem bestond. In de loop van de zaterdagavond werden de partijen het eens. René Notten: „Ik ben ontzet tend blij. Ik moet nog worden gekeurd, maar dat zal wel goed zitten. De vorige keer was ook alles in orde. Voor ik Geruild: Notten (links) tegen Arnold Mühren. bij Ajax ga trainen, moet het contract echter wel zijn gete kend". René Notten heeft fi nancieel gezien zijn doel be reikt Het enige waarover nog moet worden gesproken is de duur van het contract Notten: „Ik moet nog even bekijken wat het beste is. Tussentijds van club veranderen kan kon sekwenties inhouden". De zeven seizoenen lang voor FC Twente uitgekomen zijnde middenvelder verwacht veel van zijn optreden bij Ajax. „Maar de Amsterdammers moeten mij natuurlijk niet als de verlosser zien. Ik kan mee helpen dat het Ajax beter gaat. Maar loop ook het risico te falen". Voor zijn opvolger, de tech nisch zeer begaafde Arnold Mühren, kwam de hele ont wikkeling als een grote verras sing. „Vrijdag kreeg ik een telefoontje. Zaterdag waren de mensen van Twente al bij mij in Volendam. Ik heb een con tract van tweeënhalf jaar. De ze week verhuis ik naar En schede. Ik heb het huis van René Notten gehuurd". Arnold Mühren, die er de laat ste tijd nooit een geheim van heeft gemaakt, naar een ande re vereniging te willen, kwam het aanbod van Twente goed van pas. Hij ziet meer zeker heid in het feit een vaste keus bij FC Twente te zijn dan een goede wisselspeler bij Ajax. EINDHOVEN Zo dikwijls had het hoofd van Edström hoger ge reikt dan dat van bewaker Hulshoff. En toen de Zweed twee minuten voor het einde van de onbetwiste topper PSV-Ajax eindelijk moeder ziel alleen voor het doel .stond en de volle winst had kunnen vastleg gen door een voorzet van Lubse in te koppen, raakte hij de paal en kaatste de bal naast het doel. Nög een kans kreeg PSV. Eindelijk kon ook Willy van der Kuijlen, te be deesd spelend om als het „grote kanon" furore te kunnen maken, frank en vrij aanleggen. De bal werd door Piet Schrijvers op de vuisten genomen. Twee kansen in de slotminuten, die PSV niet kon verzilveren. Ook daarom was het gelijkspel (1—1) een juiste weergave van de topper, die wel ongelooflijke spanning bracht maar niet het glin sterende voetbal dat, vooral van Eindhovense zijde, werd verwacht. Want PSV is thuis sterk. Het wordt op bijna hysterische wijze ondersteund door het (chauvinistische, maar dat mag) publiek. Er werd niet fraai gespeeld. Daarvoor mis sen beide ploegen de vereiste kwaliteit. Ajax kan niet meer dwingend zijn wil opleggen met zulke gave combinaties dat er geen houden aan is. PSV is een „jachtploeg" die slechts één doel nastreeft: daar staat de vijandelijke doelman en die moet gepas seerd worden. PSV loopt zich zelf dan voorbij, de zuiverheid leidt eronder en vooral ook het overleg. Aan dat laatste was overigens ook Ajax debet want in de tumultueuze twee de helft, toen Ajax dreigde te worden opgerold, trokken de Amsterdammers en bloc terug en bleven toch nog vrij gemak kelijk meester van het eigen verdedigingsgebied. Met enige uitvallen stichtten zij zelfs nog gevaar voor PSV maar toen stond Jan van Beveren paraat „We hebben in de verdrukking gezeten. Ik vind dat PSV op eigen terrein een fantastische ploeg heeft. Het is heel moei lijk geweest en we mogen niet ontevreden zijn". Ware woor den van Ajax' manager Hans Kraay. Zijn tevredenheid gold niet alleen de uitslag, ook de wijze waarop Ajax zich had gemanifesteerd. Er was niets meer terug te vinden van het team dat door Juventus van Europees voetbal werd uitge sloten. Er werd keihard ge werkt en daarvan moet Ajax het momenteel groten deels hebben en verscheide- Twee minuten gespeeld. Gerrie Mühren lóópt jui chend terug, Jan van Beveren ligt verslagen op de grond. Ajax leidt met 1—0. ne spelers verhieven zich bo ven het niveau waarop zij ge ruime tijd hadden gestaan. Arie Haan zwoegde en deed veel goed werk, Gerrie Müh ren toonde meer van zijn vir tuositeit dan voorheen, Dusba- ba had er uitstekend het oog op en Barry Hulshoff lijkt sterk op de weg terug. Hij beweegt zich nog niet soepel is trouwens altijd een zwak punt van hem geweest trapt moeizaam maar toonde geen greintje angst Hij ging er on vervaard in. En dat was ook nodig want PSV had zich in het hoofd gezet deze topper in zijn voor deel te beslissen. Ajax immers werd allerwege gekenschetst als de underdog. In de Eindho vense rijen maakte men er geen geheim van dat de Am sterdammers met een nulletje of vier zouden worden inge pakt Hoe anders viel dat uit Later zei Kraay: „Vrijdag al bleek me dat de ploeg een sterke basis had doordat iede reen zelfverzekerd was". Ajax was natuurlijk niet bereid met een afwachtende houding de tegenstander de beste kansen te offreren. Integendeel, na twee minuten en een seconde stond Ajax voor. Verstevigd Ruud Geels jongleerde wat met de bal en dreigde hem te verspelen. Maar Jan Mulder bemachügde het leer en stelde Gerrie Mühren in staat met een prachtig schot zijn ploeg op 1—0 te brengen. De basis van zelfverzekerd heid was nog verstevigd. Dat snelle doelpunt had Ajax ge toond dat het niet voor niets zichzelf bepaald geen under dog voelde. En als Arie Haan na een vrije trap van Mulder niet in kansrijke positie over had gekopt, zou de strijd wel eens beslist geweest kunnen zijn. Maar Haan kopte wel over, vrij voor doeL Ajax wilde de strijd forceren. Maar PSV op eigen veld kan een ontzagwekkend tempo ontwikkelen en een verbijste rende werklust ten toon sprei den. Door dat doelpunt was evenwel bij sommige spelers wel de irritatie toegenomen. René van de Kerkhof kon zich niet meer beheersen, ging ook tegen scheidsrechter Corver tekeer. Het was wellichl dienstig geweest als Corver toen al de gele kaart had ge trokken maar hij oordeelde dat het in deze faze van de strijd nog niet dwingend ver eist was. Hij zou het later veel 31 1 1 t De bal is niet afdoende weggewerkt en springt voor de voeten van Cees Krijgh (geheel rechts) die van grote afstand bikkelhard Inschiet PSV is nog voor de rust gelijk gekomen. moeilijker krijgen want van beide zijden werd de harde strijd niet geschuwd. Een plus punt voor PSV dat in het ver leden menigmaal werd geïnti mideerd. Maar het ging er soms te hard aan toe. Een exponent was Wim Suurbier die het vooral op de snelle René van de Kerkhof aan PSV-zijde de grote „schaver" had gemunt. Eenmaal schopte hij hem bruut tegen de knie, met de voet vooruit Weer geen gele kaart. Noch tans ontliep Suurbier deze niet in een later stadium. Door het tanen van zijn snelheid Re né van de Kerkhof was hem nogal eens te snel af en het minderen van zijn kijk op de situatie moet Suurbier zich steeds meer van andere, min der oirbare, middelen bedie- Inmiddels was ook Gerrie Mühren stevig aangepakt. Hij kronkelde over de vloer na een grove charge van weer René van der Kerkhof. Broer Arnold verving hem dan ook na de rust Het was Arnold Mührens laatste optreden voor Ajax voor zijn vertrek naar FC Twente. Inmiddels was ook de stand rechtgetrokken. Op een vrije trap van Van der Kuijlen ging Edström de lucht in, de bal werd weggewerkt maar de op gekomen Cees Krijgh vuurde van afstand keihard raak (1-1). PSV kreeg de gelegenheid uit te lopen maar Lubse kopte over terwijl hij slechts simpel hoefde te knikken. identiek Er deed zich een identiek voorval voor als nadat Ajax de leiding had genomen. Ook ook te jachtig, verre passes, als het even kon open aanval len met het doel het hoofd van Edström te zoeken. De Zweed had het er maar moeilijk mee. Eens werd hij door Hulshoff tegen de vlakte gewerkt en op de tribunes brak een gehuil los om een strafschop. Die was meer terecht geweest toen Deijkers op onbehoorlijke wij ze de doortocht werd belet Maar weer oordeelde Corver meer naar de geest dan naar de letter. PSV bleef een ontstellende druk uitoefenen. Steeds weer werd de bal in de verdedi gingszone van Ajax gejaagd waar van alles gebeurde in de warboel van spelers. Behalve het forceren van de opening door PSV. Ajax moest zich tevreden stellen met incidente le uitvallen,uit een waarvan Jan Mulder zwevend naast kopte. Geen openbaring deze Jan Mulder, die dan ook werd gewisseld door Arno Steffen- hagen, die veel sneller is. Maar dat kwam er bij het initiatief- volle,PSV in die laatste twintig minuten nauwelijks meer uit Aanvallend werd gegokt op een individueel succesje, zoals van Geels, die een rush kon ondernemen maar op Van Be veren stuitte. Johnny Rep noch Mulder konden zich in dit turbulente gevecht tegen het vastberaden PSV na do rust vooral optrekken tot een niveau waarop zij afdoen de tegenspel konden bieden. Af en toe gloorde er wel iets van het oude Ajax. Wat ook de reden was dat Hans Kraay zich zo content toonde. Bij voorbeeld toen Suurbier eind elijk weer eens in de aanval opdook en Van Beveren zijn talent moest aanspreken en toen Haan een formidabel schot losliet dot eveneens door Van Beren werd gekeerd. Het waren onderbrekingen van de venijnige aanvalsdrift van PSV, waarbij de drang om te scoren overheerste en het raf finement werd vergeten, moést worden vergeten omdat PSV alles te snel wilde doen. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 2. Gerrie Mühren 0-1. 39. Ceea Krijgh 1-1. Scheids- rechter: Corver. Toeschouwers: 20.000. I'SV: Von Beveren; Krijgh, Van Kraay, Nordqvist, Deijkers; Quoars CDahlqvUt), Strik, Van der Kuylcn; Rene van der Kerkhof. Lubse, Edström. Ajss: Schrijvers; Suurbier, Blan kenburg, Hulshoff, Dusbaba; Vun Santen, Haan, G. Mühren (A."Müh ren); Rep, Geels, Mulder (Steffen- hagen).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13