Allerlei(ds) Toch parkeergarage op hoek Driessenstraat De vakbeweging zoekt conflict r - - Van Dam: voortaan strenger optreden tegen de pers Taalles per computer j The Long Goodbye Hebt al kennis gemaakt met de nieuwe VW's en AUDI'S van Kamsteeg? greep dit blad,waarin £taat wie ae dienst doet; hetiS dr. Grootje. VRIJDAG 13 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers Leiden - Wethouder H. van Dam (financiën) heeft gisteravond tijdens een afdelingsvergade ring van de PvdA ontkend, dat hij eerder deze week de pers heeft gevraagd niet te schrijven over een plan vier vijf mil joen extra rijkssubsidie (uit het fonds ter bestrijding van de werkloosheid) in de wacht te slepen. „Ik heb de verslagge vers alleen gevraagd voorzich tig te schrijven", aldus Van Dam. Een uitlating die misverstanden kan wekken. Want in het artikel waar de wethouder op doelde Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De leden van de raadscommissie van volkshuisvesting hebben zich in principe akkoord verklaard met de suggestie van b. en w. het terrein op de hoek van de Ir. Driessenstraat enHooigracht te bebouwen. Op dit terrein zal te zijner tijd een parkeergarage komen voor tweehonderd auto's. Daarboven zijn kantoren en wooneenheden gepland. In 1969 al nam de toenmalige Wethouder Verboom deelde i raad een besluit om een par keergarage op het terrein te bouwen. Dt besluit werd in de ijskast gestopt omdat de gega digden te hoge garanties voor bouwverliezen vroegen. De heer Houtman wees erop dat de garage toen gepland was voor achthonderd auto's „Nu zijn het er maar hbogstends driehonderd. We moeten zo langzamerhand ook parkeerga rages op andere punten in de stad plannen" De heer Vink vroeg zich af of de exploitatie van de garage wel rendabel gemaakt kon worden. Het houten woonhuis^van de heer „We kunnen het risico niet staat helemaal niet dat hij de pers zou hebben gevraagd over deze kwestie niets te publice ren. De ontkenning van de wet houder slaat dus nergens op. Om het betrokken stuk letter lijk te citeren: „Wethouder Van Dam heeft gisteravond aan ver tegenwoordigers van de Leidse dagbladen verzocht de ACH TERGRONDEN van zijn voor stel om het zwembad De Zijl op de begroting 1975 te zetten, vo- ralsnog stil te houden". Dat die zinsnede de werkelijkheid vol komen dekt zal door velen kun nen worden bevestigd. Die ach tergronden liggen, zoals gemeld als volgt. Door de bouw van het nieuwe zwembad De Zijl niet ten laste te brengen van de gemeentelij ke begroting van 1974 maar die van 1975, zou het rijk er niet achter komen, dat De Zijl ook zonder die extra subsidie toch wel gebouwd zou worden: ge woon omdat Leiden de centen daarvoor bij wijze van spreken heeft klaarliggen. Zoals bekend is het fonds ter bestrijding van de werkloosheid in het leven geroepen om bouwprojecten te financieren, waarvoor de ge meenten niet direct geld heb ben en die anders voorlopig niet zouden worden uitgevoerd. Bij De Zijl is daarvan geen sprake en he zou eigenlijk dus ook niet in aanmerking komen voor zo'n extra subsidie. Het PvdA-(Provinciale Staten-)lid Jonker opperde dat de raads commissies beter in besloten heid kunnen vergadering wan neer dit soort zaken aan de orde komen. Van Dam voelde daar wel voor. „Ach, hoe gaat dat. Wanneer zoiets speelt kun je twee dingen doen. Of je vraagt de kranten niet te schrij ven of je stuurt ze een kwartier tje de gang op. Dat laatste moet dan maar voortaan. We moeten wat strenger gaan optreden. PvdA-fractievoorzitter in de Leidse gemeenteraad Meier hief gisteratand overigens sym bolisch het glas op de eerste honderd dagen, dat Leiden nu wordt bestuurd door een links college. Meier gaf toe dat er van de PvdA-leus van voor de verkiezingen „het kan ook an ders in Leiden" nog niet zo bijster veel te merken is „maar er zijn hoopgevende sympto men. Er zijn deze week weer wat extra zebra-paden aange legd, de wethuders houden in de wijken spreekuur, er zijn maatregelen genomen om het fietsverkeer te bevorderen en dè besluiten van de b. en w. zijn voortaan openbaar". Waarin dit college zich volgens Meijer in de eerste plaats onderscheidt van het vorige college is de „goede onderlinge samenwerk ing, die een positieve uitstraling heeft naar de ambtenaren". Wethouder Van Dam deelde verder nog mee, dat het college denkt aan een publieke lees zaal, waar de burgerij gemeen telijke stukken zou kunnen in kijken. „Dat is alleen wat moei lijk gezien de ruimtenood op het stadhuis. We hebben al ge dacht aan een hoek in een o( andere plaatselijke bibliotheek, maar dat gaat ook moeilijk, want die hebben ook vrijwel geen ruimte." dat het nog wel enige tijd zal duren voor Teekens een nieuwe vestiging heeft geopend in het voormalige complex van de Ol- ga Matrassenfabriek aan de Hansenstraat. Het fabrieksge bouw is al in eigendom van de slagerij. Het wordt momenteel 'verhuurd aan een zaak voor woninginrichting. inrichting, liet wachten is op een hearing van de bewoners, waarop deze hun eventuele klachten tegen de vestiging kenbaar kunnen maken. dat de toekomstige exploi tant op een gegeven moment bij de gemeente moet aankloppen." Spoortje Laken aan de Vlietweg zal bin nenkort worden afgebroken. Al twee jaar lang woont de e heer Laken in zijn zelfgemaakte wo ning zonder enige vergunning. Deze werd hem niet gegeven omdat de grond waarop hij heeft gebouwd een agrarische bestemming heeft. cretaris Schaefer is gehouden De heer Langerak herinnerde kwam naar voren dat de laatste alles in het werk zal stellen tachtig procent van de koop som van het „spoortje" aan de Herensingel door het rijk te laten betalen. De BS vraagt tweehonderd gulden per vier kante meter, terwijl de gemeen te vijf gulden wil betalen. De commissieleden leden waren het erover eens dat het eerste bedrag veel te hoog maar het tweede bedrag wel wat te laag de raad beroep van de provincie waar toe de heer Laken zich heeft gewend. Hierin wordt gezegd dat afbreken van het huis een te zware straf voor de misstap van de bewoners is. „Misschien kan de gemeente overwegen de grond aan de heer Laken te verkopen," aldus de WD-er. Wethouder Verboom was het niet methem eens. ,„We moeten zien te voorkomen dat we pre cedenten gaan scheppen." (ADVERTENTIE Wie weet waar Willem Wit werkt? Drs. Bakkenist in Leiden: Van onze universiteitsmedewerker „We zitten midden in de polarisatie en het conflictmodel. Dat zal voorlopig nog wel even zo blijven, omdat de vakbeweging niet wil praten. Men heeft het centraal akkoord, evenals vorig jaar, met opzet laten mislukken, door bewust te veel te vragen". de harmo- Deze beschuldiging uitte drs. S.C. Bakkenist oud-voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) gisteren Op een studiedag die door de afdeling Sociaal Recht van de juridische faculteit in Leiden was georganiseerd, in het Gor- laeus-complex. De heer Bakke nist vroeg zich af waarom de vakbeweging zo agressief op treedt. Het antwoord zocht hij enerzijds in de zucht naar macht die hij bij de vakcentra les meent te bespeuren en an derzijds ook voor een groot deel in de noodzaak de achter ban tevreden te stellen. „Bij haar optreden weet de vakbe weging zich gesterkt door het grote deel van de bevolking dat zij vertegenwoordigt, zodat elke regering met haar eisen reke ning moet houden," zo stelde de heer Bakkenist. Tevoren had de voorzitter van de NW-vervoersbond, de heer Ba- rendregt al betoogd, dat van een terugkeer nie tussen werkgevers en werk nemers uit de jaren kort na de oorlog voorlopig wel geen spra ke zal zijn. Voor de ongeveer 700 toehoorders stelde de heer Barendregt, dat men onmoge lijk tot overeenstemming kan komen in de instituten zoals die thans bestaan, zoals de SER en de Stichting van de Arbeid. Voor hem moeten de onderhan delingen tussen werkgevers en werknemers plaats vinden in de verschillende ondernemingen. Drs. Bakkenist vroeg zich in dit verband nog af, wat ons land in 1975 te wachten staat. „Alles wordt opgeofferd aan het waanidee van de andere maat- schappijvorm", zo stelde hij. „De inflatie wordt groter, de werkloosheid neemt toe, de be lastingen stijgen. Straks krijgen we toestanden zoals in Enge land. De werkgevers willen dit niet, maar ik vraag me af wie ons weer nader tot elkaar brengt", aldus Bakkenist. De leerlingen van de R. K. Don Bosco-school aan de Boerhaavelaan worden reeds vroeg met hun jonge neusjes op de geavanceerde automatiseringstechnieken gedrukt. Gisteren en vandaag stond in een van de lokalen een zeer geheimzinnig apparaat opgesteld, waaruit geregeld lange vellen papier schoven met zinnen, woordjes en ontledingen. Een en ander hield verband met Nederlandse taalles per computer. Of het Nederlands niet moeilijk genoeg is. De computer een ingewikkeld soort telraam staat opge steld in het Centraal Rekeninstituut van de Leidse Universi teit. Daar worden de gegevens verwerkt, die er in de Don Bosco-school tenslotte uitkomen. Het gaat allemaal heel snel; het ontleden van een samengestelde zin kost de computer slechts een fractie van een seconde. De jongens en meisjes van de „geautomatiseerde" school doen er aanmerkelijk langer over. l^eiden-Studio vertoont deze week Eliot Gould en Nina van Pallandt (juist ja, die van Nina en Frederik) in „The Long Goodbye", een van de detectieveromans van Raymond Chandler rond de privé-speurder en anti-held Marlowe. Het filmscript werd geleverd door Leigh Brackett en voor de regie tekende Robert Altman, die we nog kennen als regis seur van Mash. In deze film ontdekte Altman het komische in Eliot Gould, iets waar hij in the long goodbye wederom gretig gebruik van heeft gemaakt. Marlowe (E. Gould) wordt er van verdacht met mede weten een jeugdvriend, die zojuist zijn vrouw heeft vermoord, geholpen te hebben bij een ontsnappingspoging. Hij belandt in de cel, maar wordt na drie dagen weer vrijgelaten, als blijkt dat zijn jeugdvriend Terry zelfmoord heeft gepleegd, een daad waarmee de zaak van de vzrmoorde vrouw voor de politie is afgesloten. De moordenaar is immers zelf dood. Marlowe kent Terry echter niet als iemand die mensen dood en gaat zelf op onderzoek uit Er ontstaan een aantal nogal gecompliceerde ontwikkelingen, die zich moeilijk eenvoudig onder woorden laten brengen, maar aan het einde van de film blijkt dat iedereen juist datgene op zijn geweten heeft, dat je niet, of als je heel slim bent juist wel, zou verwachten. The long goodbye is ondanks plezierig spel van Eliot Gould op te veel momenten langdradig. Pas tegen het einde als het bo door de bomen zichtbaar wordt ga je de film wat meer waarderen. De vraag is of de techniek van het zo lang mogelijk gegevens achter houden en „lekker" pas tegen het einde vertellen hoe het werkelijk zit, in deze film terecht is gebruikt. Ton van Brussel Camera Deze week in de Leidse bioscopen Een indrukwekkende cast van acteurs heeft niet kunnennver- hinderen dat de eerste door Robert Bolt geregisseerde film „Lady Caroline Lamb", (deze week te zien in Camera) een weinig animerend schouwspel is geworden. Laurence Olivier, Ralph Richardson en John Mills heeft hij in zijn film niet boven de middelmaat uit kunnen krijgen. Iets anders is het met Sarah Miles, zijn echtgenote, die hij de vrouwelijke hoofdrol gaf. Vooral romantische zielen zullen door haar knappe, zeer toegewijde spel geraakt worden. Het verhaal, dat door Bolt werd geschreven speelt zich af vlak na de nederlaag van Napoleon. Sarha Miles is een Engelse aristocrate die niet op haar mondje gevallen is. Dat laatste is het dat de politicus William Lamb doet besluiten haar ten huwelijk te vragen. Sarah vat nar haar huwelijk met LMAN EEN HARTSTOCHTELIJKE LIEFDE OP VOOR DE DICHTER Lord Byron. Een liefde die haar en haar man noodlottig wordt Bolt heeft zijn verhaal niet tot het leven kunnen brengen, dat het zeker verdiende. Hij is blijven steken in te immobiele camerabewegingen. Tevens laat hij zijn drama afspelen achter een vergelende waas van historie. Een te verdedigen middel, maar het kijken wordt er bar door bemoeilijkt. Het maakt er een stoffig stuk geschiedenis van. Lioo Michael Cimino heeft van Thunderbolt and Lightfood", dat komende week in Lido draait een doorsnee misdaadfilm gemaakt. Veel achtervolgingen in auto's, schietpartijen en een spectaculaire bankkraak zorgen wel voor de nodige spanning. Ook het werk van cameraman Frank Stanley zorgt voor een opmerkelijk sfeertje, waarin het heuvelachtige landschap van Nontana een grote rol speelt. Het verhaal is niet bijster origineel: een voortvluchtige bankr over (Clint Eastwood), die een buit van anderhalf miljoen heeft verborgen en die behalve door de politie ook achterna gezeten wordt door twee van zijn voormalige bendeleden. Hij komt aan de kost als rondtrekkend predikant en wordt door het wraakzuchtig duo bijna van de preekstoel afgescho ten. (ADVERTENTIE VW/AUDI komt tegenwoordig Functionele, felle, comfortabele Proefrijden kost nog steeds wel even anders voor de dag. Natuurlijk blijft de kever - de wereld. Maar er is een hele generatie bijgekomen. De Golf, de Scirocco, de Passat, de Audi's. maakt alles duidelijk: Leidse agenda llo(rwo»rd SI: 20.00 uur Dlverto actlvlUI Rapenburg' 24: 22.00 uur - Hot Houm, Uf» r - Kcritmlddag .00 uur Kinder uur - Tonaalvoor- jenoegen itraat 11. telefoon dereen In moellljk- HlILPVKRLININOt Telefonl.«l.e Hulp voor I heden, dag en nacht I 25202 BURCif.RRAAnSMAN uur° onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Promoties Aan de Leidse Universiteit is gis teren de heer N. J. Zimmerman gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift, getiteld „Paramagnetische en antiferromagnetische resonan tie in enige koperverbindin gen". Promotor was prof. dr. J. van den Handel. De heer B. C. Punt, advocaat te Den Haag, promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift, getiteld „Ontvankelijkheid en omvang van het beroep tegen admini stratieve beschikkingen". Pro motor was prof. mr. W. L. Haardt. De heer J. J. de Jong promoveer de tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, geteld „Low tem perature transport properties of some dilute copper alloijs". Promotor was dr. G. J. van den Berg. Kerstactie Het kerstactiecomité van de Pe- truskerk wil ook dit jaar de goede gewoonte voortzetten om degenen in de parochie, die het wat minder hebben, met Kerst mis met een extraatje te verras sen. Soms is een simpel briefje aan een ziek, eenzaam of be jaard iemand al genoeg, u een ander geval wordt een pakkelje gestuurd. Om dit allemaal mo gelijk te maken is er zaterdag en zondag na afloop van de missen een collecte. Een andere mogelijkheid is natuurlijk even een giro uitschrijven ten bate van de kerstactie, nummer 548168, J. P. Brandenburg, Ho ge Rijndijk 96a. tien uur geschieden aan de kas sa's van het sportpark. De af standen zijn drieënhalf, vijf en tien kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt tweeënhalf gulden, voor kinderen twee gulden. Verdere inlichtingen over de kerstloop zijn te krijgen bij J. Westbroek, telefoon 07164340. Afscheid Adventslof De heer J. J. Schaft verlaat op 31 december de gemeentelijke dienst Gemeentewerken irf ver band met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In kleine, kring zal afscheid van hem worden genomen. De heer Schaft begon zijn loopbaan bij de ge meente op 16 mei 1949 als metse laar. Hij heeft zich opgewerkt tot toezichthouder bij het onderhoud van rioleringen. In de Lodewijkskerk aan de Steenschuur wordt komende zondagavond om zeven uur een adventslof gehouden. De dienst, geleid door rector A. Vreeburg, wordt muzikaal opgeluisterd door een blokfluitensemble en het koor Fox Laeta uit Roelofa- rendsveen. Onder leiding van dirigent Jan van der Meer zin gen zij onder meer het magnifi cat van H. Andriessen en een achttal kerstliedjes. Kerstloop Mirakel De Leidse Politie Sportvereniging organiseert zaterdag 21 decem ber een kerstloop in de Leidse Hout. De start is om elf uur op de sintelbaan van het sport park. Omschrijvingen kunnen vanaf In zaal Mirakel van het Breehuys aan de Breestraat 19 zingt en speelt Bart Versteeg morgen avond luisterliedjes. Iedereen mag vanaf half acht voor één gulden naar binnen. Johan Maasbach De stichting Johan Maasbach We- uJ,"r: reldzending organiseert volgen- isoo m de week donderdag een kerst- viering in de Grote Burcht. De d"mium avond is voor iedereen gratis "ur toegankelijk, er worden liede- Sucr^f d* ren gezongen en er is een optre- udo: steen den van de Indonesische bam- boegroep „Hidup Baru". Na de pauze is er een kerstspel en een film over het kerstgebeuren. De viering begint om half acht. Verloskundigen Een drietal verloskundigen uit de binnenstad heeft het initiatief genomen om gezamenlijk in de Merenwijk een praktijk op te zetten. De dames Oisthoorn, Smit en Van der Ven hebben een plaatsje kunnen krijgen in het gezondheidscentrum Arendshorst, alwaar zij vanaf 1 januari elke maandagavond tussen half acht en half negen te consulteren zijn. Hun tele foonnummer in het gezond heidscentrum is 42891. Gemak kelijk voor aanstaande moeders in de wijk, die voortaan niet meer de barre tocht naar de binnenstad hoeven te onderne- Leidse bioscopen I IS. tel. 21230: „De w U 23 30 uur: „La charn 20, tel 24130: „Thunderbc 39, tel 33210 „Th» li IR 30, 19 00 «n 21.15 uur I. 10 00 »n 21 IS nanwvApert

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3