Stadiondirecties enthousiast WK-plan heeft grote kans van slagen ARGENTINIË GESCHROKKEN Minister Van Doorn reageert positief OOK GEMEENTE DEN HAAG STAAT ER POSITIEF TEGENOVER Alleen PSV aarzelt KNVB-VOORZITTER MEULEMAN: Z1JI1 ingelicht VRIJDAG 13 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Minister Van Doorn veronderstelt de organisatie van het WK voetbal wel aan te kunnen. (van onze sportredactie) DEN HAAG De stad Den Haag zal in princi pe graag zijn mede werking verlenen aan het initiatief om de or ganisatie van het WK voetbal in 1978 even tueel naar Nederland te halen. Dat is de eerste reactie van wethouder P. Vink, die totaal over rompeld werd door het nieuws. Met hem is nooit overleg gepleegd over de kandidatuur van Den Haag. Maar het idee staat hem wel aan. „Dit is natuurlijk een ge weldige zaak. Ik sta er dan ook zeer positief tegenover. De gemeente zal er zonder twijfel alle mogelijke medewerking aan willen geven". Deze toe zegging kan eventueel beteke nen dat het meerjarenplan voor het Zuiderpark in een stroomversnelling terecht zal komen. Dit project, dat acht tien miljoen gulden kost en uitgesmeerd wordt over een groot aantal jaren, zou volgens een eerdere toezegging van wethouder Vink binnenkort aan de raadscommissie wor den voorgelegd, waarna het in studie wordt genomen. Vink: „Als het zover komt dat Ne derland en België -het WK krij gen krijgt toegewezen kan ik me voorstellen dat de gemeen teraad het prettig zal vinden wanneer het op gang gekomen proces omtrent de accommo- dativerbetering van het Zuid erpark versneld zal worden. Tenslotte heeft iedereen in de Randstad er belang bij". De voetbalclub FC Den Haag kan deze ontwikkeling alleen maar toejuichen. „Dit initiatief kan een enprme stimulans voor het betaalde voetbal in Nederland betekenen" zegt Manager Ed die Hartmann. „Meer kan ik er helaas nauwelijks over zeggen. Het bestuur van FC Den Hag hoort voor het eerst van het plan van de KNVB". Positief Ook in de andere plaatsen van Nederland, die als kandidaat worden genoemd voor het spe len van wedstrijden, waren de positief, uiterst positief Frits de Kimpe, directeur van het stadion Feyenoord te Rotter dam was evenals alle anderen verrast door het nieuws, maar zei ervan overtuigd te zijn dat Nederland in samenwerking met België in staat is een toer nooi van een dergelijke om vang te organiseren. „Onze stadions zijn in vergelijking met die van Duitsland welis waar iets kleiner maar tijden. het laatste kampioenschap wa ren lang niet alle stadions uit verkocht. Eventueel zal een enkel stadion uitbreiding moe ten ondergaan maar over het algemeen zouden de liccónv modaties best toereikend zijn". Administrateur Kolfschoten van FC Utrecht stelde ver heugd vast dat het stadion Galgenwaard bij een eventuele toewijzing van een aantal wed strijden zeer gebaat zou zijn. „WH zijn in Utrecht", vertelde hij,/, „al enige jaren bezig om ons stadion verbeterd te krij gen. Als dat plan van de KNVB doorgaat moet de ac commodatie natuurlijk zonder meer worden aangepast. Van een capaciteit van 23.500 toe schouwers zijn slechts twee duizend zitplaatsen overdekt. Dat is natuurlijk veel te wei nig. We hebben toevallig eer gisteren net een gesprek met de betrokken wethouder ge had over dit onderwerp. Hij zei dat er over de aanpassing nog geen beslissing is geno men. Het staat echter al wel vast dat de overkapping van de overzijde van ons stadion en het voorzien ervan van zit plaatsen ongeveer zes miljoen gulden gaan kosten. Een totale renovatie van Galgenwaard zou neerkomen op zestien mil joen gulden. En dan zou er niet eens sprake zijn van uit breiding. Ik geloof dan ook dat ons stadion, mits aange past, geschikt zou kunnen worden gemaakt voor de min der belangrijke wedstrijden van zo'n wereldkampioen schap. In West-Duitsland is tenslotte ook gebleken dat bij die wedstrijden in de regel niet meer dan dertigduizend toeschouwers komen". Minder blij Ook verrast, maar minder blij was Ben van Gelder, secreta ris van PSV. Hij achtte het WK-plan van de KNVB, maar een „uiterst hachelijke onder neming, die alleen kans van slagen heeft wanneer er hon derden miljoenen guldens voor beschikbaar zijn. Want als Nederland en België het eventueel zouden doen moeten zij het ook goed kun nen doen. Zodat zij een visite kaartje voor de hele wereld kunnen afgeven. Dat ,zie ik niet zitten. Er zou dan in die enkele jaren die nog resten enorm veel werk verzet moe ten worden. PSV zal, mits het project goed wordt aangepakt, toch eventueel zijn volle mede werking verlenen. De verbouw van het stadion zal tegen die tijd volledig gerealiseerd ,ijn. De capaciteit bedraagt dan on- ^e /eer 28.000 toeschouwers met als bijzonderheid dat alle plaatsen overdekt zijn. Veranderingen Het gemeentebestuur van En schede heeft nog geen stand punt ingenomen naar aalei- ding van een eventueel in Ne derland en België te houden wereldkampioenschap voet bal. Vast staat wel, dat, in dien de FIFA de organisatie inderdaad toewijst aan de KNVB en de KB VB en En schede een der WK-steden wordt, ingrijpende verande ringen zullen moeten worden aangebracht aan het Diek- manstadion. De accommodatie zal moeten worden aangepast aan de FI- FA-eisen, hetgeen onder meer zou betekenen een betere lich tinstallatie (geschikt voor kleu- ren-televisie uitzendingen), en meer overdekte plaatsen. Al leen om die reden al ligt het voor de hand, dat FC Twente realisatie van het project zal toejuichen. Het bestuur van de Enschedese club verklaarde onlangs nog zeer gaarne te zien, dat het Diekmanstadion aan de eisen van deze tijd wordt aangepast. En jl. woens dag bleek weer eens de nood zaak van meer overdekte plaatsen.: bij de wedstrijd Twente-Dukla waren namelijk alleen de van een dak voorzie ne tribunes volledig bezet De persconferentie in Amsterdam werd gisteren bijgewoond door de heer F. de Vries van de gemeentelijke dienst voor de lichamelijke opvoeding en sport en N. G. Smoes van de afdeling g public relations van de gemeente Enschede. Laatst genoemde zei gisteravond: „De consequenties zijn natuurlijk nog niet te overzien. Het lijkt me dat, het voor Enschede een aantrekkelijk projet kan wor den omdat het de enige stad in Noord en Oost is, welke op het lijstje staat. Met West- Duitsland Duitsland zo dicht bij zou de belangstelling on getwijfeld groot zijn. Duidelijk is echter, dat de gemeente En schede alleen nooit voor de te maken kosten zal kunnen op komen. Het wordt een miljoe nenzaak en daarom zal de steun van provinciale en lan delijke overheid zonder meer noodzakelijk zijn. (Van onze parlementai re redac-htie DEN HAAG - Minister Van Doorn heeft positief gereageerd op het initia tief van de voetbalbon den van Nederland en België om zich kandi daat te stellen voor de organisatie van het we reldkampioenschap voetballen 1978. Volgens een woordvoerder van zijn departement kun nen beide landen een dergelijke enorme ope ratie in financieell en or ganisatorisch opzicht ze ker aan. Hij zei, dat mogelijk de opbrengsten van toto en lotto voor de organisa tiekosten kunnen wor den aangesproken. Ver der merkte hij op, dat de organisatie van een dergelijk toernooi ook uit het oogpunt van werkgelegenheid een aantrekkelijke zaak is Uitgewerkte plannen zijn er uiteraard nog niet. De KNVB heeft- vooraf ook geen overleg gepleegd met minister Van Doorn. Bondsvoor zitter Meuleman bracht de bewindsman eergis teravond telefonisch op de hoogte van het voor nemen. Wethouder Vink.Jedereen in de randstad heeft er belang bij. AMSTERDAM - De KNVB en de KBVB (Belgische voetbalbond) hebben een actiecomité gevormd om bij de FIFA (internationale voetbalfederatie) te bewerkstelligen de organisatie van het wereldkam pioenschap voetbal 1978, dat in Argentinië zal wor den gehouden, over te nemen. Wim Meuleman, voor zitter KNVB is president geworden van het voorlo pige WK organisatie comité. Het WK 1978 is aan Argentinië toegewezen, maar de kans is groot dat dit land van zijn voornemen zal moeten afstappen. Het organisatiecomité heeft de FIFA inmiddels al te kennen gegeven grote proble men te hebben met de accommodatie en de hotelre serveringen. Voorts zouden ook politieke motieven een rol spelen, maar daar wil de KNVB-voorzitter Meuleman gistermiddag toen hij het grote nieuws bekend maakte, niets over meedelen. De FIFA-voor- zitter Havelange, die binnenkort een werkbezoek brengt aan Nederland en België, zal al in kennis zijn gesteld van het Nederlands-Belgisch plan. Onlangs verklaarde Havelange dat indien Argentinië het WK 1978 niet zou kunnen organiseren, het wereldtoernooi niet aan een ander zuidamerikaans land zou worden toegewezen. Brazilië had zich namelijk bereid ge toond de organisatie over te nemen. FIFA-voorzitter Havelange (rechts) inspecteerde op 11 oktober jl het veld van River Plate stadion, een van de plaatsen waar in 1978 het toernooi zich zou afspelen. (Van onze sportcorrespondent) BUENOS AIRES - Argentinië is erg geschrokken van het plan om het WK voetbal eventueel in Nederland' te doen plaatsvinden. Met grote stelligheid werden berichten tegengesproken als zou het land overwegen af te zien van de organisatie. Oscar Ganete Blasco, de perschef van het organisatiecomité zei het bericht over financiële problemen "baarlijke nonsens" te vinden. Hij wees op een recent rapport van het Internationaal Monetair Fondswaarin de "uiterst gezonde situatie" van de Argentjjnse economie werd geprezen. "Wij zijn niet van plan aandacht te besteden aan onjuiste mededelingen maar zullen bewijzen dat de enige waarheid de huidige werkelijkheid is dat Agentinië het toernooi om de wereldbeker wil organiseren. Het WK heeft de volledige steun van de Argentijnse regering. Wijlen president Juan Peron heeft nog gezegd dat dit evenement ons grootste nationaal belang was". Werklunch Tijdens een gistermiddag gehou den werklunch in het Amster damse Hiltonhotel, tegelijker tijd werd in Brussel een lunch gegeven voor de Belgische sportpers, verklaarde de KNVB voorzitter dat de plan nen al op papier stonden. Hij gaf het Nederlands-Belgische plan 80 procent kans van sla- Meuleman: „Argentinië zal voor 7 januari een principe-uitspraak moeten doen. Op die datum houdt de FIFA een vergadering in Dakar en daar zullen de problemen rond het WK 1978 worden besproken. Wij hebben de FIFA als uiterste datum 1 juni 1975 genoemd. In de reste rende 3,5 jaar moet het voorlo pig aktiecomité de definitieve organisatie rond kunnen krij gen. Nederland en België heb ben beslist de mogelijkheden om het eindtoernooi van zo'n groot voetbalevenement te or ganiseren. Voordat we dit plan aan de FIFA cn aan de sport pers bekend hebben gemaakt, hebben we kontakt gehad met de regeringen van Nederland en België. Beide landen waren enthousiast over ons plan." al dus voorzitter Meuleman. Eindtoernooi „Of onze plannen doorgaan staat uiteraard niet vast. Wij zijn wel genengen, zo men dit van ons verlangt, het eindtoernooi te or ganiseren met twintig landen. Argentinië zou ook 20 landen hebben toegelaten. In ons land en in België zijn zeker tien sta dions te vinden die geschikt zijn voor wedstrijden van dit formaat." „We moeten wel voorzichtig zijn met onze uitspraken want we willen argentinië niet onder druk zetten of dwingen de orga nisatie aan ons over te geven. Maar ik ben er van overtuigd dat het werelkampioenschap een succes zal kunnen worden. Er zal bijzonder veel werk moe ten worden verzet en er zullen gedecentraliseerde organisatie- komité'smoeten worden opge richt". FIFA-perschef Rene Courte rea geerde gistermiddag verrast toen hij de plannen van de Nederlandse en Belgische voet balbond vernam. In Zurich zei Voorzitter Meuleman, geflankeerd door secretaris Burgwal (links) maakte gisteren het WK-plan op een werklunch bekend. René Courte: „De heer Meule man heeft maandag wel een gesprek gehad met FIFA-secre- taris Helmut Kaser, maar over dit gespek is bij mij nog niets bekend". KNVB-voorzitter Wim Meuleman zei hierover: „De UEFA en de FIFA zijn volledig ingelicht. Toen ik dinsdag terugkwam uit Zu-rich had ik dezelfde avond een telegrafische bevestiging van ons gesprek. Dat bewijst eens te meer dat ons voorstel enthousiast is ontvangen." Mogelijkheden Volgens de FIFA-bepalIngen is het organiserende land zeker van een plaats in e eindronde van het WK-voetbal. Meuleman zag daar geen problemen in. „We hebben in onze voorbe spreking met de Belgische voetbalbond rekening gehou den met dit vraagstuk. Er zijn verschillende mogelijkheden, o.a. normaal deelnemen aan de kwalificatiewedstrijden en dan hopen op plaatsing, maar beide landen kunnen zich ook auto matisch plaatsen mits de FIFA een uitzondering wil maken. In ons gesprek dat we in ZUrlch hebben gehad, werd de laatste mogelijkheid de meest aan vaardbare geacht. Op de vraag of er in het draai boek van het voorlopig organi- satiekomité al een finalestadion was aangewezen, gaf voorzitter Wim Meuleman een ontken nend antwoord. Grappend voegde hij daaraan toe, dat de finale van het wereldkampioen schap voetbal 1978 misschien wel in Baarle-Nassau zou kun nen worden gespeeld. Bij de toewijzing van het wereld kampioenschap aan Nederland en België, zullen de akkommo- daties moeten worden aange past aan de FIFA-reglementen. Meuleman zag daar ook geen moeilijkheden in. „We zullen kontakt moeten zoeken met de clubs, gemeentebesturen en sta- diondirekties. De akkommoda- tie zal moetenworden aange past. De gelden, die daarvoor op tafel zullen moeten komen, vormen geen probleem. Mis schien kunnen we in samenspel met de nationale sporttotalisa- tor, evenals in West-Duitsland, een aktie op touw zetten." Voorzitter Meuleman had alle plannen al op papier, maar wil de nog geen volledige uitspra ken doen. Hij dacht wel aan een indeling van 5 groepen van 4 ploegen. Daarmee wordt voorkomen dat een land een gehele weck niet in aktie zou komen. In de tweede finaleron de zouden dan vijf groepswin naars komen en de beste drie van de ranglijst van 20. De procedure om de laatste drie aan te wijzen zal nog veel pro blemen opleveren. Door deze toernooi-indeling zal de wed strijdenreeks, hoewel nu 20 i.p.v. 16 ploegen deelnemen, niet langer duren dan dit jaar in West-Duitsland het geval was. Het aktiecomité wereld kampioenschap 1978 ziet er als volgt uit: voorzitter: W. Meuleman (Neder land) secretaris: R. Petit (België) leden: L. Wouters, A. Gobert, Constant Vandenstock en A. Rossens (allenBelgië), J, van Marie, J. Hogewoning, A. Zwik- stra en Henk Burgwal (allen Nederland). Gedacht wordt te spelen ln Ant werpen (Deurncstadion. 65.000 toeschouwers), Brussel (Heijscl- stadion, 65.000 toeschouwers)' Anderlechtstadion (37.500 toe schouwers), Luik (Standard Luik, 37.500 toeschouwers) en Rocourtstadion (40.000 toe schouwers), Brugge (35.000 toe schouwers), Amsterdam (Olym pisch stadion, 65.000 toeschou wers, Eindhoven (PSV, 22.000 toeschouwers). Enschede (Diek manstadion, 24.500 toeschou wers), Den Haag (FC Den Haag-stadion, 28.500 toeschou wers), Rotterdam (Feijenoord- stadion, 65.000 toeschouwers) en Utrecht (Galgenwaardsta dion 25.000 toeschouwers). WIL VAN DER PLAS

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11