SCYLLA KON TEGEN HET (GELD)GEWELD NIET LANGER OPBOKSEN City-winkeliers zijn ongerust Over afsluiting Breestraat (Bewoners van I Geerpolder I kunnen de petroleumlamp weer opbergen DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van een onzer verslaggevers Leiden De middenstand in de directe omge ving van de Breestraat maakt zich ernstig zorgen over de renovatieplannen die er t.a.v. deze straat bestaan en waarmee volgend jaar een begin zal worden gemaakt Dit bleek gisteravond op een vergadering in de Stadsgehoorzaal, waar de betrokken midden standers waren samen gekomen om de plan nen en hun consequenties te bespreken. In september volgend jaar zal de Breestraat een nieuwe riolering krijgen en tegelijk daarmee zal een algehele renovatie van de straat wor den uitgevoerd. Hoewel de plannen nog niet definitief zijn, vrees de men gisteravond dat dit een algehele afslui ting van de Breestraat ten gevolge zal hebben voor meer dan een jaar, waardoor de winke liers hun omzet stevig zullen zien dalen. "Om dit te voorkomen moeten we de hand aan de ploeg slaan en met een aantal eisen bij de gemeente op tafel komen," aldus de voorzitter van het Leids City Centrum, de heer Van Egmond, „temeer daar het bij de gemeente aan een visie over de uitvoering van de renovatie ontbreekt". Namens de Kamer van Koophandel betoogde secretaris mr. H. A. C. Branderhorst, dat bij de afsluiting van de Breestraat het hart, en daarmee het leven van Leiden in het geding Hij pleitte ervoor, dat zo spoedig mogelijk begon nen wordt met een fundamenteel onderzoek naar de economische functie van de Breestraat op dit moment en na de (tijdelijke) afsluiting in september, om zo een beeld te krijgen van de gevolgen van een eventuele definitieve af sluiting voor autoverkeer van de straat. Naar de mening van de aanwezigen zal afsluiting van de Breestraat de doodsteek betekenen voor de middenstand aldaar. Men vergeet echter, dat de bereikbaarheid van de winkels tijdens de uitvoering van de renova tiewerkzaamheden veel slechter zal zijn dan wanneer de straat eenmaal is opgeknapt, zodat de conclusies uit het door de heer Brander- horst gewenste onderzoek niet kunnen aanto-' nen wat men zo graag wil bewijzen, nl. daling van de omzet bij afsluiting voor het autover keer, ook na de renovatie. Zoals bekend ligt het in de bedoeling van de gemeente de Bree straat in de toekomst alleen toegankelijk te laten zijn voor bussen, taxi's, (brom)fietsers en voetgangers. Dit stuit echter op fel verzet van de winkeliers, zo bleek gisteren. "Ten zzij aan beide zijden van de straat voldoende parkeergelegenheid wordt geschapen in de vorm van parkeergara ges bv. op de Garenmarkt, zodat de straat met de auto bereikbaar blijft", zo vinden de winke liers. Volgens de heer Brummer van het L.C.C. gaan de economische belangen dan voor de culturele en de milieubescherming. Naar de mening van de winkeliers zal er parkeer ruimte geschapen moeten worden vóórdat met de renovatie wordt begonnen. Om hun wensen nader uit te werken en de renovatieplannen te begeleiden werd gister avond, na een dringend beroep op de aanwezi gen, een werkgroep gevormd. "Deze zal spij kers met koppen moeten slaan, voor het te laat is en de gemeenteraad van de waanzin van afsluiting moeten overtuigen," aldus woord voerder Van Egmond. Van LEIDEN - Nog geen viér jaar geleden was Scylla dé club die de lakens uit ons vaderlandse tafeltenniswereld je uitdeelde. Met grootheden in de gelederen als Bert van der Helm, Ed van der Berg en Gerard Bakker. De laatste is gebleven; de anderen verlieten het schip. Naar later bleek op tijd, want de overjarige Bakker (34) heeft niet kunnen verhinderen, dat Scylla met man en muis ver ging. De eens zo trotse Leidse tafeltennisclub heeft nog een tijdje tegengesparteld, maar verleden week werd het vonnis toch geveld. Scylla moet het volgend jaar in de promotieklas uitkomen. "En het zal niet eens meevallen om je daarin te handhaven", zegt •Theo Bakker, bestuurslid van Scylla. "Tenzij de koers dras tisch wordt omgegooid. Want dan zijn we binnen een half jaar terug". Geld Theo Bakker: "Er spelen heel wat factoren mee die onze afgang bewerkstelligd hebben. Ik moet voorop stellen, dat het onze ei gen schuld is geweest, dat we het zover hebben laten komen. De hoofdoorzaak is, dat we té laat de invloed van het geld onderkend hebben. Dat kostte ons wel Van der Helm, Van der Berg, Fallèux en Ellen Kort. Kortom een heel kampioen steam; zelfs nu nog. Maar goed, met Gerard Bakker, Milan Stencel flater nog Bert Onnes) •en een veelbelovende jeugd leek er nog niets aan de hand. Van Stencel's inbreng zagen we later toch maar af, want wij wilden de jeugd een kans ge ven. Maar dat pakte verkeerd uit", aldus Bakker. Gerard Bakker is de speler waar Scylla nog altijd op twee (goed betaalde) krachten van Tempo Team. tennis ligt weliswaar niet hoog, sponsor hebben. maar om ere-klasse te spelen Wij stelden de vereniging, d.w.z. moét je doodeenvoudig een onze jeug, altijd voorop. Degra- op het hoogste niveau mee draaien, dan zullen we de ba kens drastisch moeten verzet ten", is Bakker's mening. Sponsor Theo Bakker heeft, om met Scyl la uit de malaise te geraken, zijn oplossing pasklaar. "Wat wij nodig hebben is een grote sponsor, die bereid is om de vereniging een forse geldinjec tie te geven. Het probleem is echter", verzucht hij, "wie is er genegen om een ploeg, die niet eens op het hoogste niveau ope reert - en dus niet op TV en in kranten komt te steunen. Een regionaal bedrijf zou wellicht geïnteresseerd kunnen zijn, maar de mogelijkheden in en rond Leiden zijn vrijwel nihil. Hier heeft alleen BS Leiden wat steun en zelfs dat schijnt nog minimaal te zijn. We zullen dus moeten zoeken naar een groot landelijk bedrijf, dat bereid is om er 50 mille in te steken. Dat geld zou gedeeltelijk besteed worden aan de jeugd en voor het overige deel om een goede, buitenlandse, speler aan te trekken. Bijvoorbeeld een Ja panner, Want dan snijdt het mes aan twee kanten. Enerzijds zouden we een topspe- ler hebben die, omdat hij van ver komt, natuurlijk de nodige publiciteit levert (zeker als hij bijvoorbeeld Nederlands kam pioen wordt) en anderzijds zou den wij een uitstekende trainer voor de jeugd hebben. Maar goed, een speler vinden is geen probleem. draait. Hier lijkt het wel of hij het moet opnemen tegen je maar geld heM tenminste. Zonder dat kan je het toptafelten- nis wel vergeten. Vanaf morgen gaan we op zoek, want Scylla deert dan het eerste omdat de cluderen dat je systeem gefaald moet terugkomen. We laten het jeugd zijn belofte niet kan heeft. hier niet bij zitten", waarmaken, dan moet je con- Willen wij in de toekomst weer AD VAN KAAM ZOETERWOUDE De bewoners van de Geerpolder kunnen binnenkort bun petroleumlampen weer naar zolder brengen. Over enige tijd, misschien nog voor Kerstmis, zijn ze niet langer verstoken van elektriciteit. Dan zal een periode van twee jaar waarin vooral tijdens de winters kaarsen en petroleumlampen tevoorschijn moesten worden gehaald om de huizen tijdens „de spitsuren" van licht te voorzien, kunnen worden afgesloten. „Het begon allemaal heel geleidelijk", aldus Theo van Leeu wen, die op de Geerweg 5 woont. „Eerst viel af en toe een deel van de stroom uit in de elektrische apparaten. Later hoefde je er niet over te prakkizeren om tussen acht en tien uur 's morgens en half zes en halftien 's avonds te gaan zitten lezen in de kamer". Schade De bewoners van de Geerpolder, die over het algemeen veehouders en landbouwers zijn, hebben in deze twee jaar nogal wat schade geleden. Bij een buurman van mij viel op een gegeven moment zijn hooibrander uit Het gevolg was dat het hooi veel slechter van kwaliteit was dan andere jaren", aldus Theo van Leeuwen. „Een ander hier verderop in de polder heeft driemaal zijn koelmotor moeten vernieu wen omdat ze bij gebrek aan voldoende spanning telkens doorbrandde". Zijn eigen schade schat de Zoeterwoudenaar op zestienhonderd gulden. Overbelast De oorzaak van dit gebrek aan stroom ligt in het feit dat de huizen van de Geerpolder aangesloten zijn op het lichtnet van Zoeterwoude-dorp. Door de mechanisatie in het land bouw- en veeteeltbedrijf werd dit net overbelast, waardoor de verste vertakkingen niet de elektriciteit konden onttrek ken die noodzakelijk was. „Ik heb het idee dat de nieuw bouwwijken aan de Zuidbuurtseweg ook van invloed zijn geweest", aldus Van Leeuwen. Al twee jaar geleden werd door de Stedelijjke Lichtfabrieken in Leiden, die ook Zoetcrwoude van elektriciteit voorziet, een transformatiehuisje bij de Geerpolder geplaatst. De aansluiting van het transformator heeft nogal wat voeten in aarde gehad. Grondeigenaren De heer Ten Hove van de SLF: „Om de transformator aan te sluiten op het lichtnet, moest een kabel door de gronden langs de Zuidbuurtseweg worden getrokken. Hiervoor was toestemming nodig van de grondeigenaren. De onderhandelingen met verschillenden van hen verliepen nogal stroef. De voorwaarden die door hen gesteld werden, konden door ons niet worden ingewilligd". De SLF was gedwongen de kabel door de landerijen aan te leggen omdat de gemeentelijke grond vlak langs de Zuidbuurtseweg te zacht is. De onderhandelingen zijn nu afgesloten en een dezer dagen kan met de aanleg van de kabel worden begonnen. Tc Laks De heer Van Meurs, een van de „onwillige" grondeigenaren: „De SLF wilde tweeëntwintig cent per m2 betalen. Dot is veel te weinig, te meer daar ik enkele jaren tevoren een stuk grond voor veel duurder heb gekocht. De SLF heeft me toen beloofd dat ik een aansluiting voor krachtstroom kon krijgen als ik akkoord ging met de prijs per m2. Later heb ik er nooit meer wat over gehoord. Nu hebben ze de kabel toch door de gemeentegrond getrokken. Omdat ik mijn poet stijf heb gehouden kon dat opeens wel. Het is niet mijn schuld dat de bewoners van de Geerpolder zolang hebben moeten wachten. De SLF is gewoon te laks geweest". Liesbcth VogeU Dr. Steffens aanvaardt benoeming Van een onzer verslaggevers Leiden - Dr. Steffens uit Zwol le heeft zijn benoeming tot rector van de Louise de Co- ligny - scholengemeenschap officieel aanvaard. Dat heeft hij gisteren laten weten na een nader gespek met de schoolleiding en de docenten van de Louise de Coligny. De nieuwe rector achtte dit gesprek nodig omdat de school heeft laten weten dat men liever had gezien dat de •huidige conrector de heer Akkerman tot rector was be noemd. "Helaas", zo vervolgt hij, "hebben we ons vergist. Onze jeugd bleek namelijk toch niet zo ta lentvol als We gedacht hadden. D De één had een vreselijke goede techniek, maar geen centje wilskracht, de ander een enor me inzet, maar geen gevoel voor tafeltennis en een derde zat toch maar liever in de kroeg. Gerard Bakker, al jaren van plan om er mee te stoppen, moest toen noodgedwongen toch weer als kopman funge ren. Hij had gehoopt om nog een tijd je als derde man mee te kunnen draaien, maar gezien de presta ties van de anderen, moest hij telkens weer als eerste naar de tafel. En ondanks het feit, dat hij dit jaar nog 70% speelde is het team toch gedegradeerd. Het is voor hem een harde klap geweest, maar mijn inziens was het een onvermijdelijk iets. Van de fout die we destijds ge maakt hebben - geen sponsor trachten te vinden toen we als reclameobject uitstekend in de markt lagen - kunnen we nu de wrange vruchten plukken. Het peil van het Nederlandse tafel- VVD vraagt, overplaatsing Koksschool naar het noorden DEN HAAG/LEIDEN DE WD-Kamerleden Scherpenhui- zen en Keja hebben minister Vredeling (Defensie) en staats secretaris Polak (binnenlandse zaken) gevraagd of de inten dance Koksschool vanuit Lei den naar het noorden van het land kan worden overgeplaatst Veilinge Rijnsburg, 11/12 Bloemen Om schrijving, totale aanvoer, gemid delde prijs: Anjers Am. 0,353; Ant- hurlum 5287 1,594; Chrys. gcpl. N.C. 10830 0,331; Chrys. tros N. C. 18276 1,623; Chrys. tros Jr. C 6218 2,370; Euphorbia 4190 0,546; Free- sia 9777 1,383; Gcrbera 3044 0,495; Oerbcra 3844 0,495; Hyacinthen 1123 0,993; Hyacinth met bol 81509 0,417; Iris 7051 1,564; Lelie kelk 880 0,427; Lelie tak 11590 0,532; Narcis kas 22887 1,040; Narcis Carlton K 23718 1,040; OrchideeCn 2334 1,1,359; Rozen grootbl. 2700 0,693; Rozen kleinbl. 1720 0,353; Seringen 330 0,395j Jjtatice 460 0,261; Tulpen 0,785; Tulp r t bol 4 0,177; t 53 0,424; Anjers 0,696; Kcrstgoed 1 Snijbloemen 3840 1,034; Div. snij bloemen 5260 0,450; Alstroemeria 0 0,167; Narcis kas imp 230 1,261; orchideeën imp 8640 0,130; Ranonkel imp 700 0,180; Ro zen grbl. imp 3220 0357; 0 1,575; Div. snijbl. imp 4675 0,742; Azalea 695 2,748; Bego- 'a 48 2,400; Poinsottia 4448 1,129; ten 221 1,718; Gladlolen-ardent 1200 0,413; Gladiolen-carmcn 140 0330; Glad. eurovision 13840 0,401; GL kiss of fire 400 0, 335. 8 n 72, 10 n 39-59. Spitskool 87; Krulpetcrselic peen 160.000 kg. Voor de leerlingen van de Irene- school in Noord- wijkerhout was het gistermid dag groot feest Massaal bezoch- het Alphense hotel café-restaurant Centraal de re ceptie van hun onderwijzer Wim van Dorp, die 's morgens in het huwelijk was getreden met Annie van Diggele uit Ha- zerswoude. De „kinder"reccp- tie werd moge lijk gemaakt door de goede samenwerking tussen de ouder commissie van de Ireneschool en alle onder wijzers. De kin deren deden tij dens de receptie het zgn. ABC- spel. Van alle letters van het alfabet kreeg het bruidspaar een cadeau. Sempre Crescendo bracht Mozart en Strauss plezierig tezamen Leiden - Het Studenten Muziek gezelschap „Scmpre Crescen do" (van 1831) heeft gister avond een talrijk publiek veel plezier gedaan met een uitvoe ring die bijzondere facetten vertoonde. Het koor van de Hooglandse kerk was tussen de gepleisterde muren symfonisch gevuld met stijl en vrolijkheid. Onder de vitale directie van Bastiaan Blomhert bleek bij de ze eerste van twee uitvoeringen ter gelegenheid van de 143e diés (vrijdagavond vindt een herhaling plaats) de juiste toon getroffen. Romantiek in de ou verture Genoveva van Schu mann, luchtig opgevat door executanten in rok - de dames in ernstig zwart - die Genoveva eveneens in gelcgenheidskos- tuum staken, zoals dat er tegen de ochtend uitziet na een nacht vol intensieve feestelijkheid. De strijkers van Sempre komen steeds meer als een eenheid naar voren. Hetzelfde kon nog niet worden gezegd (met uitzon dering zeker van de fluiten) van alle blazers die ip de discipline niet geheel gaaf mee konden komen, ondanks alle toewijding en onbezorgde ernst. Een bij zonder fraai aandeel in het con cert verleende werkend lid Jan van Duijvendijk in de solopartij van het Pianoconcert i G. no 17 van Mozart. Een waarlijk gloed volle vertolking in een formida bel gestroomlijnde en lichtvoe tige partij die meer dan ver dienstelijk was. Na de Oud-Nederlandse dansen van Julius Röntgen (wat kun nen celli toch dromerig en droe vig zijn) kwam de frisse noot in de diös-uitvoering met de koning van de wals Johann Strauss. De zwier van het zor geloze Wenen klonk in het Wcr- berlied en Einzugsmarsch uit Der Zigeunerbaron, „wohl auf' gezongen door een studenten koor. Het grootste succes had den de onsterfelijke Pizzicato Polka (waarvan een flard bij wijze ven toegift het dankbare auditorium nog een keer toe- klonk) en Der Kaiserwalzer. Het ging er in als koek en fl la Willy Bokowsky op Nieuw jaarsmorgen. Strauss mag er zo best zijn; Sempre heeft er alle eer mee ingelegd. Ton Pietera

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5