Allerlei(ds) Wethouder wil 5 miljoen extra subsidie voor "De Zijl" matsen Verdeeldheid binnen PvdA over hoge uitgaven reorganisatie stadhuis Linkse wethouder vraagt kranten zelf-sensuur Boeiend spel Multatuli's Saidjah en Adinda DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGIN A 3 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers LEIDEN De PvdA-raadsle- den Peeters en Woelders zijn het niet eens met het plan van b. en w. om volgend jaar 5 ton te reserveren voor de aanstel; ling van hoofddirecteuren en bedrijfspersoneel-chefs in het kader van de reorganisatie van het ambtelijk apparaat. Om die reden zeiden de twee socialisten tijdens een gisteravond gehou den vergadering van de PvdA- fractie niet akkoord te gaan met het financieel kader van de begroting. Indien de twee raadsleden hun standpunt handhaven bij de be handeling van het financieel kader in de gemeenteraad. komt de vijf ton gevaar. Het CDA en de WD hebben immers al laten weten überhaupt tegen deze uitgave te Dat Peeters en Woelders inder daad tegen zullen stemmen is evenwel weinig waarschijnlijk. PvdA-fractie leider Meijer heeft gisteravond namelijk laten we ten, dat hij van de twee zal eisen dat zij zich conformeren aan het standpunt van de meer derheid van de fractie. De over ige PvdA-raadsleden gaan wel akkoord met die vijf ton. Dit bedrag is overigens in de begro ting opgenomen als stelpost. Dat wil zeggen, dat pas in de loop van het jaar zal worden beoordeeld of al het gereser veerde geld ook inderdaad dient te worden uitgegeven. Het bedrag is toereikend om de kos ten te dekken, die gepaard gaan met het aantrekken van drie hoofddirecteuren en drie be- drijfspersoneelchefs. Maar over de vraag of deze zes functies inderdaad allemaal zullen wor den gecreeërd en of ze zullen, worden vervuld door nogniet bij het gemeentelijk apparaat werkzame functionarissen,' moet nog een beslissing worden genomen. Mocht de vijf ton niet worden opgesoupeerd, dan kan het resterende bedrag alsnog voor andere doeleinden worden aangewend. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wethouder Van Dam (financiën) wil proberen voor de bouw van het zwembad De Zijl een extra rijkssubsidie van. vier vijf miljoen gulden in de wacht te slepen. Als hem dat lukt hoeft Leiden dit bedrag niet uit het speciaal voor het nieuwe zwembad bestemde spaarpotje te halen en kan het hierin gereser veerde geld dus aan iets anders worden besteed. Om de gedachten te bepalen: de gemeente laten aanleggen. Het spaarvarken waar het om gaat heet "fonds boven wij kse voorzieningen" en de subsidie regeling waarvoor de wethou der het zwembad wil aanmel den "aanvullende werken". In het kader van die regeling ver strekt het rijk aan de gemeen tes forse bijdragen in de uitvoe ring van projecten die anders niet op of veel later zouden Indien nóg een zwembad voor kunnen deelde de wethouder gister avond mee tijdens een vergade ring van de gemeenteraadscom missie voor Interne Organisatie en Beheer, zal hij zijn collega wethouders voorstellen de kos ten van De Zijl niet ten laste te brengen van de begroting voor 1974 maar van de begro ting voor 1975. dat doet kan het worden uitgevoerd, en die veel arbeid vergen. Bedoeling hier van is de werkloosheid te be strijden. Welke projecten volgend jaar "aanvullende raadsbesluit immers pas bij GS worden ingediend nadat de ge meenteraad, half februari onge veer, zijn goedkeuring heeft verleend aan de begroting voor volgend jaar. ken"-subsidie in aanmerking Op de vraag of Leiden geen ande- komen wordt in de komende re gelijksoortige projecten voor maanden beslist. Dat maakt het de "aanvullende werken" noodzakelijk, aldus de uitleg subsidie zou kunnen aanmelden van Van Dam, dat het raadsbe-' plaats van het zwembad ant- sluit dat de bouw van het woordde de wethouder gister zwembad mogelijk maakt niet avond dat alleen plannen in te snel ter goedkeuring aan Ge- aanmerking komen die bestek- deputeerde Staten wordt voor* klaar zijn en dat Leiden die gelegd. Als dat wel gebeurt momenteel niet heeft liggen, wordt de hogere overheden na- Het bedrag van "vier vijf jnil- melijk duidelijk dat Leiden - onafhankelijk verkrijging van extra subsidie tot uitvoering van het project overgaat. Met andere woorden joen" verklaarde Van Dam door er op te wijzen dat bij toepassing van de bedoelde re geling 95% van de bouwkosten wordt vergoed. dat het doel van de regeling, Overigens brengt de door Van extra stimulans te geven Dam voorgestane procedure aan de werkgelegenheid, met het verlenen van een bijdrage voor de bouw van zwembad De Zijl, niet wordt gediend. En dan zouden de vier vijf miljoen dus aan Leiden voorbij gaan. In verband hiermee, zo met zich mee dat de bouw van het zwembad enige vertraging oploopt. Op zijn hoogst zal drie maanden later kunnen worden begonnen dan wanneer het raadsbesluit zo snel mogelijk aan GS wordt voorgelegd. LEIDEN Wethouder Van Dam (P.v.d.A.) heeft gisteravond aan vertegenwoordigers van de Leidse dagbladen verzocht de achtergronden van zijn voorstel om het zwembad de Zijl op de begroting 1975 te zetten, vooralsnog stil te houden. De wethouder deed dat nadat hij de motieven die aan zijn voorstel ten grondslag liggen, had uiteengezet tijdens een openbare vergadering van de gemeenteraadscommissie voor interne organisatie en beheer. Van Dam wees er daarbij op dat Icrante-artlkelen hierover, mogelijk onder het oog zullen komen van de hogere overheden. Die zouden na lezing tot de conclusie kunnen komen dat subsidiëring van de bouw van het zwembad krachtens de regeling „aanvul lende werken" niet op zijn plaats is. Dit omdat het project niet in overeenstemming is te brengen met het doel van de regeling, namelijk extra stimulansen te geven aan de werkgelegenheid. De redactie van de Leidse Courant heeft besloten aan Van Dams verzoek niet te voldoen. Doorslaggevend daarbij was haar overtuiging dat het het streven van elke krante-redac tie behoort te zijn alles wat „nieuws" is in de krant te zetten. Ofwel, een beetje mooier geformuleerd, elke naar haar oordeel belangrijke nieuwe ontwikkeling in de samen leving, te signaleren. Ideaal dat aan dat streven ten grond slag ligt is de lezers zo goed mogelijk in staat te stellen om zich een oordeel te vormen over wat er in de maatschap pij „aan de hand is". En dat ideaal moet noodzakelijkerwijs worden onderschreven door iedereen die de democratische beginselen huldigt. Goed, alles in de krant dus. Nee, werpen sommigen bij het trekken van die conclusie tegen, als je door een kleine concessie te doen een andere belangrijke zaak kan dienen mag dat. Een niet zo verschrikkelijk belangrijk bericht waarvan de publicatie nare consequenties kan hebben mag je best achterhouden. Je mond houden over die kwestie van de „aanvullende werken"-subsidie om daardoor te voorko men dat Leiden 5 miljoen misloopt, is geoorloofd. De Leidse Courant denkt daar anders over. Persvrijheid, ook op locaal niveau, Is te belangrijk om zelfs maar een heel klein beetje water in de wijn te doen. Want op het eerste scheutje volgt heel gemakkelijk een tweede en een derde en op het laatst heb je helemaal geen wijn meer. Daarom dus geen gezever en gezanik maar hup alles In de krant. Trouwens, iedereen wist het al: „T STAAT IN DE LEIDSE COURANT". Willem Scheer In het K O gebouw aan de Leidse Oude Vest heerste naars kregen de gelegenheid onder deskundige leiding hun gisteren al een kerstsfeertje. Alle belangstellende Leide- eigen kerstkaarsen te maken. Overdekte op sterven na dood Van een onzer verslaggevers LEIDEN De zijden draad waaraan al jaren het voort bestaan van zwembad De Overdekte hangt, is nog dunner geworden. De brandweer heeft namelijk kortelings een rapport uit gebracht waarin wordt geëist dat de exploitant van het bad een aantal voorzie ningen treft om de brand veiligheid weer op een aan vaardbaar niveau te bren gen. Die voorzieningen ver gen waarschijnlijk een zo grote investering dat voort zetting van de exploitatie onaantrekkelijk wordt. Dit is tijdens een gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraadscommissie voor interne organisatie en beheer van ambtelijke zijde meegedeeld. Een tweede be dreiging van De Overdekte schuilt hierin dat de exploi tant mogelijk alle inkomsten uit het schoolzwemmen zal derven nadat het nieuwe zwembad De Zijl in gebruik is genomen. Wanneer De Zijl af is worden namelijk alle zwemlessen die de school kinderen nu in De Overdek te krijgen, in het nieuwe zwembad gegeven. Dat bete kent voor de exploitant van De Overdekte een inkomens vermindering van ongeveer een ton per jaar. Of Leiden tegen die tijd gelden zal kun nen vrijmaken om het schoolzwemmen uit te brei den en de extra-lessen in De Overdekte te doen plaatsvin den, is twijfelachtig. Top-ambtenaar v.d. Loo zei gisteravond: „We lopen week in week uit de kans dat De Overdekte sluit". In dien De Overdekte sluit voordat het nieuwe zwem bad De Zijl gereed is zal Leiden gedurende enige tijd over geen enkel overdekt zwembad beschikken. Van Leerlingen St. Agnes Scholengemeenschap LEIDEN Schooltoneel wordt nog vrijwel dagelijks onder schat. Op veel middelbare scho len gebeuren op dit gebied vaak heel zinnige en interessante din gen, die veelal niet als zodanig worden ervaren en daardoor ook niet die waardering krijgen die ze verdienen, hetgeen voor de beoefenaars op de lange duur knap frustrerend kan werken. De scholengemeen schap St. Agnes heeft zich de afgelopen jaren met haar to neelvoorstellingen, ondanks dit alles, toch een goede naam ver worven; dit niet in het minst veroorzaakt door de capacitei ten van docent dramatische vorming Pet^r Lintelo. Onder zijn leiding werd gister middag de première gebracht van Saïdjah en Adinda, een fragment uit Multatuli's aan klacht „Max Havelaar". Geko- Het resultaat was een sprookjes zen werd voor een scheiding in achtig geheel, met heel mooie woord en gebaar: de tekst gele-, momenten, die soms moesten zen door Monique Matze, werd wijken voor bijna lugubere in een simpel,maar suggestief decor in beeld omgezet door' Rob van der Meer, José van Haasteren, Paul Beerenfenger, Jos Trippenzee en Jeroen van der Meer en muzikaal onder steund door een vijftal andere leerlingen. beelden, waarmee Multatuli's De aangebrachte scheiding bleek wrevel jegens de praktijken van onze landgenoten in Indië waarschijnlijk tot zijn volle te vredenheid, scherp gestalte kre-, gen. Hiermee werd het mijns inziens gelukkige bewijs gele verd dat maatschappijkritiek op toneel uitstekend mogelijk is, zonder daarbij te hoeven vervallen in methodes en pre tenties zoals we die bijvoor beeld van groepen als Proloog kennen. zonder twijfel een gelukkige keuze, die echter veel van het concentratievermogen van de toeschouwer vergde, hetgeen niet als bezwaarlijk gezien mag worden. De decors en kostuums tenslotte waren af, en vooral van José van Haasteren, die een imponerende Adinda speel de. heb ik genoten. Leidse agenda eolgroep Camera Obscure speelt Maldo- Stadsgehoorzaal Burgerlijke stand C. Opdam. Christine en A. C Pak. ChnnUl A. Koet en M. E. van der L Andranus Franciscus tv. H Heijden en M. M. Rcmijn. Arnold x.v. J. R. J. van Par M. Riontje*. Jacobljno Joa: luwd: J. C. Wesselmon en A. M. Rothui- ■n. R Baay en M. M. T. ten Broek toren: Lois Sebasticn z v W M de Jong i C. M. A. Raffin. Comelis m. A. van uijvenvoordc en J. van Beelen. Danielle v. A. H. Rietbroek en E Pake. Petroncl- I Jacoba d.v. D. van der Pla. en D. J an der Plas Steven z.v. W Slings en J an Zanden. Genoveva Immy Cataüna d.v. A. Zandee en C. G. Eontenlo Ballesto. niwd: R P M Boers en B. Dijkstra C G. Gijzenlj en J. van der Meij. H. J. an Dijk en E. Overeynder man. P. A 1 Kossen geb. Dcegenaars. Troubadours Na lange tijd opent het Waagge bouw zaterdag zijn poorten weer eens voor publiek. White Rabbit, een van de oudere Leidse popformaties organi seert van 's ochtends tien tot 's middags vijf uur een kerst markt, waarbij handgemaakte spullente koop worden aange boden en demonstraties te zien zijn van spinnen, weven, pot tenbakken. Voorts is er een ruilbeurs en een filmvoorstel ling en worden diverse kermi sattracties aangeboden. Op het podium van het Waag ge-, bouw treedt ieder uur een an dere troubadour op, is er elk uur een poppenkastvoorstelling en bestaat er vijf minuten gele genheid om te „ravotten" Medewerking wordt overdag verleend door Willem Pa trick, Hans van Wou, Dave Tony Gottschalk, Aart de Hul- lu, Charles Willemsen, BMAER VAN Schoonhoven, Kees Ou wejan en Jan van Rhenen. Na afloop gaan de musici met de pet rond. 's Avonds is er tussen zes en elf uur een optreden van EUy en Rikkert Zuyderveld en Willem en Patrick. Het is de bedoeling dat dit optreden uitloopt in een jamsession, men kan dus zijn instrumenten meenemen. Dege ne die tenslotte nog niet is uit- gcfeest kan naar het KWJ-ge- bouw aan hot Noordeinde voor een optreden van White Rabbit. De toegangsprijs tot de Waag be draagt een piek en daar krijgt men dan ook nog een consump tiebon voor. Er is thee, koffie, chocola, pannekoek, warme bis schopswijn en stokbrood met boerenboter en kaas. Wie nou nog zegt dat er in Leiden niks gebeurt... onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Feestrede De lang verwachte uitgave van de feestrede, die burgemeester Vis ter gelegenheid van 400 jaar Leidens ontzet in de Pieters kerk heeft gehouden, ligt op het Stadhuis voor een ieder gereed. Tenminste, alleen voor „vlug ger s", want de oplage bleek no gal klein, de belangstelling no gal groot en er zijn nog maar dertig exemplaren. Dus wie het eerst komt.. Hartebrug Het dameskoor van de Harte- brugkerk zingt zondagochtend om kwart voor elf de Henricus- mis van Huub Frederickse. Een ieder is welkom. Werkloosheid Het Praethuys aan de Vrouwen- kerkkoor straat staat vrijdag avond in het teken van een debat over werkloosheid. Uitge nodigd zijn de Tweede Kamer leden Rietkerk (WD) en Dol-t man (PvdA), die waarschijnlijk genoeg garantie vormen voor een levendige discussie. Cen traal staan het bereiken van Grol vuil De grof vuil- ophaaldienst komt vrijdag in de volgende Leidse straten: Haagweg, Rijndijk, Dijkhoflaan, Valkenburgseweg, Da Costa straat, Klikspaanweg, De Ge nestetstraat, Nic. Beetsstraat, Potgieterlaan, Tollensstraat, Schimmelstraat, Oltmansstraat, Hasebroekstraat, Borgerstraat, de Lennepstraat, ten Kate- straat, Toussaintkade, Staring- Kneppelhoutstraat, Multa tuil- straat, Fred, van Eedenlaan, Lod. van Deysselstraat, A. Ver- weystraat, Jacq. Perkstraat, H. Gorterstraat, L. Couperus- straat, Hoflaan, Willem Kloos- laan, Boshof, Duinhof, Meer hof, Akkerhof, Weidehof, Tel- derskade, Mulderstraat, Gerrit Kasteinstraat, Segaarstraat, De carnavalsverenigingen ,,De Cascarvieten" uit Alphen van Diemeistraat, Rooseveit- en ,,de Hutspotten" uit Leiden trokken gisteren weer hun straat. pretpak aan. Samen met medewerkers van de Sociale Werkplaats werd in ,,De Burcht" tot in de kleine uurtjes erststukjes gedanst, gezongen en gesprongen. Btde,ing Ulden en om,^ken van de Kon. Ned. Mij voor tuin- 200.000 werklozen in Nederland ring voor stimulering van de bouw- en plantkunde organi- en de 3,5 miljoen, die de rege- economie heeft uitgetrokken. seert volgende week woensdag de jaarlijkse kerstukjes-avond in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 0. Mevr. J. v.d. Pias-van As geeft eerst een kor te inleiding voor de onervaren deelnemers, daarna kan iede reen aan het werk. Deelname kosten bedragen J 3,50, het ge bruik van groen en draad inbe- grepen. De rest van de materia len moet van huis worden mee genomen, of kan ter plaatse worden aangeschaft. Het is ver standig om ook een plankje hout en een scherp mesje mee te nemen. Tassendief Een 42-jarige buitenlander, zon der woon- of verblijfplaats, ia door de Haagse politierechter conform de eis van de officier vaq justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maan den. De man had zich op de Leidse markt schuldig gemaakt aan zakkenrollerij, waarbij ach tereenvolgens drie dames be roofd werden van 80, en 60 gulden en een aantal sieraden. De dief is inmiddels de grens overgezet, maar werd toch met de straf opgescheept voor het geval hij ooit nog eens op onze energiekeling Philips batterijen, die gaan maar door

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3