CcidócSoitxcmt Smith akkoord met zwarte landgenoten Universiteit chanteert kreeften. AANSLAG PLO IN BIOSCOOP TE TEL AVIV Uitlening van uitzendkracht wordt beperkt Weer tegenslag voor Ajax Gevangenen vrijeinde guerilla DIT KOMT NIET MEER NU 139,- tl Kort Rapenburg 2, Lekten, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V Leiden - Directeur.hoofdredacteur F J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.38 per mm. Telefoontjes 3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week 2,49; kwartaal ƒ32.21; jaar ƒ125,25.- losse nummers 45 cent Donderdag 12 december 1974, 65e jaargang no. 19991 Omzien Eerste deel „Omzien naar mor gen" over 20 eeuwen Europese geschiedenis op Ned. II om 21.50 uur. Eddy go round om 20.21 uur en voetbalshow om 21.10 regen en sneeuw Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen of sneeuw. Matige tot krachtige wind eerst zuidelijk, morgen draaiend naar noord west, aan de kust migelij k tot stormachtig toenemend. Mini mumtemperaturen om het vries punt, maxima morgen ongeveer 4 graden. Morgen zon: 8.40 16.28. Maan: 8.23 16.27. TWIJFELS OVER DOORGAAN BOUW NIEUW ACADEMISCH ZIEKENHUIS 99 99 Van een onzer verslaggevers Leiden De universiteit wil de onderhan delingen met de gemeente over de over dracht van de Leeuwénhoek-gronden op nieuw heropenen. Ter elfder ure is men tot de conclusie gekomen dat in het koopcon tract behalve de prijs ook andere bepalin gen dienen te worden opgenomen. Dat heeft een woedende wethouder Waal gisteravond bekend gemaakt tijdens de frac tie-vergadering van de PvdA. „De universi teit is de meest onbetrouwbare onderhande lingspartner die de gemeente ooit heeft ge had", zo stelde hij vast. „Het is een uiterst onbehoorlijke manier van handelen om op het laatste moment met allerlei nieuwe din gen aan te komen. Universiteit en rijk pro beren ons te chanteren". Over de verkoop van de Leeuwenhoek door de gemeente aan de universiteit hebben al tien jaar besprekingen plaats. Belangrijkste punt van onenigheid is daarbij steeds de prijs geweest. Enkele weken geleden werd evenwel bekend gemaakt dat de partijen tot overeenstemming waren gekomen. Volgens wethouder Waal bestaan er tussen de universiteit, het AZL en het rijk, de drie lichamen die de wederpartij van de gemeen te vormen, diepgaande meningsverschillen over de competentie van elk van hen. Ook houdt hij er rekening mee dat twijfel over het al dan niet doorgaan van de bouw van een nieuw AZL, bij de vertraging een rol speelt. Op de voorwaarden die de universi teit aan het koopcontract wil toevoegen ging de wethouder gisteravond niet gedetailleerd in. „Het komt er op neer", zo zei hij, „dat Leiden door die voorwaarden te accepteren onaanvaardbaar grote risico's op zich neemt. Dat Leiden met de gebakken peren komt te zitten als het nieuwe AZL er niet komt. Want dan blijven wij met de grond zitten. De wethouder noemde twee voorbeelden van de door de universiteit voorgestane, nadere voorwaarden: de garantie van de gemeente dat hij medewerking verleent aan het in gang zetten van een artikel 19 procedure (waardoor kan worden gebouwd zonder dat het geldende bestemmingsplan is veranderd) gespreide betaling van het bedrag dat de universiteit c.s. aan de gemeente schuldig is. Met de (geheime) hoogte van dit bedrag gaat de universiteit overigens nog steeds ak koord. Waal wees er gisteravond op dat gemeenteraad zich over eventueel aan te brengen wijzigingen in het contract eerst zal moeten beraden in commissie-verband. Vol gens hem brengt de nieuwe vertraging voor Leiden geen nadelen met zich mee. GEWIPT UIT UEFA-CUP (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De hamvraag was tenslot te: wie had de strafschop veroorzaakt die Ajax gisteravond ver in de tweede helft van de wedstrijd tegen Ju ven tas alle illusies ontnam op verdere deelname aan het toer nooi om de UEFA-cup. Niemand kwam eruit Manager Kraay had geen hands ge constateerd cn voorstopper Dushbaba die erop aan gekeken werd, zei van de prins geen kwaad te weten. Ajax zat er echter mee. Het had de eerste wedstrijd in Turijn verloren (1-0) en de winst van gisteravond (2-1) was niet voldoende. Vreugdevoller lie pen de wedstrijden van FC Twente en FC Amsterdam gisteravond af. Zij plaatsten zich wél. Zie sportpagina's. Premier Ian Smith van Rhodesië. Prijsregeling melk nog onzeker Den Haag (ANP) De vraag is gisteren gerezen, of er nog een verhoging van de maTimnm- melkprijs zal komen. Minister Lubbers van Economische Za ken wil er vermoedelijk voor lopig niet aan. De melkindustrie heeft geruime tijd geleden reeds gevraagd om een verhoging van drie cent voor de maximumprijs, maar de minister heeft nog steeds niet gereageerd. Als gevolg hiervan is het voor het produkt- schap voor Zuivel ook onmoge lijk een minimumprijs vast te stellen, die het produktschap eveneens drie cent hoger wil, dan de bestaande minimum prijs. Aan de Technische Hogeschool in Eindhoven is geslaagd voor het kandidaatsexamen van de afde ling der scheikundige technolo gie: T. H. A. van den Bout, Leidschendam. CUP F.C. Twente, dat de slechtste uit gangspositie had, veegde de vloer aan met Dukla. SALISBURY, (Rtr/UPI). Voor uitlopend op een grondwettelijke conferentie over de toekomst van het land, heeft de regering van Rhodesië gisteren toch een over eenkomst bereikt met de Afrikaan se nationalistische bewegingen. Premier Ian Smith heeft bekend gemaakt dat alle politieke gevan genen zullen worden vrijgelaten, terwijl de guerillastrijd tegen de regering zal worden beëindigd. Het bestand is door de bevrijdingsbe wegingen bevestigd. De bekendmaking van het bestand kwam onverwacht, nadat vorige week in Loesaka het overleg van de regering met de nationa listische bewegingen was mislukt Voor die besprekingen waren de nationalistische lei ders Nkomo (van de ZAPU) en Sithole (van de ZANU) uit Rhodesische gevangenissen vrijgelaten. In Loesaka hadden ze met o.a. bisschop Moezorewa van het Afrikaans Na tionaal- Congres besprekingen gevoerd, waarbij was bemiddeld door drie presiden ten: Kaoenda van Zambia, Nyerere van Tanzania en Khama van Botswana. De drie nationalistische leiders zullen nu naar Rho- desie- terugkeren, om met Smith overleg te plegen over de voorbereiding van een consti tutionele conferentie die tot een zwarte meerderheidsregering van Rhodesië moet leiden. Die conferentie moet ook uitmonden in een internationale status van Rhodesië dat sinds de eenzijdige onafhankelijkheids verklaring in 1965 door geen enkel land werd erkend. De VN hebben een handelsem bargo tegen Rhodesië ingesteld dat het van de zee afgesloten land tot economi sche ondergang dreigt te brengen. Vermoedelijk zullen ruim honderd politieke gevangenen in Rhodesië worden vrijgelaten. Ze mogen volgens Smith gaan deelnemen aan normale politieke activiteit, waarbij hij aanneemt dat ze „zich vreedzaam zullen gedragen". Smith probeerde zijn geschrok ken blanke landgenoten gerust te stellen met de woorden: „Laat mij u verzekeren dat-de regering vast van plan is wet en orde te handhaven. Wij zijn niet bereid af te wijken van onze beschavingsnormen". Hij noemde geen datum van de toch spoedig in Londen verwachte conferentie. De guerillastrijd het noordoosten van het land zou sinds 1972 aan beide zijden meer dan 700 slachtoffers hebben geëist. In Rhodesië wonen 240.000 blanken en ruim vijf miljoen zwarten. Wat het nu bereikte compromis precies in houdt is nog niet bekend. Vermoedelijk heb ben de bevrijdingsbewegingen hun eis laten vallen dat een zwarte meerderheidsregering uitgangspunt bij de besprekingen moet zijn. Mogelijk krijgen alle volwassenen met lage re schoolopleiding nu stemrecht, waardoor 650.000 Zwarten dus de meerderheid in het land stemgerechtigd zouden worden. Ajax sneuvelde ondanks een 2-1 zege door 'n gouden doelpunt van de Italianen uit een strafschop. Kruisverenigingen Alphen a.d. Rijn procederen om naam Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN Het Oranje- Groene Kruis heeft een kort geding aange spannen tegen het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis. Deze twee laatstcn gaan per 1 januari 1975 een fusie aan en onder gaan een naamsverandering: Alphense Kruisvereniging. Morgenochtend dient het geding voor de Haagse rechtbank. Het (christelijke) Oranje- Groene Kruis vindt dat door de aanduiding „Alphense Kruisvereniging" de indruk ge wekt wordt dat er maar één kruisvereniging in Alphen bestaat De fuserende kruisvereni gingen zien er echter geen aanleiding in om- de naam te veranderen. Israëlische militairen inspecteren de bezittingen van een aantal slachtoffers van de bomaanslag. TEL AVTV (UPD De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteren de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de aanslag in een bioscoop in Tel Aviv. Het was een vergelding, zo verklaarde het PLO-persbureau Wafa, voor de raketbeschieting van drie PLO-kantoren in Beiroet op dinsdag. Er zijn twee personen, onder wie de man die drie eigengemaakte bommen liet ontploffen, gedood en 52 bezoekers gewond. Naast het verminkte lijk van de pleger van de aanslag vonde de politie twee onontplofte granaten in een frisdrankblik, een legitimatiebewijs en een inen tingsbriefje. In de hotelkamer van de man lag een Brits paspoort. Uit het legitimatiebewijs bleek dat de man was geboren in Ghana en woonde in Turkije. Volgens de politie was hij gisterochtend vroeg via de luchthaven van Tel Aviv in Israël aangekomen. In zijn hotelkamer vond de politie ook materiaal voor het maken van bommen. De aanslag in de bioscoop had plaats tijdens het draaien van een Italiaanse politiefilm. Naar buiten strdmpleden gewonden werden door automobilisten opgepikt en naar ziekenhuizen gebracht. Staatsloterij moét voor sociale premies 25 miljoen betalen UTRECHT (ANP) - De Staatsloterij moet alsnog voor ruim 25 miljoen gul den aan achterstallige premies voor de sociale verzekeringen betalen aan de Bedrijfsvereni ging voor Overheidsper soneel. Dit lot treft de Staatslote rij nu de Centrale Raad van Beroep in Utrecht gisteren de uitspraak van de Raad van Beroep in Den Haag heeft bevestigd dat de circa 400 collec teurs en collectrices als ambtenaren in overheids dienst moeten worden be schouwd en niet als zelf standige handelaren in lo ten. Het beroep op de zelfstan digheid van de collecteurs heeft de Raad niet over tuigd, ondermeer omdat de collecteurs zijn gebon den aan gedetailleerde in structies die door de mi nister van Finanicën een zijdig kunnen worden ge wijzigd. Zij zijn op tal van punten gebonden aan de toestemming van de di- rektie der Staatsloterijen, overwoog de Raad. Slachtoffers van gladheid (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM— De gladheid heeft dit seizoen de eerste slachtof fers geëist. Op de Mlddachtcn- brug van Usselweg onder de Gelderse gemeente De Steeg kwamen vanmorgen 'vier vrachtwagencombinaties met elkaar in botsing. De aanrijdingen ontstonden door dat een Belgische combinatie op het spiegelgladde wegdek van de brug slipte en kantelde. De lading, 15 ton glaswerk, ging totaal verloren. De inzittenden, een echtpaar, liepen een her senschudding op. Drie andere vrachtwagencombinaties reden op de ravage in. LIMA (Rtr) Sinds zaterdag wordt op een binnenlandse vlucht boven het Amazonege bied van Peru een icht vliegtuig vermist aan boord waarvan zich behalve de piloot, negen kinderen bevinden. De Peruaanse luchtvaartmaat schappij vreest dat het toestel in de .groene hel' is verongelukt en dat alle inzittenden dood zijn. Den Haag (ANP) Minister Boers ma van Sociul Zaken wil het uitlenen van arbeidskrachten definitief binden aan een termijn van zes maanden. Slechts bij hoge uitzondering gaat hij toestaan, dat deze termijn wordt overschreden. Aldus blijkt uit het antwoord dat de bewindsman gisteren gegeven heeft op vragen vanuit de Tweede Kamer. De voorschriften zijn thans, dat uitlening langer dan drie maanden aangemeld moet worden. Uitleningen langer dan zes maanden zijn aan een ministriële vergunning gebonden. Sinds de inwerkingtre ding van het stelsel zijn ongeveer 25.000 meldingen gedaan voor langere uitlening dan drie maanden. In 17.000 gevallen is om toestemming verzocht de uitlening na zes maanden te mogen laten voortduren. nog 58 stuks 50% korting Mlgnofi waeemafzulgkap De dampor» worden dlrekt bo ven het lornuis weggezogen. Ontsnappon van kookluchtjos Is uitgesloten. Tevens voor zien van pottenkijker. 2 stan den voor halve un volle zuig kracht. 1 JAAR GARANTIE Haarlemmeritraat 250 TeL071-23618-41826 maar voor allo storrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezon. Gooi ons uw sterrenbeeld én do opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en por omgaande ontvangt u het 'paspoort'

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1