Pas eind januari wetsvoorstel abortus Raketaanval op gebouwen PLO in Beiroet Meer standaardisatie in NAVO noodzakelijk Officier eist zenders van Mebo Qtid&eQowmit Veiligheid kinderzitjes verhoogd KVP EN ARP Gezamenli j ke actie kerken in Noord-Ierland Geen plan uitwijzing Capucci Lijk Thant teruggehaald Siberië nu vakantie-oord WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 Een overzicht van de schade die de raketten in een ivan de PLO-kantoren in Beiroet aangericht hebben. BEIROET-TEL-AVIV (Reuter - DPA) In de Libanese hoofdstad Beiroet zijn gisteren drie gebouwen van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO) met raketten beschoten. Volgens oog getuigen liepen tenminste twee mensen lichte verwondingen op. Er sneuvelden vele ruiten en in de kantoren werden kaartenkasten, bureaus en ander meubilair vernield. De raketten in totaal 18 werden met behulp van een tijdmechanisme in salvo's afgeschoten uit auto's die voor de betrokken gebouwen stonden geparkeerd. De lanceerappara- tuur zat verborgen in kisten die bovenop de voertuigen waren bevestigd. Het Palestijnse persbureau WAFA beschuldigde Israël van de actie, die een represaille zou zijn voor recente operaties van Palestijnse commando's in Israël. In Beiroet werd echter de mogelijkheid niet uitgesloten dat de aanslagen het werk waren van Palestijnse organisaties die tegen de PLO zijn gekant Volgens premier Rasjid Al-Solh van Libanon waren de drie auto's gehuurd door niet-Arabische buitenlanders. In kringen van de veiligheidsdienst deelde men mee dat de betrokkenen in het bezit waren van Britse, Mexicaanse en Westduitse paspoorten. UTRECHT (ANP) Het Insti tuut voor wegtransportmidde len TNO heeft nieuwe en ver beterde keuringsnormen voor kinderzitjes en kindergordels in auto's ingevoerd. Essentiele wijzigingen in vergelijking met de tot nu toe gebruikte normen zijn, dat de botsingssnelheid, waarbij veiligheid is gegaran deerd, is verhoogd van 40 km per uur naar 50 km per uur en dat de sluiting van gordels en zitjes op duurzaamheid wordt beproefd. Zitjes en gordels, die aan deze nieuwe normen voldoen, krij gen van TNO een keurmerk, waarop staat „Goedgekeurd kinderzitje" dan wel „Goedge keurde kindergordel". Het keurmerk is blauw van kleur. Het instituut voor wegtransport- middelen wijst er overigens met nadruk op, dat nu niet alle voorgaande keuringen waarde loos zijn geworden, de normen en eisen zijn alleen iets bijge steld. Op basis van de vroegere normen goedgekeurde zitjes en gordels, die zijn voorzien van een oranje keurmerk, bieden ook veiligheid. Er zijn nog geen wettelijke nor men voor de keuring kinderzi tjes en kindergordels, in tegen- steling tot bijvoorbeeld de ge wone autogordels. In afwach ting daarvan voert het instituut voor wegtransportmiddelen vrijwillige keuringen uit (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tegen eind januari zal het initiatief wetsvoorstel van KVP en ARP voor de abortus-wet geving bij de Tweede Kamer worden ingediend. In dit wetsvoorstel worden voorwaarden opgenomen om het verrichten van abortus aan banden te leggen. De werkgroep van KVP en ARP die het initiatief-wets ontwerp voorbereid heeft handen vol werk om het wetsvoorstel binnen de gestelde termijn gereed te krijgen. initiatief-voorstel van KVP en ARP gelijk worden behandeld met het initiatief-wetsvoorstel Lamberts Roethof (PvdA). Vermoedelijk zal ook nog een voorstel vanuit de WD-kamer- fractie ter tafel komen, zodat de Tweede Kamer uiteindelijk een keuze moet doen uit drie voorstellen ter regeling van de abortus-wetgeving. Bepalend voor het standpunt van KVP en ARP ten Onder druk van de regering moest de werkgroep onder lei ding van het tweede kamerlid dr. C. Boertien (ARP) het werk tempo opvoeren. Maar het zal vermoedelijk pas eind januari gereed komen. Wanneer het bij de Tweede Ka mer is ingediend, zal het nog liggende wetsvoorstel Van Agt Stuyt worden ingetrokken. In de Tweede Kamer zal het het toestaan van abortus is in het algemeen: nee, tenzij. Voor de twee christen-democra tische partijen staat de geoor loofdheid van abortus zonder meer vast, als gezondheid van de vrouw in het geding is. In alle andere aanvragen om een abortus dient zo'n verzoek grondig en serieus te worden overwogen. KVP en ARP voe len niets voor het „baas in ei gen buik". De beslissing van de vrouw alleen mag niet bepalend zijn. Voordat een beslissing over toepassing van abortus wordt genomen, dient een klei ne groep deskundigen te wor den geraadpleegd, waarbij het advies van deze deskundigen mede bepalend is. Op dit moment moet worden be twijfeld dat het initiatief-wets voorstel van KVP en ARP een duidelijke meerderheid in de Tweede Kamer zal krijgen. Daarvoor zijn de voorwaarden die deze twee partijen in de wet willen stellen voor vele kamer leden te strak. De progressieve partijen zullen zich fel tegen het wetsontwerp verzetten. Ern stige spanningen binnen het ka binet zijn zeker niet uitgesloten, omdat minister Van Agt (justi tie) het confessionele initiatief wetsvoorstel zal willen steunen. De WD-kamerfractie overweegt met een eigen voorstel te ko men, omdat amendering van het initiatief-voorstel Lamberts Roethof bezwaarlijk wordt geacht. De WD wil in het alge meen het verrichten van abor tus niet strak inperken, maar wel eisen stellen aan de kwali teit van de medische ingreep. Bij voorkeur wil de WD de abortus in een erkend zieken huis laten plaatshebben, zodat de medische kwaliteit gewaar borgd is. Twee baby's van zesling overleden San Jose, Californie (AP) Van de zesling die in Californië te vroeg werd geboren zijn giste ren twee kinderen, een jongetje en een meisje, overleden. Dr. James Harrod, een arts van het ziekenhuis in San José, vertelde dat de twee baby's vijf uur na elkaar aan ademhalingsmoei lijkheden zijn bezweken. Vlak na de geboorte al, was een van de kinderen, ook een meis je, overleden. Harrod vertelde dat de drie resterende baby's in een „stabiele toestand" verke ren, maar wilde hun kansen nog niet taxeren. Onderzoek - De regering van Sri Lanka (Ceylon) heeft de benoe ming bekendgemaakt van een commissie van onderzoek naar de ramp met de DC-8 van Mar tinair waarbij 191 mensen om het leven kwamen. BRUSSEL (ANP) Op de tweede dag NAVO-overleg in Brussel, tijdens de bijeenkomst van het defense planning comittee, is de enorme verspilling aan geld en mankracht in de NAVO als gevolg van onvoldonde standaardisatie en sa menwerking tussen de nationale strijdkrachten opnieuw ter sprake gekomen. De voorzitter van het militair comité van de NAVO, admiraal sir .Peter Hill-Norton, heeft er in een toespraak tot het defense planning committee op gewezen, dat de NAVO tekorten heeft aan bemanning, reservevoorraden, onvoldoende elek tronische oorlogvoeringscapaciteit, een onvoldoen de luchtverdediging en een onvoldoende onderzee- bootbestrijding. Hij noemde dit een ernstige situa tie. Hij merkte verder op dat de kloof tussen de conventionale capaciteiten van de NAVO en die van het Warschau-Pact groter wordt „Er is", aldus sir Peter Hill-Norton, „een grotere collectieve sa menwerking nodig". Hij bepleitte krachtig stan daardisatie van wapens en verdere uitrusting van de NAVO-landen. Edwin Bollier, eigenaar van het zenschip Mebo II, verlaat hier met ziin raadsman de Rotterdamse rechtbank. ROTTERDAM (ANP) De officier van justitie in Rotterdam, mr. B. de Hoogh, heeft gisteren verbeurdverklaring geeist van de zendappa ratuur van de Mebo 2 (Radio Noordzee): waar de 0.5 1 miljoen gul den. De officier achtte bewezen dat de 37-jarige Zwitser Edwin Bollier,' president-direkteur van Mebo S.A., zich schuldig heeft gemaakt aan over treding van de wet, die verbiedt zendappara tuur te hebben zonder toestemming van het ministerie. Wel wilde mr. De Hoogh meewer ken aan teruggave van het schip en stelde hij de rechtbank voor, de heer Bollier een scha devergoeding te geven voor het verlies van het schip. De advocaat, mr. N. J. Geleijnse, verweet de officier te hebben gehandeld uit angst dat de Me bo 2 naast Radio Mi Amigo zou gaan liggen en zou gaan uitzen den, waardoor het verdrag var Straatsburg een lege dop zou blijken". De officier is afgegaan op gissingen van mensen die er niets mee te maken hebben", aldus de raadsman. Het schip zou bestemd zijn voor de Afri kaanse staat Gambia, waarmee een contract is gesloten om uit zendingen op de middengolf te verzorgen. Uitspraak 24 decem ber. Bij de gratie van het compromis EEN DING WORDT IN DIT TIJDPERK waarin voor Nederland duidelijkheid sterke nadruk krijgt, inderdaad duidelijk: alles ont wikkelt zich bij de gratie van het compromis. Geen wonder dat de vooropgestelde duidelijkheid, ten spijt in heel veel samenlevings vormen het herontdekken van of zoeken naar de eigen identiteit op een moeizame worstelpartij lijkt; je ziet amper wie cr boven ligt De politiek is onze meest geliefde nationale schiettent waar dit voor iedereen te aanschouwen is. Wie vandaag juicht over de één of andere beslissing van ons politiek gezag, heeft morgen reden om de tanden te laten knarsen of een zucht van moedeloosheid te laten ontsnappen. Volgens de eigen visie is er nooit sprake van een consistent beleid; dat zou waarschijnlijk alleen het geval kunnen zijn als afwisselend alle minderheidsgroepen het een poosje voor het zeggen zouden krijgen. Wie dan gaat optellen en delen, komt ter afsluiting toch weer tot een compromis. BEPERKT DEZE WORSTELING zich tot het terrein van de politiek? We dachten van niet; politiek is per slot van rekening geen grootheid op zichzelf, maar alleen een instrument waarmee wereld- en levensbeschouwingen (en als kleinbeeld hiervan de eigen wensen) in de praktijk moeten werken. Het hele leven bestaat voor de meeste mensen uit een aaneenscha keling van geven en nemen. Zelfs personen en instituten die beweren anders te willen, doen dikwijls in de praktijk niet veel anders, zoals bijvoorbeeld media die omwille van de baat via reclame de consumptiedrang, statussymbolen, milieuverontrei niging en sociaal-economische discriminatie laten verheerlijken, welke de ideologie die men zegt te dienen, afwijst De vraag is, of het leven zonder de mogelijkheid van compromissen in onze tijd nog goed mogelijk zou zijn; want zelfs wanneer de kwestie van eer en geweten in het spel wordt gebracht blijken beslissingen zonder compromis voor de samenleving niet meer goed mogelijk. VREEMD DUS dat uitgerekend in het veld van de politiek het compromis het meest gevaar loopt om via verdachtmakingen en beklaagdenbankje veroordeeld te worden. En dat nog wel onder de leus dat de democratie haar vrije beloop moet hebben. Op die manier wordt zelfs de afstand tussen extremisme en democratie bijzonder klein. Bij de gratie van de polarisatie. Lijkt dan „bij de gratie van het compromis" toch niet meer aanbevelenswaardig? VEEMARKT LEIDEN (10 dec.) Aanvoer totaal 3280; slachtrunderen 400; gebruiksvee 249; graskalvcren 45; vette kalveren 17; nuchtere kalve ren 1488; veulens 6; varkens 53; lo pers 54; biggen 351; schapen of lam meren 573; bokken of geiten 44. Prij zen in guldens: stieren (resp. Ie en 2e kw) 6,00-6,45 5,55-5.85; vaarzen (resp. Ie en 2c kw.) 5,35-5,85 4,90-5,20; koeien (resp. Ie, 2c en 3e kw.) 4,60- 5,00 4,30-4.50 4,05-4,35; nuchtere slachtkalveren 1,25-2,00; melk- en kalfkoeien 1400-2050; varekoeien 750- 1675; graskalveren 450-1000; nuchte re kalveren roodbont 100-300, zwart bont 75-265; lopers 115-125; biggen 70-82,50; schapen 100-160; lammeren 170-230; drachtige zeugen 400-500; geiten 15-85. Overzicht (resp. aan voer, handel en prijzen) slachtrunde ren groot-vlot-als maandag; kalf- en melkkoeien klein-redclijk-stabiel; va- rekocien matig-redelijk-stabicl; gras- kalveren minder-matig-stabiel; nuch tere kalveren minder-redelijk-sta- biel; lopers en biggen minder-rvde- lijk-iets hoger; schapen en lammeren ruim-vlot-stabiel; geiten minder- goed-stabiel. KAASMARKT BODEGRAVEN (10 dcc.) Aanvoer 10 partijen. Prijzen in guldens per kg: 5,00-5,50 en extra kwal. tot 5,60. Handel kalm. POELDUK (Veiling Weetland N dag II december 1974. Sla I 15 kg en op 17-18 1/2; 11-11 kg: 12 1/2-18 1/2; II 11—15 1/2. Druiven: Alicante 190-400; Gro» Maroc 100; Frankenthalcr 270; Oolden Champion 030-840; Muacaat 080. Andijvie 105—110, Spinazie 175-235; Stoof- ala 45-50; Greenekool - 28—40; Pret A 72-74. K Krulpetericllo 41—49; PooUclderij 55—85 1/2. Paprika groen 125-380, rood 425—480. Aubergine 5 168; 6 156; 8 145-148; 10 128. Bleekselderij 15 89-73. Groenteveiling Leiden. Appelen 4654; Peren 47—65; Andij vie 136—144; Kroten 12—18; Kroten Eekookt 70; Boerekool 4755; Rode ooi 21; Gele kool 13—14; Groene kool 35—40; Prei 63—71; Stoof sla 4546; Spruiten A 68—71; Spruiten B 66-63; Spruiten C 38—42; Witlof 185; Knolselderij 47; Sla zwaar 2$23; Bleekselderij 3031; Peterse lie 29-35; Selderij 20—27. BELFAST (AP) De vier voor naamste christelijke kerkge nootschappen in Noord-Ierland hebben vandaag voor het eerst gezamenlijk een dringende op roep tot vrede gedaan in de verscheurde Britse provincie. Sinds daar in 1969 de „seotari- sche" oorlog uitbrak zijn er al meer dan duizend mensen ver moord. De oproep gaat uit van de rooms-katholieke, de presbyte riaanse, demethodistische en de anglikaanse kerken. Zondag zal in hun kerken in Noord-Ierland gebeden worden voor de bin nenlandse vrede. De campagne zal daarna worden voortgezet door middel van preken, adver tenties in de kranten en uitzen dingen van radio en televisie. „Het is ons doel in dit kerstsei zoen iets te bereiken dat zal voortduren ook als Kerstmis weer voorbij is," aldus de ge meenschappelijke oproep. Een woordvoerder der vier kerkgenootschappen zei hier over: „Wij voelen aan dat er overal zulk een walging tegen het geweld bestaat, zulk een ge voel van onuitspreekbare schan de voor de naam van Ierland en zulk een grimmige vrees dat er nog ergere dingen gaan gebeu ren, dat wij vinden dat onze campagne uiterst noodzakelijk is en met de grootste spoed moet worden gevoerd." Graanvoorraad besmet door fluordampen (Van onze correspondent) BRUSSEL Het onderzoek van het laboratorium van de universiteit in Gent heeft aan getoond, dat de vijftien duizend ton graan die in Brugge liggen opgeslagen, besmet zijn door fluoruitstotingen van de plaat selijke fabriek van Bayer die honderd meter verderop ligt De vijftienduizend ton graan die in silo's ligt opgeslagen werd gedroogd doordat er lucht doorheen werd geblazen door reuzenventilatoren. Deze lucht was besmet door de fluoruitwa- semingen van de Bayer fabriek, zo had de boerenbond ter plaat se na een eigen onderzoek vast gesteld. Om zekerheid te hebben werd de universiteit van Gent ingescha keld alsmede de justitie in Brugge. Waarschijnlijk moet de vijftien duizend ton graan nu totaal worden vernietigd. Intussen heeft het gemeentebestuur van Brugge gisteren gedreigd de Bayer-fabriek te sluiten. Staking in Thailand In Thailand zijn enkele duizenden Thailandse basisbewakers in staking gegaan uit protest tegen het, ontslag van 300 collega's als gevolg van het vertrek van Amerikaanse troepen. j Rockefeller door Senaat aanvaard Met een flinke schouderklap complimenteert president Ford van de VS Nelson Rockefeller, nadat de Senaat zijn fiat voor diens benoeming als vice-president had gegeven. WASHINGTON (Rtr) De Amerikaanse Senaa theef t gisteren zijn goed keuring gehecht aan de benoeming van Nelson Rockefeller tot 41ste vice- president van de Verenig de Staten. Rockefeller, die een kleine vier maanden geleden door president Ford werd benoemd, moet thans nog de definitieve bevestiging afwachten van het Huis van Afge vaardigden, dat naar ver wachting volgende week stemt Het lijkt waar schijnlijk, dat de juridi sche commissie van het huis de benoeming van de voormalige gouver neur van New York het zij vandaag, hetzij mor gen zal goedkeuren, waarna het voltallige huis een beslissing zal ne men. Aan de goedkeuring door de senaat, die met over weldigende meerderheid is geschied, zijn weken lange verhoren en onder zoeken voorafgegaan. JERUZALEM (Rtr.) De Israëlische ministeries van justitie, binnenlandse zaken en religieuze za ken hebben laten weten, dat er geen plannen zijn om de Grieks-katholieke aartsbisschop Hilarion Capucci uit te wijzen, die maandag tot 12 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens hulpverle ning aan Palestijnse guerrilla-organisaties. De woordvoerders van de betrokken departemen ten reageerden hiermee op speculaties in de 'Israë lische en de buitenlandse pers, dat Israël wellicht de aartsbisschop zal verbannen naar een Arabisch land om zo een lastige gevangene kwijt te raken. Het vatikaan heeft in een verklaring gezegd de veroordeling tot 12 jaar gevangenisstraf van de Grieks-katholieke aartsbisschop van Jeruzalem te betreuren, en de hoop uitgesproken dat voor mgr. Capucci een oplossing kan worden gevonden die de verzoening in het heilige land bevordert: tr) Duizend Bir- gebouwde mausoleum gehaald n<» RANGOON (Rtr) Duizend Bir- maanse soldaten en politieman nen hebben vanochtend de campus van de universiteit van Rangoon bestormd met traan gas en het lijk van wijlen de voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant, uit het door studenten gebouwde mausoleum gehaalc en overgebracht naar het mau soleum, dat in het centrum van Rangoon door de familie werd opgericht Bij het mausoleum op de campus bevonden zich naar schatting 5.000 studenten en boeddhistische monniken, maar zij boden geen verzet. De studenten hadden zich van het stoffelijk overschot van Oe Thant meester gemaakt, omdat naar hun zeggen de Birmaanse regering een te simpele begra- fens had georganiseerd. AMSTERDAM (ANP) Wagons-Lits-Cook Special Traffic gaan volgende zomer Siberië aanprijzen als vakantieoord. Reeds ls de orga nisatorische basis gelegd voor een geheel ver zorgde treinreis van twee weken van Moskou uit naar het ijzige hartje van Siberië, eerst naar Nowosibirsk (drie dagen in de trein) en dan naar Irkoetsk, niet ver van het Bal kal meer (nog eens twee dagen sporen). De eerste groep, waarin plaats is voor 20 deelnemers, zal 30 augustus vertrekken en wordt 13 september terugverwacht Men ver trekt eerst per vliegtuig naar Moskou en stap daar voor een monstertocht van 5200 km per rail in de Transsiberische Express, waarin een luxe coupé is gereserveerd. De terugtocht wordt om tijd uit te sparen per vliegtuig afge legd. Kosten ongeveer 2600,-.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9