West-Duitsland neemt andere gasleverancier Over vijftien jaar in helft parochies geen eigen priester meer Eerste koopwoningen met garantiebewijs Solzjenitsin kreeg eindelijk zijn prijs PERZIE VERDRINGT NEDERLAND Antillen moeten zelf datum bepalen van onaf hankeli j kheid IN 1975: WEINIG RESULTAAT LANDBOUWOVERLEG Meer steun sanering landbouw Smartegeld mishan delde Noordieren D.P.R. ROTTERDAM VERDER MET OECUMENE MAAR ZONDER LEIDRAAD TffOENSDAG 11 DECEMBER 1974 LEIDSE COURAN' Minister De Gaay Fortman: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering stemt volledig in met de wens van de Antilliaanse regering om zelf het tijdstip van de onafhankelijk heid te bepalen. Dit verklaarde minister De Gaay Fortman, belast met Surinaamse en Antilliaanse zaken, gisteren in de Tweede Kamer. Volgens de bewindsman zou het een typisch staaltje van neo-kolonia- lisme zijn als Nederland eenzijdig de datum zou vaststellen, waarop de Antillen de band met Nederland zouden moeten verbreken. "Het is een zaak van de Antillen zelf. Wij moeten ophouden aan te dringen op een streefdatum", aldus De Gaay Fortman. Deze verklaring van de minister ondervond alleen kritiek van de PvdA -fractie. De socialisten menen dat de Antillen op 1 januari 1978 zelfstandig zouden kunnen zijn. De minister vond het onver standig op die datum te blijven aandringen. "Wij hebben herhaal delijk over de datum gepraat, maar je krijgt het er niet uit Als we blijven aandringen schep je een sfeer van wrevel aan de overkant", aldus de minister, pe heer De Gaay Fortman zei verder, dat de Nederlandse regering niet bereid is mee te werken aan een afzonderlijke status van een van1 de zes Antillen. Hij doelde hiermee op Aruba, dat een aparte status- los van de overige eilanden- wenst (Van onze correspondent) BONN - Vanaf het begin van de tachtiger jaren zal de Neder landse rol als grootste aardgas leverancier van West-Duits land door Perzië overgenomen worden. Voor dit doel zijn bei de landen thans overeengeko men de langste pijplijn ter we reld ten bedrage van vele mil jarden aan te leggen. Voor een deel zal deze buis door de Sowj et-Unie lopen, maar dit land zal niet als tussenagent optreden. Het gas zal recht streeks naar de bondsrepubliek stromen en voor een deel ook aan Italië en Frankrijk gele verd worden. Ondanks de enorme kosten, die aan dit project verbonden zijn, zal Perzië het aardgas niet duurder verkopen dan Neder land. Dit betekent onder andere dat de NAM, waarvan de verte genwoordigers als harde onder handelaars over fracties van centen bekend staan, een ge duchte concurrent zal krijgen. Volgens het verdrag met de bondsrepubliek (dat nog niet geheel rond is, maar volgens de verwachtingen binnenkort afge sloten zal worden) zal Perzië de bondsrepubliek over een perio de van 20 jaar 26 miljard kubie ke meter aardgas jaarlijks leve ren. Nederland verkoopt mo menteel 22 miljard kubieke me ter per jaar aan West-Duits- land. De Duitsers hadden zich aanvan kelijk ingesteld op de levering van 13 miljard kubieke meter, maar de Perzen boden de dub bele hoeveelheid uit hun kenne lijk onbegrensde voorraden (Van een onzer verslaggevers) pEN HAAG Binnenkort is het mogelijk een honing te kopen met garantie. Daartoe is gisteren )fficieel opgericht de stichting Garantie-Instituut Woningbouw onder voorzitterschap van oud-mi- lister ir. W. F. Schut. Waarschijnlijk worden de erste koopwoningen met de waarborg- en garan- ieregeling in de eerste helft van het volgende aar aangeboden. De kosten van het garantiebe wijs belopen een bedrag tussen 500 en 1000 gulden n worden betaald door de koper. Iet instituut is opgericht door zowel consumente- ■rganisaties als verenigingen van bouwonderne- ners naar het voorbeeld van een organisatie in Ingeland die al enkele jaren met veel succes ipereert. De voorbereidingen tot de -oprichting lebben enkele jaren gevergd; tijdens het bewind 'an de toenmalige minister Schut van Volkshuis- 'esting werden in 1968 al de eerste plannen ver- 'aardigd. )e koper van een woning met een garantie-certifi- :aat heeft de volgende zekerheden: de verkoopom schrijvingen voldoen aan objectieve eisen, de koop wordt afgesloten aan de hand van een model-over eenkomst, indien de bouwer aan zijn verplichtin gen niet kan voldoen zorgt het instituut ervoor dat de koper geen schade ondervindt, de opgeleverde woning heeft per onderdeel gedurende verschillen de perioden garantie. Bouwondernemers kunnenvrijwillig toetreden tot het Garantie Instituut Woningbouw, mits zij vol doen aan de door de stichting gestelde eisen wat betreft financiën, deskundigheid en vakbekwaam heid. Indien zij ingeschreven zijn kunnen zij per aangeboden woning of eenheden van woningen het garantie-certificaat voeren. Volgens voorzitter Schut zijn alle betrokkenen verheugd over de nieuwe stichting. „Ook de over heid. Verschillende gemeenten hebben al gezegd ongeduldig te worden. Minister Gruiters van Volkshuisvesting heeft ons alle steun toegezegd, onder meer door de voorfinanciering van ons instituut", aldus voorzitter Schut van de stichting die voorlopig gevestigd is in Rotterdam. Barre tocht De 33-jarige Japanner Naomo Uemura staat aan het begin van een reusachtige onderne ming. Hij is uit Kopenhagen vertrokken naar Groenland. Met een slee wil hij dit groot ste eiland ter wereld, dat nage noeg geheel onder ijs is bedol ven, overtrekken. En dat is dan nog maar het begin, want daarna wil Uemura door het poolgebied van noordelijk Ca nada naar de Beringstraat (tussen Alaska en de Sovjet- Unie) lopen. In april 1977 hoopt hij daar aan te komen. Koning Carl Gustav van Zweden overhandigt Alexander Solzjenitsin de Nobelprijs voor literatuur die vier jaar op hem had liggen wachten. STOCKHOLM/OSLO (DPA/AP) - Vier jaar nadat hij de winnaar van de Nobelprijs voor litera tuur was benoemd kon de Rus sische schrijver Solzjenitsin gisteren in Stockholm zijn prijs in ontvangst nemen. Hij kreeg de prijs uit handen van de Zweedse koning Carl Gus tav. Bij de uitreiking waren vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie, vijf andere Oos- teuropese landen en Cuba af wezig. Solzjenitsin zei in zijn dankwoord dat de toekenning van de No belprijs een enorme steun voor hem was geweest en voorko men had dat hij gevallen was voor de vervolging waaraan hij blootstond. De schrijver, die vandaag 56 jaar is geworden, dankte in het Russische de Zweedse Academie "uit naam van het onafzienbare, onoffi'óie- le Rusland dat zich niet open lijk mag uitspreken en dat ver volgd wordt voor zowel het schrijven van een boek als het lezen ervan." Vier jaren moes ten verstrijken voordat hij drie minuten het woord kon voeren, zei hij en hij verontschuldigde zich "voor alle moeite die ik u heb aangedaan". In Oslo werden Nobelprijzen voor de vrede voor 1974 uitgereikt aan de oud-premier van Japan, Sato, en aan de Ier Sean McBri- de. Sato kreeg de prijs voor zijn inspanningen voor vrede in Oost-Azië en McBride voor zijn werk voor de mensenrechten, ondermeer als voorzitter van Amnesty International. Zo'n duizend demonstranten betoog den tegen Sato's uitverkiezing. Andere Nobelprijzen voor dit jaar gingen naar de Zweden Eyvind Johnson en Harry Mar tinson (beide beiden en Engels man Antony Hewish (natuur kunde), de Amerikaan Paul Flory (scheikunde), de Belgen Albert Claude en Christian de Duve en de Amerikaan Chris tian Palade (alle drie medicij nen), de Zweed Gunnar Myrdal en de Brit Friedrich von Hayek (economie). Wegens ziekte ont brak de Britse astronoom Mar tin Ryle, die een prijs voor na tuurkunde kreeg. BRUSSEL (AP/Rtr) Het land- bouwoverleg in Brussel heeft weinig opgeleverd. De EEG- ministers zijn er niet in ge slaagd overeenstemming te be reiken over een voorstel om per 1 februari de prijs van landbouwprodukten met 10 procent te verhogen. Het twee daags beraad werd voortijdig beëindigd op verzoek van de Franse minister Bonnet, die zich niet goed voelde. Op 13 en 14 januari zullen de ministers weer bijeenkomen. Tijdens het tweedaags overleg zijn grote meningsverschillen gebleken over de voorgestelde prijsverhoging met 10 procent. (De Europese boerenorganisa- ties wensen een verhoging met 15 procent). De Benelux-landen en West-Duitsland zouden ge noegen moeten nemen met i der dan 10 procent, maai Duitse minister Ertl noemde dit onaanvaardbaar. De Neder landse minister Van der Stee kon zijn collega's er toe bren gen akkoord te gaan met de steun die Nederland recht streeks aan de boeren geeft, voor een bedrag van circa 135 miljoen gulden. DEN HAAG (ANP) - Het ontwik- kelings- en saneringsfonds voor de landbouw heeft een aantal bijdrageregelingen ver ruimd. De uitkeringen Ineens bij bedrijfsbeëindiging gaan met 20 procent omhoog. Voor de glastuinbouw gaat de afbraakpremie voor staand glas van 8 naar 10 gulden per vier kante meter. Tijdelijk wordt de ze afbraak premie ook gegeven zonder dat er sprake hoeft te zijn van algehele bedrijfs beëindiging. Voor bedrijfs beëindigingen die samengaan met afbraak van het gehele aanwezige glasareaal wordt tij delijk een extra-bèeindigings- vergoeding van maximaal 15.000 gulden gegeven. De uit kering ineens op basis van de vrijgemaakte cultuurgrond bij bedrijfsbeëindiging in de glas tuinbouw gaat 60 procent om hoog. Kwekers van tulpebollen die hun bedrijf beëindigen en hun tota le bezit aan tulpebollen vernie tigen kunnen een bijdrage van 1,50 gulden per kilo vernietigde bollen ontvangen. Vastgesteld is een bijdragerege ling voor de verbetering van agrarische bedrijfsgebouwen. Voor goedgekeurde investerin gen tussen 10.000 en 100.000 gulden wordt een bijdrage ge geven van ten hoogste 10.000 gulden. BELFAST (RTR) - Vier Noordierse mannen die zich hadden beklaagd over mis handeling door Britse veilig heidstroepen, hebben gisteren samen 51.000 pond (ongeveer 320.000 gulden) schadevergoe ding gekregen. Voor het hooggerechtshof in Belfast dat dit bepaalde, had den de mannen, van wie er drie gevangen zitten in de ge vangenis van Maze, verklaard dat zij na hun arrestatie op 9 augustus 1971 hadden blootge staan aan lichamelijk geweld en aan beledigingen. Zij be hoorden tot degenen die het eerst werden opgepakt op grond van de bevoegdheid van de autoriteiten om mensen die verdacht worden van guerril la-activiteiten, zonder vorm van proces vast te houden. James Auld uit Belfast die 16.000 pond krijgt (ongeveer lOO.OOOgulden) zei dat hij ge durende 43 uur tegen een muur moest blijven staan, waarbij herhaaldelijk zijn hoofd tegen de muur werd geslagen.- Gelijk loon man en vrouw aanvaard (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Dc Tweede Ka mer is gistermiddag akkoord gegaan met het regeringsvoor stel betreffende gelijke belo ning voor vrouwen en mannen voor gelijkwaardige arbeid. Minister Boersma zei vorige week, te hopen dat de wettelij ke regeling al op 1 januari aan staande van kracht kan wor den. Dan zullen zij, die menen een te laag loon te hebben in vergelijking met collega's van het andere geslacht, zich kun nen wenden tot de commissie voor gelijk loon voor vrouwen en mannen. In de regeling zullen ambtenaren niet worden opgenomen. De Kamermeerderheid was het met minister Boersma eens, dat volgens de grondwet de rege ling van arbeidsvoorwaarden van overheidspersoneel niet in een wet thuis hoort. De minis ter wees er overigens op, dat in de rechtspositieregelingen van overheidspersoneel slechts ge sproken wordt over "de ambte naar" en dat geen verschil wordt gemaakt tussen man en vrouw. Zes doden bij botsingen (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK/BORGER - Zowel In Waalwijk als in dc Drentse plaats Nleuw-Buinen (gem.Bor- ger) heeft zich gisteren een ern stig verkeersongeluk voorge daan, waarbij beide keren drie mensen om het leven kwamen. In Waalwijk kwamen de 53-jarige P.v.d.Hoven uit Vught, zijn 23- jarige schoondochter A. Vren- sen uit Heusden en dieh's eenja rige dochtertje om. De auto waarin zij zaten reed tegen een wiel dat van een vrachtwagen geraakt was en op de weg bleef liggen. De wagen kwam daarna op de linkerweghelft frontaal in botsing met een andere vrach tauto. De drie inzittenden wa ren op slag dood. In Nieuw-Buinen werd een perso nenauto in de flank gegrepen door een vrachtwagen en sloeg tegen een lantaarnpaal. Het be jaarde echtpaar Van der Laan uit Nieuw Buinen en de heer Veltman uit Gasselternijveen waren op slag de dde 22-jarige bestuurster is zwaar gewond. Het gezelschap was op weg naar een zilveren huwelijks feest BEJAARDE 4 MAANDEN DE CEL IN MAASTRICHT (ANP) - De rechtbank in Maastricht heeft de 72-jarige Peter V. uit Hocns- broek wegens bedreiging met zware mishandeling en diefstal van enkele bromfietsen veroor deeld tot vier maanden gevan genisstraf en ter beschikking stelling van de regering. De oude man, die zegt een be hoorlijk ouderdomspensioen te hebben, leefde de laatste maan den als een clochard. Hij verza melde vuilnis en sliep in portie ken en kippehokken. Hij had een gemeenteambtenaar van de vuilnisophaaldienst uit Heerlen met een mes bedreigd. Over vijftien jaar zal de helft van de 1839 parochies in Ne derland niet meer volledig over een eigen zielzorger kun nen beschikken. Nu is dat nog wel het geval, maar 55 tot 60 procent der parochiepriesters is ouder dan vijftig jaar. Aldus het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut (KASKI) in zijn gisteren gepubliceerd me morandum over de ontwikke ling van het aantal priesters in Nederland. Dit rapport, getiteld "De Ne derlandse Priesters - 1974, Ontwikkeling en Perspectief", is samengesteld in opdracht van de Nederlandse bisschop- pen en de Stichting Neder landse Priesterreligieuzen. Uit het uitvoerige cijfermateriaal, bijgewerkt tot 1 januari 1974, blijkt, dat het aantal priesters van de bisdommen sedert 1965 met twintig procent is gedaald tot 3340, van de orden en con gregaties met zestien procent tot 7849. Voornaamste oorzaak van de daling is de uittreding uit het ambt, daarnaast overlijden en pensionering. Van de diocesa ne priesters traden er in die periode 486 uit, van de reli gieuzen 1018. Tweede oorzaak is het geringere aantal wijdin gen in de periode van 1965 tot en met 1973, namelijk 1068: 320 diocesane priesters en 748 religieuzen. De dieptepunten schijnen ech ter voorbij te zijn. In 1973 steeg het aantal wijdingen weer zij het nog zeer be scheiden van 27 in 1972 tot 35 het jaar daarna. De uittre dingen bereikten een hoogte punt in 1969 en 1970 (244 resp. 243) en daalden sindsdien ge leidelijk tot 156 in 1973. Het Kaski tekent hierbij aan: ongetwijfeld spelen hier veel invloeden door elkaar: het al gemene kerkelijke klimaat (pas sedert 1965 nam het ver schijnsel een hoge vlucht), de relatie tussen opleiding en praktijk, de leeftijd, het amb telijk funktioneren enz. Opval lend is dat de priesters, die het ambt hebben neergelegd, hoofdzakelijk na de oorlog ge wijd zijn. Van de seculiere priesters, ge wijd tussen 1960 en 1964, heeft niet minder dan veertig pro cent ontslag gevraagd uit de volledige ambtsbediening. Van de wijdelingen van 1965-1969 is dit tot nu toe 20 25 pro cent. Het is opvallend, dat naar verhouding minder basis- zielzorgers en missionarissen en meer priesters in de catego riale zielzorg of priesters met een maatschappelijke taak dan wel studerende priesters het ambt neerlegden. Opvallend is in Nederland de blijvende inzet voor de missie. Van de religieuzen werkt de- helft in het buitenland, mees tal in de derde wereld. Van de jongere lichtingen vertrok 56 procent naar de missie. In 1970 was op iedere 603 kath olieken nog één als missiona ris (priester, broeder of zuster) werkzaam. In België was dat één op 1500 katholieken, in West-Duitsland één op 2810 en in Italië één op 10.000. In Nederland blijken jong ge wijde priesters niet minder dan hun oudere collega's voor het basispastoraat te kiezen. In Nederland is circa drie vier de van de priesters in het ba sis pastoraat werkzaam; een vierde vervult kategoriale ta ken. Hoe groter de steden, hoe meer categoriale zielzorgers. Het verschijnsel dat een basis pastor een categoriale neven taak vervult, komt bij ruim tien procent van de basis pas tores voor. Uiteraard zijn er tussen de bisdommen onder linge verschillen. Een ander gegeven is, dat ge middeld genomen 45 procent van de basis-pastores beneden de vijftig jaar is, ongeveer de helft tussen de 50 en 65 jaar en vijf procent ouder dan 65 jaar is. Duidelijk is te zien, dat in plattelandsdekenaten over wegend oudere priesters werk- De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam heeft zich in de maandelijkse vergadering te Delft uitgebreid bezig gehou den met het onderwerp "oecu mene". Tot grote duidelijkheid is het daarbij echter niet gekomen. De stemming over een be knopte leidraad voor het ge sprek, waarin een soort .men taliteitsverklaring" was opge nomen - die, zij het met zeer veel onthoudingen, was geac cepteerd - werd bij een tweede stemming alsnog weer onge daan gemaakt. Maar men gaat wel door op het onderwerp, al zal dat eerst op zijn vroegst in de februarivergadering kun nen gebeuren, omdat de bij eenkomst van januari wordt vervangen door een informele contactdag op zaterdag 18 Ja nuari. De discussies bewogen zich rond genoemde beknopte lei- Raad van Kerken: Nederland moet optreden tegen martelingen In een verklaring, overhan digd aan staatssecretaris Kooymans van Buitenlandse Zaken, doet de Nederlandse Raad van Kerken een drin gend beroep op regering en parlement, „dat de ratificatie van de internationale verdra gen van 1966 inzake burger rechten en politieke rechten en inzake economische, socia le en culturele rechten thans, acht jaar na totstandkoming van deze verdragen in de Ver enigde Naties, zo spoedig mo gelijk haar beslag krijgt". De raad van kerken vraagt ook, dat "Nederland in zijn betrekkingen met landen, waar blijkens betrouwbare in formaties stelselmatig martel praktijken worden toegepast, gebruik maakt van alle be schikbare middelen om, zo mogelijk in samenwerking met andere landen en met interna tionale organisaties, invloed uit te oefenen of te blijven uitoefenen op machthebbers in die landen met het oog op beëindiging van deze praktij ken". De raad van kerken meent dat Nederland zijn recht en plicht van spreken en handelen zal versterken, indien ons land van zijn kant zich bindt aan alle verplichtingen, die voort vloeien uit de internationale verdragen ter bescherming van de rechten van de mens. Vandaar zijn aandrang op ra tificatie door Nederland van de internationale verdragen van 1966 en zijn verzoek aan regering en parlement om zo veel mogelijk te bemiddelen in landen, waar martelpraktijken voorkomen. draad, die door een kleine commissie van drie was opge steld en die onder meer enkele voorwaarden aan dc leden voorlegde, waaronder de oecu menisch "in verschillend tem po marcherende groepen toch gezamenlijk in verdraagzaam heid" zouden kunnen optrek ken. Er bleek al direct een misver stand te bestaan over het niet opnemen in de commissie van hot oud-lid van de raad, ir. Heukensfeldt Jansen, die eer der al een uitgebreid ingezon den stuk over het onderwerp bij de raad had ingediend. Hij toonde zich ernstig teleurge steld over het feit, dat on danks zijn bereidheid daartoe zijn medewerking in de com missie niet was gevraagd. Van de zijde van de commissie werd gesteld, dat dit alleen zou gebeuren, als die mede werking vereist was, hetgeen niet het geval bleek. Men had wel verzuimd de heer Heu kensfeldt Jansen daarvan op de hoogte te stellen. Overigens riep de leidraad sterke gemengde gevoelens op bij de leden. In het algemeen vond hem haar te vaag, te weinig richtinggevend en te weinig ingaand op de wezenlij ke problemen. Van de zijde van de commissie werd erop gewezen, dat de inhoudelijke zaken al eerder in andere stukken - nota oecumene, ant woord bisschop, maandbrie- ven bisschop - waren neerge legd. Er lagen derhalve al en kele leerstellige stukken. Men had nu meer voor ogen gehad mentaliteit bij het benaderen van het vraagstuk, als een be leidslijn voor do weg, die be hoorde te worden bewandeld. Uiteindelijk werd er toch ge stemd. Maar elf leden van de eenentwintig onthielden zich van een oordeel en bovendien waren er nog drie tegen. Toen werd geopperd, dot het toch eigenlijk moeilijk was te stem men over een stuk, dat zoveel vragen had doen rijzen, waar op geen antwoord was gege ven en dat het een leidraad was, dus geen stuk om over te stemmen. Uiteindelijk werd toen besloten te stemmen over de vraag of men de stemming ongedaan wilde maken. Een meerderheid van twaalf tegen negen bleek dit inderdaad te willen. Daarmee bleef de lei draad voor wat hij was, al besloot men wel met grote meerderheid door te gaan met het punt "oecumene". Uiteraard kwamen bij deze min of meer vergadertcchni- sche gang van zaken ook meer wezenlijke zaken op het stuk van de oecumene aan de orde. Hierbij nam ook mgr. Simonis deel aan de discussies, waarbij hij er onder meer op wees, dat eenheid alleen tot stand kan komen in liefde én waarheid. Hij stelde daarbij, dat men momenteel vaak in existentieel vaarwater zit, met een eenzij dige oriëntering op de intuitic. Maar er komt een tijd, dat de waarheidsvragen omtrent het geloof weer gesteld gaan wor den en als we ze nu veronacht zamen zouden we op de duur verder van huis zijn.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7