SASSENHEIMSE TIMMERT IN BRAZILR AAN DE WEG Eindelijk een warme kerst voor Pleuntje Zoeterwouds gezin krijgt om de haverklap doorgaand»>g verkeer in huis Reclame voor bollenvak blijft onder de maat Zolang er nog geen slachtoffers zijn gevallen doet de gemeente niets" 74. WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Sassenheim - In het moeilijk begaanbare Braziliaanse Amazonegebied levert de 24- jarlge Sassenheimse Ada Buys een bijdrage in de strijd tegen de wereldnoden. Als verpleegster is ze sedert 15 december vorig Jaar werk zaam in de kommuniteit Ta- tuoca. Haar werk daar be staat hoofdzakelijk uit het geven van voorlichting op medisch terrein en wel in de meest uitgebreide zin van het woord. Zo wordt bij de cursussen die ze geeft, veel aandacht ge schonken aan hygiëne, voe dingsleer, moederschapszorg en uiteraard aan veel voorko mende tropische ziekten. En om een indruk te geven onder welke omstandigheden de Sassenheimse werkt in Brazi lië: de dichtsbij zijnde medi sche post is per kano zes uur varen en per motorboot (niet altijd aanwezig) twee tot drie uur. De kano's kunnen niet altijd varen door te woelig water en te sterke tegenwind, wat soms ook geldt voor de motorboten. De stichting "Brasil op weg", die behalve de kommuniteit Tatuoca nog vele andere ont wikkelingsprojecten in Ama zonia (130 maal Nederland) ondersteunt, wil in Tatuoca een gezondheidspost gaan in richten. Behalve de onmisba re watervoorziening, moet er ook nog een onmisbare mo torboot bijkomen. Ter onder steuning van dit streven zal ook in Sassenheim een finan ciële actie hiervoor op touw worden gezet Zo komt het laatste weekend van dit jaar de bekende pater Ben Strik met het Beverwijk- se koor "Die Aaghten Canto- rij" naar Sassenheim, Peter Strik was 22 jaar werkzaam in het Amazone-gebied. Be halve een grote parochie had hij daar ook de zorg over een landbouwcoöperatie, een zie kenhuis en verschillende scholen. Helaas moest hij vanwege zijn gezondheidstoestand, dit alles opgeven. Hij bleef echter met hart en ziel aan z'n missiear- beid daar verbonden, en ver leent nu met woord en daad steun aan dit werk. Zo trok hij de afgelopen drie jaar met "Die Aaghten Cantorij" langs meer dan 200 parochies om geld te verzamelen. Daarnaast werden van het koor, dat hoofdzakelijk Braziliaanse muziek brengt, zo'n 25.000 LP's verkocht. Begin van deze maand kwam een vierde LP uit. De op brengst komt geheel ten goe- Wassen in de rivier. Het komt in Brazilië nog veelvuldig voor. Ada Buys (met gebloemde jurk) schenkt tijdens de cur sussen die ze geeft veel aan dacht aan de hygiëne. de aan de Amazonia-projcc- ten. Het koor staat bijzonder hoog aangeslagen. Toon Her mans is een groot bewonder aar van "Die Aaghten Conto- rij". Zaterdag 28 december komt het koor naar Sassenheim. Avonds is er een optreden om 19.00 uur en een dag later om 9.30 en 11.00 uur. Na afloop van de diensten zullen er bij de uitgang van de kerk pla ten te koop worden aangebo den. DE ZILK Pleuntje van Poelgeest, het Zitker vrouwtje dat met tientallen honden en katten jarenlang afgezon derd leefde in een tochtig en vervallen huisje langs de Zilkerduinweg, lijkt eindelijk weer een warme kerstnacht tegemoet te gaan. De gemeente Noord- wijkerhout heeft haar een nieuw huis je aangeboden nadat kortgeleden op het verlaten stuk bollenland het „die- renpaleisje" van Pleuntje in vlammen opging. Het kerstcadeau van de gemeente Noord- wijkerhout komt te staan aan het Steengrachtkanaal en is voorzien van alle gemakken. Vorig jaar nog zat Pleuntje in de koude decembermaand temidden van haar dieren te blauwbek ken van de kou orridat de temperatuur in haar huisje daalde tot enkele graden boven het vriespunt. Met Kerstmis 1974 wordt anders. Nu kan ze zich met Kerstmis warmen aan een kachel en kan ze zelf een lekkere maaltijd klaarmaken in haar eigen keukentje. En nu zal voortaan ook de sneeuw niet zomaar naar bin nen door de kapotte ramen waaien en hoeft ze ook niet meer in haar kamer met een paraplu op de regen te trotse- Momenteel wordt Pleuntje nog verpleegd in een Haarlems ziekenhuis, waar ze hersteld van een gebroken enkel, opge lopen na een val in haar vervallen woning. Maar vermoedelijk deze week nog zal ze uit het ziekenhuis worden ontslagen om dan samen met een maat schappelijk werkster te gaan praten over haar nieuwe leven. Aanvankelijk wilde Pleuntje helemaal niet van een ander huisje weten. Ze wilde perse weer terug naar haar „landhuis" met de gebroken ramen, de los in de scharnieren hangende deuren en het meubilair van zeepkisten en wrakhout Maar dat gaat nu niet meer omdat op onverklaarbare wijze het huisje in vlammen opging, nadat mensen van de ontsmettingsdienst het interieur van Pleuntjes woning met zwavel te lijf waren gegaan. En dat was ook wel nodig want het eenzame vrouwtje had haar honden en katten in de huis- en slaapkamer altijd vrij spel gegeven en daardoor was het interieur er bepaald niet frisser op geworden. Na de brand zijn een aantal dieren overgebracht naar een asyl. Er moesten er ook een paar worden afge maakt. Dat wil niet zeggen dat Pleuntje niet goed voor haar „kroost" zorgde. Van haar schamele steunuitkering kocht ze altijd voedsel of kon men haar een oude kinderwagen door de Zilk zien zeulen om oud brood in te zame len. Maar het aantal dieren liep tenslot te uit de hand. Pleuntje zou eerst een bejaardenwonink- je krijgen, maar daar wilde ze niets van weten. „Daar krijgen jullie mij nooit in" zei ze laatst tegen de ambtenaren van huisvesting en die zijn toen maar op zoek gegaan naar iets anders. Eerst werd er gedacht aan een staan-caravan maar uiteindelijk is de keus gevallen op een houten woning, die binnenkort aan het Steengrachtkanaal zal worden opgezet Pleuntje is er erg blij mee maar één ding zal ze erg missen: haar honden en katten. Want die mag ze van de gemeente Noord- wijkerhout niet meer binnenhalen. Men vreest dat het anders weer uit de hand gaat lopen en dat binnen de kortst mogelijke tijd de houten woning weer bol staat van de dieren. Toen Pleuntje hoorde dat ze geen dieren meer mocht binnenlaten heeft ze wel even een traantje moeten wegpinken. Immers, honden en katten waren de laatste jaren voor haar trouwere kameraden dan mensen. Pleuntje heeft toegezegd zich aan de gemeenteregels te zullen houden. Uitge zonderd echter als een zwefhond of -kat voor haar deur gaat zitten janken, „want dan kan ik geen nee zeggen", zegt ze. Herman van Amsterdam Pleuntje, toen ze nog met haar honden en poezen in het wijdse bollenland woonde. Die tijd is nu definitief voor haar voorbij. „Doorgaand verkeer". Jawel, recht de woonkamer in, de slaapkamer of de gang. Hier het ongelukshuis van de familie Olij erhoek gezien van de Nieuweweg. ZOETERWOUDE „Er moe ten slachtoffers vallen voor dat de gemeente er iets aan doet Wanneer Erik of de tweeling hier in de kamer een vrachtwagen over zich heen krijgt of iemand rijdt zich zelf half dood, ja dan zullen ze wel maatregelen nemen, maar eerder zie ik het nog niet ge beuren". Na zes jaar gezindsleven in een huis waar om de zoveel tijd een automobiel de vertrekken komt binnen razen dan wel met een doffe klap tegen de pui belandt, is het vertrouwen van de 29-jarige mevrouw Olijerhoek in de Zoeterwoud- se bestuurderen bepaald ge schokt. Zij woont met haar man, de baby's Hans en Lizet en de kleuter Erik aan de Weipoort- seweg wat haar betreft Hel- poortseweg nummer 43. Di rect aan de T-splitsing met de Nieuweweg en schuin tegen over deze verbinding met Zoe- terwoude-dorp. Dat kruispunt nu is een geniepig stukje openbare weg. Er zit door een speling van de dimensies een brok gezichtsbedrog in. Ko- mend uit^e richting Zoeter- woude-dorp namelijk en stu rend naar het Leidse lijkt de te nemen bocht voldoende ruim om het gaspedaaltje er met snelle branie sportief doorheen te jagen. Maar tot op enige meters van het huis van de Olijerhoeks genaderd, blijkt anders. Dan moet het voetje plotsklaps bleek zwe tend naar de ho-houder. En dat gebeurt niet altijd kwiek genoeg. Drie mogelijkheden doen zich vervolgens voor: net niet boem, net wel boem of _pardoes door de muur heen tegen de glimmende salonta fel van de Olijerhoeks. In de meerderheid van de gevallen gaat het net goed. Dan blijft het bij ijselijk piepen van de remmen en pijnlijke trommel vliezen alsmede enige hart kloppingen in perceel 43. Soms wordt de ho-houder net iets te laat bewerkt en komt de voiture met een vriendelij ke dreun tegen de muur tot stilstand, 'dat de auto echt veel te laat wordt afgeremd en royaal de woning binnen schuift gebeurt sporadisch, maar naar veilig mag worden gesteld, toch wel te vaak. De laatste keer dat~het op de gevel van het huis breed uit gemeten opschrift „door gaand verkeer" op deze onple zierige wijze werd geïnterpre teerd, was met Pasen vorig jaar. Vlak voor de feestmaal tijd. Mevrouw Olijerhoek stond juist in de keuken om de sausjes voor de fondue klaar te maken. Een harde klap, glasgerinkel, stof, ge huil, brokken muur op het vloerkleed en in de hoek van de kamer de gehavende neus van een Volvo. Achter het stuur iemand met een bloed neus. Dat er niemand te be treuren viel en dat die bloed neus zelfs het enige letsel van betekenis mocht worden ge noemd, was een godswonder. De herstelwerkzaamheden aan het pand hebben toen ruim twee maanden in beslag geno men, gedurende welke perio de het gezin werd genoopt zich op te houden in het naast de voorkamer gelegen slaap kamertje. Een vertrek dat als zodanig overigens niet'meer wordt gebruikt sinds de oude mevrouw Ammerlaan er in haar ledikant gelegen van achteren werd aangereden en een fors eind richting keuken schoof. Dat is alweer een aan tal jaren geleden en mevrouw Ammerlaan verblijft nu in een rusthuis. DIT JAAR 3 x. Dit jaar is het pand aan de Weipoortseweg driemaal ge ramd. In het voorjaar, toen een automobilist de beuk zette in de voordeur, in de zomer toen een vrachtwagen een hoekstuk van de gevel weg schoof en afgelopen vrijdag. Vorige week gebeurde het 's avonds rond elf uur, juist toen de Olijerhoekjes met familie en vrienden een toast uit brachten op de eerste verjaar dag van hun twee jongste spruiten. BRIESEND Die klap was volgens de aante keningen van de heer des hui zes de twaalfde en dat hij zich kwaad maakte valt dus te ver ontschuldigen. Briesend, zo vertelt zijn vrouw is hij naar buiten gebeend, constateerde dat zijn haardstede ditmaal terzijde de voordeur was ge ramd en begon de overigens ongedeerde bestuurder in gu re bewoordingen toe te spre- Of deze een jongeman soms geen ogen in zijn hoofd had, dat de lantaarnpaal toch een helder licht verspreidde en dat daar toch onmisken baar een huis stond. Toen het melige antwoord van de in de omgeving woonachtige auto mobilist daarop luidde: „Ben je nou nog niet gewend aan die botsingen", wou Olijer hoek hem met zijn blote han den mores leren. Zijn lank moedige vrouw „die jongen heeft al zo'n hoop schade aan zijn auto en hij is ook niet expres tegen ons huis gere den" en zijn verdere fami lie konden hem nog maar net van handgemeen weerhouden. Later werd zelfs besloten om ook de politie er maar buiteh te houden. Tenslotte was de gevel ditmaal niet beschadigd en het huis ook overigens recht overeind blijven staan. De vraag is wel voor hoe lang nog. Hoe lang kunnen de draagbalken van het gebouw de gemotoriseerde stormloop i nog weerstaan? Om de haver klap een doffe dreun, dat heeft op den duur natuurlijk gevolgen. De vraag is ook hoe lang de twee grote en de drie kleine Olijerhoeks de toestand nog kunnen verdragen. In de slaapkamer op de begane grond durft zoals gezegd nie mand meer te slapen, de bo xen van de tweeling staan he lemaal achterin de woonka mer tegen de keuken aan en de ledikantjes van de drie kin deren op de eerste verdieping zijn eveneens ver naar achter en geschoven. Elke keer dat cr op het kruispunt een auto piepend remt krimpt me vrouw Olijerhoek van schrik ineen. En Erik (4) is weken lang zenuwachtig, stottert en knippert met de ogen telkens wanneer het huls door een auto is geraakt. Erik vindt het vooral zielig voor de auto's die er immers ook niets aan kunnen doen. Wat heeft het gemeentebestuur van Zoeterwoude nu In al die jaren gedaan om in de nare situatie verandering te bren gen? „De bomen gesnoeid en waarschuwingsborden aange bracht", luidt het antwoord van gemeentesecretarisEn nu zijn we bezig het kruispunt te verruimen. Maar of daar door verdere ongelukken zul len worden voorkomen is punt twee". Wel een belangrijk punt natuur lijk. De familie Olijerhoek heeft er recht op zich in haar woning even veilig te voelen als elk ander gezin. WEG VERLEGGEN Die veiligheid zou kunnen wor den gegarandeerd door de aansluiting van de 'nieuwe weg op de Weipoortseweg zo te verleggen dat hij achter de in de hoek van de twee wegen gelegen opstal omloopt en cr een flauwe bocht ontstaat. Daarmee zouden ook de auto mobilisten zijn geholpen. Ge meentesecretaris. .brengt daar tegen in dat dit een heel dure en waarschijnlijk te kostbare oplossing is. Dat ar gument snijdt mogelijk hout. Maar waarom heeft men dan nooit besloten een vangrail voor het pand aan te bren gen? Als dat wordt gedaan kan althans het gezin Olijer hoek weer zonder zorg adem halen. „Ik zie het nog niet gebeuren", zegt de moeder van Hans, Lizet en Erik. „Voordat er slachtoffers zijn gevallen doen ze niets". Willem Scheer Van e r medewerkers BOLLENSTREEK/DEN HAAG De begroting van de afde ling Afzetbevordering van de Bloembollenraad is toch nog door het PVS goedgekeurd. Aanvankelijk was het bestuur geadviseerd die goedkeuring van die begroting aan te hou den, totdat er meer reële cij fers beschikbaar zouden zijn. Na een mededeling van PVS- voorzitter H. J. Hylkema dat een brief van de Raad was ontvangen met de verzekering dat de begroting een bedrag van 7,2 miljoen niet zal over schrijden, ging het bestuur gis- 1 teren overstag. ring in feite fors wordt gekort wiekt. In 1972 kon men over hetzelfde bedrag beschikken en daar kon men toen heel wat meer mee doen dan in 1975 het geval zal zijn. De heer Harthoorn had enkele kritische kanttekeningen bij de begroting van de Bloembollen- Dat betekent dat Afzetbevorde- raad. Met name vroeg hij zich af of Afzetbevordering niet te veel in hetzelfde straatje blijft lopen .Herhaaldelijk moet ik constate ren", zo zei hij letterlijk", dat de reclame voor bloembollen niet aangepast is aan de metho- den-van-nu". Het PVS moet de kern van de zaak dan maar eens aan Afzetbevordering dui delijk maken. De heer Harthoorn vroeg zich verder af of ook bij de proef tuinen en de proefstations ook alles wel gaat zoals het moet. „We gave per jaar negentien miljoen voor dat doel uit. Is er geen sprake van overlapping en doet men daar nu uitsluitend De laatste gegevens over de bolle- nexport: in kilo's is er iets meer naar het buitenland gegaan dan in 1973, maar in guldens liep men met 5% achteruit. Duits land zakte in guldens van 96 miljoen naar 81 miljoen, ter wijl er 1500 ton minder heen ging. Met de bloemenexport loopt het als een trein: de uitvoer i met niet minder dan ruim 25% toe: van 538 miljoen r 674 miljoen. Er werd nog op gewezen dat er ook in de bol- Icnsector nog wijzigingen In de cijfers kunnen komen omdat de uitvoer van geprogram meerde bollen steeds doorgaat.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5