Allerlei(ds) Een „messiaans" afscheid van dirigent Jan Pasveer EN NIEMAND LIET HEM IN DE STEEK ADVIES- EN INSPRAAKORGAAN WINKELIERS 1 WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Leiden Bij een uitvoering van de Christelijke Oratoriumvereniging Con Amore heb je vaak de neiging, een vertolkt werk terug te wensen. Dat was b.v. in '69 het geval bij Mendelssohn's „Elias". Bij de „Messiah" van Handel hoeft dat niet; dit oratorium ooit een wonderwerk van muzikale architectuur (vooral het prachtige laat ste koor in Blessing and honour) en oecumeni sche vroomheid (vandaar dat er nonnetjes in een overladen Stadsgehoorzaal zaten) staat Con Amore op het vocale lijf geschreven. Jan Pas- Amore hoopt hem nog eens als veer begon zijn leiderschap bij „Met Liefde", 15 gast in zijn midden te hebben, jaar geleden, met de Messias en gisteravond nam Maar er waren gisteravond nog hij ermee afscheid als dirigent. De trompet van HSndel zal nog weieens klinken in dit Leidse koor, maar het zal het doorleefde vakmanschap en excellente leiding van Pasveer moeten mis sen. Zoals wij dit gisteravond weer eens konden ervaren, is het afscheid van een Pasveer een verlies voor Con Amore en Leiden. Zaalvoetbal in Leiden: Swift maakte gehakt van B T. (Van onze sportredactie LEIDEN Swift maakte gis teravond in de Groenoord- hal gehakt van het zaalvoet balteam van B T. In een zeer eenzijdig en daarom oninteressant duel werd B T met 80 verslagen, waarmee Swift de halve misstap van vorige week (66 tegen ASC) ruim schoots goed maakte. Daar mee behoort het team van Swift vrijwel zeker tot een van de vijf ploegen die een plaatsje veroveren in de nieuw te vormen hoofdklas. Als B T blijft spelen zoals het momenteel doet, zal zij het voetbal walhalla waarschijnlijk niet mogen betreden. Na de eerste helft viel de score voor B T nog mee. Hans v.d. Starp had na een goede pass van Gubler de eerste treffer laten aantekenen en Leen de Graaff, wiens zaal- voetbalvorm elke week beter wordt, rondde een fraaie so lo tot 20 af. Na de doelwis- seling brandde Swift pas goed los. Vooral toen Piet Gubler een penalty wegens hands van Gé Dubbeldeman had benut, was Swift niet meer in te tomen. Leo de Jong zorgde simpel voor 40, waarna Cockie van Weerlee en Hans v. d. Starp de score tot 60 verhoog den. Twee goals van Cock van Weerlee rondden het eenzijdige doelpunten ffes- tijn af. Dat B T ondanks enige goede doelpogingen niet tot scoren kon komen, was vooral te danken aan het sublieme optreden van doelman Gerard Dubbelde man onder de Swift-lat. De Tegelhandel, zonder Theo v. d. Burch en met Bert Went in het doel, zorgde voor een kleine verrassing door Wernink een 5—5 ge lijkspel af te dwingen. Het scheelde echter maar halve seconde of Wernink had nog een zege binnen gesleept. Een doeltreffende kopbal van Smits viel net buiten het laatste fluitsig naal van de tijdwaarnemer en kon dus niet geteld wor den. Tegelhandel kwam al vlug op 10, toen Leo van Slinger land een voorzet van Wim Meskers gaaf inkopte. Klink hamer trok de stand recht, maar Tegelhandel nam opnieuw een sprong toen Paul v. d. Berg doelpuntte. Direct daarop was het Chris Zoetemelk, die keihard 2—2 inknalde. Met een schot van v. d. Berg tegen de paal en een schot van Zoetemelk in het zijnet kwam het einde van de eer ste helft. Toen Zoetemelk de tweede periode 32 maakte, Isaac Klinkhamer de stand tot 42 opvoerde en Wernink bovendien met twee minuten bestrafte „misdaden" van Koos vari Weerlee en Chris Looy over leefde, leek het pleit be slecht. Tegelhandel vocht echter verbeten terug, haal de via een penalty van Dick Verbruggen een solo va beweeglijke v. d. Berg tot 44 op en nam zeer ve send een 54 voorsprong via Bram Verkuylen. Klink hamer hielp Wernink ten slotte aan een verdiend winstpunt: 55. UITSLAGEN: g-Oegstgeest Rijnsb I Regen idol 2—v. d. Plas BMW 2 gstgeest 2SDO'67/2 4-3; Res 2B: C 3Unltas 2 4—4 ge 0'67/3—ASC 4 2—5. LISC 2—Kat- Leidte Boys 2—SLF 3 5—5. SVLV We zijn van Con Amore evene menten van hoog gehalte ge wend. De laatste „Messiah" on der Pasveer was geen uitzon dering. Integendeel, het werd, een uitvoering van een zeldza- Dit me gaafheid en warmte; een verfijnd concert, dat tal van andere „concurrerende" korale prestaties overglansde. Voorzit ter J. Hartingsveld zei tot Pas veer (die na afloop met bloe men en fruit heenging) en de zaal: „We hebben een enorm goede tijd gehad met deze diri gent, een vruchtbare periode". Het koor gaf in de afgelopen 15 jaar 22 concerten onder Pas veer: „Con Amore is trots op de muzikale genialiteit en het iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii muzikaal inzicht van deze man", aldus de heer Hartings veld; „hij is iemand die open staat voor alles wat met muziek te maken heeft". eigenlijk geen recensie, het steken van de bazuin op Jan Pasveer, de dirigent die zelf „con amore'" hart de draden anderen, die „Messiah" tot ware gebeurtenis hebben ge maakt: vier solisten vol zeg gingskracht en met een artistie ke en technische begaafdheid. Op de eerste plaats zeker de sopraan Christine Harvey, glas- zuiver en genuanceerd zingend; de tenor David Johnston, over tuigend in de goede Engelse zangtraditie; de geadelde mezzo van Aafje Heynis en de glan zende ebbehouten bas van Henk Smit. Een homogeen vier tal in het kwartet Since by man came death, met zijn Daar waren ook de Leidse orga- dit af- nist Koos Bons en clavecinist scheidsconcert heeft gespon- jaap Spigt, zelf een stuk i nen. Een uitvoering is bij hem valste goedmoedige barok, de bezegeling van maanden in- Maar een geweldig houvast had tensieve arbeid, waarbij hij zich niet richt op louter techniek, maar telkens weer de vonk van zijn religiositeit op zijn koor laat overspringen in de verbon denheid van tekst met muziek. Dit was dan Jan Pasveer. Con Jan Pasveer lijk Orkest 3 dat met kop 1 1 het Geweste- Zuid-Holland, 1 schouders bo- Musici, kneedbaar als was in de handen van Pasveer, die heeft bewezen, dat met goede musici en goede wil solisten helemaal niet onder het orkestrale ge weld begraven hoeven te wor den. Dat is mede te danken aan de „barokke" opvatting van Pasveer om deze muziek zo ge trouw mogelijk weer te geven. zijn beginperiode is uitge- Tenslotte stond Pasveer nog één groeid. De inzet en „proloog" keer voor zijn koor als een van „Messiah" waren al een rustige, betrouwbare rots in de belofte voor de hele uitvoering. godsvruchtige „messiaanse" branding. Hij heeft Con Amore C°" Amore voor de laatste, gemaakt tot een ensemble ke©r onder laiding van Jan waarvan warmte en weldadig- Pasveer, heid uitgaan. Con Amore mag trots zijn op Pasveer, Pasveer mag dat zijn op z'n (gewezen) koor. Het hele gezelschap, ui teindelijk, was goed voor mu ziek van eeuwen her, die ook in 1974 nog een hele „kick" kan geven. Om zomaar in één klap (als men het nog niet deed) van HSndcl te gaan houden. Het zorgde voor indrukken, die ble ven hangen, nog lang nadat het laatste Amen had weerklonken. Daar hoef je geen familielid of achterban van een Con Amorist voor te zijn. Ton Pieters IIIIIIIIIIIIIIIIIIM Medewerkers van de dienst gemeentewerken leggen uit hoe de rehabilitatie van de Kooi en Noorderkwartier ongeveer gaat verlopen. Rehabilitatie De Kooi en Noorderkwartier: Kritisch luisteren de winkeliers toe. Van e 1 onzer verslaggevers Leiden Een commissie van 10 winkeliers uit de Kooi en het Noorderkwartier gaat optreden als advies- en inspraakorgaan bij de uitvoering van de rehabi litatie-projecten in deze wijken. De commissie is gisteravond ge formeerd tijdens een informa- - tie-avond over de problemen' waarmee de hier gevestigde middenstanders te maken heb-* ben en krijgen en over de we gen die naar een oplossing kun nen leiden. Centraal in de pro- blematiek staan twee met el kaar vervlochten vragen: - Hoe moet de totale verkoopca paciteit in het Noorderkwartier en de Kooi worden terugge bracht tot het niveau waarbij de zaken die overblijven renda bel kunnen draaien? - Waar en hoe kunnen de over blijvende zaken het best wor den gegroepeerd? De secretaris van de Kamer van Koophandel zei gisteravond concentratie van de levensvat bare zaken in een nieuw win kelcentrum op het Spoortje „at tractief' te achten. Daarop rea geerden de ongeveer 20 mid denstanders die de informatie avond bezochten tamelijk af wijzend. Maar in welke richting dan wel een oplossing moet worden gezocht stond de mees ten nog niet duidelijk voor ogen. Daarover zal de nieuwe commissie (officieel planbege leidingscommissie genaamd) zich gaan buigen. De gister avond door de winkeliers geda ne suggestie en gemaakte op merkingen zullen worden sa mengevat en toegevoegd aan het rapport „De middenstand in Noorderkwartier en de Kooi" van het bureau sociografie vai. de gemeente. Het geheel wordt aangeboden aan b. en w. c Kamer van Koophandel. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 0 71-22244 tst. 17 Adviesraad Binnenstad: „Gebouw voor huisvesting werkende jongeren te groot" Van een onzer verslaggevers Leiden De adviesraad voor de binnenstad vindt dat het gebouw dat de Stichting Huisvesting Werkende Jon geren wil neerzetten aan de Hooglandsekerkchoorsteeg op de hoek met de Middel weg te groot en te plomp is. Het past niet zo stelde raad in een nota die hij aan b. en w. heeft uitgebracht, in de fijnschalige structuur van de binnenstad. Daarnaast heeft men ernstige bezwaren tegen onder meer de lange gevel dié is gepland aan de zijde van de Hoog- landskerkchoorsteeg. Vol gens de raad vertoont de gevel een eentonig karakter terwijl hij in deze steeg juist een gevarieerd beeld nood zakelijk acht. Een ander be zwaar richt zich tegen het feit dat de bouwsector slechts in twee toegangen voorziet. Men karakteriseert het plan met „vrij massale gestichtshuisvesting" en spreekt „het ernstige ver moeden uit dat ook bij de werkende jongeren zelf meer belangstelling zal be staan voor opgeknapte huis jes die geschikt zijn voor bewoning door twee drie personen". Voor december nog grotere toename van werkloosheid verwacht Van een onzer verslaggevers Leiden De geregistreerde arbeidsreserve in Leiden en de overige gemeenten die onder het hier gevestigde Gewestelijk Arbeidsbureau ressorteren, is in november toegenomen met 79 perso nen. In totaal zijn nu 2079 mannen en vrouwen als werkzoekend ingeschreven. Dit heeft het G.A.B. bekendge maakt ter aanvulling op het bericht dat gisteren van het bureau statistiek van de ge meente uitging en dat mel ding maakte van een toena me van het aantal werkzoe kenden in oktober tot 2600 personen. De verdere stij ging vorige maand is vol gens het G.A.B. onder de raming gebleven. Voor de cember verwacht men een grotere toename. De geregistreerde arbeidsre serve van mannen steeg in november met 55 en be draagt nu 2096 of 3.88% van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. Het werk loosheidspercentage in de provincie Zuid-Holland ligt op 2.69%, terwijl de geweste lijk arbeidsbureaus in Rot terdam en Den Haag met een werkloosheidspercenta ge kampen van respectieve lijk 3.25% en 3.45%. Eerste sleutel Wethouder Waal reikte gisteren de eerste sleutels uit van zes koopwoningen die in opdracht de NV Bouwfonds Neder landse Gemeenten zijn gebouwd in de Merenwijk. De eerste bewo ners zijn de families Blarkom, Rijpma, Andriessen, Nagelkerke, Teutelink en Stikkelorum. De zes woningen maken deel uit van een complex van totaal 298 koopwo ningen. Hiervan zijn 207 premie koopwoningen, die in prijs vérie- ren van 88.500—104.174, 15 overbouwde hoekwoningen (van ƒ131.200 tot ƒ147.475) en 78 wo ningen in de vrije sector met een prijs van 116.865 tot 137.148.C De heer J. van Staay, districtsdi recteur van het Bouwfonds, deel de tijdens zijn openingswoord mee dat 116 woningen van Bouw fonds inmiddels zijn verkocht. Tevens wees hij erop dat vele van de kopers in Leiden een ander, goedkoper huis achterlaten. „Uit een onderzoek onder de kopers is bovendien gebleken dat we ook voor de lagere inkomens ge bouwd hebben. Een kwart van de toekomstige bewoners heeft een inkomen tussen twintig en vijfen twintig duizend gulden, eenender tig procent tussen de vijfentwin tig en dertig duizend gulden", al dus de directeur. Uit een staatje dat is opgemaakt bij het bureau huisvesting blijkt dat de gereedkomende woningen in de hele Merenwijk zorgen voor een goede doorstroming in Lei den. Zeventien procent van de nieuwe bewoners laten een huis met een huur van tussen de vijf tig en tweehonderd vijf tig gulden achter. Vijfendertig procent ver laat een zelfstandig huur- of koopwoning. Voor tien procent zijn de nieuwe Merenwijkbewo- ners geregistreerde woningzoe kenden. Kerstmiddag De contactcommissie voor Leiden en omstreken van de drie blin- denbonden organiseert zater dagmiddag a.s. een kerstmid dag in het zaaltje van speeltuin Zuiderkwartier aan de Anje lierstraat. De bijeenkomst be gint om 2 uur. Zuiderkwartier is te bereiken met de buslijnen 13, 14, 40, 41, 42 en 46, welke halteplaatsen hebben op de Lammenschansweg nabij de Petruskerk. Dierexpositie De „Leidse Pluimvee en Konij nenfokkers Vereniging", zal a.s. vrijdag, zaterdag en zondag een tentoonstelling houden in de Stadsgehoorzaal. Een groot aantal konijnen, kippen, dui ven, cavia's en eenden zal wor den bijeengebracht Een bezoek aan deze tentoonstelling, die geopend is vrijdag van 20.30 tot 22 uur zaterdag van 10 uur tot 22 uur en zondag van 10 uur tot 18 uur, is zeker aan te beve- Breestraat Wethouder Waal (rechts) in gesprek met de eerstebewo- ners Don Bosco Op donderdag 12 en vrijdag 13 december a.s. zet de technische school aan de Boerhaavelaan de deuren weer wagenwijd open vbor iedereen die er wil komen kijken. In een aantal lokaliteiten zijn dan leerlingen bezig met akti- viteiten die behoren tot het onder wijs dat in deze school gegeven wordt. Gelegenheid van de bezoe kers om zelf iets technisch te doen is er ook. Ieder jaar weer blijkt het voor veel mensen een openbaring te zijn, die kennismaking met het technisch onderwijs. Dat er zo veel te zien en te beleven is in een technische school, hadden ze niet verwacht.Deze ervaring is dan ook een van de redenen waarom de school die open dagen organiseert. Een andere is, leer lingen van de hoogste klassen van basisscholen (en hun ouders) hel pen bij hun schoolkeuze. Ten be hoeve daarvan is ook een uitge breide voorlichtingsstand inge richt, die o.m. laat zien welke verdere mogelijkheden er zijn voor iemand die het diploma van een technische school bezit. Op vrijdagavond worden oud-leerlin gen verwacht. Die mogen zelfs „nablijven" om elkaar en hun oud-leraren (sterke?) verhalen te vertellen. Meditatie Het kerkkoor van de Voorscho- tense Dorpskerk zingt a.s. vrij dagavond van 8 tot 9 uur ad- ven tsliederen in de Evangeli- sch-Lutherse kerk aan de Hoog landse Kerkgracht 26. Mede werking verleent ook de orga nist H. Jasperse. Daarna wordt een meditatieve vesper gehou den geleid door ds. J. Happee. Het Leids City Centrum en de Kamer van Koophandel organi seren morgenavond in de Stadsgehoorzaal een discussie avond over de renovatie die de Breestraat volgend jaar onder gaat Aan de orde zullen komen de problemen die afsluiting voor de Breestraat-winkeliers met zich meebrengt. Telefonische Hulpdienst De Telefonische Hulpdienst van Leiden en omstreken, dag en nacht bereikbaar op nummer 071-25202, wil zich dit jaar ge durende de kerstdagen en de jaarwisseling opwerpen als cen traal informatie-centrum m.tb. alles waf in die dagen georgani seerd wordt Zij probeert een brug te slaan tussen de inwo ners van deze regio en de vele kerst-inn 's, kerstzangbijeen - komsten, gezamenlijke maaltij den, etc. Dag en nacht is de dienst bereikbaar om de beller informatie te verschaffen over de diverse aktiviteiten. Indien gewenst zal de vrijwilliger aan de telefoon samen met de belle- r zoeken naar de meest bij de beller passende aktiviteit In dien nodig zal de THD probe ren kon takt te leggen tussen de beUer en de diverse organisato ren. De THD wil ook graag de aktie „Wij nodigen uit" stimule ren. Zij doet hierbij een beroep op die mensen, die in de kerst dagen en tijdens de jaarwisse ling een gast in hun midden willen opnemen. Een briefje te schrijven naar postbus 135 te Leiden of fe bellen naar 071- 25202. Tevens roept de THD aUen, die tijdens deze dagen alleen zijn of slechts met zijn tweeën en die de kerstdagen en/of de jaarwisseling graag willen doorbrengen samen met anderen te bellen naar 071/25202. De THD zal er dan voor zorgen, dat deze mensen met hun gastheren of gastvrou wen in kontakt komen. Zij, die in hun omgeving mensen ken nen, die tijdens deze dagen al leen zijn, kunnen deze mensen natuurlijk ook zelf uitnodigen. Indien dit niet mogelijk is be staat de door de THD geboden gelegenheid. De THD roept hierbij allen, die in stad of om streken iets tijdens bovenge noemde dagen organiseren, op, zich te melden zodat een zo goed mogelijke informatie aan ieder, die belt, kan worden ge- Burgerlijke stand Lelden Geboren: Pascal Dominique ui v: H. Vermeer - O. H Buurman, Daphne dr v: H. Duindam H C Hoek. Palronella Leidse agenda WOENSDAG II DECEMBER VOO ring Saldiah on Aillndo aanva uul. Stad»gehoor*aal - Leid» ^Clty Cenl voorbereiding op de kars - Vrrgaderln^Advlesraad rrk - Concert Sernpro Cr» ring PvdA. 'LAK theater - nealgroop C Rijn, I. heer Steenhar Obacurs peelt Meldo- Moreweg 10 vergadering Advtearaad voor de Binnenstad; aanvang 20 uur Stadhui» - raadseommlssla voUcahuUvea- LTS Don Bosco - Boarhoavelnan. open Schelpenkada 8, lering de de vogalrland In Koe- nrort DubrovrUc Teatl- Leidse bioscopen Btuljfiand, Rerno Salvatore m v B. A. Pullga - M. BoudrlJ. Jan Hendrik m v: J. VAN DER Plas - N. van Leeuwen, Thijs Anton Ui v; A. H M. Rottier - E T A. ^Eerllge^ p y h J d BI k J J P. de knegt J Rijnsburger, W T. Muilwijk geb. 16 mei 1003 echtgenote v P H C Verlsan. H W Nljmon geb dec 1807 man, D FUpphl geb 6 okt IC echtgenote van A J Meeu wissen, W Graaf geb 21 aapt 1878 gehuwd gewr. 14 30. 10.15 en 21.1» u 1430, 10.00 en 21.1», I jr. Dag. 18.00 en nee rn en wo 14 30 ur: „Zorro en de

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3