Alcoholisme De burger die de wereld veroverde fitmpi HET GROOTSTE VERDOVINGSPROBLEEM TWEE MUIZEN OP AVONTUUR LUCKY LUKE „DE GROOTVORST" WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT 1 l'ACINA' li Alcohol is nog steeds het ver dovingsprobleem nummer één. Ook de sociale ellende die eruit voortvloeit overtreft nog mijlenver de nieuwe drugs zoals marihuana, hashisch, peppillen en lsd. Niet te ver wonderen dat ook het bedrijf sleven zijn deel van de schade lijke gevolgen te verwerken' krijgt. De juiste omvang van het alcoholisme in het bedrijf is echter moeilijk te schatten omdat het nodige studiemate riaal nog ontbreekt. De buiten landse cijfers stemmen echter tot nadenken. Momenteel werken in de Ame rikaanse bedrijven ongeveer twee miljoen alcoholisten, of 3 procent van de totale arbeids- bevolking. In sommige bedrij ven kan dit cijfer oplopen tot 10 procent. In 1969 onderzocht men 50.000 arbeiders bij de Franse spoorwegen waarvan 50 procent een veiligheidspost hadden. Bij 13 procent ervan vond men alcoholmisbruik. Dit hoge cij fer zou geen unicum zijn maar zelfs het doorsnee-percentage, dat geldt voor de Franse pian- nelijke bevolking tussen 20-55 jaar. Overeenkomende cijfers werden ook in andere landen verzameld. Hieruit mag men opmaken dat het alcoholisme nog in indrukwekkende hoe veelheden voorkomt. Tevens blijkt ook dat de meeste alco holisten 10 tot 15 jaar aan het werk blijven met duidelijke al coholproblemen alvorens ze in behandeling gaan. Vele werknemers met grote al coholproblemen bevinden zich in de meest produktieve jaren (30-35 jaar) van hun loopbaan. Natuurlijk heeft dit een weer slag op hun prestaties. Alcoholisten hebben meer werkverzuim, dan de andere werknemers. Bepaalde onder zoekers spreken van 2,5 tot viermaal meer afwezigheid, dan bij andere oorzaken van het verzuim. Belangrijk in dit verband is ook de aard van de afwezigheid. Het sterke ver zuim op de maandagmorgen is al lang een bekend feit, even als het te laat komen of het vroeger weggaan, dat in man uren nogal sterk kan oplopen. Bij alcoholisten treft men meermalen echter een ander beeld aan. Hogere functiona rissen bijvoorbeeld blijven niet graag thuis, wanneer ze tevoren teveel alcohol gebruikt hebben. Zij verschijnen wel op hun werk, maar de werkpres tatie wordt soms aanzienlijk gedrukt door het voorafgaand gebruik van teveel alcohol. Ook wordt in dit verband veel verzuim verdoezeld. Volgens onderzoekingen in de Verenig de Staten verdoezelen veertig procent van de alcoholisten zelf het verzuim, in veertig procent van de gevallen ge beurt dit door collega's, chefs of ondergeschikten. In twintig procent van de gevallen was het verdoezelen overbodig, omdat de alcoholist bij iede reen op het werk als zodanig bekend was. Dit alles en ook de nevenver schijnselen, zoals een vlugger slijtageproces, hebben een weerslag op het rendement van het bedrijf. /erknemers met lagere func ties blijven, ook al volgens en kele onderzoekingen, eerder thuis, dan bovenaangehaalde categorieën. Zij zijn vooral bang voor het veroorzaken van ongevallen, maar hun prestatievermogen is vooral na hun afwezigheid sterk aange tast. De hogere functionaris sen proberen, aldus de onder zoekers dikwijls de schijn op te houden door te verschijnen. maar de prestaties zijn er even dikwijls ook naar. De gegevens uit enkele onder zoekingen wijzen verder uit, dat de alcoholisten niet alleen meer ongevallen veroorzaken, dan hun collega's, maar ze zijn meer dan eens ook oorzaak van ongevallen bij collega's. Soms komt men echter ook weer tot opvallend andere conclusies. Soms blijkt name lijk, dat alcoholisten, uit vrees voor het veroorzaken van mo gelijke ongevallen, door hun chefs op veiliger arbeidsplaat sen gezet worden. Het totaalbeeld is, economisch gezien, niet zo bijster floris sant. Want de prestaties van alcoholisten blijven over het algemeen genomen sterk ach ter bij die van hun collega- werknemers. Daarbij het ziek teverzuim gevoegd en het ver- MEDISCHE RUBRIEK oorzaken van ongevallen, dan betekent dit soms gevoelige verliezen voor het bedrijf. Meer ziekten, meer ziekenhuis opnamen, toenemend gebruik van medicijnen, mogelijke In validiteit, meer werkverzuim, verminderde prestaties; dat is het sombere beeld dat medici en onderzoekers schetsen over de alcoholist in het econo misch leven. Afgezien dan no- g van de vele sociale noodge vallen, die erdoor ontstaan. Een gepeperde economische en vooral sociale rekening voor de alcoholist zelf, voor zijn direkte en indirekte omge ving. Alcohol is nog steeds het verdovingsprobleem nummer één. Dat vergeet men wel eens bij het praten over de andere vormen van drugs. Dr. Ick* Gezapige Meindert en drijverige Mieze Muis gaan een ander huisje betrekken dan de oude lekkende bloempot waarin ze wonen. Maar Meindert ,ligt het liefst op zijn staart in de zon' en heeft geen zin zich in te spannen. Toch wil Mieze naar het Grote Dierenbos van de televisie, waar de dieren wijs en grappig praten. Ze drukt haar zin door en het stel trekt per auto (die ook als boot moet dienen) met alle huisraad erin, weg. Natuurlijk wachten het avontuur en de ellende om de hoek. Tenslotte vinden ze door de hulp van de boskat een stapel kranten om een eigen huisje van te bouwen. En dat is leuk, want nu kunnen ze .lezen' hoe de mensen zelf hun problemen maken. Wat er met het huis gebeurt moet uzelf maar lezen in het allerleukste juist uitgegeven boekje van Tatjana Graven, die in korte, rake •zinnetjes de karakters van het muizenechtpaar weet te tekenen. Vol humor schrijft ze in voor kleine kinderen begrijpelijke' taal hoe doordouwster Mieze van wanten weet, Meindert naar haar pijpen danst en hoe alles nog op zijn „pootjes" terecht komt. De humoristische tekeningen van Bep Thijsse volgen de tekst van het rijk en zeer goed door haar geïllustreerde boekje op de voet. Enig cadeautje voor de. feestdagen. ,JIet Krantenhuisje". Uitgeverij „West-Friesland", Hoorn. Prijs f 8,90. PAULUS DE BOSKABOUTER EN DE BUITENBORREL Mr. Irene Lederhausen bij de opening van de 3000e Mac. De stoel is voor de baby, die met de familie naar het „restaurant" gaat.. LONDEN Een ontmoe ting met Jan Sybesma (geboren in Indonesië, tuinbouw gestudeerd, korte militaire dienst in Nederland, daarna g'èemi- greerd naar de Verenigde Staten en nu „managing director" van de zeven McDonald-restaurants in ons land, voerde ons naar Engeland, waar de drie duizendste „Mac" buiten Amerika werd geopend: het eerste in de Londense voorstad Woolwich. Eind december gaat de 3001- ste McDonald van start in de Amsterdamse Albert Cuypstraat Reden ge noeg om serieus kennis te maken met de leemte op vullende, vitaminerijke lekkernij, die in Amerika, Canada, Japan, Australië, Azië, Curacao, Duitsland, Zweden, Engeland, Fran krijk en Nederland (Am sterdam, Rotterdam, Zaandam, Den Haag, Delft, Voorburg) wordt gegeten. De drieduizend- ste nederzetting dus in Londen. Londen maakt zich in middels al op voor het Kerstfeest. Hier en daar al aarzelende kerstboom- lichtjes in Oxfordstreet' Een paar bomen richting Regentstreet pralen al in volle glorie. Bij Mark Spencers, het beroemde warenhuis waar Prinses Anne vroeger van haar moeder altijd haar truien moest kopen omdat ze er zo goed en goedkoop wa ren, stonden rijen rekken met avondkleren: lange acryl rokken, rijk gedes sineerd voor ruim 40 gul den; blouses, die hier ze ker 60 gulden kosten, koop je daar voor onge veer 25 gulden. En verder in de City: Liberty heeft lavendelzeep, 3 stukken voor nog geen Pond en fantasti sche voetlange patchwork coc- tailschorten met volants van boerebont (£8.80). Elders een doos morningtea in luxe verpak king: 34 pences.... Dit dan als voorspel op de ope ning van de drieduizendste „Mac". In Woolwich was het een vrolijke keuken. Alle landen wa ren vertegenwoordigd, omdat de McDonald-chefs uit de hele we reld waren uitgenodigd. Elke .McDonald-executive" heeft aan een academie gestudeerd: de „Hamburger University", waar de studenten in laboratoria wer ken, voedselbereiding leren, marketing studeren, cursussen volgen in het kweken van za kenrelaties: noodzakelijke ken nis om een restaurant goed tc leiden, zodat nergens een onwe tende aan het hoofd van een zaak staat. De vrouwen van de „executives" zijn voortreffelijk gekleed. Gezeten aan een tafel tje met een van deze dames, hoorde ik dat zij zoon Ron (14) en dochter Karin) naar een Ma c's stuurt om muffins met eie ren te eten voor ontbijt als ze met haar man een laat avondje Clown flonals Mac Donald op da kinderafdeling van een v*™ ziekenhuis in Amsterdam Gij Liberty in Londen zagen we deze kruldenzakjes om onder het hoofdkussen te leggen voor een geurtje (peren, thym, varen, abrikozen) £1.25 zegt trouwens zelf al: gaan jullie vanavond uit, dan gaan we mor gen bij Mac's ontbijten. Grapje: hamburgers worden maar tien minuten onder ultra violet licht warm gehouden.. Hebben ze nog geen afnemer gevonden dan gaan ze het vuil nisvat in. James Beard, bekend schrijver van kookboeken stipu leert: .McDonald is een grote machine, die de hele dag ham burgers .uitboert'. Het hele ge val is afgestemd op het verhe melte van een zesjarige. Maar iedereen lust het In Amerika zijn de meeste ham burgertenten in eigen bezit, een groot deel is echter ook gepacht Ze voeren de McDonald artike len, maar een deel van de omzet is voor de moederfirma. Robert Rhea is de man achter de keten in Engeland. Hij heeft vier établissementen geleid in Cleveland, Ohio en een in Phila delphia. Nu moet hij het waar maken in Woolwich. Hij goo chelt met cijfers. De laatste drie jaar zijn er ca. 2000 restaurants geopend over de hele wereld, 70% meer dan in 1970.. In de cember is er een piek. Moedfirs willen kinderen met de feestda gen en in de kerstvacantie trac- teren; daarnaast zijn ze dood moe van de voorbereidingen voor de feestdagen, zodat in- plaats van koken, .klap' een hamburger tegen de gezins ma al tijd wordt aangegooid. „In 1973 ging de 12 miljardste hambur ger over de toonbank, precies 7 maanden na onze 11 miljard ste". De company brengt' een aantal series op de beeldbuis. De speciale kers tui tzendinf „The Homecoming", een warm familieverhaal vormt de basis van de populaire serie in Neder land: „The Waltons" over een gelukkige familie waar alle din gen een goed einde hebben. Men is over de hele wereld inge steld op het plezier van de jeugd. Het tv.-kinderprogram- ma „Zoom" in de Verenigde Staten brengt brieven binnen als volgt: „Lieve MacDonald, ik wil u bedanken voor Zoom om dat ik vaak naar Zoom kijk. Ik ben een echte trouwe fan van Zoom en ik ben ook een fan van de hamburgers. In Londen Woolwich was het .great fun'. Mrs. Irene Leder hausen uit Stockholm: „Ik ga soms tweemaal per dag met m'n drie kinderen bij Mac's eten. Als je buitenshuis eet moet je toch ergens zitten waar je je niet doodschaamt. Hier kunnen ze gillen en de boel volsmeren. Ik trek me er geen spaan van aan'. Elanka Fujita woont met haar twee zoons Gen, 21, en Kan, 18 in Tokio. Kan studeert en is een fervente hamburgerfan. De con versatie ging wat moeilijk, om dat Elanka gebrekkig Engels spreekt, maar de wil was goed en boven een milkshake vonden we elkaar. We houden allebei van „makkelijk in de huishou ding'. Voor de vrouw die de ellende van een kinderpartij aan huis niet aan kan en het geluk heeft in de buurt van een MacDonald te wonen, zie ik een verschiet: laat de reuze hamburgers in hy giënische doos halen als de kin deren niet meer te genieten zijn van hangerigheid. De eerste twintig minuten kunt u relaxen en er kleven minder toffeepa piertjes aan het behang wan neer de meute vertrokken is. In Amerika weten ze van wante- n: op een gearrangeerde kinder partij (ze laden de jeugd in hun auto en trekken naar de H's) krijgt iedereen een quarter pounder en voorlopig zijn ze uitgeteld. Tiny Francis. SUSKE EN WISKE DE POEZELIGE POES goed. ik heb (moet tnim !Uii fm een nieuwe tempel voor Vöm bouwen. Mie mom one U daorb'j helpeni Whebikie mefdr Lr46: Na nog verscheidene malen over haar eigen poten te zijn gestruikeld, slaagde Kra- kras er tenslotte toch in haar meesteres te' bereiken. „Beter laat dan nooit," smaalde Eucalypta. Ze rukte Krakras het mandje uit de snavel en jubelde: ,Jfou heb ik je, on dier!" Wel trachtte Oehoeboeroe de muggen- vangst nog te verhinderen door de heks een beentje te lichten. Dat beentje lichten lukte ook wel, maar voor de mug was het toen al te laat. Hij werd in het mandje gevangen daar liet 'Eucalypta zich toen bovenop val len. „Ik heb hem," hijgde ze, „nou die deksel, vlug!" Ditmaal was Krakras goed bij de pinken geweest en de deksel kwam dan ook waarachtig op tijd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15