Caravan-Rai groter en gevarieerder dan ooit caravan-rai 12t/m18dec. Caravanverblijf kost 45 gulden per dag Accent op lichtere wagens 3S Openingstijden i Jaaromzet circa 35.000 caravans WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 12 ningen. Voldoende om er een ochtend, middkg of gehele dag door te brengen. De laagstgeprijsde toercaravan is de huif kar van de firma De Roeck (stand no. 13) voor 2990 gulden. Dezelfde firma, uit St.- Jansteen, is ook aanwezig met de goed koopste stacaravans. Dat is het model Mo naco, afgeprijsd op 7990 gulden. In stand no. 12 staat (waarschijnlijk) de goedkoopste vouwwagen. Dat is de Erka Corvette, waarvoor Van Leeuwen uit Den Haag 2365 gulden vraagt. Uit het prijsoverzicht van de stacaravans blijkt dat er twee categorieën zijn te onder scheiden: een populair geprijsde groep met prijzen tussen de 8 en 15.000 gulden (46 procent van het totale aanbod) en een belangrijke groep bijna 23 procent) boven de 25.000 gulden. In de eerste groep veel Engelse, in de tweede voornamelijk Neder landse produkten. De bovenste grens ligt zo rond de 50.000 gulden, met mogelijk een enkele uitschieter. Resten in dit algemene overzich nog twee categorieën. De kampeerauto's maken in ons land nog niet die opgang als b.v. in de Verenigde Staten en Engeland. Oorzaak daarvan is de bijzondere verbruiksbelas ting van 16 procent. Over het totaal wordt bovendien nog 16 procent btw geheven, waardoor tussen een kampeerauto in Ne derland en Engeland een fiscaal prijsver schil bestaat van 32 procent. De gemiddel de prijs van een kampeerauto, inclusief ingebouwde dan wel uitneembare inventa ris is ruim 24.000 gulden. Op de Caravan-Rai zijn 31 modellen baga ge-aanhangers te bezichtigen, in prijs va.- riërend van 595 tot 1575 gulden. De afme tingen, het draagvermogen ermogen en de uitvoering \»an de bak (open of gesloten, verhoogd, met deksel of dekzeil) zijn prijs- bepalende faktoren. Prijsgemiddelde van 31 modellen: 855 gulden. De laagstgeprijs de bagagewagen is de Engelse Tuckaway met open laadbak (stand 51) voor 595 gulden. Wat zich in Essen reeds manifesteerde komt op de Caravan-Rai in Amsterdam ook duidelijk naar voren, namelijk dat voor de buitenbeplating aanmerkelijk min der gebruik is gemaakt van kunststof (po lyester); een gevolg van de sterk gestegen prijzen van dit materiaal. De gladde of geprofileerde aluminium of plaatstalen buitenwand met gemoffelde laklaag wordt op grote schaal toegepast. Opvallend is ook, dat bij steeds meer merken het cara- vanchassis is verzinkt of op andere wijze tegen weersinvloeden is beschermd. Ach- teruitrijautomaten vinden algemene toe passing en worden nog voortdurend verbe terd. Wand- en vloerisolatie werd door een aantal fabrikanten (niet door allen i.v.m. de prijs) verbeterd door gebruik van polyu- rethaan in plaats van polystryreen, door het aanbrengen van dikkere lagen isolatie materiaal en door gebruik van dubbele ramen, die thans ook in gebogen vorm verkrijgbaar zijn. Ook het gebruik van getinte vensters neemt toe. Een technische ontwikkeling bij Engelse caravans is het gebruik van een achterpaneel van kunst stof, compleet met achterlicht, nummer plaatverlichting, remlicht en richtingaan wijzers. Ook de bedrading hiervoor is reeds aangebracht. Bij de toercaravans is er behalve de reeds gesignaleerde produk- tie van kleine, lichtere caravans ook een uitbreiding merkbaar van de sortering gro te wagens, meestal op tandem-as. Het grootse deel van het toerwagenassorti- ment bestaat uit caravans van 3,5 tot 5 meter opbouwlengte. Er zijn nogal wat nieuwe modellen tweepersoons langslapers met kopkeuken en toiletruimte, een type dat in Engeland zeer goed in de markt ligt en waarvoor de belangstelling in ons land ook merkbaar groter wordt. Algemeen wordt door de caravanindustrie meer aandacht besteed aan de was- en toiletruimte, mogelijk geworden door de groei van de afmetingen. Er zijn fabrikan- kleinste model reeds een opbouw- i* Op de Caravan-Rai is de eerste in Nederland geïmporteerde caravan te zien, bouwjaar 1932, thans eigendom van J. Schipper uit Almelo. De eerste eigenaar was baron P. van Pallandt van Eerde, de man die ook de eerste auto in Overijssel bezat. De nieuw prijs was indertijd 800,- De caravan stond meer dan 20 jaar ongebruikt in een koetshuis. lengte heeft van 4,5 meter. Ook is de vroeger gebruikelijke breedtegrens van 2 meter reeds lang door vele constructeurs overschreden. Stacaravans Voor het eerst is het aantal stands met stacaravans groter dan dat met toercara vans (39 tegen 31). Vooral het aantal grote modellen neemt toe, waarbij de voorkeur uitgaat naar de zgn. twins, stacaravans bestaande uit twee onderling verbonden eenheden, soms in 1-vorm. In Nederland nog niet, maar in het buitenland zijn reeds stacaravans bestaande uit twee verdiepin gen Bij de tent- en vouwwagens is sprake van een opmerkelijk groot Frans aanbod. On der de Franse merken bevinden er zich met scharnierende dubbele wanden. Uitge vouwen zijn deze wagens vrijwel niet te onderscheiden van caravans met vaste op bouw. Teneinde de voor het in- en uitklap pen benodigde krachtinspanning te ver minderen, maken steeds meer constucteurs gebruik van hulpveren, tegengewichten of andere voorzieningen die dit uitklappen ver gemakkelij ken Diversen Het is niet doenlijk alle onderdelen, toebe horen enz. te noemen. Wij doen slechts een greep. In stand 1 zijn voortenten te zien met afwasbaar doek. Nieuw ook zijn aan- bouwtenten voor kampeerauto's (stand 69) die het mogelijk maken op het kampeerter rein de standplaats voor de kampeerauto's te reserveren indien men met de auto een uitstapje maakt. Stand 130 toont een nieuw model gaskachel waarbij de bedienings knoppen zich buiten het bereik van kin- dern bevinden. Een noviteit in stand 37 is de Zweedse linde lange jan junior gaska chel. Koelkasten van 80 en 100 liter zijn voor de grotere wagens eerder regel dan uitzondering. Een belangrijke verbetering werd bij het merk Silo bereikt door het bedieningspaneel van de koelkast te com bineren met dat van het gascomfoor. Nieuw is ook de Sab-craft waterpomp in stand 119, waar ook een lagedruk waterfil- ter is te zien en de Aquaflow waterinstalla tie in een van de Britse stands (99107). Het toenemend gebruik van TV in cara vans leidde tot tv-tafels en caravananten nes, die gewoonlijk aan de dissel worden bevestigd. Er komen echter ook dakanten nes voor. Onder andere de stands 37 en 116 worden TV-antennes geëxposeerd. In stand 1 een nieuwe autodakspiegel, in stand no. 52 een afneembare portierspie- Wilk-importeur Frans Witte presen teert ter vervanging van de Stern de Wilk Stern, een caravan met dubbel getinte ramen, uitstelbaar keuken raam,- elektrische waterpomp en scheidingswand. Breedte 2.10 meter. De goedkoopste uitvoering 9000,- Met de caravan er op uittrekken betekent niet gebonden zijn aan een plaats. De Caravan-RAI (internationale tentoon- fl stelling van toer- en stacaravans, vouw- H wagens en toebehoren) wordt gehouden H van donderdag 12 tot ne met woensdag H 18 december in het RAI-gebouw te Am- hl sterdam. De tentoonstelling is dagelijks jj geopend van 10.00 tot 17.00 uur en van I 19.00 tot 22.00 uur, zondag van 10.00 tot M ,17.00 uur. De toegangsprijs is 5 gulden. 9 Tijdens de tentoonstelling is dagelijks van U 10.00 tot 17.00 uur een kindercrèche geo- I pend; deze bevindt zich onder de eerste 11 balconstand in de Europahal. Het RAI-gebouw is vanaf het Centraal Station te bereiken met tramlijn 4, vanaf het Amstelstation met buslijn 15, vanaf het Muiderpoortstation met buslijn 8 en vaf het station Sloterdijk eveneens met buslijn 15. Meer mensen op vakantie met minder geld op zak. Dat wordt volgens deskundigen het vakan tiepatroon voor de komende ja ren, uitgaande van het feit dat de economische omstandigheden op korte termijn niet drastisch beter worden. De alom stijgende prij zen ook in de sector van het vakantiehouden dwingen tot aanpassing en in veel gevallen tot bezuiniging. Anderzijds neemt het aantal vakantiegangers in ons land verder toe. In de periode 1970- 1973 steeg het totaal aantal vakanties (Van vijf of meer da gen) met een kleine 10 procent. Ook in 1974 was er nog sprake van een lichte stijging. Ir» 1973 (cijfers over dit jaar zijn nog niet exact bekend) werden in ons land meer zomervakanties doorgebracht in de cara van dan in voorgaande jaren. Uit een CBS-vakantieonderzoek bleek, dat 23 pro cent van de vakanties in Nederland in een caravan of vouwwagen worden doorge bracht, tegen 20 procent in 1971 en' 17 procent in 1970. Zomerhuisjes en bunga lows vormen met 28 procent het belang rijkste vakantieverblijf, terwijl (tent) huis met 21 procent en hotel en pension met 11 procent niet verwaarloosd mogen wor den. Wat zijn nu precies de kosten van het gebruik van een caravan. Daarover zijn de volgende cijfers bekend. Uitgegaan wordt van een middenklas caravan van ongeveer 8500 gulden nieuwwaarde. Bij deze aan schaffingsprijs kan moet een bedrag van 1500 tot 2000 gulden worden geteld voor een verdere uitrusting van de wagen met b.v. een kachel, koelkast, voortent en klei nere accessoires. Totaal dus zo'n 10.000 gulden, waarbij renteverlies niet verder ter sprake komt. Wel dient een onderscheid te worden ge maakt tussen vaste en variabele kosten. De laatste kosten zijn afhankelijk van de mate waarin gebruik wordt gemaakt van de caravan, b.v. extra benzine auto en dag geld voor het staan op een camping. De optelling van de vaste en variabele kosten resulteert in een totaal van 1650 gulden, (jaarlijkse kosten: afschrijving (in acht jaar( 950. renteverlies p-m-, extra voorzie ningen auto 200.-, grote- en smeerbeurten 75.-, allrisk-verzekering 100.-, belasting (motorrijtuigenbelasting) 20.-, batterijen, gaskousjes e.d. 35.-, winterstalling 150.-, extra benzine trekkende auto 120.-) Hierbij zij de kosten van een vaste stand plaats en/of campinggeld nog buiten be schouwing gelaten. De kosten van een staanplaats variëren namelijk tamelijk sterk, omdat ze afhankelijk zijn van de plaats en ligging van de camping en vooral van technische voorzieningen (riolering, waterzuivering, elektriciteitsaansluiting, ligging aan het water enz. Dientengevolge lopen de prijzen van een vaste of seizoen plaats uiteen van 350 tot 1200- 1500 gulden per jaar of seizoen; gemiddeld 750 gulden. Uit een recent onderzoek is komen vast te staan, dat een caravan gemiddeld 54 dagen per jaar wordt gebruikt, dat wil zeggen voor de vakanties en een relatief groot aantal weekends in het voor- en naseizoen. Dat betekent, dat het caravanverblijf per dag bijna 45 gulden kost. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Caravanbouwers en -handelaren zijn de zorgen die zich vorig jaar als gevolg van de energiecrisis en autoloze zondagen voordeden weer verge ten. Met heeft er wel lering uit getrokken, want op de Caravan-Rai-1974 die vanaf vandaag tot en met 18 december in het Rai-complex te Amsterdam wordt gehou den, ligt het accent zeer duidelijk op de wat lichtere caravans die voortgetrokken kunnen worden door auto's met een niet al te grote motorinhoud. Op de in oktober in Essen gehouden cara vanshow tekende deze tendens zich al af en de lijn wordt op de tentoonstelling in Amsterdam duidelijk doorgetrokken. An der aspect: daar zowel de grondstoffenprij- zen als de loonkosten over de gehele linie zijn gestegen heeft een aantal fabrikanten nieuwe, goedkope(re) series gemaakt als tegenwicht voor het gestegen prijsniveau van de bestaande modellen. Geen gemak kelijke opgave, omdat elke fabrikant in deze richting al voortdurend werkzaam was. De mogelijkheden zijn vrij beperkt De degelijkheid van de goedkopere wagens heeft men geen geweld aangedaan. Men heeft het om de prijs te drukken vooral gezocht in het weglaten van accessoires; tegen meerprijs uiteraard leverbaar. Voor de eerste maal heeft men alle exposi tieruimte van de RAI afgehuurd. Het netto- oppervlak is ongeveer 30.000 vierkante me ter, 7 procent meer dan in 1973. Het aantal deelnemende standhouders bedraagt 133, negen meer dan een jaar geleden. Nederland is met 38 merken het beste vertegenwoordigd, gevolg dóór West-Duit land met 20, Groot-Brittannië met 19, Fran krijk met 8, Denemarken met 3, Italië met 2 en Ierland, Joegoslavië, Finland, Oost- Duitland en Zweden elk met één merk. Het aantal geëxposeerde caravanmodellen is ongeveer 580 (ongeveer 100 noviteiten) waarvan een-derde stacaravans zijn. Vér der 16 stands met tent- en vouwwagens, 8 met kampeerauto's, 5 met bagagewagens, 45 met caravanonderdelen en -accessoires en tenslotte nog 32 op het gebied van kampeertechnische en toeristische voorzie- Met zijn 398 kg is deze caravan, de G 300 P van Kip uit Hoogeveen, volgens de fabrikant de lichtste toercaravan op de Nederlandse markt. Stokvis is in de Rai aanwezig met vele accessoires. Een ervan is het Columbus-kogelslot, waarmee de koppeling kan worden vergrendeld en diefstal van de caravan wordt voorkomen. Het apparaat, geschikt voor iedere caravan-koppeling, kost ongeveer 60,- In de caravunbranche verwacht men dit Jaar ongeveer 30.000 caravans te zullen verkopen, een daling van 14 procent t.o.v. 1973, toen 35.000 wagens een nieu we eigenaar vonden De oorzaak van deze daling is enerzijds de afwachtende houding die het publiek begin '74 als gevolg van de energiecrisis innam, maar ook dat er de laatste jaren sprake is van een zekere stabilisatie. De grote groei, waarvan in de zestiger jaren sprake was, heeft plaats gemaakt voor een stuatie waarin vervanging gelei delijk aan belangrijker wordt. Vervan ging, omdat b.v. de gezinsomstandighe den zijn veranderd, of omdat men meer ruimte of meer comfort wenst. Voor de komende jaren rekent de caravanhandel op een afzet van zo'n 30.000- 40.000 wa gens per jaar. Niet meer. Nederland telt per 1 januari 1974 zo'n 264.000 wagens en staat daar mee relatief veruit aan de top in West- Europa. Het park is procentueel als volgt verdeeld: toercaravans 60 procent, staca ravans 16 en toerwagens 24 procent. Ter illustratie, tien jaar geleden waren er in ons land nog slechts 18.800 caravans. Per 1000 personenwagens zijn er in ons land 74 caravans. In West- Europa is het totaal aantal cara vans dit jaar toegenomen met 20 procent tot 2.1 miljoen. Deze Karaat Fendt Grosse Fahrt trok op de in Essen gehouden tentoonstel- ling veel belangstelling en staat nu ook op de Caravan-Rai. Op een 3.20 meter chassis wordt de ruimte van een 4.50 meter type geboden. Door zijn aparte vormgeving kan de Grosse Fahrt (gewicht 610 kg) getrokken worden door een auto met een cylinderinhoud van 1300 cc.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12