Twijfel over afgelasten FC Den Haag haalde er weer niet uit wat er in zat: 00 Feyenoord rolde NAC binnen drie kwartier op Superieure Rinus Israel maakte dure fout Jol uit gratie J-sdafeÊffl HENGELO De afgelasting van de eredi visietopper FC Twente—PSV heeft bij de Eindhovense club kwaad bloed gezet. .Trainer Kees Rijvers, die zich vrijdag reeds met zijn selectie in het bij Enschede gelegen hotel Roekelo afzonderde en zater dagmiddag onverrichteriake moest terug keren, zei gisteravond: „Ik kan met de beste wil van de wereld niet geloven, dat het veld niet bespeelbaar was. Dat de wedstrijd kon worden afgelast, komt om dat in ons land een volledig fout systeem wordt gebruikt. De KNVB laat de beslis sing over aan een consul, aan een amateur dus en dat is al fout In bet betaalde voetbal zou zoiets moeten worden beslis door een hogere instantie: de scheidsrech ter of iemand van de grondtechnische Rijvers toonde zich vooral ontstemd over het feit, dat zo laat tot afkeuring van het Diekmanveld was overgegaan. Consul J. Nijland heeft zaterdagmiddag om 13.1 uur, ruim zes uren voor de aftrap, het veld afgekeurd. Rijvers: „Ik realiseer me dat het terrein het erg zwaar te verduren zou hebben gekregen, maar dat behoeft geen reden voor afkeuring te zijn. Betaalde voetballers moeten er maar tegen kunnen op zware velden te spelen. Als in deze aangelegenheden de zaak van bovenaf be ter georganiseerd zou zijn geweest, had 'zoiets niet kunnen voorkomen. Nu wordt er iets „versierd". Iedereen maakt op mo menten, dat het te pas komt, gebruik van deze situatie. We praten nu al zo lang over dit foute systeem van keuren, maar er is nog nooit iets veranderd. Zou de KNVB bijvoorbeeld hebben gezegd: „PSV, jullie zijn nu toch in Boekelo, blijf er maar en dan moet zondagmorgen worden beken cf de wedstrijd 's middags kan worden ge speeld, dan zou er voor zaterdagavond nooit zijn afgelast Onze secretaris Ben van Gelder heeft pas op het laatste moment kunnen voorkomen, dat de extra treinen met supporters zouden vertrekken. Stel je voor, dat die mensen ook nog eens voor niets waren gekomen. Nu zijn het alleen de spelers geweest De jongens zijn daar over woedend. Ik neem aan, dat het over een paar weken, als de wedstrijd moet worden ingehaald, wel effect sorteert Ze zijn in ieder geval behoorlijk opgewarmd"., Ir. H. A. Bremenkaipp van de grondtechni sche dienst van de KNVB noemde" de verwijten van Kees Rijvers niet terecht „Consul Nijland heeft zaterdagmorgen drie keer geprobeerd PSV te bereiken om mee te delen, dat doorgaan van de wedstrijd dubieus was. De heer Nijland heeft ons eerst om negen uur 's morgens op de hoogte gesteld van de toestand van het terrein. Wij hebben hem toen gezegd. Nog geen beslissing te nemen, maar over een paar uur nog eens te gaan kijken. Om elf uur deelde hij mee, dat de toestand eerder slechter dan beter was geworden. Vervol gens is hij met vertegenwoordigers van de gemeente de zaak opnieuw gaan inspecte ren". Consul Nijland verklaarde volledig volgens de instructies van de grondtechnische dienst te hebben gehandeld „toen ik", al dus Nijland, ,,'s morgens ging kijken zag ik al dat het mis was. Alleen bij behoorlijk veel wind zou het misschien nog hebben gekund. Omdat het weer niet veranderde heb ik om kwart over een 's middags moeten besluiten de wedstrijd uit te stel len. Ten opzichte van de spelers en van het veld was het niet verantwoord te voet ballen. Zowel van de kant van Twente als van de gemeente is op mij geen pressie uitgeoefend. Ik heb evenmin rekening ge houden met het feit dat Twente woensdag tegen Dukla weer op dat veld zou moeten spelen. Er is afgekeurd omdat het veld: enorm moerassig was". Ajax-De Graafschap heeft eveneens reac ties ontketend. Graafschap-trainer Evert Teunissen: „Ik vind, dat de heer Bremen kamp zelf had moeten gaan kijken of het veld al dan niet bespeelbaar was. Ik heb geen bewijzen dat het ten onrechte is afgekeurd, maar ik vind de gang van zaken wel merkwaardig. Bovendien is het voor ons nadelig. In de eerste plaats zal de wedstrijd moeten worden ingehaald op een woensdag en wij zijn niet gewend aan spelen bij kunstlicht Ten tweede kan Ajax zich voor oat duel nog versterken en punt drie is, dat Ajax momenteel niet in top vorm is en volgende maand mogelijk wel". Competitieleider Jan Huybregts heeft be slist dat beide wedstrijden op een woens dag in januari moeten worden ingehaald. WIL VAN DEJR PLAS Den Haag Hoewel het natuurlijk plezierig aan doet dat FC Den Haag keihard werkt valt de uitslag de laatste weken tegen. Er wordt niet uit de wedstrijd gehaald wat er telkens inzit. Dat bezwaar brak een technisch en tactisch opper machtig FC Den Haag ook gisteren in het zeer attractieve duel tegen AZ'67 meedogenloos op. Want weer heerste later alom voldoening over het inderdaad attractieve voetbalamusement dat gebo den was maar al weer zat iedereen een beetje vreemd aan te kijken tegen de eindstand van 0—0, die het spelbeeld niet weergaf..... Een schrale troost voor FC Den Haag vormde de houding van de toeschouwers. Het Zuiderpark kreeg ook gisteren weer een sfeervol karakter, want de kennelijk niet weg te krijgen kreet „ADO, ADO..." golfde met een vergijsterende regelmaat van de tribunes. Dit aanhoudende verschijnsel, in thuiswedstrijden van FC Den Haag, is tot op zekere hoogte veelzeggend. Want het bewijs! dat het inderdaad soms te gril lige voetbal van de Hagenaars, aanslaat, althans overkomt op het altijd als erg kritisch ver sleten publiek uit Den Haag. Pech Verder staat vooral een ding vast. FC Den Haag kampt in deze periode van het seizoen met een forse dosis pech. Dat is geen constatering om zich achter te verschuilen. „Maar", grapte gisteren de zeer opti mistisch zijnde trainer Bos- kov, „daar komt eens een einde aan. Dat kan niet an ders. We spelen momenteel het voetbal zoals het hoort. Gretig en met vele kansen. Het ma ken van doelpunten moet dan vanzelf komen". Ook manager Eddie Hartmann ging met de ze constatering mee. „Dit elftal groeit weer naar iets toe. Je voelt het aankomen. Dat is natuurlijk een prettig gevoel met de wedstrijd tegen Ajax binnenkort in het vooruit zicht". Voldoening dus over het spel van FC Den Haag. Het dient gezegd dat het elftal zich pre senteerde zoals het in wezen is. Tamelijk talentvol, bereid om hard te werken maar nog net iets te weinig een eenheid De mooiste kans van FC Den Haag. Henk van Leeu wen behoeft al leen doelman Vooys te passe ren (foto bo ven), maar dat lukt hem niet. Ook Leen Swa- nenburg kan weinig aan de situatie veran deren. vormend om tot scoren te kun nen komen. Een bijzonder po sitief punt was verder de mid denveldbezetting. Met Kila, Perazic en Bres. Deze „forma tie" deklasseerde het vorige week tegen Ajax opgevallen AZ-rif met Nijgaard, Wilbret en Suurendonk. Beslissend Deze verrassende ontwikke ling gaf de wedstrijd in feite een beslissende wending. Want FC Den Haag kon daardoor steeds meer vertrouwen krij gen. Dat manifesteerde zich automatisch in een groter wor dend veldoverwicht. Al in de door FC Den Haag goed ge speelde eerste helft resulteer de het een en ander in een onbeschrijflijk groot aantal kansen. Maar zoals gezegd, het geluk zat niet mee. En daaren boven ranselde doelman Vooys de ballen ferm uit zijn doel. Twee kopballen van Henk van Leeuwen, eerst door de uitstekende Kila en daarna door de vaak meeverdedigen de Ling voorgezet, keerde hij .uitstekend, maar echt Spaans benauwd had Vooys het pas, toen Hans Bres kort voor rust aanlegde. Zijn ver schot ver raste Vooys volkomen. De paal stond echter een treffer van FC Den Haag in de weg. Ook in tweede instantie had Vooys niet over geluk te kla gen. Want de terugspringende bal belandde voor de voeten van Ling. Iets te lang aarzelen en het missen van dat kleine beetje geluk voor een treffer waren er de oorzaken van dat AZ „schoon" door deze hache lijke periode heenkwam. Opmerkelijk Het opmerkelijke feit deed zich voor dat FC Den Haag in de tweede helft weer uitpakte als of AZ geen geduchte tegen stander was. Met name Mans veld en Korevaar anticipeer den helemaal, volgens het con cept van Boskov.. Zij gingen bijzonder veel naar voren. Pech had Mansveld' vooral met zijn schoten. Zeker drie keer loste hij een hard schot, dat richting kruising vertrok. Maar steeds was Vooys attent. Mansveld over zijn heerlijke wedstrijd: „Het gaat gelukkig een stuk beter met mijn voet. Ik schoot di verse keren links en had geen enkele pijn, hoewel ik de pil len nog moet innemen". Wellicht de beste kans kreeg Henk van Leeuwen een half uur voor het einde. Kila schoof hem zeer listing de bal toe en onverwachts kon de hardwerkende spits zich van zijn twee verdedigers ontdoen. Een doelpunt leek in voorbe reiding. Maar weer wierp Vooys zich ijzig kalm op zijn schoen en het gevaar was ge weken. Een doelpunt van Mansveld werd tenslotte te recht afgekeurd wegens hands. Hoewel het spelverloop zich grotendeels op de helft van AZ had afgespeeld ging het er voor FC Den Haag nog be nauwd uitzien. Even wekte het elftal de indruk teveel risico's te willen nemen. Prompt was Bobby Vosmaer erbij om van elke misstap te profiteren. Maar met moeite werd hij door De Caluwé gestopt Bos kov: „Een zege van AZ zou helemaal onverdiend zijn ge weest. Ik heb nog zelden een tegenstander zoveel geluk zien hebben". HANS DE BRUYN (Van onze sportredactie) DEN HAAG Martien Jol ligt bij FC Den Haag tijdelijk uit de gratie. Na> zijn fout in de wedstrijd tegen Haarlem zette trai ner Boskov hem terug naar het B-elftal. Maar zijn inzet viel zaterdag weer bitter tegen en de ze indruk vormde voor Boskov opnieuw aanlei ding tot het nemen van strafmaatregelen. Jol werd door „een gebrek aan inzet" als reserve bij het eerste elftal uitge wisseld voor de topsco rer van het tweede, Vreeswijk. FC Den Haag: Thle; Van Vliet, Mansveld, Korevaar, Do Caluwé, Kila, Perazic, Bres; Ling, Van Leeuwen, Swancnburg. AZ'67: Vooya; Van Rijnaoever, Spelbos, Mol, Vonk; Suurendonk, Nygaard, Wildbrct (De Vries); Vosmaer, Kist, Meister. B Q Q BREDA Een weer volledig Feyenoord heeft aan één helft, waarin de Rotterdammers uitstekend speelden, voldoende gehad om het sterk gewijzigde NAC Bakker en Cruyssen ontbraken döor een schorsing en Vermeulen door een blessure een forse nederlaag toe te brengen. in êën"hoog "tempo aanvallen en zette NAC voortdurend on druk. Belangrijke Kalmer De equipe van Wiel Coerver legde de basis voor de ruime zege al in de beginfase. Na zes minuten keek NAC al tegen een achterstand van 20 aan door een schitterende omhaal van Kreuz uit de eerste de beste aanval en een doelpunt van Theo de Jong. Doelpun ten, die mede het gevolg wa ren van een volkomen gebrek aan organisatie in de Bredase defensie, die door de afwezig heid van Bakker en Cruyssen 'helemaal door elkaar was ge gooid. Feyenoord bleef na die succesvolle openingsminuten figuren in het Rotterdamse of fensief waren de uitblinkers Ressel en De Jong, die eerst van "'Vreysen en later van Smits te veel speelruimte kreeg en in iets mindere mate de zeer ijverige Kreuz. Feyenoord kreeg diverse sco ringskansen, maar benutte er voorlopig slechts twae. Tot De Jong uit een vrije schop van Rijsbergen voor 3—0 zorgde en Kreuz uit een van de lat teruggekomen kopbal van de Na de rust deed Feyenoord het een stuk kalmer aan en verschillende Rotterdammers .(Van Hanegem en Kristensen) praatten meer dan ze voetbal den. Het gaf het beslist niet; uitsluitend verdedigend inge stelde NAC de gelegenheid iets terug te doen. De Breda- naars, die voor de rust volko men overklast waren, profi teerden er zodanig van dat zij in de tweede helft zelfs gelijk waardig waren. De verdediging van Feye noord, waarin Van Daele voor treffelijk speelde, kwam her haaldelijk in moeilijkheden. Alleen Brouwers maakte na een niet te missen voorzet van Daar gaat er weer een, denkt Jan de Jong. Zo moest hij tegen Feyenoord vijfmaal achterom kijken. Bouwmeester gebruik van een goede mogelijkheid. Het laat ste woord was echter aan Feyenoord, dat door Ressel na een afgemeten pass van Olsen de eindstand op 51 bepaalde. Vreysen kreeg een gele kaart wegens hfet onderuit halen van De Jong zonder de bal te spe- Scoreverlonp: 3. Kreuz 01. 6. De Kristeï Jong 0-2. 31. De Jong 0-3. 40. Kreuz 0—1. 77 Brouwers 1-4. 80. Ressel 1—5. Scheidsrechter: Van der Kroft. Toeschouwers: 12.000. NAC: De Jong; Krijnen, Van de Dries, Graaumans, Bron; Delmotte,. Bouwmeester, Vreysen; Brouwers, Van Rooy, Smits. Feyenoord: Troytel; Rijsbergen (Olsen), Ramljak. Van Daele, Sch neider; Jansen, De Jong Van Hane gem (Schoenmaker); Ressel, Kreuz, ROTTERDAM Go Ahead Eagles heeft Excelsior op Woudcnstein de tweede nederlaag in een thuis wedstrijd toegebracht. De Rotterdammers hadden het verlies aan zichzelf te wijten. Excelsior, dat vooral in het begin enigszins hautain speelde, liet die houding pas varen toen de Eagles na twaalf minuten wat gelukkig de leiding namen. JVa een afgeslagen aanval schoot Amtz van grote af stand op het Rotterdamse doel. Via de rug van een speler van Excelsior sprong de bal onbereikbaar voor v.d. Roer in de bovenhoek. De thuisclub gooide alles op de aanval en het werd me teen duidelijk dat de Deven ter defensie kwetsbaar was. Excelsior creëerde een groot aantal kansen, waarbij ech ter slecht werd geschoten. Een schitterende combinatie fussen Tabbernee, Van der Hide en Roggeveen leek de drukken. Opnieuw ontstonden Heide moeten scoren maar hij schoot voor open doel naast. Op slag van rust werd het toch nog gelijk. Van Deinsen legde de doorgebroken Kwakkemaat, die na de rust terugzakte, neer. Uit de door Cerrit den Butter genomen vrije trap kopte K wakker- naat in. Fout gelijkmaker op te zullen le veren. Rijkens kon het schot van Roggeveen echter tot hoekschop verwerken. Uit die hoekschop had Van der kansen maar de afwerking liet alles te wensen over. Een fout van de overigens superieur spelende Israel leidde het win nende doelpunt van Go Ahead Eagles in. Hij verspeelde do bal aan Van Deinsen en Van der Roer was kansloos. Israel trok meteen mee naar voren. Het spel werd harder en de goed leidende scheids rechter Van Dijken gaf Strijd- veen de gele kaart wegens te hard aanvallen van Rogge veen. Go Ahead werd terugge drukt maar bleef overeind. In de laatste seconden ha<> Van der Heide Excelsior als nog aan een punt kunnen helpen maar hij faalde op enkele me ters voor het doel. Scoreverloop: 12. Amtz 0-1, 45. Kwakkemaat 1-1, 70. Van Deinsen 1-2. Scheidsrechter: Van Dijken. Excelsior: v.d. Roer; O. den Butter, Wickel, Israel. Tabbernee; v.d. Berg, A. den Butter, v.d. Heide; Kwakker- noot. Roggeveen, Basmant. Go Ahead Eagles: Hijkcnn; Womas, Geestman, Oude Wesselink, Strijdveen; Van Loon, Amtz, Van Deinsen; Bakker (v.d. Ley), Gluic (De Winkel), Van Marr- wijk.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9