Allerlei(ds) Dokter Kortmann denkt voorlopig nog niet aan opstappen Wolken van tule beheersten Stadsgehoorzaal Leiden-Noord eist beveiliging kruispunt blo/eopen Ballroom en latin-american durven de concurrentie met afwijkende „indianendansen" en soul-kronkels best aan LEIDEN Terwijl gistermorgen zo tegen elven een aantal langslapers zich nog de ogen uitwreven, werd er in de grote zaal en de foyer van de Siadsgehoorzaal al een zwierend gevecht geleverd om de hoogste titel onder de amateuristi sche danslustigen in den lande. Op een moment, dat een redelijk wezen niet in de eerste plaats aan dansen denkt vertoonde de Stadsgehoorzaal in de vrouwelijke linie een zoete aanblik van fondant en pralines aan broze toiletjes. Vooral in de hogere klassen "van de Nederlandse Danssport Organisatie (NDO), die zich beijvert voor de nationale danskampioenschappe'n en ook verantwoordelijk was voor deze eerste voorronde, was het één en al glittering met nuances van rose, zoetrose, minder zoet, citroen, oker, violet en uiteenlopende tinten groen. De mannelijke partners moeten zich als „koningen in tule" hebben gevoeld Op deze vrij vroege zondagochtend kwam deze danswoede vrij onnatuurlijk op ons af. Een aantal deelnemers (voor de afdeling Ballroom kon je op 275 a 300 paren rekenen), was al bij het krieken van de dag in alle duisternis uit Vlissingen of Wolvega vertrokken. Met de hoofden vol van de fraaie patronen die ze op de houten vloer zouden leggen. Op een tijdstip, dat een fatsoenlijke Leidenaar nog aan het ontbijt zit of een kwartje aan plaatsengeld in de kerkelijke bus deponeert, golfden al wolkjes in exotische kleuren door de zalen. Wolken rond slanke leesten en feeachtige wolken op de stoeltjes waarop steeds danseuses zaten bij te komen van de warrelende inspanningen. Soms zag men slechts een hoofdje en een rank lijfje en de rest was weggedoken in tule. Uitmonstering Het mannelijk gedeelte van alle gratie was genummerd op de rug, minder flatteus, maar effectief voor een nauwlettend toeziende jury. De uitmonstering varieerde naar gelang de klasse van smaakvolle trui tot de rok. De mannen glimden overigens bij zoveel charme van top tot teen (waar niet zelden de blinkende lakschoen aan de voet stak). Er werd .ook gedanst in de wandelgangen, waar werd geoefend en „losgemaakt". Er werd gedanst, alsof het middernacht was, maar de genadeloos beoordelende dansleraren jureerden vers van de lever en met arendsogen. In deze voorronde werd ook door de meest begenadigde amateur-dansers deelgenomen. „Kijk eens," zo hoorden we, „dat blauw daar is de Nederlandse kampioene van dit jaar". Dat waren Marianne en Hans van der Hilst uit Amsterdam, die al een jaar of zes de show stelen en de hoogste ogen werpen. Ze kropen gistermorgen overigens door het oog van de dansnaald: Marianne en Hans vergaten namelijk, tot ieders grote consternatie, in de eerste serie te dansen. Bijna hadden ze naast de verdere deelneming gezeten. Dat zou me wat zijn geweest: in het eerste ogenblik in de eerste voorronde. De ramp kon nog net op tijd worden voorkomen. Rauwe kreten De edele strijd hier en daar gevoed door aanmoedigende, nogal rauwe kreten duurde ruim zes uur. Continu dansen in een straf tempo met nauwelijks tien minuten pauze. Een soort ploegendienst in een luchtig samenspel van vele stro ken gaas en lovertjes; hippende suikerspinnen, fleurig met in-keurige kapsels, alsof er een hofbal in de lucht zat. Een oranje wolk klaagde triest: „Moet je meemaken: daar gaat iemand met zijn schoen eventjes op mijn voet staan"; het puntschoentje had een lelijke knauw gekregen en de draag ster stond vijf minuten als een ooievaar op één poot, pardon: beentje. De tango. The Blue Tango zelfs. De series kwamen er in zeer kunstige en kundige bewegingen op de vloer te liggen. Een korte tijd was ieder toegemeten, maar in een paar minuten werd er elegant en schichtig gerukt en getrokken, zoals dat bij een tango gewenst is. Doodernstige gezichten. Stijldansen op het gevoel en na hardgrondig instuderen. „Dank je wel, dames en heren", de vierde serie", klonk het onverbiddelijk door de microfoon. En de tango stierf plotseling temidden van veel latijnse expressie. Pijn en moeite Een kampioenschap komt met pijn en moeite tot stand. Er waren botsingen en half-botsingen op de late zondagmorgen. Pijnlijk opgetrokken voetjes en veel applaus. Een klein gapend meisje van een jaar of tien zat in een groen pakje achter de versterker, terwijl de pronkende ballroom-belofte dabste zoals eens het zorgeloze Weense Congres. Voor het hoofdklasse-koppel Griffioen uit Leiden (nummer 257) was tegen 3 uur het tijdstip der waarheid gekomen. Meneer en mevrouw haalden de demi-finale niet'; ze hadden slechts 2 punten vergaard. En toch deden ze het in onze bewonderen de amateurogen zo bijzonder goed. Op 12 januari komen er opnieuw honderde danslustigen naar Leiden voor nogmaals een voorronde. En dan stevent men af op de finale op 25 mei'75 die eveneens in de Stadsgehoor zaal zal worden gehouden. Te oordelen naar de massale belangstelling gisteren en de getoonde prestaties zit het stijldansen er weer goed in. Ballroom en latin-american durven de concurrentie met afwijkende „indianendansen" en soul-kronkels best aan. Ton Pieters iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiN^ Van e r verslaggevers Leiden - Het wijkcomité Plan Noord heeft in een petitie aan het gemeentebestuur directe beveili ging geëist van het kruispunt Mamixstraat/Wil- lem de Zwijgerlaan. De petitie is ondertekend door vrijwel alle omwonenden (ruim 500) van het beruchte kruispunt, waarop de afgelopen jaren tal van gewonden en zelfs verkeersdoden zijn gevallen. Om de ernst van de situatie te onderstrepen organiseerde het wijkcomité afgelopen zaterdag tussen 11 en 2 uur een demonstratie. Met span doeken en een zee van namaak verkeersborden gaf men passerende automobilisten te kennen, dat ze een uiterst gevaarlijk kruispunt naderden. Verkeersbrigadiertjes hielpen de voetgangers v oversteken. Automobilisten die stopten kregen een stencil in de handen gedrukt met de reden van de demonstratie. Zogenaamde verplegers en verpleegsters verzorgden aan de lopende band De demonstratie verliep zonder ongeregeldheden. De politie hoefde dan ook niet in te grijpen. De KVP-raadsleden Van Zijp en Ham, die zitting hebben in de gemeentelijke verkeerscommissie, stelden zich op de hoogte van de situatie. In de drie uur dat de actie duurde, passeerden volgens de leiding een kleine 5000 auto's het kruispunt. Het was overigens niet voor de eerste keer dat het wijkcomité bij de gemeente aandrong op het plaatsen van verkeerslichten en zebra-paden. Het eerste verzoek dateert reeds uit 1971. Afgelo pen vrijdag nog deelde wethouder Waal in een raadscommissie mee, dat er geen kans op is, dat aan de eisen van het wijkcomité tegemoet kan worden gekomen. Er is geen geld voor. Over plaatsen van de verkeerslichten elders in de stad wordt nog bezien. Passerende automobilisten kregen stencils over het ge vaarlijke kruispunt in de handen gedrukt iiiiiiiiiiiiiiiiiii[|iiiiiii'iii:iiiiiiii[|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Zoeterwoudse arts 40 jaar in het vak ZOETERWOUDE - Aanstaande zaterdag is het veertig jaar geleden dat dokter Wybo Kortmann (66) in Leiden slaagde voor zijn artsexamen. Ongeveer een half jaar daarna deed hij als huisarts zijn intrede in zijn geboorteplaats Zoeterwoude. En als het aan hem ligt, zou hij er nog graag veel jaartjes aan vastplakken. "Ik denk voorlopig nog niet aan opstappen", zegt de jubilaris. Dp de jubileumdag zal er feest worden gevierd met familie en kennissen in het huis van dok ter Kortmann aan de Miening. Op 20 december organiseren de Stompwijkers en op 22 decem ber de Zoeterwoudenaren een feestje ter ere van "hun" huis arts. Dag en nacht staat de heer Kortmann voor zijn patiënten klaar De waardering die zij hiervoor hebben, zullen zij on getwijfeld uitdrukken in cte vele speeches die tijdens de recep ties worden gehouden. Familie Wybo Kortmann heeft als jongen enkele jaren in Zoeterwoude privé-lessen gekregen. Daarna vertrok hij naar Leiden, waar hij de lagere school en dan een paar jaar het gymnasium be zocht. De laatste jaren van de AbortUS middelbare school bracht hij bij de Jezuïeten in Katwijk Zijn overtuiging dat wijk regelmatig een beroep op de huisarts. "En ik ga altijd, als ze me erom vragen, Ik kan het risico niet lopen dat ik door de telefoon iets verkeerd beoor deel." Samen met zijn zoon draait hij wisseldiensten op zondag. Dan wil hij ook nog weieens in zijn eigen huisapo theek bezig zijn. "Ondanks dat ik hulp heb in mijn apotheek, vind ik het leuk zelf een recept in orde te maken. Het is een soort hobby van me". Veel generaties Zoetewoudenaren en Stompwijkers hebben met behulp van dokter Kortmann het levenslicht gezien. "Ik schat, dat ik zo'n 3800 kinderen ter wereld heb gebracht",. Ook zijn eigen kinderen (acht zoons en drie dochters) "haalde" dok ter Kortmann zelf. door. Toen wist hij al dat hij dokter wilde worden. Hetzelfde beroep dat ook zijn grootvader en vader hadden en dat zijn broer nog steeds in Leiden uit oefent. 'Twee jaar lang heb ik met mijn vader praktijk uitgeoefend in Zoeterwoude. Daarna heb ik het helemaal overgenomen", vertelt de heer Kortmann. Ook zijn zoon leerde de eerste klap pen van de huisartsenzweep bij zijn vader. Nu heeft Kortmann jr. een eigen praktijk in Zoeter woude. zelfs i Huisapotheek het prilste begin leven is, doet hem de abortus radicaal afkeu ren. Een reden voor hem om twee jaar geleden de KVP ("Ik was wel een trouw, maar geen actief lid") te verlaten en zich aan te sluiten bij de Rooms Katholieke Partij Nederland, waarvan hij nu afdelingsvoor zitter is. "Volgens deskundigen is er zo gauw de bevruchting heeft plaats gehad, leven, wan neer je dat afbreekt, dood je menselijk leven. Wat deze zaak betreft sta ik volkomen achter de brief van de bisschoppen en het Nederlands artsenverbond". "De taak van een arts is het leven te beschermen van het begin tot het eind. Een abortus is volgens het Nederlands Artsenverbond wat hij meent, vind ik dat ik er ben om patiënten te helpen en geen cliënten." "Het gaat tegen mijn ethisch ge voel in om recepten uit te schrijven zonder dat er een me dische indicatie voor is. Dat betekent dat ik bij hoge uitzon dering wél een recept voor de pil geef, aan een vrouw die vanwege haar gezondheid niet in verwachting mag raken. Wordt ze toch zwanger, dan geef ik geen moming-after-pil maar stel natuurlijk wél alles in het werk om haar en haar kind in leven te houden. Overbevolking ë'Een patiënt die de pil wil, wordt een cliënt en ik ben er om patiënten te helpen en geen cliënten." en ook volgens mij daarom geen medische handeling. Over de RKPN zegt de jubileren de huisarts: "Het is een gezonde plant die nog moet groeien. De partij is een reactie op wat er allemaal gaande is. Zij is het geweten van de KVP. Ik hoop dat over enige tijd de twee par tijen elkaar weer kunnen vin den." Voor wat betreft de abor tus ziet dokter Kortmann dat echter somber in. "Wij willen handhaving van de wet zoals hij nu is. of liever nog verzwa- Het rapport van de Club van Rome, waarin gewaarschuwd wordt voor overbevolking, noemt dokter Kortmann "bang- makerijj". Er zijn evenwel on derzoekers, die beweren dat er op aarde ruimte en voedsel is voor veertig miljard mensen. Er wordt alleen niet genoeg ge daan aan de transportering van voedsel". Toch ziet hij wel voordelen in een dergelijk rapport. "De slapende meerderheid wordt een beetje wakker geschud. Je loopt daar mee natuurlijk wel het risico dat wanneer teveel mensen zich er mee gaan bemoeien, de goe de niet meer aan bod komen. Maar het maakt de bevolking wat bewuster." kanker bij volwassenen zich ge frustreerd voelen. Maar zo'n ac tie maakt ontzettende indruk. Ik ben ervan overtuigd dat wannear wij een dergelijke ac tie op touw zetten tegen abortus er geen meer gepleegd hoefde te worden". "In mijn praktijk komt het echt ook vaak voor dat een vrouw, die in verwachting is, doods bang is en daarom een abortus wil. Het is dan mijn taak als huisarts om met haar te blijven praten in die negen maanden. Het is nog maar twee of drie keer gebeurd dat na de beval ling het kind werd afgestaan. De anderen waren er achteraf vreselijk blij mee. Het is de aandacht en de begeleiding die bij een vrouw die abortus wil, meestal ontbreekt" Bijgeloof ring van de maatregelen. Het initiatief-voorstel van de KVP zal ongetwijfeld een verlichting GeVCn VOOI" Leven inhouden." Voor voorbehoedsmiddelen klop pen patiënten tevergeefs aan bij dokter Kortmann. "Het is nog steeds niet bewezen dat de anti-conceptieve middelen hele maal ongevaarlijk zijn", zegt hij. "Het is zoals proffessor Sik kel zegt: een patiënt die een recept voor de pil wil, wordt een cliënt. In tegenstelling tot Een goed voorbeeld hiervan vindt dokter Kortmann ook de "actie Geven voor Leven". "Je kunt geen groepering in Nederland aanwijzen, die niet zijn steentje heeft bij gedragen." Als arts meent de heer Kortmann even wel dat het opbgebrachte geld misschien iet te groot is voor het doel. "Ik kan me voorstellen dat de onderzoekers van de Behalve met bevallingen krijgt dokter Kortmann in zijn prak tijk meer en meer te maken met gevallen van kanker. "Het is opvallend dat de soorten kan ker haast te lokaliseren zijn. Toch is tot nu toe nog niet bewezen dat er samenhang be staat tussen een kankersoort en de plaats waar hij het meest voorkomt. Mijn praktijk is na tuurlijk niet maatgevend, maar ik geloof sterk in die samen- Ook heeft hij, hoewel in steeds mindere mate te maken met verschillende soorten van bijge loof in Zoeterwoude en Stomp- wijk. "Het is algemeen bekend dat hier pijn in de onderrug bestreden wordt door een katte- of haaevel om de pijnlijke plaats te binden. Dot had ik wel eens gezien. Maar wie schetst mijn verbazing toen ik een keer e«n rug moest bekijken, waar zelfs de kattestaart nog aan zat". LIESBETH VOGELS Sleuteluitreiking Promoties onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071 22244 tst. 17 Morgenmiddag om 3 uur, verricht Mr. C. J. D. Waal, wethouder van ruimtelijke ordening, open-i bare werken en verkeer van Leiden, de sleuteluitreiking voor zes gereed gekomen pre mie-koopwoningen van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten in het plan Meren wijk in die gemeente. In dit bestem mingsplan zullen in opdracht van het Bouwfonds in totaal 298 woningen worden gebouwd, waarvan 207 premie-woningen, 15 zogeheten overbouwde hoe kwoningen en 76 koopwoningen in de vrije sector. Alle woningen tellen vijf kamers en zijn ontworpen door de ar chitectencombinatie De Jong, Van Alphen en Bax te Maars- sen. Het zijn, behoudens een aantal wijzigingen, dezelfde wo ningtypen als woningen die door het Bouwfonds zijn ge bouwd in Gouda in het plan Bloemendaal. De Leidse wethouder opent die dag ook de modelwoning, die nieuwe en toekomstige bewo ners van Merenwijk een moge lijkheid aan de hand doet voor de inrichting van hun woning. Aan de Leidse Universiteit is de heer G. H. Bomhoff gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld ..Stu dies on crown call A plant tumor. Investigations on pro tein composition and on the use of guanidine compounds as a marker for transformed cells". Promotor was prof. dr. H. Veld- Be heer J. A. Groenewegen, le raar scheikunde v.o., is cum um laude gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen op een proef schrift, getiteld „Adsorption complexes in asymmetric cata lysis". Promotor was prof. dr. W. M. H. Sachtler. Huizinga herdenking Op vrijdag 20 december zal prof, dr. J. Pen, hoogleraar in de staathuishoudkunde en de leer der openbare financiën aan de Groninger Universiteit, in de Pieterskerk te Leiden de derde Huizingavoordracht houden. Prof. Pen zal spreken over „De cultuur, het geld en de mens". De bijeenkomst begint om acht De Huizingavoordracht, die door de Maatschappij der Neder- landse Letterkunde, N.R.C./- Handelsblad, en de faculteit der letteren van de Leidse Universi teit worden georganiseerd als eerbetoon aan de op 7 decem ber 1872 overleden historicus en cultuurfilosoof Johan Hui zinga, zijn vrij toegankelijk voor alle belangstellenden. We gens beperkte plaatsruimte dient men zich wel tijdig, dat wil zeggen voor donderdag 12 december op te geven bij het bureau van de faculteit der let teren van de Leidse Universi teit, Rapenburg 73 te Leiden, of bij de redactie van het cultureel supplement van N.R.C./Han- delsblad, N.Z. Voorburgwal 234 te Amsterdam. De eerste Huizingavobrdracht werd in 1972 gehouden door Rudi Kousbroek, die toen sprak over „Ethologie en cultuurfilo sofie". In 1973 hield Mary Mc Carthy een lezing over het on derwerp „Can there be a Go thic style in literature?". jubileum van haar bootsman, de heer Fleur. De enige Leidse burgerrocivereniging deed dit door de heer en mevrouw Fleur op de vereniging een receptie aan te bieden. Het eerste ca deau kwam van het bestuur zelf: een envelop met inhoud en een bijpassende speech door voorzitter Gijsman. Verder kwam ook de voorzitter van de roeibond, de heer Suermondt, in eigen persoon de jubilaris gelukwensen. De overvolle tafel met cadeaus en de propvolle Bootsman sociëteit toonden beter dan wat ook aan hoe populair en ge waardeerd bootsman Piet is. Een van de geschenken, die het minste plaats innam, kwam van de kant van de wedstrij droeiers, hun coaches en enkele ouders: namens hen nodigde skiffeur Robbers de heer Fleur uit met enkele van hen mee te gaan naar de boten bouwerij van Empacher in Duitsland, een van de toonaangevende werven. Dit zeer originele ca deau werd enthousiast aange- iwrmn. Leidse Agenda GEMEENTE NIEUWKOOP Vaststelling voorbereidingsbesluit Oe burgemeester van Niewkoop maakt bekend, dat de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 28 november 1974 heeft besloten te verklaren, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de ..Dorps kom Nieuwkoop". Bij dit besluit is bepaald, dat bepaalde werken en werkzaamheden aan een aanlegvergunning gebon den zijn. Het voorbereidingsbesluit, met de daarbij behorende tekening, ligt met ingang van 10 december 1974 voor een ieder op de gemeentesecretarie, afdeling alge mene zaken, ter inzage. Nieuwkoop, 9 december 1974 :n 21.IS uur „Bring m»

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3