Ccidóc Sou/temt Constantijn kansloos in referendum Griekenland het kan vriezen of dooien Desnoods crisis om nieuw huurbeleid Kapers worden openlijk berecht Zesling in Californië geboren Uitbrekers Scheveningen snel gepakt HARDE CIJFERS J%fl| f" IjV i Böllenkwekers in problemen door regenval Beuk blijft I Maandag 9 december 1974, 67e Jaargang no. 19988 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND song Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I Plug Ad), hoofdredacteur: J. J. Hallewa9 Chef-redacteur: J. W. C. Leune. ^«rioniies (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorgingtelefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal f 32,21j?ar f 125,25 - losse nummers 45 cent. Danny Kaye in „A song is born" op Ned. II om 20.21 uur. „Het zal je kind maar wezen" op Ned. I om 19.25 uur en een aflevering FBI om 21.20 uur. OPKLAREND Van het noordwesten uit opkla rend en minder zacht. Matige tot krachtige, aan de kust harde wind uit zuidwest tot west Mor gen zon: 8.37-16.29 Maan 5.04- 14.18 Schev. hoogw.: 12.25 laagw.: 8.03-20.19 S\N JOSE - Een 26-jarige vrouw heeft zondag in een kliniek in San Jose, Califor nië, een zesling ter wereld gebracht Een van de kinderen, een jongetje, is overleden. Volgens de kliniek zijn de vijf overigen, vier meisjes en een jongen, in uitstekende wei- Van een onzer verslaggevers Scheveningen Twee mannen hebben gis teravond tevergeefs geprobeerd te ontsnap pen uit het Huis van Bewaring in Schevenin gen. De gedetineerden (18 en 20 jaar oud) DEN HAAG Er zijn twee mogelijkheden: het betaald voetbal wordt nog steeds harder of de KNVB straft zwaarder omdat de minister van justitie het plan heeft in te grijpen. De grotere agressie spreekt uit de cijfers tot nu toe, vergeleken met die van de overeenkomstige periode van het vorige seizoen. De cijfers zijn, resp. dit seizoen en het vorige: eredivisie: rode kaarten 3 en 0, gele kaarten 43 en 31, boekingen De arts die bij de bevalling assisteerde zei dat de moeder vruchtbaarheidspillen had gebruikt Ze had nog geen kinderen. Een jaar geleden kreeg ze een vierling, die echter kort na de geboorte is overleden. De toe stand van de moeder wordt uitstekend ge noemd. eerste divisie: rode kaarten 8 en 3, gele kaarten 77 en 63, boekingen 38 en 32. Gisteren werden in de eredivisie driemaal geel en twee boekingen uitgedeeld, in de eerste divisie liepen vier spelers tegen het geel op. van hun afdeling en sloten hem gekneveld 'op in een cel. Daarna sloegen ze een ruit in en trachtten zich via het dak eer^ weg naar de vrijheid te banen. Nadat alarm was geslagen kon het personeel de uitbrekers echter nog op het terrein van de gevangenis in de kraag grijpen. Constantijn en Anne-Marie die geen aanspraken meer op de Griekse troon kunnen laten gelden. HILLEGOM (ANP) JBloembolIenkwe- kers krijgen het financieel moeilijk door de enorme regenval van de laatste maanden", aldus voorzitter P. A. van Saaae van de katholieke vereniging van ondernemers in het bloembollenbedrijf tijdens de vanmor gen gehouden algemene ledenvergadering in Hiilegom ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de bond. Volgens de heer Van Saase zijn de vooruit zichten voor het komende jaar radicaal ver anderd. Het jaar 1974 noemde hij teleurstel lend! Behalve de wateroverlast noemde hij als oorzaken de grote kostenstijgingen, de dalende prijzen, en de onzekerheden om trent de energievoorziening. In zijn rede toonde de voorzitter van de KVOB zich tevreden over de wezenlijke bijdrage die de bond in de afgelopen 25 jaar aan opinievorming binnen het vak heeft ATHENE (Rtr/AP) - Tienduizenden juichende Grieken en feestelijk beierende kerkklokken hebben gister avond het definitieve einde van het koningschap in Griekenland gevierd. Er was geen twijfel meer mogelijk: toen 92 procent van de stemmen was geteld, bleek dat ongeveer 69 procent van de stemge rechtigden zich voor de republiek en 31 procent voor de monarchie had uitgesproken. Terwijl de „doods klokken voor koning Constantijn" luidden, liepen velen achter de sumbolische lijkkisten, waarmee de moarchie ten grave werd gedragen. De laatste drager van de Griekse kroon, Constantijn, volgde gis- teren het verloop van de volks stemming in zijn huis bij de B ritse hoofdstad, samen met zijn vrouw Anne-Marie. Hun kinde ren Alexia (9), Paul (7) en Niko- laus (5) speelden rond het huis. In november had Constantijn ver klaard te hopen naar zijn land te kunnen terugkeren, als ko ning of als ambteloos burger. Maar gisteravond verklaarde Panayotis Lambrias, de staats secretaris voor pers en voor lichting, dat het niet verstandig zou zijn als Constantijn als ambteloos burger naar zijn land zou terugkeren voordat ge ruime tijd verstreken zou zijn. Premier Karamanlis verklaarde na het bekend worden van de uitslag dat het Griekse volk in alle vrijheid zijn keuze had ge daan, en daarmee voor altijd een eind had gemaakt aan de onzekerheid over de staatsvorm en aan een tragedie van voort durende wijzigingen van staats vorm. Met deze stellge uit spraak van Karamanlis lijkt een eind te zijn gekomen aan een periode van onduidelijk heid. Het referendum werd na melijk georganiseerd door een regering die niet anti-royalis tisch was. Karamanlis is zelf monarchist. Vooral in linkse kringen is men verheugd over de uitslag. Niet alleen heeft Constantijn links tegen zich in genomen toen hij in 1965 pre mier Papandreoe dwong af te treden maar ook zou een even tuele terugkeer van de koning een voortdurend conflict met de studenten hebben veroor zaakt Constantijn besteeg in 1964 de troon, maar vluchtte drie jaar later na een halfslachtige po ging tot verzet tegen het kolo nelsbewind van Papadopoulos. Vorig jaar werd de monarchie afgeschaft na een referendum, maar die uitslag werd na het eind van het militaire bewind niet meer geldig beschouwd. Van de militaire president Gizi- kis wordt verwacht dat hij zijn functie nu zal neerleggen. In het centrum van Athene maken jongeren het overwinningsgebaar, terwijl antl-monarchistlsche leuzen worden moogodragon. Zes illegale Leidse zenders uit de lucht LEIDEN De Leidse politie heeft in samenwerking met de opsporingsdienst van de PTT in het weekend op vijf plaatsen zes illegale radiozenders in be slag genomen. De totale waarde van de zendapparatuur be draagt ongeveer 6000 gulden. De zenders werden gelocali- seerd in de volgende straten: Genestetstra at (codenaam: Mor ning Star), Schimmelstraat (Ca- limero), Crucquiusstraat („068"), Billitonstraat (Verona) en twee zenders in de V.cLWerf- straat (Amerika). Tegen de ei genaars is proces verbaal opge maakt. mmm Socialistische deskundigen Van een onzer verslaggevers Noord wijk „Deuk is niet fail liet Integendeel, we denken aelfs aan uitbreiding en ver nieuwing." Dat is de reactie van directeur HJH. Beuk op hardnekkige geruchten als zou het bekende Noordwijkse tou ring car bedrijf momenteel op het puntje van de afgrond ba lanceren tvjn. bet uitblijven van voldoende ritopdrachten. Als het in een bepaalde bedrijfs sector minder goed gaat steken dergelijke berichten steeds de kop op. Wat Beuk betreft is ey niets aan de hand. We zijn nil alweer druk bezig"met de voor bereiding van het kerstpro gramma. Met ons bedrijf gaat het echt goed", aldus de heer Beuk. Treinbotsing - Twintig reizigers zijn gisteravond gewond bij een botsing tussen een lokaaltrein en de expres van Venetië naar Wenen op het Santa-Luciasta- tion van Venetië. Auto's Haile Selassie - De Militai re machthebbers in Ethiopië gaart op 19 december de 46 automobielen verkopen die ze uit het keizerlijke wagenpark en de garages van ex-regerings functionarissen gehaald heb ben, zo heeft het opperbevel in Addis Abeba bekendgemaakt. En wat doen voetballers als er niet gespeeld kan worden? Kaarten. Schrijvers, Haan en Blankenburg (v.l.n.r.) probeerden toch een „premie" te verdienen. Geheel links fervent Ajax-supporter Willy Alberti. Helma: dividendverhoging van tenminste 20 pet AMSTERDAM (ANP) - Naar het zich laat aanzien heeft de stijging van de resultaten bij Helma Holding NV in het eerste halfjaar 1974 zich in het tweede halfjaar nagendeg voortgezet. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal dan ook worden voorgesteld, het dividend over 1974 met tenminste 20 pet te verhogen (was 1,40 per aandeel van 10), aldus is op een buitengewone aandeelhoudersvergadering gezegd. Bankrente VS verlaagd WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse centrale bank heeft haar goedkeuring gehecht aan een verlaging van het bankdisconto tot 7,75 procent. Het disconto stond voordien op een record van acht procent Waarnemers zien in deze stap een teken dat de centrale bank be^g is haar monetaire politiek te verzachten. AMRO verlaagt rentevergoeding AMSTERDAM (ANP) - Na de ABN heeft thans ook de AMR O-bank aangekondigd dat zij gezien de ontwikkelingen op de kapitaal markt de rentevergoedingen op spaarrekeningen met een vaste looptijd per 16 december gaat verlagen. Op nieuwe stortingen met een vaste looptijd van 2,3,4, of 5 jaar, wordt dan een half procent lager rente vergoed. De rente gaat bedragen 7,5, 8,5 respectievelijk 9,5 procent De rentevergoeding voor nieuwe spaarbiljetten met een looptijd van vijf jaar gaat omlaag van tien naar negen procent, en op spaarbil jetten met een looptijd van twee jaar van 7,5 naar 7 pet De hypotheek rente van de bank is verlaagd tot 11 pet. Als gevolg hiervan wordt de rente op het „EIGEN HUIS-SPAARPLAN", verlaagd tot 9,5 pet. Amersfoort. A^J.P. De regering moet volgens een aantal deskundigen van de P.v^JV. vasthouden aan een aantal hoofdpunten van het nieuwe huur-en subsidiebeleid. Zij moet er desnoods een kabinet scrisis voor over hebben. Dit hebben deze socialisti sche deskundigen in Amersfoort op een bijeenkomst nadrukkelijk uitgesproken. len tijdens het komende debat in de Tweede Kamer dient be langrijke politieke gevolgen te hebben, aldus de gewestelijke en gemeentelijke socialistische verhogingen, op basis van een meldingsplicht vast te stellen., de individuele huursubsidies en de jaarlijkse huurverhogingen, die volgens hen niet boven acht deskundigen op het gebied van de volkshuisvesting. Op de bij eenkomst waren de staatssecre tarissen van Dam en Schaefer van Volkshuisvesting aanwezig. De aanwezigen ageerden met hun stellingname tegen de opvattin gen van onder meer de K.V.P. en de A.R., die tegen de diverse punten uit de nota Huur- en Subsidiebeleid grote bezwaren hebben. Dit geldt onder meer voor de bepalingen, dat de re gering de bevoegdheid kan krij gen op basis van een meldings plicht een maximum huurver hoging vast te stellen. BEIROET (AFP) Dc elf Palestijnen (de vier kapers van de Britse VC-10, de vijf van Egypte en Noeri en Tamimah uit de Schevenlngse gevan genis), die door de Tunesische autoriteiten aan de Palestijnse bevrijdingsorganisatie zijn overge dragen, bevinden zich in Cairo. Daar zullen de nodige maatregelen worden getroffen opdat ze voor een Palestijns revolutionair tribunaal kun nen worden geleid. Dit schrijft het Libanese blad ElSafir. Het blad weet geen nadere details te melden over datum waarop en plaats waar het tribunaal zal worden gehouden. Het zou echter wel een open baar proces worden opdat alle Arabieren worden geinformeerd over de omstandigheden waaronder en de motieven waarmee de kaping plaatsvond. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie heeft al her haaldelijk gezegd dat ze degenen die achter de kaping zaten zal ontmaskeren en dat ze de hele waarheid over de affaire bekend zal maken. In een Tunesisch communiqué is meegedeeld dat de Palestijnen, in overeenstemming met de verkla ringen van president Bourquiba: de vrije keus werd gelaten zich al of niet bij de PLO te voegen. „Zij stelden zich vrijwillig ter beschikking van de PLO". mum TELEFOON NIET DUURDER DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Van iiul ten is van plan 'ook voo* volgend Jaar de abon nementsprijs en dc gespreksta rieven van de telefoon te be vriezen. De aansluit- en verhuiskosten zul len met de normale kostenont wikkeling meegaan, aldus de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat. Hij zei verder dat er geen prijsverlaging voor de telefoontarieven te verwachten valt, hoewel het grote winstcij fer van dc telefoondienst dat zou kunnen doen vermoeden. U kont het duidelijk afleren van dozo fraai gostyloerdo thermometer, gemaakt van weorbostendig kunststofmato- riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor hot opgeven van óén nieuwe kwartaalabonnee. ...als nieuw kwartaalabonnoe van do naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een thermometer n naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1