Pupillen Pfrommer aardig op dreef KNSBVESTIGDE 'VERGADERDE CORD' Brigitha maakt 'n belofte waar Amateurstayer Venix sloeg in slotfase toe Moeratov: 38.4 sec. op 500 m. Titelstrijd jeugdjudo Linda Esser 61e plaats MAANDAG 9 DECEMBER 1974 ALMA ATA De Rnssische sprinter Valeri Moeratov, die. vorig seizoen lange tijd door, een blessure was uitgeschakeld bleef zaterdag tijdens een i schaatswedstrijd opde Medeo- baan van Alma Ata met een tijd van 38.4 seconden op de 500 meter slechts viertiende se conde boven het wereldrecord. Ook op de 1000 meter leverde hij met 1.19.3 de beste seizoenpres tatie. Op de 500 meter bleef Anatoli Safronov met 38.9 se conden eveneens onder de 39 secondengrens. De derde plaats werd gedeeld door Vjasjeslav Sjikoelo en Jevgerü Koelikov met 39.3 seconden. Op de kilo meter eindigde Safronov in 1.20.0, eveneens als tweede, voor Vladimir Kasjej (1.21.1). Bij de dames zegevierde Tatja- na Averina op de 500 meter in 43.8 seconden. Op de 1500 me ter moest zij echter Ljoedmila Ankoedinova voor laten gaan: 2.17.6 tegen 2.17.9. James Vrij behield ongeslagen record in Gent GENT James Vrij heeft za terdagavond in Gent een ge vecht in het weltergewicht te gen de Belg Fredo gewonnen. Fredo staakte in de vijfde ron de de strijd. Vrij bleef hier door ongeslagen in zijn pro floopbaan. De Mexicaan Rodolfo Marinez heeft zaterdagavond in Merida een gevecht om de wereldtitel boksen in het bantamgewicht (volgens de versie van de World Boxing Council) tegen zijn landgenoot en titelhouder Rafael Herrera gewonnen De Argentijn Victor Galindez is zaterdagavond in Buenos Aires wereldkampioen boksen in het half zwaargewicht (vol gens de versie van de World Boxing Association) geworden door een overwinning op de Amerikaan Len Hutchins. De titel was vacant Eén van de meest talentvolle Italiaanse amateurboksers, de 19-jarige Paolo Garioni, is za terdag in Pavia overleden aan een hartaanval nadat hij tij dens een gevecht neer was ge gaan. AMERSFOORT In Amersfoort zijn gisteren de Nederlandse judokam pioenschappen voor 14- en 15-jarigen gehouden. De uitslagen zijn: Lichtgewicht (tot 46 kilogram): 1. Lie- kens (Zuid-Nederland), 2. Smakman (Noord-Holland); Halfmiddenge- wicht (tot 51 kg.): 1. Hoogendijk (Zuid-Holland). 2. Odolphi (Noord- Holland); Middengewicht (tot 56 kg.): 1. Lunter (Noord-Holland), 2. Lapre (Zuid-Holland); Halfzwaarge- wicht (tot 62 kg.): 1. Kochheim (Noord-Holland), 2. Van Groesen (Zuid-Nedlernad); Zwaargewicht (hoven 62 kg.): 1. Kars (Zuid-Hol land), 2. Vehoeven (Zuid-Nederland). GOTHENBURG Als eerste Nederlander van dit seizoen heeft Eppie Bleeker zondag op de laaglandbaan van Go thenburg de 500 meter afgelegd binnen de veer tig seconden. Hij verloor in die rit met nauw waarneembaar verschil van de Zweed Oloph Granath, die dezelfde tijd kreeg toegewezen. Overigens won de 25-ja- rige Friese onderwijzer dankzij twee zeges op de 1000 meter het sprint klassement met ruim verschil. De korte trip naar de Zweedse havenstad van de formatie van Leen Pfrommer, die door hulp van twee sponsors mogelijk was geworden, leverde aardige successen op. In de kleine meerkamp versloeg Hans van Helden de Europese kampioen Goeran Claeson. De Zweed was met 41.1 seconden het snelst op de 500 meter, maar werd op de andere onderdelen geklopt. Hans van Helden won in 2.06.1 zelf de 1500 meter. De afstand zege op de 5000 meter was voor Jan Derksen; 7.43.0. De wed strijden vonden plaats bij re genachtig weer. De Nederlandse dameskernploeg heeft dit weekeinde tijdens in ternationale schaatswedstrijden in Oost-Berlijn tot het laatste nummer moeten wachten op een succesje. Zondag won Sip- pie Tigchelaar in de allround klasse de 3000 meter in de goe de tijd van 4 minuten 58.8 se conden, een nieuw baanrecord. Het oude stond met 5.00.1 op naam van de Oostduitse Moni- ka Zemicek, die nu tot 5.00.2 kwam. Monika Zemicek won het eindklassement met meer dan vijf punten voorsprong op de beste Nederlandse, Sijtje van der Lende: 192.123 tegen 197.245 (vijfde). De Friezin was op de andere drie afstanden (500, 1000 en 1500 meter; de beste Nederlandse overigens zeer matige tijden, vele seconden achter de wi ressen. Ook de Westduitse Mo nika Holzner-Pflug, die zondag bij wijze van zelfkwelling weer eens een 3000 meter reed (5.17.0), kon tegen het Oostduits geweld niet op. Zij eindigde in het klassement achter Zemicek, Kessow, Dix (allen Odl.), Rys (Polen) en Sijtje van der Lende als zesde. Bij de heren-allrounders kwam de Russische kernploeg aan de start Behalve de specifieke stayer Varlamov, hij won de 5000 meter in de baanrecordtijd van 7.42.7, hadden de Sovjets weinig nieuws te bieden. Bij de sprinters ontging de Noor Las- se Efskind, nog steeds mede- wereldrecordhouder op de 500 meter (38.0) de totaalzege door een val op de sprint van de eerste dag. Nu zegevierde Oost duitser Klaus Knauer. Verbluffend werk van Eppie Bleeker. Het veroveren van de sprinttitel vormt het eerste tastbare bewijs van zijn voortreffelijke vorm aan net begin van het schaatsseizoen. Moeratov (foto) bleef viertiende van een seconde van het wereldrecord af. Zwolle - De afgevaardigden van de schaatsclubs hebben zaterdagmiddag in de buitensociëteit van Zwolle gezien, hoe de vice-voorzitter van de K.N.SJL, Henk van Laer een nieuw "nationaal record" heeft gevestigd. In voorgaande jaren duurden de jaarvergaderingen van de Koninklijke Nederlandse schaatsenrijders bond vaak langer dan zes uur, maar zaterdagmiddag deed vice-voor zitter Van Laer, die Jhr Quarles van Ufford (verhinderd) uitstekend verving, er nog geen vier uur over om de 26 agendapunten onder de hamer door te slaan. Tijdens de vlot verlopen algemene jaarvergadering is bekend gemaakt dat de K.N.S.B. op de volgend jaar in München te houden ISU-vergadering een voorstel zou indienen om te komen tot het organi seren van een schaatstoernooi om de wereldcup voor landenteams. Een dergelijk schaatstoernooi is onlangs nog door schaatstrainer Leen Pfrommer bepleit De verenigingen die het niet nodig vonden om de algemene ledenvergadering bij te wonen, hebben niets gemist, want belangrijke beslissingen zijn er in Zwolle niet genomen. Toch waren er enkele agendapunten die de nodige discussies opleverden. Nadat vice-voorzitter Van Laer de traditie van zijn afwezige voorzitter (telegram van aanhankelijk heid naar koningin Juliana stuurde) niet had gebroken, werden de jaarverslagen van de afdelin gen goedgekeurd. De financiële commissie prees het werk van penningmeester Wout Egas. Geen wonder want in het financieel jaarverslag bleek dat de K.N.S.B. ondanks de slechte tijden, toch nog over ruim 450.000 gulden liquide middelen beschikt waarvan ruim 300.000 gulden bij twee grote Nederlandse banken voor een termijn depx - sito waren gestort. Niet alleen voor deze gunstige cijfers, maar ook door zijn grote verdienste voor de K.N.S.B. werd Wout Egas door het bondsbestuur tot erelid be noemd. Henny Roos (25 jaar bondsbestuurslid en vele jaren vice-voorzitter van de ISU) en de heer Loggers, (sinds 1959 lid van het bondsbestuur en voorzitter van het gewest Noord Holland-Utrecht) kregen de erespeld aangeboden evenals Atje Keu len-Deelstra, die na haar afscheid in Heerenveen al was "geridderd", de ledenvergadering moest het erelidmaatschap van de wereldkampioene uit Im- sum alleen nog bekrachtigen. Ook dat leverde geen problemen op. De reglementswijzigingen, die op de agenda ston den, werden zonder veel discussies aangenomen. Alleen de juiste omschrijving van de categorie "trimmer" en de recreatieve schaatser was een onderwerp van lange discussies. Een aantal ijsclu bafgevaardigden meende dat de recreatieve schaatsers door het dure seizoenzegel (35 gulden) door de bond werden "overvraagd". Do vrees heerste, dat door deze forse contributie een groot aantal recreatieve schaatsers zou verdwijnen. En dat zou een schadepost worden voor de vele ijsclubs in Nederland. KNSB-vice-voorzitter Henk van Laer stelde de vergadering voor om het punt van de recreatieve schaatsers te verschuiven naar de vergadering van de technische commissie. Mede door de bekritiseerde sportnota van C.R.M. waarin de recreatieve sport veel aandacht krijgt, besloot de vergadering het voorstel te aanvaarden. Voorts werd besloten de strijd om het Nederlands marathon schaatskampioenschap te verschuiven naar zaterdag 15 februari. Deze verschuiving was noodzakelijk omdat de alom bekende wielrenner en schaatser Dries van Wijhe om principiële redenen niet aan het kampioenschap zou kunnen deelnemen als deze wedstrijd op zondag zou worden gereden. De wedstrijden om de nationale kortebaan titels zullen op 11 of 12 januari in Lekkerkerk (Heren) en in Westzaan (dames) worden gehouden. Wan neer er geen natuurijs is dan zullen de nationale kortebaan kampioenschappen op 28 februari en 1 maart op de kunstijsbaan van Heerenveen wor den verreden. Het Nederlands kampioenschap kunstrijden zal op 7 en 8 januari ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad in de Jaap Edenhal van Amsterdam worden gehouden. VAL D'ISERE De Oostenrij ker Franz Klammer heeft gis teren in Val D'Isere de afda ling van het Criterium van de eerste sneeuw gewonnen. Zijn landgenoot Werner Grissmann werd in 2.04.1 tweede, voor de Westduitser Michael Veith (2.04.09). Klammer eindigde ook in de combinatie als eer ste. De Noor Erik Haker werd tweede en de Oostenrijker Da vid Zwilling plaatste zich als derde. De Oostenrijkse Annemarie Mo- ser-Proell won de reuzenslalom dames. De tweede plaats was voor haar landgenote Monika Kaserer in 1.22.74. De Neder landse Linda Esser werd 61e. ROTTERDAM Martin Venix is gisteren in het sportpaleis Anoy' in Rotterdam kampioen geworden van Nederland bij de amateur- stayers. Hij legde met gangkamer Joop Stakenburg de vijftig kilometer af in 47 minuten en 38 seconden. Gaby Minneboo werd tweede en Martin Rietveld eindigde op de derde plaats. Een record aantal toeschouwers (4.000) heeft een interessante strijd gezien tussen Venix en Minneboo. Minneboo, achter gangmaker Bruno Walrave, nam onmiddellijk na de start de kop en slaagde er in de aanvallen van Venix te pareren. Pas na 43 kilometer zette Venix zijn beslissende aanval in. Met een geweldige demarra ge loste hij Minneboo, die zijn achterstand in de slotfase nog zal oplopen tot 500 meter. Martin Rietveld kon het geweld van Minneboo en Venix niet bijhouden en finishte met een achterstand van twee kilometer. De uitslag is: 1. Martin Venix (achter Joop Stakenburg) 50 kilometer in 47.38.00 min.; 2. Gaby Minneboo (achter Bruno Walrave) op 500 meter; 3. Martin Rietveld (achter Frits van Duyvenbode) op 2000 meter; 4. Jaap van de Broek (achter Joop Zijlaard) op 2200 meter. iniiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiuiininuiiiiuiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiu Bij de heren viel Robin Woute- ring (Zeemacht/Noordkop) het meest op. Hij won drie afstan- 1.59.2). den. De 400 meter wisselslag in 4.41.6. de 200 meter schoolslag (2.29.4) en de 200 meter vlinder slag (2.11.9). Op de 200 meter vrije slag bleven alleen Henk Elzerman en Eddy de Wit (bei overigens niet geheel duidelijk waarvoor er nu pre cies selectiewedstrijden werden werden gehouden. Bondscoach Bert Sitters was in het buiten land (USA), terwijl verschillen de leden van de sie niet bereikbaar waren. De zwembond heeft in ieder geval weer wat tijden. De eerste lan- denontmoetingen wordën in fe bruari '75 gehouden, sommigen fluisteren echter over een trai- ningsverblijf rond de jaarwisse ling in Las Palmas. Van onze zwemmedewerker DEN HAAG Op selectiewed strijden van de KNZB, welke zaterdag in zwembad Morgen stond zijn gehouden, zijn twee Nederlandse records verbeterd. Enith Brigitha stelde het kor- tebaanrecord op de 200 meter vrije slag op 2.02.4. Op de 200 meter rugslag kwam Paula van Eijk tot een nieuw adspiran- tenrecord van 2.22.1. Het record van Enith Brigitha kwam niet onverwacht. Op 17 november haalde de zwemster van het LJ in hetzelfde bad het record op de 400 meter naar zich toe (4.22.6). Trainster Wil Storm voorspelde, dat, gezien de vorm van Enith, er deze winter nog meer records zou den volgen. Op de 100 meter liet Enith een tussentijd van 59.1 afdrukken. De andere deelneemsters ble ven allen boven de minuut. Ada Pot (1.01.6) en Annelies Maas (1.01.3) volgden toen nog het best. Met haar tweehonderdme- tertijd lag Enith echter ver op de concurrentie voor. Pors eindigde in 2.06.9, Maas in 2.07.0. Het record was met 2.03.5 reeds in het bezit van Enith Brigitha. Op 3 maart van dit jaar reali seerde zij deze tijd in Bremen op het jaarlijkse zwemgala. Rugslagzwemster Paula van EijK (HPC) ondervond in haar recor drace enorm veel tegenstand van jaargenote Corianne Heij- mand (Zeester/Prinsen). Zij eindigden beiden in 2.22.1, maar Paula werd eerste en drecordf Na ïoo meter lag Co- Al geruime tijd liet het zich aanzien dat Enith Brigitha (links) weer met een record rianne nog voor (1.09.- tegen 1.09.1). voor de dag zou komen. Illllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Wapenen De door NAC ontslagen trainer Henk Wullems- heeft steun gekregen van zijn collega's in de eredivisie. Het is de eerste keer dat de oe- fenmeesters uit de eredivisie unaniem hun stem verheffen te gen „het onrecht een collega aangedaan" en met klem protesteren tegen het aanstellen als eerste trainer van zijn assistent. De onze kerheid, die inherent schijnt te zijn aan hun werk, speelt hierbij natuurlijk mee. Indi rect wordt ook het be stuur van NAC aange vallen met het uitspre ken van de verwach ting dat de KNVB het ontslag ongedaan zal maken. Voor het ont slag, hoe ongenuan ceerd en amateuris tisch ook gegeven, zul len de bestuurders nog wel een reden kunnen bedenken. Dat zij de taak van Wul lems in handen leggen van een trainer die daarvoor niet de be voegdheid bezit, be wijst dat het bestuur van de Bredase ver eniging óf de regels niet kent óf meent zich meer te mogen veroorloven dan mo gelijk is. In beide ge vallen zit het bestuur fout. Het is logisch dat de trainers, die in hun belangenorganisatie steeds vechten tegen het aanstellen van niet-bevoegden, hun stem verheffen. Het is evenzeer logisch dat zij met hun unanieme veroordeling van het besluit van NAC zich willen wapenen tegen eventuele volgende ontslagen. Meestal treft een ontslag een trainer van een club die er slecht voor staat. In de maat schappij moet men met doorslaande argu menten komen om een ontslagvergunning te kunnen verkrijgen. In de voetbalmaatschap pij wordt een trainer, toch ook een werkne mer, zonder meer de laan uitgestuurd, on geacht het feit, dat hij geen materiaal heeft om mee te werken. Het is de hoogste tijd dat de KNVB, in casu het betaald voetbal, voorkomt dat van de ene dag op de andere een trainer wordt ont slagen omdat de resul taten een (amateur)be- stuur niet aanstaan. Er worden zo veel n g-. lementen gewijzigd, afgedankt en toege voegd dat voor zulk een belangrijke zaak best regels kunnen worden vastgesteld. Afkeuren? Hier en daar fronst men de wenkbrauwen over de afkeuringen. Vori ge week ging in de hoofdklasse zegge en schrijve een enkele wedstrijd door: Eri caEmmen, waarvoor Piet Keizer als com mentator voor het tv- programma FC Avon drood optrad. Toeval lig was dat ene veld bespeelbaar. In veler ogen wel een zeer gro te toevalligheid. Aja- x—De Graafschap en TwentePSV werden het afgelopen week einde afgelast. Alle andere velden in de eredivisie werden goedgekeurd en er kon heel best op ge speeld worden. De af keuring betrof twee ploegen die woensdag voor het toernooi om de UEFA Cup 'moeten spelen. Twente bleek onbespeelbaar maar over het veld van Ajax waren de menin gen verdeeld. Kan die afkeuring ook onder de noemer „toeval" worden gerekend? Er zijn enige sporten die elkaar het predikaat „snelstgroeiend" be twisten, op zeer vriendschappelijke wijze overigens. Bad minton eist dit predi kaat op, squash groeit ook als kool. De laat ste sport kan zich, als de Nota Sportbeleid van minister Van Doorn zou worden uit gevoerd, koesteren in de gunst van de be windsman die de re creatieve sport wil be vorderen. i

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11