£cidóc0omatit Beurs voor alle studerenden van 18 jaar en ouder sr we maken het goed met 'n bloemetje v.d.wiel Verdeling van WAO-premie Werkloosheid in Amerika 'OLITIE GEEFT GELE KAART Regering stelt voor: jZ/2 werkelijldieid zijn er 350.000 werklozen pfAN SCHIET bROER DOOD In Rhodesië lijkt bestand nabij 3(- v.d.wiel ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV.. Leiden - Directeur.hoofdredacteur F 1. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune.^ V ^ertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f2,49; kwartaal f 32.21; jaar f 125.25 - losse nummers 45 cent. Zaterdag 7 december 1974, 67e jaargang no. 19987 Bingo Vanavond Ned. I om 20.21 uur „Bingo" en om 22.35 uur Great Mysteries. Ned. II om 20.21 uur de Wie- kent-kwis en om 21.40 uur Gebr. Hammond (slot). Zondag Ned. I om 21.10 uur Wolvenman. Ned. II om 20.25 uur „Kerst met vader Abraham". Onveranderlijk Zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Matige to krachtige wind, aan de kust kans op harde wind uit he westen. Maximumtemperatuur 8 graden. Voor zondag en maan dag wordt ongeveer hetzelfde weertype verwacht. Morgen zon op 08.34, zon onder 16.29. Scheveningen hoogwater 09.55 en 22.34, laagwater 05.2( en 18.04 uur. Koninklijke nuilpeer Lang niet iede- HSeen in Griekenland ^flEblij met een even- MHuele terugkeer van H|oning Constantijn. ip deze affiche van agenstanders van Ie monarchie krijgt ïonstantijn een nuilpeer en de be reidende tekst lidt: neem dit ïaar in plaats van stem. Morgen jen volksstem- ning worden ge- louden in Grieken ver de vraag IA» Df de koning moet Lpw erugkomen of niet. -Pi (Van onze parlementaire red.) Den Haag - De ministerraad heeft besloten de verhoging van de w.a.o.-premie op 1 januari 1975 (van 8,4 naar 9,2 procent) voor 0,6 procent ten laste van de werkgevers en voor 0,2 procent van de werknemers te doen komen. Deze verhoging is overeenkomstig het advies van de meerderheid van het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Dit leidt ertoe, dat van genoemde premie van 9,2 procent voor 1975 3,05 procent ten laste van de werknemers en 6,15 procent ten laste van de werkgevers komt. Deze percen tages zijn dit jaar respectievelijk 2,85 en 5,55. i WASHINGTON (ANP) Het werkloos heidscijfer in de Verenigde Staten heeft de hoogste stand sinds dertien jaar bereikt. Eind november waren zes miljoen Amerika nen werkloos, 460.000 meer dan eind okto ber. Daarmee was 6,5 procent van de be roepsbevolking zonder werk. Een onder zoekbureau voorspelt voor midden 1975 een werkloosheidscijfer van 8 procent. In West-D.uitsland is de werkloosheid in noverber met ongeveer een-vijfde toegeno men. 800.000 Duitsers zitten zonder werk ofwel 3,5 procent van de werkende bevol king. Dat is het hoogste aantal sinds 18 jaar. OURE (ANP) Inwoners van de Friese plaats oure die proberen een loopje te nemen met de krijgen als eerste waarschuwing van de >>et. rijkspolitie een gele kaart. Op deze manier pro beert men hondenbezitters en automobilisten op het rechte spoor te brengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is van plan alle studerenden van 18 jaar en ouder een beurs te geven, die afhankelijk van het inkomen van de ouders kan oplopen tot 5000 gulden. Dat betekent, dat de stude renden zelf de toelage zullen ont vangen en dat de ouders geen kin derbijslag meer krijgen. De uitga ven voor deze operatie worden ge raamd op ruim één miljard gulden. Dit regeringsvoorstel betekent een belangrij ke uitbreiding van de oorspronkelijke voor stellen voor een andere studiefinanciering, die alleen studenten in het wetenschappelijk en hoger beroepsonderwijs betrof. Volgens staatssecretaris Klein, die het plan gisteren presenteerde, heeft deze wijziging wel tot gevolg, dat de invoering van een nieuw stelsel van studiefinanciering een jaar ver traagd wordt, tot 1 september 1976. De overige onderdelen van het regerings plan sluiten vrijwel geheel aan op de voor stellen in de nota studiefinanciering, die de staatssecretaris in januari van dit jaar publi ceerde. Het systeem van studiebekostiging via toelagen, kinderbijslag en belastingaf trek voor studerende kinderen wordt over boord gezeL De bedoeling hiervan is ener zijds de inkomens-ongelijkheid op te heffen, anderzijds de student onafhankelijker van zijn ouders te maken. Het streven naar inkomensnivellering van dit kabinet komt tot uiting in het beurzenbe- leid. Een student van wie de ouders inkomen van 16.000 gulden hebben, krijgt het volle pond: een basisbeurs van 2.500 gulden en een aanvullende beurs van 2.500 gulden De aanvullende beurs wordt kleiner naarmate het inkomen van de ouders groter is. Bij een ouderlijk inkomen van 32.000 gulden krijgt de student alleen de basis beurs. Verder is er een verschil tussen wat' een thuiswonende en een uitwonende stu dent krijgt Bij niet-volledige dagstudie word gedacht aan aangepaste uitkeringen. Als de nieuwe regeling doorgaat zullen ca 150.000 jongeren extra onder het systeem vallen. Studerenden, jonger dan 18 jaar, vallen niet onder het nieuwe systeem; voor hen blijft kinderbijslag en -aftrek bestaan. Gerechtelijke vervolging in- omkopingszaak rond Mirages (Van onze parlementaire red.) DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat het Openbaar Ministerie een ge rechtelijk voor-onderzoek zal openen inzake de omkoping spoging, waarvan de Franse Dassault-vliegtulgfabriek wordt beschuldigd. Vooraanstaande figuren van deze onderneming zouden Neder landse parlementariërs finan ciële beloningen in het vooruit zicht hebben gesteld, als zij zou den bevorderen, dat de Franse Mirage de opvolger zou worden van de Starfighter. Het openen van een gerechtelijk vooronderzoek betekent, dat te gen iemand een vervolging wordt ingesteld. „Het is een goed gebruik om niet bekend te maken, tegen wie deze vervol ging zich richt", zo zei premier Den Uyl gisteravond, „maar ik kan wel zeggen, dat het niet om een lid van de Eerste of Tweede kamer gaat". Tot nu toe heeft de rijksrecherche een informa tief onderzoek ingesteld in deze zaak. Brooddieven Als gevolg van de staking van zo'n 35.000 bakkers is brood in Londen zo'n schaars produkt geworden, dat geen bakkerswagen meer veilig is. Een auto met brood verdween toen de bakker de wagen even onbeheerd had achtergelaten. Een andere bakker werd aange houden wegens diefstal van een mand brood. Gisteren leek het er op dat er spoedig een einde zou komen aan de bakkerssta king. fROF. HEERTJE: HAAG (ANP) Er zijn in ons land aeer werklozen dan zin de officiële pgave van het ministerie van Sociale laken wordt aangegeven. >it zegt prof. dr. A Heertje in een rtikel in het novembernummer van het lieuwe tijdschrift „beleid en maatschap- lij". Er is een grote verborgen werkloosheid, want honderdduizenden werklozen staan niet officieel als zodanig geregistreerd, maar hebben het arbeidsproces via de w.a.o. of de ziektewet verlaten. Daar staat tegenover, dat er ook een verborgen werkgelegenheid bestaat, doordat er offi ciële werklozen zijn, die clandestien wer ken. Per saldo komt het totale werkloos heidscijfer echter uit op minstens 350.000, in plaats van het officiële aantal van ongeveer 160.000. Prof. Heertje voorspelt, dat de huidige werkloosheid lang zal duren. Volgens hem ziet het kabinet dit niet Het kabinet schenkt teveel aandacht aan de zgn. „conjuncturele kop" van de werkloos heid, aldus prof. Heertje die pleit voor een gericht beleid waarbij bijvoorbeeld arbeidsbesparende investeringen worden verboden. i (Van een onzer verslaggevers) .EERDAM Met een schot uit een jachtgeweer heeft giser- avond de 49-jarige Jan M. uit Kedichem, tussen Gorinchem en Leerdam, een einde ge maakt aan het leven van zijn 51-jarige broer'Arie. Daarmee is een langdurige vete tussen de twee broers op gewelddadi ge wijze beslecht. Het slachtof fer laat zeven kinderen na. De 'Het dodelijke schot viel in de autospuiterij van Jan M., waar het geweer voor het grijpen stond. De ruzie was ontstaan over de ouderlijke woning. De ongehuwde Jan had die van zijn ouders gekocht voor een bedrag dat volgens de familiele den veel te laag was. ,ONDEN (AFP) Premier Ian Smith van Rhodesië zal moge lijk morgenavond een staking van het vuren bekendmaken tussen de Rhodesische strijd krachten en de Afrikaanse guerrillastrijders in het noord en van het land, zo meldt het Britse blad The Times van van daag. let blad zegt dit uit regerings kringen in Salisbury te hebben vernomen. Smith zou in een tv-toespraak een staakt -het-vu- ren een eerste stap naar een definitief akkoord tus sen Rhodesië, Zuid-Afrika en de Afrikaanse landen „ten noorden van de Zambezi". The Times meldt verder dat de twee Afrikaanse leiders uit Rhodesië die hebben deelgeno men aan de conferentie in Loe- saka, Nkomo en Sithole, waar schijnlijk ook een belangrijke verklaring over een staking van het vuren in Rhodesië zullen afleggen. 9ó Mausoleum \té eaeoor Oe Thant RANGOON (Rtr) De Birmaan- se autoriteiten zijn gezwicht voor een groep studenten die het stoffelijk overschot van Oe Thant hadden gegijzeld en heb ben een stuk grond aangeboden voor de bouw van een mauso leum voor de oud secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties. Men verwacht dat de studenten nu spoedig het stoffelijk over schot zullen teruggeven, e studenten namen Oe Thants lijk weg en eisten een meer passende begrafenis en een mausoleum voor Oe Thant Pokkenbriefje afgeschaft (Van onze parlementaire red.) Den Haag De wettelijke plichi tot inenting van zuigelingen te gen pokken komt te vervallen. De ministerraad heeft gisteren besloten de inentingswet 1939, die vaccinatie tegen pokken verplicht stelde, in te trekken. Ouders krijgen dus voortaan geen oproep meer om een be wijs van inenting van een zuige ling - het zogenaamde pokken briefje - v.v_. te leggen. Aanlei ding hiertoe is het feit, dat in Nederland pokken niet meer voorkomen Uitvinders zetten beste beentje voor De mensen vinden wat uit tegenwoordig. Op de internationale uitvinders- beurs in Brussel ver scheen de 23-jarige Duitse Anke Brendel met een veelzijdig kledingstuk. Een lap stof met twee banden kan ze op negen verschil lende manieren dragen. Kortom een hele gardero- be-in-één. De Fransman Etienne Broult verscheen op de beurs met een verbran dingsmotor die volgens zijn zeggen op water loopt, en geen enkele rook produceert. SUPER SLEPER Vanaf de voor plecht wulfden Sin terklaas en de Kerstman gisteren de achterblij vers op de helling, terwijl zij met 's we relds grootste sleepboot te water gleden: de Smit Rotterdam, 75 me ter lang, 22.000 pk 20 miljoen gul den waard. Konin gin Juliana doopte op de werf De Mer- wede in Hardinx- veld dit schip. In april krijgt Smit een tweede sleper van dezelfde sterkte, de Smit London. Italië betaalt Philip Morris (Van een onzer verslaggevers)' UTRECHT De Italiaanse rege ring zal haar schuld van onge veer 100 miljoen gulden aan de Nederlandse tabaksfabriek Philip Morris mogelijk al de komende week voldoen. De In dustriebond NW heeft dit uit internationale vakbondskrin gen vernomen. Philip Morris moest 1000 werkne mers van zijn fabrieken in Eindhoven en Bergen-op-Zoom tijdelijk naar huis sturen we gens de aanzienlijke achter stand in betalingen van Italië. De directie van het bedrijf zei gisteravond nog niets te weten van een snelle betaling. De Ne derlandse ambassadeur in Ro me heeft al enkele dagen vrij wel doorlopend contact met Ita liaanse overheidsinstanties over deze zaak. Schenkt 'n vrouw dat zelfbewuste gevoel er erg verzorgd uit te zien. 'n Gevoel vdh veiligheid. U ziet het aart haar open en stralende ogen. Die monter en tevreden de wereld inblikken. Dèt siert de mens! weeterhetfiinevan ....van brillen! Nieuwe Rijn £2 Leiden (Van e r verslaggevers) DEN HAAG De Duitse oor logsmisdadiger Joseph Kotülla, die in Nederland een leven slange gevangenisstraf uitzit, is van de Schcveningse gevan genis weer overgebracht naar die in Breda. Premier Den Uyl deelde gisteravond mee, dat dit gebeurde op eigen verzoek van KoUlla. De Duitser werd in het penitcn- tiar ziekenhuis in Scheveningen verpleegd, nadat hij geruime Ujd geleden door een hersen bloeding was getroffen. Zijn toestand is nu zo, dat verblijf hier niet langer noodzakelijk was. Enkele dagen heeft Kbtal- la in een depressieve stemming geweigerd medicijnen in te ne men, maar hierop is hij inmid dels teruggekomen. gezegd met een fraai, gourig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van oen nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! woonplaats: stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar naam.jjj adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1