Tonnen cyaankali in kelder opge Pilconsult zit in ziekenfondspakket Russisch etentje in hogere sferen Kibboets overvallen Kosten sociale voorzieningen lopen teveel op Gelijk loon voor man en vrouw .VRIJDAG 6 DECEMBER 1974 LEIDSE COURANT Nieuw gifschandaal in België t. Van onze correspondent Jan Schils I BRUSSEL Voor de tweede keer binnen nog geen 48 uur zijn I de Belgen opgeschrikt door een gifschandaal, nu in het plaatsje lessen bij Geraardsbergen, ongeveer vijftig kilometer ten westen van Brussel. Daar blijkt al jarenlang in een nu verlaten fabriek van tenten en caravans een hoeveelheid van zeventien tot twintig ton cyaan-houdend materiaal te liggen, genoeg om een stad van honderdduizenden inwoners uit te roeien. Het giftige goedje werd door drie opeenvolgende bedrijven gebruikt voor het verharden van metaal, speciaal van buizen voor tenten en voor caravans. Alle drie fabrieken gingen failliet waarop de eigenaar van de fabriek, General Products, begin dit jaar de oude gebouwen door een plaatselijke notaris liet verzegelen en de drie toegangswegen afsloot. In de kelder stonden evenwel voor iedereen te bereiken veertig tot vijftig vaten van elk vijftig kilo cyaanpro- I dukten alsmede een aantal vaten met vloeibaar cyaan. I De plaatselijke politie en de burgemeester van Lessen, senator J. Delmotte, bleken tot gisteren onkundig te zijn geweest van het feit dat zich op het gemeentelijk grondgebied en in een van de drukste wijken van het dorpje, gif genoeg lag opgeborgen om alle inwoners te doden. De eigenaar van de fabriek voert ter veront schuldiging aan, dat hij het gevaarlijke spul wilde overdoen aan een volgende koper van de fabriek die het misschien zou kunnen gebruiken. MOSKOU (AP) Russische ruimtevaartfunctionarissen heb ben - erop vertrouwend dat de gezamenlijke Amerikaans-Rus sische ruimtevlucht van volgend jaar zal slagen - bekend gemaakt wat zij hun gasten 225 kilometer boven de aarde zullen serveren. Terwijl twee Russische kosmonauten om de aarde cirkelden maakte het persbureau Tass woensdag het Russische ruimte- menu voor de historische vlucht bekend. Op het menu voor het diner staat onder andere het volgende: voor de eerste gang kan een keus worden gemaakt uit borscht (bieten- en koolsoep), schapesoep of een Russisch zuringsoepje met Spinazie. De hoofdgang bestaat uit zoet kalfsvlees, kippe- vlees, paté, ham en worst. Als dessert krijgen de astronauten pruimen, noten, cake en vruchtensap. Het is ook mogelijk dat de maaltijd in de ochtenduren zal moeten worden genuttigd. In dat geval krijgen de astronauten: worst Russische stijl, carbonade, spek, borodinsky-brood (spe ciaal bruin brood), koffie, snoep, cake en biscuit. Op de verpakking van alle gerechten zal zowel in het Engels als in het Russisch worden vermeld wat precies de inhoud Regering helpt Philip Morris met innen van Italiaans tegoed DEN HAAG (ANP) - De Neder- landse regering zal contact op nemen met de Italiaanse auto riteiten over de schuld van 100 miljoen van een Italiaanse staatsonderneming aan de Ne derlandse sigarettenfabriek Philip Morris Holland. De siga rettenfabriek heeft door de schuld de produktie gedurende december met 80 procent moe ten verminderen. Volgens minister Lubbers van Economische Zaken is de Ne derlandse ambassadeur in Ro me al geactiveerd. Ook de Eu ropese Commissie heeft actie ondernomen. De kwestie was aan de orde gesteld door de Kamerleden Cornelissen en Van der Gun (beiden KVP). Volgens minister Lubbers heb ben «ook andere Nederlandse si- garettenfabrikanten die aan Italië leveren problemen, zij het in geringere mate. TEL AVTV Arabische guerril lastrijders hebben vrijdagoch tend een kibboets in Noord-Is- raël in het noord-westen van Galilea aangevallen. Volgens een Israëlische militaire woord voerder is een burger gedood of gewond. De overvallen zijn ge vlucht. Gijzeling mislukt MEXICO CITY (AP) De 31-ja- rige Mexicaanse guerrillastrij der Miguel Angel Torres Henri- quez heeft gisteren drie Franse diplomaten vijf uur lang gegij zeld in de Franse ambassade in Mexico City. Aan de gijzeling kwam een einde toen de politie hem uit het am bassadegebouw lokte en hem arresteerde. Volgens het ministerie van bui tenlandse zaken is Torres Hen- riques lid van de communisti sche liga van de 23ste septem ber. De man liep gistermiddag de ambassade binnen, trok een pistool en richtte dit op vier aanwezige personen, onder wie de Franse consul-generaal en de vice-consul. Torres Henriquez, die gezocht werd in verband met de moord op een rijke industrieel in 1973, wilde een Franse diplomaat gij zelen om het land te kunnen verlaten en naar Frankijk te reizen. De man verliet het am bassadegebouw per auto en werd bij aankomst op de lucht haven gearresteerd. Hasj smokkel TEL AVIV (Reuter) De Israëli sche politie heeft een grote smokkel in verdovende midde len opgerold, waarbij Israëli sche en Arabische handelaren nauw samen bleken te werken. Via Jordanië werd hasj aange voerd naar de oostelijke Jor- daanoever, waarschijnlijk naar een plaats waar de stroom grensrivier wordt tussen Israël en Jordanië, enkele kilometers ten zuiden van het Meer v Galilea. Daar werd de hasj plastic zakken gedaan en o\ de stroom dreven ze dan naar wachtende „vissers" aan overkant. Leonid Breznjew, de leider van de Russische communis tische partij, en de Franse president Valery Giscard d'Estaing hebben gisteren in het kasteel van Rambouillet hun eerste bespreking ge voerd. De beide bewindslie den hebben, volgens woord voerders, uitgebreid gespro ken over de aspecten van de Europese conferentie over veiligheid en samenwerking. Moordenreeks in Argentinië BUENOS AIRES (Reuter/UPI) - De moordpartijen in Argentinië duren onverminderd voort. Gis teren vielen vijf slachtoffers, vier in Buenos Aires en een in een dorp op 30 kilometer van de hoofdstad. In het centrum van Buenos Aires vond de politie de lijken van twee mannen. Ze waren gebon den en bedekt met een vlag van het revolutionaire volksleger ERP. Elders in de stad werd een mili tante linkse peronist voor zijn woning doodgeschoten door mannen die zich als politieman nen voordeden. De moorden zijn waarschijnlijk gepleegd door het Argentijnse anti-com munistische verbond. Tweede kamerlid mr. J. Rietkerk DEN HAAG ANP „Het peil van de sociale voorzieningen in Nederland behoort tot het beste ter wereld. Geen land kent een zo hoog minimum jeugdloon of' minimumloon, een zo hoog uit keringsniveau bij werkloosheid, een zo uitgebreide voorziening bij arbeidsongeschiktheid en zoveel volksverzekeringen. Ook met onze sociale werkplaatsen zijn we menig land ten voor beeld." Dit schrijft mr. J. G. Rietkerk, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D. en direkteur van het Verbond van Nederlandse On dernemingen in een prae-advies voor een congres, dat de vereni ging voor de Staathuishoud kunde morgen belegt. Mr. J. G. Rietkerk schrijft dit, omdat hij wil aantonen, dat de sociale voorzieningen in Neder land weliswaar zeer goed gere geld zijn, maar dat thans de kosten ervan uit de hand drei- In Zurich heeft men een kunstzinnig eerbe wijs betoond aan de bouwvakarbeiders. De contouren van de ge zichten van deze hard werkende mensen sie ren de zijgevels van een nieuwe complex flatge bouwen in een buiten wijk van deze Zwitserse stad. Erewacht van Ir. Manusama veroordeeld AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politierechter, mr. R. Houben, heeft gisteren zes Zuidmolukkers uit Groningen wegens overtreding van de vuurwapenwet veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf met aftrek, waarvan zes weken voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De zuidmolukkers waren 30 juni van dit jaar midden in de nacht in de IJ-tunnel aangehouden met een busje, waarmee zij naar Rotterdam waren geweest. Daar hadden de Zuidmoluk kers die nacht de erewacht be trokken bij het huis van Ir. Manusama, de president van de republiek der Zuid-Molukken. In het busje vond de politie pistolen, een revolver en twee geweren. De zes Zuidmolukkers verklaarden ter zitting, dat zij die wapens hadden gekocht, omdat zij zich na gebeurtenis sen in Den Haag en Almelo, waarbij was geschoten, be dreigd voelden door de API, een pro-indonesische groepe ring. Minstens 25, maar mogelijk ook 50 tot 60 mensen hebben giste ren in Teheran het leven verlo ren toen het dak van de aan komsthal op het vliegveld Meh- rabad instortte. Het ongeluk ge beurde tijdens een zware sneeuwstorm. De dakconstruc tie van het twintig jaar oude gebouw was mogelijk verzakt door in de zomer verrichte werkzaamheden. De laag. sneeuw op het dak was niet bijzonder dik. Men vreest dat het nog dagen kan duren eer het juiste aantal slachtoffers bekend is. Rechter beslist: UTRECHT (ANP) Het hof in Den Haag heeft gisteren met de uitspraak dat pilconsulten tot het normale werk van de huisarts behoren en dus onder het abonnementstarief van de Ziekenfondsen vallen, een punt gezet achter de al jaren duren de „pilprocedure" tussen de Landelijke Huisartsen Vereni ging en het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorga nisaties. De ziekenfondsen beschouwen deze uitspraak als een aardig Sinterklaascadeautje. Als zij de procedure hadden verloren zou den ze namelijk alle pilconsul ten over de afgelopen zes jaar alsnog zoals intertijd is afge sproken afzonderlijk aan de huisartsen hebben moeten ver goeden. En daarmee zou dan een bedrag van tientalle miljoe nen guldens zijn gemoeid, want er zijn naar schatting drie vierhonderdduizend bij het zie kenfonds verzekerde vrouwen die de pil slikken en die twee maal per jaar naar de dokter gaan voor controle. De huisartsen stelden zich steeds op het standpunt, dat consulten met betrekking tot de pil afzon derlijk moesten worden betaald omdat ze niet tot het gebruike lijke „curatieve" werk van de huisartsen behoorden. Nixon zal niet getuigen WASHINGTON (Reuter) Rech ter John Sirica heeft geweigerd het proces wegens het in de doofpot stoppen van de Water- gateaffaire tot na kerstmis op te schorten teneinde dan de ge tuigenis van Richard Nixon te kunnen krijgen. In een korte verklaring maakte de rechter dit bekend zonder dat hij een reden voor de weigering gaf. Nixon zal dus niet getuigen. De advocaten van de drie voor naamste beschuldigden, John Ehrlichman, John Haldeman en John Mitchell, hadden om uit stel gevraagd omdat zij Nixons getuigenis onmisbaar achtten voor hun verdediging. Nixons advocaten hadden Sirica echter donderdag gezegd dat Nixon nog een aanzienlijke tijd nodig zou hebben om zijnngetuigenis voor te bereiden na zes januari, datum waarop de artsen die de oud-president hebben onder zocht hem voldoende hersteld veronderstellen om te getuigen. gen te lopen. Daarom is volgens hem een ombuiging van het regeringsbeleid nodig in de richting van een evenwichtiger ontwikkeling. „We zijn te ver doorgeschoten", schrijft hij ver der. Dit is volgens hem waar neembaar bij het verschijnsel, dat uitkeringen plaatsvinden in situaties, waarvan bewijfeld moet worden, of dit de bedoe ling is van de wetgeving. Zoals het feit, dat tijdelijk personeel, dat niet blijvend in loondienst wil treden, te gemakkelijk werkloosheisuitkering ont vangt. Bij het verlenen van kin derbijslagen en wachtgeldrege lingen neemt hij dezelfde ver schijnselen waar. Een ander verschijnsel is volgens mr. Rietkerk dat de sociale ver zekering aangelegenheden moet financieren, die vroeger tot de overheidszorg behoorden. Dit gebeurt in de sector van pre ventief geneeskundige aard en bij de maatschappelijke ge zondheidszorg. Verder dreigt deze verschuiving ook bij de bestrijding van de werkloos heid bij de studiefinanciering e.d. „De vraag is, of wij met een uitbreiding van verzekeringen bij dit soort voorzieningen wel op de goede weg zijn", aldus mr. J. Rietkerk. Weinig kans voor koning Constantijn Athene (Reuter) Er bestaat weinig kans op herstel van de monarchie in Griekenland, als men afgaat op het resultaat van een opiniepeiling van de in Athene gevestigde organisatie voor sociaal onderzoek die het met haar voorspelling voor de uitslag van de onlangs gehou den parlementsverkiezingen bij het rechte eind had. Volgens de peiling is 54,5 pet van de onder vraagden tegen terugkeer van de in ballingschap levende ko ning Constantijn. Slechts 13,5 pet is voor herstel van de mo narchie, terwijl 22 pet nog geen meing mening Staatsburgerschap Meer dan 200.000 kinderen met Duitse moeders en buitenlandse ders zullen in aanmerking ko men voor het Westduitse staats burgerschap. Hiertoe heeft de bondsdag gisteren unaniem be sloten. Tot nog toe was het in de Bondsrepubliek dat c kind van een Duitse moeder een buitenlandse vader het staatsburgerschap van de vader moest aannemen Als de moeder echter Duitse is, kan in het vervolg het kind het Duitse staatsburgerschap krijgen als beide ouders daarmee instem- £eidóe@oitia/fit Culturele (r)evolutie HET LOT WIL, dat terwijl in Nederland de sociaal-economische spanning tengevolge van een conflict aan de top van het bedrijfsle ven gevaarlijk toeneemt, los daarvan een polariserende ontwikke ling op niet-materieel gebied steeds zichtbaarder wordt. De scherpe kritiek van velen op het strafreglme in Nederland dat door de één te riskant en door de ander hopeloos verouderd wordt genoemd; de nu in volle hevigheid uitgebarsten deining om de groep „Proloog" en andere uitingen van vormingswerk, de abortus kwestie terzake waarvan de olie op de golven maar tijdelijke betekenis heeft; de in openbaarheid gebrachte breuk van prof. Steenkamp met de KRO, die in de ogen van meer mensen te weinig aan informatie en te veel aan indoctrinatie doet Zo is er meer; het wijst alles tezamen naar het verschijnsel dat in Nederland de normen van de samenleving in snelle beweging zijn en dat die beweging met zeer gemengde gevoelens wordt begroet. AL LANG WAS BEKEND dat we bezig waren aan een eigen culturele evolutie; sinds kort lijkt het erop, dat velen - tot hun verdriet of plezier - hierin de aanzet zien tot een culturele revolutie. Al is het er dan een zonder bloed vergieten, de geestelijke frustatie over en weer wordt zichtbaar en als gevolg daarvan verharden de standpunten zich. Zij we op weg naar een heel nieuw soort van „zuilen"-systeem in Nederland? De gevolgen daarvan kunnen heel rampzalig zijn. Daarvoor valt zelfs geen baat te vinden bij ontwikkelingsfondsen, boven-nationale of internationale organisaties. STRAKS ZIJ WE een heel eigensoortig Ulster of Cyprus; maar zelfs landverdeling of eerlijker samengesteld parlement zit er dan als oplossing niet in. Geen heerlijk avondje HOE PLEZIERIG DE 5de DECEMBER voor regering en bedrijfsle ven persoonlijk ook geweest kan zijn, het was geen „heerlijk avondje" van het centraal akkoord voor 1975. In de verschillende bedrijfstakken zullen nu afzonderlijk - en in een hoog tempo - onderhandelingen geopend moeten worden over de c.a.o.'s voor volgend jaar. De vakbeweging wil dit, ondanks het uitblijven van een centraal akkoord, gecoördineerd gaan doen. Een mooi voornemen. Maar er schuilen om de eerste hoek al een paar gevaren. Van nature voelen vakbonden zich aangetrokken tot de mogelijkheden van de sterkste bedrijfssectoren; kunnen ze nu die aandrang weerstaan? Ten tweede valt te verwachten dat men gecoördineerd gaat proberen de wederpartij in de afzonderlijke bedrijfstakken te dwingen tot toezeggingen, welke de overkoepelen de werkgeversorganisaties in de Stichting van de Arbeid geweigerd hebben. VOOR DE HAND LIGT dat bij de komende onderhandelingen ook de werkgevers ernstig naar coördinatie zullen streven. Dan valt aan harde strijd niet te ontkomen. Er waren vorige maand al vakbondsleiders die in hun hart begeerden dat er afzonderlijke onderhandelingen zouden komen. Als het door het een en ander straks hard tegen hard zou gaan, moet wellicht nog betreurd worden (in 's lands belang!) dat Nederland dit jaar de oliecrisis mist, welke de sociale partners tot redelijkheid heeft gedwongen. Wie ook met de gebakken peren kan komen te zitten, is de regering. Zij mist het wapen van de machtigingswet, waarmee ze snel tegen ontluikende sociale onrust zou kunnen optreden. Bovendien weet ze dat een deel van de burgerij van haar verwacht, dat zij nu via wetgeving een paar doeleinden gaat realiseren, waarvan het kabinet - Den Uyl hóópte, dat het bedrijfsleven door een onderling akkoord de weg zou banen: openbaarheid van inkomens via het uitbreiden van de cao's voor alle werknemers; toenadering van de verschillende inkomensgroepen; positie van de vakbeweging in de bedrijven. Als de vakbonden zelf niet erin slagen dit op redelijke schaal door te zetten, wordt de druk op het kabinet zeer sterk. EN DAT KABINET ZIT toch al niet lekker. Het heeft de economi sche mogelijkheden voor 1975 verkeerd getaxeerd en daardoor het vertrouwen in zijn ramingen geschaad; het heeft moeten toegeven de kleine ondernemers en onderste helft van de middengroepen te weinig te zijn tegemoet gekomen. De politieke positie van de regering is daardoor verzwakt. Ook dat kan vervelende gevolgen hebben voor de sfeer waarin werkge vers en werknemers nu op eigen gezag moeten proberen tot een compromis te komen. DE BILT Boven de Golf van Biskaje en het Iberisch schierei- vu..in*cn land handhaaft zich een hoge- r-d Limburg drukgebied, terwijl de lucht- Athcn*"" druk boven het noordelijk ge- Bnrcoions deelte van de Atlantische bmÜIIu* Oceaan en noordwestelijk Euro- Bmawi pa laag is. Tengevolge van deze drukverde- H.itinki ling heersen er in onze omge- 'n' ving westelijke winden, mee vochtige lucht wordt aange- LocVrn" voerd, die uit de subtropische streken van de Oceaan afkom- Madrid stig is. Deze lucht is derhalve zeer zacht en vochtig. De tempe- Müncfu raturen in ons land zijn dan ook Nic. boven normaal te noemen. Ook bewolking waaruit nu en dan Rome wat regen of motregen valt 8'"' komt in deze luchtsoort veel wanan' voor. Morgen hetzelfde sombere en zachte weer. Cua Blanca Vooruitzichten voor zondag: Af en toe regen of motregen en vrij zacht. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp.: omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent Kans op geheel droog etmaal 30 procent DEN HAAG (ANP) Vrouwen die menen een te laag loon te ontvangen vergeleken bij een mannelijke collega die gelijk- lllllllllllllltlll!llllllllllltlllllllllll!llllllllllllli!lll!ll!lllllllllllllll!lll!l!l!l!llll[|!ltlll!l!lllil!lillllllll[lllll!l!ll!lll!l!!lllll!l!lllllll!l!l!l!llllllllll!l!l!l!inillllll Klanten die zich op dat moment In de bank be vonden kropen angstig tegen de muur, terwijl een overvaller met een pistool de wacht houdt. Dit alles gebeurde tij dens oen ovenral op de Marine Midland Bank In Chambres Street Manhatten, New York. De bank overval werd op genomen met eon filmcamera die zich in de bank bevond. De vijf overvallers ontkwamen met een onbekend bedrag aan geld. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU waardige arbeid verricht, kun nen binnenkort hun ongelijk heid aanhangig maken bij de „Commissie voor gelijk loon voor vrouwen en mannen". Mi nister Boersma (Sociale Zaken) hoopt door de Instelling van deze commissie de op handen zijnde wettelijke regeling voor gelijk loon voor vrouwen en mannen te kunnen effectueren. De commissie zal bestaan uit vijf leden. Om „drempelvrees" voor het doen van een beroep op de commissie tegen te gaan, wordt een centraal postadres inge richt. Momenteel is een depar tementale werkgroep bezig met een onderzoek naar de mate van discriminatie van vrouwen in het arbeidsproces. De minis ter wilde eerst het resultaat van het onderzoek afwachten alvo rens hij zou besluiten andere achterstellingen dan de belo ning aan te pakken. Het Kamerlid Van Dam had na mens de drie confessionele fracties gevraagd of het juist was, dat de nieuwe regeling de detailhandel 400 miljoen zou kosten. Volgens de minister was dit getal niet deugdelijk onderbouwd en hij geloofde niet, dat de wet voor de zwak kere bedrijven de druppel zou zijn die de emmer deed overlo pen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9