Met rode koppen en natte haren maakte AZ ereronde Excelsior na de rust krachten verspeeld Kraay„We zijn de vernieling in gespeeld" Kwaliteit Feyenoord gaf doorslag ALKMAAR Alsof de Europa Cup veroverd was. Met rode koppen en natte haren maakten AZ's helden een ereronde. Enthousiasme op de met 22.000 man volgepakte tribunes. AZ, veel bekriti seerde ploeg uit de Alkmaarderhout, had een middagje gedold met Ajax. Compleet weggespeeld waren de Ajacieden door AZ dat zich de hele week had lopen opjutten. Juist tegen Ajax wilde AZ laten zien dat het wel degelijk kan aanvallen en dat van een voorhoedeprobleem te veel ophef is gemaakt. AZ zorgde voor een stuk spektakel zoals- dit seizoen nog niet vertoond was op eigen veld. Met 30 werd Ajax gedeklasseerd en niemand repte eigenlijk nog over de gemiste strafschop van Kristen Nygaard in de eerste helft. Met Kees Kist in de spits en Ruud Suurendonk, die een van zijn beste wedstrijden speelde, in de halflinie straal de AZ van het begin af zo'n kracht" uit dat zelfs Hans Kraay versteld stond. „Dit had niemand verwacht", aldus Kraay. Als ik oorzaken moet zoeken dan moet ik dat bij het hele elftal doen. Er klopte niets, maar dan ook helemaal niets van. Het is toch onbegrij pelijk dat zo'n Brokamp tot helemaal niets in staat is. Er zat totaal geen lijn in het mid denveld. We zijn volledig de vernieling in gespeeld". Ajax' strijdwijze leed in feite al vanaf de aftrap schipbreuk. AZ joeg op iedere mêter grond, gaf nauwelijks speel ruimte en trok, als er even gelegenheid was, massaal ten aanvaL Dat verraste Ajax dat voorzichtig uit de startblokken had willen komen. Schoten van Kist en Nygaard teister den het doel van Piet Schrij vers. Verdedigend klopte het helemaal niet bij de Amster dammers. De ploeg is geen eenheid meer en zakt bij de minste tegenslag als een kaar tenhuis in elkaar. Het vertrouwen kreeg dan ook al een behoorlijke deuk toen in de zesde minuut een hard' schot van Suurendonk via het dijbeen van Dusbaba over de lat scheerde. Ajax was ge waarschuwd en wisselde voor alle zekerheid de geblesseerde Ruud Krol, die al een paar keer door Vosmaer op snel heid was verslagen. Maar ook Suurbier, verhuisd naar rechts en altijd geroemd om zijn snelheid, kon Vos maer niet houden. Zoals toen Ronald Spelbos een strakke pass losliet,'die Kist liet lo pen voor de op snelheid lig gende Vosmaer. Die snelde het strafschopgebied binnen, probeerde Schrijvers te om spelen maar werd gepakt. Te recht legde de goedleidende Charles Corver de bal op de strafschopstip. Kristen Ny gaard ontfermde zich over de unieke kans AZ op een voor sprong te brengen, maar hij lepelde de bal over het doel. RAMMELEN Voor Ajax bleef weinig over dan proberen greep op het spel te krijgen. Kansen waren er nog niet geweest door eigen initiatief, wel door een fout bij AZ. Suurendonk kreeg de bal niet goed onder controle, waardoor Rep vrij kwam, maar hij schoot naast. AZ ge loofde in een stunt, in tegen stelling tot Ajax dat ook na de rust zocht naar de goede op bouw. Maar het middenveld, zonder Arie Haan, die pas la ter werd gewisseld voor Bro kamp, rammelde aan alle kan ten. Mulder en Gerrie Mühren plaatsten slecht, verspeelden vaak de bal, waardoor de ach terhoede veel onder druk kwam te staan. Het midden veld bij AZ daarentegen bloei de als in zijn beste tijden met de schitterend spelende Joop Wildbret als grote stimulator. Zo werd Ajax langzaam murw gemaakt door een vreselijk hardwerkend AZ dat in de rust nog eens goed bespeeld tverd door trainer Joop Brand. „Ik heb gezegd. Eén persoon heeft nu vreselijke pijn. Die kunnen jullie verzachten. Knok er nog harder voor en maak het voor Kristen Ny gaard weer goed". AZ voerde de opdracht: snel storen en dan een dieptepass op de vooruitgeschoven Kees •Kist, uitstekend uit. De super ioriteit van AZ had Ajax dus danig aangetast dat de ploeg aan alle kanten rammelde. En toen in de 23e minuut Ruud Suurendonk achter een diepte pass van Wildbret aanging,, werd de nederlaag van Ajax ingeluid. Suurendonk ontweek handig de sliding van Blankenburg en trok de bal het strafschop ge bied in. Dusbaba was kenne lijk verrast, mikte hard op Schrijver terug, die de bal niet klemvast kon krijgen. Met een simpel tikje kon de attente Rob Meister inschieten: 10. Ajax moest komen, deed dit ook maar verzuimde achter de zaken goed te regelen. Blan kenburg moest aan het shirt van Kist trekken om redding te brengen en dat leverde hem een notering in Coervers boek- EFFECT 'De vrije trap werd door Vos maer zo zuiver en met zoveel effekt ingeschoten dat Schrij vers de bal niet klemvast kon krijgen. Ajax reageerde niet op de wegspringende bal, wel Meister en Kist die weinig moeite had met de door Meis ter aangegeven bal (2—0). Ajax was op de kniëen, maar AZ bleef doorgaan in plaats van het spel te bevriezen. Voor de zoveelste maal werd Kist door Blankenburg getorpe deerd. De vrije trap van Nygaard zeilde hoog het strafschopge bied in waar Schrijvers' vuis ten net iets hoger reikten dan het hoofd van Meister. Maar Schrijvers raakte de bal niet hard genoeg. Ilct leer bleef in het strafschopgebied liggen waar Meister razendsnel op afging en hij deponeerde AZ's derde treffer achter Schrijvcr- s: 3—0. TON DE WIT (Haan). De ontredde ring bij Ajax in beeld. Op de grond John Dusbaba die de bal in een des perate poging tot redden te rug had ge speeld, waarna Schrijvers het leer losliet en Meister scoor de. Hulshoff loopt er ook al teneergeslagen bij. Vreugde bij AZ: Suuren- 2j donk omhelst Nygaard. Seorcverloop: 68.. Meister 1-0, 75. Kist 2-0, 77. Meister 3-0, Scheids rechter: Corver. Toeschouwers: 22.000. AZ'67: Vooys; Vnn Rljnsoevcr, Mol, Spolbos, Vonk; Wildbret, Suu rendonk, Nygaard; Voamuer, Kist, Meister. Ajax: Schrijvers; Suurbier, Blan kenburg, Hulshoff, Krol (Vnn San- ten); Dusbaba, G. Mühren, Mulder; Rep, Stuffcnhagcnn, Brokamp x uamrrz? mr.VTt a_- b b b NOÜHir* HEKüï 3BB33BBHHI rww. - 3" wimvsas Luirct uJfe De druk op de veste van Excelsior werd na de rust zeer zwaar. Rinus Israel haalt om, Kwakkernaat poogt te koppen. Wicket kijkt toe en op de achtergrond wacht Roggeveen af of Lex Schoenmaker er misschien 'toch nog munt uit kan slaan. Rotterdam Wim Rijsbergen stond in burgerkledij in de koffiekamer, gebles seerd aan de enkel; Van Hanegcm was geschorst; Wim Jansen geblesseerd; Kreuz liep met zijn rechterhand in een lijmverband omdat hij een paar dagen tevoren frontaal tegen een vrachtwagen was gebotst („niet mijn schuld maar mijn auto was wel total loss"), Dick Schneider liep met zijn rechterknie in een verband. Steen Olsen idem. Feye- noords verzorger Gerard Meijer had voor de derby tegen Excelsior anderhalf uur bandages aangelegd. Vrijdags stond trainer Coerver met drie spelers op de training: Vos (maar Everse speelde). Van Daele en Treytel. Geen wonder dat Feye noord zo voorzichtig begon tegen Excel sior, dat geen ploeg van hoogvliegers is maar wel een „tof stel" dat lekker voet balt en voor uitschieters kan zorgen. Bovendien is Ben Peeters geen trainer die er de knoet overheen legt als het niet redelijk is. Excelsior mocht dan ook verliezen. Het gebeurde maar Feyenoord had er moeite mee. De grotere klasse en de meerdere individuele kwaliteit gaven de doorslag, na de rust Daarvóór zuchtte Feyenoord onder de angst voor het snel counterende Excelsior dat zelfs riante kansen kreeg op een grotere voorsprong dan 1-0. Toen het eenmaal 1-1 was en Feyenoord meer tempo maakte in de tweede helft kwam Excelsior tekort. Maar de ploeg had zich knap verweerd, was niet weggespeeld; Maar klasse en kwaliteit in hét matig spelende Feyenoord hadden minder in spanning gevergd dan Excelsior aan kracht had moeten verspelen. Daarmee is de nederlaag van 2-1 van Excelsior verklaard. Nuchtere Ben Peeters na afloop: „Je komt hier niet met de illusie om te winnen maar wel met de hoop een puntje weg te halen. En dat heeft erin gezeten". Peeters doelde vooral op het prille begin toen Feyenoord uiterst voorzichtig ma noeuvreerde. Trainer Coerver: „Ik had angst voor dit duel door de „wegblijvers" en half fitte spelers. Ze durfden in de eerste helft niet". Dat had Excelsior, bepaald niet alleen steunend op Rinus IsraeL maar- met begaafde spelers als Tabbemee, Wickel, met een rustige Ger- rit den Butter, een zwoeger als Frans v.d. Heide en de altijd „lastige" Roggeveen dan toch maar bereikt Buitenspel Angst is een slechte raadgever. Excelsior benadrukte dat in het begin toen Bassant (in buitenspelpositie) scoorde en Frans v.d. Heide een schot afvuurde waaruit de bal net naast vloog. Er was na afloop twijfel of Bassant buitenspel had gestaan. Maar er was wel unanieme overeenstemming dat Lex Schoenmaker bij zijn doelpunt tegen de rust Roggeveen: „Israël zei zelf dat hij niet buitenspel stond" niet buitenspel had gestaan en Rinus Israel bij zijn gelijkmaker vlak voor het einde evenmin. Ben Peeters: „Ik dacht dat Van Daele te laat weg was bij het doelpunt van Israel". Zo was het ook. En Schoenmaker kwam achter de man vandaan. Zo verdeelde de niet sterke scheidsrechter Henk Pijper, zwak geassisteerd door grensrechter Seu- ren, zijn fouten gelijkelijk over de ploe gen. Hij maakte er trouwens meer maar dat had weinig invloed op de wedstrijd, die nergens ontaardde waardoor het pu bliek, welgeteld 35.247 man, een aardig duel voorgezet kreeg. Chaotische momenten doen het altijd, schoten op paal en lat (van v.d. Heide, Theo de Jong (tweemaal) die erg sterk speelde en voor het eerst blessurevrij was na maanden, Kreuz) ook. En dat doelpunt van Excelsior toen een vrije trap snel werd genomen en de geheel vrijstaande Bassant scoorde: 0-1. Zelfs het gerenommeerde maar ook „be ruchte" Feyenoord vak was er stil van. De angst had zijn uitwerking gekregen. En de voorzichtigheid bleef. Mladen Ramljak had tot opdracht de teruggetrokken spe lende Frans v.d. Heide te schaduwen. Het lukte hem niet. Als Ramljak naar voren ging, wist Van Daele geen raad met Bassant en Roggeveen. Het klopte eigen lijk pas het laatste half uur maar toen was Excelsior al vrijwel uitgespeeld en heerste Feyenoord door klasse en kwali teit en een hoger tempo, waartegen Ex celsior zich alleen maar teweer kon stel len maar zelf weinig constructiefs meer kon doen. KRACHT WEG De nederlaag had zich al afgetekend tegen de rust, die net op tijd kwam voor de Kralingers. Uit een vrije trap van Schneider had Theo de Jong toen al met een knal gelijkgemaakt. De druk van Feyenoord was heviger geworden en Ex celsior had al te veel kracht verspeeld. De dikwijls zuivere combinaties waarmee Feyenoord was voorbij gelopen werden onzuiverder, de kracht ebde weg. In het beter draaiend Feyenoord kwamen ook de voor de rust zwakke Everse en Kristensen beter mee en bleek dat Willy Kreuz „ik voel zelf dat ik mijn onze kerheid kwijt raak", ondanks do handi cap van zijn „verpakte" hand waardoor hij last had het evenwicht te bewaren, langzamerhand zijn oude (normale) peil bereikt. De gevaarlijke momenten die Excelsior voor de rust had geschapen met open, vlotte aanvallen, werden steeds minder. En eerst toen Willy Kreuz nadat hij tevoren uiterst fraai een situatie scherp had beoordeeld en de bal over dc defen sie, maar óók op de lat, had gelepeld met een fraaie kopbal uit een voorzet van Everse zijn ploeg op 2-1 had ge bracht, ging Escelsior over tot allcs-of- niets. juist hij zich in dc Kuip geen misstap kon veroorloven ging naar voren en zo waar, hij ontwrong zich aan de dekking van Ramljak en scoorde. Buitenspel, oor deelde Pijper. Israel wond zich er dan ook bijzonder over op. Peeters: „Ik kan dat vanaf de bank niet zo beoordelen maar het was ten minste een twijfelgeval. In elk geval heeft Feye noord verdiend gewonnen." Coerver: „Volgende week zijn Van Hancgem, Jan sen en Rijsbergen er weer bij". Waarmee hij toegaf niet zo erg tevreden te zijn, ondanks de winst die op dc tribunes koel werd begroet. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 14. Bassant 0-1, 30. De Jong 1-1, 75. Kreuz 2-1. Scheidsrechter: Pijper. Toeschouwers: 35.247. Feyenoord: Treytel; Schneider, Ramljak, Van Daele. Everse; Olsen, Kreuz, De Jong; Ressel, Schoenmaker, Kristensen. Excelsior. Van de Roer; G. den Butter, Wickel, Israel, Tabberneo; Van de Berg, A. den Butter, Kwakkernaat; v.d. Heide,' Roggeveen, Bassant.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9