Ontluikend talent Sanders steeds verder tot bloei ISS® HRC: doelsaldo even belangrijk als winst Twijfelachtige zege voer bokser Valdez Zian/Vitesse van slag na rel rond Jan Evert Veer Tennis- ploeg in dubbel versla gen ONDANKS BELEMMERING STUDIE W 1 f smSffik. f UTRECHT MET 40-0 VERSLAGEN ■'m M Toch nog eervolle tweede plaats Braddock overle den ilPm V ■v' O AMSTERDAM Niet de inmiddels door de nodige buitenlandse activiteiten behoorlijk gelouterde Rolf Thung heeft tijdens de tweedaagse tennisontmoe- ting in het kader van het Koning Gustaafbekertoer- nooi tegen Tsjecho-Slowakije (verlies 3—2) de mees te bewondering geoogst, maar de door studie in zijn ontplooiing belemmerde Louk Sanders. Nadat Thung zaterdagavond betrekkelijk kansloos was ge weest tegen Jiri Hrebec spreidde Louk Sanders gistermiddag tegen dezelfde speler zo'n opmerkelij ke vorm ten toon, dat de 24-jarige Oegstgeestse student in de economie de internationaal aanzien genietende Tsjech bijna op de knieen bracht. Barthes leverde weliswaar geen winst op, maar wel opnieuw het bewijs dat Sanders over grote mogelijkheden beschikt. bij vlagen imponerend spel was Sanders in de derde set twee games van een sensatie af, maar juist op het moment dat naast technische kwaliteiten Die opgaande lijn zette hij door Louk Sanders heeft zich bewust in zijn tennisontwikkeling geremd door zijn studie te laten prevaleren boven zijn sportieve carrière. ook evenwichtigheid geboden was moest de Nederlander ca pituleren. Het was dan ook be paald geen excuus wat Sanders later te berde bracht. „Op zo'n moment kom je gewoon routine te kort. Als je veel van dit soort partijen hebt gespeeld, geef je zo'n voorsprong natuurlijk nooit meer uit handen". Louk Sanders is in het internatio nale tennismetier eigenlijk een nieuweling. Pas dit jaar kreeg zijn doorbraak enigszins gestal te, nadat Sanders al jaren gele den onomwonden had ver klaard zijn studie op het eerste plan te plaatsen. Inmiddels is Sanders in zijn laatste studie jaar aangeland, dat hij volgend jaar hoopt af te ronden. Maar ondanks zijn colleges aan de hogeschool in Rotterdam slaag de Sanders erin zijn ontluiken- de talent tot bloei te brengen. A3I1 uGIl IÏJVG In maart van dit jaar mocht hij acteren temidden van gerepu- Jiri Hrebec heeft het teerde profs in het WCT-toer- nooi in Rotterdam. Dat was ei genlik zijn eerste kennismaking met tennis op dat niveau. Zijn optreden tegen de Pierre Perrre tijdens de nationale kampioen schappen, waar hij verrassend de titel veroverde. Na deze ge slaagde greep naar de macht kon de keuzecommissie niet meer om Louk Sanders heen. Mede dankzij het afvallen van Jan Hordijk, die weigerde de vereiste conditietest (tijdens welke Sanders overigens als be ste uit de bus kwam) af te leggen, kon de Oegstgeestenaar voor het eerst zijn opwachting in het Gustaafbekertoernooi maken. „Daarin is het eigenlijk elke wedstrijd beter gegaan", vindt Sanders. „In het duel te gen Noorwegen ging het lekker, tegen Oostenrijk liep het beter en nu tegen Tsjecho-SLowakije speelde ik mijn beste partij ooit binnen afgewerkt. Mijn spel gaat nog steeds vooruit". den in actie moest komen, leek in de eerste set eenvoudig op de zege af te stevenen. Sanders begon al onmiddellijk zijn opslag in te leveren onder meer door drie vollies in het net te deponeren. Toen Hrebec ver volgens erg weinig moeite had om naar 20 uit te lopen leken de papieren voor de Nederlan der ongunstig te liggen. Maar Sanders herstelde zich wonder baarlijk. Hij behield zijn op slag, die nog steeds aan kracht wint, en brak tot veler verba zing daarna door de service van Hrebec heen. Niet alleen zijn opslag had Sanders goed onder controle, de Oegstgeestenaar demonstreerde bovendien dat zijn slagenrepertoire inmiddels aanzienlijk is uitgebreid. Zijn slagen naar de hoeken zijn haarscherp, zijn volley functio neert goed en dodend was zijn backhand „rechtuit". Hrebec had zichtbaar moeite met het geïnspireerde spel van Sanders en moest zijn opponent tot 5—5 naast zich dulden. Een reeks kleine incidenten onder meer met een fotograaf en de inter veniërende referee Andree Wil- tens, alsmede een zich traag opstellenede Hrebec leidde er toe dat Sanders zijn service uit handen moest geven. Hij was hierdoor echter geenszins uit het veld geslagen, want ook hij brak de opslag van zijn tegen stander. Het werd dus 6—6, ver volgens 76, waarna Hrebec niet minder dan negen keer de kans kreeg opnieuw langszij te komen. Hij benutte de moge lijkheid niet, waarna Sanders het tweede set point benutte om de set met 8—6 binnen te halen. en buiten Okker sporadisch van een Nederlander was ge zien. De terugslag kwam helaas in de tweede set, die Sanders, wiens internationale ervaring tot dus verre bestaat uit een reeks klei ne toernooien aan de Riviera, met 6—2 moest afstaan. „Nadat ik 4—2 achter was gekomen, dacht ik eigenlijk min of meer: laat die set maar lopen", vertel de Sanders later. De Nederlander zette zijn goede optreden van de eerste set voort in de derde. Hij kwam zelfs op een perspectiefvolle voorsprong van 4—2, maar faal de vervolgens tweemaal op ei gen service: 45. Hrebec maak te toen vakkundig gebruik van de begrijpelijke teleurstelling van Sanders door de partij te beslissen. Het dubbelspel moest vervolgens de beslissing brengen. Fleuryj en Thung sleepten de eerste set in de wacht (6—3), waarna de: betere eenheid van de Tsjechen' de doorslag gaf. Voor Louk| Sanders was de ontmoeting echter geenszins een teleurstel ling. Hij had opnieuw ervaren dat zijn kwaliteiten ver reiken. Het is daarom jammer dat hij volgend jaar eerst in Ypenburg bij de luchtmacht moet opko men. „Misschien dat er tijdens mijn militaire dienst nog wat te regelen valt", hoopte Sanders, i „Maar ik ga voorlopig op deze) manier door. Maar eerst rustig] mijn studie afmaken". FRANK WERKMAN lijve ondervonden. De Tsjech die de voornaamste pijler was SpOrSCfiSCh waarop het Oosteuropese team steunde na het wegvallen van Jan Kodes en daarom driemaal Uitslagen: Thung—Hrebec 3—6, 3—6; Sanders—Hutka 6—1, 6-4; Thung Hutka 9—7, 62; Sanders—Hrebec 2—6, 4—6; Fleyry/Tnung—Hre DEN HAAG Met een tevreden gezicht liet Theo Oortman, de captain van de Haagse rugbyclub HRC, een pilsje voor zich inschenken. „Misschien hebben we door de slechte toestand van het terrein niet zo'n beste wedstrijd gespeeld, maar met een overwinning van 40-0 op de Utrechtse studenten mag je, dacht ik, beslist tevreden zijn". HRC had wellicht teveel opgeke ken tegen de wedstrijd. „Je weet het maar nooit", sprak Oortman na afloop, „het grote gevaar is, dat je geneigd bent een wedstrijd tegen Utrecht te gemakkelijk op te vatten. We staan per slot van rekening op de tweede plaats en de tegen stander heeft slechts genoegen te nemen met een positie in de middenmoot. Maar het zijn juist die ploegen, die in staat zijn een krachtsexplosie te ver oorzaken". De Haagse rugbyers lieten echter niets aan het toeval over. Ui terst geconcentreerd ging de ploeg het zwaar bespeelbare veld op. Binnen vijf minuten slaagde HRC erin een voor sprong van 6-0 op te bouwen. Glimlachend meende Theo Oortman: „Na afloop denk je, dat je je vooraf misschien te druk hebt gemaakt, maar Ut recht is een ploeg, die gewoon weg niet onderschat mag wor den". Bij de rust had de Haagse ploeg de voorsprong al uitge breid tot 16-0. Captain Theo Oortman: „Dat was de grote verdienste van onze voorwaart- sen. Zij hadden een sterk over wicht op de Utrechtse ploeg. Je mag zelfs stellen, dat die spe lers de wedstrijd hebben be slist". Na de pauze wijzigde HRC haar spelbeeld niet. Het sterk aan vallend spel moest de score nog hoger opvoeren. „We hebben één keer de fout begaan te den ken, dat we er met de rust al waren. Dat vyfès tegen Hilver sum. Na een ruststand van 11-0 verloren we de wedstrijd alsnog met 13-11. Het gevolg is, dat we nu twee punten op Hilversum achter staan. Ons doelgemid- delde is slechter. We moeten dan ook proberen de wedstrij den niet alleen te winnen, maar ook een zo groot mogelijke zege te behalen". De Utrechtse stu denten zakten in de tweede helft duidelijk weg. Theo Oort man: „Die jongens zagen het het laatste half uur helemaal niet meer zitten. Er werd teveel gepraat en de eenheid in de ploeg viel helemaal weg. Daar door waren we in staat de voor sprong belangrijk uit te brei den". Verheugd was captain Theo Oortman ook over het debuut van Henk van As en Hans van Dam. „Het zijn spelers van het derde team, die af en toe in het eerste worden uitgeprobeerd. Het zijn fysiek nog geen vol waardige spelers, maar raken op deze manier langzamerhand gewend aan het spel van het eerste". Hans van Dam vierde met een doelpunt zijn debuut in het eerste. HRC doet er alles aan om de kampioenstitel alsnog te ver overen. Met grote spijt denkt Theo Oortman telkens weer te rug aan de nederlaag tegen Hil versum. „Het was helemaal niet nodig geweest", verzucht hij. Even later weer fanatiek: „Maar ze komen hier nog op bezoek. Die wedstrijd zal wel licht beslissend zijn voor het kampioenschap". JOS HEYMANS Gratiën Tónna wer in elfde ronde door knock out geveld. M- Jan Evert Veer... uit het water gestuurd w NEW YORK Zes dagen voor zijn 69e verjaardag is in North Bergen (New Yerscy) James J. Braddock overleden. Braddock, vroeger een have narbeider in New York, werd in juni 1935 wereldkampioen boksen in het zwaargewicht door een sensationele over winning op punten op titel houder Max Bear. Voor Brad dock zijn wereldtitel verover de had hij nimmer een promi nente plaats bezet op de we reldranglijst van de zwaarge wichten. PARIJS De Columbiaanse middengewicht Rodrigo Valdes heeft zijn Wereldtitel behouden. Valdez won in Parijs door knock out in de elfde ronde van zijn uitdager Gratiën Tónna (Fra). De wereldtitel van Valdez is die van de World Boxing Council, kampioen van de World Boxing Association is de Argentijn Carlos Monzon. De twee kampioenen zullen elkaar in het voorjaar van 1975, vermoedelijk ook in Parijs, ontmoeten. Op het moment dat de Belgische scheidsrechter Deswert tot tien telde had Valdez een voorsprong op punten. Niettemin gaf zijn overwinning aanleiding tot een enorme chaos. Supporters van Tónna namelijk stelden dat Valdez Tónna had geraakt nadat de scheidsrechter „break" had geroepen en dat hij derhalve gediskwa lificeerd had moeten worden. Tónna, met bloedende wonden rond beide ogen en op zijn neus, bevestigde dit en vertelde dat hij op een knie was blijven zitten omdat zijn trainer had gezegd: „Als je bent uitgeteld ben je kampioen omdat Valdez wordt gediskwali ficeerd". Zowel de scheidsrechter als de manager van Valdez bevestigden dat Valdez Tónna drie keer in het gezicht had geraakt na „break". Niettemin handhaafde de scheidsrechter zijn beslis sing. Deswert: „In het tumult kan Valdez mijn bevel niet verstaan hebben en verder had ik de sterke overtuiging dat Tónna in staat was het gevecht te hervatten" (Van onze waterpolomede- werker) Boedapest In het finale- toernooi om de Europa cup voor bekerwinnaars is Zian/Vitesse uit Den Haag er in geslaagd om de tweede plaats te be zetten. Zaterdag verloor Zian van het organise rende FTC, maar giste ren bleek de Haagse combinatie duidelijk be ter dan Akademic Sofia: 7—3. Met vier punten uit drie wedstrijden eindig de Zian/Vitesse daarmee achter Ferencvarosi Torna Club, dat zes pun ten verzamelde. In de ontmoeting tegen FTC werd sterspeler Jan Evert Veer in de eerste periode voor de verdere duur van de wedstrijd uit het water gezonden. Hij mocht wel worden vervangen. Veer was de 2-meter van de tegenpartij inge zwommen en werd afgestopt Hij dacht dat hij een vrije worp mocht nemen. De scheidsrech ter gaf echter een vrije worp aan FTC toen Veer de bal al op zijn hand had. Veer gooide de gele polobal naar de mening van arbiter De Stefano toen iets te hard op het wateroppervlak en werd naar de kant verwezen. Coach Nico van Dam: „Dat was een enorme domper. We heb ben deze wedstrijd toen uit handen gegeven. De jongens zijn rustig doorgegaan. De fel heid uit de andere twee ont moetingen was zoek." Het werd uiteindelijk 11—1 voor FTC, dat voor eigen publiek I speelde. Hans Parrel redde inl de laatste periode de eer van Zian/Vitesse. Tegen Akademic had Zian/Vites se het initiatief weer helemaal in handen. Via tussenstanden van 0-0, 2—0, 3-2 en 2—1 werd het uiteindelijk 73. Zian spreidde enkele fraaie combi naties ten toon, waarin naast Jan Evert Veer vooral Piet Ree dijk schitterde. Reedijk, die twee jaar geleden van DZV- Delft naar Den Haag kwam, nam twee doelpunten voor zijn rekening. Jan Evert Weer scoorde ook twee maal, terwijl Hans Parrel de doelman uit Sofia drie maal het nakijken gaf. Parrel deed dat twee maal vanaf de vier meter. Jan Evert Veer had in de ontmoe ting tegen Akademic wel wat last van zijn gekneusde ribben. Nico van Dam: „In zijn spel was dat echter niet te merken. De strafworpen werden door Jan Evert meesterlijk gefor ceerd." Brutality Veer werd na de gebeurtenissen op zaterdag niet voor de verde re duur van het toernooi uitge sloten. Dat zou alleen gebeurd zijn bij „brutality", zoals in de internationaal gehanteerde spelregels staat. Zijn handeling in de wedstrijd tegen FTC kon zeker niet als zodanig worden opgevat. Het toernooi in Boedapest is voor Zian/Vitesse toch wel een suc ces geworden. Toernooiwinnaar FTC kon de derde zege tegen Mladost Zagreb gisteravond pas in de laatste minuut be werkstelligen: 6—5. Van Dam: „Als Veer in de tweede wed strijd niet weg was gestuurd had er zelfs meer dan de twee de plaats in gezeten. We hadden dan misschien ook wel van FTC verloren, maar FTC had net zo goed van Mladost kun nen verliezen. Met onze vier winstpunten waren we dan eer ste geweest." De wedstrijd-met-het-incident was de enige waarin het pu bliek niet op de hand van Zian/- Vitesse, maar op die van thuis club FTC was. Nico van Dam: „In de andere twee ontmoetin gen werden we steeds vreselijk aangemoedigd. Daarbij moet je je voorstellen, dat het hier op het Margareten-eiland een wa- terpolo-arena is met tweedui zend toeschouwers. De mensen hier hebben er verstand van. Ze reageren op het juiste moment. Dat stimuleert ontzettend.' Zian/Vitesse heeft zich de laatste weken geducht op het Europa- cupgebeuren voorbereid. Toen de laatste financiële zorgen door de gemeente Den Haag waren weggenomen kon men zich helemaal op de finale con centreren. De kostbare trip naar Boedapest was een feit. Het is een reis geworden waar in Zian/Vitesse veel geleerd heeft. Het resultaat heeft de voorbereidingen niet gelogen straft. Nico van Dam: „In algemeenheid is deze tweede plaats verrassend goed!,, Eindstand: 1. FTC 6 punten; 2. Zian/Vitesse 4; 3. Mladost Za greb 2; Akademic Sofia 0. ROEL PRAAT Nooit weg... rfVELPON STICK"

Leidse Courant | 1974 | | pagina 8