Opnieuw onrust in Bondsrepubliek na aanslag op CDU-leider Oliesjeiks laten oog op Philips vallen Nieuwe PPR-voorzitster laakt beleid van kabinet £eidóe@oma/nt INDUSTRIEBOND- N.V.V. VERKLAART OORLOG AAN KAPITALISME GUERRILLA-ACTIE IN ISRAËLISCH DORP AUTOMOBILIST RIJDT IN OP KINDEREN V eiligheidsmaatregelen door ontsnapte gaswolk Haile Selassie schenkt fortuin aan Ethiopië. MAANDAG 2 DECEMBER 1974 TEL AVTV (AFP-UPI) Twee Arabische commandostrijders zijn zaterdagavond in het Israëlische dorp Rihanija een huis binnenge drongen, waarbij ze de 37-jarige bewoner doodschoten en zijn vrouw verwondden. Israëlische troepen kwamen onmiddellijk in actie en namen na een kort vuurgevecht de Arabieren gevangen. Een van hen was gewond, door zijn eigen vuurwapens. Rihanija ligt vijf kilometer van de grens met Libanon. Er wonen hoofdzakelijk moslims. In het aangevallen huis bevonden zich ook drie kinderen, maar deze bleven ongedeerd. Eerder op de dag had de Israëlische luchtmacht een bombardement uitgevoerd op een gebied in Zuid-Libanon waar guerrillaconcentraties werden ver moed. In Beiroet deelde een woordvoerder van het Palestijnse voorlich tingsbureau WAFA mee, dat twee Israëlische vliegtuigen in de nacht van zaterdag op zondag het Palestijnse vluchtelingenkamp Rasjidijeh in Zuid-Libanon hebben gebombardeerd. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN Philips staat boven aan op de lijst van wereldfirma's waarin Arabische sjeiks hun overvloedige dollars willen in vesteren. Hun interesse werd bekend naar' aanleiding van de sensationele verkoop van een pakket aandelen van Daimler- Benz, de producent van Mercedes, aan de emir van Koeweit. De lijst met de namen van 150 firma's waarop de oliesjeiks hun oog hebben laten vallen, werd opgesteld door een mysterieu ze Arabier, die in Amsterdam een bureau geopend heeft om in Europa financiële verbindingen aan te knopen en die zelfs in ingewijde kringen niet beter bekend is als „mister Moehammad". Behalve Philips als nummer 1 staan er op Moehammad's verlanglijstje ook firma's als Siemens. De BASF, Bayer en ook de Westduitse oliefirma Veba, die voor 40" procent in handen is van de staat. De samenhang werd openbaar door inten sieve naspeuringen naar de geheimzinnige man, die met de koop van de Mercedes- aandelen de meest spectaculaire financiële coup in het na-oorlogse Duitsland lanceer de. Ze brachten namelijk aan het licht, dat de aandelen waren opgekocht via d^, in Luxemburg gevestigde bank, de „Compag nie Arabe International d'Investissement". Deze bank werd in 1973 opgericht en de naam ervan zegt al duidelijk genoeg, dat hij tot taak heeft de sjeiks van hun overge wicht aan oliedollars te verlossen. BONN De moordaanslag op de penningmeester van de CDU, Walter Leisier Kiep, heeft drie weken na de moord op de Berlijnse rechter Gunter von Drenkmann nieuwe onrust in de Bondsrepubliek veroorzaakt. Toen Kiep zaterdag avond van zijn sauna in de tuin naar zijn woning te Kronberg in de Taunus wilde lopen, stormde er plotseling een onbekende man op hem af. Kiep aarzelde geen moment en holde terug naar de sauna, waarvan hij de deur sloot. De overvaller vuurde hierop drie schoten af, die alle de deur doorboorden, maar Kiep had zich onmiddellijk op de bodem geworpen, zodat hij niet geraakt werd. De overval vertrok zich zo snel, dat Kiep, mede wegens de duisternis de identiteit van zijn aan valler niet kon beschrijven. Hoewel de politie naderhand opgebeld werd door een onbekende, die meedeelde, dat de overval gepleegd was door de Rote Armee Fraktion van fle Baader-Meinhof-beweging twijfelt zij er zelfs aan dat de schuldige hier gezocht moet worden. De RAF treedt altijd met meerdere personen tegelijk op en Kiep is onder de CDU'ers de meest gematigde figuur tegenover het verschijnsel Baa- der-Meinhof. De RAF zou zijn keuze op volkomen andere politieke personen hebben laten vallen. In politie-kringen houdt men er daarom rekening mee, dat het telefoontje afkomstig is van een geestelijk gehandicapte. Ook sluit men het niet uit, dat een neo-nazi de verdenking op de linkse anarchisten wil vestigen om de stemming van de bevolking tegen hen op te hitsen. De laatste weken worden de Westduitse instanties weer bestormd Walter Kiep van de CDU toont de kogel gaten in de deur van zijn sauna thuis in Kronberg. met telefoontjes over bomaanslagen, die alle loos alarm blijken te zijn. Intussen wordt er voor de eerste keer na drie weken in verband met de moord op von Drenk mann een naam genoemd. Het is die van de 35-jarige Hamburgenaar Rainer Hochstein, die als anarchist bekend staat en die wegens bomaansla gen gezocht wordt. Het is zeker, dat Hochstein op de bewuste 10 november in Berlijn was en zijn beeltenis komt op frappante wijze overeen met de tekening, die de politie aan de hand van beschrij vingen van von Drenkmanns weduwe liet maken. Personeel in bejaardenzorg krijgt cao ROTTERDAM De 37.00Q men sen, die werken in de circa 1900 particuliere bejaardente huizen in Nederland, krijgen voor het eerst een collectieve arbeidsovereenkomst. Dit is zeker, nu de ABVA-leden (Algemene Bond van Ambtena ren) onder de werkers in de bejaardenzorg zaterdagmiddag in Rotterdam hun cao-ontwerp hebben goedgekeurd. De geor ganiseerde katholieke en pro testants-christelijke werkers hadden dit al eerder gedaan. De werkgeversorganisaties heb ben inmiddels ook besloten, de cao te ondertekenen. Half de cember zullen naar verwach ting alle partijen rond de tafel gaan zitten om de cao af te sluiten. Tot nu toe werd het arbeidsvoor waardenbeleid in de bejaarden zorg bepaald door zogenaamde adviesregelingen, die. in overleg tussen de werkgevers - en werknemersorganisaties tot stand kwamen. In de brand weerkazerne van het Amerikaanse Livermore in Ca- lifomië hangt een lamp, die naar men zegt al i 75 jaren onafge- broken brandt. De fitting met de gloeilamp wordt dagelijks gecon troleerd. De lamp hangt aan het plafond bo ven de ruimte, waar de brand weerwagens zijn geparkeerd. (Van onze parlementaire redaktie) HILVERSUM De Industriebond van het N.V.V. heeft de oorlog verklaard aan het kapitalisme. Voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond heeft dat onomwonden laten blijken in een vraaf - gesprek voor Vara's „In de Rooie Haan", na afloop van de Bondsraad van de Industiebond, die unaniem gekozen had voor een discussienota over de strijd tegen het kapitalisme en vóór een socialistische maatschappij. In juni 1975 zal het congres van de bond een definitieve uitspraak doen over het in de discussie nota genoemde beleid. „In dit beleid zal het stre-' ven naar een herverdeling van inkomen, kennis, bezit en macht centraal staan", aldus voorzitter Groenevelt „Bezit op zich is niet erg, bezit van een huis, auto of fiets bijvoorbeeld. Maar het wordt erger, als dat bezit leidt tot economische macht van enkelen. We moeten naar een maat schappij, waarin alle beslissingen demokratisch genomen worden. Ook beslissingen over vragen, welke produkten gemaakt moeten worden, hoeveel en waar". Groenevelt liet zaterdag voor de Vara-radio duide lijk merken, dat het wat hem betreft afgelopen moet zijn met het voortdurend streven naar com promissen in de overlegorganen tussen werkne mers en werkgevers. „Als duidelijk is, dat in organen als de SER, de Stichting van de Arbeid, ondernemingsraden en andere overlegorganen van het bedrijfsleven, beslissingen worden genomen, die de arbeiders op lange termijn binden, dan moet de vakbeweging de verantwoordelijkheid voor die beslissingen niet nemen." J.J.H. Bruna overleden BREDA (ANP) - Op 77-jarige leeftijd is in Breda overleden de heer J. J. H. A. Bruna, oud- hoofdredacteur van het dag blad De Stem te Breda. De heer Bruna heeft De Stem redactioneel geieid van de be-' vrijdingsdagen in 1944 tot 1 ja nuari 1965. Tijdens de oorlog werd hij, als waarnemend hoof dredacteur, door de Duitsers gegijzeld en in St. Michielsge stel gevangen gezet Mr. W. Aantjes: Nederlandse plicht Israël te steunen (Van één onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM - In de oude Rai in Amsterdam is gisteravond een pro-Israël-demonstratie ge houden, waaraan ongeveer drieduizend mensen deelna men. Gelijktijdig werd in vele andere Europese landen een dergelijke demonstratie gehou den. De demonstratie was bedoeld als kritiek op het stemgedrag van de Nederlandse regering in de Verenigde Naties. Nederland stemde, evenals de andere EEG-landen voor soevereiniteit van de Palestijnen, zonder dat in de resolutie het bestaan van Israël werd erkend. Eén van de sprekers gisteravond was mr. W. Aantjes, fractie voorzitter van de ARP in de Tweede Kamer. Hij zei dat Ne derland de plicht heeft Israël te blijven steunen, ook al zou het hierin alleen komen te staan. Maar men mag volgens de heer Aantjes ook het recht van de Palestijnen niet uit het oog ver- :Van onze parlementaire redaktie) UTRECHT „Van de aanzet tot fundamentele maatschappelijke veranderingen, die wij van dit kabinet verwachten, wordt nog bitter weinig zichtbaar. Als het kabinet er niet in slaagt een duidelijke en niet terug te draaien wijziging van de sociaal-economische verhoudingen op gang te brengen, dan is het wat ons betreft mislukt." Deze stevige kritiek leverde de nieuwe partij-voor zitster van de PPR. Ria Beckers, zaterdag op het radikalencongres in Utrecht. Mevrouw Beckers is 36 jaar, woonachtig in Oegst- geest en lerares klassieke talen aan het Stedelijk Gymnasium in Leiden. Zij is de opvolgster van Wouter van Dam. Haar harde opstelling op het congres werd enigszins afgezwakt door de mati gende woorden van Bas de Gaay Fortman, fraktie- leider in de Tweede Kamer, die niet onder stoelen Mevrouw Ria Beckers, de Of banken stak, dat de fraktie het kabinet de rit nieuwe partijvoorzitster van tot 1977 wil laten uitzetten. „We zoeken niet naar de PPR. breekpunten," zei hij. De met overgrote meerderheid gekozen nieuwe PPR-voorzitster schreef het uitblijven van funda mentele hervormingen toe aan de confessionele regeringspartijen KVP en ARP. „Het is duidelijk dat deze partijen geen werkelijk ander beleid willen. Onze enige hoop is, dat hier de angst voor de werkloosheid het gaat winnen. Ik bedoel dan de werkloosheid die bij vervroegde verkiezingen opnieuw de kop zal opsteken in de gelederen van de confessionele Kamerleden..." Ria Beckers meende, dat wat de huidige economi sche situatie aangaat, de kansen om een nieuwe richting in te slaan onbenut worden gelaten. Vol gens haar zijn de teruggang in de economische groei en de daarmee gepaard gaande werkloosheid geen voorbijgaande verschijnselen. Ze hekelde de reacties van het kabinet daarop. „Men komt niet verder dan de oude antwoorden: meer consumeren terwijl elders in de wereld miljoenen mensen honger lijden, proberen de groei te versnellen terwijl wij weten dat we eraan kapot gaan." SCHIJNDEL/ARNHEM (ANP) In het Noordbrabantse dorp Zeel and is vrijdagavond een personenauto op een groep kinderen ingereden. Vier kinderen werden geraakt. Een elfjarig meisje werd op slag gedood, drie anderen werden ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond. Gisteren zijn in Arnhem twee mensen om het leven gekomen b*ij een verkeersongeval. Een .40-jarige automobilist werd onwel en stuurde zijn auto naar links. Op dat moment werd hij ingehaald door een andere auto, die tegen de zijne botste. Een motorrijder naderde met hoge snelheid en reed op de ravage in. De 21-jarige motorrijder overleed ter plaatse. De bestuurder van de eerste auto overleed aan een hartaanval. ROTTERDAM (ANP) In het Rotterdamse Botlekgebied ontsnapte gisteravond een gaswolk uit de propyleenfabriek Oxiranc. Aan vankelijk werd aangenomen dat het ontsnapte propyleenoxidegas giftig en explosief was, waarop de wegen rond de fabriek werden afgesloten. Hef gas werd echter door de harde wind zeer snel verspreid. Een woordvoerder van de fabriek deelde vanochtend bovendien mede dat het gas noch giftig, noch explosief is. Het gas ontsnapte door een kortsluiting in de elektrische installatie, waarna een door stroom aangedreven veiligheidsklep openging. Het gebroken been dat zij opliep door een bomexplosie in Victoria in Londen, weer hield mevrouw Sheila Barry er niet van toch in het huwe lijk te treden. Haar bruide gom Anthony Dickson moest haar wel de kerk uit dragen, waar zij in een rolstoel gear riveerd was. Arrestaties in bommenterreur Engeland Londen, (AP) Britse recher cheurs die een onderzoek in stellen naar twee bomaansla gen waarbij in totaal zeven mensen het leven verloren, hebben zaterdag in Londen 11 mannen en twee vrouwen gear resteerd. De dertien verdach ten werden bij razzia's voor dag en dauw van hun bed ge licht. Scotland Yard heeft bekend ge maakt dat de razzia's van zater dag reeds waren gepland voor dat de regering vrijdag de we antitcrreurmaatregelen af kondigde. Links blok aan bet schiften DAT DE POLITIEKE PARTIJ RADIKALEN elk jaar een voorzit ter verslijt, is niet onrustbarend; Rome heeft eeuwenlang kunnen werken met elkaar jaarlijks afwisselende consuls, zij het dat er af en toe een dictator nodig was, als de nood aan de man kwam. Zorgwekkender voor de voorstanders van een krachtig links blok in Nederland moet zijn, dat het binnen de linkse concentratie flink aan het schiften is. D-'66 verkeert officiéél in staat van ontbinding en op de landdag waar de P.P.R. zaterdag haar eerste vrouwelijke voorzitter koos, uitten, via kritiek op het kabinet-Den Uyl, diverse sprekers hun ongenoegen over de politiek waaraan de linkse drie thans in het parlement hun steun geven. Voeg hierbij nog de verlinksing en radicalisering binnen de P.S.P. (het reservewiel voor de linkse concentratie) en de conclusie moet luiden: de wittebroodsweken voor de Partij van de Arbeid en haar bruidjes zijn voorbij. Als iemand hierover verontrust moet worden, dan premier Den Uyl. Want die merkt ook in toenemende mate, dat het „gedogen" van 1973 bij de christen-democraten nog altijd een kwestie van vertrouwen met veel voorbehoud is. VAN DIT „GEDOGEN" heeft de P.P.R. nooit veel moeten hebben; de christen-democratische invloed op het regeringsbeleid is precies de doorn in het oog van de P.P.R. Een grote groep in de partij zou al moeite gehad hebben met het dragen van regeringsverant woordelijkheid in een gematigd-links kabinet; aan de top (en in de fractie) zitten verschillende politici, wien het gouvernementeel zijn even slecht ligt als de P.S.P. of de Boerenpartij. Zo iets is eigen aan elke voorhoede- of uitgesproken conjuncturele ontevredenheidspartij; tactisch is dan ook begrijpelijk dat verschil lende sprekers op de P.P.R.-landdag over het kabinetsbeleid de zon niet meer zagen schijnen. Minder begrijpelijk vinden we, dat die P.P.R.'ers nog steeds geloven in het radicale tempo waarin de maatschappijhervorming welke hun partij beoogt, verwezenlijkt zou kunnen worden. Want nadat eerst al is komen vast te staan, dat langs democratische weg geen meerderheid voor dat tempo te vinden is. blijkt ook een aantal veronderstellingen voor het P.P.R.-ideaal niet aanwezig te zijn en blijkt ook onze samenleving (nationaal en internationaal) te gecompliceerd om in een handomdraai veranderd te worden. Met excuses voor de vergelijking stellen we: zoals de wereldrevolu tie van Lenin in West-Europa op de klippen gelopen is, zo zal het ook de maatschappelijke omwenteling waarnaar de P.P.R. in Nederland streeft, vergaan. WANT BAS DE GAAY FORTMAN moge vanuit zijn visie zoals hij zaterdag deed - terecht klagen dat het kabinet waaraan hij zijn steun geeft, zo langzaam vordert; hij moge stellen dat niet de vermindering van hot aantal werklozen Den Uyl's eerste zorg moet zijn, maar wat er gedaan kan worden voor de werklozen die dan toch overblijven; hij kan klagen dat zelfs een kerkelijke oproep om vasten en onthouding in ere te herstellen de produktie- en consumptiemaatschappij in moeilijkheden brengen zal. Hij mag niet vergeten dat bij een groot deel van de aanhang van het linkse blok zijn visie ook élitair is en zonder dwang- zie links - totalitaire staten - niet te realiseren valt. In de Partij van de Arbeid voelt een deel wél voor de P,.P.R.-visie; die treuren ook over het schisma in de P.S.P. Maar voor anderen is de polarisatie welke uit de Gaay Fortman's streven moet voortvloeien, niet eens het middel dat ze begeren, laat staan het doel. Het schiftingsproces in het linkse blok is daarom een natuurlijke zaak. Weeroverzlcht De Bilt Tussen een hogedruk- gebied boven Frankrijk en de Westelijke Alpen en een depres sie tussen IJsland en Noorwe gen stroomt via de Britse eilan den zachte lucht van subtropi sche oorsprong naar onze om geving. De voorste begrenzing van de lucht passeerde ons land rond gistermiddag, sindsdien hield de aanvoer van deze lucht, waarin temperaturen zo wel overdag als in de nacht voorkomend van 10 tot 12 gra den, aan. Het koufront, dat de ze lucht scheidt van drogere en iets minder zachte lucht strekte zich vanmorgen van het zeege bied bij de Azoren over Ierland en Schotland naar de zuidwest kust van Noorwegen uit. In dit front komen enkele golfvormi- ge storingen voor, die de oost- waartse verplaatsing van het front vertragen. Zacht weer met plaatselijk motre gen of mist. Weersvooruitzichten in cijfers. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks 7 graden. Max. temp.: om streeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 00 procent. Kans op een geheel droog etmaal 60%. Addis Abeba De afgezette Ethiopische keizer Haile Selassie heeft zich, na lang geweigerd te hebben, nu bereid verklaard zijn persoonlijk vermogen en dat van zijn familie af te staan aan het staatscomité voor hulp aan de door droogte getroffen gebie den in Ethiopië. Haile Selassie heeft „uit eigen vrije wil" een verklaring ondertekend waarin hij zijn bankrekeningen en goudvoorraden bij binnen en buitenlandse banken, cn ook het vermogen van zijn overleden vrouw, zijn kinderen en neven, ter beschikking van de staat stelt. Johan Willems -"doorbraak"- man - overleden TILBURG (ANP) In Tilburg is zaterdag Johan Willems overle den, een van de eerste „door- braak-socialisten". De heer Willems Is 65 Jaar geworden. Johan Willems, geboren in Til burg, was kort na de tweede wereldoorlog mede-oprichter van het katholiek werkverband binnen de Partij van dc Arbeid, die toen net ontstond. Hij ia voor de PvdA bijna 25 jaar lid van de Tweede Kamer geweest, van 1946 tot 1970. De heer Wil lems is verder ondermeer raad slid, lid van Provinciale Staten cn gedeputeerde van Noord- Brabant geweest. Rommel jr. burgemeester van Stuttgart STUTTGART Manfred Rom mel (45) zoon van Nazi-veld maarschalk Erwin Rommel, is gisteren tot burgemeester van Stuttgart gekozen. Hij was kandidaat van de chris ten-democraten en kreeg 58.9 pet. van de stemmen. Zijn naas te rivaal, een sociaal-demo craat, haalde 39.5 pet. Manfred Rommel is staatssecretaris van het Baden—Württembergse mi nisterie van financiën. Spaanse bisschoppen dringen aan op liberalisering MADRID - Dc Spaanse bisschop penconferentie heeft zaterdag opgeroepen tot meer democra tie, vrijlating van politieke ge vangenen cn erkenning van grondrechten. De bisschoppen verwerpen het gebruik van ge weld als middel om hervormin gen tot stand to brengen. Ze keren zich tegen strafrechtelij ke maatregelen tegen priesters die In hun preken kritiek leve ren op maatschappelijk on recht De bisschoppelijke verklaring komt op een tijdstip waarop de hervormingsbcloftcn van pre mier Arias Navarro stuk lijken te lopen op het verzet von ui terst rechts. De verklaring is één van de duidelijkste uitspi a- ken die de bisschoppen tot dus ver hebben gedaan over de noodzaak van verdere demo cratisering en liberalisering in Spanje. Sinds de Kerk duidelij ker op de bres is gaan staan voor politieke cn sociale her vormingen is de verhouding tussen Kerk en Staat in Spanje meer gesponnen geworden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5