BETAALD- EN AMATEUR GAAN EIGEN FINANCIEEL LEVEN LEIDEN Afrekenen DOELSALDO Joke van Beusekom: retourtje Denemarken „uit dubiiefde" Geven voor Leven Knelpunten opgelost: vergoeding en één woordje Nota Sportbeleid Voorschot Tweemaal vergaderen Herkozen Voorstel betaald voetbal: per jaar de vergoedingen van 3.000, voor een eenjarig, en 6.000, voor een meerjarig contract verhogen met resp. 150 300. De heer Feringa (DCG) had het door. „Dat is vijf pro cent maar die vijf procent wordt wel elk jaar minder. Geef maar meteen vijf procent en dan elk jaar, cumulatief dus. En dan willen we die vijf pro cent ook voor spelersvergoedin gen voor hen die in landelijke, districts- of afdelingsselecties zijn gekozen, waarvoor ook vas te bedragen zijn vastgesteld". Meuleman voelde het naderen de onheil en stelde voor de andere amendementen dan maar eerst te behandelen en onder de lunch nog eens onder ling te overleggen over de ver goedingen. Maar toen kwam ter sprake om het woordje „jaar" met betrek king tot de vergoedingen te ver vangen door „seizoen", wat het betaald voetbal wenste. Feringa had daarin echter een leemte ontdekt van een maand en stel de dreigend: „Laten we daar over beslissen in de eerstvol gende voorjaarsvergadering. Zo niet, dan stemt het amateur voetbal dit amendement af dat we de consequenties niet kunnen overzien". Jo van Marle steunde zijn achterban: „We ko men er vandaag niet uit want nergens staat wat precies een seizoen is. Als een speler c gaat, zou de club waar hij 23 maanden speelde 1500 krij gen en de club waar hij een maand speelde ook. Dat is die maand waarop Feringa doelt. Maar het is een probleem alleen voor het amateurvoetbal er willen we rustig bekijken". Mr. Masman sprak het verlossen de woord: „We laten het begrip seizoen in het reglement om schrijven als lopend van 1 juli tot en met 30 juni. Een eventue le correctie kan dan op de voor jaarsvergadering alsnog vol gen". De zaak was gered want Feringa kon hiermee akkoord druk geconfe- Stoop (FC Amsterdam): „Er was overeenstemming achter de tafel en nu zegt Hogewoning dat hij van Van Marle hoorde dat de achterban niet achter het amateurbestuur staat". Dat bleek ook wel, want de teurs, al zei Feringa dat het beslist niet om het geld ging maar „om een rem op het aan trekken van spelers", weken niet. In een hoek van de Faya Lobbizaal van het Congresge bouw werd druk overlegd door het betaald voetbal, de ama teurs waren nog niet teruggeko men. Er broeide wat, dat begre pen beide partijen. Het amateurvoetbal won de slag. Betalende organisaties zullen bij een contract van een teurspeler voor een jaar drie mille betalen, bij verlenging nog eens drie mille en deze bedragen zullen jaarlijks met vijf procent worden verhoogd. Ook de vergoedingen voor spe lers die in selecties zijn geko zen, zullen jaarlijks met vijf procent worden verhoogd. Het betaald voetbal behaalde suc ces met het voorstel om na 1 juli 1975 het bondsbestuur te doen bestaan uit vier afgevaar digden van het amateurvoetbal, vier van het betaald voetbal en een voorzitter. Tot die datum blijft het zoals thans: zes, zes en een (eveneens) niet aan sectie gebonden voorzitter. Dankwoorden van Hogewoning aan de amateurs, van Van Mar le aan het betaald voetbal, „voor alle medewerking bij het tot stand komen van de finan ciële zelfstandigheid", waar door amateurs en profs een ei gen financieel leven gaan lei den. HERMAN VAN BERGEM DEN HAAG Op een vraag van Jaap van Praag (Ajax) wanneer de clubs de afrekening voor „gelever de spelers aan het wereldtoernooi" tegemoet konden zien, antwoordde Wim Meuleman dat de KNVB begin van deze maand de afrekening zal ontvangen waar door zowel met clubs als spelers kan worden afgere kend nog voor het einde van dit jaar. DEN HAAG Het reglement competitiewedstrijden werd voor het amateurvoetbal gelijkgeschakeld met het betaald voetbal. De betreffende punten werden als volgt gewijzigd: de rangorde in een competitie wordt bepaald volgens het aantal behaalde punten. Voorts wordt rekening gehouden met het doelsaldo, waaronder wordt verstaan het aantal doelpunten voor, verminderd met het aantal doelpunten tegen. In het amateurvoetbal geldt derhalve niet meer het doelgemiddelde maar het doelsaldo, met dien ver stande dat in het amateurvoetbal het doelsaldo pas wordt gehanteerd na het spelen van beslissingswed strijden. DEN HAAG Ook de KNVB is niet gelukkig met de Nota Sportbeleid van de minister van CRM, mr. Van Doorn. Voorzitter Meuleman: „Er wordt te veel de nadruk gelegd op de sportieve recreatie en niet of nauwelijks gesproken over topsport, ook amateu ristische, medische begeleiding e.d. Dé KNVB zal de Nota bestuderen en wil er graag met CRM over praten. Ik vraag me ook af: wat is eigenlijk recreatie ve sport. Als iemand een potje gaat biljarten, gaat het toch ook om de winst? Er zijn trouwens altijd clubs waar men zich in de sport kan recreëren." DEN HAAG Afgevaardigde Meijer stelde in de bondsver gadering voor het geld van de declaraties voor deze vergade ring over te maken naar „Ge ven voor Leven". Er volgde geen ovationeel applaus op. Wim Meuleman: „Dat moet dan maar aan eenieder zelf worden overgelaten." DEN HAAG Voorzitter Meule man kon op de KNVB-bonds- vergadering mededelen dat de bond half december een voor schot uit de lotto-totopot kan verwachten van twee en een half miljoen gulden. DEN HAAG Er zullen met ingang van volgend jaar twee bondsvergaderingen van de KNVB worden gehouden, een in het voorjaar, een in het na jaar. Voornaamste reden: het tijdig bespreken van de begro ting die ingewikkelder kan wor den en waarin knelpunten kun nen voorkomen nu de financië le zelfstandigheid een feit is. DEN HAAG - Wim A. G. M. Meuleman is tijdens de bonds vergadering van de KNVB voor een periode van drie jaar bij acclamatie herkozen als voor zitter. De aftredende bondsbe- stuurders mr. G. Ph. Brokx, M. W. J. Kastermans en mr. M. J. M. Tripels werden eveneens herkozen en in de plaats van Jan Timman die om gezond heidsredenen aftrad werd J. W. Jansen gekozen. Jan Timman, wegens ziekte niet aanwezig, werd benoemd tot bondsridder. In de commissie van beroep werden mr. Da Costa, prof. mr. Wachter, mr. Warners en het plaatsvervangend lid mr. Hes- selink herkozen. DEN HAAG Het geld regeert In de voetbalwereld, zowel bij de amateurs als de betalende organisaties. Het knelpunt waarmee de afgevaardigden met het rapport van de commissie zelfstandig heid zaterdag tijdens de bondsvergadering van de KNVB in het Congresgebouw te Den Haag worstelden, was dan ook de vergoe ding die moet worden betaald aan een amateurvereniging bij overgang van een speler naar een betalende club. Men werd het. tenslotte eens maar dit punt vroeg veel meer tijd dan de gehele overige agenda. En als er geen compromisvoorstel was geweest van KNVB-praeses Meuleman, en mr. Masman (FC Twente) niet de helpende hand had geboden bij het tweede knelpunt, waarbij de tekst van een amendement van het betaald voetbal op de reglementering van deze amateur-vergoeding speelde, zou er wellicht nog geen financiële zelfstandigheid van het betaald voetbal en het amateurvoetbal binnen de KNVB zijn gekomen. Met een zucht kon Wim Meuleman deze „historische vergadering" waarin de betalende sectie kreeg waarom het al jaren heeft gevraagd, met een forse hamerslag sluiten". Zoals uit de aparte vergaderingen van de amateurs en het betaald voetbal al was gebleken, zou de vergoeding het enige punt zijn waarover de zelfstandigheid zou kunnen struikelen. De ver gadering van zaterdag bleef dan ook opmerkelijk tam. Voorzitter Meuleman vloog door de agenda heen, allerlei amendementen kwamen moei teloos tot stand en de reglemen tering financiële zelfstandig heid, paritaire samenstelling bestuur en wijziging artikelen van het Algemeen Reglement vormden geen enkel obstakel. Er heerste, zo leek het, een sfeer van elkaar niet prikkelen en geen zout op slakken leggen. Tot artikel 54 lid 6 ter sprake kwam: reglementering arrta- teurvergoeding. Men was het er snel over eens dat uitkomen in „enig elftal" moest worden ge wijzigd in eerste en C-elftal. aantrekken en ze dan na een jaar weer wegdoen omdat ze niet het niveau halen dat ver wacht werd". „Enig elftal" was het amateurvoetbal daarom te- gortig, omdat de mogelijkheid wt Cr moest ook achter de tafel meermalen overlegd wor- hlfütïïd voetbai Melius! den. KNVB-praeses Meuleman (links) in gesprek met mr. daarmee de sfeer bewakend. Hogewoning, voorzitter betaeld VOetbSl. Toen kwamen de vergoedingen aan de beurt. Vijf proeent De afgevaardigden in gespannen afwachting. Alles was vlot verlopen maar de knelpunten moesten nog worden besproken. Hogewoning, voorzitter betaald voetbal: „Ik heb van Jo van Marle (praeses amateurvoetbal) gehoord dat er betalende clubs zijn die tientallen jeugdspelers DEN HAAG Joke van Beuse kom is vandaag weer eens te laat op haar werk verschenen. Met een van de eerste toestel len vertrok zij vanmorgen van Schiphol met bestemming Ko penhagen. Een traditionele route voor de Nederlandse bad- mintonkampioene, die twee jaar geleden „uitweek" naar Denemarken omdat zij hier toch niets meer te leren had. Afgelopen weekeinde was zij voor even terug van weg ge weest. Joke van Beusekom had er een treinreis van dertien uur voor over om haar vroegere vereniging Drop Shot uit de misère te halen. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, kwam Nederlands top- spcelster even over uit Kopen hagen om met een triomf de degradatiezorgen van de Haag se club voorlopig te doen ver geten. „Noem het maar clu bliefde". Het is de simpele verklaring voor de langdurige reis, die zij com bineerde met een bezoek aan haar ouders. Joke van Beuse kom betaalde er ook zelf aan mee, de vereniging nam de rest voor haar rekening. Daarom hield zij het zo goedkoop moge lijk en kwam met de trein. Al leen: „Helemaal niet saai, hoor. Ik reis vaak alleen, omdat ik yaak het enige Nederlandse meisje ben, dat ergens wordt uitgenodigd. Bovendien heb ik zowat acht uur geslapen. Ik ge bruik zo'n treinreis altijd om slaap in te halen". Joke van Beusekom leidt in Denemarken een druk bezet bestaan: elke morgen om zeven uur op, acht uur werken bij een bedrijf in radars en dan 's avonds nog eens aandacht voor de sport die de aanleiding was voor het Deense avontuur. De veelvoudi ge kampioene heeft namelijk ambitieuze plannen. „Ik wil eens wereldkampioene wor den". Joke van Beusekom aar zelt geen moment bij die boute uitspraak. Het is haar emst. Om dat doel te bereiken heeft zij zich op de badmintonsport ge- ;fggWji|s +let bloed kruipt, waar het niet gaan kan. haar oude club Drop Shot bij te staan. Met Joke van Beusekom reisde dertien uur om succes. worpen. Met hart en ziel. „Het gaat goed. Ik heb verschillende toernooien gespeeld, waarbij ik steeds in de finale kwam. Ik verloos dan steeds weer van Lene KÖppen. En hoewel ik een zwakke partner heb, gaat het in het dubbel ook verbazend goed". Joke van Beusekom be schouwt alle toernooien als een goede training, waaraan zij erg veel waarde hecht. Daarom ver trok de veelvoudige nationale kampioene ook met het vlieg tuig om weer snel terug te zijn. „Vanaf maandagavond worden deze week de Kopenhaagse kampioenschappen gespeeld". Joke van Beusekom wil erbij zijn. Vandaar haar snelle terug tocht. „Op mijn werk kan ik te laat komen. Dat zijn ze intussen wel gewend. Ik heb nu eenmaal vrijveel vrij nodig". Daar wordt in Denemarken, waar de sport in volgorde van be langrijkheid op de derde plaats staat, geen probleem van ge maakt. Van het halve jaar, dat Joke van Beusekom werkzaam is bij de nieuwe werkgever, was zij twee maanden op reis. Naar Zuid-Afrika en Indonesië. Toer- nees met alleen maar positieve herinneringen. „Het was leuk. De mensen waren uitermate vriendelijk. En wat de apart heid betreft, we wilden graag tegen kleurlingen spelen. Het voorstel werd afgewezen, door de kleurlingen". Joke van Beusekom is dus ge wend te reizen. Voor het retour tje KopenhagenDen Haag draait zij haar hand niet om. „Twee weken geleden was ik hier ook om een auto te kopen. Om daarmee heen en weer te rijden is te vermoeiend. Dat duurt twee keer twaalf uur. Ik heb er nog wel aan gedacht, maar met het oog op het toer nooi heb ik het niet gedaan". Haar aanwezigheid werd in sporthal Mariahoeve op hoge prijs gesteld. En dat alleen al gaf haar voldoening. „Het is weer eens leuk alle oude beken den te zien". Voor de „oude bekenden" gold hetzelfde. Teamgenoot Henk Weijs: „We zaten de laatste tijd een beetje in de put De komst van Joke heeft ons weer een beetje opge pept. Alleen moet je je afvra gen, of het wel zin heeft, als zij besloten heeft toch in Denemar ken te blijven". Wat dat betreft kent Joke van Beusekom geen twijfels. Zij blijft. „Wat moet ik hier doen? Waarschijnlijk heb ik in Dene marken meer vrienden dan hier. De badmintonsport is in Nederland nog veel te amateu ristisch. Dat kan je toch wel zeggen, als het bondsbestuur twee keer per jaar aftreedt. Bo vendien wordt het peil niet veel beter. Toen ik zestien was werd ik al kampioene. Wat hebben we hier nu rondlopen? Nee hoor, ik zit goed in Denemar ken". Joke van Beusekom heeft zich wel voorgenomen haar oude vereniging zoveel mogelijk te helpen. Daarom zei ze ook geen „neen" toen haar vader, voor zitter van Drop Shot, tijdens het wekelijkse telefonische con tact de degradatieperikelen uit legde en voorzichtig informeer de naar haar eventuele bijdra ge. Daarvoor had het 22-jarige badmintontalent teveel goede herinneringen aan de club, waar zij opgroeide. „In het weekeinde voor de Kerst kom ik ook terug naar huis. Dan kan ik mijn verblijf hier mooi corp- bineren met de wedstrijd tegen Vijfsluizen". En mocht er nog een degradatiewedstrijd in het verschiet liggen, dan zal Joke van Beusekom alles in het werk stellen om haar club te redden. De reis van 900 kilometer is dan maar een kleinigheidje. Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. „Noem het maar clubliefde". KEES KOOMAN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16