OOST-DUITSLAND DEED GREEP NAAR SCHAATSHEGEMONE Derde zege Houtrust- ploeg Hans Brugman doet boekje open over springruiterwereld Atje blijft sprinten Naijver en jaloezie MAANDAG 2 DECEMBER 1974 Hans van Helden was de een derde plaats. Nederlander in het eindklassement van Berlijn: WEST-BERLIJN De schaats wedstrijden, die dit weekeinde ter gelegenheid van de opening van de tweede kunstijsbaan van West-Duitsland in Berlijn (stadsdeel Wilmersdorf) wer den gehouden, hebben ondub belzinnig aangetoond dat er dit seizoen met de Oostduitse da mes en heren terdege rekening moet worden gehouden. Zowel de dames als de heren (er wa ren ongeveer 80 deelnemers uit twaalf landen, alleen Rusland en Zweden hadden van de toonaangevende schaatsnaties geen deelnemers gestuurd) werkten een sprintvierkamp (2 x 500 meter en 2 x 1000 meter) af. In het eerste onderdeel van zater dag, de 500 meter heren, zorgde de 25-jarige Oostduitser Klaus Knauer al voor een verrassing door met een tijd van 40,57 seconden wereldsprintkam- pioen Per Bjoerang driehon derdste seconde voor te bliiven. j_»e siecnis i,oa meter lange Knauer, die een week geleden in Karl Marxstadt 39,1 secon den liet afdrukken, heeft een stijl, die doet denken aan de Amerikaan Richard McDer- mott, oud-Olympisch kampioen. Op de tweede dag kwam de Oostduitser mede door de slechte weersomstandigheden (het regende onophoudelijk) minder snel uit de voeten. Bjoe rang bleek uiteindelijk toch het meest regelmatig en bracht de sprintvierkamp op zijn naam, voor zijn landgenoot Ole Chris tian Iversen. Hans van Helden imponeerde op de 1000 meter, die hij beide malen met overmacht won. De Fries werd derde in het klasse ment, nog voor de specifieke Nederlandse sprinters, van wie zich Eppie Bleeker als vierde klasseerde. Jan Bazen (zesde) moest de Noor Didriksen nog laten voorgaan. Verder waren de verrichtingen van Piet Klei ne op de 1000 meter verdienste lijk. Zaterdag eindigde hij als vierde, zondag werd hij zesde. Jan Derksen moest op de voor hem moeilijke korte afstand met bescheiden klasseringen genoegen nemen. In een toege voegde 5000 meter liet hij in ongunstige omstandigheden met een tijd van 7.46.1 zien nog altijd over goede stayerskwali teiten te beschikken. De leden van de Nederlandse da meskernploeg konden zich niet mengen in de strijd om de hoogste prijzen. De winnares van de IJsselcupwedstrljden, Sophie Westenbroek uit Steg- gerda, was de beste pupil van Gerard Maarse. Meer dan de achtste plaats in het eindklassement zat er echter niet in. Pietie Postma, de natio nale kampioene bij de B-junio ren, verraste met behoorlijke prestaties. Zaterdag was zij de beste Nederlandse met achtste plaatsen op de 500 meter (45,83 seconden) en de 1000 meter (1.33.36). Een dag later voerde het meisje uit Langweer op de 500 meter met 46,17 seconden als negende opnieuw de Oran je-equipe aan, maar een inzin king op de 1000 meter (14e) deed haar in het klassement juist achter Sophie Westen broek belanden. Haitske Pijl man, die een week geleden in Deventer de 500 meter won, kon haar sprintcapaciteiten niet geheel waarmaken. Sippie Tig- chelaar deed het op de 500 me ter met tijden onder de 48 se conden (haar persoonlijke re cord is 47,0 seconden) niet onre delijk. Bij de eerste zes dames van het eindklassement plaat sten zich drie deelneemsters uit Oost-Duitsland: Utc Dix (twee de), Monika Zernicek (vierde) en Karin Kessow (zesde). Ute Dijc won zelfs beide malen de 1000 meter, voor Olympisch kampioene Monika Holzner- Pflug. De Westduitse dankte haar eerste plaats dan ook aan haar goede resultaten op de 500 meter (eerste en tweede achter de Canadese Cathy Priestner). 99 99 Bornebroek Hans Brugman sr. (55 jaar), de secretaris van de Nederlandse Federatie voor Springruiters, heeft een streep onder zijn activiteiten gezet. Na in vier jaar de NFSR tot een organisatie van allure te hebben opgebouwd, heeft hij zijn zetel ter beschik king gesteld. En met die daad lijkt er een einde te zijn gekomen aan een bloeiende periode. Zonder overdrijven kan worden gesteld dat de federatie staat en valt met het werk van Hans Brugman sr. Vooral door zijn progessieve aanpak is het ledental met sprongen vooruit gegaan, is de financiële positie verbeterd, zijn er sponsors gekomen, is er een winter-training georganiseerd en is de zoge naamde z-competitie van de grond gekomen. Hans Brugman sr houdt er niet van ergens omheen te draaien. Wanneer hem iets dwars zit, zegt hij dat onomwonden en is niet te beroerd om een conclusie te trekken. Zo ook in de zaak van de NFSR. Officieel heeft het dat vooral tijdgebrek deze selfmade man heeft gedwongen zich terug te trekken. Hans Brugman sr. is echter eerlijk genoeg om te erkennen dat ook tal van andere factoren een belangrijke rol hebben meegespeeld. „Ik ben teleurge steld", zegt hij, „ik heb te weinig hulp gekregen van de mensen uit de ruitersport en van mijn naaste bestuursleden. Toch zijn dit slechts uiterlijke symptomen. Achter de facade van de hippi sche sportwereld spelen zich namelijk taf van vreemde zaken af. Gebeurtenissen die Hans Brugman sr. steeds meer zijn gaan ergeren. „Neem nu bijvoorbeeld de subsidie-aangelegenheid. Ik heb een subsidie aangevraagd voor de wintertraining van 1974. Daarbij is een begroting ingediend tot een totaal bedrag van 13.500. Ik krijg antwoord dat de hippische sportbond in principe bereid is in de kosten bij te dragen en van Ben Arts verneem ik dat alles zou worden gesbusidieerd. Ik slaag erin om de kosten tot 51000.- gulden te beperken en dan komt er een brief dat de subsidie-aan vraag opnieuw zal worden behandeld omdat landelijke ruiters niet voor deze subsidie in aanmerking zouden komen. Ik heb het geld uiteindelijk alleen gekregen door te dreigen dat ik naar het ministerie van CRM zou stappen". Subsidie is een gevleugeld woord dat velen in beweging zet. „De hippische sportbond echter niet", aldus Hans Brugman sr. „Er wordt geen enkele poging gedaan om subsidies te krijgen van andere dan rijksinstanties". Hans Brugman sr. heeft echter meer tekortkomingen onderkend. Ook met betrekking tot de andere federatiebestuurders. „Er klopt zoveel niet", verzucht hij. „Neem nu Siem Pruikemaker. Die is ook voorzitter van de federatie van rijscholen en paardenhandela ren. Die vindt bijvoorbeeld een springcursus helemaal niet nodig, omdat hij andere belangen heeft. Ik heb die cursus er als secretaris gewoon doorgedreven door een enquête onder de toenmalige leden te houden". Ook het zogenaamde puntensysteem heeft aanleiding tot misnoegen gegeven. In tegenstelling tot de gemaakte afspraken heeft de organisatie van Jumping Amsterdam bijvoorbeeld besloten het maximum aantal punten niet op 400 maar op 460 te stellen. „Later is dat wel recht gezet, maar er is nooit officieel bericht van gegeven. Arts heeft gezegd: dat is een vergissing. Iedereen mag meedoen. Daardoor heeft ook mijn zoon Hans alsnog kunnen starten. Maar wat gebeurt er dan? Siem Pruikemaker, die als bestuurder overal heeft bijgezeten gaat dan plotseling protesteren. Een leuke samenwerking..." Onderlinge naijver en jaloezie blijken in het nationale paardensport- wereldje even talrijk als de sterren aan een sprankelend helder firmament. Hans Brugman sr.: „Neem nu die Pruikemaker. Slaag ik er in sponsors te vinden, waardoor een training voor onze topruiters onder leiding van Alwin Schóckemóhle mogelijk wordt en dan roept Pruikemaker uit, dat dit buiten de federatie om moet. Hij is gewoon op zijn teentjes getrapt omdat hij niet bij de bespreking is geweest". Het werd allemaal te gek. Mede daarom heb ik Arts gezegd, dat ik uit het bestuur wil. Als chef d'équipe vind ik hem goed, maar als voorzitter van de federatie niet. Ik wil het echter allemaal goed achterlaten. Penningmeester Gerrit Maathuis moet maar eens langs komen, dan zal ik hem vertellen hoe het'met de financiën zit. Geloof mij: ik ben beslist niet rancuneus, maar ik heb gewoon geen tijd en geen moed meer. Het is niet onmogelijk dat de NFSR in elkaar stort PETER VAN PUTTEN Holiday Inn: huisvesting spelers DW (Van onze sportredactie) DEN HAAG De buitenland- ijshockeyspelers van Duy- vestein Wintersport zijn deze week ondergebracht in hotel Holiday Inn te Leiden. Het bestuur hoopt, dat de spe lers daar de rust kunnen vin den zich op belangrijke wed strijden voor te bereiden. De spelers beschikken over sau na, tennisbaan, bowling ert, hebben voorts televisie op hun kamer. De kosten vallen voor Duyvestein overigens mee, aangezien de directie van Holi day Inn een voorkeur heeft voor de ijshockeysport Het afscheid van Atje Keulen was niet onwrikbaar zoals werd verwacht. Een dezer dagen nam zij het besluit om weer aan wedstrijden deel te nemen. Teruggekomen op besluit te stoppen DEN HAAG Atje Keulen-Deel stra is het afgelopen week einde toch definitief op haar besluit teruggekomen om te stoppen met de wedstrijdsport. Zij wil zich niet beschikbaar stellen voor het wereldkam pioenschap schaatsen, maar hoopt wel deel uit te maken van de Nederlandse selectie, die straks voor het wereldkam pioenschap sprint in Oslo wordt ingeschreven. Atje over weegt verder met schaatsen door te gaan tot na de Olympi sche winterspelen in 1976. door het onverwachte besluit van Atje. Hij zei het ook niet verstandig van haar te vinden, maar maakte aan de andere kant onmiddellijk ruimte voor haar in de kernploeg. „Atje blijft, temeer daar zc de hele zomer haar conditie heeft bijge houden, te alle tijde eenduide- lijke aanwinst. Ik ben er als coach dan ook erg blij mee. Wat mij betreft kan zij de ko mende maanden mee naar onze trainingskampen in Inzeil en Cortina d'Ampezzo". Het besluit van Atje werd defini tief, toen de kernploeg van coach Gerard Maarse de afgelo pen donderdag - zonder haar - vertrok naar West Berlijn, waar de eerste internationale wed strijden van het nieuwe seizoen werden gehouden. Twee weken geleden had zij de Koninklijke Nederlandse schaatsbond nog laten weten dat zij geen aspira ties meer had in het deelnemen van wedstrijden. Damescoach Gerard Maarse was het afgelopen weekeinde in West Berlijn natuurlijk verrast De wintertraining van Alwin Schóckemóh le staat op losse schroeven. Harrie Wielheesen uitblinker bij HYS Van onze sportredactie DEN HAAG In de strijd om de Coupe Nationale Nederlan den werden dit weekeinde vier ijshockeywedstrljden gespeeld. Duyvestein Wintersport won met 13-5 van GUS en Grasso Eagles uit Den Bosch werd door HYS met 10-1 verslagen. HYS won in Den Bosch zonder veel moeite voor slechts 285 toeschouwers. Harrie Wielhee sen was de onbetwiste uitblin ker bij de Haagse ploeg. Hij maakte vier doelpunten. Ron Krikke volgde hem met drie treffers op de voet. Rob Hagen doorn en Jean Martin verdwe nen voor tien minuten naar de strafbank, terwijl Van Gurp van Grasso Eagles van het ijs werd verwijderd omdat hij Joop Ierschot met de vuisten op het hoofd had bewerkt. De tus senstanden waren 1-4, 0-2 en 0-4. In Utrecht zegevierde Orwo, dat vrijdagavond op de Uithof te gen HYS speelt, met 5-3 over Hunters. CPL Luik won van Peter en Jagers (Heerenveen) met 9-4. De stand: 1. Tilburg Trappers 13-26; 2. HYS 12-22; 3. NN Nij megen 12-17; 4. Brussel 13-13; 5. Orwo 14-13; 6. Smoke Eaters 11-11; 7. CPL Luik 9-12; 8. Hun ters 15-11; 9. Peter en Jagers 15-11; 10. GIJS 13-8; 11. Duyves tein Wintersport 13-6; 12. Gras so Eagles 13-2. HARM KUIPERS SNELSTE OP TWEE AFSTANDEN HEERENVEEN Harm Kuiper* heeft gisteravond op de Thialf- kunstijsbaan in Heerenvecn twee afstanden gewonnen. Hij legde in ongunstige weersom standigheden de 1500 meter af in 2.11,0 en de 3000 meter in 4.36,2. Bij de sprinters viel de nederlaag van Jos Volentijn op de 500 meter op. Piet de Boer bleek met een tijd van 42,3 seconden drietiende seconde sneller. Op de 1000 meter lieten beide rij ders dezelfde tijd (1.27,6) af drukken. Uitslagen: Heren allrounders: 1500 meter: 1. Harm Kuipers 2.11,0, 2. Daan Gompen 2.13,6, 3. Lambcrtus Vos 2.15,2, 4. Har- mannus Moek 2.16,8, 5. Jan Hei- da 2.18,8. 3000 meter: 1. Kuipers 4.36,2, 2. Gompen 4.39,0, 3. Vos 4 45,9. 4. Heida 4.49,2, 5. Moek 4.49,7. Hcrensprintcrs: 500 meter: 1. Piet de Boer 42,3 seconden, 2. Jos Valentijn 42,6, 3. Johnny Olof 43,4, 4. Tjibbe Hoks en Jan Palsma 43,5. 1000 meter; 1. De Boer en Valen tijn 1.27,6, 3. Hoks 1.28.3, 4. Palsma .1.28.8, 5. Olof 1.28.9. Kunstrijbeker bij Zwitserse HEERENVEEN - Het Zwitserse kunstrijdstertje Rita Brunner heeft zaterdag de Thlolfbcker gewonnen. Na de eerste dag van deze wedstrijden voor jeug- drijdsters (tot veertien jaar) leidde de Engelse Deborah Cot- trill, die'haar verplichte figuren het best had uitgevoerd. Rita Brunner was echter veel bes ter bij het vrije rijden. Tracey Solomons (Eng,), vorig Jaar tweede achter Annemarle Ver- laan, stelde als favoriete enigs zins teleur en eindigde als der de. (Van onze sportredactie) GRONINGEN Duyvestein Wintersport heeft zaterdag avond duidelijk gemaakt dat de Haagse ploeg aanspraak wil maken op een plaats bij de eerste zes, hetgeen voor DW dan betekent dat het mag houding in, op 2—0 komen via een afstandsschot van Dave Bell. Een soortgelijk schot kwam even later van de stick van Harry Turk: 3—0. Vlak voor het verstrijken van de eer ste periode kon de Groningse uitblinker Tonnie Tobias een tegentreffer s het Nederlands De tweede periode was kampioenschap ijshockey. De Houtrustploeg mag daarom niet veel punten meer verspe len. Tegen GIJS waren de heren in Groningen heer en meester vooral in de tweede en derde periode. GIJS verloor met 135. Brian Randall, de coach van DW was een tevreden man: „Dit was op papier voor onze jongens natuurlijk nog een moeilijke wedstrijd, maar na deze overwinning is het ver trouwen op een verdere goede afloop bij ons groot." Harry Turk was weer de onbe twiste uitblinker in deze wed strijd en doelman Harry van Bilsen moest in de eerste pcrio- r DW de belangrijkste. Harry Turk rondde een fraaie combinatie af: 41. Tobias bracht de stand daarop snel op 4—2. DW kreeg het daarna erg moeilijk. GIJS, duidelijk aan herstel toe, had echter de pech dat Harry Turk 52 maakte en snel daarop mochten van scheidsrechter Burger de heren Tobias en To ren een bezoek aan de straf bank brengen. Toen deze twee Groningse uitblinkers weer te rug op het ijs waren had DW in anderhalve minuut de stand via Bell en Turk op 7--2 ge bracht. De tweede periode werd afgesloten met de stand 8—4. Paulson voor Den Haag en tweemaal Toren scoorden, de al zijn talent tonen, anders In de derde periode was DW uit- had GIJS zeker een voorsprong genomen. Het duurde tot de tiende minuut voor DW aan zijn eerste doelpunt toekwam. Uit een combinatie tussen Bell en Turk bracht John van Bilsen de stand op 1—0. Daarna ver dween Henk van Halteren van GIJS naar de strafbank en kon DW. enigszins tegen de spelver- ARTHUR VAN RIJSWIJK stekend op dreef. De combina ties liepen erg goed en via doel punten van Paulsen, Gerk (3) en Palmascino voor DW en To ren voor GIJS werd de eind stand van 13—5 bereikt. De der de achtereenvolgende overwin ning voor de Wintersportforma-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13