DEPORTATIE VOOR ELKE VERDACHTE IER UIT ENGELAND Flrike Meinhof fcrijgt 8 jaar, tahler 14 jaar uw persoonlijke agenda I975 bon: CeidaeSotna/nt Reizen naar de sneeuw uitverkocht Ford in 1975 naar China fVTERDAG 30 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 vangenissen een snel treffend werkend communica i doel- BONN Wegens een gemeen schappelijk gepleegde poging lot moord en de bevrijding van Adreas Baader is de anarchiste Ulrike Meinhof gisteren door een rechtbank in West-Berlijn tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voor deze overval, die in 1970 plaats vonden en Waarbij een ambtenaar levens gevaarlijk gewond werd, had ide openbare aanklager tien jaar geëist. De voormalige advocaat. Horst Mahler, werd tot veertien jaar veroordeeld. Deze gevange nisstraf werd echter samenge steld uit het nieuwe vonnis en uit vroegere veroordelingen van de eertijds zo briljante ad vocaat. De verdachte Hans-Jürgen Bac- ker werd vrijgesproken. In de loop van volgend jaar zullen Ulrike Meinhof en andere anar chisten in Stuttgart nogmaals terecht moeten staan. In dit pro ces, dat mogelijk twee jaar gaat duren en waarvoor een speciale rechtbank van twaalf miljoen gulden wordt gebouwd, gaat het i de moorden op politieagen ten en bomaanslagen met dode lijk gevolg, die de leden van de Baader-Meinhof-groep in het be gin van de zeventiger jaren pleegden. Uit een gisteren gepubliceerd zwartboek van de Westduitse re gering blijkt, dat de politie sinds 1972 ruim 200 medeplichtigen de Baader-Meinhof-bewe- ging gearresteerd heeft. Hiertoe behoort ook de „harde kern" met en rond Ulrike Meinhof en Andres Baader. In het rapport van 165 pagina's levert minister binnenlandse zaken Werner Maihofer er het bewijs voor dat de anarchisten zelfs in de ge- tiesysteem hadden opgebouwd. Hiermee onderhielden zij met elkaar en met de buitenwereld intensieve contacten. Een aantal advocaten van de Baader-Meinhof-groep wordt het verwijt gemaakt door het overbrengen van boodschappen en het smokkelen van notities dit communicatiesysteem moge lijk te hebben gemaakt WASHINGTON (Rtr) Presi dent Ford van de Verenigde Staten zal volgend jaar een be zoek brengen aan China voor besprekingen met Chinese lei- in Peking, zo heeft het Hitte Huis bekend gemaakt. Er is geen datum voor het bezoek aangegeven en de perssecretaris 7 het Witte Huis, Ron Nessen, zei dat hij niet kon aanduiden wanneer het bezoek van Ford gebracht zal worden. Dit zal het tweede bezoek zijn 7 een Amerikaanse president 7 China. De vorige president Richard Nixon, bracht in fe bruari 1972 een bezoek van acht dagen aan China. Hongarije heeft, voor het eerst sinds 20 jaar, weer de geboorte van een vierling be leefd. De 21-jarige moeder Félix Kovacs, arbeidster in I een textielfabriek en al moe der van een 21 maanden ou de dochter, kreeg er woens dag nog vier dochters bij. De vier baby's wegen elk onge veer 2000 gram. Overwinning van gezond verstand. DEN HAAG - Premier Uyl Uly heeft gisteravond in de pauze van het kabinetsberaad meege deeld, dat het bereiken van een akkoord met de vrachtwagen- chaffeurs gezien moet worden als een "overwinning van het gezond verstand". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De nieuwe anti-terroristenwet, die het bestaan van de IRA illegaal maakt in GrootBrittan- nië, is sinds gisteren van kracht. Vroeger was de IRA alleen in de Zuid-Ierse republiek en in Ulster een verboden organisatie. De parlementaire goedkeu- ring van de Britse anti-terroristenwet kwam na een marathon-debat dat ongeveer zeventien uur geduurd heeft. Het valt nu nog te bezien, in welke mate de IRA zal reageren. Het illegale Ierse republikeinse leger ver keert thans in staat van totale oorlog met Engeland. Men verwacht, dat tijdens de komende dagen een groot aantal ongewenste Ieren, die in Engeland ver blijven, terug naar Ierlan d gestuurd zal worden. Dit kan de republiek zijn, wanneer het verdachte Zuid-Ie ren betreft, maar er kunnen ook Noord-Ieren, die nochthans de Britse nationaliteit bezitten, gedepor teerd worden naar Ulster. Scotland Yard heeft een nieuw spionage-corps opge richt om leden van de IRA op te sporen. Volgens de politie ligt het echter niet in de bedoeling een georganiseerde vervolging te beginnen onder de zowat 800.000 Ieren, die in Engeland wonen. De grote meer derheid van deze mensen is vreedzaam en eerlijk en zal met rust gelaten worden. Ongewenste elementen, die in Engeland aankomen uit Ierland, kunnen bevel krijgen onmiddellijk terug te keren naar hun vertrekpunt. Alle havens worden nu extra bewaakt. De politie kan om het even welke verdachte in hechtenis nemen voor ondervraging en fouillering. Wie niet kan bewijzen, dat hij een recht schapen mens is, wordt gedeporteerd. Minister van binnenlandse zaken Jenkins geeft toe, dat zijn nieuwe wet een aanfluiting is van de persoon lijke vrijheid van sommige Britse staatsburgers. De IRA kan echter alleen met drakonische maatregelen onderdrukt worden. Sommige Britse politici vinden de nieuwe anti-terroristenwet, die veel te laat komt en bovendien slechts geldt voor een periode van zes maanden, lang niet streng genoeg. Zij eisen herinvoe ring van de doodstraf voor terroristen. Over die kwestie zal binnen afzienbare tijd gedebatteerd wor den in het Lagerhuis. Wij denken vast aan uw afspraken (of afspraakjes) in 1975. Als stoffelijk bewijs van onze dank voor het aanbren gen van een nieuw abonnement kunt u namelijk een keus maken uit een kunstleren herenagenda, of een in diverse kleuren uitgevoerde lacqué damesagenda, bedrukt met uw eigen naam of voornaam. We horen van u. zonder postzege l, naar leidse Courant, antwoordnr 349, Leiden. stuur als dank voor de moeite een dames/heren agenda naar: op de agenda moet gedrukt worden: (max. 18 letters) Iedere anti alcoholpil ondeugdelijk DEN HAAG (ANP) - Geen enke le pil, capsule of tablet is ii staat het alcoholgehalte in het bloed of in de uitgeademde lucht te verminderen. Dat ii bleken uit een groot aantal proeven, die onder meer gedaan zijn door TNO en het gerechte lijk laboraturium. Het ministe rie van volksgezondheid ei levensmiddeleninspectie hebben dit gisteren meegedeeld. Uit het alcoholgehalte van de uitgeademde lucht kan namelijk nauwkeurig het alcoholgehalte in het bloed worden vastgesteld, dat in directe relatie staat met de gebruikte hoeveelheid alco hol. Volgens het ministerie heeft het innemen van anti-alcohol- preparaten geen enkele zin. Door geloof te hechten aai werking ervan stelt men zichzelf en anderen aan grote gevaren bloot. Het alcoholgehalte in het bloed kan slechts in geringe ma te worden beinvloed door bij voorbeeld het eten van een maaltijd. La Croix dreigt poststaking niet te overleven (Van onze correspondent) Parijs Het enige katholieke dagblad van Frankrijk „La Croix" loopt ernstig gevaar als gevolg van de poststaking die gisteren haar zevende week is ingegaan ten onder te gaan. De hoofdredacteur van het blad doet in zijn editie van gisteren een oproep tot de autoriteiten om alles te ondernemen'om de publieke dienst van de posterij en te garanderen. „La Croix" heeft in tegenstel ling tot de praktisch totale Franse dagbladpers, die voor het overgrote deel op de losse verkoop steunt, nagenoeg uit sluitend postabonnees. Ook na het hervatten van de postbezor ging zullen weken heengaan al vorens de bezorging van druk werken en pakketpost normaal wordt. De sorteerders van het belang rijke centrum Paris-Lyon, waar de staking op 17 oktober uit brak, hebben voor het hervatten van het werk op a.s. maandag gestemd. Daarmee is het einde van de poststaking in zicht Vrijewetenschap DE NOORDZEE VERBINDT NEDERLAND HET SCHOTLAND "THE LAND OF OPPORTUNITY" Belangrijke olievondsten in de Noordzee, en exploraties ten westen van Schotland, doen voorspellen dat Schot land binnen vijf jaar één van da rijkste gebieden van Eucopa zal zijn. Maar de Schotse financiële reserves en de in dustrie zijn voorshands on toereikend. De mogelijkheid en de finan- j cierlng worden, op initiatief i van de Glasgow Herald en het Economisch Dagblad an in samenwerking met oe Ne derlandse-Britse Kamer van Koophandel bestudeerd tij dens de CONFERENTIE OP 11 DECEMBER A.S. IN HET NEDERLANDS CONGRESGE BOUW, DEN HAAG Deelname is mogelijk ad 200,- p p Zend uw schriftelijk verzoek om een inschrijvingsformulier en het programma aan het Economisch Dagblad. Wagenstraat 37. Den Haag. met op de envelop de vermelding "Conferentie". Sommige mensen hebben dit beeld vandepolitie: Anderen weer dit: Wie heeft er gelijk? Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. j Geen zinnig mens die bezwaar maakt alt 3 de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie diir iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als dc politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet crwèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot het verspreiden van demonstranten. Soms tot het helpen van een oud dametje bij het oversteken. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. OP HET EERSTE GEZICHT lijkt de stichting ter bevordering van onbevangen beoefening van wetenschap en onderwijs alleen tot doel te hebben de verlinksing van het onderwijs op universiteiten en hogescholen tegen te gaan. Misschien is dit ook zowel; maar de initiatiefnemers hebben behalve politieke ook religieuze overtuigingen als uitgangspunt voor weten schapsbeoefening "taboe" verklaard. Ze maakt zich daarmee dus ook tot een soort van humanistisch verbond voor het wetenschap pelijk onderwijs. Door ook religie uit te sluiten als een goede bron voor wetenschap en daarmee dus ook voor hoger onderwijs, wordt de stichting feitelijk een actiegroep voor het opheffen van confessionele univer siteiten. Hoe daarop Nijmegen, Tilburg en de Vrije Universiteit van Amsterdam zullen reageren, wachten we met belangstelling af. BIJ DE PUBLIEKE OPINIE zal de interesse echter in de eerste plaats het andere doel van de nieuwe stichting gelden: de polarisa tie tegengaan in de structuur en werkwijze van universiteiten en hogescholen. Het lijkt moeilijk te betwisten dat die polarisatie op vele plaatsen wortel hoeft geschoten, sinds volgens bepaalde groepen onderwijs en politiek samen een onafscheidbare grootheid vormen. Dat professor Heertje In de nieuwe stichting tot de stuwende krachten behoort, viel te verwachten. Al jaren zint hem in het algemeen niet, wat het socialisme na Droes «r doet en laat; in het bijzonder verzet hij zich tegen de gang van zaken bij een groot deel van het hoger onderwijs, waar onder de vlag van "democrati sering" een z.i. kwalijke politisering wordt doorgedreven. ONGELIJK HEEFT PROF HEERTJE op dit punt niet; de politieke visie (wat in vele gevallen toch nog wel iets anders is als de levensbeschouwing!) speelt in de organisatie van het wetenschappe lijk onderwijs al op diverse punten een rol van betekenis en zelfs bij benoemingen wordt ze gehanteerd om overwicht te krijgen op vrijheid van meningsvorming. Hiermee heeft een nieuwe vorm van indoctrinatie haar intrede in het onderwijs gedaan; prof. Heertje heeft ook niet helemaal ongelijk als hij vreest dat het voortgezet onderwijs ook het risico loopt met vreemde smetten kennis te maken via de aan de universiteit "gelndoctrineerden". Hoe de nieuwe stichting nu praktisch iets wil gaan bereiken, is een andere zaak. Vermoedelijk is haar uitgangspunt toch weer te vaag en te weinig concreet, dan dat blijvend succes in het verschiet ligt Hulpverleners met zelfoverschatting WIJZIGING VAN ARTIKEL 280 van het wetboek van strafrecht wordt gevraagd door het overlegorgaan van jongeren-adviescentra, die vinden dat het hulpverleners niet langer verboden moet zijn om weggelopen minderjarigen voor de politie verborgen te houden. Dit zou nodig zijn. omdat in feite de relatie ouders-kinderen heel anders geworden is; wat weer voortvloeit uit het feit dat de opvattingen in en over het gezin niet meer overeenkomen met het vroegere beeld. DE ADVIESCENTRA STAAN achter het-streven van jongeren naar zelfstandigheid en ze zijn bereid het weglopen van huis als een positieve daad te begroeten, wanneer dit een beslissende stap van jongeren is om zich los te maken van ouders die hen verhinderen een zelfstandig persoon te worden. De vraag die direct bij ona rijst, is of op dit punt alleen maar conflicten kunnen ontstaan omdat ouders zich vastklampen aan verouderde opvattingen over hun rechten en plichten. Er zijn uit het recente verleden gevallen bekend, dat jongeren-adviescentra de beschermende hand gehouden hebben boven kinderen die met hun ouders in een conflictsituatie geraakt waren vanwege een gedragspatroon of plannen terzake waarvan ouders die daarmee geen genoegen nemen, beslist niet van de „een eeuw achter"-menta- liteit beticht kunnen worden. Wanneer "alternatieve hulpverleners" zich dc pretentie aanmeten, dat zij voorlopig toch het laatste woord spreken, maken zij zich o.i. aan een betreurenswaardige zelfoverschatting schuldig en lijkt het ons, gelet op de belangen van een geestelijk gezonde samenle ving riskant om artikel 280 van het wetboek van strafrecht in hun geest te gaan veranderen. WE ERKENNEN DAT er schrijnende gevallen zijn waarbij kinderen de dupe worden van onheus optreden van de ouders, al dan niet na een beroep op politic-actie. Maar aan de andere kant kunnen we ons, bij een wetswijziging zoals nu voorgesteld, andere wantoe standen indenken, die minstens even schrijnend zullen uitvallen. Onder de organisaties welke zich achter het verzoek tot wetswijziging stellen zijn er die zeker op hun terrein zeer verdienstelijk werk verrichten. Maar ze werken vrijwel allen aan taken die nog helemaal in de sfeer van "overgangsgebied" en "overgangssfeer" liggen. Van hun werk lijkt ons veel meer objectieve evaluatie nodig, alvorens kan worden overgegaan tot een wetswijziging welke met de relatie ouders-minderjarige kinderen te maken heeft. Gen. Sjaron: laat Jordanië geheel aan Palestij nen TEL AVIV (DPA) De ISraeli- sche politicus van de oppositie e» reserve-generaal Ariel Sja ron heeft zich uitgesproken voor onderhandelingen met de Palestijnse leider» om deze te helpen bij de vorming van een staat. Sjaron, die In de oktober- oorlog met zijn divisie het Suezkanaal overstak. Is ltd van de liberale partij die samen met drie andere het Likoedblok In het parlement vormen. Hij meende dat als Israël met Syrië kon onderhandelen, er geen reden is waarom dat ook niet met leiders van terroristen zou kunnen gebeuren. De om streden kwestie is volgens hem niet „wie dc partner voor de dialoog" moet zijn maar „waar over een dialoog wordt ge voerd". Het gehele gebied ten westen van de rivier de Jor- daan, met inbegrip van Judea en Samaria, moet de staat Israël zijn. Het gehele gebied ten oos ten van de rivier moet een Pa lestijnse staat worden. „Wij moeten daarom de Palestijnsn helpen dc Jordaanse koninklij ke familie van het roer tc ver wijderen. opdat in het betrok ken gebied een Palestijnse staat op de been kan komen". Hij herinnerde er aan dat „50 pro cent van de Jordaanse bevol king Palestijnen zijn". Overval op gokclub ROTTERDAM - (ANP) - Een gewapende man heeft in dc af gelopen nacht een gewapende overval op een besloten gokclub aan de Mathcnesserlaan in Rot terdam gepleegd. Onder bedrei ging met een vuurwapen ia een nog onbekend bedrag aan geld geroofd. De overvaller en een andere man, die waarschijnlijk als chaffeur fungeerde, reden weg in een witte auto'. Grote uittocht rond kerstmis DEN HAAG Nederland beleeft eind van dit jaar weer een fikse uittocht van vakantiegangers, zo is de algemene indruk van de reis- en verkeers bureaus. Vrijwel alle Kerst en Nieuwjaarsreizen, zowel naar de zon als naar de wintersportoorden, zijn uitverkocht. Eén van de redenen van deze grote belangstelling is natuurlijk de gunstige ligging van de data, waarop de feestdagen vallen. Het opnemen van drie vrije dagen betekent een aaneengesloten vakantieperiode van liefst elf da gen. De Kerst- en Nieuwjaarsreizen van de touropera tors zijn goeddeels uitverkocht en sommigen spre ken zelfs van een toename van het aantal reislusti- gen met 15 procent De reiswereld meent dat het komend winterseizoen over het geheel genomen beter zal zijn dan in 1973. Een woordvoerster van het Franse verkeersbureau vertelde, dat hoe langer hoe meer reisbureaus de Franse wintersport in hun programma opnemen. Frankrijk heeft tegenwoordig enkele tientallen wintersportplaatsen aan te bieden aan de liefheb bers. Men kan kiezen uit twee categorieën: de oudere wintersportoorden, waar de traditionele gezelligheid nog aanwezig is en de nieuwere, waar het streven doelmatig is gericht op de echte skiër. Deze laatste ski-oorden liggen dan ook altijd op circa 2000 meter hoogte en zijn dus verzekerd van streizen naar dit Alpenland vijf procent hoger dan verleden jaar. De sneeuwzekerheid is dit jaar bijzonder hoog, zo verzekert de heer Klee. Sinds drie weken kan er overal in Zwitserland boven de 1500 meter worden geskied. De prijzen in Zwitserland zijn met 5—10 procent gestegen. Dr. W. Mueller, directeur van het Oostenrijkse verkeersbureau, ziet het dit jaar „helemaal zitten". We hoeven ons geen zorgen te maken. Eigenlijk is ons grootste probleem om iedereen onderdak te verschaffen. Kerst en Nieuwjaar zitten vnjw.-l overal vol. De prijzen zullen dit jaar ortgeveer vijf procent hoger liggen dan vorig jaar en de sneeuw- vooruitzichten zijn erg goed „Hoewel de sneeuw, die begin december valt, het belangrijkste is". aldus Dr. Mueller. „Het verbaast me eigenlijk een beetje, dat ondank^ alle negatieve aspecten omtrent onze economie, de werktijdverkortingen en de ontslagen, het toerisme er zo weinig terugslag van ondervindt", zo zegt ANVR-voorzitter C van Zwijndregt. Ook hij heeft de indruk dat de Kerst- en Nieuwjaarsreizen goed zijn verkocht, maar ook de maanden daarna - hoewel in januari altijd een daling optreedt zijn niet slecht. Sterk in opkomst zijn volgens hem de vakanties voor een paar dagen als feitelijk gevolg op de minitripjes „Dit begrip heeft zich sterk uitgebreid en er zijn nu bijvoorbeeld veel mensen die een paar dagen op vakantie gaan in steden als Londen en Parijs".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7