Allerlei(ds) festuur Academisch Ziekenhuis met mond vol tanden topverkopen eidse speel- i|oedhandel niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Leiden moet wanbetalers helpen Discussie over afbraak woningen I741TERDAG 30 NOVEMBER 1974 PAGINA 3 geen antwoord op kritiek van Werkgroep Milieubeheer op nieuwbouwplan 15 Ort j'^DEN Het bestuur van het •24.ojcademisch Ziekenhuis Leiden geschrokken van de kriti- te houding die de gezagheb- ide Werkgroep Milieubeheer belangrijke delen van de lidse gemeenteraad hebben' enomen tegenover de iwbouwplannen van het ;L. Het zit met de naar voren 'brachte twijfels en bezwaren iaald in zijn maag. ig "ei. conclusie mag worden ge- >jounokken nu het bestuur zich )sUahdanks herhaald en nadrukke- jk aandringen blijft onthou- enigerlei commentaar op de geuite kritiek. Bij monde van de officiële voorlichter van het ziekenhuis heeft men laten weten „dat de opgeworpen vra gen van zo uiteenlopende aard zijn, dat de formulering van antwoorden tot nadere bezin ning noopt". Mede in verband hiermee acht men het noodza kelijk om „alvorens meer infor matie naar buiten te brengen een nader onderhoud met de Werkgroep Milieubeheer te heb- van deze witz, als een veel treu riger grap moet het worden aangemerkt dat het bestuur na 10 jaar van voorbereiding met de mond vol tanden lijkt te staan, wanneer heel doodge woon wordt gevraagd naar de noodzaak van de ontworpen plannen. Dat die vraag „tot na dere bezinning noopt", werpt een vreemd licht op de kwali teit van de voorbereiding. Bestuurders die op het punt staan een project uit te voeren dat de gemeenschap 500 miljoen gul den gaat kosten moeten zo pats boem kunnen uitleggen waar om dat project dient te worden uitgevoerd, waarom in de geko zen vorm en welke consequen ties dat met zich meebrengt. Daarbij hoeven ze niet uit het blote hoofd cijfers op te ratelen die in twee decimalen nauw keurig zijn. Maar die cijfers dienen er wel te zijn en liefst in een dossier dat niet al te stoffig is; althans niet zo stoffig dat het onmogelijk is het bin nen een termijn van twee dagen (afgelopen woensdag kwam de Op dit moment heeft het er alle schijn van dat het AZL-bestuur veel en veel meer dan twee dagen nodig zal hebben om zo wel in kwantitatieve als in kwa litatieve zin antwoord te geven op de gestelde vragen. Alle schijn, want één mogelijkheid blijft open staan. En wel dat het bestuur er nog niet hele maal aan is gewend om tegen over de gewone man - de belas tingbetaler en de krantelezer - verantwoording af te leggen van zijn beleid. Dat men het contact met publiciteitsmedia gemakshalve en onnodig uit de weg gaat. Als daarin de oorzaak van het stilzwijgen blijkt te schuilen, is dat ook kwalijk. Maar minder ernstig dan wanneer aan het licht treedt, dat het AZL over de gerezen vragen eigenlijk nooit goed heeft nagedacht. Intussen begint één man onder hand wel in aanmerking te ko men voor een blijk van erkente lijkheid: het nieuwe PvdA-raad- slid A. Höppener, die de zaak een week geleden aan het rollen heeft gebracht. Want laten we nou maar eerlijk zijn; als Leide- naars hebben we de afgelopen jaren, waar het het AZL aan gaat, met zijn allen een beetje liggen pitten. „Academisch Zie kenhuis", hebben we gedacht, „een rijkszaak, en de hoge he ren van het bestuur tonen zich trouwens zelf ook kritisch; dat zit wel gebeiteld". Höppener heeft ons mafketels wakker ge schud. Willem Scheer :£j lat de mensen wel meer geld haaftitgeven, maar dat ze het te teden bedrag spreiden over •schillende kleinere cadeaus, [ét lijkt of er iets van de ou- 12.34 iziek :ram- Van een onzer verslaggevers <aarC!DEN De stormloop op de Leidse middenstands- en grootwin- nmafcelbedrijven in verband met Sint Nicolaas lijkt dit jaar heftiger ^a(gflan ooit los gebarsten. Moet het Nederlandse volk in deze tijden mu'an "economische crisis" en "recessie" steeds meer op de kleintjes letten, de beurs van de goedheiligman is kennelijk oneindig g^gevuld. Tenminste als we de optimistische geluiden van de Leidse jHBpeelgoedhandelaren moeten geloven, die spreken van omzetstij- ""Hingen tussen de tien en de vijftien procent. heer Waal, eigenaar van speel- derwetse gezelligheid terug kioedhandel "De Burcht" bij- komt, zo van hoe meeer ca- ■lloorbeeld, toont zich best tevre- deautjes hoe leuker. De mensen Sen met het tot nu toe behaalde kopen ook veel bewuster en Resultaat "Opvallend dit jaar is willen beter voorgelicht wor den. Het idee van de echte rage artikelen, waar men na aan koop vaak spijt van had, ken nen we dit keer ook veel min der", aldus de heer Waal. De heer Wurzer van speelgoed huis Victorie vertelt een zelfde verhaal. "De omzet is bij ons ook tussen de tien en de vijftien procent hoger. "De mensen ko pen bij toch juist wel het grote re speelgoed. Ze vertrouwen op je en weten dat je goede voor lichting geeft". De heer Van Dorp van de speelgoedwinkel aan de Herensingel mag ook al niet klagen. Ook in zijn bedrijf wordt naar een voorlopige schatting vijftien procent meer omgezet De heer Van Brussel tenslotte, van de gelijknamige winkel aan de Haarlemmerstraat: wordt goed verkocht en wt ten ver boven de verkoop vorig jaar. Preciese cijfers heb ik nog niet, maar je moet na tuurlijk wel incalculeren dat je sowieso al tien procent moet stijgen wil je gelijk blijven aan vorig jaar. Wat daarbovenop komt is pas echter omzetsver- betering". In de kledingsector liep het alle maal wat minder. Modemaga zijn Kreymborg bleek toch nog een beetje teleurgesteld, alhoe wel de drukte gisteren ook bij hem aardig op gang kwam. De heer De Mooy, werkzaam bij de Radiobeurs aan de Hoge- woerd vertelde dat de aandacht van de koper dit jaar vooral gericht is op de kleinere huis houdelijke en luxe artikelen. "Veel vraag is er bijvoorbeeld naar kamföhnen en dat soort apparaten. De verkoop van te levisies en stereo-apparatüur is bij ons natuurlijk altijd goed en is nu niet groter dan normaal". Onderhandelingen lelin- djer ™„iinbouwgebied e£ieuwe Wetering Sjn gunstig oS™rlopen okenn een onzer verslaggevers JP°rvKEMADE Het gemeentebe stuur van Alkemade heeft goe ie hoop, dat binnen niet al te termijn van het college Gedeputeerde Staten luid-Holland toestemming ters-trordt verkregen voor de berskoop van grond in Nieuwe We- 9. °2jering ten behoeve van de glas- tuinbouw, laar.* is gisteren meegedeeld door -ues-burgemeester P. M. F. Smol- hjn:flers van Alkemade na een per soonlijk onderhoud donderdag I9.02,net G.S. Over de onderhande- l (S)Ungen met het provinciaal be- i destuur zegt de heer Smolders: Pro"„Bepaalde toezeggingen hebben we niet gekregen. Wij hebben 8enkel de belangen van de ge meente behartigd en het begin dit jaar genomen raadsbesluit verdedigd. Het college van G.S. heeft met aandacht, geluisterd ;ndenaar onze argumenten voor '^grondverkoop aan de glastuin- 'q'bouwers en ik moet zeggen, dat eumik weer hoop heb gekregen". 8.35ft gemeentebestuur heeft G.S. 8.45 zelfs zover gekregen, dat enkele pop-leden binnenkort een bezoekje pro' Zullen brengen aan Nieuwe We- imu- 'bering om zich ter plaatse te l (S) priënteren. Dan vindt tevens iere een nader gesprek plaats. „Om1 Ha-financiële redenen kunnen G.S. ende toestemming niet weigeren. jWj De grondverkoop in Nieuwe snd:Wetering, waar al zo veel glas- ru-luinbouw is, betekent een zeer eest. goede transactie voor de ge- g ge meente". Dit argument en het ncr_feit, dat de gehele Alkemadese ans: raad - met uitzondering van de i de"CDA-er Wim Klerks, die af- i'en- kom stig is uit Nieuwe Wetering Ogl - akkoord is gegaan met het voorstel tot verkoop, zijn de Iitwee krachtigste troeven ge- .weest van het gemeentebestuur. ym- Srerigens is tijdens de raadsver- Wa- fiadering maandag j.L besloten OS: bij de Kroon beroep aan te wert tekenen tegen de onthouding )V*r van de goedkeuring van G.S. toe- ^>°k daar was de heer Klerks ,chtfegen. ^'"ïhe Lord's Folks i de 3.30 1 ijes bnavond verzorgt de jongeren- 4-15 groep The Lord's Folks een eu- S.00 charistieviering in de Jozefkerk ®e'k° aan de Herensingel. Het thema #m' is: In de lijn der verwachting, en Celebrant: Pater C. Fischer, i 40 Aanvang: 19.00 uur. Omstreden grondverkoop in Voorschoten Van onze correspondent Voorschoten - Het college van b. en w. van Voorscho ten heeft gisteravond in de gemeenteraad een zware ne derlaag geleden. De raad ging niet akkoord met de verkoop van een stuk grond op een van de mooiste plek jes in de wijk Adegeest voor 125 de vierkante meter. Deraad vond deze prijs veel te laag. Met een voorstel van het raadslid Meershoek (CDA) de prijs te verhogen tot 150 per m2 gingen b. en w. niet akkoord. Over de bewuste grondverkoop zijn overigens in Voorschoten al de nodige beroeringen ont staan. Mede aan het beleid van het vorige college van b. en w. zou het te wijten zijn, dat er niet alleen al toezeg gingen waren gedaan aan aspirant-kopers, maar ook dat er toezeggingen zijn ge daan aan meer aspirant-ko pers dan er grond beschik baar is. Leiden Het gemeenteraadslid Anne van de Zande (PPR/P- SP/D'66) wil dat b. en w. nagaan welke mogelijkheden er zijn om huurders die maandelijks een „onmogelijk" hoog bedrag op tafel moeten leggen, van gemeentewege zodanig te subsidiëren dat tot 1 juli wordt vooruitgelopen op de van rijkswege met ingang van die datum in het vooruitzicht gestelde „inkomenshuren". Het raadslid vraagt dit in een schrijven aan b. en w. waarin zij voorts verzoekt om in de gemeenteraad een gedachten- wisseling toe te staan over de huurachterstanden in de Me- renwijk. Van de Zande vijlt in haar brief wat scherpe kantjes bij aan de eerder door de PSP gestelde eis om 23 uitzettingsbe velen wegens huurschuld in de Merenwijk, ongedaan te maken. „Bij nadere informatie bleek dat lang niet alle uitzettingsbe velen ook door uitzetting wor den gevolgd", zo schrijft zij. „Maar het feit dat er kennelijk regelmatig uitzettingsvonnissen in dergelijke getale gewezen worden, drukt ons weer eens met de neus op de problema tiek van de Merenwiik. En mis- Leiden ton Van een onzer verslaggevers Leiden - De inzamelingsactie voor de nu al fantastisch geslaagde actie Geven voor Leven heeft gisteravond in Leiden een bedrag van 430.792,87 opgebracht Op boven staande foto zijn vrijwilligers het geld aan het tellen dat binnenkwam in de Amro-Bank aan het Bevrijdingsplein. De plaatsen in de omgeving van Leiden deden relatief niet voor de Sleutelstad onder: Leiderdorp 118.393,42, Oegstgeest 128,642,-, Voorschoten 149.144,30, Zoeterwoude Dorp 21.294,56, Zoeterwoude Rijndijk 8.756,33, Warmond 24.715,-, Wassenaar 174.960,20, Leidschendam 170.000,- -, Rijnsburg 102.000,-, Katwijk 238.000,-, Noordwijker- hout 54.278,60, Noordwijk 132.000,- Voorhout 31.883,61, De Zilk 10.600,-, Lisse 105.000,-, Sassenheim 71.159,60, Koudekerk 27.734,70, Hazerwoudse Dorp 34.000,-, Hazer- woude Rijndijk 20.078,- Ter Aar 36.629,74, Boskoop 100.434,60, Woubrugge 12.839,50, Zevenhoven 10.400,-, Nieuwkoop 40.487,52, Alphen aan den Rijn 256.034,52, Zwammerdam 12.213,43, Aarlanderveen 7,923,23, Nieuw- veen 18.019,-, Hoogmade 7.454,20, Rijnswaterwoude 8.207,77. Roelofarendsveen 10.041,62, Oude Wetering 9.750,05, Rijpwetering 2.398,23, Oud Ade 1.700,-, Nieu we Wetering 1.499,22 en De Kaag 1.447,50. Van een onzer verslaggevers Leiden De gemeenteraads fractie van de combinatie PPR/PSP/D'66 wil een discussie op gang brengen over de wen selijkheid en de noodzaak van de afbraak van wat wordt ge noemd „goede en goedkope wo ningen" in het kader van de renovatie- en rehabilitatieplan- )it in verband met de plannen die in Noord zowel als Tuin- stadwijk bestaan om sommige woningen af te breken met de bedoeling de renovatie- en re habilitatieprojecten in hun ge heel beter te doen slagen. De raadsleden Bijen, Du Gordijn en Van de Zande hebben het college schriftelijk verzocht de problemen die hiermee samen hangen in de gemeenteraad aan de orde te stellen. Zij willen weten wat zijn opvattingen hierover zijn en of voor de be doelde sloop een vergunning van b. en w. nodig is. De voor zitter van de woningbouwver eniging Tuinstadwijk verklaar de gisteravond desgevraagd dat in deze wijk de slopershamer niet zal worden gehanteerd voordat daarover met alle be trokkenen is overlegd. In Tuin stadwijk speelt het probleem met name in de omgeving van de Leliestraat/Anjelierstraat schien niet eens in de eerste plaats van de mensen die met uitzetting worden bedreigd en voor wie de gemeentelijke so ciale dienst vaak een oplossing vindt, maar juist van de „stille armoedelijders", die koste wat het kost hun huur opbrengen". Zij signaleert dat de oplossing voor de huurproblemen een taak is van het rijk, maar dat Leiden aan die oplossing kan bijdragen door niet af te laten van Den Haag op korte termijn een ruimere subsidiëring te ei sen. Daaraan voegt het raadslid toe dat een uiteindelijke oplos sing van het probleem alleen kan worden bereikt door de woningbouw en de financiering daarvan te onttrekken aan het particulier initiatief. Zij wil dat de gemeente een enquête van het juridisch advies-bureau over de problemen die het ge volg zijn van hoge huren, met alle middelen steunt Met hot resultaat van het onderzoek, zo stelt zij voor, kunnen de eisen aan het rijk worden onder steund. Gepromoveerd De heer J. de Bleijser is aa Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op een proef schrift getiteld „Vibrational re laxtion in hydrogen bonded sys tems". Promotor was dr. J. C. Lcyte. De heer W. Bloemhof promoveer de tot doctor in de wiskunde natuurwetenschappen op proefschrift, getiteld „Synthese en myotrope activiteit van (6-L- homohistidine)- angiotensine II".. Promotor was prof. dr. E. Havin- ga "Zo vader zo dochter Van onze correspondent LEIDERDORP De 19-jarige Leiderdorpse Ria de Graaf was in het gisteravond op Nederland 2 uitgezonden Lv.-programma "Zo vader, zo dochter" de grote ster. Aan succesvol optreden in dit programma hield zij c fraaie radio-cassette recor der over. „Niet zo moeilijk", zo vond de aan de Achthovenerweg 1-a wonende cassière en admini stratrice bij een Leids mode magazijn haar aandeel in het programma. Waarop ze overigens onmiddellijk laat volgen wel zenuwachtig te zijn geweest "In het begin was ik behoorlijk zenuwach tig. Maar na de proefopna- men was dat over. Tijdens de opnamen voor het pro gramma had ik er ook hele maal geen last meer van". De opnamen voor het gister avond uitgezonden program ma werden al op 30 augus tus gemaakt. Eerder had Ria al een uitgebreid selectie programma moeten doorma ken. Uiteindelijk bleef zij als enige over, waarna zij op de 30e naar Hilversum toog. Vergezeld van haar ouders, die geheel op kosten van omroep alles "life" r mochten maken, en haar broer werd het een onverge telijk dagje uit. "Mijn broer heeft, omdat hij op eigen kosten de dag moest doorko men en niet direct bij de opnamen aanwezig mocht zijn, gebruik gemaakt de gelegenheid om eens uit gebreid de studio's te bezich tigen", aldus Ria. Voor Ria was het weerzien met Ria op het scherm vreemde maar wel boeiende ervaring: "Als je weet dat wanneer je je eigen stem hoort dat al vreemd over komt is het helemaal een bijzondere ervaring als je daarbij jezelf ook nog ziet". Samen met hoar familie heeft ze gisteravond in het zieken huis (haar moeder wordt daar momenteel verpleegd) in kleur het programma, haar programma eigenlijk, goed bekeken. "Als je het programma ziet, komt het hele verblijf in Hilversum weer bij je boven. Een heer lijke herinnering is dat", vindt Ria de Graaf. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 0 71-22244 tst. 17 Afscheid Prof. dr. A. Kampman nam giste ren afscheid als directeur van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten aan het Noordeindseplein in Leiden. Hij richtte dit instituut in 1939 me de op. In 1955 volgde hij prof. dr. A. de Buck op als directeur van het instituut De heer Kampman verhuist met zijn ge zin naar Limburg, waar hij sinds september aan de Maa strichtse stadsacademie colle ges kunstgeschiedenis geeft De scheidende directeur werd in een van de zalen van het instituut hartelijk toegesproken door zijn vriend en mede-stu dent dr. H. Boon, Nederlands ambassadeur in Rome. Als af scheidsgeschenk kreeg hij van de ambassadeur een zilveren sigarendoos met inscriptie. Na mens de staf van het instituut ontving de heer Kampman uit handen van drs. C. Nijland een karaf en twee whiskeyglazen voorzien van het wapen van Leiden. De heer Kampman wordt opgevolgd door dr. E. van Donsel. Op de foto: het echtpaar Kampman. Stadsplein Con Amore en w. hebben laten weten dat zij de voorlopige bebouwing van het Witte Singelterrein na drukkelijk beschouwen als een onderdeel van de nieuwbouw- plannen zoals de universiteit die heeft voor dit stadsdeel in zijn totaliteit. Zij hebben in be ginsel gekozen voor de aanleg van een stadsplein op de over blijvende ruimte van ongeveer 6000 m2. „Dit plein blijft eigen dom van de gemeente", zo zeg gen zij, „de aanleg zal van rijks wege geschieden. Schenking De belangrijkste dag uit het leven van Anton Hoenselaar en Margreet Blok kreeg nog meer cachet door de aanwezigheid van Willem van Hanegem en Wimpie Jansen. De beide Feyenoordsterren was als getuige aanwezig bij het huwelijk van het Leidse paar. Daartoe uitgenodigd door de bruide gom. een fervent supporter van de Rotter damse club. Hij kent de „Wimmen" erg goed en zijn uitnodiging werd door de twee dan ook aanvaard. Met hun echtgenotes waren de Feyenoorders de hele dag te gast bij de Hoenselaars. Het stedelijk museum De Laken hal heeft een collectie zilveren voorwerpen cadeau gekregen ter waarde van f 10.750. De schenking is gedaan door de Vereniging van Belangstellen den in de Lakenhal, mede ter gelegenheid van het eeuwfeest van het museum. De verzame- ling bestaat uit een zilveren ink- stel, een paar zilveren zoutvaat jes en een zilveren visschelp. Anti-Kalkar Van de week hebben wij, in een verslag over een vergadering van de commissie Economische Aangelegenheden, geheel arge loos persoonsverwisseling toe gepast. We hebben drs. Laurens Beijen (PPR) iets laten zeggen wat hij helemaal niet had ge zegd, ofschoon hij het makke- hjk wél had kunnen zeggen. Het ging over het onderwerp Kalkarheffing op de elektrici teitsrekening en over mensen die deze heffing niet wensen te betalen. De betalingsmoeilijk heden werden toen aangekaart door drs. H. J. Woelders (Pv dA), die wij derhalve ongemoti veerd voor drs. Beijen hielden. Onze Verkoop panden Sex-clubs Werkgroep en w. hebben besloten bij de verkoop van gemeentelijke pan den voortaan niet zonder meer de voorkeur te geven aan de hoogst biedende. Bij de selectie van de gegadigden voor de aan koop van panden zal ook reke ning worden gehouden met de bestemming die dezen van plan zijn daaraan te geven. gaan stappen onderne- tegen de sexclubs in de panden Pieterskerkgracht 3, 3a. Lange Schoolsteeg 6 en Lange- brug 23 en 25. Wat die stappen inhouden is nog niet bekend. Volgens een mededeling van het college .Jopen de stappen vooruit" op een nog te bepalen algemeen beleid inzake sex clubs. Voor de formulering van doe leinden voor het gebied tussen de Herengracht, de Hooigracht, de Oude en de Nieuwe Rijn zal een werkgroep worden gefor meerd waarvan ook wethouder Waal deel gaat uitmaken. De werkgroep moet tevens aange ven op welke termijn de te stellen doeleinden dienen te worden gerealiseerd. De Christelijke Omtoriumvcreni- ging „Con Amore" heeft in de 34-jarige Bert Lassing een nieu we dirigent gevonden. De huidi ge muzikale leider Jon Pusveer, die vijftien Jaar aun het koor verbonden is geweest, legt zijn functie wegens drukke werk zaamheden in de regio per 1 januari neer. Op dinsdag 10 december leidt hij voor de laat ste keer Con Amore in Hiindel'a Messiah, het werk waar hij vijf tien jaar geleden zijn loopbaan mee startte. Zijn opvolger Bert Lassing werd geboren in Amsterdam en stu deerde daar aan het conserva torium bij Piet Keemcn orgel. Na zijn eindxamen verhuisde hij naar Culemborg en werd hij docent theorie aan het Arnhem se conservatorium. Sinds jaren is hij de vaste bespeler van het orgel van de Grote Kerk in Culemborg en leidt hij het Cu- lemborgse kamerorkest. Ervaring als dirigent heeft hij ondermeer in zijn functie als leider van het Amsterdamse ka merkoor. Aan het muziekly- ceum van Amsterdam studeert hij momentcel koordirectie bij Jan Pasveer en orkestdirectie bij Anton Kersjes. Bert Lassing heeft voor zijn be noeming definitief werd al een koorrepetitie met Con Amore geleid. Dit weekeinde gaat hij besteden om eens te bekijken wat voor voor hem de mogelijk heden van zijn nieuwe functie zijn.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3