£eidóe (Bowvcmt Gelukkige artsen met 65 miljoen: We zullen het waar gaan maken A ar het kan vriezen of dooien SCHERPE KRITIEK 1 VAN PPR: LIEVER VERSOBEREN v.d.wiel )s Overleden 3 na Ca technische H fout in Kabinet wijkt niet voor eis confessionelen ziekenhuis v.d.wiel Zaterdag 30 november 1974 67e jaargang no 19981 ,i *M3t Zigeuners Vanavond Ned. II om 20.21 uurf Zaterdagavond-festival met „Feest der zigeuners". Om 22.20 uur Groot uur: U. Ned. I 20.21 uur BB-kwis en om 22.45 uur Orson Welles. Zondag Ned. I om 21.10 uur Opnieuw regen Van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Meest matige wind uit zuidelijke richtingen. Maximum tempera turen ongeveer 7 graden. Zondag: zon 08.25-16.33; maan: Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewa Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f2,49; kwartaal f32,21; jaar s Chef-redacteur: J. W. C. Leune^ f 125,25 - losse nummers 45 cent. Wolvenman. Ned. II 19.10 uur Krebbers met Beethoven; 20.20 uur Centraal Station en om 21.55 uur Alcoho lisme. ven.: 03.54. 16.07. Maandag: zon 08.26-16.32; maan 19.49-10.52; hoog water Sche ven.: 04.35, 16.51. DEN HAAG „Er gaat nu veel gebeuren. Wij zullen het waar gaan maken. Dit antwoord van het hele volk op onze oproep onze strijd tegen de kanker te steunen is niet alleen een antwoord, het betekent ook vertrouwen in ons werk". Deze reactie gaf een dood vermoeide, maar erg gelukkige dokter De Vries, een van de drie (Van onze parlementaire redak- tie) UTRECHT De fractieleider van de PPR in de Tweede Ka- mer, ör. Bas de Gaay Fortman, heeft vanochtend op het PPR- mm congres in Utrecht scherpe en zeer fundamentele kritiek gele verd op. het kabinetsbeleid. Met aml name doelend op het stimule- nou ringsprogramma van 3,5 mil- 3«h jard gulden zei hij, dat het ka rt n binet-Den Uyl een „brood- en boter-politiek" voert, die de zo e"n' noodzakelijke mentaliteitsver- lom andering, zoals ook bepleit in iom het tweede rapport aan de Club i van Rome, in de weg staat. pri *3 Volgens de Gaay Fortman bete- "l 1 kent de huidige economische politiek alleen maar, dat de pro- JJ^~j bjemen voor ons uit worden ge- 3 pi schoven. De koopkracht wordt 0 vo vergroot om te voorkomen dat U de werkloosheid toeneemt. De b,i PPR-leider vindt deze reactie r Fk 1 29 EN. i i van het kabinet wel begrijpelijk, maar kortzichtig. Hj meent dat juist gewerkt moet worden aan een versobering van de levensstijl, waartoe de kerken hebben opgeroepen. „Voorstellen tot belastingverla ging en consumptievergroting zijn onverenigbaar met die op roep tot een wekelijkse vasten dag," aldus De Gaay Fortman. De PPR-fractieleider betoogde, dat de nadelen op korte termijn op de koop toe moeten worden genomen ten gunste van een vruchtbare ontwikkeling op lan ge termijn. Volgens hem stelt het kabinet het ten onrechte voor, dat het grote vraagstuk van dit moment is de keuze, of er volgend jaar 160.000 dan wel 175.000 werklozen zullen zijn. „Veel groter is het probleem", aldus de Gaay Fortman, „hoe onze maatschappij de 160.000 werklozen die er in elk geval zullen zijn, opvangt" De Gaay Fortman pleitte voor een eerlijke verdeling van de werkgelegenheid. Dat is volgens hem zinvoller dan een vergro ting van de koopkracht. Maatre gelen als arbeidstijdverkorting en vervroegde pensionering moeten grote voorrang hebben, zei hij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is niet van plan te wijken voor de eis van de confessionele regeringspartners KVP en ARP om de vennootschapsbelasting met een of twee punten te laten dalen. De confessionelen verwachten hiervan een verbetering van het investeringsklimaat, dat volgens hen slecht is. Verlaging van de vennootschapsbelasting zou het bedrijfsleven de gelegenheid geven om ovér meer geld voor investeringen te kunnen beschikken, waardoor een grotere produktie kan worden gerealiseerd. Die grotere produktie vergt meer arbeidskrachten, hetgeen een verbete ring van de werkgelegenheidssituatie betekent. Premier Den Uyl zei gisteravond in de pauze van het kabinetsbe raad. dat minister Duisenberg (Financiën) het huidige pakket maatregelen van de regering om de werkgelegenheid te bevorderen, volgende week „sterk zal verdedigen." Hij het weten zich liever positief te willen uitdrukken en niet te willen zeggen, dat* minister Duisenberg een motie van de confessio nelen. waarin de eis tot verlaging van de vennootschapsbelasting is neergelegd, zal ontraden. „De omvang van het pakket maatrege len van de regering is weloverwogen en ook de keus van de maatregelen", aldus de minister-president j WEERT (ANP) - Vrijdagmorgen is de 35-jarige mevrouw Jans- sennies uit Tungelroy-Weert na een operatie van niet ernstige aard in het St. Jansgasthuis in Weert overleden. Bij onderzoek bleken de aansluitingen van de zuurstof en de lachgashouders verwisseld. Donderdag waren die gecontroleerd door een on derhoudsmonteur. De man heeft t toegegeven de aansluitingen bij ntn vergissing te hebben verwisseld. kinderartsen die de actie „Geven voor Leven" op touw hebben ge zet, gisteravond na afloop van de televisie-uitzending van de slot- avond van de NCRV-jubileumac- tie „Geven voor Leven". Tijdens de uitzending kwam het absolute recordbedrag van 65.338.429 gul den binnen voor de actie ter be strijding van kanker bij kinderen. De baard van Vader Abraham heeft zijn langste tijd gehad: de 50 miljoen-grens is overschreden. Rond middernacht, op het moment, dat Vader Abra ham aan het zingen was dat zijn baard er af moest, en het voltallige kabinet net de Prins Willem Alexanderzaal van het Haagse Congresge bouw was binnengestapt, kwam de mededeling, waar op de hele avond was ge wacht: de veertig miljoen waren binnen. „Je hart barst uit elkaar op zo'n moment", zei actievoorzitter Johan Bo degraven. „Dit was nou iets, waar het kabinet helemaal niets mee te maken had, en kijk eens hoe goed het loopt", was het commentaar van minister-president Den Uyl. Op dat moment werd duidelijk, dat de giften een ongekend record zouden be reiken. Bij de afsluiting van het programma werd bekend gemaakt, dat gemiddeld per huishouden vijftien gulden werd geschonken. De avond kwam wat tam, maar met veel geluid op gang met een gift van Ba rend Barendse, die een van zijn vele petten voor vijftig gulden had verkocht aan een vrachtwagenchauffeur. Daarvóór stonden Johan Bo degraven en Jan van Hillo in een zijgang bij het toneel ze nuwachtig een drankje te ne men. De op hun gezichten afleesbare spanning heerste ook in de beide zalen. Een spanning, die langzamerhand Verminderde, toen de meldin gen vanuit het nationale tel- centrum in de Amrobank aan de Haagse Kneuterdijk steeds meer miljoenen op het resultatenbord brachten. Desondanks bleef een scepti sche portier verzuchten het niet te zien zitten: „Zo gek krijg je de mensen tegen woordig niet meer", wist hij te vertellen. Terwijl het er in de Prins Willem Alexanderzaal vrij rustig aan toe ging door de constante aanwezigheid van camera's leek het in de Car- rousselzaal steeds meer een kermis. Tussen het aanbie den van de opbrengsten van kleinere acties door, werd er Platina-platen van de actie Geven voor Leven voor de drie kinderartsen De Vries. Van Zanen en Voute. gedanst en gezongen. Temid den van deze feestende menigte zat Vader Abraham wat stilletjes aan zijn baard te plukken, waay eerder op de avond al een stukje was uitgeknipt, nadat er een bod van vijfduizend gulden op was gedaan. Toen de vijftig miljoen waren bereikt, werd het handelsmerk van de grij ze troubadour onder grote hilariteit afgeschoren. Een ander hoogtepunt was eerder op de avond de entree van de bezorgers van 52 re gionale kranten, die een mil joen kwamen brengen, zijnde de opbrengst van een gedeel te van een puzzelactie. Een miljoen werd ook gebracht door Sinterklaas als netto-re sultaat van de verkoop van een speciale grammofoon- plaat. Van deze plaat zijn tot nu toe 300.000 exemplaren verkocht, wat een absoluut record is. Toen eenmaal duidelijk was geworden, dat het streefbe drag van veertig miljoen met meer dan vijftig procent was overschreden, was er on danks alle vermoeidheid sprake van een uitgelaten stemming. Medewerkers vie len elkaar om de hals en feliciteerden elkaar uitbun dig. Voorzitter Schiittenhelm Presentator Ted de Braak en man achter-en-vóór de schermen Johan Bodegraven in eensgezinde vreug de over het resultaat van de actie. U kunt het duidelijk aflezen van doze fraai gostyleerde thermometer, gemaakt van weerbostendig kunststofmate riaal U krijgt deze „blijkmakerkado ais dank voor het opgeven van 6èn nieuwe kwartaalabonnee. woonplaats: stuur als dank voor de moeite een thermometer naar: adres van het steuncomité van het KoninginWühelmina Fonds bleef temidden van deze feestvreugde vrij nuchter: „De opgave waarvoor wij staan is veel groter dan 65 miljoen. Daarom vragen we: blijf ons steunen. Wij kunnen u niet missen." Henk Mochel, maker van de indrukwekkende documen taire „De droom van drie mannen", voelde zich na afloop echter wat triest. Na zijn sobere benadering van het probleem van kanker bij kinderen, had hij moeite met „een avond met zoveel jolijt en plezier." „Het zal degenen die met deze ziekte in hun gezin leven pijnlijk treffen", aldus Mochel. Doordat de actie veel meer f ADVERTENTIEI Kijkt naar de kleur. Kijkt naar da lichtgevoeligheid. En gaat dftn pas naar z'n werkplaats. Om maatwerk te maken. Om u 'n vrolijke kijk op de wereld te gaven, en er goed uit te zienl weet er net nine «en ...van brillen t Weuwe Rijn 62 -lelden. Amin ook minister. Radio-Oe- ganda meldt dat president Idi Amin van Oeganda de porte feuille van buitenlandse zaken overgenomen heeft van Eliza beth Bagaya die hij donderdag ontsloeg. Amin liet donderdag weten dat hij mevrouw Bagaya ontslagen heeft wegens wange drag en het onderhouden van contacten met de Amerikaanse CIA en de Britse geheime dienst kijkt in de poppetjes van uw ogen I heeft opgeleverd, dan werd verwacht kunnen meer acti viteiten worden ontwikkeld in het kader van het vijfja renplan, dat door de drie kinderartsen was opgesteld. Voor het opgestelde plan was een bedrag nodig van 46 mil joen gulden. Het ingezamelde geld zal door het Koningin Wilhelm ino Fonds worden besteed op advies van twee instanties, de Wetenschappe lijke Raad voor de Kanker bestrijding en een speciaal samen te stellen adviescom missie. Het Fonds zal volgend jaar november een eerste verantwoording afleggen voor de totale opbrengst van de actie en de besteding er van. Als voorlopig resultaat van de hogere opbrengst zal. al dus de kinderarts dr. Van Zanen, een van de drie initia tiefnemers. het wetenschap pelijk onderzoek sterk wor den geintensivcerd. Dit geldt ook het onderzoek naar het ontstaan van de ziekte bij volwassenen. Het kan nu ko men tot een snellere uitzen ding van jonge artsen voor studie naar het buitenland. Uit dank voor dc organisatie van de actie „Geven voor Leven'1 krijgt de NCRV maandag een oorkonde met gedenkpenning van het Ko ningin Wilhclmina Fonds. Televisie-opnamen van deze uitreiking zullen op woens dag 4 december in het pro gramma „13 miljoen sinter klazen" worden uitgezonden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1