AFVALRACE OM 'S WERELDS ALLERMOOISTE a yr:" on FURY OVER WORLD'S BABY Miss World na enkele dagen onttroond IIICC „Ik heb altijd tegen mezelf gezegd: Pim houd ff clean" Ook in de regen, die gestaag over grijs Londen neerdaalde ging de wijsheid op "portier c'est mourir un peu". De Hollandse Miss Gemma Balm probeerde nog via de hoge hoed van de Britannia-uitsmijter hoge ogen te gooien, maar in feite gaf ze zichzelf slechts 'n granieten trap LONDEN Een langzaam, maar zeker verdrinkend Londen de Theems is al op tientallen plaatsen on gegeneerd buiten zijn oe vers getreden en in deze grijze novembermaand is al drie keer zoveel regen gevallen dan in de elfde maand van het toch ook rijkelijk met regen geze gende jaar 1924 maakt zich weer op voor de Jaar lijkse veiling van vrouwe lijk schoon. Uit 57 landen zijn de Missen onder geleide naar de Brit se hoofdstad gevlogen om in de Royal Albert-hal hun vitale maten en de bijpas sende zoetglanzende prui- memond in de strijd te werpen voor de felbegeer de titel van Miss World 1974. Deze titel levert de winnares buiten een bela chelijk kroontje van nep- goud ook een handvol ge devalueerde Ponden op plus een contractreis langs de feestzalen van het gi gantische Mecca-concern (14000 man personeel), dat deze Jaarlijkse afvalrace van moeders moois ten or ganiseert. In één van de pluchen bal lententen van Mecca, het Britannia-hotel aan het Grosvenor Square is de ge hele eerste etage gereser veerd voor de Miss-oogst van 1974. Twaalf recher cheurs bewaken deze buit, hierin bijgestaan door schijnwerpers en een geslo ten televisie-circuit, dat dag- en nacht wazige beel den van de brandtrappen en regenpijpen naar tiental len monitoren traant. Wie een normalere weg ver kiest en gewoon op de eer ste etage uit de lift stapt moet een legitimatiebewijs met goed gelijkende pasfo to kunnen tonen aan de dienstdoende Cerberus, want anders wordt hij door een zwaar bewapende bloedhond persoonlijk weer naar de hal getran sporteerd. Ook de coffee shop is in deze dagen ver boden gebied voor minder fraai geboetseerde gasten, die geen pasje kunnen overleggen. Zij hebben we liswaar 120 gulden per dag voor een kamer met bad betaald, maar dit bedrag blijkt niet toereikend te zijn om hun eetlust te stillen in de coffeeshop. De glazen deur met het bord „Geslo ten" gaat op lunch- en di- nertijd alleen open voor een stoet van vermoeide en verveelde Meeca-gangsters die met radijs en rauwe peen proberen om hun vita liteit op de bedreigde plek ken niet uit de pan te laten swingen. „Negentig-zestig-negentig is het absolute ideaal", deelt een oude. gebrilde heer in de lounge verrukt mee, „een vrouw, die zo'n li chaam heeft loopt bij de Miss World-verkiezingen tenminste niet voor gek. Natuurlijk moet ze ook nog een leuk koppetje hebben De dag na de verkiezing van MissWorld brengen de Engelse zondagsbladen het nieuws over moeder Morgan met vette koppen op hun voorpa gina's. Drie dagen later kunnen ze weer uitpakken' voor het bericht, dat de kersverse Miss haar kroontje heeft teruggegeven. en een aardige mond met tanden. Maar dat spreekt vanzelf. En uiteraard moet ze „it" hebben. Hij knipt driftig met zijn verdroogde vingers en herhaalt: „een vrouw zonder „it" kan be ter gelijk haar koffers pak ken. Je hebt vrouwen, waar anatomisch niet „dit" op aan te merken valt, maar als ze „it" niet heeft is ze toch mooi nergens. Het is de strik om de verpakking, zeg ik altijd, het is de per soonlijkheid, die de door slag geeft Ik kijk eerst nagr de ogen, dan pas naar de benen. Als de ogen ka rakter hebben, mag er best een onsje te veel aan de kuiten hangen. Dat acteert een handig meisje er wel voor de jury af. Ik noem dat „uitstraling". De oude heer kan het we ten, want hij hakt al zo'n 27 jaar met het fragiele bijltje der Miss-verkiezin- gen. In 1947 werd in zijn nachtclub „Casino" in Am sterdam de eerste blommi- ge schone uit de lage lan den gekroond en sindsdien heeft hij een bonte rij van Hollandse nieuwen over de vlonders gejaagd. Twee keer wisjpn zijn eigenhei mers tot de troon van Miss World door te dringen, eerst Corine Rottsch&fer, die hij nog steeds vertederd „mijn beste brokje" noemt Daarna Rina Lodders, die onmiddellijk na haar ver kiezing in de armen van de Amerikaanse zanger Chub by Checkers zeeg en daarin nog steeds verblijft „Een prima huwelijk", zegt de oude heer smakkend, „twee kinderen en nóg geen barstje in de echtvereni ging". Betere kwaliteit De oude heer, die het kan weten, deelt verder nog mee, dat er veel veranderd is in het Miss-wezen. „De kwaliteit der deelneemsters is met sprongen vooruit ge gaan", zegt hij, „Als ik in gedachten de rij naga van al mijn Missen, moet ik constateren, dat velen de reis nu niet meer zouden halen. Ach wat wil je ook: in de beginjaren was er geen televisie en Nederland was toen nog een stijf land je. Hoe wisten de meisjes in die dagen, hoe ze hun schoonheid zó voordelig aan de man konden bren gen? Het hele Miss-gedoe stond trouwens in een kwa de reuk. Ze scholden mij uit voor „viespeuk" en noemden de verkiezing „een ordinaire vleeshan- del". Dat is natuurlijk pure onzin, want als de Heer je toevallig geen puik stel her sens, maar fraaie heupen en een goede borstpartij heeft gegeven, mag je die best laten zien. Voor mezelf heb ik altijd het principe gehuldigd, ,je mag er al leen maar naar kijken". Als een organisator van de Miss Holland-verkiezingen Sn de fout gaat valt er niks meer te redden. Ik heb altijd tegen mezelf gezegd: „Pim, houd het clean". Ik was er alleen om de meis jes in de prijzen te laten vallen. Wat denk je: als Pim van Meeuwen het niet 27 jaar netjes en proper had ge daan, zou hij dan nog hier vóór je zitten? Ik heb net nog een brief gehad van een moeder, die schreef: „mag mijn dochter volgend jaar asjeblieft aan de Miss Holland-verkiezing mee doen?" Zoveel krediet krijg ik nog steeds. Ik moet het natuurlijk van de dochters hebben, maar zonder de moeders begin ik niks. Het is een kwestie van vertrou wen. Daarom moet je sterk in je schoenen staan. Ik kan achteraf zeggen: „Pim van Meeuwen heeft de reis met onbezoedelde handen gehaald". De export van vrouwelijk schoon uit de moerasdelta achter blonde duinen wordt de laatste jaren geregeld door zijn vrouw Ria, die er een blijmoedig onderonsje voor één dame en haar der tig jaar oudere heer van heeft gemaakt. „Zij kan het beter als ik", zegt Pim van Meeuwen, „ik wil wel popu lair blijven bij de vrouw tjes, maar ik heb er geen trek in, dat kranten gaan schrijven: „wat doet die ou we eigenlijk bij de Miss verkiezingen?" Begrijp je? Ik ben alleen een belang stellende kenner. Zeg nu zelf beste vriend: je kunt beter naar 57 mooie vrou wen kijken dan naar een bak met geraniums in het bejaardentehuis. Dit houdt het mannenhart jong. Als hem gevraagd wordt naar zijn leeftijd zegt hij: „ik roep al tien jaar, dat ik 62 ben. Maar dat valt op den duur toch niet meer vol te houden. Het hoge woord moet er dan ook maar uit: Pim van Meeuwen is 72, maar voelt zich nog patent. Tien jaar geleden hadden de doktoren me al opgege ven, omdat ik longkanker had. Ik ging dan ook de operatiekamer binnen met het idee: „het is drommels mooi geweest". Maar ach teraf bleek mijn long een wonderzak te zijn, die na de operatie gewoon weer aangroeide. En nou rook ik weer even lustig als vroe ger. Wat zegt meneer daar van? Pim van Meeuwen in de bocht Ik zou zeggen: „laten we er nog maar één opsteken, voordat het te laat is". Terwijl hij de brand steekt in een nieuwe sigaret arri veert de 18-jarige blonde hoteliersdochter Gemma Balm uit Amersfoort die vanavond de schoonheid van Holland zal verdedi gen. Ze deelt op de eerste etage van het Britannia-ho tel kamer 174 met Miss Guernsey, een dwarsgebak- ken eilandbewoonster, die ondanks de warme golf stroom ter plaatse in een ongezond bleek vel blijkt te steken. Gemma is enkele maanden geleden uitgeroe pen tot Miss Benelux en liep eerder dit jaar de Miss Holland-titel mis, omdat ze plotseling geplaagd werd door jeugdpuistjes. „Er was niks aan te doen", zegt Van Meeuwen, „ik kan toch moeilijk een meisje met puistjes als de mooiste van het land verkopen". Maar toch heb ik haar mee genomen naar Londen, want Gemma heeft nu een maal „it". Een paar goeie ogen in d'r hoofd, de juiste uitstraling. En met de ma ten zit het ook wel goed: 90-63-92. Dat ligt weliswaar iets boven het ideaal, maar Gemma kan het hebben, omdat ze groot is. Een gro te vrouw is bij een Miss verkiezing altijd in het voordeel. Die steekt bij voorbaat al met kop en schouders boven de rest uit. Gemma is één meter tachtig lang en dat is voor een koningin een prachtige lengte. Je moet nooit met een hittepetit naar zo'n wedstrijd gaan. Nooit jezelf wijs maken, dat je er met een klein lief meisje ook wel komt Onthoudt één ding van Pim: een droom prinsesje wordt nooit ko ningin". De Londense bookmakers hebben Gemma Balm in middels getipt als één van de serieuze kandidaten voor de titel van Miss World 1974. Sinds de jeugd puistjes door een snelle pe- nicillinekuur verdwenen zijn ligt Gemma weer volojfc in de slag. Van Meeuwen is voorlopig wat behoudender en tipt Miss Zuid-Afrika als de grote kanshebster. „Ik dacht toch eerder aan Miss Israël", meent Gemma terzijde. Waarop haar va der hoonlachend antwoord: „nou wil ik je wijzer weten meisje. Toegegeven: ze heeft een lekkere toet, maar heb je op de benen van Miss Israël gelet. Dat is vodden. En dat zal de jury straks ook niet ont gaan." Vader Balm heeft zojuist zijn dochter met een geldig pasje op de eerste Kenner van het internationale Misswezen was buiten mededinging ook aanwezig op het Britse schoonheidsfront. Het is de 72-jarige Pim van Meeuwen, oud-nachtclubeigenaar uit Amsterdam, die sinds 1947 de Miss Holland-verkiezingen heeft georganiseerd. Hij heeft zijn zaken nu overgedra gen aan zijn 30 jaar jongere vrouw. Maar de lichting 1974 Gemma Balm kon altijd terugvallen op zijn nuttige adviezen. De Coffee-shop van het Britannia-hotel was in de enerverende dagen rondom de verkiezing van Miss World exclusief gereserveerd voor de 57 moeders mooisten uit alle windstreken plus hun begeleiders. Ook de blonde Nederlandse Gemma Balm mocht op vertoon van pas een bescheiden vorkje meeprikken. etage afgehaald. Hij moest tekenen voor ontvangst en beloven, dat hij Gemma binnen één uur weer onbe schadigd bij de ordebewa kers zou inleveren. Per soonlijk is hij van mening, dat zijn 21-jarige dochter Wilma een klassiekere schoonheid is dan Gemma. „Maar ja, d'r gebitje hè, dat is haar zwakke punt. Je moet in die dingen realist blijven. Ik weet nu ook al, dat Gemma geen schijn van kans heeft. Niet eens om bij de eerste 15 te ko men. Zo'n jury ziet straks in no time 57 mooie meiden langs stuiven en weet die veel, dat Gemma een lek ker sportief en goudeerlijk kind is? Welnee, dat weet affeen d'r vader, maar die heeft toevallig geen stem recht Duizend gulden Blonde hoteliersdochter Gemma Balm, hope des vaderlands, heeft het dit jaar bij de Miss Worldver- kiezingen niet ver geschopt. De Londense book makers zagen haar schoonheid wel zitten en noteerden haar kansen hoog, maar de jury van Engelsen dacht er anders over en kroonde een moeder van een welgeschapen zoon. De naam van Gemma kwam na de verkiezing niet ééns meer op de finalelijst voor. Van Meeuwen is optimisti scher en wil er voorlopig duizend gulden om verwed den, dat Gemma bij de eer ste vijftien zal eindigen. „Volgens mij wordt ze zelfs zes of zeven", laat hij note ren, Gemma is een prima typetje. Je hoeft mij niks te vertellen. Toen Corine RottschSfer indertijd mee deed heb ik ook gelijk ge roepen: „die is liet". De ju ry wilde toen een meisje uit Den Haag tot Miss Holland uitroepen, omdat die er lek ker sexy uitzag. Ik zei: „jongens, luister nou. In het buitenland verwachten ze van ons een blonde, koele schoonheid. En dat is Cori ne". Toch stemden alle ju ryleden voor dat Haagse meisje. Maar gelukkig wa ren het stuk voor stuk vriendjes van me. Ik ben het toneel opgestapt en heb, geroepen: „de jury heeft unaniem besloten om Cori ne Rottschëfer te kronen tot Miss Holland". Dat kon je toen nog maken". Gemma Balm, die met vijf badpakken en enkele diep gedecolleteerde avondjur ken naar Londen is gereisd zegt terzijde: „dit is in elk geval mijn laatste schoon heidswedstrijd. Dt vond het leuk hoor, maar ik heb het nou wel gezien". Ze heeft de vorige nacht nog enkele uren met de andere missen in de hal doorgebracht; na dat een bommelding bij de hotelreceptie was binnenge komen. De rechercheurs doorzochten met detectors elke vierkante centimeter op de eerste etage en gaven pas na één uur het sein „veilig". Toch is dat niet de reden, dat Gemma Balm de volgende dag bleek en moe in de lounge verwijlt In middels is namelijk de En gelse Helen Morgan tot Miss World gekroond. De naam van juffrouw Balm kwam niet eens op de lijst van de eerste vijftien fina listen voor. Toch blijft vader Balm een grote tevredenheid uitdam pen. Vlak vóór het begin van de verkiezingen heeft hij nog haastig met Pim van Meeuwen om 500 gul den gewed, dat Gemma niet bij de eerste vijftien zou komen. „In elk geval heb ik nou een deel van mijn reiskosten terugver diend", roept hij, „ober, vraag de heren Onmiddel lijk. wat ze van me drin ken". Allemaal doorgestoken kaart", ventileert Van Meeuwen, „de jury bestond alleen uit Engelsen. Kunst om dan met een Brits pas poort nummer één te wor den. Dat meisje heeft nota bene ook al een zoon en is niet eens getrouwd. Ak koord, we leven in een swingende tijd. Maar dit gaat me toch te ver!! Appelflauwte De volgende dag brengen de Londense zondagskran ten op hun voorpagina's de verkiezing van Moeder Morgan met vette koppen. „SCHANDAAL OM DE BABY VAN MISS WORLD". Miss Canada moet met een appelflauwte het bed houden en Miss Venezuela ventileert schuimbekkend, dat deze verkiezing een grof schan daal is. „In mijn land wordt een ongetrouwde vrouw met een kind nog altijd als een heel slecht meisje be schouwd", blijft ze in de hal herhalen. Het bal na afloop van de verkiezing (waar voor één toegangsbewijs duizend pond werd neergeteld) is in de kletsnatte uren, tevoren als een verdrietige nacht kaars uitgegaan. Om twee uur de volgende middag zit alleen nog de heer Van Meeuwen moederziel alleen in de lounge. „Doorgestoken kaart", mompelt hij telkens, „toen Nasser jaren geleden dreig de met oorlog hebben ze gauw een zigeunerin uit Cairo tot Miss World uitge roepen. Om die man te sus sen, begrijp je. Op die ma nier gaat de lol er wel af". Bij leven en welzijn hoopt hij derhalve volgend jaar weer van de partij te zijn. Dat is hij alleen al verplicht aan al die moeders, die de vitale maten van hun blo zend kroost aan hem heb ben toevertrouwd. „Ik heb aan deze verkiezing meegedaan voor mijn zoon Richard", heeft de Engelse Miss World tegen een jour nalist gezegd. Ais Van Meeuwen die tekst onder ogen krijgt roept hij bitter: „het zal je kind maar wezen". Drie dagen later brengt de telex het droevige bericht, dat de kersverse Miss World haar kroontje be rouwvol heeft teruggege ven. Zij heeft namelijk niet alleen een zoon, maar is daarnaast ook nog in een echtscheidingsprocedure gewikkeld. Er. dat is zelfs voor het onderkoelde Brit se hart net even te veel van het goede. In Londen valt de regen nog gestaag neer. Leo Thuring

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14