Min. Boersma laakt beloning vrachtrijders Psychologische oorlog tegen poststakers in Frankrijk mislukt Marktmechanisme is ook stuk democratie ering reageerde beheerst99 op blokkades VNO-voorzitter tot premier: Krachtiger aanpak van wildstroperij PsUddf&PSrdfc VRIJDAG 29 NOVEMBER 1974 LEI DSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De beloning van de beroep schauffeurs in Nederland is schamel. Minis ter Boersma (Sociale Zaken) sprak gister avond tijdens het debat over de protestac ties van de chauffeurs tegen de invoering van de tachograaf op vrachtwagens min achtend over hun materiële arbeidsvoor waarden. Hij laakte hun beloning. Volgens de minister werden de blokkades van veilingen en grensovergangen door de vrachtrijders minder ingegeven door afkeer van de tachograaf, als wel door het feit dat men vaak de rijtijdenwet ontduikt om een behoorlijk loon te kunnen verdienen. Minis- "ter Boersma rekende de Tweede Kamer voor, dat de Nederlandse vrachtrijders bij een normale arbeidsweek van 42 uur slechts winig meer verdienen dan het wettelijke munimumloon. „Men heeft 60 uur nodig om het bruto-inkomen van de gemiddelde werk nemer te kunnen halen", aldus de minister. Dat inkomen is ongeveer 19.000 gulden per jaar. De minister zegde toe, de komende onderhandelingen van werknemers en werk gevers in deze sector met argusogen te volgen om een herstructurering van de c.a.o. te bewerkstelligen waardoor een normale beloning bij normale werktijden mogelijk is. Zowel minister Boersma als staatssecretaris Van Huiten (Vervoersaangelegenheden) we zen de beschuldigingen van een groot deel van de Kamer van de hand, dat de régering te lang gedraald heeft met het breken van de blokkades. Die beschuldigingen waren met name geuit door WD, KVP, ARP, DS'70, CHU en SGP. „De regering heeft doelbewust, beheerst en geleidelijk willen reageren en gereageerd", aldus de bewind slieden. De acties van de chauffeurs waar door vitale punten in het Nederlandse we gennet en degrensovergangen in een chaos veranderden, werd door de Kamer met een grote meerderheid veroordeeld. Staatssecretaris Van Huiten zegde toe, dat in de eerste weken na de invoering van de tachograaf op 1 december de nodige soepel-' heid zal worden betracht. Hij beloofde con tact op te nemen met zijn Duitse ambsge- noot om ook in het buurland een soepele- behandeling te vragen. De minister van Bin nenlandse Zaken van Duitsland reageerde gisteravond echter al met de mededeling, dat scherper zal worden toegezien op het rijgedrag van Nederlandse vrachtchauf feurs. Minister Boersma zei nog, dat de regering geen overleg had gevoerd met de actiecomi- te's van de chauffeurs omdat men geen wilde doen. Straatterreur Het actiecomité wees gisteravond tijdens een persconferentie de beschuldigingen als zou men zich bezondigd hebben aan „straatter reur" met klem van de hand. Het comité sprak haar vertrouwen uit in de komende besprekingen over het rijtijdenbesluit. Men voelde zich niet verantwoordelijk voor de blokkades in het binnenland, die „door de dreigementen van de regering bij vele chauf feurs spontaan waren opgekomen". De bedrijfsgroep Wegvervoer van de Ver- voersfederatie waarin de vervoersbonden van NW en NKV samenwerken, heeft te kennen gegeven alleen met de werkgevers te Wfflen praten .is z. lum woorden over He, debat 0;er de invoering van de Aantjes (ARP) de hand schudt, rechts minis- verbeteringen van het arbeidsklimaat in da- den omzetten. „Anders verbreken wij het tachograaf in de Tweede Kamer. Links ter Boersma. contact", aldus voorzitter J. H. Berghout staatssecretaris Van Huiten die het kamerlid iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiniiiniinininiiiiiiiii Burgemeester in België zoek met miljoenen franken Brussel (ANP) - Sinds enkele da ggen is de burgemeester van het Belgische St-Lenaars zoek. De j. burgervader die zijn bestuurs functie combineert met een 'makelaardij in roerend en on roerend goed wordt ervan ver dacht enige miljoenen Belgi sche franken te hebben ver duisterd/ Toen het gerecht een onderzoek- bij de burgemeester thuis ging instellen bleek hij verdwenen te zijn. De boekhouding van de makelaardij is in beslag geno men. Men verdenkt de burge meester ervan sommen te heb ben verduisterd die hem waren toevertrouwd door mensen uit de Noorderkempen en waar mee gronden en opstallen aan gekocht hadden moeten wor den. De burgemeester zou dit •geld gebruikt hebben voor de financiering van transacties in het buitenland die veel minder rendabel bleken dat werd ge hoopt. Vermoed wordt dat de burgemeester de benen geno men heeft naar Zwitserland. Reumacentrum in Heerde 'HEERDE, (ANP) In de bosrij ke omgeving van het Gelderse Heerde komt een modern macentrum dat zes zeven mil joen gulden kost. Het geldt als vervanging voor het Jan van Breemenhuis in Bussum, dat in verband met wegaanleg niet meer geschikt is. Het centrum komt in 1976 gereed. (Van' ónze correspondent Jan Drummen) PARIJS Daar het steeds weer blijkt heeft het Franse ministe rie van Posterijen een soort psychologische oorlog tegen de stakende postambtenaren wil len doorvoeren om hun laatste tegenstand te breken, maar de ze oorlog schijnt volkomen mislukt te zijn. Dit is duidelijk geworden uit de schromelijk overdreven verkla ringen, dat in de provincie on-, geveer 75 procent van de brief post weer bezorgd wordt. De regering had gezegd dat het aantal stakers tot 12,9 procent gedaald was en dat de werkwil ligen en de door de kamers van koophandel en de overheid geïmproviseerde postdiensten in staat waren 75 procent van de briefpost buiten het Parijse district weer te verzorgen. De statistieken zijn echter volko men, misleidend omdat, als één postman staakt en deze de sor teerder is, de negen anderen tot werkeloosheid veroordeeld zijn. In feite is alleen in de platte lands gemeenten de postbezor ging weer min of meer nor maal, maar in de provincieste- 1 den komen de brieven nog maar druppelsgewijs door en met grote vertraging. De bezor ging geschiedt daar grotendeels door de kamers van koophan del die door de stakers "fascis tische organisaties" genoemd worden. In Parijs blijven de brievenbus sen nog even leeg als de zes weken tevoren. In de hoofdstad waren gisteren nog ruim 85 procent van de postsorteerders in staking en er waren ondanks de psychologische oorlog van hun ministerie nog weinig teke nen dat zij binnen afzienbare tijd zouden kapituleren. Dit is grotendeels een gevolg ervan dat met name in Parijs de sor teerders hulppersoneel zijn, veelal Afrikanen en studenten en "weinig honkvaste arbeids krachten". Vrijwel overal komen de postbo des elke dag naar hun werk, staken dus niet en trekken loon, maar bij gebrek aan te bezor gen post kunnen zij weinig meer doen dan een kaartje leg gen. Minimumprijs nodig in handel oud papier AMSTERDAM - Papier en Karton Holding Kappa NV acht het groot belang dat de verzamelpunten en het distributie-apparaat voor oud papier in stand worden gehouden. Daarom is het noodzakelijk, zo meent het bedrijf, dat voor oud papier een minimumprijs wordt vastgesteld. Op een persconferentie zei de heer H. J. Rijnveld, voorzitter van de raad van bestuur, dat dit idee langzaam begint door te dringen. Kappa pleit voor een minimumprijs van 16 cent per kilo voor handelaar, terwijl de leveranciers (scholen, verenigingen, particu lieren) een schaalprijs van acht cent zouden moeten ontvangen. De besprekingen over het oprichten van centrale opslagplaatsen eventueel in het hoorden, midden en zuiden van Nederland (gebie den waar zeer veel oud papier wordt gebruikt) verlopen positief. Drs. G. W. Bruggeling, lid van de raad van bestuur van Kappa, verwacht dat er in 1975 een centraal magazijn voor oud papier zal zijn. Met de minimumprijs voor oud papier blijft de aanvoer verzekerd, aldus Kappa. Twee torpedo's te kenden het doodvonnis van de Japanse tanker Yoeyoe-Maroe, die al weken in brand stond. Vernietiging was het laatste middel om de oliebrand te blussen. (Van onze parlementaire redac tie) AMSTERDAM De voorzitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen, mr. C. van Veen, heeft minister-presi dent dra. J. den Uyl voorgehou den, dat afschaffing van het huidige marktmechanisme niet alleen het huidige economische stelsel, maar ook de democra tie aantast Hij zei dit vandaag tijdens een bijeenkomst waar het 75-jarig bestaan van het VNO werd herdacht. Den Uyl heeft enige tijd geleden bij een ander werkgeversver bond (NCW) betoogd, dat het marktmechanisme uiteindelijk vervangen moet worden door democratisch getoetste gemeen schapsbeslissingen over wat wel of niet geproduceerd moet worden, met handhaving overi gens van de ondernemingsge wijze produktie. Mr. Van Veen noemde deze twee opvattingen volslagen onverenigbaar. Het elimineren van het marktme chanisme en het overbrengen van de kernbeslissingen van het ondernemen naar buiten de on derneming, tasten volgens mr. Van Veen ons economisch stel sel, waaraan de huidige wel vaart te danken is, tot op het bot aan. "Je kunt niet tegelij kertijd blazen en het meel in de mond houden". Het marktmechanisme functio neert ook in sociaal en maat schappelijk opzicht en is in we zen een vorm van democratie, gebaseerd op bewuste indivi duele beslissingen. Daardoor is het niet overal en altijd ge schikt voor het oplossen van alle problemen en moet het soms worden bijgestuurd door gemeenschappelijke beslissin gen, zo erkende mr. Van Veen. "Maar het omgekeerde gaat lijnrecht af, niet op herverde ling maar op concentratie van macht bij de overheid. Het komt bovendien onherroepelijk Konstantijn wil naar Griekenland LONDEN (AP) Koning Kon stantijn van Griekenland, die in Engeland in ballingschap woont, hoopt na zeven Jaat naar zijn land te kunnen terug keren, hoe ook de uitslag moge zijn van het referendum ln de cember over de toekomst van de Griekse monarchie. „Indien als oplossing uit de bus komt dat het volk een republiek wenst, dan zal dit ook gebeu ren. Ik heb altijd zielsgraag in mijn eigen land gewoond.Hij die de bitterheid kent van in ballingschap te moeten leven zal mij begrijpen. „Ik sta ten alle tijde gereed mijn volk te dienen in wat voor hoe danigheid men ook wenst" BASF VERWACHT MAAR GERINGE VERBETERING IN '75 FRANKFORT Het Westdultse chemische concern BASF is over de vooruitzichten voor volgend Jaar niet al te optimistisch gestemd. President-directeur Matthias Seefelder voorziet dat de omzet in de Bondsrepubliek naar volume gerekend zal stagneren ten gevol ge van de „uitzonderlijke terughoudendheid van de consument om te besteden". Wat de export betreft verwacht hij een reële toene ming van de omzet met niet meer dan vier procent In het lopende boekjaar wordt een wereldomzet van 21 miljard mark verwacht, ongeveer dertig procent meer dan in 1973. De concern- omzet zal vermoedelijk zelfs met veertig procent toenemen tot 20 miljard mark. (in de concern-omzet wordt de omzet van deelnemin gen van vijftig procent niet volledig opgenomen, zoals ln de wereldomzet, maar slechts voor de helft). Die toeneming is welis waar erg groot, maar is voor een zeer groot deel als gevolg prijsstijgingen, iets wat overigens voor alle chemische bedrijven geldt. De chemie is met haar uit olie afkomstige produkten een „voertuig van de prijsstijging" geworden, zo zei Seefelder. De gunstige ontwikkeling van omzet en bedrijfsresultaten In de eerste helft van dit Jaar heeft zich ook in het derde kwartaal voortgezet In vergelijking met de eerste negen maanden van 1973 nam de omzet vooral bij de moedermaatschappij BASF AG sterk toe, namelijk met 55,1 procent tot 7,73 miljard mark. De stijging van de prijzen in aanmerking genomen was die toeneming trou wens maar acht procent (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De wildstroperij wordt krachtiger aangepakt. Tijdens de behandeling van de Landbouwbegroting in de Tweede Kamer ondersteunde, de Kamer unaniem een motie van D'66-er Beekmans waarin om een krachtiger bestrijding werd gevraagd. De stroperij is vooral toegenomen in het oos ten van het land. De wildstand wordt er ernstig door ge schaad. De rijkspolitie zal de veld-detachementen gaan uit breiden om de speurtochten naar stropers te verscheppen. I)e motie sloot aan op een ingrij pende wijziging van de Jacht wet. De wijziging betreft onder meer de invoering van een jachtexamen voor hen die een jachtakte willen verkrijgen. Te vens wordt een verplichte ver zekering ingevoerd tegen wette lijke aansprakelijkheid bij de uitoefening van de jacht. De klem als vangmiddel wordt af geschaft, de vogelvangst met netten wordt in de nieuwe jachtwet geheel verboden. De in de Jachtwet thans nog ge hanteerde omschrijving van "schadelijk wild" komt te ver vallen. Dit wild vervult, aldus een toelichting op het wetsont werp, een positieve functie in het handhaven van het biolo gisch evenwicht en kan niet als "schadelijk" worden aange merkt Bij de behandeling van de Land bouwbegroting werd met alge mene stemming een motie genomen waarin de regering wordt gevraagd maatregelen te overwegen voor landbouwbe drijven die op basis van de Hinderwet moeten worden ge sloten. Ook een motie w om aandacht voor financie- ringsvormen voor jonge agrari sche ondernemers wordt ge vraagd, werd aangenomen. Huis met zonne-energie Eindhoven (ANP) - Het ministerie van Economische Zaken zal subsidie verlenen voor de bouw van een experimenteel huis met zonne-energie in Eindhoven. Het schetsontwerp van deze woning is al gereed. Het ligt in de bedoeling de huishoudelijke warmwater voorziening en de verwarming zoveel mogelijk te laten plaatsvin den door middel van zonne-energie. in conflict met de plaats, die de individuele mens voor zich opeist en waarvan vrijheid van consumptie een belangrijk as pect is". Van Veens conclusie was dan ook. dat de problemen en de omstandigheden in de toekomst een voortdurend hernieuwde plaatsbepaling van het onder nemen in de samenleving zullen vragen met als blijvende grond slag de onverbrekelijke samen hang tussen produktie- en sumptievrijheid. "Velen realise ren zich onvoldoende, dat het reglementeren van de produk tie tegelijkertijd het opleggen van een consumptiepatroon be tekent". De jubileumbijeenkomst van het VNO werd vanmiddag geopend door prins Bemhard, die wees op de grote veranderingen die zich hebben voltrokken sinds in 1899 in Twente de Vereniging van Nederlandsche Wergevers (eerste voorzitter D. W. Stork) werd opgericht Secretaresse verduisterde drie ton ARNHEM (ANP) De 29-jarige assisteate van de directie van een automobielbedrijf in Arn hem heeft bekend in de afgelo pen twee Jaar voor ongeveer driehonderdduizend gulden aan geld te hebben verduis terd. ZIJ Inde het geld bij de aankoop van auto's. De secretaresse gebruikte klein deel van het geld voor zichzelf, het grootste deel liet zij ten goede komen aan een steeds groter wordende schare van vrienden, relaties en perso neelsleden. Zij verkocht grote hoeveelheden drank tegen zeer lage prijsen. De secretaresse kocht de drank echter tegen normalegrossiersprijzen. a een gedeeltelijk accountants onderzoek bekende de secreta resse vrij spontaan de gepleeg de malversaties. Van de drie ton is nog enkele tienduizenden guldens over aan een voorraad sterke drank. De vrouw is verhoor en bekentenis op vrije voeten gesteld. Shell fabriek in Moerdijk DEN HAAG (ANP) Shell Che mie gaat in Moerdijk een fa briekscomplex bouwen voor de produktie van styreen en pro- peenoxlde. Met de bouw is een Investering van 425 miljoen ge moeid. De nieuwe fabriek zal aan ongeveer 200 mensen werk bieden. Op het ogenblik wer ken er bij Shell Moerdijk 500 mensen- De fabriek zal een capaciteit krij gen van 330.000 ton styreen en 125.000 ton propeenoxide per jaar. Waarschijnlijk zal men in het najaar van 1975 met de bouw beginnen. Men hoopt de fabriek in 1978 in bedrijf te nemen. Tien procent van het te investeren bedrag wordt uitge geven aan milieubeschermende maatregelen. Beter laat dan... Premier Den Üyl heeft deze week in de Eerste Kamer toe gegeven. dat hij wel eens fou ten maakt als leider van het kabinet Schoon genoeg De 33-jarige bouw\'akarbeider William Eustace is met een parachute van het topje van een in aanbouw zijnde wolken krabber in Toronto naar bene den gesprongen „omdat ik schoon genoeg had van het baantje en de mensen die er werkten". HO kwam er heel huids van af, maar is zijn baan nu wel kwijt HO werd ontslagen omdat hO de veilig heidsvoorschriften had over treden met zOn sprong, waar- bij hO vlok langs hoogspan ningskabels was gescheerd. William zei. dat hO «I direct nadat hO 1 M jaar geleden met het werk was begonnen de drang tot springen had ge voeld. De toren waaraan hO werkte wordt gebouwd door de Canadese spoorwegen en moet het hoogste vrij staande gebouw ter wereld worden. Taptoe Een enquête heeft uitgewezen, dat de meerderheid van de Delftse bevolking geen be zwaar heeft tegen de traditio nele muzikale showdie de afgelopen 21 jaar al ruim één miljoen enthousiaste bezoe* kers heeft getrokken. Een aan tal linkse politici, onder aan voering van enkele P.v.d.A- doordouwers. aan wier gezich ten de oudere raadsleden nog moeten wennen, heeft niette min met een kleine meerder heid er een motie door weten te drukken, waarin op zo spoe dig mogelijke afschaffing van deze „demonstratie van kada verdiscipline" wordt aange drongen, daarmee niet alleen aantonend niet te begrijpen waf onder werkelijke demo cratie moet worden verstaan, maar er ook blijk van gevend achter te lopen bij de ontwik keling die Taptoe-Delft in zijn groei naar volwassenheid heeft doorgemaakt En wat het ergste is: te koop lopen met hun gebrek aan humor. Dit is geen trap toe. Aan de Vrije universiteit in Am sterdam is geslaagd vooi examen arts: P. C. Buys, Den Haag. Vraag Zou Joop nu werkelijk niet tegen zijn Liesbeth gezegd hebben „blij dat we op deze manier van ze at zijn geko men?" Kaal Westduitslands kaalhoofdige mannen hebben de gelederen gesloten door een eigen orga nisatie op te richten. Op hun eerste bijeenkomst deelde de voorzitter mede, dat men in eerste instantie zal streven naar het verkrijgen van kor ting bij de aankoop van een pruik en het vestigen van so ciale contacten met mcde-kaal- hoofdigen. Vraag Geen beeld Haarlem krijgt geen beeld van de burgemeester van de stad, mr. dr. L. de Gou. In meerder heid heeft het college van b. en w. besloten een object van twee Haarlemse kunstenaars, voorstellende mr. De Gou, luisterend naar „Wien Neder lands bloed door d 'aderen vloeit" niet aan te kopen, om dat de gemeente geen objecten wenst te kopen, die stadgeno ten of hun overtuiging bewust in een ongunstig daglicht stel len. Gisteren is ln Haarlem een tentoonstelling begonnen van recente werken van Haarlem se kunstenaars. Daarbij is ook het werk van Gerrit van Dijk en Pieter Zwaanswijk, voor stellende burgemeester De Gou. Een Jury heeft een rap port uitgebracht over door de gemeente aan te kopen wer^ ken van die tentoonstelling. Op de lijst stond ook het beeld van de burgemeester. Bij het vervaardigen van het kunstwerk zijn de gedachten van de kunstenaars uitgegaan naar het demonstratief verla ten door burgemeester De Gou van een concert van het Noordhoilands Philharmo- nisch Orkest, omdat hij het niet eens was met het besluit van het orkest het Wilhelmus niet meer te spelen bij het begin van de voorstelling. In het besluit het werk niet aan te kopen zeggen B. en W., dat zij zich geen oordeel over de artistieke kwaliteiten ervan willen aanmatigen. Feit Er komen steeds meer zwarte schapen. De milieuverontreini ging neemt duidelijk toe. Aktie Wat hebben we ons eigenlijk druk gemaakt om die akties van de vrachtwagenchauf feurs. Ze versperren toch da gelijks de doorgang op de weg. Eerste daad En dan wordt je burgemeester van een wereldstad. En wat is dan je eerste officiële daad? Een schooltje openen. Louw loenen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7