Noordwijkerhoutse raad vergaderde rond tapkast Attente Voorhouters voorkwamen treinontsporing SGP wil Kat wij ks zwembad op zondag weer dicht hebben Burgemeesters gewest ,Oude-Rijnstreek' over 2 maanden om de tafel Warmond is teleur gesteld in Sassenheim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Deel Zoeterwoudse raad zet vraagtekens bij winkelcentrum Zoeterwoudse raad wil rijksweg 11 langs de spoorlijn P AGIN A 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 NOVEMBER 19VR1 Van onze correspondente VOORHOUT Gistermorgen rond elf uur constateerden de Voorhouters Augustinus en Prins een breuk in een spoorstaaf op korte afstand van de spoorwegovergang midden in Voorhout. Zij alarmeerden in allerijl de rijkspolitie Voorhout, die onmiddellijk de N.S. een noodsein gaf en zelf meteen naar de bewuste plaats reed om een trein tot stoppen te brengen die onbewust van het grote gevaar de overweg naderde. Op dit gedeelte wordt normaal met een gemiddelde snelheid van 120 km/uur gereden. De machi nist wist de trein, die met deze snelheid toch een remweg van ongeveer een kilometer nodig heeft, op ongeveer tachtig meter voor bij de overweg tot stilstand te brengen. De snelheid was op de onheilsplek al sterk gematigd, zodat erger werd voorkomen. Al vroeg in de morgen hoorden omwonenden een ongewoon geluid wanneer een trein pas seerde. „De trein maakt zo'n herrie" meldden zij aan de politie. Maar niemand kon de klacht nader omschrijven. De door de heren Augustinus en Prins geconstateerde breuk, op een z.g. krimplas, (vroeger werd een ruimte tussen de spoorstaven opengelaten om de temperatuurswisselingen op te van gen en dit werd met bouten aan elkaar bevestigd, nu wordt dit gelast), veroorzaakte wanneer de trein passeerde een enorm klap perend lawaai. De betonnen biels, waaraan de staaf was bevestigd was al over een afstand van ruim een meter los en ging al verzakken. Wanneer de attente inwoners niet snel hadden gewaarschuwd was een ontspo ring niet denkbeeldig geweest. Met de snel heden die hier worden gereden had dit een ware spoorwegramp kunnen worden. Het treinverkeer heeft uiteraard de nodige ver daging ondervonden. Gedurende enige tijd kon slechts van één baanvak gebruik worden gemaakt De N.S. liet tussen Haarlem en Leiden bussen rijden. Na de voorlopige repa ratie, door de N.S. verricht, kon weer van beide baanvakken gebruik worden gemaakt, zij het met een snelheid van 30 kilometer. Van een onzer verslaggevers De Zilk Gezellig gegroepeerd rond de tapkast heeft de Noordwijkerhoutse raad gister avond de gemeenteproblemen besproken in de kantine van de voetbalvereniging Van Nispen in De Zilk. Een unieke aangele genheid, want nooit eerder liet de raad sich in De Zilk zien. „Maar per slot van rekening horen jullie ook bij Noordwij- kerhout", so verduidelijkte burgemeester Bosma deze on gewone situatie en de Zilker toeschouwers knikten gretig. Vergaderen rond de tap, ja gezel lig. De gemeenteraad had er gisteravond duidelijk zin in En dat kon ook niet anders want hét geestrijke vocht vloeide overvloedig. Burgemeester Bos ma laste eerst een twintig minu ten durende pauze in, waarin toeschouwers en raadsleden zich gebroederlijk aan de tap verdrongen en toen het al wat later begon te worden bestelde de burgemeester met een wijds gebaar nog een rondje „voor de hele zaak". Zo kon het gisteravond gebeuren dat boven het hoofd van de burgemeester biertjes werden getapt en onderwijl door de raad diepzinnige gemeentepro blemen werden doorgesproken. Gisteravond werd er niet op een kwartiertje gekeken. De kassa rinkelde veelvuldig, de kelen waren dorstig van het vele praten. Toch werden in deze gemoedelij ke sfeer spijkers met koppen geslagen. Zo stoeiden de raad en het college bijna een uur over de affaire Klinkenberg. Deze Zilker was zonder toe stemming van de gemeente een bar-bistro gaan bouwen in een gebied dat volgens het bestem mingsplan de vestiging van een dergelijk horeca-bedrijf niet toeliet Veel raadsleden vonden gister avond echter dat eigenaar Klin kenberg toch een kans zou moeten krijgen de bouw van de bar-bistro te voltooien. De heer Van Kampen (Eén Zilker Par tij) zei dat het een wens van vele Zilkenaren is dat Klinken berg op die plaats een bar-bi stro opent Dat omwonenden bezwaar maakten i.v.m. moge lijke toekomstige overlast vond hij flauwekul. „Ze beginnen al te jammeren voordat er iets gerealiseerd is," zo vond hij. En zo dachten meer raadsleden erover. Ze waren het echter ook eens met wethouder Heems kerk dat Klinkenberg alvorens te gaan bouwen eerst naar de gemeente had moeten komen om toestemming te vragen. Met uitzondering van mevr. v. d. Geest vond men het juist dat b. en w. de heer Klinkenberg een bouwvergunning hadden geweigerd. Op voorstel echter van de heer Van Kampen (Eén Zilker Partij) ging de raad ak koord met het voorstel tot het nemen van een voorbereidings- besluit voor wijziging van het bestemmingsplan om zodoende de mogelijkheid voor de heer Klinkenberg open te houden alsnog te gaan bouwen. Of de bar-bistro er nu ook komen gaat is nog lang niet zeker. Er is beroep mogelijk tegen deze bestemmingswijziging en nu is al bekend dat veel omwonen den een krachtig protest zullen laten horen. De raad stelde zich gisteravond ook uiterst kritisch op tegen over het voorstel van b. en w. om het bestemmingsplan Oos- terduinsemeer" opnieuw in voorbereiding te verklaren. Zoals bekend, omvat! dit plan ook het vakantiedorp Solassi en de huidige ontwikkelingen in de Zilker toehoorders. dat dorp zagen veel raadsleden met lede ogen aan. Men was vooral bang dat de in Sollasi gebouwde en nog te bouwen semi-permanente woningen voor andere doeleinden zouden worden gebruikt dan oorspron kelijk in de bedoeling lag. Burg. Bosma: „Het is best bij voorbeeld denkbaar dat huisbezitter in Solassi een cafe taria in zijn woning begint Na tuurlijk zullen we dan ingrij pen. In en rond Solassi zal niets gebeuren dat het daglicht niet kan velen." Besloten werd ak koord te gaan met het voorstel van B. en w. onder de restrictie dat alle aanvragen voor bouw vergunningen in het bestem mingsplan Oosterduinse meer ook de raad zullen passeren. Storm slaat toe in hotel Van onae correspondent NOORD WLÏKERHOUT Tij- deus de storm van gisternacht, is er flinke schade ontstaan aan het dak van de in aanbouw zijnde nieawe zaal van hotel van der Geest in de Zeestraat. De storm sloeg ongeveer 30 m2 dak weg. De dakconstruktie was nog niet volledig afgewerkt, doordat niet gewerkt kon worden vanwege de regen. Het werk dat door het slechte weer toch al achterop was is hierdoor nog meer ver traagd. De schade loopt in de duizenden. De verzekering dekt de schade. N. Dol erevoorzitter Van onze correspondent LISSE De heer N. Dol, sinds 25 jaar voorzitUr van de pluimvee- en kotüjnenfokver- eniging is gisteren benoemd tot ere-voorzitter. De heer B. van 't Wout werd ere-lld. De benoe mingen vielen de beren ten deel tijdens de opening van de pluimvee- en konijnen ten toon stelling in gebouw JHobaho", die tot saterdagmiddag is geo pend. De uitstee van de keuring is: Grote hoendsra: N. Nederpelt; dwerghoenden: mevrouw Nederpelt; zijdehoenkrieien: D. van 't Wout; duiven: mevrouw de Rode an J. Nederpelt; konijnen: D. Tolxma; termen: J. van Leeuwen en H. Ippel; polen: M. van Egmond an J. van Ruiten; cavia's: R Ippel Kamerballet in het HOT De dansoogst in het HOT is tot nu toe niet zo groot. Gisteren kwamen twee ensembles van resp. vijf en 'acht leden, elk met één man. De vijf waren afkomstig uit de Groninse re gio en noemden zich wat pre tentieus de Noordnederlandse Dansgroep. Blootsvoets edeltumen in hagel witte maillots en dito dansjur- ken, waarvan het zonde was dat ze bij het vele grondwerk zo spoedig vuil moesten wor den. De „Variaties" herinner den aan de N.V.S.H., maar voor de laatste twee letters mag men ook Slechthorend lezen, gezien de plastische reacties op mu ziek van Bartók en Beethoven. Goede wil en discipline bij dit aantrekkelijk uitziende vijftal, waarvan de verrichingen echter met ballet niet zo veel van doen hadden. Leuker en tenminste met vaardig pointewerk was Studio L.P. uit de regio Gelder land en Overijssel. Met veel kol derieke kostuums, een geraffi neerd décortje, scènisch en mi misch vakwerk bracht men het ballet „Decadanse", dat de der tiger-jaren persifleert. De artistiek leider en de ballet meesteres dansen dapper mee en mede door de welgekozen muziekjes zaten de niet zo tal rijke HOT-bezoekers geamu seerd te kijken. Studio L.P. wil kennelijk niet meer brengen dan goede dansante verpozing en daarin is men ten volle ge slaagd. Ouderen zullen hier aan de groep van Trudy Schoop hebben gedacht. Van een onzer verslaggevers WARMOND Burgemeester De Vreeze denkt binnen twee maanden rijn taak alle eventuele deelnemers aan een gewest om de tafel te krijgen, te hebben voltooid. Door de Warmondse burgemeester zullen alle gemeenten, die in de ontwerp-struc- tuurschets van de ministeries van binnen landse m ir»n en ruimtelijke ordening zijn ingedeeld in een gewest „Oudc-Rijn- streek", worden benaderd. Het initiatief van burgemeester De Vreeze ondervond in de gisteren gehouden raads vergadering vari Warmond aanmerkelijk minder weerstand, dan in de eerder deze week gehouden vergadering van de raads commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden in Leiden. Daarin werd het Leidse college verweten het initiatief uit handen te hebben gegeven zonder de commissie te raadplegen. De reden waarom burgemeester Vis aan zijn Warmondse college het verzoek heeft ge daan om het eerste gesprek opgang te brengen is om argwaan van te voren bij de overige gemeenten weg te nemen. War mond is tot het einde toe een groot voor stander geweest van een minder vrijblij vend „Leids" gewest. De WD-er Pauli was niet zo gelukkig met de rol die burgemeester De Vreeze in de gewestvorming op zich had genomen. Hij zag vooral op tegen de financiële conse quenties van een nieuw gewest. De heer Tulp (CDA) noemde het Warmondsev college „optimistisch", wanneer het dacht dat een zwaar gewest nu wèl een kans van slagen had. Hij achtte het maatschappelijk Burgemeester De Vreeze antwoordde dat de belangstellende gemeenten bereid moeten zijn de consequenties van het maatschap pelijk ontwikkelingsplan te aanvaarden. „Dat betekent dat wanneer het plan door alle deelnemende gemeenten is aanvaard, er geen weg terug meer is. Zij kunnen zich dan niet meer terug ttrelcken wanneer een beslissing die voortvloeit uit het plan wordt genomen, aldus burgemeester De Vreeze. „Wanneer die bereidheid er niet blijkt te zijn. Doen we niet meer mee. We hebben al lang genoeg tegen de praatclub, die het proefgewest was, zitten aan te hikken." Van onze correspondent WARMOND Het college van b. en w. van Warmond voelt zich enigszins teleurgesteld in de handelwijze van het gemeentebestuur van Sassenheim. „We heb ben vanaf het begin over de Schlphollijn overleg gepleegd. En nu gaan ze op eigen houtje verder," aldus een teleurgestelde wethouder Van der Kroft Hij doelt hier op het besluit van de Sassenheimse raad de minister te adviseren een deel van de Schiphollijn onder de grond te laten lopen. Vervolgens wil men in Sassenheim afwachten. Het gemeentebestuur van Warmond wil blijven meedenken in de mogelijke tracés. Daarom heeft het de firma „Articon" b.v. gevraagd een rapport samen te stellen voor alle voor- en nadelen van de verschillende tracés. Dit rapport komt half januari uit Tijdens de gisteren gehouden raadsvergadering kwam naar voren dat de N.S. inmiddels begonnen is grond te verkrijgen voor het tracé 2, dat langs de rijksweg zou gaan lopen. „Dit wijst op een keuze van de NS", aldus de heer Heemskerk. Burgemeester De Vreeze antwoordde met klem dat er nog geen sprake is van een beslissing over welk tracé dan ook. De 36 woningen voor bejaarden en alleenstaanden die gebouwd worden in Endepoel II zullen waarschijnlijk rond de ƒ200,- per maand huur op moeten gaan brengen. Warmond zal in de naaste toekomst vanuit de lucht in kaart worden gebracht om zo snel mogelijk tot een sanerings- en renovatieplan voor de Dorpskern te komen. >e trainers van de Nederlandse profclubs kunnen zelf ook heel aardig voetballen. Dat bewe zen ze gisteravond in de Alp- hense Rijnstreekhal, waar een „potje" werd gespeeld tegen een team bestaande uit spor tjournalisten, een team van mi litairen en een selectie-elftal van Alphense voetballers. De trainers gingen met de eindze ge strijken. De zaalvoetbalma nifestatie had plaats in het ka der van een grote sport show, die werd gehouden ten bate van het tamboer-, trompetter en majorettekorps Ridderveld. Ruim 600 Alphenaren bevolk ten de tribunes. Er werd niet alleen gevoetbald, maar ook gebokst. Acht amateur-pugilis ten uit Alphen gaven demon straties. De jeugd mocht bo vendien penalties schieten op Heinz Stuy. Op de foto: de trainers met in hun midden toparbiter Leo v.d. Kroft (in burgerpak). Van onze correspondent Zoetcrwoude Het nemen van een Voorbereidingsbesluit voor het gebied tussen de Dorpsstraat en Dr. Bouwdijkstraat, waar winkels gepland zijn, was gisteravond voor de gemeenteraad aanleiding nader in te gaan op de problematiek rond het winkelcentrum. Het C.D.A. stelt rich duidelijk positief op, zo bleek uit een verklaring van de heer Duindam. Het uit 1967 daterende bestemmingsplan voorzag in de bouw van winkels met één of twee woonlagen. Met het voorbereidingsbesluit wordt de weg geopend naar laagbouw welke hier beter op rijn plaats is. Vastgelegd is dat de plaatselijke middenstand de"" eerste rechten heeft en onverantwoorde vestigingen worden voorkomen. Het onderzoek van het CIMK gaf aan dat een uitbreiding van 600 m2 winkel-vloeroppervlakte mogelijk i: plan waarvan nu een schetsontwerp gereed is beslaat 1200 m2. Met een bank en restaurant als gegadigden en de mogelijk tot onderbrenging van het postkantoor kan er tóe leiden dat dan de gestelde 600 m2 overblijft voor winkels. Duindam noemde het door sommigen gestelde om er maar een plantsoen i te maken een „loze kreet". Aankopen van panden en het renteverlies hebben de gemeente reeds 500.000,- gekost. Bij onze standpuntbepaling hebben de financiële konsekwenties zwaar gewogen. Als we dit plan zouden verlaten zouden de gemeentefinanciën over een reeks van jaren te lang onredelijk zwaar worden belast. Straver van P.Z. was van mening dat gemaakte onkosten niet zonder meer behoeven in te houden dat het winkelcentrum er dan maar komen moet Hij bepleitte uitstel voor nader beraad en achtte een enquête onder de inwoners van belang. De WD'er Wiekmeijer kon zich wel verenigen met het plan toti verlaten van de hoogbouw maar wilde graag alle mogelijke voorbehoud maken omtrent de wenselijkheid en plaats van de winkels. Nadat De Winter de toezegging had gekregen er aan l het besluit beslist geen financiële konsekwenties voor de ge- meente rijn verbonden, werd het aanvaard. Ope „Mer Van onze correspondent Zoeterwoude Bij de algemene beschouwingen die gisteravond door een viertal raadsleden werden gehouden waren er weinig diepgaande meningsverschillen. Roerend was men het met elkaar eens over de wenselijkheid van een snelle aanleg van de rijksweg 11, waarbij het officieel nog steeds bestaande tracé verlaten dient te worden en gekozen moet worden voor een tracé langs de spoorlijn LeidenUtrecht Als dit inderdaad snel gebeurt kan de aanleg van de Burg. Smeetsweg achterwege blijven. De V.V.D. meende dat het hiervoor voorziene investeringsbedrag van bijna 4 miljoen gulden kan worden afgevoerd. P.Z. sprak er dit verband over dat de Hoge Rijndijk in de huidige situatie de ergst denkbare milieubederver is die het bestaan van de omwonenden in de meest letterlijke zin onmogelijk maakt Alle fracties pleitten eveneens voor spoedige aanleg de prov. weg 17 waardoor de leefbaarheid van de dorpskern aanzienlijk zal worden verbeterd. Vrij algemeen was ook de wrevel over de sterk verhoogde Zoeterwoudse bijdrage aan Leiden voor de diensten van de brandweer. „De verhoging die Leiden claimt voor deze hulpverlening tast principiëel de eertijds gesloten regeling aan", aldus het C.D.A. Bij de waarde ring die er was voor de sportvoorrieningen kwam de wens naar voren haast te maken met het stichten van een multi-funktioneel gebouw aan de Hoge Rijndijk wat voor vele doeleinden gebruikt zou kunnen worden. De gezonde financiële situatie werd hoog geprezen maar de toekomst lijkt wat minder rooskleurig nu het industrieterrein snel volgebouwd wordt. Het C.D.A. wil in volgorde van belangrijkheid prioriteit geven aan de volgende objekten; L. Basisschool Hoge Rijndijk 2. Verbetering Zuid- buurtseweg 3, Multi-funkt gebouw Hoge Rijndijk 4. Uitbreiding gemeentehuis P. Z. wenst alle openbaarheid van alle commissie vergaderingen en een andere procedure bij de benoeming van, niet-raadsleden. De V.V.D. komt binnenkort met een voorstel tot instelling van een „territoriale commissie van advies en bijstand". III En Van onze correspondent KATWIJK SGP-fractievoorrit- ter Van der Meij heeft gister avond tijdens de gemeente raadsvergadering weer eens aangedrongen op sluiting van het zwembad „De Miereweide" op zondag. Hij deed dit naar aanleiding van het tot 4,5 ton gestegen tekort, dat de exploita tie van het zwembad dit jaar oplevert en van de oorzaken van het toegenomen verlies zag Van der Meij in het steeds verder terug lopen van de belangstelling voor het zwembad op zondag. Volgens hem zal die tendens zich nog in versterkte mate gaan voortzetten als de over dekte baden in Noordwijk en Rijnsburg eenmaal open zijn. De kwestie van het al dan niet zwemmen op zondag werd gis teravond overigens niet echt be handeld, omdat er geen voor stel van die strekking was en Van der Meij dat kennelijk ook niet wilde formuleren. Hij kon-, digde echter aan deze zaak tij dens de komende begrotingsbe handeling wel aan de orde te zullen stellen. Wat de financiële situatie van het zwembad be treft merkte wethouder Berg man op dat er volgens hem geen structurele oorzaken van de dalende publieke belangstel ling rijn, doch dat het slechte weer er de oorzaak van geweest is dat er van de zomer minder dagkaarten verkocht zijn. De verkoop van abonnementen is volgens Bergman op peil geble ven. De wethouder laakte overi gens het beleid dat het mogelijk gemaakt heeft dat in het kleine gebied van Katwijk, Noordwijk', Rijnsburg binnenkort drie over dekte zwembaden zullen zijn terwijl een stad als Leiden nog steeds niet de beschikking heeft over een dergelijk bad. Muziekschool De kans bestaat dat de twee jaar geleden door de raad verwor pen muziekschool er toch zal komen. Gisteravond is een com missie van yijf raadslecen be noemd, die moet gaan onder zoeken of een dergelijke school voor Katwijk gewenst en moge lijk is. De raad ging ook akkoord met de renovatie van 226 woningen in, de Rode Buurt in Katwijk Zee. Kritiek was er evenwel vanwe- ge het feit dat dit voorstel pas ter elfder ure was ingediend. Pogingen van Gemeentebelan gen om de behandeling ervan uitgesteld te krijgen liepen op niets uit, omdat tenslotte voor- rang werd gegeven aan argu-j menten als dat de zaak al te lang speelt om verder uitstel te rechtvaardigen én dat rij deel uitmaakt van een werkgelegen heidsproject

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4