Korfbal zoekt vaste voet in Amerika ATLETIEK KALENDER Prent Praat in Museum voor het Onderwijs Schakelsvan Heijermans bijna compleet op de plaat Vaar Wel Scheveningen LUCKY LUKE „DE GROOTVORST" VRIJDAG 29 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT Gerard Hopster: Behoefte aan gemengde sport ENSCHEDE Ook in de korfbalwereld heeft de scheidsrechter de laatste jaren in het middelpunt van de belangstelling ge staan en de nodige kritiek te verwerken gekregen. De bekende scheidsrechter Ge rard Hopster zegt: „Een scheidsrechter is ook maar een mens en mag dus ook fouten maken. Het moet echter wel mogelijk zijn ze te herstellen. Meestal weet Je van Jezelf of je goed of slecht hebt gefloten. Erken na afloop je fouten. Dan kan de kritiek ook positiever zijn. Want als ik ergens een hekel aan heb is het kritiek, waardoor de betref fende persoon in de grond wordt getrapt. Dat kan en mag niet, want per slot van rekening zijn we echte amateurs". Ondanks die amateurstatus is er de laatste tijd toch een veranderde instelling in de korfbalwereld te bespeuren. De mentaliteits verandering die in de hand is gewerkt door de fusie van het CKB met de KNKB, die in 1973 definitief werd en waaruit het Neder lands korfbalverbond voortvloeide (KNKV). Even heeft het toen in de hoofdklasse groep scheidsrechters gerommeld, maar daarna is er een eenheid ontstaan. „Er wordt nu meer voor de scheidsrechters gedaan", zegt Ge rard Hopster. „Als je nagaat dat we vorig jaar voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlands korfbal de medische keuring hebben ondergaan, dan weet je dat de zaken iets professioneler worden aangepakt De kosten hebben dit in het verleden altijd tegengegaan maar daaraan moet je toch op een gegeven ogenblik voorbijgaan. Op de jaarvergadering (op 14 december red.) zal een voorstel worden gedaan de medische keuring voortaan verplicht te stellen. Ik hoop dat het voorstel wordt aangenomen. Dan wordt namelijk de trend van openheid, gevoelig zijn bepaalde zaken, ook bij de clubs doorgetrokken". Professioneler Niet alleen het bewtuur van het KNKV probeert de zaken professioneler aan te pakken, ook de landelijke technische com missie spelregels denkt mee in het proces van de vernieuwing. Zo is er dit jaar op het veld proefgedraaid met een veranderde afstand voor het nemen van de strafworp. De stip is verplaatst van 4 naar 2,5 meter. Een enquête moet nu uitwijzen of deze ingreep van invloed op de wedstrijd is ge weest. „De commissie is van mening dat een strafworp vanaf 4 meter niet meer als een straf voor een zware overtreding kan die nen. De bal wordt te vaak misgeschoten. Slechts 25 procent van de strafworpen wordt benut Nu, vanaf de 2 1/2 meter ligt het percentage van de benutte strafworpen al op 75. Persoonlijk ben ik van mening dat deze regel niet .van invloed is op het wed strijdverloop. We moeten er dan ook volgens mij mee doorgaan. De bedoeling van de •regel is verruwing tegen te gaan. Ook het mikro-korfbal wordt harder. Bovendien speelt er op de tweede plaats het feit dat het spel er aantrekkelijker door kan worden. Er vallen meer doelpunten en daar komen de toeschouwers toch voor". De landelijke technische commissie heeft zich ook beziggehouden met het punt gedekt schieten. „Iedere scheidsrechter geeft aan die regel een eigen interpretatie. We heben de zaak echter moeten aanhouden. Laten we eerst de veranderde afstand bij een straf worp maar rond zien te krijgen. Erg elegant hebben we dat niet gespeeld, want de andere landen van de Féderation international korfbal hebben al een jaar achterstand.' Onze veranderde spelregel zal nog moeten worden goedgekeurd door de internationale technische commissie, voordat we ook tegen Toonaangevend Het zal wel even duren voordat de FIK devernieuwing zal hebben geaccepteerd. Nederland mag dan wel toonaangevend in de korfbalsport zijn, maar wat betreft ver anderingen heeft het niet alleen zeggen schap. Ook het aantal korfballers en korfbalsters in landen als België, West-Duitsland Enge land en Spanje neemt toe. Zij hebben stem in het kapitel. „Het is verheugend dat in Spanje" zegt Gerard Hopster, „de belang stelling voor korfbal groeit De Spanjaarden hebben zelfs de organisatie van een groot internationaal jeugdtoernooi in Marbella op zich genomen. Dat kan voor de korfbalsport positief uitwerken. Ook in Amerika is het KNKV bezig vaste grond voor de korfbal sport te vinden. Een marktonderzoek in Amerka heeft nl. uitgewezen dat er behoefte is aan een gemengde sport Het KNKV is er direct ingesprongen en de eerste contac ten zijn al gelegd. Hoe het korfbal in Ameri ka wordt ontvangen, is nog een open vraag". Gerard Hopster beseft dat als Amerika de korfbalsport in de „armen" sluit er in de toekomst ook goed betaalde spelers en speel sters kunnen komen. Een ontwikkeling die hij echter niet graag tegemoet zou zien. „Het is volgens mij onmogelijk, maar als er bij korfbal dezelfde situatie zou komen als bij basketball, dan is de lol er voor mij af. Daar spelen toch- geen clubbelangen meer een rol, maar gaat het zuiver en alleen om merkbe- langen. Zou er in de Nederlandse top wor den betaald, dan zal ik waarschijnlijk niet meer fluiten. Dan ga ik terug naar de afdeling en met mij denk ik, meer collega's". Korfbal blijkt volgens een onderzoek aan te slaan in Amerika. Daarom zoekt het KNKV vaste voet in dat land. ÓEN HAAG Naast het reeds vastgestelde programma van de Europese bekerwedstrijden zijn de internationale wedstrijden voor de Nederlandse atleten en atletes op de kalender geplaat st. De data voor de Europese bekerwedstrijden zijn: 14/15 ju ni voorronden; 12/13 juli halve finales; 16/17 augustus finale. De rest van het programma ziet er als volgt uit: 18 mei Neder land Nordrhein (Wld.) junio ren; 24 mei West-Duitsland Zwitserland Nederland 30 ki lometer in West-Duitsland; 24 mei België Nederland De nemarken Zwitserland Lu xemburg snelwandelen iri Bel gië; 7/8 juni Zwitserland Oost-Duitsland België Ne derland tienkamp in Zwitser, land; 28/29 juni dames en heren Denemarken Groot-Brittan- nië Spanje 8 Nederland vijf- en tienkamp in Denemar ken; 28/29 juni Nederlandse kampioenschappen senioren; 12/13 juli B-ploegen België Zwitserland Nederland in Brussel (Nederland onder voor behoud); 20 juli Nederland Zwitserland Griekenland ju nioren (vervanging van de tra ditionele wedstrijd tussen Ne derland Zwitserland en Bel gië); 26/27 juli België Dene marken Nederland meer kampen junioren in België; 3 augustus Nederland Groot- Brittannië Hongarije dames; 22/24 augustus uropese kam pioenschappen junioren in Athene; 31 augustus B-ploeg West-Duitsland A-ploeg Bel gië A-ploeg Nederland heren in West-Duitsland; 21 september Nederland Westfalen (Wld) voor 14- en 15-jarigen nog vast te stellen: Nordrhein Neder land (junioren). „Op weg naar het Paradijs", de derde wereld-fototentoonstel ling wordt van 1 december tot 6 januari gehouden in het Lijn baancentrum, Lijnbaan 165 Rotterdam. In het Stedelijk Museum te Am sterdam wordt van 7 december t/m 19 januari een tentoonstel ling gehouden van 150 foto's uit de Sovjet Unie, gemaakt door foto-torrespondenten van sovjet persagentschap Nowost (APN). 99 Den Haag - In het Museum voor het Onderwijs, Hemsterhuis- straat 154, is van woensdag 4 december t/m dinsdag 21 Ja nuari de tentoonstelling „Prent Praat" te zien. Onder het motto „Wegwijs in de wereld van houtblok, etsplaat en steen" geeft de expositie een overzicht van de grafische tech nieken door de eeuwen heen. Dat gebeurt aan de hand van voorbeelden van hoogdruk, diepdruk en vlakdruk, alsmede van diverse toepassingen deze basis-techniek. Ook de ma terialen en gereedschappen van de graficus zijn geëxposeerd. De voorbeelden zijn zo gekozen, dat duidelijk naar voren komt dat bij gelijkblijvende techniek geheel andere resultaten en ef fecten mogelijk zijn. In de tentoonstelling is in hoofd zaak werk opgenomen van Ne- derlandse kunstenaars. Er zijn prenten van o.a. Lucas Leyden, Hendrik Goltzius Adriaan van Ostade. Van de eigentijdse kunstenaars zijn Jenny Dalenoord, Aat Veld hoen, Harry van Kruiningen, Dirk van Gelder, W. den Ou den, Herman Berserik, Harry Disberg, Deborah Duyvis, M. C Escher, Peter Struycken, Anton Heyboer en A. Schotel verte genwoordigd. Piranesi en Gus- tave Doré zijn de bekendste buitenlandse namen die op dë expositie voorkomen. Een catalogus met tientallen re producties begeleidt de tentoon stelling. Ook is doorlopend eën diashow over de geschiedenis van de prent te zien. „Prent Praat" is een reizende ten toonstelling van het Bureau van de Rijksinspecteur voor Roe rende Monumenten. Ishumatsu behield bokstitel OSAKA - De Japanner Guts Ishi- matsu, wereldkampieon boksen (WBA versie) in het lichtge wicht heeft te Osaka met sue ces zijn titel verdedigd tegen de Mexicaan Rodolfo Gonzales. Guts sloeg de Mexicaan in de twaalfde ronde k.o. eerder het gevecht had de Japanner de wenkbrauw van Gonzales al open geslagen en in de twaalfde ronde was een rechtse hoek op het gezicht de genadeslag voor Gonzales. ,,Zing 's in" in Alphen Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RLJN - In gebouw Nabij aan het Laura- plein in Alphen aan den Rijn wordt zaterdag 30 november a.s. een „Zing 's in"-avond be legd, waaraan het jeugdkoot Beth-el uit Boskoop zijn mede werking verleent. Het Beth-el jeugdkoor, waarvan reeds twee langspeelplaten op de markt verschenen, bestaat uit een 40-tal jonge mensen, die op moderne wijze geestelijke liederen zingen. De aanvang van de zangavond is 20 ut de toegang is voor iedereen vrij. Prins Adriaan regeert over de Duykelaars Van onze correspondent Bodegraven - Prins Joop van de Bodegraafse carnavalsvereni ging de Duykelaars heeft zijn macht overgedragen aan Prins Adriaan. Met de Raad van Elf bracht deze gistereij een bezoek aan de Johannes Stichting te Zwammerdam, waar de gehan dicapte kinderen een geitje kre gen aangeboden, genaamd Jo zef Israels. Half januari organi seren de Duykelaars een boe renkielenbal, in de plaatselijke bejaardencentra worden carna valsfeestjes verzorgd en op fe bruari a.s. is het grote carna valsfeest s kunstredactie) DEN HAAG Voor het eerst in de Nederlandse toneelge schiedenis is een toneelvoor stelling zo goed als geheel op de grammofoonplaat vastge legd. Het is een initiatief van de stichting Theater Klank Beeld in Amsterdam, die voor deze „première" de opvoering van „Schakels" van Herman Heijermans koos waarmee de Haagse Comedie in 1971 een groot succes behaalde. De keus viel op „Schakels" omdat Hfet door de jaren heen actueel is gebleven en een van de sterkste stukken van Heij ermans is, die op 22 november j.l. 50 jaar geleden stierf. Bo vendien werd de Haagse Co- medie-voorstelling, die door Theater Klank Beeld ook deels op de filmband is vastge legd, twee maal gelauwerd: Ko van Dijk kreeg voor zijn rol als Pancras Duif de Albert van Dalsumprijs van de stad Amsterdam, regisseur Wim van Rooij ontving er de Au gust Defresne-prijs voor met zijn regie. Aan beide laatsten werden gis terenmiddag in het Haagse HOT-theater de eerste .exem plaren van de in een fraaie hoes gestoken dubbel elpee uitgereikt. Bovendien waren Jan Teulings en Ferd. Sterne- berg, die vroeger „Schakels" voor het toneel ensceneerden, aanwezig om de eerste platen in ontvangst te nemen. Deze eerste completeJoneelre gistratie heeft een zeer levende „praatplaat" opgeleverd, waarin nog eens duidelijk wordt hoe geweldig groot het toneeltalent van Heijermans was: De tragiek van Pancras Duif, de man die niet met zijn huishoudster mag trouwen van familie en kinderen, is verpakt in een humor die je voortdurend gespitst houdt op wat er komt. De plaat kan besteld worden bij de stichting Klank Beeld (prijs 30,-). V.l.n.r. Willem Duys, Heintje Oavids en Adama Zijlstra. DEN HAAG Willem Duys en Paul van Vliet hebben gisteren in Hotel des Indes in Den llaag een stukje geschiedenis ten doop gehouden, een kroniek over de bloeitijd van de bad plaats Scheveningen, geschre ven door mr. A. Adama Zijl stra. Adama Zij Is tra zat bijna 40 jaar in de directie van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen. Onder zijn leiding werd Sche veningen een centrum van mu ziekcultuur en amusement, waar tal van later beroemde musici werden ontdekt Hij bracht Kurhausconcerten en -voorstellingen die Schevenin gen vermaard maakten als zo- mermuziekcentrum. Ook was hij een der initiatiefnemers voor het Holland Festival. Mr. Adama Zijlstra heeft zijn bonte herinneringen aan een bad plaats de titel „Vaar wel Sche veningen' meegegeven. Pad Dronenwijk Van onze correspondent BODEGRAVEN Eindelijk is de goedkeuring van GS afgeko men voor de aanleg van een pad van Elzenhof (achter het plaatselijke sportcomplex) naar Dronenwijk. Begin mei van dit jaar besloot de gemeenteraad ul dat het pad er moest komen. De aankoop van een strook grond tussen het bungalowpark Elzen- hof en Dronenwijk was daartoe noodzakelijk. Met het pad zul len vooral de bewoners van El zenhof gediend zijn. PAULUS DE BOSKABOUTER EN DE BUITENBORREL L-36: De twee wijze vogels waren nog steeds roe schor. Maar toen gilde het spook: ,Kra- Schoorpotend gehoorzaamde Kruk ras, blij bezig Krakras te ondervragen, toen hun kras, waar zit jef' En dat deed ze met de dat ze van de vogels at was, maar n6t zo stemmen plotseling stokten. Met grote ogen stem van Eucalypta. ,Hup, naar haar toe', bang voor de heks. Juist schreeuwde het staarden ze naar een witte gedaante en beval Oehoeboeroe zacht, ,dan kunnen we ongeduldige wijf: .Als je nou niet dadelijk Salomo stotterde: ,Een spo- spo- spook!' tenminstend horen wat ze te zeggen heeft tevoorschijn komt, maak ik soep van Jel' Nogal wel zo tamelijk', beaamde Oehoeboe- SUSKE EN WISKE DE POEZELIGE POES Iwh'i ymumjlh ul kimtmlite km tin? fidmhilintMoisftnf S Hemel '.Hit ms ik O'L mlmut wttttn 'f AJles

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15