Gerrit Vooys staat niet meer rillend tussen de palen Turntrainer PSV laakt internaat BOTWINNIK NOEMT MAX EUWE SLAP Zondag tegen voorhoede Ajax Mieke Pottuyt uitblinkster handbalteam Slechts Bal en Priem in eerste categorie lllllllllllllllllllll Transol greep verrassend ruime winst Mol beste schermer •,v ZEGE VAN JUVENTUS WELLICHT TE KLEIN VRIJDAG 29 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 PAGINA Moskou - De vroegere wereldkampioen schaken Mikhail Bot- winnik heeft een aanval gedaan op dr. Max Euwe, de president van de wereld-schaakbond (FIDE). Botwinnik geeft de Neder lander de schuld van de huidige moeilijkheden rond de tweekamp om de wereldtitel, die zou moeten gaan tussen Robert Fischer (titelhouder) en Anatoli Karpov, de winnaar van het kandidatentoernooi. Op het ogenblik is de situatie zo dat Fischer weigert zijn titel te verdedigen. Botwinnik noemt Euwe 'slap' en vraagt zich af of de huidige problemen niet voortkomen uit een gebrek aan leiding. ANATOLI KARPOV ...naar Beverwijk... Karpov naar Beverwijk BEVERWIJK - Anatoli Karpov, de winnaar van de tweekamp tegen Kortsjnoj, zal deelnemen aan het 37e Hoogovenschaaktoernooi. Karpov die uitdager is van wereldkampioen Bobby Fi scher beschouwt dit toer nooi als een goede voorbe reiding op zijn wedstrijd met de Amerikaanse we reldkampioen. In totaal bestaat de groot- meestergroep uit 16 spelers, te weten: Karpov (Rus), Portisch (Hon), Kavalek (VS), Huebner (Wdl), Hort (Tsj), Smejkal (Tsj), Gligo- ric (Joe), Browne (VS), Fur- man (Rus), Popov (Bul), en de Nederlanders Timman, Donner, Sosonko, Ree, Kuijpers en Langeweg. Heerhugowaard De tijd dat Gerrit Vooys rillend tussen de palen stond is voorbij. De 27-jarige doelverdediger van AZ '67 is niet meer die angstige sluitpost van de Alkmaarse elf. Gerrit Vooys is gegroeid in zijn daden. Zelfverzekerd verdedigt hij zijn territo rium met een allure zoals alleen de groten dat in zich hebben. Bescheidenheid kent Gerrit "Vooys niet meer. Wel zelfverzekerd heid waarmee hij de ploeg van Joop Brand een brok vertrouwen heeft gegeven. Niet voor niets ook is Gerrit Vooys één van de minst gepasseerde goalies in de top van het nationale voetbal. Vooys: „Vooral vorig seizoen ben ik beter gaan spelen. Veel werk heb ik nu nog niet te doen gehad. Of de defensie is sterker geworden en dat wreekt zich op een keeper". Vooys' doorbraak kwam tegelijk met de greep naar de macht van AZ dat vorig seizoen verrassend hoog eindigde. Joop Brand was de man die de oud-Katwijker in feite de injectie gaf om zijn talenten nu eens werkelijk aan de buitenwereld te tonen. Vooys: „Brand zei me dat ik niet overtuigd genoeg van mezelf was. De brutaliteit van een Schrijvers moet je hebben, zei hij, en je moet je goed beschermen, en dat vergat ik nog wel eens. Nu speel ik ook meer mee met het elftal. Vroeger stond je alleen maar om te keepen, nu sta je in doel met meer air, zo van: hier ben ik. Dat moet je leren. In het verleden ontbrak het daar wel eens aan. Je moet er gaan staan met de gedachte: wat kan me gebeuren. Schreeu wen, vuisten erin en naar voren. Ze moeten denken: zo, daar staat een kerel. Met angst ben je in feite al verloren." Onverwacht kwam toch wel het talent Vooys naar voren. Een half jaar had Gerrit Vooys toegekeken omdat hij met AZ niet rond kon komen over zijn contract. Bij Kistemaker, trainer van de ZFC, trainde Vooys door. Toen het contract tenslotte toch nog met een handtekening kon worden bekrachtigd, was Vooys' achterstand gering. Onder leiding van Oor van der Hart maakte Vooys het kleine beetje conditie dat nog ontbrak goed. „Brand is in feite het beste wat er is voor een keeper. Alles wat je in een wedstrijd tegen kunt komen krijg je op de training, dat geeft je vertrouwen." En over zijn rentree: „Toen het rond was was het èën ëxtFS stimulans om je waar te maken. Het was een druk. Maar wat' heb ik dat voetbal toen gemist. Ik ging veel kijken. Ik had nog nooit zoveel getraind als in dat halfjaar. En dan stond je daar langs de kant. Een verschrikkelijk halfjaar was het" Voetbal is het ideaal van AZ's laatste man. Veel is er in zijn leven door veranderd. Vroeger was hij de hele week weg. de zee op met in het weekeinde zijn partijtje voetbal. Dat alles is nu anders. Vooys: „Ik werk in feite met tegenzin, want voetbal is alles voor me. Ik ben vrijheid gewend. Ik heb al zoveel banen gehad. Misschien dat er nog eens een baan komt met vrijheid. Nu werk ik maandag, dinsdag en woensdag en ben ik de rest vrij voor het voetbal. De omschakeling wat betreft voetbal was niet moeilijk maar wel met het werk. Mijn ideaal is fullprof worden. Ik kan aan de wal geen positie opbouwen. Ik kan ook moeilijk tegen regels. Op zee is het wel keihard werken maar het is een vrij beroep. Bovendien heb ik mijn papieren voor zee. Waar ik wel weer naar terug zal gaan als het voetbal voorbij is. Ik ben nu illllllillllllillllllilillllllllllllllllllllllllllllililll REYKJAVIK - Het Nederlandse dameshandbalteam heeft gister avond in Reykjavik een wedstrijd tegen het nationale team van IJsland gewonnen. Woensdag zegevierden de Nederlandse dames met 10—9, gisteren met 9—8. In beide wedstrijden was Mieke Pottuyt de grote uitblinkster. Het Nederlandse doel werd zeer sterk verdedigd door Jennie Rogge en Sandra Reinders. ,*.v it: GERRIT VOOYS ...zelfverzekerd... dan wel 27, maar toch wil ik nog best een fullprofcontract hebben. Ik zit niet zoals andere jongens met een maatschappelijke positie. Maar AZ wil er niet aan. Men wil half om half. Voor de jongens die een baan hebben of een eigen bedrijfje is dat ook wel moeilijk. Die geven dat niet op. Maar ik heb het goed naar mijn zin bij AZ. Financieel mag ik ook niet mopperen. Hetgeen echter niet betekent dat Gerrit Vooys nooit een overstap naar een andere club zou durven wagen. Met veel goede vooruit zichten wil hij er wel over denken. Voorlopig echter staat hij ook volgend seizoen nog onder contract bij de Alkmaarse vereniging die zondag de topper tegen Ajax speelt. „Ik zal het wel druk krijgen. Voor het publiek blijft Ajax altijd een klasseploeg, maar dat is het Ajax van vroeger niet meer. Je hoeft er niet bang voor te zijn. Maar als je dan toch verliest, verlies je wel als ploeg, maar niet als doelman". TON DE WIT (Van onze correspondent) Eindhoven - Ton Meijnen, de trainer van onder meer nationale kampioenen als Ans Smulders-Van Gerwen, haar man Cor Smulders, en Hans Gunne- man, is geen voorstander van een turninternaat zoals dat door de KNGV waarschijnlijk wordt ingericht op het trainingscentrum Papendal bij Arnhem. Het is de opzet dat eventuele kandidaten voor de Olympische spelen in 1976 in Montreal tijdens de weekeinden bij elkaar komen en dan enkele dagen hard trainen om zich zodoende op het grote vierjaarlijkse gebeuren voor te bereiden. Meijnen: "Ik heb op z'n minst twijfels ten aanzien van een dergelijke opzet. Volgens mijn mening kan een turninternaat pas slagen wanneer men daar intern kan verblijven. Dat wil zeggen, 's morgens naar school, 's middags trainen, en in de avondu ren studie en ontspanning. Dat laatste is nu op Papendal vrijwel onmogelijk. Er is geen enkele mogelijkheid tot rekreatie. Bovendien ligt het sportcentrum erg geisoleerd. We hoeven onze jeugd zeker niet in de watten te leggen. Toch moeten we er voor waken, dat wij onze kinderen, want cjat zijn de topturnsters van tegenwoordig in feite nog. niet tot topprestaties dwingen. Het moet een speelse aangelegenheid blijven. In Neder land zijn we vaak veel te nuchter. We hechten te weinig waarde aan gedegen opleiding waarbij de begeleiding op de eerste plaats komt. Er moet ook veel meer variatie in het trainingsschema komen. Nieuwe oefeningen hebben op alle sportmensen een zekere aantrekkingskracht. Topsporters zijn op de eerste plaats ook mensen. De mentaliteit is voor iedereen verschillend. Onder deze omstan digheden kan ik het moreel niet verantwoorden mijn pupillen naar Papendal te sturen. Hiermede wil ik niet verkondigen, dat er niemand van PSV een eventueel internaat zal bezoeken. Verre dat zelfs. Ten eerste heb ik het niet alleen het zeggen en speelt de wil van mijn pupillen zeker een zeer grote rol. En bovendien wil ik talenten niet een carrière in de weg staan. Ik ben er echter van overtuigd, dat we onze club ook goede trainin gen geven en dat daar dezelfde resultaten uit kunnen komen als bij een centrale training op Papendal. IIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIII1I1 TURIJN De magere over winning van 1-0 die Juventus woensdag op Ajax beeft be haald wordt door de Italiaan se sportpers over het alge meen te klein geacht om via de return in Amsterdam tot de kwartfinales van het UE- FA-Cuptoernooi te kunnen doordringen. De sportscribenten waren van mening dat de Juventus-voor hoede zijn kans heeft laten liggen en waarschuwde ervoor dat Ajax thuis, uit een veel aanvallender vaatje zal tap- ,.De voordelige marge van slechts een doelpunt is niet genoeg om de return in Am sterdam met enige rust tege moet te zien", schreef de Mila nese sportkrant Gazzetta dello Sport „Juventus zal het in de return erg moeilijk krijgen omdat de Nederlanders op ei gen veld bijzonder agressief zullen spelen". Gazzetta merkte op dat Ajax woensdag slechts heeft ge speeld op een zo klein mogw- lijke nederlaag en dat de ploeg niet over echte spitsen be schikte. „Maar in Amsterdam zullen de zaken er heel anders voor staan", waarschuwde het blad. De Milanese Corriere della Se ra onderstreepte het heuglijke dat een Italiaans elftal einde lijk eens heeft kunnen winnen van een Nederlandse topploeg. „We moeten ons enthousiasme echter temperen aangezien Ajax, zonder Neeskens en Cruyff, slechts een flauwe schaduw is van het machtige team dat de afgelopen jaren briljant en athletisch voetbal heeft gedemonstreerdJu ventus heeft weliswaar gewon nen, maar verzuimd om zich een grotere marge te verschaf fen". aldus de Corriere. DE NOORDZEE VERBINDT NEDERLAND MET SCHOTLAND "THE LAND OF OPPORTUNITY" Belangrijke olievondsten in de Noordzee, en exploraties ten westen van Schotland, doen voorspellen dat Schot land binnen vijf jaar éón van de rijkste gebieden van Europa zal zijn. Maar de Schotse financiële reserves en de in dustrie zijn voorshands on toereikend. De mogelijkheid en de finan ciering worden, op initiatief van de Glasgow Herald en het Economisch Dagblad en in samenwerking met de Ne- dërlandse-Brltse Kamer van Koophandel bestudeerd tij dens de CONFERENTIE OP 11 DECEMBER A.S. IN HET NEDERLANDS CONGRESGE BOUW, DEN HAAG Deelname is mogelijk ad 200,- p.p. Zend uw schriftelijk verzoek om een inschrijvingsformulier en het programma aan het Economisch Dagblad. Wagenstraat 37. Den Haag. met op de envelop de vermelding "Conferentie". GENEVE - Op de lijst van wiel renners van de eerste categorie voor 1975 staan twee Nederlan ders: Cees Bal en Cees Priem, De lijst ziet er als volgt uit: BELGIë - Roger de Vlaminck, Godefroot, Maertens, Merckx, Pihtens, Swerts en Van Sprin- gel. Frankrijk: Danguillaume, Dele- pinne, Poulidor, Labourdet en Thevenet. Spanje: Fuente, Lopez Carrill, Ocana en Perurena. Italië: Gunondi, Moser en Paoli- MANCHESTER - George Best, het voetbalidool uit Noord-Ier- land heeft woensdag na jaar afwezigheid weer ge speeld. Met een elftal van oud- sterren toonde Best weer zijn kunnen tegen Manchester Uni ted. Hij scoorde zelf tweemaal en gaf tweemaal een voorzet waaruit een doelpunt werd ge maakt. Dc „oudjes" wonnen met fr-~4. PARIJS Raymond Kopa, de ster uit het Franse voetbalelftal in de vijftiger jaren is manager geworden van het op dit ment niet zo goed draaiende Angers, dat uitkomt in de eer ste divisie van de Franse com petitie. LONDEN Woensdagavond hebben de supporters van Hot spur afscheid genomen vai Schotse international Aian Gil- zean. Gilzean scoorde tweemaal tijdens de oefenwedstrijd tegen Rode Ster uit Belgrado In to taal speelde hij 435 maal in het eerste team van de Spurs maakte hij 133 doelpunten. In 1964 werd hij voor bijna 450 000 gulden gekocht. II1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Rotterdam Transol RZ heeft xich gisteravond in het sportpaleis Ahoy' te Rotterdam tegen Muhafizgucu een goede uitgangspositie geschapen voor de returnwedstrijd van volgende week in Ankara. Transol RZ won het eerste treffen tegen de Turkse kampioen, in de achtste finale van het toernooi om de Europa-Cup voor landskampioenen, met verrassend ruime cijfers: 96-65, na een ruststand van 40-32. AMSTERDAM In Amsterdam zijn de militaire schermkam- pioenschappen gehouden. Dit toernooi dat drie dagen duurde is gehouden in de Marinekazer. ne in de hoofdstad. De uitsla gen zijn:Floret: 1. F. Stoker 3 gewonnen partijen na barrage; 2. C. van Tol 3 gewonnen partij en na barrage; 3. A. Mol, 3 gewonnen partijen na barrage. Degen: 1. A. Mol, 4 gewonnen partijen; 2. A. den Haan, 3 ge wonnen partijen; 3. W. Sauve, 2 gewonnen partijen. Sabel: 1 J. Texier, 5 gewonnen partijen; 2. R. van Hoorn. 4 gewonnen partijen; 3. G. Nij- kamp. 3 gewonnen partijen. Algemeen klassement: 1. A. Mol 16 punten; 2. C. van Tol, 14; 3. G. Nijkamp 10. (Van o e sportcorrespondent) EINDHOVEN - De Eindhovense rijks psychiatrische inrichting heeft besloten mee te helpen aan de oplossing van het ac commodatieprobleem in de lichtstad door de sportzalen, die de inrichting kent ook beschik baar te stellen aan sportvereni gingen. Volgens fysio- thera peut Wim Schutterop, heeft de ze geste een tweeledig doel. Ten eerste is het de opzet de relatie met de buitenwacht te verbete ren maar tevens draagt ens ddraagt het contact patiënt- maatschappij ook bij tot de re validatie van degenen die wor den verpleegd. De Rotterdammers hebben de ze ge zeker niet cadeau gekregen. De Turken speelden, vooral in het begin, een uitgekookt, ver tragend spel. waarop Transol nauwelijks vat kreeg. De defen sieve instelling van Muhafizgu cu, dat fel werd aangemoedigd door enkele tientallen Turkse gastarbeiders, leidde ertoe dat de eerste treffer van de wed strijd -een punt van Transol- pas na 46 seconden viel. De score liep in de beginfase ui terst moeizaam op en Transol leek duidelijk geïntimideerd door de Turkse legerploeg. In de negende minuut verhoogde de Rotterdamse landskampioen plotseling het tempo en onder aanvoering van Lerman Battle werd de stand van 5-3 naar 17-3 getild. Battle was, samen met Jackie Dinkins, weer een sterke pion van de Nederlandse kam pioen. Toen de meest ervaren speler bij Muhafizgucu, de 31- jarige, 131-voudige internatio nal Kemal Erdenay binnen een minuut tegen drie persoonlijke fouten opliep, wankelde de Turkse titelhouder. Transol profiteerde gretig en had bij de basketwisseling een voorsprong opgebouwd van 40-32. Die stand was echter geen reden het na de pauze rustig aan te gaan doen. Coach Jan Bruin stuurde Van Eek en Weemhoff het veld in. Transol vlamde plotseling en Ahoy', gevuld met bijna 2500 fans, veranderde in een heksenketel. Bij Muhafizgu cu verdwenen Erdenay en Gun- duz met vijf persoonlijke fou ten uit het veld, maar dc Rot terdammers bleven op dit punt niet achter. Weemhoff, Battle, Van Eek en Welch dienden eveneens het veld te ruimen Transol leek in de slotfase nog een deel van zijn aantrekkelijke voorsprong te gaan verspelen. Muhafizgucu was echter aange slagen en hield met de grootst mogelijke moeite het uiteinde lijke nadelige saldo beperkt tot 31 punten. Voor de punten zorgden Transol RZ: Dekker 19. Weemhoff B. Vervoorn 4. Battle 21. Welch 2, Din- kins 32. Lorbach 8 Muhafizgucu: Erdenay 8, Guenry 13, Ince 6. Tan II, 2. Akstli 25. Malkoc Basketbalsters uitgeschakeld PRAAG - Sparta Praag heeft gis teravond in de Tsjechoslowaak- se hoofdstad met 66-50 van Ge rard de Lange gewonnen. De ruststand van deze wedstrijd voor de achtste finales var toernooi om de Europese bas ketbalbeker voor nationale kampioenen bij de dames was 29-27 in het voordcel van Spar ta. Luxemburg: Gilson. West-dultsland: Harte. Zwitserland: Salm. Groot-Brittannië: Lambert. Rusland heeft de Coupe Interna tional 1974 voor amateurs ge wonnen. De russen verzamel den 40 punten. Het klassement luidt: 1. Rusland 40 punten, 2. Tsjechoslowijkije 30, 3. Neder land 28, 4. Polen 22, 5. Oosten rijk 14, 6. Italië. 7 Columbia 9. 8. Zweden, Oost-DuitsLand en Zwitserland 8, 11. West Duits land 6. 12. Denemarken 4, 13. Groot Brittannic en Frankrijk 3, 15. Spanje 1. CEES PRIEM LOTTO-TOTO DEN HAAG De uitslag van lotto en toto van zondag 24 november is: LOTTO Aantal deelnemers 1.101.014 Inleg 4.184.174.- Prijzenbedrag 1.987.482.- le prijs: 2 winnaars, die elk bruto 347.809,- ontvangen. 2e prijs: 50 winnaars, die elk bru to 3.974,- ontvangen. 3e prijs: 318 winnaars, die elk 943,- ontvangen. 4e prijs: 13475 winnaars, die elk 29,- ontvangen. 5e prijs: 26.833 winnaars, die elk 14,- ontvangen. TOTO Aantal deelnemers 315.905 Inleg 849.827,- Prijzenbedrag 461.362- le prijs: 3 winnaars, die elk bruto 73.054,- ontvangen. 2e prijs: 172 winnaars, die elk 586.- ontvangen. 3e prijs: 2763 winnaars, die elk 51,- ontvangen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13