jezuïeten zoeken naar vernieuwde plaa ts in de kerk Tegen elke kwaal is wel een kruid gewassen hoest, maagpijn haaruitval, rugklachten, maagzuur, gal stenen, hartklachten waterzucht II 160 875.- Korte metten i 2-4UJDAG 29 NOVEMBER 1974 ■'IDEN - We hebben een ken- met een lindeboom. Die groeit jaren vóór zijn huis. Ook is er Hl jaren diezelfde dame die met plastic zak langskomt als de indeboom in bloei staat. „Mag ik wat bloesem plukken?", is stee- vast de vraag van de dame die nogal met verkoudheden sukkelt, /f Onze kennis vindt dat elk jaar weer best, want hij wil een t£weetdrijvend" middel niet aan een medemens onthouden. We leven allang voor de con statering van Toon Hermans in fen tijd van Vrouw Holle frtaar het is eveneens Leve de latuur. Op dat punt heeft een tv hele volksstam de klok terugge- S^peet. De grootste ontberingen zijn jj nog niet goed genoeg (zolang we de teevee, koelkast, afwasmachi- ne en auto achter de hand kun nen houden). Het liefst zouden we alle electrische leidingen van de jnuren slopen en de olielamp ont- I Steken. De c.v. doet het bevredi- I jgend, maar de open haard is een l (overbodig) troetelkind geworden. Ook de kruiden hebÓen zich ge- voegd in het ongekunstelde koor van nostalgiezangers. De kruiden %\waren er al vóór de mensen. Dus Jj Vnooier kan het niet. Kruiden heb- pen vroeger op de een of andere "jbmanier de mens van lijden en J|gcwalen afgeholpen, kwalijke 1Kprtaronden geheeld, op sterven na jgJlVdoden weer tot leven terugge- nr hracht Nu gelooft de mens anno J 1974 niet rotsvast meer in deze r heilzame (on)waarschijnlijkhe- den, maar een grond van waar heid zit er in. Het is de tijd van alternatieve geneeskunst We kruiden met hartstocht onze soe pen en groenten. Honderden huis vrouwen telen zelf hun kruiden in tuintjes of op het balkon. Piente re drogisten zijn in hun knollen tuin. Alleen al bij het zien van (hun etalages wordt men helemaal -warm van binnen (en dan heb je die thee nog niet eens gedronke- n): „drijvertjes voor gezellig sche merlicht", „oud Romeinse" olie lampen vanaf 4,95. En daar word je dan weer koud van. LE1DSE COURANT Kruidenexpert H. Ruijgrok: kijken wat er waar is van wat men vroeger aan geneeskruiden toedacht Kruiden voor alle kwalen en voor "een hele reeks culinaire hartstochten. jubilea bij correspondent De katholieke EH- vierde gisteren jubileum. Met de jubileerde Stien Pieter- Vijf en twintig jaar beheert het geld van de Vereniging, dan twintig jaar was de NIEUWE I >ASBESPARENDE \fl VINDING ^IP AARDGASGE- BIED! pais enkele maanden geleden kas via Televisie en Radio bekend f jamaakt, hebben wi| nu de Gas- Wd die definitief afrekent met kou- I Vloer en voeten, In Lelden voor ontdekt. De sensationele Slegler «haard met de gas bes parende Mrwarmte Ventilator. Door de sterk dubbelwerkende bran- moet deze vinding wel genoemd worden In de cale verwarming!! DE GASSPECIALIST OUDSHOORN J U10V ZHAARLEM- arMERSTRAAT LEIDEN in u deze in alle opzichten prachti- Iveffl gashaard in de zaak laten zien en U gaarne alle gewenste Inlichtin- l de prijs is de grootste verrassing. 0000 Kc dus voor een grote kamer gjaehikt, betaald u slechts penningmeesteresse ook com mandante van de seniorenploeg bij onderlinge wedstrijden. Vele prijzen sleepte zij met haar se condanten in de wacht. Tijdens de feestavond werd de jubilerende penningmeesteresse onderscheiden met de gouden EHBO-speld. De heer Strook- man, districtsbestuurder, bood Stien Pieterse een plant aan. Uit handen van voorzitter A. van Zwieten ontving zij namens het bestuur en de leden van de afdeling Langeraar een gouden speld met een „S" erop. Voor het bestuur waren er twee koffers met dekens en een groot aantal dia's van de leden. De instructrice mevrouw Van Vliet, bood het bestuur een ver- bandkoffer aan. Gehuwden bal Krooshappers" Van onze correspondenten BOSKOOP - De nieuwe prins carnaval van de „Krooshap pers" wordt morgen tijdens een bal voor gehuwden aan zijn „onderdanen" voorgesteld. Het jongerencarnaval heeft plasts op 7 februari. Het boerenbal is gepland op 8februari. Tien fe bruari is het balmasqué in het verenigingsgebouw aan de Ro- zenlaan. In dit gebouw worden alle activiteiten van de „Kroos happers" gehouden. Belangstel lenden kunnen zich als lid an de carnavalsvereniging aanmel den bij Chris Stolwijk, Rijers koop 41, tel 01727-3605 en bij Corimme Hoekstra Sprenger- straat 22 teL 01727-4667. HOOGMADE - Leerlingen uit de hogere klassen van basisschool „De Does" houden dzer dagen een inzameling voor de actie „Geven voor leven". f Het donkere en natte seizoen werkt natuurlijk een heel eind mee: originele Italiaanse lau- rierstammen, kruizemunt, pim pernel en pure drop (zonder wat er niet in hoort), echte ha- verstro pitten, druivesuiker voor nieuwe energie (de STER kan wat dit betreft wel op het dak gaan zitten), pectoraal pas tilles en vermageringsthee (één treksel voor twee dagen). We naderen nu de echte kruiden. Daar gaat-ie dan: salie, als gor gelmiddel bij keelpijn (ook bij kalfsvlees, soepen, sausen en omelet), lindebloesem tegen rimpels en amandelsiroop tegen kriebel- en rokershoest tenzij je met roken stopt. „Maak zelf uw Beerenburger, wij hebben de echte kruiden voor u". De „kruiderij" is een flexi bel object. Uw shampoo wordt pas goed met kamille. Ze staan er kruid aan kruid: duizend blad, tegen aambeien, malrove (huidversterkend), heemstwor- tel (van de heemtuin, nemen wij aan) tegen hoest en voor keel, zoethoutpoeder (bij maagkwa len), korenbloemen nog een beetje blauw bij oogkwalen, klitwortel tegen haaruitval en engelwortel tegen rugklachten. Dan hebben we nog we blij ven onvolledig lage-bloed- drukkruiden, Quercus tegen bedwateren en salvia tegen maagzuur. Het is als een ge kruide litanie ter verdrijving van narigheid en ongemakken: kalmoes, paardestaart en mee krapwortel help ons; gouds bloem en armica (bij kneuzin gen) doe er wat aan. Vergeleken met bijvoorbeeld onze Duits sprekende mede-Euro peanen zijn wij, Nederlanders, echt nog geen kruidenvolkje. De Duitse mentaliteit schijnt nog steeds dichter bij de natuur te staan. Daar heerst voor een belangrijk deel nog de volksge neeskunst: opa weet altijd dat tegen een bepaalde kwaal wel een kruid gewassen is. Ook in de literatuur vindt men die Duitse voorliefde terug; uit Zwitserse bron is er het nog niet in het Nederlands vertaal de werkje „Unsere Heilpflan- zen", een populaire beschrij- ving over de werkzame stoffen, de uitwerking, het gebruik, ver zamelen en kweken van natuur lijke kruiden. Het mooie van dit boekje is ook, dat de wetenschap achter de uiteenzetting kan staan. Zo ko men we van de kamille te we ten, dat deze plant kramp ver drijft, ontsteking tegengaat, desinfecterend werkt en „zweetdrijvend" is. Ook met va leriaan kan men wel wat onder nemen tegen kramp, het maakt rustig en je slaapt er eerder op. Vingerhoedskruid mag alleen op voorschrift van de dokter worden gébruikt bij hartklach ten en waterzucht; het is ook een kruid dat wondgenezend werkt. Het lastige kuchje zou men kunnen bestrijden met tijm, dat in het badwater opge lost ook een goede uitwerking heeft bij slecht genezende won den. Darm- en maagklachten, galste nen, slechte spijsvertering en last van „winden"? Drink dan gerust eens die pepermuntthee. Duitsers met hartklachten (en die zijn er nogal wat) zullen niet zelden naar de meidoorn grij pen. En wat doet de gemalen schors van onze goede oude wilgen? Wilgenthee is er tegen reumatische aandoeningen, is koortsbestrijdend bij verkoud heden. Wat die reumatiek be treft, zou men het ook eens zoals de Zwitsers kunnen proberen met thee van de jene verbes, die bovendien bij nier en blaasklachten „opwekt tot urineren". Dat bitterstoffen de eetlust opwekken wisten de meeste ouderen onder ons Iemand die alles van kruiden af weet is de heer H.W.L. Ruij grok, secretaris van de Neder landse Vereniging voor Genees kruiden Onderzoek, welke ver eniging op 6 december 60 jaar bestaat. „Tot 1973 heette ze de Nederlandse Vereniging voor Geneeskruidentuinen. Er is evenwel een karakterverande ring opgetreden welke dooi' nieuwe statuten is gestabili seerd". De heer Ruijgrok, die werkzaam is in het laborato rium voor Experimentele Plan tensystematiek van de universi teit te Leiden, houdt zich met zijn paar honderd mede-leden bezig met een studie van de „algehele kennis van de inhoud- stoffen van de planten". „We willen onze vereniging beperkt houden tot een studieclub, die inventariseert. Ons aanvankelij ke doel was het rehabiliteren van de volksgeneeskunst. Vlak na de eerste wereldoorlog, toen de import was weggevallen, hadden we bloeiende centra voor geneeskruiden. Alle krach ten waren gebundeld. Apothe kers werd naar de behoefte ge vraagd en die zeiden dan: dit of dat moet je gaan telen". In 1958 kwam een kentering door dat de arbeidskosten en loon kosten stegen. Ook vielen de kruiden ten prooi aan de opko mende farmaceutische indus- trie, die volgens de heer Ruij-. grok „niet stilzat om de fabrica ge van geneesmiddelen over te nemen en de kruiden „overbo dig" te maken. Daarbij komt, dat het mechanisch oogsten van geneeskrachtige kruiden zeer beperkt en erg moeilijk is. De „hoofdjes" van de kamille b.v. zijn niet eenvoudig machinaal te vergaren. Eigenlijk is het areaal in Nederland ook te klein, vergeleken bij de Oostcu- ropese landen, waar het proces veel minder „geamerikani- seerd" is". We hebben nu alom te maken met een opleving van de belangstel ling voor kruiden. „Bij de on derzoeker", zo vertelt Ruijgrok, „is de interesse nooit weg ge weest Maar onze vereniging veranderde van karakter ten behoeve van het onderzoek. De volksgeneeskunst heeft name lijk te veel beloofd. Er werden zo veel toepassingen bij bepaal de kruiden opgevoerd, dat het ongeloofwaardig werd. Het on derzoek trekt bepaalde „claims", die aan een kruid worden gegeven, na. In Ameri ka worden geneeskruiden be proefd, met name op de celdo- dende werking van extracten' tegen kanker. Wat wij nu doen is kijken wat er waar is van wat men vroeger aan genees kruiden toedacht". Mét Rousseau willen we met z'n allen terug naar de natuur. Als je kruidenman Ruijgrok vraagt om een verklaring voor deze opleving, zegt hij: „Men wil af van tranquillizers, van librium en valium. Men ziet het in het hele milieubewustzijn van onze dagen. Je zou je als arts kun nen afvragen: zou ik niet beter een patiënt tot rust kunnen brengen met een valeriaanpre paraat? Veel „zwaar geschut" is niet nodig. Maar een arts wil vaak van een patiënt af en stuurt hem met librium i huis. Dat kan een arts ook niet altijd helpen als zijn werk hem over het hoofd groeit". Met een geneeskruid laat je meer „heel". Ruijgrok: „Van zo'n kruid gaat een meer afgeronde werking uit, doordat je de bij- stoffen erin laat en niet verwij dert, wat de fabrikant wèl doet. Zo werkt rabarberwortel laxe rend, maar die wortel bevat tevens de looistoffen om die werking weer terug te nemen. Ter stimulering van het onder zoek looft de Ned. Ver. voor Geneeskruiden Onderzoek om de twee jaar een prijs uit ter aanmoediging van jonge onder zoekers. De adviserende taak is verminderd, maar het aantal publicaties over planten is sterk toegenomen; „instrumenteel", zo zegt de heer Ruijgrok van de jubilerende kruideninstantié, „kunnen wij dieper in het ge neeskruid doordringen". Zo le vert een 60-jarige in de moder ne tijd een waardevolle bijdra ge aan de onnaspeurbare ten dens om „terug" te gaan: doe maar natuurlijk Ton Pieters VEEMARKT UTRECHT UTRECHT. 28 nov. Aanvoer: totaal 5033, wevkaanvoer 5320, runderen 1287. vette kalveren 9, graskalveren 130,nuchterc kalveren 873, schapen en lammeren 1204, varkens boven 100 kg 502, varkens beneden 100 kg 5, biggen 995. bokken cn geiten 28, slachtrunderen ca. 950. Prijzen: (in guldens) slachtkoeien (resp. extra, le, 2e cn 3c kwal.) 5.45-5,95, 5,15-5.35, 4,45-4.65, 4.20-4.40, stieren 5,50-6,30. worstkoeien 3.60-4.20, vette kalveren 3,70-4,40, nuchtere kalveren 1,30-1,70, rfashtmiaan (resp. extra, le, 2e en 3e kwal.) 2,05-2,10, 2,00-2,05, 1,95-2,00 2,20-2,25, 2,15-2,20, melk- en kalf- koeien 1250-1925, kalfvaarzen 1100- 1750, vore koeien 1000-1400, pinken 650-1000, stieren 1250-2250, graskal veren 300-650, nuchtere kalveren 50- 80, nuchtere kalveren voor fok en mesteri) zwartbont 115-250, roodbont 230-295, vette schapen 135-170, vette lammeren 150-225, drachtige varkens 375-550, schrammen 90,00-112,50, big gen 67,50-85,00, geiten 20-75. Over zicht: (resp. handel cn prijzen) rede lijk, niet gchacl prijshoudend, melk en kalfkocicn redelijk, prijshoudend, jongvee redelijk, prijshoudend, vette kalveren vlug, prijshoudend, nuchte re kalveren matig, goed prijshou dend, nuchtere kalveren voor fok en mesteri) lui, lager, schapen willig, hoger, lammeren willig, hoger var kens redelijk, hoger, schrammen en biggen goed, hoger, geiten rodelljk, prijshoudend. EIERPRIJZEN BARNEVELD COOP. VELUWSE EIERVEILING, 28 nov. Aanvoer 2.979.505 stuks (vol gens veilinglijst 2.001.560 stuks), stemming redelijk. Prijzen: (in gul dens per 100 stuks) eieren van 50 gr. 11,62-12,40, 55 gr. 13,24-13,76. 60 gr. 14,23-14,18 (aflopend), 65 gr 14,39- 14,81. EIERVEILING. 28 nov. Aanvoer 1.209.540 stuks, stemming matig Prijzen: (in guldens per 100 stuks) eieren van 50-51 gr. wit 11,96, bruin 12.27, 54-55 gr. wit 12,81, bruin 13,10, 61-62 gr. wit 14,09, bruin 14,22, 63-64, gr. wit 14,16, bruin 14,41. EIERMARKT. 28 nov. Aanvoer ca. 2.500.000 stuks, handel vlug. Eieren van 50-54 gr. 12,90-13,80 per 100 stuks, kg-prijs 2,58-2,56, eieren van 57-61 gr. 14,10-14,35 per 100 stuks, kg-prijs 2,47-2,35, eieren van 04-67 gr. 14,75-15,50 per 100 stuks, kg-prijs 2,30-2,31; witte eieren van 60-70 gr. 10 tot 60 cent per 100 stuks lager. VARKENSMARKT GOUDA GOUDA 28 nov. - Aanvoer 1007 big- gen, 25 magere varkens en 24 slacht- vurkens, prijzen In guldens per stuk: biggen 7081 cn magere varkens 84-130, slachtvorkens 3,29-3,31 per kg gesL gew. en 2,64-2,66 per kg lev. gew. De handel was matig en prijzen incl. btw. KAASMARKT GOUDA GOUDA 28 nov - Aanvoer 14 partij- en. Prijzen in guldens per kg: 5,35- 5.55 en extra kw. tot 5,70. De handel was flauw. Veilingen Lisse De Vrije Bloemenveiling if.B.G. in Lisse is waarsehijn- lijk als enige bloemenveiling deze week niet getroffen door de blokkade van de vrachtau- tochauffcurs. Waarschijnlijk vindt dit zijn oorzaak in hel feit dat het hier gaat om een „middagveiling", liet gevolg was merkbaar; grote aanvoer, vele kopers cn dientengevolge beste prijzen. De afgelopen week was de aan voer vooral van chrysanten toch reeds aanzienlijk. Ook tul pen en narcissen geven behoor lijk acte de présencc. De prij zen bleven op een zeer bevredi gend peil, beter dan de vooraf gaande week. In de komende week kan grotere aanvoer van tulpen en narcissen worden verwacht. Enkele noteringen: Anjer* 30—50, Troianjvra 350-425. Froods'* 150 240, Chry.anten plum 35—85, Tru«rhrysanU-n 140— 220, Snljgroen extra 170-230. Irtaaen Prof Bloauw 90—100, Rorm groot blad 28- 45. Horen klein blad 12-24, Hyacinten op pot 60-84. Tulpen Gander 380450. Apeldoorn 380450. Dl* Kivuunte400-450; Narclaaen: Helio» lOO-lSO. Carlton 185-185. Veilingen Ook in s Griekse kerk democratie geëist Athene De nieuwe Griekse grondwet brengt ook een gro tere democratisering van het bestuur der Grieks-orthodoxe kerk met zich mee. Onder - meer eist deze grondwet, dat de primaat van de orthodoxe kerk van Griekenland zonder oeft enige bemoeiing van de kant van de staat door de bisschop- J pen der kerk gekozen wordt De politieke omwenteling in Griekenland is ook het sein geworden voor een scherpe kritiek op de orthodoxe bis- ■fe schoppen in het algemeen en op de primaat aartsbisschop Seraphim van Athene, in het bijzonder. Het scherpst is deze kritiek verwoord in het blad „De christen" door de hoof dredacteur, Nikos Psarouda- kis, die steeds een felle tegen stander van het militaire be wind van Griekenland geweest is. Psaroudakis eist het aftre den van aartsbisschop Serap him en een zuivering van de Griekse kerk. De eigenlijke problemen van de kerk vein Griekenland wor- deh gevormd door de toene mende ontkerstening en de al gemeen verspreide godsdienst ige onverschilligheid, aldus Psaroudakis. Hij merkt op, dat de meerderheid der theologen de mening is toegedaan, dat alleen een diepingrijpende ver nieuwing van de kerk deze ontkerstening en onverschillig heid kan aanpakken. KERK EN WERELD ROME Maandag beginnen 237 Jezuïe ten uit de gehele wereld de 32e „alge mene congregatie" van de orde, die onder leiding staat van de Spanjaard Pedro Arrupe (67). Aan de bijeenkomst (te vergelijken met een algemeen kapittel) die vermoede lijk 2 maanden duurt, wordt deelgeno men door de provinciale oversten en door 148 gekozen leden. Zij vertegeno- woordigen de 29.436 Jezuïeten uit ruim 80 landen. Ondanks het feit dat het aantal leden in tien Jaar met 8000 is gedaald, is de Sociëteit van Jezus nog steeds de grootste religieuze orde van de katholieke kerk De 450 Nederlandse jezuieten worden op bet Romeins beraad veregenwoor- digd door de provinciale overste, pater J. G. van Deenen, prof. dr. P. Huizing, hoogleraar kerkelijk recht en deken van de theologische faculteit van de Nij meegse universiteit, en de theoloog dr. J. van Leeuwen, docent aan de katholie ke theologische hogeschool Amsterdam en rector van de jezuieten, verbonden aan de opleiding in Amsterdam. Als belangrijkste thema noemde pater Arrupe bij de officiële aankondiging van de bijeenkomst in september 1973 de nadere omschrijving van de dienst van de orde aan de kerk in de huidige snel veranderende wereld. Verdere agendapunten zijn de armoede, de spe ciale gelofte van gehoorzaamheid aan de paus, de onderlinge solidariteit, de studie, de bestuursvorm en een zekere democratisering. Vorig jaar heeft Paus Paulus aan de generale overste een duidelijke brief geschreven. Daarin staat dat de bijeen komst zich niet mag beperken tot reor ganisatie, maar zich ook opnieuw de beginselen van geestelijk en apostolisch leven voor de geest moet roepen. De paus benadrukte sterk de absolute nale ving van de geloften en wees overlegor ganen die de gehoorzaamheid aantas ten, van de hand. Hij onderstreepte de trouw aan de H. Stoel en waarschuwde tegen gewaagde experimenten. De bijeenkomst is zeer intensief voorbe reid. Ruim 1200 soms zeer uiteenlopen de en zelfs tegenstrijdige voorstellen werden naar Rome gestuurd. Vanuit Nederland is sterk aanbevolen veel aan dacht te besteden aan een soberder levensstijl. Ook werd gevraagd het za ligverklaringsproces van de Amster damse generale overste Jan Roothaan (17861853) te bevorderen. De vorige algemene congregatie, in 1965 en 1966 gehouden, kon onvoldoende re kening houden met de resultaten van het concilie, dat toen nog niet was afgelopen. Volgens pater Arrupe heb ben bovendien sindsdien zo grote veran deringen plaats gehad, dat het nodig is de orde aan een diepgaand, realistisch en openhartig onderzoek te onderwer pen. Onze moeilijke tijd biedt ongeken de apostolische kansen, welke de jezuie ten niet onverschillig mogen laten, al dus de generale overste. Niet verwacht wordt dat de vergadering rimpelloos verloopt Ondermeer bij de bespreking van de speciale jezuïetenge lofte van gehoorzaamheid aan de paus zullen de verschillende opvattingen van de plaats van de orde in de hiërarchi sche kerk naar voren komen. Voorge steld is om deze gelofte, die tot nu toe slechts werd afgelegd door een beperkt aantal leden, voortaan door alle leden te laten afleggen om zo een eind te maken aan .rangen" binnen de orde. Velen zien deze gelofte niet als een speciale gehoorzaamheid aan het leer gezag van de H. Stoel, maar als dienst baarheid aan de kerkelijke zending, ook van de plaatselijke kerk. Anderen zijn van mening dat talrijke jezuieten de laatste jaren reeds teveel vrijheid heb- door hun menings verschillen ernstige schade hebben toe gebracht aan de orde en aan de kerk. Zij vinden het ongehoord dat de „stoot troepen van de paus" geen hechte een heid meer vormen ter verdediging van de officiële kerk, door dik en door dun, in blinde gehoorzaamheid. Zo hebben ongeveer 800 vooral Spaanse jezuieten een beroep op de paus gedaan om in te grijpen en een eind te maken aan onrust en onhelderheid. Zij eisen dat pater Arrupe een krachtiger beleid gaat voeren of anders aftreedt. Deze groep, „de Fidelidad" geheten, verlangt dat de algemene congregatie de pauselijke brief van vorig jaar als uitgangspunt neemt In dit verband wordt met span ning uitgezien naar de toespraak, die de paus dinsdag zal houden, wanneer hij de vergaderde jezuieten in audiëntie ontvangt De vertegenwoordigers uit de Duits sprekende landen cn uit Nederland, die de Romeinse bijeenkomst gezamenlijk grondig hebben voorbereid, hopen dat de vergadering eerst ruim de tijd neemt om te luisteren naar de ervaringen uit de verschillende landen. Vanuit deze uitwisseling zou men prioriteiten moe ten stellen en Tot enkele besluiten kun nen komen, niet teveel decreten, maar eerder inspiratie, zo vraagt deze groep. Het moderamen van de Hervormde Synode is bezorgd over de Zuidafrikaanse reactie op de opmerkingen van dr. C. F. Beyers Naudé, tijdens de Hervormde Synode in Drie bergen, vorige week. De op roep van dr. Beyers Naudé was door de Synode verstaan als een bewogen pleidooi tegen alle geweld en onrecht, een oproep tot dialoog en verzoe ning, die kennelijk in Zuid- Afrika is verstaan als een op roep tot geweld. O Kardinaal Enrique Y Tn- r an con van Madrid, voorzitter van de Spaanse bisschoppen conferentie, heeft op de deze week gehouden bisschoppen vergadering verklaard dat de sfeer in kerk en maatschappij in Spanje niet wordt geken merkt door verzoening. Hij noemde de beperking van de burgerrechten een „ernstige inbreuk op de vrijheid van de menselijke persoon". Hij ver oordeelde de „cultus" van de Spaanse burgeroorlog, die het land nog steeds verdeeld houdt Ook andere bisschop pen hebben de laatste tijd op geroepen tot verzoening. Het bisdom Barcelona heeft, van wege de spanningen tussen werkgevers en werknaners, de eersten ervan beschuldigd misbruik te maken van hun overmacht, een „klassestrijd van bovenaf', die wordt ge voerd met fabriekssluitingen en ontslagen, waartegen sta kingen niet zijn toegestaan. In het weckend van' 7 cn 8 december zullen de kerken van Nederland bijzondere aan dacht aan de gelovigen vragen voor de martelingen in vele landen. Als bijdrage tot be wustwording en bezinning op dit probleem is een brochure samengesteld onder de titel „Martelen.niet te geloven". Australische bisschoppen; koop geen kleuren-tv SYDNEY Australië kent se dert vorige maand zijn kleu rentelevisie. Verwacht wordt, dat de Australische bevolking dit jaar nog ongeveer 400 mil joen Australische dollars (ruim 1600 miljoen gulden) zal uitgeven om kleuren-tv in hui3 te hebben. Naar aanleiding niervan heeft de commissie ge rechtigheid cn vrede van de Australische bisschoppen de Australiërs aangespoord geen ideurenontvangers te kopen en ook op ander gebied af te zien van luxe-artikelen. Dit is aldus de commissie onver antwoord, zolang een groot deel van de wereld honger lijdt De commissie gerechtigheid en vrede wijst er verder op, dat veel andere luxe artikelen evenmin nodig zijn. Met name noemt de commissie een privé zwembad in de achtertuin.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11