Centramrol van N.K.V. ten einde IPalestijnen treden hard op tegen terreur Meerderheid Kamer laakt stemgedrag van VN-delegatie I 3 ECONOMIE NIET VERDER STIMULEREN Drie Belgische oud-ministers beloofden miljoenensteun Ccidöc Somant VS stoppen steun aan UNESCO Wat geeft u moreen voor dit leven? Leg dat envelopje klaar als ons leven u lief is lipONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Het centrum voor kernon derzoek in Karlsruhe heeft een robottank ontwikkeld voor het behandelen van ra dio-actieve afval en materia len. Het „MF-2" rupsvoertuig is op afstand bestuurbaar en uitgerust met een mechani sche arm, stereo televisie ogen, microfoons, camera's en sensors voor het meten van radio-activiteit en tempe ratuur. De ,,MF-2" is com pact genoeg om op een vrachtwagen of door een he likopter vervoerd te'worden. Minister ontraadt extra steun glastuinbouw (Van o b parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister van der Stee van Landbouw heeft de Tweede Kamer gisteravond sterk ontreaden een motie van de KVP-er P. v. d. Sanden aan te nemen over de aanpassing van de voorschotregeling voor de glastuinbouw met het oog op de recente prijsverhoging zware stookolie. Het KVP-kamerlid had hiervoor gepleit, omdat de glastuin bouw daardoor voor sterk verhoogde kosten komt te staan. „Binnen niet al te lange tijd wordt met de Euripese Commissie gesproken over het aardgasbeleid", aldus de minister, die in dit verband wees op de kritiek in anderEEG-landen op het Nederlands land- en tuinbouwbeleid. De heer van dér Sanden had voor zijn motie de steun gekregen van de ARP en de CHU. Voor wat de oogstproblemen in zuid-west-Nederland betreft zei de minister, dat hij over de schaderegelingen nog overleg voert met het bedrijfsleven, n ieder geval wordt er nu reeds de rijksgroepenregeling zelfstandigen toegepast. orBEIROET (RTR) De Palestijnse Bevrijdingsor- f ganisatie PLO heeft 26 personen gearresteerd die 1{rvan worden verdacht betrokken te zijn bij d'gaping van het Britse passagiersvliegtuig op 22 wpovember naar Tunis. De leider van het PLO-bu- r. reau in Libanon, Saafil Al-Hout deelde mee dat de verdachten in het openbaar terecht en bestraft tullen worden volgens de wetten van de Pales- s revolutie. Al Hout zei voorts dat de PLO ieft besloten meer en meer de verantwoording nemen voor het beëindigen van dit soort Al Hout stelde duidelijk dat de PLO geen verdere wilde akties van misleide fanatici zal toleren, maar gaf toe dat de organisatie op het stuk van de discipline niet altijd even doeltreffend funktio- neert Zelfs in de Verenigde Staten komen kapin gen voor. Wij hebben minder macht dan de Ver enigde Staten, aldus de PLO-woordvoerder. Al Hout onthulde voorts dat Arafat disciplinaire moeilijkheden heeft met Aboe Iyad, zijn onderbe velhebber binnen de Al Fatah groepering. Aboe Iyad is tevens leider van de beruchte Zwarte September organisatie die verantwoordelijk was voor het bloedbad in München. Aboe Iyad heeft voorts toegegeven dat hij betrokken is geweest bij twee moordaanslagen op koning Hoessein van Jordanië tijdens de kortgeleden in Rabat gehou den Arabische topconferentie. Juist tijdens deze conferentie verkreeg Arafat zijn officiële status als ■■•nige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. De PLO had niets met de moordaanslagen te maken zei Al Hout. Arafat wist er niets van. Het is aan Al-Fatah om Aboe Iyad in het gareel te brengen. Sal ah Khalaf, de op één na belangrijkste man in Al-Fatah, verklaarde gisteren in Cairo dat de kaping van het Britse passagiersvliegtuig in Tunis „het laatste incident van deze aard zal zijn". De Palestijnse Bevrijdingsbeweging is volwassen ge worden, aldus Khalaf. Experiment Vondelpark mislukt (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Het expe riment van de gemeente Amsterdam om het Von delpark te gebruiken als' bivak voor jongeren uit binnen- en vooral ook bui tenland is mislukt. Na een zomer van ellende concluderen de twaalf veld werkers, die onder leiding van twee coördinatoren in het park werkzaam zijn ge weest, dat het beter zou zijn alle speciale voorzie ningen in het prk af te breken. Alle houten gebou wen, die voor het experi ment in het park zijn neer gezet voor het' geven van informatie, het verlenen van eerste hulp en andere hulpverlening, moeten wor den afgebroken. „De illusie, als zou het Vondelpark een beschermde opvang voor jongeren zijn, moet worden weggenomen", aldus de te leurgestelde veldwerkers. Tot de jongeren die 'hun toevlucht tot het park zoch ten behoorden o.a. weglo pers, druggebruikers, spui ters, patiënten uit psychia trische inrichtingen, „pus hers" van verdovende mid delen en jongeren die kwa men om te stelen. Minister Duisenberg: (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Minister Duisenberg (Financiën) meent dat het pakket maatregelen ter stimulering van de werkgelegenheid voor dit moment voldoende is. Verder dan de 3,5 miljard gulden steun wil hij niet gaan. In de Tweede Kamer wees hij er gisteren op, dat in een later stadium moet worden bekeken of verdergaande maatregelen nodig zijn. De minister zei, dat het kabinet onmogelijk te veel optimisme kan worden verweten. Neder land staat er echter relatief ge zien nog niet zo slecht voor. De inflatie en de werkloosheid zijn internationale verschijnselen. Het was gisteravond weer raak in Londen. Er werden twee bomaanslagen ge pleegd, waarbij acht mensen, waaronder vier politieagen ten, gewond raakten. Op het moment dat de politie en de bomdeskundigen waren gearriveerd voor een onder zoek van de eerste ontplof fing, ontplofte de tweede bom. Hier bekijken de politie mannen de schade. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL België heeft een nieuw schandaal. Het gezag hebbende blad de Standaard heeft onthuld, dat drie voorma lige ministers van economische zaken (Cool, Claes en Simonet, alle drie socialist) ten bedrage van honderden miljoenen franks toezeggingen hebben ge daan aan een aantal bedrijven, zonder steun van het kabinet en zonder deze met hun hand tekening bezegelde beloften ooit na te komen. Bedoelde be drijven hebben onlangs aange drongen om de toegezegde steun nu eindelijk eens te ver lenen. Het betreft hier: 1. Financiering door de Belgische regering van een studie inzake bewapening, die de FN-wapen- fabrieken in Herstal bij Luik hebben ondernomen en die 100 miljoen frank kostte. Oud-mi nister Claes, beloofde 45 mil joen frank regeringssteun, maar als gevolg van de kabinet scrisis om het afketsen vai olieraffinaderij in Ternaaien ging het feest niet door. 2. Financiële steun aan het be drijf Belgonucleaire ten bedra ge van 450 miljoen frank. Het bedrijf is participant in het Kal kar-project in West-Duitsland. Belgonucleaire zwaait met een brief van Cools, waarin deze wel steun belooft 3. Belofte per brief gedaan door oud-minister van economische zaken Henri Simonet om twee torens te huren van het World Trade Center in Brussel ten behoeve van economische ken. Ook dit is een zaak die de honderden miljoenen loopt. Op het ministerie in Brussel ligt een copie van een brief Simonet waarin hij belooft de twee torens te huren. Het origi neel van de brief is onvindbaar. Oud-minister Simonet heeft ge zegd dat hij nimmer een derge lijke brief heeft geschreven dat er sprake is van valsheid in geschrifte. Basken - Vier leden van de Baski- sche separatistische organisatie (ETA) zijn door een militaire rechtbank in Burgos veroor deeld tot gevangenisstraffen va riërend van zes tot vijftien jaar. Een vijfde verdachte is vrijge sproken. Doordat de Nederlandse econo mie behoorlijk gezond is, is enig optimisme nog gerecht vaardigd. aldus de minister. Hij zei, dat de verwachting is, dat de wereldeconomie tegen het einde van volgend jaar weer een opleving zal vertonen; daar om dienen de stimulerings maatregelen ook een tijdelijk karakter te hebben. Een verlaging van de vennoot schapsbelasting, zoals WD en christen-democratische partijen hadden gevraagd, wees de mi nister van de hand, omdat zo'n maatregel alleen ten goede zou komen aan bedrijven die het niet nodig hebben. De minister liet ook duidelijk uit komen, weinig te voelen de wensen in de kamer meer te doen ten behoeve vai zelfstandigen. De reële inko mensverbetering voor de zelf standigen is volgend jaar dub bel zo groot als die voo gemiddelde werknemer, aldus de minister. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag De meerder heid van de Tweede Ka mer heeft zich gisteren in een interpellatiedebat uitgesproken tegen het stemgedrag van de Ne derlandse V.N.-delegatie inzake het Palestijnse vraagstuk. Zoals bekend heeft Nederland zich on langs samen met de an dere EG-landen onthou den van stemming over een resolutie ten gunste van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie P.L.O. In deze resolutie wordt zeer een zijdig gesproken over het recht van de Palestijnen op een natio nale identiteit, terwijl het Israë lische recht op veilige grenzen onbesproken blijft. Volgens A.R. fractieleider mr. Aantjes, die gisteren ophelde ring vroeg aan minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel, had Nederland tegen de resolutie moeten stemmen. Zo bleek de meerderheid van de Kamer er over te denken, met uitzondering dan van PPR en PSP. Minister Van der Stoel zei, dat men uit de stemverklaring van Nederland kan opmaken, dat Nederland eigenlijk tegen de resolutie was, maar dat uit soli dariteit met de andere EG-lan- den tot onthouding van stem ming was besloten. Deze Euro pese solidariteit woog voor Ne derland zwaarder dan het indi viduele standpunt, zo zei minis ter Van der StoeL Mr. Aantjes wees er echter op, dat Fran krijk bij een volgende resolutie deze solidariteit toch maar had doorbroken. Mr. Aantjes sprak van verraad. Oud-staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken H. de Koster (WD zei, dat Neder land gezwicht was voor Arabi sche chantage. Minister Van der Stoel gaf de Kamer aan het slot van het debat nog eens de verzekering, dat Nederland zich zal blijven inzetten voor het bereiken veilige grenzen voor Israël. Haile Selassie zal niet worden terechtgesteld ADDIS ABEBA (AFP) Het Ethiopische ministerie van buitenlandse zaken heeft met nadruk ontkend dat ex-keizer Haile Selassie op het punt staat geëxecuteerd te worden in een stad op 50 kilometer van Addis Abeba. Libanese kran- "ten hadden eerder gemeld dat De Algemene Vergadering van de de dagen van Haile Selassie geteld zijn en dat hij op korte termijn terechtgesteld zou wor den. Deze geruchten zijn volko men alt de lucht gegrepen, al dus het Ethiopische ministerie van buitenlandse zaken. Verenigde Naties heeft gisteren met algemene stemmen beslo ten een beroep te doen op de Ethiopische regering om de le vens van Haile Selassie en dere mensen In hechtenis te sparen. BUNNIK A.N.P. - Volgens de Unie B.L.H.P., die per 1 januari a.s. uit het N.K.V. treedt is de rol van het N.K.V. als centrumcentrale tussen C.N.V. en N.V.V. uitgespeeld. „Men, moet er een vergrootglas bijhalen om nog iets van een eigen N.K.V.- identiteit te ontdekken", aldus de voorzitter van de Unie de heer A. Hubben gisteren in Bunnik bij de presentatie van de discussienota van de Unie over haar visie- en aktiviteitenprogramma. De heer Hubben ontkende, dat de Unie als gevolg van het uittreden uit het N.K.V. zou leeglopen. Tegenoyer de tweehonderd uit de Unie gestapte leden staan vij honderd nieu we leden bij de Unie B.L.H.P. die thans 34.500 leden telt Hij verwacht dat de Raad van Overleg voor Mediaal en Hoger Personeel waarvan de Unie lid is, binnenkort als gesprekspartner in de Stichting van de Arbeid en i Sociaal Economische Raad erkend zal den. De Raad van Overleg gaat eveneens kandi daten stellen voor de regionale raden voor de Arbeidsmarkt, die begin volgend jaar vernieuwd moeten worden. De Raad omvat thans zeven' organisaties met tesamen ruim 120.000 leden. Begin volgend jaar komen er nog twee bonden bij: de B.V.A., die uit het N.K.V. treedt en de Christelijke vereniging van handelsreizigers. Dan komt het ledental tesamen op 135.000. Burgerlijke ongehoorzaamheid STAATSSECRETARIS VAN HULTEN heeft om de burgerlijke ongehoorzaamheid van de stakende vrachtwagenchauffeurs te kun nen veroordelen argumenten gebruikt, welke zich als een boeme rang tegen regeringsleden zelf kunnen richten en tz.t ook de bonafide vakbeweging in grote moeilijkheden zullen bregen. Wat de chauffeurs gedaan hebben is volgens de staatssecretaris laakbaar, omdat zij grote schade toebrengen aan anderen die met hun conflict niets te maken hebben. Had dr. van Huiten zich maar beperkt tot de, beschikbare, sterke argumenten, dan zou hij zich niet aan scherpe en rake kritiek hebben bloot gesteld. Want wanneer Van Huiten in het recente verleden duikt, zal hij ontdekken dat verschillende politieke groepen (waaronder de zijne) akkoord zijn gegaan met vormen van burgerlijke ongehoorzaam heid, waarbij ook met de belangen van anderen gesold werd. Het illegale verzet van studenten, harde druk om politieke redenen tegen het bedrijfsleven, ondermijnende activiteiten bij de strijd krachten welke toch de nationale veiligheid in gevaar kunnen brengen. TROUWENS, MEN ZAL DE KWESTIE van de burgerlijke onge hoorzaamheid op korte termijn grondig moeten gaan bekijken, wil voorkomen worden, dat tussen de beoordelingen van toelaatbaar heid van hieruit voortvloeiende acties en „gewone" stakingen beoordelingsverschillen voortvloeien, welke objectief gezien niet te verantwoorden zijn. Ook bij stakingen en acties waar in eerste instantie de overheid niet rechtstreeks betrokken is, kunnen bij de onderlinge verweven heid van bedrijven en bedrijfstakken, zodanige nadelen voor derden een rechtstreeks gevolg zijn, dat staatssecretaris Van Huiten (en vakbeweging) met tot nog toe gebruikte argumenten in niet meer te ontwarren complicaties verstrikt kunnen raken. En wat te denken van de leus van het Amsterdamse vervoersperso neel (in overheidsdienst dus) dat een staking van een paar uur proclameert om het gemeentebestuur te steunen, opdat de .rechtse leden in de regering" onder druk zullen worden gezet? Over polarisatie gesproken: straks krijgen groepjes ministers en staatssecretarissen steun vanuit de achterban in de vorm van ar beidsconflicten. Tolereert de regering Den Uyl dit, dan zal ze ook niets kunnen zeggen als straks ondernemers actie gaan voeren (zo nodig burger lijke ongehoorzaamheid) om „de linkse groep" in het kabinet tot andere gedachten te brengen. DE BILT Een diepe depres- AlBrtw-MI, sie, die in het Noordzeegebied d« bui zware storm veroorzaakte, lag gistermorgen boven Jutland. Eindhoven Morgen wordt het centrum in p«n Helder het Oostzeegebied verwacht, ter- Rtd wijl een randstoring het weer in vu«nngcn Zuid en Zuidoost-Europa zal L'mbur« doen verslechteren. De wind zal Athene"" dan in onze streken belangrijk b«redone afgenomen zijn. Een rug van Boïdieux hoge luchtdruk op de Oceaan Bnuioi verplaatst zich naar het oosten, maar niet ver genoeg om mor- Helsinki gen de buiigheid te onderdruk ken. Met, in het algemeen nog krachtige, noordwestelijke win den wordt onstabiele koude lucht over het relatief nog war- Msd rïd me zeewater (ongeveer 10 gra- den) aangevoerd. Waarbij ge- M^ncSn makkelijk buien worden ge- Ni» vormd. Het weer blijft zijn gure p„?j, karakter behouden. Rom« WASHINGTON De Amerikaanse senaatscommissie voor de bui tenlandse betarekklngen heeft met algemene stemmen een voor stel aanvaard om geen geld meer beschikbaar te stellen voor de Unesco, de organisatie van de Verenigde Naties voor onderwijs, wetenschap en cultuur. In de vorm van een amendement op het wetsontwerp van hulp aan het buitenland wordt van de Unesco herroepong gevraagd van drie resoluties betreffende Israël. Volgens deze besluiten krijgt Israël geen geld meer van de Unesco voor onderwijs en culturele zaken, is dit land uit de Europese groep lid-staten van de organisa tie gezet en ontvang de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) steun van de Unesco. De laatste jaren hebben de VS ongeveer 45 miljoen gulden in de. kosten van de Unesco bijgedragen. Nauwelijks toezeggingen over belastingen Minister Duisenberg en zijn staatssecretaris Van Rooijen hielden heel duidelijk de boot af ten aanzien van verlangens in de Kamer met betrekking tot belastingplannen. Geen verla ging van de vennootschapsbe lasting, geen veranderingen in de sfeer van de vermogensbe lasting, geen nieuwe invoering van fiscale aftrekbaarheid van onderhoudskosten van de eigen woning. De fiscale positie van de gehuwde vrouw zal eerst volgend jaar uitvoerig aan de orde komen. Staatssecretaris Van Rooijen had wel begrip voor de wens van dr. Drees (DS'70) om in het belastingta rief voor ongehuwden de leef tijdsgrens van 35 jaar te laten vervallen, maar dat zou de Staat 450 tot 500 miljoen kos ten, dus kan het niet Geen behoefte heeft de staatssecreta ris er ook aan, te gaan sleutelen aan de b.tw.-tarieven. Dr. Vermaat (AR) had gevraagd om weduwnaars met kinderen in staat te stellen de extra kos ten van gezinshulp als buitenge wone lasten te mogen aanmer ken. De staatssecretaris cijfer de voor, dat die weduwnaars al een totale aftrek krijgen van 3.884 per jaar. Verder wilde hij niet gaan. Maar dr. Vermaat liet zich niet met een kluitje in het riet sturen en zou vandaag in een motie hierover een spraak van de Kamer vragen. Het ziet er naar uit, dat de christen-democratische fracties vandaag zullen proberen nog meer gedaan te krijgen. Zo wil len zij een iets grotere lasten verlichting voor het bedrijfsle- Brug ingestort - Gevreesd wordt dat minstens 140 mensen het leven zijn gekomen bij bruginstorting over de rivier de Mahakali aan de grens tussen India en Nepal. Vandaag is 't zover. U beslist wat uw gezin gaat geven om de droom van drie artsen waar te maken: f 40 miljoen voor die stap vooruit in de strijd tegen kanker bij kinderen. Een groot bedrag. Maar het komt er...als hun leven u lief is.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9