I •s deTijd Chauffeurs lieten tanden weer zien DE MEEST GULLE HP Uitstel is afstel! amro bank Posttarieven medio 1975 weer omhoog JS qj Huisartsen, Palestijnen en regenramp Abortusvraagstuk Italïè losgebrand in 9 Kapitaalvlueht naar buitenland „GEVEN VOOR NAAR GROTE LEVEN" ONTKNOPING Meneer Luiten met dat geld voor later op uw spaarboekje. DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 LEIDSE COUR^*""" J>ACINA 7 <Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Behalve de reeds aangekondigde prijsver hoging half Januari, rullen de posttarieven hoogstwaarschijn lijk medio volgend jaar op nieuw worden verhoogd. Dit zou drie maanden eerder zijn dan gebruikelijk. Een prijsver hoging wordt onvermijdelijk geacht, omdat volgend jaar de lasten weer aanzienlijk zullen stijgen, met name de loon- en materiaalkosten. Aldus drs. Ph. Leenman, gistermiddag tij dens een persbijeenkomst in Rotterdam. Hoe hoog de prijsstijging zal zijn is nog niet bekend. Hierover zal begin volgende week een be sluit worden genomen door de direktie van de PTT, waarna de voorstellen worden voorgelegd aan de regering, die de uiteind elijke beslissing moet nemen. Een extra prijsverhoging van de telefoontarieven wordt niet ver wacht Aan het telefoneren wordt door de PTT een belang rijke sociale funktie toegekend, met name voor de lagere inko mens-groepen, waarin over het algemeen meer wordt getelefo neerd dan gecorrespondeerd. De PTT verwacht dit jaar een verlies van 180 tot 185 miljoen gulden. Het totale PTT-bedrijf, inclusief de gelddiensten, ver wacht een winst te maken van rond de 350 miljoen gulden. Men heeft echter voor investe ringen een bedrag gepland van 900 miljoen jgulden. De posterijen bereiden zich in middels voor op de ieder jaar groeiende kerstdrukte. Voor dit jaar wordt verwacht een extra aanbod van 70 miljoen post stukken, 5 procent meer dan vorig jaar. Dit betekent dat men in de week voor Kerstmis ruim 140 miljoen brieven en kaarten moet verwerken. Belgische bejaarden bellen gratis (Van onze correspondent) BRUSSEL Alleenstaande be jaarden en lichamelijk gehan dicapten ln België kunnen wel dra gratis lokaal telefoneren. De datum van Ingang moet nog worden vastgesteld. Veertien procent van de Belgi sche telefoonabonnees is ouder dan 65 jaar. Het vastrecht (huurgeld voor de telefoon) zal voor alleenstaande bejaarden en gehandicapten worden ge halveerd. De andere helft be taalt de staat. De PTT-directie (meent deze sociale maatregel te moeten nemen ondanks het mil- jardenverlies dat voor 1974 en 1975 wordt verwacht Windhoos in Maarssen MAARSSEN (ANP) Een korte hevige windstoot met het ka rakter van een windhoos heeft gisteravond, ingeleid door een hagelbui, voor vele duizenden guldens schade aangericKt in de nieuwbouwwijk Maarssen- broek in Maarssen (U). De daken van circa-80 woningen werden geteisterd. Nokken wer den van de daken gerukt, waar door soms vele dakpannen los raakten en naar benedext klet terden. De vallende pannen ver oorzaakten onder meer lekka ges in de daken van schuren. Ook goten werden losgerukt, ruiten sneuvelden en enkele au to's kregen deuken door vallen de dakpannen. Volgens de be woners was het in nog geen minuut gebeurd. Weekbladen duurder AMSTERDAM (ANP) Per 1 Januari zullen de meeste opi nieweekbladen hun abonne mentsprijzen met 10 procent en hun advertentietarieven met circa 12 procent verhogen. Deze verhoging is, aldus de opi nieweekbladen aan de lage kant te noemen. Een bedrijfsta- kenquêteheeft uitgewezen dat het rendement in 1973 ten op zichte van 1972 met slechts 2,5 procent is gestegen terwijl voor' 1974 een dading van 25 procent wordt verwacht Bij deze prog nose is niet of nauwelijks reke ning gehouden met de papier- prijs-explosie van het afgelopen jaar. ISl&tUS Elsevier heeft een gesprek met staatssecretaris Hendriks over frauderende artsen. „Dat er ge fraudeerd wordt is natuurlijk wel waar, maar niet door de hele club. Voor de zuiverheid van de verhoudingen is het wenselijk dat we degenen die fout zijn, eruit tillen. En ze voor de rechter brengen. Daar zit die voor". Het blad is tevreden over de vrij lating van de Palestijnse terro risten. „In de huidige omstan digheden waarin terreurdaden alle rechtsregels temet doen, is" het beter geen Palestijnen in de gevangenis te hebben". veel aandacht voor het succes in Duitsland van Herman van Veen. Het wordt een internatio nale doorbraak van het Neder lands cabaret genoemd en Broadway ligt voor Herman in het verschiet Het omslagartikel gaat over Thijs van Leer. „Er komt misschien een tijd dat ik geen zin meer heb in Focus en ook niet meer in de introspec- tion-kant van mijn kunnen. Ik hoop dat ik het me dan kan permitteren mezelf te zijn in de muziek". Alles tenslotte in het blad over burgemeesterssalarissen In de Haagse Post een gesprek met de criminoloog prof. W. Nagel. „Terroristen die vliegtui gen kapen? Kan me niks sche- len: oorlog is oorlog en het doet er niet toe of iemand daar een mooi uniform bij aan heeft en dan een paar ton napalm uit stort, of dat ie het doet in een spijkerbroek". Voorts een interview met het uit de gevangenis ontsnapte Rode Jeugdlid Pierre van Hoesel. „Ik ben van plan de strijd even hardnekkig voort te zetten, eventueel vanuit tactisch oog punt met andere middelen. Juist mijn ervaringen als poli tiek gevangene moet ik ten nut te maken aan anderen". Bij de Zeeuwse regenramp („veel groter dan ze lijkt"), deze kant tekening: „In termen van eco nomisch rendement gerede neerd lijkt de voortzetting van de oogsthulp nutteloos en ge tuigt de steun van overheid en banken niet van inzicht in de ernst van de situaties". Vrij Nederland schrijft: „Enkele leden van het team dat de ge vangenis in Scheveningen so ciaal begeleidt, laten weten het onbillijk te vinden wanneer nu de twee Palestijnen zijn vrij gelaten de 6trafisolatie voor de andere gijzelaars voort duurt Zij vinden dat nu ook voor hen een vorm van gratie moet kunnen gelden". Op de volgende pagina's pleidooien voor een vakbond van gedeti neerden. Voorts kritiek op de kankerbe strijding. „Een taakverdeling, samen met buitenlandse kan- kercentra, zowel op klinisch als wel op researchgebied, "kan de versnipperde organisatie niets tot stand brengen. Toch is dat hoognodig, want de middelen die Nederland kan opbrengen voor de kankerbestrijding, zijn te gering om een eigen weten schappelijk totaal program uit te voeren". De Tijd beschrijft in zijn omsla gartikel hoe het weekblad Story aan 700.000 lezeressen kwam: „Wij brengen nieuwsachtig nieuws. Het gaat om mensen. Story is doordrenkt van de po sitieve gedachte, dat is de grote kracht van de formule. Er zit altijd een positieve glans over onze verhalen". Ook een interview met Gerrit de Braber die in de platenbusiness is gegaan: „Er zijn mensen die In Schubert nauwelijks en in Debusy helemaal geen melodie horen. Nou en? De een houdt van schelvis, de ander van forel maar schelvis is wel degelijk, een voortreffelijke vis. Dus geef ik ze schelvis, maar wel in roomboter gebakken, en met een lekker garnalensausje". Bij het abortusrapport van de Nederlandse Hervormde Syno de deze kanttekening: „Het zou goed zijn voor het wederzijds begrip tussen de christenen van Nederland als dit goed leesbare betoog niet alleen werd bestu deerd door hervormden, gere formeerden en andere protes tanten, maar ook door katholie ken". DE NIEUWE UNIE te Nieuwe Linie interviewt woordvoerders van de drie vak centrales over het kabinet-Den UyL „Voor boze woorden is het nog te vroeg", zeggen ze. „Het kabinet heeft alles bij elkaar nogal wat tegenslag gekregen door de energiecrisis en de eco nomische recessie, en daardoor heeft deze regering nog niet tot stand kunnen brengen wat het van plan was. Het echte werk moet nog beginnen". Maar ook: „Ons kritiekpunt is dat dit ka binet zich onvoldoende het In strumentarium verschaft om de noodzakelijke stap vooruit te doen". Het blad onthult dat de Haarlem se officier van Justitie oor spronkelijk vijftien Jaar tegen Nuri en Tamimah had willen eisen. Maar: „Door het geven van een hoogst ongebruikelijk dienstbevel waarbij hem werd opgedragen in zijn requisitoir niet verder te gaan dan tot maximaal vijf jaar, is mr, Bre- dius de door Van Agt als ver standig geprezen eis gebracht". Het blad heeft een boekenbijla ge. In Hervormd Nederland een in terview met prof. H. Berkhof. „Het kan nooit helemaal af zijn, dat bestaat niet Wij kennen ten dele, zegt Paulus. Dat hebben gek genoeg de theologen zo vaak vergeten die wilden een absolute waarheid terwijl we nota bene onderweg zijn". Ook een gesprek met Ida de Leeuw-, van Rees, van ./net naald en draad". „De veertig jaar mocht ik niet volmaken. De ben bij de AVRO niet leuk weg gegaan. Politie en marechaussee maken de grensovergang bij Wuustwezel vrij. (Van onze correspondent Frans Wijnainds) ROME Volgens cijfers van bet Italiaanse ministerie van Go- zondheid vinden ln Italië elk Jaar minstens 800.000 gevallen clandestiene abortus enkele duizenden guldens te- ogenblikkelijk als een „politiek recht kan. Winstgevend ook stuk" bestempeld, voor de vrouwen die onder de Vrijwel alle Italiaanse politici er- meest afgrijselijke hygiënische kennen dat er eindelijk 'n soort toestanden en volgens bijna nationaal plan voor bevolkings- middeleeuwse gebruiken hun regeling of planning moet ko- abortusklanten .helpen". men. plaats. De Wereldgesondheids- Deze week is de discussie over de Recente opiniepeilingen in Italië organisatie spreekt van ander half miljoen gevallen, en femi nistische bewegingen zelfs van drie miljoen gevallen per Jaar. Honderden vrouwen sterven in Italië jaarlijks door verkeerde' abortusingrepen, duizenden ra-' ken voor het leven verminkt. abortus in Italië weer losge brand. Maandag in alle vroegte al publiceerde het Vaticaan de zoveelste abortusverklaring. Een hard stuk, waarin eigenlijk niets nieuws gezegd werd en waarin elke vorm van abortus eens te meer werd afgewezen. hebben uitgewezen dat 63 pro cent van de ondervraagden (en „dus" van de Italianen) voor standers zijn van een goede abortuswetgeving via het parle ment Maar liefst 86 procent van de ondervraagden toonden zich voorstander van abortus om redenen van gezondheid. Bij de Amro Bank krijgt u 7Va% op het nieuwe Spaar-Plus Boekje, zonder vastzetten. Dat js op zijn minst 2% méér dan op dat boekje V *Lvan u meneer Luiten. 5j E Daar staat dan wel tegenover dat wij u 1 in P^^rekening brengen van de bedragen die u opneemt. Maar dat is alleen maar ongunstig ais het om grote bedragen gaat en u dat binnen een half jaar doet. Gebeurt dat niet of is de kans klein, dan is het nieuwe Spaar-Plus-Boekje alleen maar voordeliger voor u. En niet alleen voor u, maar voor iedereen die serieus spaart en niet zo vaak geld opneemt. Wacht daarom niet. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG - De proteste rende vrachtwagen chauffeurs lieten ook gisteren hun tanden zien. Met nauwelijks doordringbare blokka des bleef men heer en meester over de meeste grensovergangen. Poli tie en marechaussee gre- zodat de chauffeurs Nederland niet meer inkonden. In Zeeland werden de veerponten over de Westerschelde afgesloten, in de loop van de avond reden de wagens onder politie-begelei- ding Zeeland weer uit Bij Zwolle werden de IJselbruggen afgezet, maar 's middags werd de blokkade vrijwillig opgehe ven omdat de chauffeurs vrees den, dat de verkeersveiligheid in gedrang zou komen door de slechte weersomstandigheden. NW en het NOB-Wegtran- sport, de werkgeversorganisatie in het wegvervoer. Het NW noemde de werkgeversorgani satie „niet langer een betrouw bare gesprekspartner. De bond verweet het NOB een schijnhei lige houding in het conflict. Premier Den Uyl deed gisteren in de Eerste Kamer een beroep op de betrokkenen om het conflict te begraven door in alle rede-, lijkheid mee te werken aan de' genomen besluiten. Hij liet daarbij blijken, dat de regering niet zal zwichten voor de druk van de actie-voerende chauf feurs. den soms kilometerslange files tot gevolg, hoewel de files min der lengte hadden dan dinsdag. Op sommige plaatsen was de blokkade zelfs zo dicht dat een fietser zelfs niet meer kon pas seren. pen in enkele gevallen Vooral de grensblokkades had- in, onder meer bij de J grensovergang in Beek. De grenspost bij Wuust wezel werd 's middags vrijgemaakt, maar enke le uren later weer ge blokkeerd. De afsluitin- Volgens de algemene Verkecrs- gen van de havens, oiv- dienst van de rijkspolitie in der meer in Schevenin- Driebergen waren gisteren on tren bil de ferries naar geveer 1200 jachtwagens bij gen dij aeierries naar de acüc ^trokken. Engeland bleven onver- Een woordvoerder van het actie- kort gehandhaafd. Ook centrum in Delft schatte het elders in het land Wer- aantal veel hoger: 3000 tot 3500. den verkeersknooppun- De blokkades van de chauffeurs ten „bevroren". °P Vooral door producenten van Bij de grensposten Beek en Wuustwezel kwam de politie met pantserwagens in actie. In Beek werden vrachtwagens weggesleept en vijftien in be slag genomen. In Wuustwezer was het aantal blokkerende wa- bederf onderhevige goede ren als land- en tuinbouwpro ducten werd aangedrongen op een zo spoedig mogelijke stop zetten van de actie tegen de invoering van de tachograaf op 1 december, gens te groot, ongeveer 800 zo- De beroering over de tachograaf dat men besloot met pantserwa- leidde gisteren tot een openlijke gens de blokkade af te zetten, breuk tussen de Vervocrsbond 99 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vorig Jaar sijn 254 vermogende Nederlanders voor blijvende vestiging naar het buitenland vertrokken. Samen waren xlj goed voor een to taalvermogen van meer dan 388 miljoen. De meeste kapitaalbezitters vestigden zich In België. Deze gegevens verstrekte staatssecretaris Van Rooijen (Belastingen) gisteren in de Tweede Kamer bij dc bespreking van de belasting plannen voor volgend jaar. De VVD-cr Koning had op de kapitaal- vlucht gewezen en ook gezegd dat vorig Jaar meer dan 200 Nederlandse bedrijven naar België waren vertrokken. Ook had hij de „misdadige" belastingfraude aan de kaak gesteld. De staatssecretaris zei dat vorig Jaar 102 Nederlanders met een vermogen van ruim 191 miljoen naar België waren verhuisd. Onder hen waren 22 Nederlanders die ieder een vermogen van meer dan twee miljoen hebben. Naar Zwitserland verhuisden 13 Nederlanders, naar Spanje 31 en naar Italië 11. Over de belastingfraude waren geen cijfers bekend. De door de directeur-generaal der Belastingen verstrekte gegevens (meer dan 500.000 belastingbetalers plegen ernstige fraude) berusten op per soonlijke schattingen. Verder onderzoek achtte de staatssecretaris geboden. Geld begint al te rollen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Hoewel de gro te ontknoping van de NCRV- jubileumactie Geven voor Le ven pas morgenavond plaats sal vinden, stroomt het geld nu al innen. Op de bank- en girorekening van de actie (2747) staat nu al ruim een half miljoen gulden, waar da gelijks zo'n vijftigduizend gul den bijkomt. Van de verkoop van de speciale grammofoon plaat verwacht men zeker een miljoen gulden te ontvangen, terwijl een puzzelactie een ■elfde bedrag op zal leveren. In het Nederlands Congresge bouw in Den Haag zijn inmid dels de laatste voorbereidin gen in volle gang voor de apo theose van de actie Geven voor Leven. Meer dan twee honderd medewerkers zijn in het Congresgebouw bezig met het bouwen van decors en het treffen van technische voorzie ningen om het grotetelevisie programma „Dank u weL..al- stublieft" van morgenavond mogelijk té maken. Of het pro gramma een succes zal wor den, is niet afhankelijk van de technici, maar van de bereid heid van het Nederlandse volk óm te geven voor de kankerbe strijding bij kinderen. Pas als kan worden gemeld, dat het streefbedrag van veertig mil joen gulden is bereikt, zullen de organisatoren volledig te vreden zijn. Het leger collectanten, dat aan het begin van de week het actiemateriaal heeft uitge deeld, zal morgenmiddag en -avond weer langs de deuren trekken om de envelopjes op te halen. De collectanten heb ben allen een op naam gesteld legitimatiebewijs. De giften' worden eerst geteld in plaatse lijke telccntra, waarna het re sultaat wordt doorgegeven aan een regionaal telcentrum. Van hieruit worden de opbrengsten gemeld bij de landelijke cen trale in de Amro bank aan de Haagse Kneuterdijk. Tijdens de televisie-uitzending zal re gelmatig worden overgescha keld naar deze centrale om de tussenstanden op te nemen. In het televisieprogramma, dat na het Journaal van acht uur begint en dat vermoedelijk te gen twee uur 's nachts zal zijn afgelopen, treden tal van ar tiesten, orkesten en koren op. Tot de medewerkenden horen onder anderen Christina Deu- tekom, Pierre Kartner, Willy Albert!, het duo Bolland en Bolland en het Volendams Opera Koor. Speciale gast van de avond is Nana Mouskouri. De eindpresentatie van het ge heel is in handen van Jan van Hillo, Johan Bodegraven en Ted de Braak. Op de radio wordt de actie begeleid in een 24 uur durend programma, dat morgenochtend om zeven uur begint en zaterdagmorgen wordt afgesloten met een her haling van de hoogtepunten uit de actie. In het kader van Geven voor Leven zijn op veel plaatsen speciale activiteiten op touw gezet Twaalf in Duitsland go- legerde militairen zijn bijvoor beeld vanuit de kazerne in Seedorf te voetonderweg naar Den Haag met opbrengst van de collectes in de Nederlandse kazernes in Duitsland. De mili tairen proberen onderweg sponsors te krijgen voor hun 430 kilometer lange voettocht In de gemeente Nieuwegeln in Utrecht is het gemeen tebestuur als postbode op gaan treden. De besparing aan portokosten komt ten goede aan „Geven voor Leven". „Postbode"-burgemeester Hermsen begroot de opbrengst op 2.600 gulden. Man met oudste ruilhart overleden RICHMOND (Amerika) De 49- jarige Louis Russell, de man die het langst met een ingeplant hart heeft geleefd, is gisteren in het Academisch ziekenhuis van Virginia in Richmond overle den. Russel kreeg op 24 augus tus 1968 het hart van een 17-ja- rige jongeman ingeplant. Chinese lof voor Nixon PEKING (Reuter) Sedert zijn aftreden, meer dan drie maan den geleden, heeft ex-president Richard Nixon minstens twee persoonlijke boodschappen van de Chinezen ontvangen. Ook tijdens het banket dat de Chi nese minister van Buitenlandse Zaken deze week aanbood aan zijn Amerikaanse ambtgenoot Kissinger kreeg Nixon lof toe gezwaaid. Tsjiao Koean-Hoea bracht Nixon hulde voor de „pioniersrol" Alle nummers tot nieuwjaar kado bij een abonnement tot juli '75 voor f 11,70. Geschenk-ideetje voor u? Bel 020 - 6 52 32 of schrijf antwoordnummer 70 Amsterdam, postzegel hoeft niet.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7