Allerlei(ds) PvdA WIL INSPRAAK OP A AFDWINGEN 1,, Hoe veel honderden jmiljoenen gaat het IAZL verspillen?" _l£t DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiimniui Na 14 jaar as"" li 5 Mj 1. 15 popnieuw uitstel I LEIDEN De behandeling van het voorstel van b. en w. om tot verkoop over te gaan van de Leeuwenhoek-gronden is op nieuw uitgesteld. Oorzaak van e Zi de nieuwe vertraging in de jdsei overdracht is ditmaal, een 4° 1 kwestie in de kring van univer- siteit/AZL, die, aldus wethou- jrt J der Waal gisteravond, geen ver- filr band houdt met de plannen of tstra de grondprijs maar met „inter ne competentie" en het ontbre- ken van „een vereiste handteke ning. In de overdracht van de Leeuwenhoek is reeds een ver- traging opgelopen van 14 jaar. Het was de bedoeling om het voorstel op 2 december in de raad te behandelen. iiiiiiiiiiiiiniiininiiiiiiniiiiiimraunniiiinniir iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiinuiuumiiiiiniiiiniiii Van een onzer verslaggevers LEIDEN De PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad wil het AZL dwingen om akkoord te gaan met de oprichting van een overlegorgaan waar voor Leiden belangrijke onderdelen van het beleid van het AZL, met vertegenwoordigers van de gemeente kunnen worden doorgesproken. De fractie is van plan om in de gemeenteraad een motie dienen van et voorwaarde wordt gesteld voor de wijziging van de bestem mingsplannen die momenteel op de Leeuwenhoek rusten. Aanpassing van die plannen is noodzakelijk om de op dit ter rein geplande universitaire be bouwing en de bouw van het nieuwe ziekenhuis mogelijk te maken. Door druk uit te oefe nen binnen het overlegorgaan wil de PvdA bereiken dat het AZL zijn gezondheidszorg zo- sen de Rijnsburgerweg en de Plesmanlaan twee openbare fietspaden aan te leggen. Ook hierover, zo is afgesproken, zal men in de gemeenteraad een motie indienen. veel mogelijk afstemt op de ac- Over de fietspaden-kwestie be staat binnen de PvdA een be langrijk meningsverschil. Een minderheid binnen de fractie vindt dat de aanleg van de rij wielpaden als aanvullende voorwaarde moet worden ge steld voor de overdracht van de gemeentelijke Leeuwenhoek- gronden aan de universiteit/het AZL. Vier van de elf aanwezige leden zeiden er gisteravond voorstander van te zijn om hiertoe de onderhandelingen met de universiteit/het AZL over het koop-contract, te hero- tiviteiten van andere organisa ties van gezondheidszorg in Lei den. Daarbij denkt men met name aan de vormgeving van de ziekenzorg in het toekomsti ge gebouw van het Academisch Ziekenhuis, aarm de oprichting Tijdens een gisteren gehouden dergelijk orgaan als van de tVdA-frac- tie is tevens het voornemen naar voren gekomen om aan de wijziging van de bestemmings plannen als tweede voorwaarde te verbinden: ondubbelzinnige erkenning van het recht van de op het terrein tus- De koopovereenkomst in zijn hui dige vorm behelst de over dracht van de grond zonder meer; enigerlei andere voor waarden zijn er niet aan ver bonden. Wethouder Waal en met hem de meerderheid van de fractie willen dat zo houden omdat men vreest dat anders de universiteit/het AZL op hun beurt condities gaan stellen. Die zullen volgens Waal betrek king hebben op de garandering van bijvoorbeeld de situering van in- en uitgangen en de voortgang van de bouw. Zulke voorwaarden zijn naar zijn overtuiging voor de gemeente onaanvaardbaar, omdat Leiden voor alle nare consequenties zou opdraaien als om welke reden dan ook die garanties niet kunnen worden waarge maakt. Overigens is van univer sitaire/AZL-zijde al wel monde ling toegezegd dat men de ge meente bij het creëren van de verbindingen geen strobreed in de weg wil leggen. Ook een aantal niet PvdA-raadsleden vreest evenwel dat de „tegen partij" hierover achteraf toch moeilijk zal gaan doen. Concreet wil de PvdA dat in het overlegorgaan AZL-gemeente kwesties worden besproken als de volgende: op welke wijze denkt het AZL een einde te maken aan de bestaande „overbedding" (over maat aan ziekenhuisbedden) in de Leidse regio?; is men bereid op basis van een gemeenschappelijke regeling een snelle integratie tot stand te brengen tussen het psychia trisch ziekenhuis Endegeest, de Jelgersma-klinick, het AZL en de universiteit?; hoe staat het AZL tegenover de oprichting van een gezond heidscentrum, in samenwerking met het Lcids Huisartsen Insti tuut?; zou het niet wenselijk zijn te komen tot samenwerking met de G.G. en G.D. op het gebied van sociale psychiatrie, preven tie, jeugdgezondheidszorg, be drijfsgeneeskunde enz.? Overigens was de vergadering gisteravond niet ontbloot van alle emotionaliteit. Vooral het raadslid Höppener liet blijken dat de meerderheid van zijn fractie hem hoog in de gordij nen had gejaagd. Höppener toonde er zich nnmalijk voor stander van om het AZL tot overleg te dwingen door dit op een of andore manier als voor waarde op te ncman in het contract dat de overdracht re gelt van de Leeuwenhoek. „Destijds heeft de wethouder gezegd dat hij bij de bouwplan nen van de universiteit bepaal de zaken zou hard maken", al dus Höppener. „Waarom ge beurt dat nu niet En de fractie gaat nog overstag ook. Is dat nou beleid?" Doelend op het feit dat deze co-assistent van het AZL zijn fractie-genoten niet had kunnen overtuigen, luidde daarop het korzelige ver moeden van wethouder Van Dam: „Höppener je kunt niet tegen je verlies". iiiiiuiiiuiiiiiiiii r.i Werkgroep Milieubeheer: ïsda g noodzaak nieuwbouw nooit aangetoond Joj -B- Van een onzer verslaggevers LEIDEN De invloedrijke Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse universiteit heeft een frontale aanval gedaan op B de plannen voor een nieuw Academisch ziekenhuis Leiden. Volgens de werkgroep is de noodzaak om tot nieuwbouw over te gaan onvoldoende aangetoond en zijn de plannen in hun huidige vorm in ieder geval onaanvaardbaar. In een nota aan de Leidse ge meenteraad wordt gesteld dat de 400 500 miljoen gulden waarop de kosten van een nieuw AZL zijn geschat, bij uitvoering van de plannen gro tendeels moet worden be schouwd als weggegooid geld. Om de nota letterlijk te citeren: „Op basis van het ons nu ter beschikking staande materiaal menen we de voorlopige con clusie te moeten trekken dat het (te bouwen) Universitair Medisch Centrum een uitge sproken onrendabele investe ring vormt" De werkgroep motiveert deze uit spraak met de volgende redene ring. Met betrekking tot de ge zondheidszorg kan het zieken huis worden beschouwd als een bedrijf. Een bedrijf met als voornaamste product: genezen patiënten. Om dat product te kunnen „maken" wordt gebruik gemaakt van grond, arbeid en kapitaal (primaire productie factoren). Nu doet zich bij de plannen voor een nieuw AZL een opvallende situatie voor. Realisering daarvan brengt na melijk met zich mee dat ge bruik zal moeten worden ge maakt van veel meer grond en kapitaal, terwijl de benodigde arbeid gelijk blijft. Er is im mers een veel groter terrein nodig en een investering van 400 tot 500 miljoen gulden, ter wijl het aantal dokters, ver pleegsters enz. niet hoeft toe te nemen.. Omdat alles bij elkaar genomen het bedrijf dus ge bruik gaat maken van „meer middelen" bij de vervaardiging van zijn product zou je mogen verwachten dat die in aantal toenemen of van betere kwali teit worden. Dat het nieuwe AZL dus meer genezen patiënten zal afleveren of dat de ziektes van de patiën ten vaker, sneller en beter kun nen worden bestreden. Met an dere woorden: dat de kwantiteit en/of de kwaliteit van het pro duct dat het ziekenhuis-bedrijf aflevert toeneemt. Maar daarvan is, in ieder geval in kwantitatief opzicht, geen sprake, want het aantal zieken huisbedden blijft in het nieuwe AZL gelijk aan dat in het be staande. „Mogelijk, aldus de no ta gaat het om kwalitatieve ver beteringen. Maar dat zal pas kunnen worden beoordeeld als bekend is in hoeverre de huidi ge behuizing een langere ver- pleegduur, een slechter herstel of een grotere kans op overlij den van de patiënten tot gevolg heeft „Opmerkelijk is", zo te kent men hierbij aan, „dat de verpleegduur in Leiden juist re latief kort is per specialisme vergeleken met andere aca demische ziekenhuizen in het Mogelijkerwijs, zo wil de werk groep niet uitsluiten, kan de kwaliteit van de gezondheids zorg in het AZL inderdaad op een hoger peil worden gebracht door een nieuw gebouw te be trekken. Maar dan nog, zo rede neert men verder, moet de vraag worden gesteld of die kwaliteitsverbetering zo groot is en zo belangrijk, dat het ver antwoord is de honderden mil joenen guldens juist voor dit doel aan te wenden. Misschien ziin er wel andere zaken te beaenken die de maatschappij eigenliijk veel harder nodig heeft. Zoals bijvoorbeeld de preventieve (ziekte-voorkomen de) gezondheidszorg, de bouw van wijkcentra en de zorg voor demente (geestelijk onvolwaar dige) bejaarden. Natuurlijk is de gezondheidszorg niet de enige taak van het Aca demisch ziekenhuis. Het heeft ook een functie als onderwijs instituut en als centrum van onderzoek. Misschien zou de vervulling van die taken be langrijk kunnen worden verbe terd door het betrekken van het nieuwe onderkomen. Maar ook dat betwijfelt de werkgroep. Er is geen sprake van plannen om het aantal plaatsen voor artsen in opleiding uit te breiden. „En evenmin is duidelijk in welke mate het onderzoek op dit mo ment of ten aanzien van zijn toekomstige ontwikkelingsmo gelijkheden door de huidige be huizing wordt belemmerd". Mocht het AZL kunnen aantonen dat onderwijs en onderzoek er bij de nieuwe accommodatie in derdaad belangrijk op vooruit gaan, zo beklemtonen de schrij vers van de nota, dan blijft toch ook hier gelden: kan het geld voor andere doeleinden niet nuttiger worden aangewend. Tot zover het levensgrote vraagte ken dat in het schrijven aan de gemeenteraad wordt geplaatst achter de nieuwbouwplannen „op zich". Tegen de vorm van de huidige plannen worden de volgende voor Leiden nadelige consequenties gesignaleerd: wanneer het betrokken terrein van 26 hectare in zijn geheel wordt gebruikt voor de bouw van een nieuw AZL betekent dat een belangrijke beperking van de mogelijkheden om in de Leeuwenhoek ook andere voor de gemeente belangrijke zaken te realiseren. Zoals bijvoor beeld woningbouw of voorzie ningen voor vrije tijdsbeste ding. als de plannen worden uitge voerd komen de gebouwen van het huidige ziekenhuis leeg te staan. Bijzonder spijtig. De tien jaar geleden gebouwde nieuwe polikliniek bijvoorbeeld heeft vele miljoenen gekost. „Het ont ruimen van een dergelijk ge bouw zonder uitwerking van een alternatieve bestemming is een vorm van regelrechte kapi taalvernietiging," zegt de werk groep. de bereikbaarheid van het nieuwe AZL is volgens de gel dende plannen volledig afge stemd op de auto. Voor het parkeerterrein is een gebied van 6 hectare gereserveerd. „Asociaal", aldus de nota die ook nog eens de aandacht ves tigt op de gigantische afmetin gen van het geplande gebouw, dat een oppervlakte beslaat van ongeveer 8 hectare en een hoog te heeft die oploopt tot 40 me- Overigens wil de werkgroep niet bestrijden dat aan het gebruik van het huidige gebouw een aantal nadelen kleeft. De moei lijke uitwisselbaarheid van de verpleegsters over de diverse klinieken bijvoorbeeld, het enigszins geïsoleerd functione ren van de verschillende klinie ken en de problemen die het transport van patiënten met zich meebrengen. Maar men vraagt zich af of dit soort moei lijkheden niet kan worden on dervangen door organisatori sche maatregelen. Mocht het AZL evenwel kunnen aantonen dat het treffen van dergelijke maatregelen geen op lossing biedt en dat gezond heidszorg, onderwijs en onder zoek wel degelijk uitermate ge baat zijn met een nieuw ge bouw, dan houdt de werkgroep nog staande dat voor de huidi ge plannen eerst twee alterna tieven moeten worden onder zocht En wel: voortgezette vernieuwing van de bestaande klinieken met beperkte nieuwbouw tussen het Legermuseum en het Bioche- mie-complex. Deels als uitbrei ding en deels als vervanging van de barakken op het huidige Of: Fase-gewijze sloop en nieuw bouw op het bestaande terrein. Bij het geleidelijk aan herbou wen van het ziekenhuis zullen de verschillende gebouwen functie moeten blijven. De werkgroep concludeert ten slotte dat een goede besluit vorming alleen mogelijk is als een maatschappelijke en be drijfseconomische rentabili- teits-berekening (berekening van het nut) wordt uitgevoerd, zowel van het bestaande plan als van de beide alternatieven. Aan de gemeenteraad wordt geadviseerd aan de bouw va het AZL in zijn huidige von geen goedkeuring te verlenen. De gemeente Leiden worden overstroomd door klachten üit de Merenwijk over wateroverlast. Dat het tijdens deze regenachtige dagen in de „grootste bouwput van de provincie Zuid-Holland" inderdaad niet altijd meevalt, ge tuigt bovenstaande plaat. Zeker in het gedeelte van de wijk waar nog niet is bestraat, moeten de bewoners vaak door diepe plassen. De afdeling Voorlichting van de gemeente organiseert overigens op 3 december aanstaan de in het gebouw van de Louise de Coligny-scholenge- meenschap aan de Sumatrastraat een bijeenkomst, waarop de problematiek rond het overtollige water aan de orde komt. Aanvang 20.00 uur. Rijnland krijgt toestemming voor voeren rechtsgeding Van een onzer verslaggevers LEIDEIN Het Hoogheemraad schap van Rijnland heeft van zijn verenigde vergadering de machtiging gekregen om een rechtsgeding aan te spannen te gen de Staat der Nederlanden en de provincie Zuid-Holland. Inzet van het geding is de be slissing van Gedeputeerde Sta ten om de subsidie van 3,5 mil joen voor de bouw van een afvalwaterzuiveringsinstallatie in Bodegraven in te trekken. G.S. is tot dit besluit gekomen omdat de suboidioovcreen- komst op 31 december van dit jaar afloopt, terwijl met de bouw van de installatie nog niet is begonnen. Of Rijnland van deze machtiging inderdaad gebruik gaat maken is nog niet bekend. Bekeken wordt eerst welke andere moge lijkheden aanwezig zijn om de subsidie alsnog toe gewezen te krijgen. De tijdelijke doorstromingsinstal latie, die enige tijd geleden in Leiden Noord is geplaatst om de wateroverlast beter het hoofd te kunnen bieden, zal permanent in werking blijven. Het Hoogheemraadschap wil in januari een speciale bijeen komst beleggen, waarin de pro blematiek aan de oude kant rond het voormalige postkan toor aan de B ree straat, dut het Hoogheemraadschap heeft aan gekocht om zijn technische dienst te huisvesten. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 0'71-22244 tst. 17 Hot House In Jazz-zolder „Hot House" treedt vrijdagavond de groep „Pink Elephants serenaders" op. Het orkest speelt jazz-muziek uit de twintiger jaren en wel de zoge naamde oud blanke stijl. De bezetting is als volgt: trompet, trombone, tuba, banjo en wash board. Het optreden begint om Theehuis De Leidse Werkgroep Homofilie/- COC heeft een eigen ruimte gekregen bij Release op de Nieuwe Rijn 20a. Vanavond wordt de eerste wekelijkse bij eenkomst die de toepasselijke naam „theehuis" heeft gehou- Iedereen die donderdags zin heeft in een kopje thee kan vanaf half elf 's avonds in de ruimte van de werkgroep terecht. Be langstellenden kunnen alle mo gelijke informatie krijgen over de werkgroep en homoseksuali teit Overigens zijn ook zij die daar geen behoefte aan hebben welkom. Dienstweigeren Op initiatief van de werkgroep Dienstweigeren Leiden worden in het gebouw van de Lokhorst- kerk aan de Pieterskerkstraat 1 wekelijks op dinsdag informa tieavonden gehouden over de mogelijkheden om militaire dienst te weigeren. In dit kader heeft de werkgroep ook het plan opgevat om op de diverse scholen voor voortgezet onderwijs informatiebijeen komsten te beleggen. Inlichtin gen hierover worden verstrekt door Gerard van der Beek, Cor nells Jolstraat 32 in Scheverun- gen. De informatieavonden in de Lokhorstkerk beginnen al tijd om acht uur. Opbou wwerkers In de aula van het scholencom plex in de Merenwijk wordt morgenavond om acht uur een bijeenkomst belegd, waar ge discussieerd kan worden over het „profiel" van de nog aan te stellen opbouwwerker. Tevens hoopt het wijkcomité Slaagh- wijk" de organisator van de discussie op deze avond een benoemingscommissie samen te stellen. Vertegenwoordigers van de Leidse jeugd en de Welzij ns- raad zijn uitgenodigd om hun visie op een opbouwwerker kenbaar te maken. Misviering In de kapel van begraafplaats „Zijlpoort" wordt op dinsdag 3 december om negen uur een mis gelezen voor de o verlede- De overbrugging De jongerengroep van de Harte- brug .JDe Overbrugging" orga niseert zaterdag een jongeren mis ter opening van de Advent stijd. Als thema voor de vie ring, die door pater Demmers wordt gecelebreerd, is gekozen „Geloven in de toekomst". De mis begint om zeven uur. Politiek café In het kader van het politiek café organiseert het Praethuys vrij dag een discussie over de plaat selijke democratie. Gemeente- voorlichter Lelieveldt en de voorzitter van de Welzijnsraad, de heer Menges zijn uitgeno digd om een inleiding te hou den en informatie te verstrek- Op de agenda staan onder meer de nota Veldkamp, de knelpun ten, de wijkraden, de gewestra den, inspraak en openbaarheid. De discussieacond begint om acht uur. New Life Show Vanavond, morgenavond en za terdagavond gaat het gebeuren in de Grote Burcht. The New Life Show. gebracht door een tiental enthousiaste muzikanten van maar liefst negen nationali teiten, verzorgt dan een pro gramma van Amerikaanse jazz. Flamencomuziek, Engelse Folk songs, negrospirituals en melo- dién uit de middeleeuwen. Voor „elck wat wills" dus. The New Life Group werd een aantal maanden geleden gefor meerd door de neder landse zanger Henri Sylvain. Zij be staat uit ervaren musici, die naast de muziek nog een ding gemeen hebben: de wens om te komen tot een verenigd Euro pa. In dat kader trekt de groep de hele wereld af. Tournees door Engeland en Ierland zijr. al achter de rug en voor de toekomst staan nog bezoeken aan bijna alle andere landen van Europa en China en Japan op het programma. De groep wil een en ander echter wel los zien van bestaande poli tieke en religieuze opvattingen. In elk geval een idealistisch stel mensen. Wie er meer van wil weten moet maar eens een kijk je gaan nemen in de Grote Burcht. De voorstellingen bin nen allen om acht uur en de toegangsprijs bedraagt twee gulden per persoon. Abortus-protest Sinds afgelopen maandag is Lei den een comité „Wij Vrouwen Eisenrijker. De dames hebben zich tot doel gesteld algemene bekendheid te geven aan de landelijke demonstratie tegen het abortusbeleid van de rege ring Den Uyl, die op 14 decem ber in Amsterdam gehouden wordt. Het comité heeft de volgende ei sen gesteld: Abortus uit het wetboek van strafrecht, abortus in het ziekenfondspakket en de vrouw draagt de uiteindelijke beslissing. Bij het comité zijn aangesloten de afdeling Leiden van de NW- vr ouwen bond, de afdeling Lei den van het NVM, de afdeling Leiden van de NVSH, de afde ling Leiderdorp van de PvdA, de afdeling Leiden van de PSP, de afdeling Leiden van de CPN en de NVB, de afdeling Leiden van D'66 en het vrouwencafé. Op de dag van de demonstratie worden vanuit Leiden speciale busreizen naar Amsterdam georganiseerd. Inlichtingen zijn te krijgen op het Rapenburg 123, (tel. 33862, tussen 18.30 en 21.30 uur) en in de Merelstraat 117, Leiderdorp (tel. 91760, na 20.00 uur). Wicherts en Wim van Rijn. Klasse 9: le Laura Wilstra, 2e Loes de Goode, gedeelde 3e Sandra Bergman en Lenie v. Rossen. Klasse 10: le Ronald Witteman, 2c Hans Dorre pa al. gedeelde 3e Ton Rijnbergen en Wim Vriezen. Klasse- 11: Petra Keijzer, 2e Nelleke Bochloe, ge deelde 3e Diana Lagendijk en Karin de Goede. Tevens werd bij de in Den Haag gehouden Z.H. kampioenschap pen voor senioren Ton Verhaar winnaar van de bronzen me daille. NUFFIC Judo Bij de clubkampioenschappen van judo-vereniging „Een dracht". die onlangs in de dojo in de Beloftekerk aan de Ro bijnstraat zijn gehouden wer den de volgende uitslagen ge boekt: Klasse I: le Anton Kwestro, 2e Silvano Farina 3e Marco Olijer- hoek. Klasse 2: le Edith Weij- mans, 2e Anke v. d. Pluijn, 3e Margrit Sipos. Klasse 3: le Mar cel Kr ook, 2e Richard Boete kees, 3e Martin Weijmans; Klas se 4: le Peter Bink, 2e Marcel v.d. Meer, 3e Robert Roest. Klasse 5: le Sandra Krouwel, 2e Jaqueline Hoogeboom, 3e Florence Boef. Klasse 6: le Frans Kuijer, 2e Eelco Fie le mon, 3e Jan Boom. Klasse 7: le Joke van Gent, 2e Debby Blogg, 3e Marjon Groenendijk. Klasse 8: le Ronald Bink, 2e Kees v. d. Burg, gedeelde 3e Henk Jan De NUFFIC (Stichting der Neder landse Universiteictcn en Hoge scholen voor Internationale Sa menwerking) zal in het najaar van 1975 een nationale confe rentie over universitaire ont wikkelingssamenwerking orga niseren. Het bestuur hoeft in middels een aanbod van de Leidse universiteit aanvaard om gastvrijheid te verlenen aan deze conferentie in het kader van haar vierhonderdjarig be- Leidse agenda p Zorg. Maatschappelijke n «n Cultuur. k«mcr 204. Itojwotrt 51: 20 00 uur Filmgroep. Han- denarbatdgroep ..Sumrn Spelen" - groep in Vogelkeuring Vogelvereniging irAvibus" houdt op donderdag 5 december een keuring van vogels in het St. Lconordushuis aan de Haag- weg 14. De keuring begint 'a morgens om negen uur cn loopt tot vier uur 's middags. Zwollenaar voorgedragen als rector ,,L- de Coligny" Van een onzer verslaggevers LEIDEIN B. en w. stellen de gemeenteraad voor dr. G. A. Steffens te benoemen tot rector van de Louise de Coligny scholengemeenschap. Dr. Stef fens is momenteel rector van de Thomas A Kcmpis scholenge meenschap in Zwolle. Als twee de op de door het college opge stelde voordracht staat de heer C. C. Akkerman, conrector van de Louise de Coligny-scholcn- gemeenschap. De rectors-stoel op de Louise de Coligny is vrij gekomen door het vertrek van drs. P. Bakker. Steffens en Ak kerman zijn geselecteerd uit in totaal 17 sollicitanten. Burgerlijke stand nvt W Schild, N van Duin g*b. ~M okt 1887 achlganou van W van dar Mrulu., '~|J van Aiphan an J Schimmel, G i an H A. Tcgrlaar

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3