Nachtelijk beraad maakt einde aan boycot chauffeurs J PTT-demonstranten eisen open overleg over verplaatsing TUINBOUW LIJDT SCHADE VAN MILJOENEN Mandaat voor V.N.-korps bij Golan wordt verlengd Donderdag 28 november 1974 67e jaargang no 19979, Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden - Directeur.hoofdredacteurF I. Plug - Adi. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leun®. Wvertenties (excl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f 3.50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen per week f 2.49; kwartaal f 32.21; jaar f 125,25 - losse nummers cent. Schlager '74 Wind en buien Half tot zwaar bewolkt met re gen en hagelbuien. Harde wind tot storm, tijdelijk zware storm uit west tot noordwest Tempe raturen tussen 4 en 8 graden, morgen zon: 8.22 - 16.34 maan: 16.27 - 8.09. Schev. hoogw.: 2.28 - 14.44. laag- w.: 10.27 - 22.46. „Gifschip" komt naar Rotterdam Rotterdam De „Asia Freighter", het „arseni- cumschip" dat een lek heeft in een van de vrachtcylinders "met ar- seen-waterstof waardoor zeventien bemanningsle den ernstig ziek zijn ge worden, komt met toe stemming van b en w naar Rotterdam. Het schip, dat nu op de rede van Falmouth in Enge land ligt, waar het on langs in verband met het lek noodgedwongen af meerde, wordt nog voor zondag in Rotterdam ver wacht Een speciale ploeg van de regionale brandweer Ro zenburg, die in dit geval optreedt als technische hulpverleningsorganisa tie, vaart het schip tege moet om metingen in het ruim te verrichten. Als de concentratie van gas be neden een bepaalde vei- ligheidsgrens is gedaald, zal het schip de Nieuwe Waterweg opvaren. NIEUWE MISS WORLD Anneline Kriel, de 29-jarige Miss Zuid-Afrika, zwaait blij naar de, voor de deur van de Zuida- frikaanse ambassa de in Londen, ver zamelde nieuwsgie rigen. Ze accepteer de de titel van Miss World, die haar aangeboden werd door de organisatri ce van de Miss-ver- kiezingen Julia Morley (1). Anneli ne, die eigenlijk tweede werd in de vorige week gehou den verkiezingen, nam de titel over van Miss Engeland Helen Morgan, die de kroon weigerde omdat zij betrokken is bij een echtschei dingszaak. IlilillllllllillHllllllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllMI Door chauffeurs-aktie (van onze parlementaire redaktie) als gevolg van de blokkades door de chauffeurs. iDEN HAAG De Nederlandse tuinbouw is ernstig getroffen door Dat komt voor de drie dagen neer op zeker 15 miljoen gulden, de acties van de vrachtwagenchauffeurs. Minister van der Stee Volgens tuinbouwdeskundigen hebben de tuinbouw- en bollengebie- va.n landbouw zei gisteravond in de Tweede Kamer dat de den in Zuid-Holland meer dan de helft van de door de minister tuinbouw per dag zo'n 4 tot 5 miljoen gulden schade heeft geleden genoemde schade moeten L (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na een langdurig beraad vannacht op het ministerie van Justitie iq Den Haag hebben de aktievoerende chauf feurs vanmorgen hun boycot tegen het in voeren van de tachograaf opgeheven. Kort daarop begonnen zij bij de 36 grensovergan gen en de 3 veren met de onruiming, die sneller verliiép dan de politie had ver wacht. Rond half elf waren vrijwel alle grenzen weer open. Niet overal verliep de ontruiming even gladjes. Bij Venlo had ein aantal chauffeurs de banden laten leeglo pen. De politie schakelde een baadenfirma' in, om de banden met een compressor weer vol te blazen. Sommige wagens moesten worden weggesleept omdat de chaufferurs vannacht naar huis waren gegaan om te slapen. In hoek van Holland nam de politie acht wagens in beslag van chauffeurs, die „de weg naar Engeland" niet wilden vrij maken. Intussen heeft de actie van de chauffeurs een tweede dode geilst: de be stuurster van een Duitse auto. die gister avond bij Maalbroek op een rij stilstaande auto's inreed. De chauffeursvereniging-West, die de boycot georganiseerd had, legde zich vanmorgen rond 7 uur bij de nachtelijke overeenkomst tussen regeringsdelegaties en officiële ver- voersvertegenwoordigers neer. De beslissing tot opheffing van de blokkade aan bijna veertig grensposten en veren werd daardoor een feit Tal van instanties en organisaties hebben zich thans gezet aan het becijferen van de schade, die men geleden heeft. Die is niet gering. Alleen voor de tuinbouw wordt deze al geschat op zeker vijftien miljoen gulden. Gisteren in de loop van de dag was achter de schermen al druk beraad geweest om de boycot te beëindigen. Onder meer de libera le Kamerleden mevrouw Smit-Kroese en de heer Geurtsen hebben daarin een groot aan deel gehad. De aktiegroep-west in Delft aanvoerster van de grote boycot werd echter door de officiële instanties niet aanvaard als gesprekspartner. De regeringsdelegatie wei gerde een gesprek met deze groep. Zij heeft zich vanmorgen desondanks bij het compro mis neergelegd. Het compromis luidt in grote trekken: -een spoedige herziening van het rijtijden besluit waarover binnen enkele weken over leg gevoerd wordt. -een verscherpte controle aan de grenzen van vergunningen en ntmachtiginger -soepelheid bij de controle op de .'I aaf voor twintigtonners en meer. Dv e U.ch'* graaf moet de rij- en rusttijden vastlegger -herstrukturering van de c.a.o., om tot een normale beloning te komen binnen een nor male arbeidstijd. Dit wordt een kwestie tus sen werkgevers en werknemers. De regering hoopt *o zei minister Boersma van Sociale Zaken vanmorgen, dat hiermee een bijdrage geleverd wordt om de grote problemen in het goederenvervoer -gebon den aan verschillende E.E.G.-bepalingen- op lange termijn op te lossen. De minister, die met staatssecretaris van Huiten vannacht de besprekingen voerde met de officiële verte genwoordigers van het beroepsgoederenver- voer liet er echter geen twijfel over bestaan, dat de tachograaf wel op 1 december (de omstreden datum) ingevoerd moet worden. Drs. Boersma liet vanmorgen, na een zeer vermoeiende nacht voor alle partijen, ten slotte weten, dat uitdrukkingen als bijvoor beeld „malafide bedrijven" in het goederen vervoer, niet meer gebruikt waren. Staatsse cretaris van Huiten had deze term tijdens een door hem gegeven persconferentie eer der deze week wel gebruikt, hetgeen tot veel verbittering aanleiding gegeven heeft. WÊÊta Briefport weer hoger onzer verslag- .(Van ROTTERDAM - Briefport wordt medio volgend jaar waarschijnlijk weer vijf cent duurder. Naast, de reeds aangekondigde ver hoging in februari a.s.. Dit valt op de maken uit de mededelingen van dè directeur-generaal van de P.T.T. drs. Ph. Leemans, gisteren in Rotterdam ge daan. Hij wees erop, dat het postbedrijf van de P.T.T. over 1974 zeker 17S miljoen, wellicht 200 mil joengulden verlies zal lij- Zie verder pagina 1 Anarchisten - De Westduitse mi nister van binnenlandse zaken Werner Maihofer heeft de grootscheepse jacht op leden en helpers van anarchistische groepen een succes genoemd. De actie, onder de codenaam „Winterreis" leidde tot onder vraging van een honderdtal mensen, tot een reeks arresta ties en de inbeslagneming van een omvangrijke hoeveelheid materiaal (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - „Wij hebben al beslist, wij blijven" en: „niets kan ons hinderen wij blijven bij onze kinderen". Met deze op spandoe ken geschilderde leuzen hebben vanmorgen ruim vijduizend P.T.T.-ers en leden van de aktie-groep vrouwen van P.T.T.-ers gedemonstreerd tegen het spreidingsbeleid van de regering. Dit de Kamer. Burgemeester Marij- nen benadrukte de demonstran ten, dat de „gemeente geheel achter U staat. Het gemeentebe stuur zou graag met U zijn meegelopen, maar we zijn nu eenmaal geen aktiegroep". Bij de vijfduizend demonstranten De onvrede beleid werd in enkele petities „wanbeleid", „schijnoverleg", „so- Voor de voorzitter van de stuur- - - groep gezamenlijke dienstcom missies de heer A. W. Jongerts gold dit laatste niet. Hij liet er het spreidings- op Het Binnenhof tegenover de voorzitter van de Tweede Ka mer geen misverstand over be staan: „Dit is de laatste keer dat we rond de tafel willen gaan zitten. Wc zullen zorgen dat onze beslissing (om niet weg te gaan) wordt uitgevoerd". tegen het spreidingsbeleid be vonden zich behalve een over grote meerderheid van PTT-ers en PTT-vrouwen, ambtenaren van de Topografische Dienst te Delft, en van het Rijksinkoop- bureau. beleid werd officieel onder streept door het aanbieden van petities aan burgemeester mr. V. Marijnen van Den Haag, staatssecretaris Polak van Bin nenlandse Zaken en dr. A. Von deling voorzitter van de Twee- Tegen de spreiding demonstrerende ambtenaren op het Binnenhof. Leiderdorpse vleeshandelaar vrijgesproken. (van onze rechtbankverslaggever) Den Haag De Haagse politie rechter heeft een vlees hande laar uit Leiderdorp vrijgespro ken, die terecht stond omdat hij varkenshaasjes uit Zuid-Afrika zou hebben ingevoerd en deze zou hebben doorverkocht zon der ze te laten keuren. De officier van Justitie had eerder 10.000 boete geëist, waarvan 500 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechter vond echter het bewij- s voor hetgeen de Leiderdorper ten laste was gelegd niet gele verd. De officier gaat nu in hoger beroep. De Haagse politierechter heeft een 50-jarige pensionhouder uit Leiden veroordeeld tot drie we ken gevangenisstraf, waarvan een week voorwaardelijk met een proeftijd van twee Jaar. De pensionhouder pleegde onlangs een inbraak in een sex-boetiek in Gouda en verbrandde de buit later op de Markt in Gou da. Enige tijd later mishandelde de pensionhouder een lid van een studentewerkgroep, die in het pension een onderzoek wil de instellen. TELEVISIE Russell overleden Louis B. Rus sell uit Indiana polis is gisteren op 49-jarige leeftijd in het Virginia Hospi tal in Richmond overleden. Rus sell was de eni ge mens in Amerika die na een harttrans plantatie zolang heeft geleefd. Op 24 augustus 1968 kreeg hij in het eerder genoemde zie kenhuis een nieuw hart. NEW YORK (Rtr/UPD - Secretaris-generaal Kurt Waldhelm van de Verenigde Naties heeft aanbevolen het mandaat van het korps waarnemers van de V.N. op de Golanhoogvlakte met een half jaar te verlengen. Zowel Israël als Syrië hebben hem verzekerd dat bet binnen afzienbare tijd niet tot een nieuw militair conflict zal komen, zoalang het streven naar vrede voortduurt. Verwacht wordt dat de Veiligheidsraad morgen bijeenkomt om over de verlenging van het mandaat te stemmen. Het oude mandaat loopt zaterdag a.s. af. ADVERTENTIE] BEKENDMAKING Burgemeester en wet houders van Katwijk ma ken bekend dat zij voor nemens zijn krachtens artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmings plan „Koestal-Overduin" en in samenhang met artikel 50. lid 8 de* Wo ningwet vergunning te verlenen voor de bouw twee eengezinshuizen aan de Hogeweg. kada- traal bekend gemeente Katwijk, sectie A, nrs. 8559 en 8560. Het bouwplan ligt met ingang van 2 december 1974 op de gemeentese cretarie (kamer 108/109) gedurende veertien da gen voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn wordt een ieder in de gelegenheid ge steld eventuele bezwa ren tegen het verlenen van de gevraagde vrij stelling schriftelijk bij hen in te dienen. BURGEMEESTER WETHOUDERS KATWUK. de secretaris G. Feenstra OFFICIEEL De eerste officiële daad van de nieuwe Rotterdamse burgemeester Van der Louw was gisteren de opening van een scholengemeenschap. Hier staat hij tussen Linda en Erik Beukers. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- get|e Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. stuur als dank voor de moeite een mini-lettertang tape adres: woonplaats:..

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1