Vatikaan studeert op brieven over situatie in bisdom Roermond Bijval voor Evangelische bisschop Hoe de jeugd van toen het oor de kiezen kreeg LUCKY LUKE „DE GROOTVORST" ONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA IS hek van de maand vol oude kinderlectuur MARKTEN GROENTEVEILING LEIDEN (27-11). Appelen 28-37; peren 32-53; andijvie 127-142; kroten gekookt 70; boeren kool 57-70; rode kool 18-25; prei 56- 69; stoofsla 45; spruiten A 75-89; spruiten B 55-66; spruiten C 40; uien grof 17-25; witlof 190; sla zwaar 35- 40; peterselie 24-31. KAASMARKT WOERDEN (27 nov.) Aanvoer 14 partijen. Prijzen ln gul dens per kg: 5,25-5,60 en zware en extra kw. tot 5,90. De handel was ht waar, er zijn tijden geweest dat een opvoeder iet niet moeilijk gehad moet hebben. Een tijd waarin op stoute daden uiterst strenge straffen itonden die Jan en alleman als het ware keurig gecatalogiseerd kon zien in prentenboeken, kleurige leeltjes voor de kinderkamer en andere vrolijke werkjes. Wie nog even terug wil bladeren in die ;ijd van de Grote Zekerheden kan vanaf 7 december n de boekwinkel terecht voor een meer dan verruk- celijk boekwerk, getiteld: .„Het prentenboek van Tante Pau en het mooiste en leukste uit andere oude prentenboeken". Een fijn verzorgd boek vol nadruk ten van dat oude kinderwerk, bijeengezameld door Leonard de Vries en door de Commissie voor Propa ganda voor het Nederlandse Boek gekozen tot Boek van de Maand voor december van dit jaar. 912 pagina's vol rijmpjes, lied- as en vertellingen zijn geplukt it een periode van 1850 tot 910 en wie slechts even een raai dichtwerkje als „De aller- Iroevigste geschiedenis met de wavelstokjes" opslaat, kan er liet omheen dat het me de tijd vél was. In dat opvoedkundig degelijk voorbereide werkje laat een onbekende dichter zien hoe de kleine Paulientje on danks het vermaan van twee wijzere huiskatten de lucifers ter hand neemt om er mee te spelen. Maar ondeugd wordt gestraft blijkens het volgende, zeer raak getroffen couplet: „O schrik! Haar kleertjes vatten vlam! Ach! dat ze ook aan dat doosje kwam! Daar brandt de hand reeds en het haar, en eind'lijk brandt ze heelegaar." beide poezen blijven schreiend achter bij het hoopje as „waar ïog haar' schoentjes nevens staan". Het geheel kleurig voorzien aanminnig zoete prenten door de gebroeders Braakensiek. kozen, maar ongedwongen be woordingen wordt een plaag geest door twee dienders inge rekend, wordt Zuigduimpje door een bestraffende heer met-schaar van beide duimen ontdaan waarop de kleine te recht uitroept: „Ik zuig nooit weer, want kijk, ik heb geen duimpjes meer" en meer van dat onheil. Het was de tijd van de duidelijkheid vóór alles. Wat dacht u bijvoorbeeld van Pietje die het alsmaar niet kan nala ten op stoe'on en tafels te klim men? Ook hem wacht zijn ge rechte straf: ijsvinger. grote wijsvinger prikt verma lend door het merendeel van lat toenmalige werk tot vertier lering van onze jeugd heen. )ndeugd moest gestraft wor- len, dat was duidelijk en in liverse dichtregelen achtereen vordt de kleine overtreders lan ook ettelijke rampen aan- [ezegd. Wat er van Piet de smeerpoets terechtkwam weet ïog iedereen. Maar er zijn meer indeugden dan alleen maar ich niet te wassen. In goedge- Een der vele plaatjes uit oude kinderboeken. „Eens was 't venster opgeschoven, daar kwam stoute Piet wêer boven. Klom voor 't raam al heen en wéér. En —o Wee! daar viel hij neer. En daar brak hij, op de steenen Bei zij'armen en zijn' beenen, Vreeslijk was 't gegil op straat! Kindren, 't was het loon van 't kwaad!" Milder Naarmate de jaren vorderen wor den de opvoeders en schrijvers van jeugdlectuur wat milder. Via de onvolprezen Ot en Sien van Ligthart en Scheepstra met tekeningen van Jetses eindigt het „Prentenboek van Tante Pau" met de zoete plaatjes van Rie Cramer en de pas weer herontdekte Henriëtte Wille beek le Mair. „Ik had eengroote perzik. Een perzik mooi en fijn. En 'k dacht toen bij mijzelve: Die zal voor Grootpa zijn. Want Grootpa heeft geentanden. Geen tanden in den mond. Hij kan geene' appels eten, En appels zijn gezond. Ook de geschiedenis van de vier muisjes moet de lieve jeugd van toen op z'n minst aan het den ken hebben gezet. Want drie van de avontuurlijke diertjes laten het leven door vallert of vergif. Slechts de laatste keert overhaast terug bij zijn moeder en daar wacht hem als dank na alle ellende het couplet: „De goede moeder weende. En gaf haar kind wat brood. Zij drukte 't in de pooten, En kuste het haast dood. De generatie die dergelijke lec tuur van de A van het Aapje tot de Z van de Zonde heeft ingezien, moet wel een dóór en dóór deugdzaam leven zijn in gegaan. De nostalgie overwel digt je naar deze groot- en over- grootouderlijke tijden waarin ieder wel degelijk z'n Wetje ge weten moet hebben. Getuige de door George Cruikshank van fel realistische prenten voorzie ne waarschuwing tegen de hel se machten van de alcolhol: „Het laatste greintje jeugd wordt door den drank verzwonden. Een lage hartstocht slechts spoort tot het laagre aan. Dit wordt in het gezin van dronkaards ondervonden, Waar man en vrouw elkaar in 't eind naar 't leven staan." Omslagillustratie van „Het Prentenboek van Tante Pau" Op de begeleidende lithogravure grijpt een roodneuzig heer een dame die duidelijk zijn weder helft is angstaanjagend naar de keel, terwijl twee bare bloedjes vi hem vergeefs trachten de kle ren van het lijf te rukken. Opvoeders, historici en andere i die goede oude tijd, „Het Prentenboek Tante Pau" is wat men destijds „een voortreffelijk Werkjen" genoemd moet hebben. Het prentenboek van Tante Pau. Uitg.: Bezige Bij. Verkrijbaar vanaf 7 de cember. Tot 7 januari 12,50; daar na 24,50. VEEMARKT DEN BOSCH Aanvoe ren: totaal 9534, waarvan runderen 2D94, graskalveren 371, vette kalve ren 78, nuchtere kalveren 3841, scha pen en lammeren 1237, slachtvar- kens 964, lopers 49 en slachtrundc- ren 1478. Prijzen in guldens per atuk: melk- en kalfkocicn 1225-2350, gulste koeien 900-1450, kalfvaarzen rood bont 1550-2300, zwartbont 1200-1875, klamvaarzen 1300-1600. gulste vaar zen 1125-1450, pinken 650-1050, gras kalveren 340-650, nuchtere kalveren voor fok of mestertj roodbont 190- 325; 150-280 voor zwartbont, wei. schapen 85-130, lammeren 75-1 1, vette schapen 115-155 en vette la meren 120-165. Prijzen in guldei per kg geslacht gewicht, vaarzen lt kw. 5,60-6,10, 2e kw. 4,60-5,35; koeien le kw. 5,25-5,90, 2e kw. 4,50-5,00, 3e kw. 4,15-4,45; slieren le kw. 6,00-6,35, 2e kw. 5,70-5,90; worstkoeien 3,85- 4,45. Prijzen per kg levend gewicht: vette kalveren le kw. 4,40-4,70, 2e kw. 4,15-4,35, 3e kw. 3,85-4,10; nuch tere slachtkalveren 1.20-1.50; slacht- zeugen le kw. 2,00-2,05, 2e kw. 1,95- 2,00 en 3e kw. 1,86-1,93; slachtvar- V<-n 30. Overzlchf (resp. aan- ha> en prijzen): melk- en Wa.fV minder - behoorlijk - stij ve- f- j koeien ruim - slepend - •nee prijshoudend; Jongvee mln- redclijk tot rustig - goed ge handhaafd, vette kalveren kort - be hoorlijk - stijf, duurder; nuchtere kalveren groter - lui - flauw prijs houdend; schapen en lammeren be perkt - kalm - weinig verandering; slachtvee gewoon - iets williger - stevig gehandhaafd; slachtzeugen ruim - iets flaut niet te handhaver >elzaam of PAULUS DE BOSKABOUTER EN DE BUITENBORREL JtqnZLiiWr., 1-35: ,Waar blijft die sul van een soepkip zo lag intussen krimpend van angst op het mos ,Dat lijkt mij in hoge mate min ot meer zeer lang?' vroeg Eucalypta zich af. ,Ze hoefde uitgestrekt en jammerde: ,Ik weef heus van buitengemeen onwaarschijnlijk', bromde toch alleen maar even te loeren of dat niks, echt niet, heus niet. Ze heeft altijd wel Oehoeboeroe. .Vooruit', mompelde Eucalyp- snertkaboutertje verdwenen is, ja of nee! plannen, maar mij kent ze nergens in. Mis-' fa, moeken maar weer. In mijn pon, notabe- Niets heb ik aan zo'n hulpie, straks moet schien géót het helemaal niet om Paulus'. ne!' ik er zelf nog op uit! ,De soepkip in kwstie SUSKE EN WISKE DE POEZEL GE POES VATHCAANSTADfROER- MOND - In het Vatikaan wordt momenteel een pakket informatie-, documentatiema teriaal en brieven bestudeerd, afkomstig van ruim driehon derd priesters uit het bisdom Roermond. Het zijn voorname lijk persoonlijke brieven waar in de ondertekenaars hun visie geven op hun eigen werksfeer en werksituatie in het Roer- mondse bisdom. Onlangs heeft de zogeheten so- lidariteitsgroep in Limburg al le priesters opgeroepen om in persoonlijke brieven aan het Vatikaan te laten weten hoe zij hun werksituatie in het bis dom ervaren. Dat gold onder meer ten aanzien van het pro bleem rond de Heerlense theo- logie-opleiding, maar ook de persoonlijke betrekkingen met mgr. Gijsen en het bisschoppe lijk bestuursapparaat Die oproep leverde ruim hon derd brieven op, meestal door drie of vier personen onderte kend, omdat in bijna alle ge vallen pastorale teams hun er varingen en gevoelens op schrift stelden. Leden van de solidariteitsgroep wilden giste ren slechts meedelen dat de inhoud van de brieven zeer verschillend is, en gezien de persoonlijke aard ervan wilde men er niet uit citeren. Op diverse plaatsen in het Vati kaan - op het staatssecreta riaat en de belangrijkste con gregaties - worden de brieven thans bestudeerd. Volgens mededelingen in Vati- kaanse kringen zou een groot deel van de brief een sombere teneur hebben. De meeste ziel zorgers in het bisdom Roer mond voelen zich onzeker, ge spannen en ongerust over de werksfeer in het bisdom. Dat is op zich niet schokkend nieuw, omdat al eerder indivi duele priesters of groepen hun ongerustheid over de gang van zaken binnen het Limburgse bisdom hebben geuit. Wel nieuw is dat het nu gebeurt in brieven rechtstreeks aan de hoogste Vatikaanse instanties. Die onrust en onzekerheid be staat ook bij veel leken in Limburg. Een aantal van hen heeft onlangs nog bij de nun tius in Den Haag, mgr. Angelo Felici, op de stoep gestaan. Maar tot een gesprek is het toen niet gekomen. Het is zeer wel denkbaar dat dezelfde en - of andere leken nu ook recht streeks bij het Vatikaan hun (gewetens)nood zullen gaan klagen, nu ook de priesters van het bisdom de weg naar Rome gevonden schijnen te hebben. Dat levert dan een druk ver keer op tussen het Limburgse bisdom en Vatikaanstad, schriftelijk, maar ook persoon lijk, Eind deze week arriveert in Rome bijvoorbeeld de dele gatie van de Heerlense theolo- gie-opleiding, die hier een se rie vervolg gesprekken komt voeren over de nog altijd be staande meningsverschillen over de opleiding tussen het Vatikaan en mgr. Gijsen ener zijds en de HTP anderzijds. Mgr. Gijsen is onlangs ook weer zelf een aantal dagen in Rome geweest .Misschien komt hij wel iets tè vaak, alsof er teveel uit te leggen is, te verdedigen valt", aldus een op merking binnen het Vatikaan, waar men langzamerhand het veelvuldige bezoek van de Roermondse bisschop argwa nend gaat bezien. Al is er van de andere kant waardering voor de wijze waarop de Roermondse bis schop zijn stukken altijd voor bereidt. Mgr. Gijsen moet tijdens zijn recente bezoek aan Rome on getwijfeld op de brievenlawine uit zijn bisdom gewezen zijn, maar het programma van Gij- sens bezoek was topgeheim. „De monseigneur heeft maar liefst 51 afspraken", aldus me dedelingen vanuit Roermond. KERK EN WERELD KORTE METTEN O Opnieuw hebben Ameri kaanse kerken dringend ge vraagd een onzerzoek in te stellen naar de rol van de CIA, het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en het Amerikaanse bedrijfsleven, bij de staatsgreep in Chili in sep tember 1973. In een brief aan het congres wijzen vijf vooraanstaande kerkleiders op de berichten dat de V.S. ongeveer 8 miljoen dollar in de omwenteling zou den hebben gestoken. De on dertekenaars schrijven er sterk aan te twijfelen of deze besteding van belastinggeld voor „een van de bloedigste staatsgrepen van de Jongste geschiedenis" wel gerechtvaar digd is. Het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk en het hervormd getinte christe lijk jongerenverbond hebben een nieuw Jongerenblad opge richt „Weerwoord" geheten, dat deze maand met een oplat- ge van ruim 8.000 exemplaren is verschenen. Het is een voortzetting en uitbreiding van het gereformeerde jongeren blad „Risico". „Weerwoord" aldus het eer ste nummer is een maand blad voor Jonge mensen, staat nadrukkelijk open voor bij dragen en invloeden van ló zers, maakt ernst met de oecu mene, zoekt naar de betekenis van het evangelie ln het leven van Jonge mensen. STUTTGART Ook bisschop H. Class, voorzitter van de Westduitse Evangelische kerk, heeft zich geschaard achter zijn Westberlijnse collega, mgr. K. Scharf. Een aantal Westberlijnse protestanten eist het ontslag van hun bisschop, omdat deze Ulrike Meinhof in de gevangenis bezocht heeft Ook zou hij het kerkelijk ka der zo hebben laten „verlinks en", dat er sypmpathisanten van de Baader-Meinhofgroep konden infiltreren. Zoals be kend werden de Evangelische maatschappelijk werkster Un-' dine Zuehlke en pastor C. Burghardt gearresteerd op de beschuldiging steun verleend te hebben aan de Baader- Meinho fbeweging. Mgr. Class wijst erop dat het bezoeken van gevangenen een pastorale taak van de kerk is. Scharf is volgens hem niet eenzijdig. De Westberlijnse bisschop heeft ook nazi-misda digers en andere gedetineer den bezocht Tevens stelt mgr. Class echter duidelijk dat een anarchistische ontkenning van de staat voor een christen on mogelijk is. In dezelfde zin hebben ook andere Evangeli sche bisschoppen zich uitgela ten. Intussen heeft mgr. Scharf uit binnen- en buitenland vele blijken van bijval ontvangen. In de Westberlijnse Patmos- kerk ondertekenden 332 bezoe kers een adhesiebetuiging. Daarin wordt de bisschop ge vraagd het niet langer te duld en dat kerkelijke ambtsdra gers en groeperingen conflic ten niet onderling uitvechten, maar deze in een hun vriende lijk gezinde krant smijten en zo grote onzekerheid teweeg brengen,niet alleen onder de kerkleden maar ook onder de andere inwoners van de stad. Verklaring over plaatselijke oecumene WASHINGTON Het ro- meinse sekretariaat voor de eenheid van de christenen zal binnenkort een document pu bliceren over regionale en plaatselijke oecumene. Dit heeft het hoofd van het sekre tariaat, kardinaal J.' Wille- brands, meegedeeld tijdens zijn bezoek aan de VS. De kardinaal liet doorscheme ren dat het Vatikaan in dit stuk een positievere en meer aanmoedigende houding zal aannemen tegenover het lid maat lidmaatschap van de r.k. kerk van nationale raden van kerken. Tot nu toe beperkte het sekretariaat zich er toe dit lidmaatschap toe te laten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15