Terugval van FC Twente kreeg opnieuw gestalte Toen waren er nog maar zeven Vaclav Jezek houdt het toch op FC Twente Fortuna Düsseldorf uitzondering bij Westduitse teams. f V *v,t TV-commentator Reitsma Communicatiestoornis99 CIJFERS UEFACUP R (ONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURAN t A '►IP -1 4 t i\ Henny Ardesch ligt verslagen op de grond. Krumlich heeft gescoord en Gajdusek krabbelt overeind om zijn ploegmaat te feliciteren. 'RAAG De deur naar de kwartfinales van het oeraooi om de UEFA Cup staat voor FC Twente I liet langer wijd open, nadat de eerste ontmoeting iet DUKLA Praag resulteerde in een nederlaag a 3-1. De Enschedese ploeg zal over twee weken PeJfeV®n,,.t^ie bi^ ,FC de Iaatste weken dan een doelpunt van René Notten, die in de 55ste minuut een vrije trap erg slim nam, leverde dat echter niet op. Illllllllll overwinning van 2-0 nodig hebben om zich nadrukkelijk aan het licht kwamen, manifesteeer- ider de laatse acht te scharen. Dat lijkt, gezien den zich in Praag andermaal. Althans tijdens de de Tsjechische oppositie weliswaar eerste helft toen duidelijk bleek hoezeer het zelf- - - vertrouwen van de ploeg is aangetast. Op het Ie kracht feen onoplosbaar probleem, maar juist het feit lat van een alleen voor de pauze imponerende middenveld had Dukla meestal vrij spel, waardoor egenstander werd verloren, illustreert de moeilij- de Enschedese defensie herhaaldelijk nummeriek te positie, waarin FC Twente zich momenteel levindt. Jet meest positieve tleumende toeschouwers gespeelde duel was wel, 3rin4&t de Enschedeers nadat Kick van der Vall een jrk ip dat moment met 3-0) toch nog de kracht kon kunt er dan wel als gekken in gaan, de minderheid was. Willem de Vries, Kees lerssel en Kalle Oranen kozen in die siuatie vaak vierduizend verkeerd positie met als gevolg, dat er enorme gaten ontstonden. De uitblinkende Epi Drost slaag de er in veel, maar niet alles te corrigeren. Willem de Vries: „Dukla kwam steeds met drie, vier op. Het werd daarbij niet gestoord. Je ipbrengen het initiatief tot zich t Genoeg C Twente had het al moeilijk genoeg. Het begon veelbelo vend, speelde sterk op balbezit, maar raakte toch achter. Dat gebeurde in de tiende minuut (oen Kalle Onmen de bal aa V,jf ™nut<=n_ een door Gajdusek g'enomen vrije trap voor de voeten van Dvorak kopte. De ver opgeruk te centrale verdediger haalde vanaf de rand van het straf schopgebied zo hard uit, dat Henny Ardesch geen kans kreé- g: 1-0. vanaf dat moment werd duidelijk hoe gemakkelijk FC Twente momenteel uit zijn evenwicht is te brengen. De spelers verloren I zienderogen het geloof in eigen kunnen, er zat geen beweging meer in de ploeg en de bal werd voortdurend verkeerd ge plaatst. Dvorak scoorde in twaalfde minuut koppend ben vrije trap van Gajdusek 1<KKilwa„, opmeuw, maar het doelpunt werd door de vaak onnodig fluitende Westduitse scheids rechter Eschweiler geannuleerd omdat de Tsjech een overtre ding had begaan tegen Oranen. j Tien minuten later was het wel weer raak toen Drost een schot van de door Nehoda in stelling gebrachte middenvelder Krum- mich zodanig van richting ver anderde., dat de naar goede hoek vallende Ardesch kan sloos werd: 2-0. trekken. Meer maak ie het jezelf nog moeilijker n speeld. „Op die momenten", zei Theo Pahlplatz achteraf, „denk je, dat je die lui gemakkelijk jyr. kunt pakken. En even later sta wapen je dan door z'n sofgoal met 2-0 Voor Spitz Kohn de pauze werd het voor Twente zelfs nog er ger. Een pass van Bilsky be reikte de uitstekende rechtsbui ten Egergel, die van dichtbij tegen de paal kogelde. In de rebound zorgde Nehoda ervoor, dat Dukla met een comfortabe le voorsprong van 3-0 kon gaan rusten. „Die derde goal", aldus Hennie Ardesch, „schrijf ik voornamelijk toe aan de condi tie van het veld. Het doelgebied was een grote blubberzooi. Ik kon me niet afzetten. Het was alsof mijn voeten werden weg gezogen". Loodzwaar Het loodzware, op sommige plaatsen zelfs onbespeelbare veld was zeker in het nadeel van Twente. Dukla bleek in technisch opzicht namelijk de meerdere van de Enschedese formatie en de Tsjechen kozen bovendien in de eerste helft aanleiding een de strijd te brengen. Door het inzetten van Achterberg voor Jeuring, die zijn 27ste verjaar dag vierde, hoopte de coach Dukla nog meer in verwarring te kunnen brengen. Dat lukte slechts ten dele, want hoewel de Tsjechen in paniek raakten en het weg-is-weg prin cipe ineens bleken te verkiezen boven het geacheveerde voetbal van de eerste helft, slaagde Twente er toch niet in nog veel kansen te creëeren. Thijssen kreeg er een na een fraaie solo, maar Viktor stopte het keihar de schot niet minder fraai, Zuidema zou er een hebben gekregen, als Macela een knap pe dieptepass van Drost niet met de handen had onderbro ken. Eschweiler haalde ook daarvoor terecht de gele kaart tevoorschijn. De vervangingen van Pahlplats door Overweg en van Krummich door Fandl had den op het Spel beeld en -ver- loop geen invloed (Van on2e sportredactie) PRAAG - Vaclav Jezek, de voormalige trainer van FC Den Haag die aan zijn derde seizoen als coach van het Tsjechische nationale elftal terug is, had het voor het begin reeds aangekondigd. „Twente", zei hij, „moet zich niet vergissen in de kracht van Dukla. In de competitie was de vorm de laatste tijd niet optimaal maar Dukla is internationaal ervaren en juist in dit soort wedstrijden komt het meestal stek voor de dag". Na afloop vertelde Jezek desondanks vereist te zijn en dat zijn landgenoten in maanden niet zo sterk hadden gespeeld als juist in de eerste helft van het duel met Twente. „Maar na de rust", vervolgde hij, „had Dukla niet veel meer in te brengen. Dat was niet alleen een gevolg van de conditionele kracht van Twente, maar ook van de mentale zwakte, die de ploeg kenmerkt. Dukla raakt snel aangeslagen als het even tegenloopt. Als het er in Enschede niet in slaagt zelf ook een doelpunt te scoren, zal het volgens mij de volgende ronde niet halen. Ik acht Twente wel in staat in Enschede twee doelpunten te maken, temeer omdat ik uit mijn tijd bij FC Den Haag nog erg goed weet dat het publiek daal de eigen ploeg tot grote prestaties kan aansporen. Daar komt bij, dat Dukla's defensie niet op zijn sterkst is als de tegenstander pressie uitoefent". beter positie met als gevolg Hetgeen betekent, dat FC Twente Niet onderdoen Tussen de beide doelpunten in had Twente nog wel aange- 1 toond, dat het voor Dukla ei genlijk helemaal niet behoefde onder te doen. René Notten kreeg een kans toen Johan Zuidema erin slaagde koppend een door Kees van lerssel ge nomen vrije trap te verlengen, maar de overigens sterk spe lende middenvelder raakte de bal verkeerd en doelman Vik tor kon simpel redding bren- gen. Even later ging Jeuring iets te gehaast te werk nadat Zuidema hem schitterend had vrij ge- Tweede gele kaart voor van der Vall (Van onze sportredactie) PRAAG - Kick van der Vall zal over twee weken niet van de partij kunnen zijn in Twente's thuiswed strijd tegen Dukla Praag. De kleine middenvelder werd gisteravond voor de tweede keer in dit UEFA Cupseizoen geconfronteerd met de gele kaart en vol gens de reglementen voor het Europese bekervoetbal houdt dat een automatische schorsing voor het eerst volgende duel in. dat er telkens wel sen aanspeelbaar waren. Dat kwam ook omdat de als rechtsbuiten opgestelde Jeuring te veel naar het centrum trok waardoor zijn directe tegen stander Stambacher meestal vrij spel had en als extra aan valler kon fungeren. In de tweede helft echter volgde het herstel van Twente. Toonde de ploeg, dat het einde van de vette jaren toch nog niet be hoeft te zijn aangebroken. Du kla werd teruggedrongen en kwam ook conditioneel in moei lijkheden. Bij de Tsjechische tegenstoten greep bovendien de Twentse defensie aanzienlijk overtuigender in. De Vries her stelde zich sterk, nadat hij voor rust zo dikwijls had misgetast dat hij rijp was voor vervan ging, en ook Oranen kwam be ter uit de verf. De enige zwakke stee bleef de aan zichzelf twijfe lende Van lerssel, maar zijn misgrepen werden door de overal opduikende Drost steeds weer gecorrigeerd. In de 51ste minuut leek voor Twente het moment gekomen om de ach terstand te verkleinen. Zuidema werd, tijdens een flitsende 1-2 met Thijssen grof onderuit ge haald en Eschweiler wees gede cideerd naar de penaltystip. Van der Vall, die kort daarvoor de gele kaart had gezien we gens het wegtrappen van de bal nadat er, overigens ten onrech te, was gefloten voor een over treding van Thijssen, faalde echter van elf meter en schoot naast. Die misser, gezien de door Twente voor de pauze ge demonstreerde onzekerheid niet eens zo'n verrassing, scheen de genadeklap te zijn. Wie zou de ploeg nu nog over het dode punt heen kunnen hel pen? René Notten gaf vier mi nuten later het antwoord op die vraag. Na een overtreding van Macela tegen Jeuring verrastte de opnieuw door Ajax begeerde middenvelder niet alleen het ge- de return een achterstand van twee doelpunten zal moe ten inlopen. Uiteraard is dat geen kinderachtige opgave. Du kla is een betere ploeg dan de positie, die het op de Tsjechi sche ranglijst inneemt zou doen vermoeden. En de Twentenaren wachten nog steeds op de om mekeer, die toch eens moet ko men, tenzij het verval werkelijk is ingetreden. Het spel in de tweede helft echter wees niet in die richting en riep zelfs weer herinneringen op aan de uit wedstrijden tegen Ipswich Town en RWD Molenbeek, twee kwalitatief betere tegenstan ders dan Dukla. Aan die twee de helft moet FC Twente zich dan ook maar vast klampen aan de pogingen het zo zwaar geschonden zelfvertrouwen en het zoek geraakte wedstrijdrit me spoedig terug te krijgen. TON VAN DALEN 'Johan Zuidema haalt uit bij een van de mogelijkhede/i van FC Twente. Zijn schot zal geen doel treffen. (Van onze speciale verslaggever) PRAAG - Drie man sterk was de equipe, die de NOS naar Praag had afgevaardigd om een samenvatting van een kwartier te verzorgen. Omdat de Tsjechische televisie geen ampexap- paratuur beschikbaar kon stellen, bleef het thuisfront gisteravond verstoken van beelden uit het stadion van Bohemians Praag. De als commentator met Twente meegereisde Theo Reitsma noemde een communicatiestoor nis als oorzaak voor het feit, dat hij, regisseur Paul Römer en beeldmonteur Joop Reuvecamp een vergeefse reis hadden gemaakt. Reitsma „Vanuit Hilversum was een ampexap- paraat gereserveerd, maar die bestelling bleek niet naar de juiste instantie in Praag te zijn doorgespeeld. We hadden de samenvatting hier willen monteren en dan naar Nederland zen den. De enige mogelijkheid die overbleef, was de hele wedstrijd naar Nederland uit te zenden, opdat daar de montage zou plaatsvinden. Dat zou echter 45.000 gulden hebben gekost, en dat werd te duur". Anderhalf jaar geleden maakte Reitsma ook al eens een vergeefse reis met Twente, naar Be- grado. waar OFK een dusdanig vergoeding voor het maken van wat filmopnamen vroeg, dat de NOS ook besloot er van af te zien. „Die vergoeding was nu geen punt", aldus Reitsma. „Dukla heeft ons totaal niets in de weg gelegd". Ook radioverslaggever Wim Hoogendoorn be merkte gistermorgen, dat de voor hem bestelde lijnen niet waren gereserveerd. Omdat voor hem nog wel tijdig voorzieningen konden wor den getroffen, konden de radioluisteraars wel van rechtstreekse flitsen worden voorzien Wellinga in de fout bij FC Dordreclit-NEC Rotterdam Scheidsrechter Wellinga heeft gisteravond de eerste divisiewedstrijd FC Dordrecht - NEC die op het Sparta terrein in Rotterdam werd gespeeld, na 65 minuten gestaakt. De arbiter moest die maatregel nemen omdat FC Dordrecht nog maar de be schikking had over zeven van de elf spelers. Na de rust, die met een stand van 0-0 was ingegaan, mocht FC Dordrecht nog maar met tien •spelers aantreden. Wellinga ver bood De Keyzer opnieuw het veld in te gaan, omdat hij voor de rust twee gele kaarten had gekregen. Scheidsrechter Wel linga had toen hij voor de twee de maal de gele kaart voor De Keyzer te voorschijn haalde reg lementair de rode kaart moeten trekken. Toen Wellinga daar in de rust attent op werd gemaakt herstelde hij zijn fout en ver bood De Keyzer verder mee te spelen. Vijf minuten na de her vatting verloor FC Dordrecht zijn tweede speler toen Wellinga aanvoerder Struis van het veld stuurde wegens hard aanvallen van Peters(NEC). FC Dordrecht, dat toen met ne gen spelers in het veld stondN verloor daarop van 't Hoff door een blessure. Deze speler werd vervangen door Flaes. Enkele minuten later verdween Dub- beld geblesseerd en voor hem draafde Hoogendijk als vervan ger op. Op dat moment speelde FC Dordrecht dus nog met ne gen man. Dit aantal werd tot acht gereduceerd toen ook Roe land met een blessure aan de kant moest. Het einde kwam in de 65e minuut toen invaller Flaes door kramp niet meer in staat was verder te spelen. Met slechts zeven spelers voor FC Dordrecht was scheidsrechter Wellinga gedwongen de wed strijd te staken Op dat moment leidde NEC met 1-0 door een doelpunt van Prieuwe in de 55o minuut. Er waren op spangen 900 toeschou wers, die een beslist niet harde of unfaire wedstrijd zagen. Winterstop gaat door. Den Haag De winterstop voor de afdeling Den Haag vun de KNVB gepland van zaterdag 21 december '74 tot en met zondag 5 januari "75 zal ondanks de slechte weersomstandigheden van de laatste weken, waardoor vooral bij de lagere teams een competitieachterstand werd op gelopen, gewoon doorgang vin den. Zoals echter ook al gepu bliceerd in Voetbal West van 13 september gaat deze regeling niet op voor afdelingen met meer dan twaalf elftallen. Ad ministrateur Dick de Wit: „Voor de rest zullen wij zo veel moge lijk met inhaalprogramma's werken om de achterstand in te lopen." Chaotisch moment voor het doel van Real Zaraqozza dat teqen Borussia Mönchen Gladbach met lieft 50 ten onder ging. (Van onze sportredactie) Den Haag Naast de verrassende overwinning die FC Amster dam, newcomer in het Europese Cupgebeuren van de laatste jaren gisteravond behaalde op Fortuna Düsseldorf waren de overwin ningen van twee andere Westduitse ploegen zeer opmerkelijk. Borussia Mönchcn Gladbach haalde zeer fors uit tegen het in de Spaanse competitie redelijk meedraaiende Real Zaragozza dat met niet minder dan 5—0 in een volstrekt kansloze positie werd gemanoeuvreerd. Simonson en Jupp Heynckes scoorden beiden tweemaal, waarna de Borussen niets meer kon gebeuren. Hambur ger Spiel Verein reikte op eigen veld ook zeer ver. De Hamburgers hadden met Dinamo Dresden minder moeite dan verwacht: 41. De vierde Westduitse vertegenwoordiger in het toernooi FC Köln heeft eveneens nog riante uitzichten op de kwartfinale:-. De ploeg hield de schade in de uitwedstrijd tegen Partizan Belgrado beperkt tot 10. In dit duel zorgde Glavavic voor een incident door uit het veld gezonden te worden door de scheidsrechter luiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiutfiniuiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiimninniiim Den Haag De uitslagen van de wedstrijden die gisteravond werden gespeeld voor de derde ronde van het toernooi om de UEFA Cup zijn: Borussia Mönchen Gladbach (Wdl)—Real Zaragoysxa (Spa) 5—0 (4-0) DoelDunten: Simonson (2), Heynckes (2), Bonhof. HSV (Wdl)Dinamo Dresden (Odl) 4—1 (41) Doelpunten HSV: Volkert, Björnmose (2), Nogly; Dinamo: Sch- Derby County (Eng)—Veles Mostar (Isl>-1 (l-O) Doelpunten Derby Bourne (2), Hinton; Velez; Vladic. FC Amsterdam (NedFortuna Düsseldorf W(WdI) 3—0 (1—0;) Doelpunten: Husers (2), Kriegler (eigen doel) Partizan Belgrado <Isl>—FC Köln (Wdl) l—O (0-0). Doelpunt: Vucotic. Dukla Praag (Tsj>—FC Twente (Ned) 3—1 (3—0). Doelpunten Dukla: Dvorak. Krumich. Nehoda: FC Twente Notten Juventus (Ital—Ajax (Ned) 1—0 (1—0) Doelpunt: Damiani NaP<)li (Ita)—Banik Ostrava (TXj) 0—2 (0$0) Doelpunt: Albrecht, Kolecko iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Politie zoekt eigenaars portemonnees. Rotterdam De politie in Rot terdam heeft in en rond het stadion Feyenoord 45 portemon nees gevonden. De portemon nees zijn gerold tijdens de wed strijd Nederland—Italië vorige week woensdag. Tot nu toe heb ben slechts drie mensen aangif te gedaan. De politie zou graag willen, dat de eigenaars van de andere portemonnees zich even eens melden. Zij waarschuwt het voetbalpubliek voor zakken rollers en raadt elke bezoeker van het Feyenoordstadion aan niet met vol beladen portemon nees of portefeuilles naar de wedstrijd Feyenoord-Excelsior a.s. zondag te komen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Cruijff bracht Barcelona winst BARCELONA Johan Cruijff maakte drie minuten voor het einde het doelpunt waardoor FC Barcelona gisteravond in een vriendschappelijke wed strijd met 2—1 won van het 'Oostduitse nationale team. De wedstrijd werd gespeeld ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van Barcelona en trok zestigduizend toeschouwers. Riedieger gaf de Oostduitsers na achttien minuten de leiding. Sotil maakte in de vierendertig ste minuut gelijk en Cruijff scoorde het beslissende doel- Hekken verplicht bij Grasso Eagles (Van onze sportredactie) TILBURG De Nederlandse IJshockey Bond (NIJB) heeft besloten, dat Grasso Eagles uit Den Bosch hekken om de ijspis- te moet plaatsen, zodat spelers en officials niet door toeschou wers kunnen worden aangeval len. Het besluit is genomen naar aanleiding van ongeregeldheden na afloop van het duel tussen Grasso Eagles en Duyvestein Wintersport, waarbij secretaris Henri Seriese en enkele spelers van DW door het publiek wer den belaagd. Tonegido start bouw (Van onze sportredactie VOORBURG Nog voor 1 de cember wordt begonnen met de bouw van een nieuwe kantine en een aantal kleedkamers voor de Voorburgse voetbalvereni ging TONEGIDO. Het nieuwe complex wordt in twee verdiepingen gebouwd. Op de eerste verdieping worden vijf kleedkamers, «-en massageka mer en een kumrnissiekamer (die later jeugdhonk wordt) ge vestigd. Op de tweede verdie ping komt een kantine, die twee maal zo groot wordt als de hui dige. Aan het gebouw wordt een tribune gebouwd met uitzicht op het hoofdveld. Later wordt ook aan de andere zijde van het gebouw een tribune gezet, waar door alle velden te overzien zijn. De bouw van de kleedkamers wordt door de gemeente Voor burg bekostigd, terwijl de aan leg van d#» kantine door de mo menteel 550 leden tellende ver eniging (met behulp van de no dige subsidies) wordt betaald. Het nieuwe clubgebouw wordt omstreeks mei 1975 in gebruik genomen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13