Bouwaktiviteit ook in steden Randstad hoger 9SÊSSSBÊÊÊÊ^ BLJP Qeid^Oowumt Hp 'Misstanden moeten opgeruimd worden' VATIKAAN: ABORTUS PROVOCATUS IMMOREEL Prof. Heertje: Politiek overwoekert onderwijs MTanaka treedt af OE THANT OVERLEDEN Donzen dekbedden vaak niet echt dons Protest tegen uitstoting Israël uit de Unesco VVBM: Inlichtingendienst stelde onderzoek in naar arts uit Leiderdorp DINSDAG 26 NOVEMBER .1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 AMSTERDAM „Het onderwijs en de wetenschap zijn ten prooi aan een politiek overwoekerings proces, dat op de lange duur d? kwaliteit van het onderwijs en de wetenschap zal aantasten". Dit zei gisteren prof. dr. A. Heertje, hoog leraar aan de rechtenfaculteit van ,de Universiteit van Amsterdam bij ide presentatie van de „Stichting ter bevordering van een onbevan gen beoefening van wetenschape en onderwijs aan universiteiten en hogescholen". Volgens prof. Heertje vindt de laat ste jaren een „politisering plaats door een veelal eenzijdige kijk op de maatschappij als richtsnoer voor het onderwijs te gebruiken. „Intimidatie, insinuatie, het ver draaien van feiten, sabotage en dergelijke methoden hebben er toe geleid, dat beoefenaars van weten schap hun werk op de universitei- De stichting in oprichting wil een politiek losstaand onderwijs en heeft van personen van alle univer siteiten en hogescholen inmiddels adhesiebetuigingen ontvangen. TOKIO (UPI) - Premier Tanaka van Japan is gisteren afgetre den. Hij heeft de conclusie ge trokken uit de politieke onrust in zijn land, ontstak naar aan leiding van geruchten van cor ruptie. Van officiële zijde werd meege deeld dat Tanaka aftrad als voorzitter van de regeringspar tij, de liberaal-democratische partij, tijdens een bijeenkomst in zijn ambtswoning. Kissinger sprak met Tsjoe En-Lai PEKING (AFP-UPI) - De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, heeft gistermiddag in de Chine se hoofdstad een samenkomst gehad met de Chinese premier, Tsjoe En-lai, aldus is van be voegde Chinese zijde verno- De bijeenkomst had plaats in een ziekenhuis in Peking voor een banket, dat de Chinese minister van buitenlandse zaken, Sjiao Koean-Hoea, Kissinger aan bood. IIUIIIIIIIIilllII!IIII[||llllllllllllllIIIIIIIII!lllllllll!llltlllI]llllllllIllllllllllll!lllllllllll]IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|[!lllllIlllllllllllIlll!llllllllllllllll!llll!lll!l[IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII[lllllilII (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De regering! wil niet alleen in het noorden, oosten en zuiden van het land de bouwaktiviteiten opvoe ren, maar zeker ook in de Randstad Holland. Volgens minister Gruyters van Volks huisvesting bestaat in de ste delijke centra een achterstand bij de bouw van culturele cen tra, recreatie-objecten en der gelijke. Door deze bouw te bevorderen dient men de werkgelegenheid en het maat schappelijk nut, aldus de minister gis teren in de bijzondere commissie van de Tweede kamer, die de interim-nota werkloosheidsbestrijding behandelt. Deze drong er gisteren bij de behande ling van het werkgelegenheidspro gramma op aan de bouwaktiviteiten tot een bedrag van 600 miljoen gulden (opgenomen in het noodpakket maat regelen, om de verslechterende econo mie te bestrijden), vooral in noord, oost, zuid en in enkele grote steden buiten dat gebied te laten uitvoeren. Een motie van deze strekking van de P.v.d. A., mede ondertekend door K.V.P. en A.R.P. zette achter dit ver langen de nodige dwang. Minister Boersma kondigde de bijzondere com missie een diepgaand overleg met het bedrijfsleven aan, om de groeiende werkloosheid te kunnen bestrijden. De Raad van Werkgeversverbonden had in dit verband de commissie on der de aandacht gebracht, dat er on danks de groeiende werkloosheid nog altijd zeker 70.000 onvervulde vakatu- res zijn Verder moeten ruim hon derdduizend arbeidsplaatsen noodge dwongen door buitenlandse arbeids krachten bezet worden. Tegenover 150.000 werklozen staan dit jaar zeker 200.000 arbeidsplaatsen, die in het ge- .heel niet of niet door Nederlanders bezet zijn, aldus de Raad van Werkge versverbonden. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiniiHiii NEW YORK (RTR) De Birmaanse diplomaat Oe Thant, die van 1961 tot 1971 secretaris-generaa van de Verenigde Naties is geweest is gisteren op 65-jarige leeftijd aan een tumor in de kaak, waarvoor hij enige malen al werd geopereerd, in New York overleden. Oe Thant trad op 30 december 1971 om gezondheids redenen af, nadat de Oostenrijker Kurt Waldheim tot zijn opvolger was benoemd. Bij zijn aftreden verklaarde de kleine Birmaan op een persconfe rentie dat hij zich zeer opgelucht voelde. Door de last van de wereldproblemen die ruim tien jaar op zijn schouders hadden gedrukt leed hij toen aan algehele uitputting. Toen Thant op 3 november 1961 als tijdelijk secretris-generaal zijn bureau op de 38ste verdie ping van de wolkenkrabber van de volkerenorga nisatie aan de New Yorkse East River betrok, kreeg hij direct te maken met de grote problemen die zijn voorganger, de Zweed Dag Hammarskjöld, niei tot een oplossing had kunnen brengen doordat hij bij een vliegtuigongeluk in het zuiden van Kongo om het leven kwam. Dat waren toen de chaotische toestand in het pas onafhankelijk ge worden (voormalig Belgisch) Kongo en de ernstige financiële crisis waarin de Verenigde Naties zich toen, evenals nu, bevonden. GEVEN J VOOR LEVEN Gisteren zijn in het hele land vrij- i willigers de straten opgegaan, voor de aktie „Geven voor. Leven". Een groep je van 300.000 vrij willigers neemt hier. in een Zaanse school, de mapjes in ontvangst die zij, indien mogelijk, aan iedere Neder- lander willen over handigen. Het map- jp bevat informatie materiaal over de (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Van de 20 donzen dekbedden die de Consumen tenbond aan nag nnaen dekbedden die de aConsumentcn- bond aan een vergelijkend onderzoek heeft onderworpen bleken er 13 ten onrechte de aanduiding „dons" of „half dons" te voeren. Bij ongeveer de helft voldeed ook de rest van de vulling niet aan de voorschriften die op dat punt door de overheid worden gesteld. De controle laat hier kennelijk te wensen over, zegt de Consumentenbond. Uit het onderzoek bleek verder, dat een hoog percentage dons een dekbed wel zacht en licht maakt, maar op de warmte-iso- latie weinig invloed heeft. De bond wijst er op, dat de huidige tekst van het „Vulselbesluit" dat op dekbedden van toepas sing is onjuiste suggesties en benamingen in de hand werkt Dit besluit zou daarom moeten worden herzien. Koopavond OP MENIGE PLAATS hangt de koopavond aan een zijden draad, als "«.oals bijvoorbeeld in Amsterdam die draad al niet doorgesneden is. De consument heeft daarop niet veel invloed; hij moet het hebben van gemeenteraadsleden die bij de stemming over doorzetten of afkappen van de koopavond bereid zijn het belang van de consument het zwaarst te laten wegen. Er zijn evenwel ook gemeenteraadsleden die de belangen van anderen bij de koopavond het zwaarst laten wegen: van werkne mers die het sneu vinden dat hun een vrije avond door de neus geboord wordt, van kleine winkeliers die zelf op de koopavond weinig afzet hebben en bang zijn voor de concurrentie van winkels die wel open zijn. De praktijk in gemeenten waar bij wijze van proef de mogelijkheid tot „één avond open" ingevoerd werd, is trouwens, dat sommige branches op die avond redelijke zaken maken, maar andere in een omvang welke niet de moeite waard Bij een deel van de consumenten wordt het open zijn van winkels wél benut en in die hoek vindt men dan ook teleurgestelden, als wordt beslist met de koopavond te stoppen. ER IS NOG IETS dat niet uit het oog mag worden verloren. In de vakbeweging duren de pogingen voort om tot winkelsluiting op de zaterdagmiddag te komen; tot nog toe werd bij deze actie uitgegaan van een rekensom, waarbij er één koopavond per week zou komen. Betekent dit nu, dat straks de koopavond er weer komt als prijs om de zaterdagmiddag dicht te krijgen, of hebben de organisaties van het winkelpersoneel dan twee vliegen in één klap geslagen? In het laatste geval zullen de belangen van de consument ernstig benadeeld worden; vooral de huisvrouwen met kleine kinderen en de werkenden die het voor winkelen van hun eigen vrije tijd moeten hebben, zijn dan de dupe. In vele gevallen blijft dan alleen de zaterdagochtend over; het zal zo een chaos in de winkels en de koopcentrra worden. •IN AFWACHTING van ingrijpende beslissingen die vroeg of laat toch moeten komen, lijkt het ons het beste, dat men de winmelbe- drijven een redelijke mate van vrijheid laat. Vooral op dit moment, nu al gebleken is dat in gemeenten waar de koopavond afgeschaft werd, dit gepaard gegaan is met het verlies van een stukje aanvullende werkgelegenheid. Bij het invoeren van winkelsluiting op de zaterdagmiddag zal hetzelfde het geval zijn. Trouwens menigeen benut zijn eigen vrije tijd dan ook weer met beslag te leggen op de gewenste vrije tijd van anderen. Annie M. G. Schmidt krijgt Toneelprijs Annie M. G. Schmidt krijgt dit jaar de Edmond Hustlnx-prijs, de „prijs voor Nederlandstali ge toneelauteurs", die sinds de instelling in 1966 is toegekend aan onder meer Jan de Hartog, Hugo Claus, Dimitri Frankel Frank, en Hans Keuls. De prijs zal haar op zaterdag 14 decem ber in Maastricht tijdens het dan tc houden colloquim voor toneelschrijvers worden uitge reikt door de Belgische minis ter voor de Nederlandse cul tuur, Mevr. Rika de Backer De thema's van dit colloquim zijn „Dramaturgie en Televisie", „de film" en „t Script". Op 14 december gaan de deelnemers via een gesloten TV-circuit kij ken naar een vertoning van een colage van fragmenten uit di verse Nederlandse en Vlaamse TV-programma's. In de avon duren wordt de première gege ven van de korte Nederlandse speelfilm „Don't move baby" Bod Eerhart. Weeroverzicht Twente VU»«ln«en Zd. Limburg Staa tssecretaris over wegvervoer: (Van een oi DEN HAAG Met sombere gezichten verlie-, ten vannacht de vier leiders van de chauffeur sactie de kamer van staatssecretaris Van Hui ten op het Ministerie in Den Haag. Van hun eisen was niets heel gebleven. Na een langdu rig gesprek was men geen stap dichterbij elkaar gekomen, integendeel: het kabinet be sloot de harde lijn te volgen en de chauffeurs besloten door te gaan met hun. actie. De staatssecretaris was erg duidelijk: „De mis standen in het wegvervoer moeten nu maar, s opgeruimd worden! Ik krijg hier wedu wen van chauffeurs die zich hebben doodge reden. De heer Van Huiten vond dat de actie wel op een erg laat moment gekomen was, terwijl al midden 1973 de invoering van de tacho graaf was aangekondigd. Hij ontkende, dat door de tachograaf en het huidige rijtijdenbe sluit de export in gevaar komt zoals de chauf- ifeurs zeggen. Hij rekende voor hoe de mark ten van München, Berlijn en Parijs makkelijk in één keer gehaald kunnen worden. „De tachograaf gaat objectieve gegevens opleve ren over wat er mis is in deze bedrijfstak. De bedrijven die c.a.o. en rijtijdenbesluit ont duiken zien zich nu bedreigd. Eigenlijk is dit een tussen goede en malafide bedrijven". Een uitstel van invoering van de tachograaf werd door het kabinet afgewezen, evenals een verzoek de maximumsnelheid voor vrachtwa gens te verhogen tot 90 kilometer. „Ze rijden nu al 90 en dan wordt het in ieder geval 100". De eis om het rusten op de bank in de (rijdende) vrachtwagen officieel als slaapuren te erkennen werd ook afgewezen. Van Huiten: „Ik heb ernstig bezwaar tegea de geluidshin der. Voor slapen geldt t decibel, terwijl geen vrachtwagen onder de 45 decibel komt". Aan de hand van enkele praktijkgevallen toonde de heer Van Huiten aan, dat het zich houden aan de c.a.o. geen inkomensverlies hoeft te betekenen, zoals de chauffeurs be weerden, maar het tegendeel. „Menselijkerwijs kan ik er nog wel een beetje inkomen dat chauffeurs gauw weer terug willen zijn van hun rit om thuis te zijn, maar' het is onverantwoord uit het oogpunt van verkeersveiligheid en aanvaardbare werktij den. Ik ben bereid over marges te praten, maar over de kern van de zaak wil ik niet eens discussieren", aldus de heer Van Huiten, „Ik hoop dat de kamer er over wil debatteren. De kwalijke praktijken in het wegvervoer moeten nu maar eens duidelijk aan het licht komen". Teleurgesteld en moe gingen de actievoerders terug naar het actiecentrum in Den Hoorn, om verdere plannen te bespreken en hun advocaat te raadplegen. Maar de actie ging in ieder geval door. Mevrouw Rockefeller geopereerd NEW YORK (AP) - Happy Rocke feller, de echtgenote van Ame- rika's waarschijnlijke vice-pre sident, heeft gisteren een opera tie ondergaan waarbij haar rechterborst is geamputeerd. Vijf weken geleden werd haar eveneens door kanker aange taste linkerborst weggenomen. VATIKAANSTAD (CIC) Het Vatika&n heeft liberalisering van de abortuswetgeving als „In zich immoreel" veroordeeld. In een gisteren gepubliceerde „verklaring over de abortus provocatus" stelt de Vatikaan- se congregatie voor de geloofs leer als hoogste instantie voor geloof en zeden in de kerk vast: „De katholiek kan noch mee doen met de beïnvloeding van de publieke opinie ten gunste van een dergelijke wetgeving noch aan dergelijke wetten zijn toestemming geven. Hij kan helemaal niet meewer ken aan de toepassing van der gelijke wetten". ,„Zo is het bijvoorbeeld ontoe laatbaar artsen of verpleegkun digen te dwingen tot recht streekse medewerking aan abor tus provocatus en tot een keuze tussen de christelijke wet en hun medische functie". Tegenover de eis tot hervorming van de abortuswetgeving stelt de Vatikaanse verklaring de.eis tot een vastbesloten hervorming van de maatschappij. De wetge ver heeft de taak „de levens voorwaarden voor alle bevol kingsgroepen, te beginnen bij hen, die er het ongunstigst voor staan, zodanig te veranderen, dat elk kind, dat op de wereld komt, steeds en overal een menswaardige aanvaarding vindt". Met hulpverlening aan gezinnen en alleenstaande moe ders, met kinderbijslag, met een •verstandige regeling van de sta tus van kinderen van ongehuw-' de moeders en van de adoptie mogelijkheden kan „eenpositie- ve politiek" bedreven worden, die „een over het algemeen con creet en achtenswaardig alter natief voor de abortus biedt". 'De verklaring van de congrega tie voor de geloofsleer wijst ie dere indicatie voor abortus af. De omstreden vraag rond het tijdstip der bezieling van het embryo wordt afgedaan als een ,puur filosofische zaak' en als niet wezenlijk voor de ethische waardering van de abortus pro vocatus. De congregatie voor de geloofsleer constateert: „Het respect voor het persoonlijke menselijke leven is vereist van het ogenblik af, dat het levens proces begint Wanneer het ei bevrucht is, begint een nieuw leven. Het is niet meer het leven, van de vader of van de moeder, maar het leven van een nieuw menselijk wezen". En dit leven moet overeenkomstig het Twee de Vatikaanse concilie van het eerste begin af met de grootste zorgvuldigheid behoed worden. Vruchtafdrijving en kinder moord zijn afschuwelijke mis daden". De verklaring van de congrega tie voor de geloofsleer ontkent niet, dat „in bepaalde, misschien tamelijk talrijke gevallen de weigering van de zwanger schapsverbreking belangrijke waarden kwetst, die men nor malerwijze hoogschat en soms zelfs voorrang schijnt te moeten geven". Als voorbeelden noemt het document dan de gezond heid of zelfs het leven van de moeder, de gerechtigde vrees voor de geboorte van een abnor maal kind, de druk van de om geving of soortgelijke gronden.. Maar deze redenen kunnen ech ter .giooit objectief het recht geven te beschikken over het leven, zelfs over het beginnende leven van een ander. En wat het komende ongeluk van een kind betreft, mag niemand, ook niet de vader of de moeder, zich in zijn plaats, zelfs wanneer het kind nog een embryo is, de dood verkiezen boven het leven...Het leven is een veel te fundamente le waarde, waarmee zelfs ernsti ge nadelen niet te vergelijken zijn". SPOOKHUIS Een grote menigte had zich voor het huis van de heer en mevrouw Doodin in het Amerikaanse Bridgeport verzameld, waar de politie de wacht hield. De politie en brandweerfunctionarissen hadden verklaard, dat op onverklaarbare wijze de borden in het huis waren gaan rammelen, de schilderijen van de muren waren gevallen en het meubilarir zich had verplaatst. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam Uit protest tegen dc uitstoting van Israël uit de Unesco is een groot aantal plaatselijke afdelingen en individueel genodigden gisteren niet verschenen op de Jubileumviering van het Unesco Centrum Nederland, dat 25 Jaar bestaat. Zoals bekend hebben vorige week 135 bij de Unesco aangesloten landen zich uitgesproken voor het schrappen van Israël uit de organisaties van de Unesco. Minister van Kemenade (onderwijs en wetenschappen) hield een felicitatierede. Van de aanwezigen gaven enkelen luid blijk van hun afkeuring, dat de minister met geen woord repte over de uitstotipg van Israël. HOOFDBESTUUR VERENIGING HUISVROUWEN AFGETREDEN ZWOLLE Gistermiddag is In Zwolle het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging voor Hulsvrouwen afgetreden. Dit ge beurde tijdens een vergadering tussen dit hoofdbestuur en de bestuurders van de landelijke afdelingen. Al in de loop van dit jaar jad het hoofdbestuur gedreigd met aftreden, wanneer de contributie voor het volgend Jaar niet zou worden verhoogd van 20 gulden tot 26,10. De ledenvergadering is onlangs akkoord gegaan met een uiterste contributieverhoging tot 24 gulden. Het hoofdbestuur wiidc uiteind elijk met deze verhoging nog wel akkoord gaan, op voorwaardo dat zij hiervan 13 gulden zou ontvangen, inplaats van de tot nu toe gebruikelijke 50 procent. Met deze voorwaarde konden de afdelingsbesturen zich niet verenigen, waarop het hoofdbestuur alsnog aftrad. UTRECHT/LEIDERDORP Volgens de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (WDM) heeft de Militaire Contra Inlichtingen Dienst (CID) een onderzoek ingesteld naar de 30-jarige dienstplichti ge militaire arts Bert Mooij- aart. Het onderzoek had betrekking op het privé-leven van de arts en zijn politieke kleur, aldus de WDM. Onder valse voorwend sels probeerde de CID bij ver schillende personen over dr. Mooij aart inlichtingen te verza melen. De op de Juliana van Stolbergkazerne in Amersfoort gelegerde arts is onmiddellijk bij zijn commandant, kapitein Van der Werf, in beklag gegaan toen hij de zaak ontdekte. Volgens dr. Mooijaart en de WDM viel de inlichtingen dienst door de mand toen maandag 11 november "geheim agent" P. Giezen bij de buur vrouw van Mooijaart aanklop- arts bij zou willen tekenen, te. Hij maakte zich bekend als De buurvrouw voelde er echter "iemand van defensie" en na zich met een rode kaart gelegi timeerd te hebben probeerde hij over de arts allerlei infor maties in te winnen. Dat was dan, zo zei hij tegen de buur vrouw, omdat Mooijaart als overigens gelogen, want dr. Mooijaart peinst er niet over niets voor informaties te geven om bij te tekenen, en toen zij zei dat zij haar buurman van het bezoek van Volgens dr. Mooijaart was men. Giezen op de hoogte zou stellen, met het onderzoek zeker al drie maakte hij daar ernstig be- weken bezig. Voogens hem zou zwaar tegen. Het verhaal van Giezen al drie weken voor het Giezen, aldus de WDM, was betreffende gesprek gepro beerd hebben met zijn vrouw in contact te komen. Volgens de WDM zit het de legerleiding niet lekker dat dr. Mooijaart onlangs in het WDM-blad 20 kritiek spuide over de gang van zaken op de Van Stolbergkazer ne, waar hij onderdeelsarts is. Als arts zou hij collega-officie ren nogal eens tegen de haren in hebben gestreken door het voor soldaten op te nemen of voor hen als vertrouwensman te fungeren.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9