Zeeland beleeft militaire invasie GEWONDEN BIJ EXPLOSIES IN LONDEN Wat geeft u voor dit leven? Bezoek Sartre aan Baader toegestaan Landbouw zit midden in winter Twee verdachten Vlaardingse moord Lees die folder als ons leven u lief is Gekozen formateur lijkt van de baan CITROéN ONTSLAAT 2800 MAN INSDAG 26 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT GOES (ANP) - Zeeland beleefde gisteren en vandaag een militaire invasie van zo'n 7200 man, die nog van de oogst moeten redden wat er te redden valt. Voor zover de weersomstandigheden het toelieten gingen de militairen vanmiddag aan het werk. Op sommige plaatsen was oogsten onmogelijk doordat de aanhouden de regenval de akkers onbegaanbaar gemaakt had. tussen klinken de berichten uit de landbouw steeds pessimisti scher. Gistermiddag zei de voorzitter van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap Goes, de heer Verhelst: „We zien het allemaal niet meer zo zitten. De landbouw zit letter lijk en figuurlijk midden in de winter. Door de vele regen buien is het veld bijna niet te betreden. We vrezen zelfs dat de militaire hulpactie ondanks de enorme inspannin gen niet eens meer goed op gang zal komen. Ondanks het feit dat deze. massale hulp voor ons te laat komt aanvaarden ze in dankbaarheid, maar ik vraag me af of "de regering i onderhand niet moet over gaan tot het instellen van een passender financiële regeling voor de zo zwaar getroffen boe- De drie samenwerkende Zuidwes telijke landbouworganisaties trekken woensdag naar Den Haag waar ze het Landbouw schap gerichte voorstellen zul len doen. De landbouworgani saties hopen dat de regering akkoord gaat met een water- overlastregeling, waarbij de boer een vast bedrag terug krijgt voor elke hectare on- geoogst gewas. Deze bedragen staan dan in relatie tot de kost prijzen. De drie standsorganisaties bere kenen op dit moment ook of de enorme hulpacties niet meer •gaan kosten dan er produkten uit de grond worden gehaald. Dat is de afgelopen weken nog niet het geval geweest De dui zenden militairen en schoolkin deren haalden 175 hectare gla diolen, 560 hectare uien, 280 hectare aardappelen en 45 hec tare bruine bonen ter waarde van zeven tot acht miljoen gul den uit de grond. Maar toch moeten de landbouworganisa ties in verband met de verslech terende weersomstandigheden' zich gaan herbezinnen, aldus de heer Verhelst Intussen moeten ook de nevenbe drijfstakken van de landbouw gevoelige klappen incasseren. De voederwinning bij de vee houderij wordt hopeloos nu er geen bietenkoppen of krielaard- appelen meer worden geoogst Geld om voer van elders aan te voeren is er niet, zodat de kwaliteit van het melk- en mest- vee terug gaat lopen, vreest het Consulentschap voor de Akker en Rundveehouderij in Goes. Zeeland lijkt een vesting met af en aanrijdende militaire voer tuigen en militairen in gevecht stenue. De oogsthulpactie is opgezet als gewone legeroefening. Volgens een woordvoerder van de leger- voorlichtingsdienst verloopt al les tot nu toe gepland en kun nen alle militairen onderge bracht worden in dorpshuizen, sporthallen, vakantiecentra en in kazernes. De legerleiding heeft bij deze actie alle burge meesters in de rampgebieden ingeschakeld. De twee vermoedelijke da ders van de moord in Vlaar- dingen. Boven de montage foto van de Frans sprekende man, onder een portret van de Westduitser. VX.AARDINGEN (ANP) De politie in Vlaardingen ver denkt twee buitenlanders er van de moord gepleegd te heb ben op de 67-jarige J. van Ka pel uit deze stad. Het zijn een 20-jarige Westduitser en een 26- jarige Frans sprekende man. Volgens de politie bevinden beide jongemannen zich nog in Nederland. Zij verzoekt iede reen die hen gezien heeft zich te melden. Iet slachtoffer werd zaterdag 16 november in zijn woning door wurging om het leven gebracht. Het motief van de moord is roof. In de woning was alles overhoop gehaald. Het is niet bekend hoeveel geld er weg is.' De politie heeft inmiddels een. goed verborgen geldkistje ge vonden met tachtig gulden aan baar en bijna 29.000 gulden aan waarde-papieren. De moorde naars hebben dit kennelijk niet kunnen vinden. Iet signalement van de eerste verdachte is: lengte 1.77 meter, mager, half lang haar, waai de politie thans vernomen heeft dat het korter is geknipt, flets blauwe ogen. Hij droeg een blauw jack met bijpassende twee-kleurige broek en een bei- ge-achtige coltrui. De tweede verdachte is 1.70 meter en heeft halflang zwart haar, brede schouders, slanke heupen, brui ne ogen en een brede mond. Hij was gekleed in een donker blauw lang jack met ritsslui ting, een zeer lichtblauwe broek en een zwart overhemd met roodbruine spencer. SS-er vrijgesproken. Een jury in Frankfort heeft maandag de 63- jarige oud SS-officier Alois Frey vrijgesproken van het op-- .dracht geven tot het doden van gevangenen in 1944. Overplaatsing Hans van Z. DEN HAAG (ANP) - Volgens staatssecretaris Glastra van Loon (Justitie) zijn er vooruit zichten op een mogelijke over plaatsing van de gedetineerde Hans van Z. Hij verblijft thans nog in het selectie-instituut voor tbr-gestelden in Utrecht. Zijn langdurig verblijf in dit instituut vloeide voort "uit een noodsituatie", aldus de staats secretaris. In antwoord op vragen van het KVP-kamerlid mevrouw Corne- lissen ontkent de staatssecreta ris dat deze gedetineerde 6 7 uur bezoek per week mocht ontvangen. Wel werd tweemaal per week een uur bezoek toege staan op grond van sociaal-psy chiatrische indicatie. In het ant woord wordt meegedeeld, dat in inrichtingen voor tbr-gestel den, waarin verblijf van lange duur plaats vindt, het dragen van eigen kleding wordt toege staan. Ook mogen de bewoners hun verblijf met enig meubilair een meer individueel karakter geven. Zeist wil Gero houden ZEIST - De gemeenteraad van Zeist heeft in een met algeme ne stemmen aangenomen motie zijn instemming betuigd met het door B. en W. van Zeist de minister van Economische Zaken gezonden telegram, waarin wordt gevraagd de met sluiting bedreigde Gero-fa- briek open te houden door re geringssteun toe te zeggen. Zoals bekend wil de Gerofabriek de produktie in Zeist staken, waardoor ontslag dreigt 300 mensen. B en W van Zeist en nu dus de hele gemeente raad vinden dat steun moet worden verleend aan het plan van de gezamenlijke vakbon den om met regering§subsidie de fabriek draaiende te houden. De bonden menen namelijk, dat het geven van regeringssteun voordeliger is dan het financie ren van de sociale gevolgen van het massa-ontslag. Sensationele prijzen voor porselein AMSTERDAM (ANP) - Kopers vooral uit Nederland, Fran krijk, Engeland en Japan heb ben gisteren op een grote vei ling van polychroom en blauw gedecoreerd Chinees en Japans porselein en aardewerk bij Mak van Waay in Amsterdam vol gens de veilinghouder „sensa tionele" prijzen betaald. De meeste van de 294 stukken gin gen vlot en gemakkelijk weg voor prijzen, die over het alge meen twee- of driemaal hoger lagen dan de geschatte waar den. Man overleden na vechtpartij AMSTERDAM (ANP) - De 61-Ja- rige IJ mui de naar A. C. Bloe men daal is na een vechtpartij in Amsterdam overleden. De heer Bloemendaal kreeg ruzie met de bewoner van een per ceel aan het Boerhaveplein om dat hij tegen de gevel van diens huis zijn behoefte deed. e 33-jarige bewoner gaf tijdens de vechtpartij de heer Bloe mendaal een klap in het gezicht waardoor deze op het trottoir viel. Hij bleef bewusteloos lig gen. Bij aankomst in het zie kenhuis bleek de IJmuidenaar te zijn overleden. Schip sloeg over dam in Oosterschelde BRUINISSE (ANP) - In een storm op de Oosterschelde is gisteren het 600 ton metende' Poolse vrachtschip over de dam bij de haven van Viane bij Ouwerkerk geslagen.Oor zaak was vermoedelijk een keerde manouvre. Het schip kwam op de zogeheten Oostcr- landse Slikken terecht, een breed schorrengebied in het Keeten. frins Bernhard bracht gisteren een werkbezoek aan het Zuid-Holland se Waddinxveen, een gemeente waarvan hij al sinds 1961 ere-burger is. Ter gelegenheid van het vorstelijke bezoek had Waddinxveen een reeks van festiviteiten voorbereid die hoogtepunten kenden bij de opening van het Bouwvoorlichtingscentrum en een nieuwe voetbalac commodatie. Na de opening van het Bouwvoorlichtingscentrum stapte een olifantje door de deur naar buiten om uit handen van de prins een zuurtje te krijgen. De voetbalaccommodatie werd geopend door een ferm fluitsignaal van de koninklijke bezoeker. IRA in Engeland verboden (Van onze correspondent) LONDEN Tenminste twaalf personen zijn gisteravond ge wond geraakt bij bomexplosies in de Britse hoofdstad Londen. De explosies deden zich voor terwijl honderden politiemen sen in de Londense binnenstad patrouilleerden om het parle mentsgebouw en andere over heidsinstellingen te bescher men tegen mogelijke repres- sailles van Ierse extremisten tegen het aangekondigde ver bod van het Ierse Republikein se Leger (IRA). Eer we een week verder zijn, is de IRA in Engeland een verbo den organisatie. Haar leden kunnen dan een gevangehis- straf oplopen van maximum vijf maanden. Deze maatregel, die tenminste twee jaar te laat komt, werd vanmiddag door minister van Binnenlandse Zaken en Justitie Jenkins afgekondigd in het La gerhuis. Alle politieke partijen zijn het eens met Jenkins, dat de IRA illegaal gemaakt moet worden. En toch vreest men in sommige kringen, dat de strijd tegen het verboden Ierse repu blikeinse leger nog moeilijker zal zijn als het een ondergrond se beweging is. De Britse regering zal woensdag een spoedwetsontwerp indie nen, waarvan de goedkeuring door het parlement niet langer op zich zal laten wachten dan vrijdag. Het is een direct gevolg van de bomaanslagen van don derdagavond in Birmingham, waar sinds vanmiddag 20 do den te betreuren vallen. Het twintigste slachtoffer van de explosie in de twee café's is overleden in een ziekenhuis. De nieuwe wet zal ook het dragen van IRA-spandoeken, unifor men, en andere kentekens ille gaal maken. Bekende terroris ten zullen gedeporteerd worden of geen toestemming krijgen om Engeland binnen te komen. Het toezicht op reizigers tussen Ierland en Engeland wordt ver scherpt. Toch is de Britse rege ring nog niet van plan identi teitsbewijzen in te voeren, hoe wel dit later nog zou kunnen gebeuren. De bevoegdheden van de Britse politie worden aanzienlijk uit gebreid. Zij zal arrestaties mo gen doen zonder bevel tot in hechtenis neming en verdach ten een week lang in verzeker de bewaring kunnen houden. Voor dit laatste heeft zij echter de toestemming nodig van de regering. ADVERTENTIE] Zag^u gisteren die TV dokumentairc over kanker bij kinderen? Toen vond u natuurlijk ook dat er wat moet gebeuren. Hoe u zelf kunt helpen leest u in de folder die u gisteren persoonlijk aan de deur heeft ontvangen. Lees die folder aandachtig, als hun leven u lief is. Conflict binnen CDU (Van onze correspondent) BONN Tegen de wil van de Westduitse procureur-generaal Ruback heeft de Franse filo soof Jean-Paul Sartre toestem ming gekregen met de anar chist Andreas Baader in diens cel te Stuttgart te spreken. Ru- back had zich vorige week nog tegen een dergelijke ontmoe ting uitgesproken, omdat dit de Baader-Meinhof-beweging een zeker prestige zou verle-- Sartre had echter uitdrukkelijk, verklaard, dat het alleen maar zijn bedoeling was de motieven van Baader en zijn aanhangers te onderzoeken en hem de vraag te stellen waarom hij en zijn groep tot geweld waren overgegaan. Gistermiddag be sloot de rechtbank van Stutt gart, die het proces tegen de Baader-Meinhofs voorbereid, dat Sartre tot de gevangenis zal worden toegelaten, omdat zijn bezoek geen risico voor de vei ligheid oplevert. 'ot nu toe heeft Baader er zich echter nog niet over uitgelaten of hij Sartre wel wil ontvangen. Er is ook niets van bekend of het tweetal een dergelijk be zoek reeds heeft voorbereid. De hongerstaking van de Baader- Meinhofs sinds 13 september heeft intussen ook tot een con flict in de opperste leiding van de CDU geleid. Dit ontstond wegens een uitlating van de fractievoorzitter van de partij, Carl Carstens, die het afgelo pen weekeinde in een televisie- interview verklaard had, dat men de hongerstakers moest la ten sterven wanneer zij dat wil den. •rwijl Carstens wegens deze uit lating van verschillende zijden heftig aangevallen werd, distan tieerde ook de CDU zich offi cieel van zijn uitlatingen. De restanten van een post bus worden door een Britse politie-expert onderzocht na een van de explosies in de Londense binnenstad. Excuses Vredeling DEN HAAG (ANP) - Minis ter Vredeling (Defensie) heeft gisteren tijdens een gesprek met een delegatie van de VVDM zijn veront schuldigingen aangeboden voor de brief waarin hij de WDM uitnodigde voor een gesprek over het anti- Navocongres vorige week in Amsterdam en over de Invloed van de „witte BVD" In de WDM. De WDM was ongerust over de „hetzerige" toon van de brief. Minister Vre deling wilde dat „niet hele maal ontkennen" en bood zijn verontschuldigingen aan „voor zover de brief heeft bijgedragen aan de hetzei tegen de WDM" als gevolg van het feit dat de WDM een waarnemer naar het congres heeft ge stuurd. Op het congres heeft de WDM zich overi gens onthouden van politie ke uitspraken over de Na- (Van onze parlementaire redactie) DEN 1IAAG - De gekozen kabi netsformateur lijkt definitief van de baan. Dat is de conclu sie die getrokken kan worden uit de gisteren gehouden twee de vergadering van de bijzon dere commissie uit dc Tweede Kamer die de behandeling van dc nota grondwetsherziening van de regering voorbereidt. De fracties van KVP, ARP en CHU dienden een motie in waarin gesteld wordt, dat de gekozen kabinetsformateur ern stig afbreuk doet aan het parle mentaire stelsel in Nederland/ De motie werd door het KVP- kamerlid Van Der Sandcn na mens de drie CDA-partijen op de tafel van minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) gedeponeerd. Wanneer de motie in een plenaire zitting van de Tweede Kamer in stemming zou komen, zou er een meerderheid voor zijn. Ai- leen de progressieve drie (Pv dA, PPR en D'66) wijzen de motie op voorhand af. Minister De Gaay Fortman ontkende dat de gekozen kabinetsformateur afbreuk zou doen aan het parle mentaire stelsel of daarmee in strijd zou zijn. De minister zei dat hij ernstig zou moeten na denken over de gevolgen van een eventuele aanneming van de motié-Van der Sanden. Hij zegde op vragen van de com munist Bakker toe zeer snel te beslissen nadat de motie even tueel in de Tweede Kamer zou zijn aangenomen. Staking De Journalistieke mede werkers van de ORTF, de fran se staatsomroep, zijn gisteren voor onbepaalde tijd in staking gegaan uit protest tegen het dreigende ontslag van 250 radio- en televisie-journalisten. Tonnen aan buit bij 400 inbraken ARNHEM (ANP) - Een recherche team onder leiding van de ge meentepolitie van Rheden heeft de afgelopen weken onge veer 400 Inbraken opgehelderd, waarbij voor ongeveer 350.000 gulden aan goederen werd ont vreemd en schade werd aange richt. Tot maandag zijri twaalf Inbre kers gearresteerd. Verwacht wordt dat in de komende we ken het aantal arrestaties tot 25 zal oplopen. De inbrekers die min of meer afzonderlijk optra den, hadden het vooral voor zien op woningen, fabrieken en scholen. Ook zijn enkele brand kasten gekraakt. PARIJS (AP) - De automobielfa briek Citroën, die net als alle andere Westeuropese firma's te lijden heeft van de economi sche recessie en de energiecri sis, heeft bekend gemaakt van plan te zijn om 2.800 van zijn 53.700 werknemers te ontslaan,, zo is door vakbondsfunctiona- rissen onthuld.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7